olksfront handhaaft le oude voorwaarden Philips staakt uim 20.000 man jNog grote onzekerheid over lot achtergebleven gijzelaars 2 Meerderheid van havenstakers gaat nog door bouw eerste akkoorden Prins op bezoek bij ANP Eis blijft f37.50 Negers in Z-Afrika opnieuw vrijgesproken (§ud Qïteuivo ijdelijk regen N.V.v.d. Velde'Citroën Overleg over uitwijzing van zigeuners bgericht 1 maart 1860 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 No. 33196 ■51 EIDSCH DAGBLAD tóur: G. Koopman icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Slngej l, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 LONDEN/AMMAN (AP, AFP, Reuter) Grote on zekerheid bestaat over het lot van de vijfenvijftig Britse, Westduitse, Zwitserse, Israëlische en Amerikaanse gijzelaars die het Volksfront voor de Bevrijding van Pa lestina in weerwil van de besluiten van het Palestijnse op perbevel blijft vasthouden. 01711 vliegveld van Nicosia werd net als elders c rijgelaten gijzelaars nauw keurig doorzocht. Van alle kanten wordt op het ogenblik getracht de onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars te be werkstelligen, maar de militante kleine guerrillaorganisatie blijft op haar eisen staan. Het front heeft het afgelopen weekeinde herhaald dat het lot van de gijzelaars, die op een geheime verblijfplaats gevangen worden ge houden. afhangt van de vrijlating van de zeven in Wesit-Europa gevan gen zittende leden en in Israël ge arresteerde Palestijnen. Voor het eerst hebben de geurrilla- strijders hun eisen kenbaar gemaakt aan de Israëliërs. Een bijzondere ver tegenwoordiger van Paus Paulus, monseigneur Rodhain, die het afge lopen weekeinde intensieve bespre kingen voerde in Amman zal een lijst met namen van 600 Palestijnen aan j de Israëlische regering overhandigen, j Volgens goedingelichte kringen in Jeruzalem heeft Tel Aviv het Vati- caan echter al laten weten niet be reid te zijn met het Volksfront te on derhandelen. Daarom zou de Israëli sche regering niet met Rodhain wil len praten, mocht deze in Israël aan komen. Breuk Het opblazen van de drie gekaapte vliegtuigen en het achterhouden van de 55 gijzelaars heeft het isolement bagage van van het Volksfront binnen de Pales tijnse verzetsbeweging en ten opzich- elega ïuur iarkö tekeif foHOVEN (GPD, ANP) In !l alle vestigingen van Philips het personeel vanochtend het neergelegd.^ Volgens het rtshoofd van de MetaalbedrijfS' de heer J. van Otterloo, werd het gehele concern omstreeks vc« twaalf vanochtend door een ifduizend van de in totaal toan personeel niet gewerkt, wordt gestaakt in de Philips- fren te Stadskanaal (waar sinds ti ho week al niet meer werd ge- .rmd. Drachten, Hoogeveen, Zwolle, i hi lo, Eindhoven, Dordrecht, Go- •mg. Vrijf le p» ,AR5 Leeuwarden. Winterswijk, en Hoorn. Hoogeveen gingen vanochtend &soneelsleden niet aan de slag .int [otest tegen het feit, dat de niet bereid is de 400 gulden keulp uit te keren. In Zwolle staak - t ai tochtend volgens districtsbe- ntm der A. Plaisier van de Algemene andse Metaalbedr ij fsbond 90 van de 1200 personeelsleden, hoeil Bilt verwacht van vanavond van1 Wrgenavond: veel bewolking m vt tijdelijk regen. Matige tot vrij ige zuidwestelijke wind. Weinig kring in temperatuur. (Opgemaakt om 12.40 uur) 15 AUGUSTUS 6.14 uur; onder: 18.56 uur. °p: 18.45 uur; onder: 6.03 uur. 017i ^ater in Katwijk te 2.44 en 15.11 ül' «agwater te 11.05 en 23.27 uur. 5T< Hunmei bestaat alt 20 pagina's Om tien uur vanochtend waren na genoeg alle werknemers in de kan tine van het Zwolse bedrijf verza meld. Bij Philips in Staphorst werd van ochtend nog niet gestaakt. Aan de fabriekspoort zijn aan de circa 70 werknemers van dit bedrijf door de vakbonden wel de stakingsmanifesten uitgedeeld. Maar het personeel heeft hierop niet gereageerd. Later op de ochtend deelde Philips ln Eindhoven mee dat in een van de drie machinefabrieken van het con cern in Eindhoven tweehonderd man het werk hebben neergelegd; in de andere twee wordt gediscussieerd. Verder werken in de papierfabriek in Eindhoven twintig man niet; terwijl ln een werkplaats van het technisch bedrijf in Eindhoven enige tientallen werknemers niet werken. In de vestiging Johan de Witt in Dordrecht werken 600 van de in to taal 750 man niet. Ook in de neven afdelingen in Gorinchem is het werk neergelegd door driehonderd man. Bij Volt in Tilburg wordt ook niet gewerkt. Daar staken 1200 man. In sommige andere vestigingen in Eindhoven is de situatie nog ondui delijk, terwijl diverse ondernemings raden hebben aangedrongen op her vatting van het overleg. Vanmiddag zou in Eindhoven een vergadering worden gehouden van het Centraal Contact Ondernemingsraden. Vanochtend zei de heer A. Plaisier te verwachten dat in nog meer me taalbedrijven ln Overijssel in de loop van vandaag het werk zal worden neergelegd. AKZO De raad van bestuur van het AKZO- concern heeft inmiddels de industri ële vakbonden uitgenodigd voor een gesprek, de AKZO wil een nadere toelichting geven op haar standpunt met betrekking tot de extra uitke ring, „omdat uit uitlatingen van de industriële bonden duidelijk blijkt, dat de AKZO ten aanzien van haar standpunt met betrekking tot de extra uitkering motieven worden toegeschreven die niet juist zijn". Datum en plaats voor het gesprek moeten nog worden vastgesteld. De vakbonden zullen maandag beslissen of ze aan de uitnodiging gevolg zul len geven. Zoals bekend heeft de AKZO de els van de vakbonden, een uitkering van f 400 te verstrekken, afgewezen De AKZO wil niet verder gaan dan f200, een aanbod, dat door de werk nemers van de hand is gewezen. Bij de AKU in Emm en en Emmer com - pascuum en bij Albatros in Rotter dam wordt sinds begin vorige week door het voltallige personeel gestaakt. De vakbonden in de bouwnijver heid hebben de eerste afspraken over de extra-uitkering van 400 gulden gemaakt. Het betreft overeenkomsten I met de aannemingsmaatschappij Badger N.V. in het Waterweggebied (1200 werknemers) en de werkge versorganisatie in het Grondborings- en Buizenlegbedrijf Bolegbo (5000] werknemers). te van de Arabische regering nog versterkt. Het Centrale Palestijnse Comité, waarbinnen elf Palestijnse verzetsorganisaties zijn vertegen woordigd. heeft de betrekkingen met het Front van Habasj opgeschort. In een daarop uitgegeven verklaring ar gumenteert het Volksfront zijn be sluit. Centraal in deze verklaring staat de bewering van de guerrilla strijders dat Zwitserland. Groot-Brit- tannië en West-Duitsland hun belof ten gedaan, via de onderhandelings commissie van het Rode Kruis, had den geschonden. De militante guer rillastrijders verwerpen de beslissing van het Centrale Comité als een in menging in de zaken van het Volks front. Al Fatah, het blad van het Cen trale Comité, zegt in een artikel dat het Volksfront de drie gekaapte vliegtuigen heeft opgeblazen nadat het Palestijnse opperbevel met de be trokken landen tot een akkoord was gekomen. Het blad legt er de nadruk op dat in weerwil van het besluit tot j schorsing van het front, het Comité i niet zal gedogen dat deze organisatie totaal geïsoleerd wordt: .Elke samen zwering tegen het front zal ook voor taan door de Palestijnse verzetsbewe ging in haar totaal bestreden worden. Een vertegenwoordiger van de aan hangers van dr. Habasj heeft inmid dels nieuwe vliegtuigkapingen aan gekondigd. Israëlische politie en militairen hebben het afgelopen weekeinde een razzia gehouden op aanhangers van het Volksfront onder in de door Is raël bezette gebieden wonende Ara bieren. Vierhonderd/vijftig van hen werden ln hechtenis genomen. Hoe wel Jeruzalem dit officieel ontkent, is in welingelichte kringen vernomen dat deze Arabieren door Israël op zijn beurt als gijzelaars zullen wor den gebruikt. Het Volksfront reageerde op de razzia's met het dreigement van on voorstelbare represailles. Een dele gatie met vooraanstaande Arabieren zou door de Israëlische regering naar Amman zijn gezonden om de Pales- ttfnse verzetsleiders te waarschuwen voor de ernstige gevolgen als niet alle inzittenden van de gekaapte vliegtuigen worden vrijgelaten. De wrakstukken van de di ie gekaapte vliegtuigen nadat Pa- j lestijnen de toestellen hadden laten ontploffen. De schade be- draagt ongeveer 100 miljoen dol lar. Moeilijk De moeilijkheid bij de onderhan delingen tussen Palestijnen en de be trokken landen hebben vooral be trekking op de positie van de Is raëlische gijzelaars. West-Duitsland. Groot-Brittannië en Zwitserland hebben zich eerst op het standpunt gesteld dat zij met de Palestijnen tot een akkoord konden komen. De niet- Israëlische gijzelaars zouden worden uigewissdld tegen de in Europese gevangenissen verblijvende Palestij nen. Het afgelopen weekeinde wij zigden de drie landen echter hun standpunt en verklaarden ze pas tot vrijlating te zullen overgaan, nadat het Volksfront ook de Israëlische gijzelaars had laten gaan. DEN HAAG ANP) Prins Bern- hard was vanochtend op het hoofd kantoor van het Algemeen Neder lands Persbureau ANP aanwezig om de officiële bijeenkomst bij te wonen ter afsluiting van de verbouwings werkzaamheden van dit kantoor, die twintig maanden hebben geduurd. De drie particuliere woningen, die in de oorlogsjaren door het ANP zijn betrokken, zijn tot een modern kan toorpand. aangepast aan de werk zaamheden van een persbureau, om getoverd. In aansluiting op toespraken van de voorzitter van de Raad van Be heer ANP, de heer W. Pluygers, en de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft de president directeur van het ANP. mr. J. Jolles, erop gewezen, dat de instelling door de regering van de z.g. commissie- Biesheuvel een duidelijke symptoom van het begrip is, dat er bij de re gering leeft voor de gewijzigde be hoeften aan juiste voorlichting in onze zich zo snel wijzigende maat schappij. Hoe groter de diversiteit van de Nederlandse informatiemedia, hoe noodzakelijker het zal zijn de grond stof voor de informatie aan het pu bliek snel, zonder enig ander oog merk dan feitelijk en juist, ter be schikking te stellen. Het nieuws moet snel worden door gegeven, zo zette mr. Jolles verder uiteen, maar de juistheid mag nim mer aan de snelheid worden opgeof ferd. De niet gemakkelijke taak van de ANP-journalist zal er in detoe komst door de moderne transmissie technieken bepaald niet gemakkelij ker op worden. ROTTERDAM (GPD. ANP) Tijdens een door vele duizenden be zochte stakingsvergadering in ge bouw Odeon is vanmorgen met over grote meerderheid van stemmen be sloten de havenstaking voort te zet ten en onverminderd vast te houden aan de eisen van 37,50 gulden loon per week meer en uitbetaling van de gestaakte dagen. Een commissie van goede diensten zou proberen een eind te maken, aan de Rotterdamse havenstaking. De vroegere Rotterdamse vakbonds- en stakingsleider Leen van Os zou de stakers toespreken tijdens een vergadering die uitgeschreven werd door de zogenaamde commissie uit de bedrijven (de eerste groepering die met de eis van f37.50 meer per weec kwam) Vanochtend was echter de situatie in de haven niets veranderd. Slechts bij enkele bedrijven werd op kleine schaal gewerkt. De commissie van goede diensten heeft dit weekeinde reeds diverse be sprekingen gehad Behalve Van Os maken er verder deel van uit: prof. P. J. A. ter Hoeven (de opsteller van het Sorah-rapport over de ar beidssfeer in de haven 1963), prof. Pater H Hoefnagels en mr. W. H. Fockema Andreae. Voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotter dam. Ook van de kant van de werkge vers is 'n nieuwe zet in hetstakings- cpnflict gedaan. Behalve een ad vertentie in een aantal kranten van zaterdag (waarin onder meer wordt gezegd, dat deze ontwikkeling, niet mag en' kan doorgaan), heeft, ADVERTENTIE ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 33741 PRETORIA (AP) Op één na zijn de twintig negers, die op grond van de Zuidafrikaanse wet op de ter reur in staat van beschuldiging zijn gesteld, maandag opnieuw vrijge sproken. De negentien verdachten werden in vrijheid gesteld nadat de verdediging met succes had aangevoerd dat de aanklacht waarop zij terecht stonden in wezen dezelfde was als die waar van zij tijdens een eerder proces op grond van de wet tegen het commu nisme waren vrijgesproken. De verdedigers van de 19 verdach ten voerden aan dat de aanklacht in beide processen zozeer overeenkwam, dat de vervolging op grond van de wet op de terreur „een misbruik van de rechterlijke macht was" Op de publieke tribune, waar vrien den en verwanten van de verdach ten hadden plaatsgenomen, ging een gejuich op toen rechter Gerrit Vil- joen de invrijheidstelling van de ver dachten beval. De officier van Jus titie, J. H Liebenberg heeft de gele genheid gekregen om beroep aan te tekenen. Rechter Viljoen heeft het beroep van „verdachte nummer een", Ben jamin Sello Ramotse, afgewezen. De advocaten van Ramotse hielden staande dat de rechtbank in Pretoria hun cliënt niet kon berechten, omdat hij een Zambiaans staatsburger is, die ln 1968 in Botswane werd gear resteerd door Rhodesische politie mannen en tegen zijn wil naar Zuid- Af rika werd gebracht. Liebenberg heeft gevraagd Ramot se in hechtenis te houden, omdat het enige tijd zou duren voordat het hof van beroep zou hebben beslist over het beroep van de negentien. De 15 mannen en vijf vrouwen werden er van beschuldigd dat zij als leden van het Afrikaanse natio nale congres, een verboden organisa tie. in het buitenland met commu nistische elementen hadden gecom plotteerd om het blanke minderheids bewind in Zuid-Afrika met geweld omver te werpen. de Scheepvaart Vereeniging Zuid be kend gemaakt dat de havenbe drijven bereid zijn bij blijven de werkhervatting vandaag per werknemer een voorschot van 100 gulden uit te betalen. Bovendien zou volgende week dinsdag een tweede voorschot van honderd gulden wor den verstrekt. De SVZ hoopt daarmee enigszins tegemoet te komen aan eventuele geldschaarste bij de gezinnen van de werknemers uit de haven. DEN HAAG (ANP) Overleg is gaande over de uitwijzing van de on geveer 85 zigeuners, die illegaal ons land, vermoedlijk vanuit België, zijn binnengekomen en die zich op het recreatiepark Beekse Bergen in Hil- varenbeek de laatste dagen hebben opgehouden. Het overleg geschiedt in Beneluxverband tussen de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie. De zigeuners, die eind vorige week aan de Duitse grens verschenen, waarschijnlijk om in de richting van Scandinavië te trekken, werden door de Duitsers niet toegelaten. De mees ten van de zigeuners zijn statenloos of hebben een onbekende nationali teit. Aanvankelijk waren er klachten, dat de groep stelend door het zuiden van ons land trok. Het ministerie van Justitie deelde mee. dat het afgelopen weekeinde geen klachten meer waren binnenge komen. Het schijnt, dat Koka Pe taio, die in ons land woont en zich de koning der zigeuners noemt, een bemiddelende rol heeft gespeeld bij het overleg tussen de trekkende groep en de politie. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Sept. 1870: Z.M. heeft donderdag j.1. bij zijn verblijf te 's Bosch een bezoek gebracht aan het illustre L. V. Broeder schapgevestigd in de Hint hamerstraat, van welk broe derschap, in 1318 opgericht. Z M. sedert 1855 Zwanenbroe- der is. Een boer die Fransch sprak, zeide dat Napoleon III I'ample erreur (l'empereur is keizer; l'ample erreur is gro te vergissing) der Franschen is geweest De boer heeft geest genoeg om in den Fi garo te gaan schrijven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1