inderen de beste iet kapers maatjes Vlaamse extremisten slaan leraar dood Pleidooi voor verstaanbaarheid bij kerkvolk tliDaniel PEKING: RUSSEN HEBBEN OOST EUROPA IN DE STEEK GELATEN gtzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde IMaten gijzelaarsPalestijnen wanhopige mensen ionesiër in tsaka dreigt ipoea dood wil en slaan Eerste aanval in vier maanden Aanhangwagen in Aarkanaal Rudi Dutscke in Engeland niet gewenst Duizenden theologen in Brussel bijeen 10 14 SEPTEMBER 1970 LETMCH DAOBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE EN (GPD) Huiverend in de stromende regen keer- n de Engelsen, die door de Palestijnse kapers waren uit Amman in Londen terug. Er heerste echter «een feeststemming op het Britse vliegveld Heathrow, tten, vijf passagiers en drie bemanningsleden van de .10 die woensdag door de Palestijnse guerrillastrij- n ontvoerd, moesten als gijzelaars in Jordanië achter Een stewardess zei het gisteren heel duidelijk en kort. en alleen maar voor hen bidden." J reizigers, die gisteren landden, bevonden zich eren. Hun ouders, ve- speciaal door de BOAC Europa opgehaald, verwei - met open armen en met De kinderen wa- nog steeds gestoken in die ze aanhadden toen ze woensdag met het Bahrein verlieten om te vliegen. volwassenen diep onder waren, maakten de kinde- jlgewekte indruk. De ste- dat het ook aan de kin- aken was geweest dat men r in gehouden had. „Zij enkele angst en wer- ie maatjes met de kapers", jder passagiers was vooral Ég Colin Martin. Met be llijn gitaar had hij er in ie woestijn de stemming Él Hij had zelfs en spe- gemaakt op de wijs van submarine" met de 3 leven in een blauw-witte eten allen brood en door iedereen was jp, zelfs door de terroris- had men ook beleefd l dieren, die Nigel, Bruce iHatcher uit Bahrein naar lin Engeland hadden wil gen Een daarvan was een i, naar Engel ands premier lath „Ted" genoemd, dat ie broertjes ondanks de |het voedselgebrek in de behulp van broodkrui- [leven was gehouden Een jrinkhaan, die ze ook bij gehad, bezweek aan de B (Reuter) De Russi- |ver Joeli Daniël is zater- gevangenis van Wladimir Dit hebben zijn vrienden bekend gemaakt. De 45- uiel heeft vijf jaar in de gezeten op beschuldiging tegen de Sowjet-Unie. et hem werd de schrijver veroordeeld. Deze kreeg zit nog in Mordowa. vrienden zal Daniël m in Kaloega en daar gaan vertaler. Hij zou geen toe- hebben in Moskou te ko- zal wel zijn vrouw Laris- fcen. Zij werd in no- voor vier Jaar naar Si- ten wegens haar protest Russische invasie in 'akije. Zij verblijft in :n dorp Tsjoena, waar zij is als leidster in een hout- tTA (Reuter) Tijdens Mingen van de topconfe- de niet-gebonden landen ïige week in Loesaka is ge arriveerde in de hoofdstad ibla een Papoea. Hij was tit van een Nederlands pas- rei Awon te heten. Bij de 3 tordigers van de Afrikaan- probeerde hij steun te krü- de onafhankelijkheid van i. 1 Awon had zijn intrek ge- 1 het hotel „Intercontinen- r ook een Indonesische func- iogeerde. Deze gaf de heer waarschuwing Loesaka inkomst. op 7 september Indonesische president Soe- verlaten. „Als u dat niet ik u dood", aldus deze In- die de Zambiase regering de Papoea het land uit te heer Awon heeft Loesaka tenber verlaten. Dit verhaal "fi door het Indonesische ..Antara" bekendge- Berichten, dat een passagiere van één der gekaapte vliegtuigen in Jor danië een baby ter wereld had ge bracht, berusten op een misver stand. Dit deelde een functionaris van het Rode Kruis gisteren mee toen hü uit Jordanië in Genève te rugkeerde. De geboorte was vorige week ge meld door het hoofdbureau van het Rode Kruis in Genève. In luchtvaartkringen had men het bericht destijds al met het nodige wantrouwen ontvangen. Men neemt geen vrouwelijke passagiers mee, die op het punt staan te bevallen „ofschoon er wel eens iemand tussen door slipt". Insecticiden, terwijl hun hagedis wist te ontsnappen. Nigel vertelde, dat hij het hele ontvoeringsavontuur niet erg op prijs had gesteld. „Ze gaven ons brood dat naar rubber smaakte. En toen ik me eens ziek voelde en wilde opstaan, had een Palestijn mij met zijn ge weer bedreigd". Zijn broer Michael dacht er anders over. „Ik was helemaal niet bang en het was fijn dat we nog niet naar school hoefden. Eén der guerrilla's, een meisje, vertelde ons dat ze ons wou leren vechten. Ik zou het best leuk gevonden hebben. Sommige van de guerillastrijders waren niet veel ouder dan ik", aldus Miohael die vijftien jaar oud is. Bij het vertrek uit Jordanië hadden de guerrillastrijders de kin deren souvenirs gegeven, een sleutel ring met het motto: „Zij die onder drukt worden en hongeren, zullen overwinnen". Volgens de 13-jarige Victoria Halton, was vooral de hitte in de woestijn soms ondragelijk geweest. Haar teddy-beer in haai- armen klemmend vertelde ze dat ze 's nachts op de grond onder de stoelen moest slapen, terwijl de onder in de stoelen kon liggen. Onderschat Het aantal doden door een wervelstrom die vrijdag j.l. over Venetië raasde is gestegen tot vijfendertig. De meeste slachtof fers vielen toen een bootje die de verbinding onderhield tussen twee Venetiaanse stadswijken kapseisde en zonk. Op de foto het bootje dat door een drijvende bok wordt opgetakeld. Over het algemeen beklaagden ook de ouderen zich niet over de behan deling die zij hadden ondergaan. Een stewardess, Mandy Thomas, vertelde dat ze uit de kranten de indruk had gehad, dat men buiten Jordanië de situatie onderschat, had. „De guerril lastrijders zijn wanhopige mensen, die geen enkele waarde hechten aan mensenlevens, ook niet aan dat van hunzelf"- Steward Brent Newton vertelde dat vooral de voedseltoestand hem zor gen had gebaard. „We hadden bijna niets in het vliegtuig en waren af hankelijk van de kapers". Volgens Een foto genomen in één van de gekaapte toestellen met gijze laars in de Noordjordaanse woes tijn. hem had het er vooral de tweede dag om gespannen. De Palestijnen had den toen uit angst voor een reddings operatie van de Jordaanse troepen alle passagiers in het toestel opgeslo ten. „We verwachtten toen de lucht in te gaan. maar gelukkig viel het mee". Een ander angstig moment brak aan. toen de gijzelaars eindelijk het vliegveld in de woestijn mochten verlaten. „De Jordaanse troepen kwamen toen op ons af en onmiddel lijk gingen de guerrillastrijders over tot actie Zij omsingelden ons. haal den de veiligheidspal van him geweer over en richtten hun wapens op ons. De soldaten dropen toen weer haas tig af". Het was duidelijk, dat de relaties tussen de Palestijnen en de Jordaan se soldaten zeer gespannen waren. De leider der kapers weigerde bijvoor beeld absoluut de kinderen toestem ming te geven met de guerrillastrij ders te voetballen, uit angst dat de Jordaanse soldaten dan zouden pro beren hen weg te halen. TOKIO (AP) Na een onder breking van vier maanden, heeft China gisteren zijn aanvallen op de Sowjet-Unie hervat met een bittere veroordeling van het niet-aanvals- verdrag dat de Russen op 12 augus tus in Moskou met West-Duitsland hebben gesloten. De Chinese aanval werd gedaan ln commentaren, een in het partij blad. het in Peking verschijnende „Volksdagblad" en geschreven door een „commentator" en het andere gepubliceerd door het officiële pers bureau Nieuw China. „Commentator" is een pseudoniem dat gewoonlijk wordt gebruikt door hooggeplaatste partijfunctionarissen die commentaar willen leveren op internationale kwesties. Het Volks dagblad had het commentaar laten overnemen door het dagblad van het Chinsese volksleger. Het werd door Nieuw-China ook per radio naar het buitenland uitgezonden. In beide artikelen werd gezegd dat de Russische leiders het Oosteuropese volk hebben „verraden", door het verdrag met West-Duitsland te tekenen, een land, aldus Pe king, „waarin het militarisme en nazisme snel herleven onder de vleu gels van het Amerikaanse Imperialis me". De commentaren zijn de eerste of ficiële Chinese reactie op de onder tekening van het verdrag dat Mos- TER AAR Zaterdagmiddag kou „een serieuze büdrage tot de raakte een aanhangwagen van het ontspanning in Europa had genoemd expeditiebedrijf G. J. Heüns in het en tot het vestigen van blijvende Aarkanaal. De truck bleef op de wal. vrede en veiligheid voor alle Euro- Samen met enkele andere wagens pese landen", van het bedrijf trok men het geval De laatste belangrijke Chnese aan- weer op de kant. val op de Sowjet-Unie had op 22 april plaats toen het Volksdagblad het blad van de strijdkrachten en het theoretische partij-tijdschrift Rode Vlag opriepen tot het afzetten van de leiders in de Sowjet-Unie Blokken „Door gebruik te maken van twee tegenover elkaar staande militaire blokken hebben de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie ieder afzonder lijk militaire macht kunnen uitoefe nen, hebben zij naar eigen goed dunken tussenbeide kunnen komen en hebben zij een aantal Westerse en Oosteuropese landen kunnen bezet ten. daarmee ernstig inbreuk makend op de onafhankelijkheid en de sou- vereiniteit van die landen". Aldus het commentaar dat verder de Sowjet- Unie beschuldigt van „het verkopen" van de belangen van het Russische volk aan West-Duitsland. De Sowjet- Unie zou de Bondsrepubliek om „hulp" smeken. China beweerde dat ln de loop van de besprekingen die de onder tekening van het verdrag tot gevolg hebben gehad, de Sowjet-Unie een lening van 1500 miljoen mark van West-Duitsland heeft ontvangen. Het commentaar vervolgt: „De Sowjet-Unie was een Sowjet- staat. geschapen door de grote Lenin en overwinnaar in de anti-fascisti sche oorlog. Maar de leiders van vandaag gedragen zich als ver tegenwoordigers van een verslagen land en hebben het Westduitse mo nopoliekapitaal nederig om een aal moes gesmeekt. Wat een afschuwe lijke vernedering voor het Russische volk". Incident bij Belgische verkiezingscampagne BRUSSEL (ANP) Een lid van de FDF, de uiterst anti-Vlaamse par tij in België, is in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden nadat le den van de anti-Waalse Volksunie en van de Vlaamse Militanten Orde hem en een collega hadden afgetuigd met knuppels en stoelpoten, i De twee FDF mannen waren affi- j ches aan het plakken voor de ge- meenteraadsverkiezingen op 11 okto ber toen ze plotseling besprongen werden door ongeveer tien man. De overledene, een leraar van omstreeks dertig jaar, vader van twee kinderen, stierf terwijl hü naar het ziekenhuis werd overgebracht. Ooggetuigen hebben verklaard dat. terwül de twee afficheplakkers bezig waren, op een gegeven moment een busje kwam aanrijden waaruit de overvallers sprongen en de twee FDF-leden met knuppels begon nen te bewerken. Twee mannen en een vrouw die kenneiyk genoegen schiepen in deze ranselpartij hielden zich tydens het gebeuren schuil ach ter een geparkeerde auto. Eén van de aangevallenen wist, na trerschillende verwondingen opgelopen te hebben, te ontvluchten. De leraar echter niet. Een andere groep affi cheplakkers arriveerde juist op het moment dat de aanvallers verdwe nen. Men kon nog wel het nummer van het busje noteren. De nieuw- aangekomenen brachten 'de zwaar gewonde leraar naar een naburig ca fé waar ze om hulp telefoneerden. De leraar werd spoedig door een ambu lance opgehaald maar overleed op weg naar het ziekenhuis. De politie heeft inmiddels zes ver dachten aangehouden. Twee daar van zün lid van de Volksunie, twee van de Vlaamse Militantenorde en twee zyn partijloos. Verklaringen Verscheidene politieke partijen in België hebben in verband met het gebeurde verklaringen afgelegd. Het partübestuur van de Volksunie heeft LONDEN i Reuter t De Westduitse studentenleider Rudi Dutsohke mag niet in Engeland blijven. Hij moet voor oktober het land verlaten heb ben. Dutschke ging in 1968 naar Engeland voor een medische behandeling na dat hy in West-Berlün bü een aan slag gewand was. Dutschke had ge hoopt ln Engeland te kunnen blü- ven en aan de universiteit van Cambridge te kunnen studeren. Het Engelse ministerie van Binnen landse Zaken heeft echter meege deeld. dat het verblijf van Dutsch ke in Engeland uitsluitend ver lengd was ten behoeve van zün ge nezing. verklaard dat het alle gebruik van geweld in de politieke strüd veroor deelt. welke ook de omstandigheden geweest mogen zün die tot het inci dent aanleiding hebben gegeven. De minister van Binnenlandse Za ken Harmegnier zei dat politie en eventueel de Rükswacht regelmatig op ronde gestuurd zullen worden om ieders vrijheid om propaganda te maken en affiches te plakken, te waarborgen. Verder heeft hü een uit breiding van bepaalde veiligheids maatregelen aangekondigd. Het hoofdbestuur van de FDF heeft een verklaring uitgegeven waarin on der meer gezegd wordt dat de partü verontwaardigd is over „deze weer zinwekkende misdaad die in koelen bloede werd beraamd door diegenen die de „Francofonen in Brussel ho pen te kunnen terroriseren". De par ty waarschuwt de „Flamingantische moordenaars dat de Brusselaars niet bereid zün voor bedreigingen te be zwijken." Inmiddels werd ook bekend dat zich in de nacht van vrüdag op za terdag een soortgelük incident, ove rigens met een minder tragische af loop, heeft voorgedaan in Namen. Daar hebben propagandisten van een kleine plaatseiyke party een socialis tische kandidaat voor de gemeente raadsverkiezingen mishandeld. De man moest zich onder doktersbehan deling stellen. Deuren en ramen van het café dat de socialist drijft, wer den met hakenkruisen en het op schrift „SS" beklad. De aanvallers sloegen op de vlucht toen de Rüks wacht ter plaatse verscheen. (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Niet in Ro me, niet in Genève maar in het we reldse „kermisvierende Brussel" be gonnen zaterdagavond bijna dui zend theologen uit 34 landen hun zesdaagse congres over de „toekomst van de kerk". Alleen al deze plaats keuze zegt iets over de theologische instelling van dit congres. Men noemt het dan ook de belangrijkste gebeurtenis sinds het tweede Vati caanse concilie. Maar dat zal nog moeten blijken. Prof. E. Schillebeeckx, de voorzit ter van dit congres, dat door het Ju bilerende tüdschrift Concilium geor ganiseerd is, omschreef het doel al dus: „Met inachtneming van de theo logische verscheidenheid in geloofs begrip willen de hier aanwezige 222 katholieke theologen uit 34 landen onder kritische begeleiding van so ciologen. politicologen en de 700 theo logen die als toehoorders aanwezig zün, nagaan in hoever zü een prin cipiële overeenstemming bereiken kunnen over de vraag, hoe wü ons als gelovigen op een verantwoorde wüze voor de toekomst van de kerk moeten inzetten". Die wüze van inzetten, zal men proberen vast te leggen in een aan tal resoluties. Die resoluties krügen geldingskracht als ze door tweeder de van de deelnemers worden goedge keurd. Maar voor deze resoluties op donderdag a.s. in eindstemming ko men, zal het congres zich door een rüstebrüberg van twaalf zware in leidingen. Vier forumdiscussies, tien tallen groepsgesprekken en ettelüke plenumvergaderingen moeten heen- werken. En bü dit werk heeft Antoi- ne van den Boogaard de Nümeegse zakenman die president van „con cilium" is dit werk financieel gro- telüks steunt. Als leek de heren za terdag het volgende op het hart ge bonden: „Zeg mü in eenvoudige woor den wat evangelie en christen-zün vandaag betekent, zodat ik de evan gelische boodschap op een eenvoudi ge en verstaanbare manier te horen krüg". Afgaande op de woordenvloed van de eerste twee dagen vrezen wü het ergste voor de heer Van den Boogaard.en voor hem niet al leen. Inderdaad zal de wereld tezüner- tüd, zoals prof. Schillebeeckx nog zei, kunnen oordelen hoe het met de theologen gesteld is: kunnen zü tot de gemeenschappeiyke opvatting in zake de dringende vragen voor kerk en wereld komen, of bereiken zü slechts overeenstemming op punten die de wereld nauweiyks meer interes seren. Toch heeft ook kardinaal Suenens, die niet alleen ere-voorzitter van dit congres is maar ook een wezenlüke büdrage wil leveren, zeer hoge ver wachtingen van dit congres opgeroe pen. Hü herinnerde aan de woorden van Paus Paulus, dat de decreten van het tweede Vaticaanse Concilie geen eindpunten maar veeleer uit gangspunten zyn. De levenskiemen die het Concilie in de bodem van de kerk heeft gelegd moeten tot volle rüpheid komen. Eén van die kie men is, volgens kardinaal Suenens, het nieuwe kerkbegrip. Wil de kerk nog een toekomst hebben dan zal dat afhangen van de opvatting die wü in de komende Jaren in theorie en praktük van de kerk zullen hebben. Het Tweede Vaticaans Concilie heeft een Copernicaanse omwenteling ver oorzaakt toen zü de kerk in de eerste plaats zag als volks gods. De hiër archie die vroeger het wezen van de kerk uitmaakte. werd daardoor dienst aan het volk. Deze kerkopvat ting wordt echter nog zeer weinig ge praktiseerd; in tegendeel, Rome houdt nog steeds vast aan de oude opvatting waar de kerk op de eerste plaats de hiërarchie is paus en bisschoppen terwül de gelovigen op de tweede plaats komen. Deze beide opvattingen in harmonie tot elkaar brengen achtte kardinaal Suenens de eerste grote opgave van dit congres.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15