Inspraak niet overdrijven'* Kort geding over looneisen in bouw WELVAARTSSTAAT IS BEDREIGING VOOR MILIEU inlve prijs Vakbonden tevreden met toezegging Centrumbank Vakbonden vinden actie "zeer onverstandig" toolvink: Niet zover9 dat we met z n illen niets meer te zeggen hebben aster jubileert jlant profiteert De Ruiter belooft overleg PSP en kabouters gaan defensiebudget 'kraken KAMERLID PROMOVEERT Rotterdamse sabotage in Antwerpen DAG 11 SEPTEMBER 1970 LELDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) jN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale ;n) heeft donderdag in de Tweede Kamer bij de be- [eling van de nieuwe Wet op de Ondernemingsraden iarschuwd voor overdrijving bij het geven van in- ik aan werknemers. „We moeten ons ervoor hoeden ■vangene te worden van de waan van de dag", zei de ster. „Inspraak moet niet zover gaan dat we met z'n niets meer te zeggen hebben". minister reageerde met deze erlangen op een motie, inge- d door drs. Nypels van D '66, in wordt voorgesteld om ook ondernemingen, waarvoor verplichting tot instelling een ondernemingsraad geldt, democratisering te komen, wetsontwerp legt voor deze [ichting de grens bij onder- ngen met een personeelsbe- d van 100 werknemers. Nypels wil dat de regering wettelijke regeling maakt, die het personeel van kleinere on- miingen inspraak verzekert. De iter vroeg hem of die regeling ook voor een bedrijfje met twee ie werknemers zou moeten gel- hetgeen de democraat beaam- t ging de bewindsman te ver. voelde meer voor een voorstel drs. Boersma (A.R.P.) om de om advies te vragen over de waarop voor kleine onderne en aangepaste vormen van in- kunnen worden gerealiseerd. wd Geen uitspraak behoedzaam stelde de mi- F zich op tegenover een ander l ingrijpend voorstel van de an- lolutionairen om besluiten, die 'p [oedkeuring van de raad van lissarissen vereisen eerst om voor te leggen aan de onder - ngsraad. de raad dat verlangt, dient ns het anti-revolutionair amen- nt de ondernemer met het oog t uit te brengen advies een ver- •ing bijeen te roepen, waarin' zo- jommissarissen, directie als le- van de ondernemingsraad of vertegenwoordigers zijn. De mi- r wilde over het amendement geen uitspraak doen. 5l stelde de heer Roolvink voor verenigingen en stichtingen met personeelsbestand van meer dan Tian onder de wet te brengen. Twam daartoe met een aanvul- jop zijn wetsontwerp. Voor over- jrganen zag de minister die ijkheid niet. Door hun struc- is in' deze sector al een over voorwaarden overleg moge- De heer Roolvink ging akkoord met de unanieme wens uit de kamer om het actieve en passieve kiesrecht niet langer aan leeftijdsgrenzen te binden. Wel handhaafde hij een diensttijdgrens van twee tot drie jaar, alsmede de mogelijkheid tot ontslag van raadsleden op voorstel van de ondernemer of de onderne- i mingsraad zelf. Tegen dit laatste wetsartikel maakten P.v.d.A. en D. '66 bezwaar. Evenveel Drs. Nypels van D' 66 kreeg het gisteren bij de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp zo wel met de V.V.D. als de P.v.d.A. aan de stok. De wens van D'66 om het personeel evenveel zeggen schap toe te kennen als de aandeel- houders werd verworpen door de li- i beraal Rietkerk. Staatkundige demo cratie is, volgens de liberaal, niet op het bedrijfsleven over te brengen. Wat D'66 wil, namelijk het veto recht voor het personeel op belang rijke ondernemersbesluiten, verstoort volgens de liberale woordvoerder de maatschappelijke verhoudingen en leidt in feite tot een totaal andere maatschappijstructuur. Het voorstel van minister Rool vink om de vakorganisaties het recht te geven om kandidaten voor de ondernemingsraad te stellen en de ongeorganiseerden dat recht on der verzwaarde omstandigheden (een derde van het personeelsbestand moet achter de kandidatuur staan) toe te kennen, werd tot woede van drs. Nypels verdedigd door de so cialist Wieldraaijer. „U wilt de rechten van de werk nemers beknotten ten gunste van de vakbeweging", riep de democraat boos uit. Ook spontane actiegroepen moeten volgens D'66 zonder moeilijk heden kandidaten kunnen stellen. Minister Roolvink ontkende dat de wet de vakbeweging een' monopolie positie geeft. Hij voelde er met de P.v.d.A. ech ter weinig voor de positie van de vakbeweging te ondergraven. De Kamer zet de volgende week woens dag de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp voort. ADVERTENTIE jubileumaanbieding uèdine kleuterjasjes. owel voor jongens als meisjes, met •ontkraag, geheel "borg"-gevoerd. In fe modieuze kleuren bruin en beige. JTERDAM IJSSELMONDE HOOGVLIET |E0AM VLAARDINGEN DORDRECHT |DEN ZEIST ARNHEM VLISSINGEN ZAANDAM MAASTRICHT Diet Ongeveer 200 Zuidmolukkers hébben gisteren een demonstra tieve tocht gemaakt naar het mi nisterie van Justitie in Den Haag Zij boden minister Polak een pe titie aan waarin wordt gevraagd de 33 Zuidmolukkers die in het Scheveningse huis van bewaring zitten, vrij te laten, of indien dat niet mogelijk is, ze niet te zwaar te straften. DEN HAAG <GPD) De PSP gaat door middel van een groot aan tal, op verscheidene plaatsen en tijd stippen uit te voeren plotselinge ac ties streven naar een afbraak van het defensiebudget binnen vier Jaar. Naast deze aandachttrekkende ac ties waarover ter bescherming van de doelmatigheid geen bijzonderhe den vooraf worden verstrekt, zijn zes studiegroepen ingesteld, die elk een onderdeel van de aspecten om te komen tot een alternief defensie plan zullen uitwerken. De PSP wil deze actie open voe ren, dat betekent dat iedereen er aan mag meedoen. De eerste deel nemende groep wordt gevonden bij de Kabouters. DEN HAAG (GPD) De vak bonden hebben hun kort geding tegen de Centrumbank en De Ruiter c.s. ingetrokken, nadat de advocaten van deze gedaagde gis teren ter openbare zitting na drukkelijk had beloofd, dat in de toekomst tevoren overleg zal wor den gepleegd met de vakbonden bij alle fusies, samenvoegingen van filialen en sluitingen, voor zo I ver die consequenties voor het personeel zou hebben en dat daartoe alle inlichtingen zullen worden verstrekt overeenkomstig de voorschriften van artikel 15 van de SER-fusiecode. Na veel heen en weer gepraat nam de Decom-advocaat mr. W. van Vugt met deze toezegging genoegen, op aandrang van de president van de Haagse rechtbank mr. J.H.C. Slotemaker. die benadrukte dat het wederzijds overleg in een vrucht baarder sfeer zal plaatsvinden als de strijdbijl begraven is. terwijl hij voorts te verstaan gaf dat met deze toezegging al meer bereikt is door de vakbonden, dan waarop zij zouden mogen hopen indien z\j het op een vonnis zouden laten aankomen. Tijdens de zitting in kort geding maakte de heer C. de Ruiter, direc teur van de Centrumbank. bekend dat hij persoonlijk opdracht heeft ge geven met ingang van gisteren alle pensioenen door te betalen aan pen sioengerechtigde personeelsleden van het beddenmagazijn Van Veen, dat, zoals bekend, kort na de overname door de Centrumbank in 1969 weer was doorverkocht aan de Amster dammer J. Kroonenberg, die zich aan de toezeggingen van de Centrum bank niet gebonden achtte. Er zijn harde noten gekraakt tij dens de drie en een half uur dat de behandeling van dit kort geding duurde. Niet alleen werden de Cen trumbank en het sociale beleid van de heer De Ruiter fel aangevallen, doch anderzijds werd ook harde en op het eerste gehoor steekhoudende ROTTERDAM ANP) De pro motie tot doctor in de economie van het anti-revolutionaire tweede-kamer lid D. Goudswaard aan de Ned. Eco nomische Hogeschool in Rotterdam gistermiddag, werd bijgewoond door circa 150 belangstellenden, o.w. de fractievoorzitter van de ARP. mr B.W. Biesheuvel. Tot de opponen ten van de heer Goudswaard be hoorde de staatssecretaris van Volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga. De staatssecretaris ging in op een stelling van de promovendus dat, wanneer de overheid met de haar ter beschikking staande instrumen ten de milieuverontreiniging gaat bestrijden, het reële inkomen van de consument zal dalen voor zover de ontstane kosten zullen worden doorberekend. Voorts verwacht de heer Goudswaard, dat toepassing van die instrumenten remmend zal werken op de groei van het reële nationale produkt. De heer Kruisinga bestreed dit door erop te wijzen, dat door toe passing van die instrumenten tege lijkertijd de milieuverontreiniging wordt teruggedrongen. Er is dus geen werkelijk nadelig effect op het goederenpakket, wanneer dit meer in overeenstemming wordt gebracht met de wensen van de consument. Het promoverende kamerlid zei hier op, dat hij bepaald niet had willen zeggen dat per saldo een nadelig ef fect op de welstand zou ontstaan. kritiek geleverd op de SER-commls- sie, die in strijd met haar eigen re gels al een voorlopige veroordeling inzake schending van de fusiecode heeft uitgesproken voordat zij zelfs maar had kennisgenomen van het te voeren verweer. De SER-commissie heeft zichzelf j daardoor in een positie gebracht. waarin zij zonder gezichtsverlies niet meer kan terugkomen op deze reeds gepubliceerde voorlopige ver oordeling. aldus zei de Haagse advo caat mr. L.D. Pels Rij eken. BRUSSEL (GPD) De steeds weer terugkerende branden van op slagplaatsen van Jute aan de Ant werpse Scheldekaden heeft de veron derstelling doen ontstaan of hier wel licht moet worden gedacht aan sa botage vanwege de Rotterdamse stakers. Men heeft tot nu toe geen enkel bewijs kunnen vinden, alhoewel de Antwerpse politie, gezien het feit dat drie dagen achter elkaar bran- de uitbraken, argwanend is gewor den. Men weet dat twee of drie lei ders van de Rotterdamse stakingen woensdag een bezoek aan Antwerp se geestverwanten hebben gebracht. Dat bewijst uiteraard nog niet hun eventuele opwekking tot het stichten van de branden. In ieder geval is de controle van de havenpolitie versterkt en worden lieden die in Antwerpen als politie ke agitatoren worden beschouwd, scherp in het oog gehouden. ARNHEM (ANP» Het hoofd van de afdeling onderzoek van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappijr dr. ir L. Wartena, heeft tijdens een in leiding op de algemene vergade ring van zijn organisatie vanmiddag in Arnhem gepleit voor een gebundelde aanpak in de strijd tegen de milieuver slechtering. Het laat zich aan zien, dat het elfde uur reeds duidelijk is ingegaan. Bundeling van ernstig denken en handelen is zowel nationaal als supranationaal een absolute noodzaak om te voorkomen, dat zich werkelijk ernstige dingen en niet meer onder controle te brengen calamiteiten gaan voordoen .Grote inspanning zal daarvoor nodig zijn en grote of fers moeten daarvoor worden gebracht, zo sprak hij. Dr. Ir. Wartena. wiens afde ling nauw betrokken is bij meet programma's en onderzoekopzet in verband met luchtverontrei nigingsprocessen, gaf uitdruk king aan zijn ernstige veront rusting; niet alleen over de on gebreidelde toenemende ver slechtering van ons milieu, in 't bijzonder van de atmosfeer, maar ook en vooral over ons ge brek aan kennis van de traditio nele stromingsprocessen, die de atmosferische verontreiniging beheersen. Hij constateerde verder een verontrustende afwezigheid van goede samenwerkingsstructu ren, die nodig zyn voor een effectief beleid op mondiale schaal. Binnen zijn vakgebied zag hij nog veel, dat om onder zoek vraagt. Hij zei overtuigd te zijn van de absolute noodzaak, dat politici, sociologen en econo men met de technici om de ta fel gaan zitten. Hy bepleitte met nadruk geen dag te wachten met elke maatregel, die nu al geno men kan worden. Het zg. evenwicht in de na tuur is volgens hem een mythe. Verontreiniging is niet te be schrijven als het verstoorde evenwicht. Essentieel by de be strijding van milieuverontreini ging' is dat soberheid wordt be tracht in leven, produceren en verbruiken. De toename van de consump tie van vele soorten goederen en bijv. energie dient zeker in de welvaartsstaten duidelijk als 'n bedreiging van het milieu te worden beschouwd. HILVERSUM (ANP) Prins Bernhard heeft gistermiddag op huize „De Zwaluwenberg" in Hilversum, waar de staf van de prins is gehuisvest, zijn 25-jarig jubileum als inspecteur-gene raal gevierd. Een kwart eeuw geleden werd de prins inspec teur-generaal van de Koninklij ke Landmacht, een jaar later van de Koninklijke Marine en bij het zelfstandig worden van de Koninklijke Luchtmacht ook van dit krijgsmachtdeel. Later is hy by Koninkiyk Besluit be noemd tot inspecteur-generaal van de gehele krygsmacht. Minister W. den Toom van defensie zei tydens een' korte plechtigheid, die gisteren aan de receptie vooraf ging, dat de prins zich altyd met een grote kennis van zaken en opbouw ende kritiek van' die taak heeft gekweten. Namens de drie krygsmacht- delen bood de minister twee zgn rolpaarden aan, affuiten, die vroeger aan boord van schepen werden gebruikt voor het mo biele scheepsgeschut. Op de foto: Prins Bernhard. die met minister Den Toom de onderwatercamera bekykt die hy kreeg aangeboden. Eerder op de dag bracht de prins een be zoek aan het 25-jarig Contact centrum op voorlichtingsgebied, waar hy een toespraak hield. DEN HAAG (ANP) De werkge versorganisaties in de bouwny ver heid. die in de Raad van Bestuur Bouwbedryf verenigd zyn, hebben tegen de drie werknemersorganisa ties in de bouw een kort geding aangespannen om zodoende te be reiken. da/t de werknemersbonden zich onthouden van actie, die htm leden en andere arbeiders styven in hun streven om van hun werk gever een extra uitkering over 1970 te verldjrgen buiten hetgeen in de cao voor de bouw is overeengeko men. Voor iedere dag, dat de gedaagde or ganisaties het gevraagde niet na komen wordt een dwangsom van een miljoen gulden gevraagd. Ver der is de president gevraagd de werknemersorganisaties te bevelen hun leden binnen twee dagen na te wyzen vonnis aan te zeggen zich van handelingen tegenover hun werkgevers te onthouden, die ten doel hebben de extra uitkering te krygen. Ook in dit geval voor het iedere dag in gebreke biyven een zelfde dwangsom gevraagd. Het korte geding zal maandag om 10.15 uur dienen voor de president van de rechtbank te Amsterdam. De raad van bestuur zegt zich ge dwongen te hebben gezien dit ge ding aan te spannen door de aan sporing van de drie werknemersor ganisaties aan hun leden om een uitkering te verlangen, die boven de huidige cao uitgaat. Het NW. het NKV en het CNV zyn unaniem in hun commentaar op de aankondiging van het aange kondigde kort geding tegen de drie werknemrsorganisaties in de bouwny verheid. „Heel onverstan dig „noemen zy deze juridische ac tie van de zes werkgeversorganisa ties. „Dart- kort geding veroorzaakt eerder een volmaakte onrust, dan dat de bouwvakarbeidersbonden binnen het kader van het stioh- tingsakkoord beoogden", aldus de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbond. De heer A. de Boon. vice- voorztiter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen, vreest dat de arbeidsonrust door een rech ter Ujke uitspraak zal oplaaien. „Met een kort geding los je geen pro blemen op", zo luidde het commen taar van de loonpolitieke secreta ris van het Christeiyk Nationaal Vakverbond, de heer C. A. Bak ker. Misschien is het mogelyk de ar beidsonrust juridisch in te dam men, vindt de heer De Boon, maar het is een illusie te menen, dat de gevolgen van het falende be leid van de werkgevers op deze ma nier kunnen worden voorkomen. De heer De Boon meent voorts, dat een kort geding niet past binnen het in de Stichting voor arbeid bereikte akkoord. „Als je in een situatie waarin de kwestie van de extra uitkering het hele bedryfsleven zo bezig houdt 'n kort geding aanspant, werkt dat als een rooie lap op een stier". Dat zei de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond voor Bouwny- verheid, de heer A. Buys, gistermid- De heer Buys verklaarde, dat de vakbonden er niet op uit zyn, on rust te zoeken. .Maar als de men sen dit lezen loopt het helemaal uit de hand". De ANB-voorzitter maakt zich veel zorgen over wat er maandag in Amsterdam zal gaan gebeuren. ,Het is duideiyk dat de verantwoordebj kheid voor eventuele rellen helemaal ligt by degenen die in een dergehjke gespannen situa tie dit soort „grappen" uithalen". P. J. J. Mertens (NKV) volmaakte onrust.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7