RCL-bal rolt in september 1971 op „De Bloemerd Schudbed voor hartpatiënte WaTërTT enthuisjes lil Katwij doen is gaan weer verdwijne Parlementje spelen komt niet door PAK Verbouwing Kreatief Sentrum schiet op WAT GAAT ER GEBEUREN Geen ko°pavond li S Ds. E. Sa ra her weg uit J oorschoten Herbenoemii Nu zomerseizoen ten einde is pi hk Spa PROEFOPSTELLING IN LEIDS AZ Dirks, nu voorzitter P. v. d. A. af PAQINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 SEPTEMBER PRI WASSENAAR Door de drie Wtussenaarse middenstandsorganisa ties werd gisteravond een bijeen komst in het Atlas International Cen tre aan de Langstraat gehouden, waarin het al of niet houden van een koopavond aan de orde werd ge steld. Het verzoek van de heer Tan- ja. bestuurslid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Den LEIDEN Binnen niet al te j dit tijdstip niet gelegen komt. kan I Haag. om een proef te nemen werd Leiderdorp: dkt. De Bruijne, j straat 8. tel. 22208 bgg 44844; d. Ven, Hoge Rijndijk 200 woude, tel. 01714-2856. Oegstgeest: dkt. Van W| Oranjelaan 29, tel. 52130. (Van een onzer redacteuren) LEIDERDORP Het was gisteren een vreugdevolle dag voor de Leiderdorpse sportver enigingen. Burgemeester M. A. van der Have legde (vakkundig) de eerste draineerbuizen in de grond, waar straks het sport- en recreatiepark „De Bloemerd" zal komen. Hij deed dat met „werk tuigen" uit het verleden: de bo- demschaafde draineer boor en leg haak. Wanneer het werk op deze wijze in z'n geheel zou wor den uitgevoerd, dan zou de Lei derdorpse voetbalvereniging RCL beslist niet over een jaar 15 september 1971 worden twee voetbalvelden met accomodatie en een parkeerterrein van 1600 vierkante meter opgeleverd van dit nieuwe complex gebruik kunnen maken. Dat leggen van die buizen geschiedt natuurlijk machinaal. Er was eerst in het ge meentehuis, waar de contracten werden getekend en later op het werkterrein, dat wordt omsloten door de Dwarswatering, de Ley- sloot. de Provincialeweg 5 bis en de Persant Snoepweg een se lect gezelschap bijeen, burge meester M A. van der Have, de wethouders mevrouw D. W. Tichler-Moerman en ae heren C. Meerburg en E. Drenth, ge meentesecretaris C. Hobo. verte genwoordigers van de Grontmij NV uit De Bilt en van het aan nemingsbedrijf Cultuurmij NV uit Heemstede, de directeur van Gemeentewerken, de heer W. F. Buitendijk en enige ambtena ren van G.W. Tot onze verwon dering misten we afgevaardigden van de Leiderdorpse sportvereni gingen, die dit prachtige park aullen gaan bespelen. „De Bloemerd" een lang gerekt gebied aan de noordzijde van de Dwarswatering heeft een totale oppervlakte van 36 ha. De aanleg zal in enige fasen geschieden. Met de eerste is thans een begin gemaakt: twee voetbalvelden en een parkeer terrein van 1600 m2. Successie velijk komen de andere fasen aan de orde. Burgmeester Van der Have: ,,'k Ben blij, dat het snel groeiende Leiderdorp nu een sport- en recreatiegelegenheid krijgt, waarop het met recht trots kan zijn. Het is hier langs het water een uniek gebied, 'k Geloof, dat we verheugd kunnen zijn, dat thans een begin is ge maakt met de uitvoering van de plannen, waarvoor op 23 sep tember 1966 aan de Gront mij opdracht werd gegeven een bodemonderzoek in te stellen en •en offerte te maken. Leiderdorps nieuwe wethoud- ster voor sportzaken, mevrouw Tichler-Moerman, zei het zo: 'k Ben er erg gelukkig mee. Het is me zo in de schoot geworpen. Er is al veel werk verzet bij het maken en realiseren van de plannen. Wanneer ik het groeiende Leiderdorp zie en de Leiderdorpse jeugdactiviteiten aanschouw, dan heb ik wel het vermoeden, dat we snel aan uit breiding van deze sport accomo datie toe zijn. In de fraaie raadzaal teken den burgemeester M. A- van der Have (namens de gemeente) en de heer M. Jansen (als directeur van de Cultuurmij) het contract voor deze eerste fase van de aanleg van de .Bloemerd', waar van de kosten f 330.200 zijn. Hij feliciteerde het gemeentebe stuur, dat het contract eindelijk kon worden getekend. Vier jaar van voorbereiding zijn er aan vooraf gegaan. De wethoudster van sportzaken, mevrouw Tichler-Moerman. complimen teerde hij, dat zij de lange fase van voorbereiding niet behoeft mee te maken en dat zij als het ware een compleet plan krijgt aangeboden/Ook de Leiderdorp se bevolking en in het bijzonder de jeugd, die straks in grote getale van dit complex gebruik zullen maken, betrok hij in zijn woorden van gelukwens. Tot de aannemer zei burge meester Van der Have: U bent de gelukkige geweest van de vijf inschrijvers. We hebben het vol ste vertrouwen in u. Dat blijkt wel uit het feit, dat de eerste tien procent van de aanneem- som reeds is betaald. Nadat wethoudster Tichler al le medewerkers aan de tot standkoming van dit plan had dank gebracht, ging men naar het terrein, dat straks het sport en recreatiepark ,De Bloemerd" moet worden. Veel vlaggen rood-wit-blauw en de Leiderdorp se waren uitingen van deze vreugdevolle dag. Burgemeester Van der Have verrichtte het Burgemeester M. A. van der Have legt zeer vakkundig de eerste draineerbuizen voor het Leiderdorpse sport- en recreatiepark 'De Bloemerd'. (Foto LD/Holvast) leggen van de draineerbuizen bekwaam. Het sport- en recreatiepark langs de boorden van de Dwars- wetering belooft een prach tig geheel te worden. Er is naar gestreefd elke tak van sport als afzonderlijke eenheid in het plan op te nemen. Hierdoor wordt be reikt, dat iedere sport in haar eigen kenmerkende sfeer kan worden beoefend. Er komen voetbalvelden met atletiekbaan en honkbalveld, hockeyvelden en tennisbanen, korfbalvelden, jeugdhonken, speelterreinen, ruimten voor dagrecreatie en voorzieningen ten behoeve van de hengelsport. Er zal voor een doelmatige beplanting van het complex worden gezorgd. lange tijd hoopt de actiegroep Krea tief Sentrum gereed te zijn met de verbouwing van het gelijknamige pand aan de Breestraat 66. Het be gint dan zaak te worden om te gaan werken aan de inhoudelijke opbouw van het Sentrum. Enkele vragen die zich hierbij voordoen zijn: wat gaat er gebeuren, wat kun je er doen. hoe wordt het ingericht, wie mogen er in, hoe is de organisatie en financie ring. moet je lid worden, enz. Op het ogenblik is het Kreatief Sentrum niet meer dan een groot pand. gehuurd van de gemeente door een stichting die is opgezet door en kele initiatiefnemers. Uiteraard le ven er bij deze initiatiefnemers al lerlei plannen over het Sentrum. an ders zou de gemeente noot bereid zijn geweest het pand te verhuren en financieel te steunen. De actiegroep Kreatief Sentrum wijst er op. dat deze ideeën niet meer dan ideeën zijn van één groep. Als er mensen zijn met andere plan nen of zich achter de bestaande idee- en willen opstellen, is nu de tijd aan gebroken om er met elkaar over te praten. Dat praten kan elke woensdaga vond gebeuren, vanaf acht uur. Wie ook zo maar eens aanlopen in de j verworpen24 winkeliers bleken te- Breestraat, 's middags van één tot J gen een koopavond te zijn en 20 voor. vijf uur en 's avonds van zeven tot tien uur, uitgezonderd zaterdag en BilI^Cflijkc StHIld VOORSCHOTEN: Kostense, straat 23. tel. 2493: Zuider ape 23553; wijkverpleging: Gezond! centrum Wijngaardenlaan 2, 77; zr. Parmentier, tel. 4646. zondag. VOORSCHOTEN - Ds. E. Sa rob er, hervormd predikant in Voorschoten, heeft de toezegging van beroep aan genomen van de hervormde gemeen- j Menken Diederik F Leiderdorp Onder! rouwdJ. T. j M. Gilberts en C. C. Verhoeven, F. G. Diepenbach en H van Teijlingen. T. S. Dijkstra en J. A van Beveren, J. P. van der Linden en C Dreef. Geboren: Maria E. C. d. v. G J. Kennis en E. M. van der Veer, Jacob C. z. v. P. L. Wlllems en van E. Bes tem an. Getrouwd: J den Boeft. en A. Bur- ejj. L. G. Bordwijk en H. A. Lubach. J. J. Becker en M. C. M. de Graaf, L. J. M. van Basten en M. M. Ouds hoorn. Overleden: W. Jansen oud 77 Jaar. Geboren: Cornelia J. Vergeer en M. A. M. Nieuwkoop M. d. - te in Ossendrecht. Als nevenopdracht en.N,c- Binnema- Gel rouw de jaar de Witt Vlanen en C. A. M. krijgt hU de pastorale verzorging I pietersen. J E. vink en c M. Zwart, van het ziekenhuis „De Leivens- Ondertrouwd: A. F. M. van Klaren en M. A. Tersteeg. F. M. J. Rurup en A. van der Wielen. berg". Warmond: dkt. Bots. Prof. laan, Voorhout, tel. 02532- Meijssen, Vermeerstraat 2, Voo tel 02532-7796 Wassenaar: dkt. Flink, PrfT straat 44a, tel. 2075 en dkt. De - Wittenburgerweg 188, tel. 9214; theek Langstraat 86, tel. 2141; arts Okhuizen, Roaeveldlaan 2586, (spreekuur van 1818,30 Zoeterwoude: Bij ongevallen 01714—2278 bellen. 1 Igen b LEIDEN B(j KB. is dr 1U 1 v van Royen uit Rotterdam wei Fe üjk benoemd tot lid van het collei curatoren van de Leidse Uni 0 ioiiq geoeuren, vaiiai acm- uur. wie ~B T 7~ VRIJDAG Oegstgeest (Rijnlands lyceum): Volle evangelie centrum. Spr. dhr. Buinlng. 8 uur nam Breestraat 19, Sociëteit Twentwel. 8.30-11 uur nam. Oude Vest: Evang. Chr Gem. Eccle sia. 8 uur nam Ruilclub Boshuis (achter Hoflaan no. 76): 7-9.30 uur nam. Kath Mil Tehuis: Schletavond Ned. Bond van oud-strijders. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19. Sociëteit Twentwel. 8.30-11.30 uur nam. Oegstgeest (Het Witte Huls): Schaaksociëteit Palamedes. 2-5.30 uur nam. Heempark: Excursie Kon. Ned. Na tuurhistorische Ver 2 uur nam. ZONDAG Zijlsingel 2: Evangelie-centrum. Spr. dhr. J. Zijlstra. 10 uur voorm. Sociëteit Twentwel. Rijnlands lyceum Apollolaan 1 Gerri. voor oorspronkelijk christendom, afd. Oegstgeest. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 11.30 uur voorm. Oude Riln 3: Pinkstergemeente. Spr. dhr. J. Eikerbout. 3 uur nam. DINSDAG Holiday Inn Modeshow van Egmonds modebedrijven (Breestraat) 8.16 uur Avond- en nachtdienst apothekers. Geopend voor spoedeisende gevallen: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7. -tel. 23663. Apotheek R. van Breest Smallenburg, Loeveateln 6, Leider dorp, tel. 42947, en de Oegst- geestse Apotheek, Wilheminapark 8. Oegstgeest. tel. 53274. De zftterdagdlenst na 13 uur, de sson- dagdlenst, de avonddienst na 22 uur. en de nachtdienst van Apotheek Voor schoten wordt waargenomen door de Zuider Apotheek. WEEKEINDEMENST LEIDSE HUISARTSEN Tot zaterdagmorgen 10 uur raad plege men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 12 uur uitsluitend voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. v- - -v--!■1 v O--. Ipd (WWW ïSk i i -* v KATWIJK AAN ZEE Aan alles komt een eind. Ook aan het badsei- j zoen. Er is een periode van opbouw en een van afbraak. Op het strand en in de duinen. Neem nu bijvoor beeld het kampeerterrein in de ..zuid". Dat herbergt van april tot eind augustus vele honderden „tijde- I lijke Katwijkers". Ze komen uit Lei den. uit Utrecht, uit Rotterdam en I uit non tal van andere plaatsen niet j zo ver van de kust Vele gezinnen wo- j nen wekenlang in hun tenthuisjes Manlief komt dan 's avonds na zijn I werk met de auto naar Katwijk om de avonden gezellig in familiekring door te brengen. Zo rond april be gint de opbouw van deze huisjes en nu is men al volop aan de demontage van de houten bouwsels bezig Een week of twee geleden stond het kampeerterrein nog propvol. Nu zijn er al grote open plekken en als we een week of twee verder zijn, dan is er niet veel meer te bespeu ren van dit vakantiedorp aan de kust en van de bewoners, die zo ge hecht zijn aan zee, strand en duin 't Einde van het seizoen 1970 is rea liteit. Het gewone leven is voor de kampeerders weer begonnen, komende maanden is er voo er thuis, voldoende werk aan de De bouwsels moeten worden ji knapt en van een nieuw verf] den voorzien, de enorme ken" moeten worden nagekek *e wat er al niet meer komt Wanneer men daarmee kit g breekt de tijd weer aan. dat ro ff de opbouw kan gaan denken. I vliegt. Voor men het weet staff seizoen 1971 voor de deur. Foto LD/Jaap van Duijn 'c' wijk aan Zee. LEIDEN Met algemene stem men is dr. C. Da 11 inga gisteravond ln zaal Mekel gekozen tot voorzitter van de Leidse afdeling van de Par tij van de Arbeid. Hij komt in de plaats van Theo Dirks, die in ver band met zijn benoeming tot raads lid deze functie heeft moeten vrij maken. Terugblik Alvorens de voorzittershamer aan zijn opvolger over te dragen, blikte Dirks even terug in de twee jaar dat hij de afdeling heeft geleid. Be langrijkste zaken uit die periode vond hij de totstandkoming van het PAK en een moderne en nogal ge durfde aanpak en opstelling bij de raadsverkiezing en de verkiezings actie. Over een aantal punten was Dirks minder tevreden, zoals over de niet geslaagde poging om oudere partij genoten te betrekken bij een PvdA- afdeling „vol jong en misschien ook wel wat doldriest élan", wat ten de le heeft geleid tot de afsplitsing van de groep DS'70. Om kreten als ..de PvdA knielt on der de knoet van dePSP moeten wij alleen maar glimlachen, aldus Dirks. Het denken en handelen van de partij is de afgelopen anderhalf jaar beheerst door de PAK-gedachte en zo hoort het ook. Het feit dat de PvdA nu parlementje moet spelen ligt niet aan de PAK-partijen maar aan de anderen, die niet in wilden gaan op het aanbod van het PAK dat voor vier wethouders wilde zor gen. Dirks zei er op te zijn voorbereid, dat het PAK onophoudelijk zal wor den tegengewerkt, wat zal blijken uit het onthouden van informatie uit de boezem van B en W, de blokvor ming van VVD, prot. chr. groep en de KVP en door een constante te gendruk omdat het PAK zich wat soepeler, democratischer en minder conventioneel in het raadswerk zal opstellen. Kaadswerk Hij deelde mee. dat de PAK-frac- tie zich deze week grondig heeft be raden op het toekomstige raadswerk Dit zal voornamelijk bestaan uit een kritisch opbouwende toetsing van be leid en activiteiten van B en W. met daaraan gekoppeld het presenteren van alternatieven; het stimuleren en begeleiden van buitenparlementaire actie (waarbij niet in de eerste plaats moet worden gedacht aan demonstraties)een intensief con tact met partijleden, belangengroe pen en de Leidse burgers. LEIDEN Op het zesde wereld congres van hartspecialisten dat de- week in Londen wordt gehouden, heeft dr. A. C. Arntzenius verbonden Aan de afdeling cardiologie van het Academisch Ziekenhuis in Rotter dam, een demonstratie gegeven van een mogelijke nieuw behandelings wijze van patiënten die na een in farct aan hartzwakte da-eigen te overlijden. De Rotterdamse cardio loog toonde aan zijn ruim 3000 collega's in Londen een schudbed dat synchroon met de hartslag van de daarop liggende patiënt schoksge wijs heen en weer beweegt. Deze nieuwe techniek berust op het prin cipe dat wanneer het menselijk li chaam zo'n beweging ondergaat, hpt bloed vanuit de linkerkamer van het hart de lichaamsslagader wordt inge stuwd. Dit is zeer belangrijk in die gevallen dat er na het harinfarct 'n spierstoornis optreedt en het hart onvoldoende of niet meer in staat is het bloed rond te brengen. Zonder dat de linkerkamer werk hoeft te verrichten wordt door middel van deze methode waarbij maximaal een versnelling kan worden opgewekt van één keer de zwaartekracht) het bloed toch in de slagader gebracht en heeft er de noodzakelijke door bloeding plaats. Dit schudbed, ook wel genoemd de lineaire versnellings- tafel. is gebouwd in samenwerking tussen de academische ziekenhuizen van Rotterdam en Leiden en de Technische Hogeschool in Delft, die reeds eerder bij de uitvoering van bepaalde medisch-technische pro jecten elkaar steun hebben verleend. Het apparaat werd ontworpen en gebouwd door ir. P. Blok en dr. Ir. T. J. Viersma van de afdeling werk tuigbouwkundige meet- en regel techniek van de TH Delft. Ir. John Laird. een Amerikaans vloeistoftech nicus die in Nederland werkt, heeft bij de uiteindelijke totstandkoming een belangrijke rol gespeeld. Tot nog toe zijn er bij de proefop stelling die in Leiden staat, geen pa tiënten behandeld. Desondanks heb ben dierproeven toch de hoop gewekt Jat hartpatiënten ermee geholpen kunnen worden. Van zeventien big gen die een kunstmatig hartinafet hadden, bleven er slechts zes in leven ua een klassieke behandeling. Dit aantal steeg bij een evengrote con trolegroep tot dertien, nadat deze biggen een uur lang waren behan deld op het schudbed. Dit betrof het overlevingscijfer na vier uur, daarna werden de dieren opgeofferd voor in wendig onderzoek. Binnenkort zal 't overlevingspercentage over een lan gere periode met een grotere groep dieren worden nagegaan. Het signi ficante verschil is toch aanleiding, eveneens binnen afzienbare tijd, hartpatiënten op het schudbed te be handelen. Nog voor het eind van dit Jaar, hopen de onderzoekers te be schikken over de eerste resultaten. Dit zal bepalend zijn voor de toe komst van het apparaat. Behalve in Leiden hebben ook hartcentra in Boston en Los Angeles (Verenigde Staten) de beschikking over zo'n Nederlands schudbed. In gezamelnijk overleg zal, aan de hand van de behaalde resultaten, bespro ken worden of dit schudbed toepas baar is in de hartkliniek. De proefopstelling van het z.g. ichudbed in het Leids AZ.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2