Lnke Rijnders verwerkte de nentale dreun uitstekend RON BAKKER SLAAT (DUBBEL)SLAG Argentijnse pers gunt Feijenoord de winst Fruijri is hersteld 'Het is al meevaller dat ik als vierde ben geëindigd Waterpoloploeg uit ritme tegen Italië Ritzege Vianen IrCELONA (GPD) De mentale dreun was uitstekend Efkt. Natuurlijk waren er weer de gebruikelijke wed- enuwen, maar de angst, dat de krachtsexplosie opnieuw ereikend zou zijn, was in slechts twee dagen volledig innen. Zo op het oog niets bijzonders, is men geneigd en. In de harde wereld van de sport gebeurt dat bijna {S. Zeker, maar als het gaat om een meisje van veer- ar wordt het wél bijzonder. En daarom was de vreugde nké Rijnders over haar nieuwe Nederlandse record- de 200 meter vrije slag (2.13,0) zo begrijpelijk. Of ze et jammer vond, dat ze op slechts 0,2 sec. de bronzen [e had gemist? „Jammer?" Natuurlijk niet. Daar had helemaal niet op gerekend. Het is al meegenorhen dat de ben geworden." Aanvallend onmachtig „BARCELONA" IN MINUTEN EN SECONDEN rr JEUGDIGE HAARLEMMER IN NOORDWIJKERHOUT SLIMSTE "KERMISKOERSER' 11 SEPTEMBER 1970 PAGINA 23 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD geen speld tussen te krijgen, vond, ln de met hoogge- verwachtingen tegemoet ge- ïdstrijd op de 400 meter vrye iefde het Amersfoortse meis- nort nachtmerrie. Ze was aangeslagen door de te- de prestatie: zesde in 4.41, trainer Wout Gerritse: „We rerwacht dat ze sneller zou het was een ferme tik voor dat niet was gelukt". An- ih in de series van de 200 'oensdagmorgen. al goed Zij heroverde het nationa- op Yvonne van Kuilen- 2.13,6 en stapte als der- Ie in. Niemand zag in haar serieze kandidate voor Trainersadviseur Jo ,We hadden op een vijf- Ie plaats gerekend". Anke ivond echter sterren met nale faam als Claude Man- (Frankrykt en de Italiaan- Galligaris achter zich en ecies uit op haar streef- Succesvol de zesde dag van de Euro- lioenschappen is medaille- Oost-Duitsland weer suc- Een tussenbalans iu toe 23 afgewerkte num- Iden de Oostduitsers tien zilveren en vier bron- De 16-Jarige Gabrielle •beterde op de 200 meter haar eigen Europees re- |0,7 sec. en bracht het op prestatie, die de aanwe- Ikaanse coaches met rood lijnen in hun kladboekjes. irigens niet de eerste keer. .gevaarlijke" kleur deze Het zal ook niet de ïr zijn. Er werden nóg records verbeterd, rugslagzwemster An- ;y zorgde er voor dat ing in het Britse gisteren was ontstaan na- Burell het record van de had overgenomen 12.26.2) verdween, want Andrea record op overtuigende 2,25,5. Het werd voor de ?n debacle toen Wendy is niet in staat bleek het haar op te eisen, verbeterde de beste Euro- op de 4x100 meter vrije itte heren, dat met 3.34.0 n beheer was. De Russi- waarin ook Nikolai Pan- die nog geen kwartier op de 200 meter school- had gewonnen, finishte Duisland in 2.32.3. Dieptepunt st een keer komen. In de- wemmend Nederland vry teek kon een dieptepunt ijven. Gistermorgen was )ver. En het ergste is. dat unnen worden voorkomen, llooster mag dan een bii- intvolle zwemmer zijn, hij to Nederland bij elke wed- hoofdrol vertolken, hij is niet rijp om op het in- zwemtoneel te worden )estijds was hij geselec- e 1500 meter met de goe- Q iets meer dan 16.56,0, r de limiet van 17.15,0. ^as bedrieglijk, omdat hij op een 25 meter-baan 6rd. Hoe bedrieglijk bleek in Leeuwarden bij de na- topioenschappen toen hij meter-baan 17.46,3 maak- het feit, dat hij kort voor «nschappen ziek was ge- Wk omdat hij zijn persoon- ds op alle andere afstan- eeuwnrde verbeterd had, Haarden-zwemmer toch uit- Ten onrechte bleek nu. Hij t gezelschap van zwem- <le Spanjaard Esteva (16. testdulster Paasnacht (17. jonge Europese record er Lampe, eveneens uit l*nd (17.15,8) met zijn ülik nog niet eens een fi- f had wel verwacht snel- p. maar een plaats in de w niet in", zei Ton van •ite dan nog enige troost 0 hit de verbetering van mlijke beste tijd met 2,4 afgegaan op eensche- maar daar zat hij al Wsn", vertelde de duide- iestelde bond®" ïr Jo Opvallend Opvallend bij de series op de 1500 meter was de zeer matige tyd van Werner Lampe (17.15,8) ver boven zij Europees record van 16.23,9. Al gemeen wordt aangenomen, dat hij zich voor de eindstrijd heeft ge spaard. Vanavond geldt Werner, die pas dinsdag in Barcelona arriveer de omdat hij ter verhoging van het aantal rode bloedlichaampjes na de Westduiste kampioenschappen in de Zwitserse bergen is gaan trainen, daarom toch als de grote favoriet. Tweede teleurstelling Een tweede telurstelling beleef den de Nederlanders in de serie 4x 100 meter vrije slag estafette da mes. De ploegleiding had in plaats van Anke Rijnders, die 's avonds in de finale 200 meter vrije slag moest uitkomen, Frasquita Smits ingezet. Dat kostte de Nederlanders een plaats in de finale. De tijden: Sia Telkamp 1.03,9, Yvonne van Kuilen burg 1.02,2, Cora Schouten 1.02,8 en Frasquita Smits 1.04,3. Totaal: 4.13, 2.1talië plaatste zich met 4.13.0 als laatste in de eindstrijd. Nico van Dam had geen spijt van zijn beslis sing Anke Rijnders oiet te laten zwemmen. „Moeten we voor een uit zichtloze finaleplaats van de estafet teploeg de kans van Anke Rijnders op een goede tijd in gevaar brengen? Ik dacht van niet. Maar misschien hadden we als we Linda De Boer hadden laten zwemmen het net wel gered. Het is jammer, maar er is niets meer aan te doen" BUENOS AIRES (GPD) De uitgebreide verslagen van en com mentaren op de wedstrijd FeijenoordEstudiantes in de Argen tijnse pers komen allemaal tot dezelfde conclusie: de Rotterdamse ploeg heeft verdiend gewonnen in de kuip. „Cronica" spreekt van een eerlijke zege. „Estudiantes wendde een beheerste en doelmatige tactiek aan, maar verviel uiteindelijk in individuele krachtsinspan ning". „La Prensa" klaagt dat de overwinning van Feijenoord on vermijdelijk is geweest. „De kroon past het Rotterdamse team uit stekend. Het won eerlijk met goed en zuiver spel". „La Nacion" vond het een vervelende wedstrijd. „Eén doelpunt mag nauwelijks een overwinning heten. De uitslag impliceert niet dat Feijenoord de beste ploeg in Europa is of dat er superieur voetbal te zien was". Maar toegegeven werd dat dit ene doelpunt briljant gescoord werd. Volgens „Clarln" speelde Estudiantes het soort voetbal dat het be heerst. Er kon dan ook niets meer van worden verwacht. „Feijenoord was beter, sterker, reageerde doeltreffender en speelde in beter teamverband". BARCELONA (GPDi George Geurtsen. één van de twee Ne derlandse arbiters bij de Europese kampioenschappen. zal door gaans zijn collega's niet bekriti seren. Gisteren, na afloop van de zeer harde wedstrijd tussen Ne derland en Italië (46) deed hij het wel. „Hij", zo oordeelde hij over de Westduitse arbiter Bock- VOETBAL Het Nederlandse UEFA-elftal heeft in Neuenburg zijn tweede wedstrijd in het vierlanden- voetbaltoernooi met 73 gewonnen van Noorwegen. Anke Rijnders herstelde zich snel van de mentale dreun. Zij werd knap vierde in de finale 200 meter vrije slag dames. AMSTERDAM (ANP) Ajax' fa meuze spitsspeler Johan Cruijf is gisteren door sportarts Rolink ge keurd en hersteld bevonden van een blessure, die hem enkele weken heeft belet te spelen. Zaterdag zal Ajax dus weei- voltallig kunnen aantreden voor de derby tegen DWS. Er zijn dagen waarop je je een topvoetballer zou wensen. Dagen waarop ook voetballers die altijd knoestigevoetbalbenen aan schouwen, met plezierige afwisse lingen worden geconfronteerd. Zoals Bobby Moore - de aanvoer der van het Engelse elftal - gis teren. Hij mocht het Engelse mo del Katie Howard gisteren be hulpzaam zijn bij het tonen van een nieuw soort panties. DAMES Finale 200 meter vrije slag: 1. Ga-- brielle Wetzko (O-Dld) 2.08,2 (Eur ree); 2. Mirjam Segrt Jsl> 2.08,2; 3. Yvonne Nieber (-Did) 2.12,8; 4. Anke Rijnders (Ned) 2.13.0 (Ned ree); 5. Claude Mandonnaud (Fr) 2.13.7; 6. Elisabeth Berglund (Zwe> 2.14.0; 7. Novella Calligaris (It) 2.14.9. De Russische Tatjana Zolo- nitskaja is niet gestart. Finale 200 meter rugslag: 1. An drea Gyarmati (Hong) 2.25,5 (Eur ree); 2. Barbara Hafmeister iO-Dld> 2.26,6; 3. Tina Lekveisjvili (Rus) 2.27,1; 3. Wendy Byrell (GB) 2.27,5. 5. Sylvia Platt (O-Dld) 2.28.2; 6 Christine Herbst (O-Dld) 2.28.3; 7 Angelika Kraus i W-Dld 2.29.6: 8 Eva Folkesson cZwe) 2.32,2. 200 meter schoolslag - Voor de fi nale plaatsten zich: Stepanavo (Rus) 2.43,3,Grebbennikova (Rus) 2.43.5. Harisson (GB) 2.46.8. Putz O-Dld) 2 48.4. Bra ge 'Zwei 2.49,9, Fromater (W-Dld) 2.50.0. Radnage i GB) 2.50,2. Bjedov (Jsl) 2.50.5. 4 x 100 meter vrije slag - Voor de finale plaatsten zichOost-Duitsland 4.04.2, Hongarije 4.05,4. Zweden 4.09.4, Rusland 4.10,3, West-Duitsland 4.11,1, Frankrijk 4.11.9 en Italië 4.13.0. De Nederlandse ploeg bestaande uit Ria Telkamp. Yvonne van Kuilenburg, Cora Schouten en Frasquita Smits slaagde er met in zich te plaatsen (4.13,2). Bulgarije werd gediskwali ficeerd. Finale torenspringen1. Milens Duchmova (Tsj) 336.33 punten; 2 Marina Janicke (D-Dl) 329.85 3 I Sylvia Fiedler (O-Dl) 322.26; 4. Ga- lina Alekseeva (Rus> 301.59: 5. Ta- tiana Chtyrewa (Rus) 300.96; 6. In geborg Pertmayr (Oos) 299.49. HEREN 200 meter vlinderslag - Voor de finale plaatsen zich: Poser (O-Dl) 2.07.3, Nemsjilov (Rus) 2.07.6. Meeuw (O-Dl) 2.08,7, Flockner (O-Dl) 2.10.0 Konovak (Rus) 2.10.5. Woodroffe (GB) 2.10.6, Mills (GB) 2.11,6 en Mosconi (Fra) 2.11,7. 1500 meter vrije slag - Voor de fi nale plaatsten zioh: Esteva <Sp) 16.48.7. Fassnaoht iW-Dl) 17.00.2. Sperling (O-Dl) 17.02,2, Corell (Sp) 17.05.1. Kile <No> 17.08.0. Lampe (W- Dli 17.15.8, Hargittay (Hong) 17.23,7 en Mann (O-Dl) 17.24,1. 200 meter schoolslag: finale: 1. Klaus Katzur (O-Dl) 2.26.0; 2. Ni kolai Pankin (Rus) 2.26.1; 3. Walter Kusch W-Dl) 3.28.2 (nationaal re cord); 4. Egon Henninger (O-Dl) 2.29.9; 5 .Vladimir Kosinski (Rus) 2.29.4; 6. Roger Philippe Menu (Fr.) 2.30.8; 7. Thomas Aretz (W-Dl) 2.31,4; 8. Steffen Krechbaum (Oos) 2.31.8. Finale 4 x 100 meter vrüe slag: 1. Rusland 3.32.3 (Europees record); 2. West-Duitsland 3.34.1: 3. Oost- Duitsland 3.34.6; 4. Frankrijk 3.35.2; 5 Spanje 3.37,9: 6. Italië 3.40.1; 7. Hongarije 3.40,6; 8. Noor wegen 3.41,4. man, „faalde op het kritieke mo ment, Ik moet eerlijk zeggen, dat hij verder goed floot. Maar in de laatste periode was hij inconse quent". Nederland werd daarvan het slachtoffer. Boekman gaf geen straf- worp toei Wim Hermsen binnen de vier meter werd teruggetrokken, maar deed dat pal daarop wel. toen Barlocco zwaar werd aangevallen. In plaats van 55 werd het 46. De resterende tijd was té kort voor de Nederlanders om nog iets aan deze j stand te veranderen. I Onze landgenoten hebben overi gens de nederlaag ook voor een zeer belangrijk deel aan eigen onmacht te danken. Tot twee keer toe kre- een zij de kans de 4—5 achterstand I weg te werken, toen zij met één man meer speelden. Beide keren i faalden zij. Coach Harry Vriend: ..Het gaat niet goed als we met een man meer spelen. Ik geloof dat we er angst voor hebben. Ze durven de bal ook niet op een man. die mid den voor het doel ligt, te plaatsen. Dat moet beter worden als we ooit verder willen komen". Vriend deed het niet, maar had els excuus kunnen aanvoeren, dat |ziin beste schutter. Mart Bras, in cie derde periode door de zeer onbe heerst zwemmende Simeoni werd uitgeschakeld voor de verdere duur van de wedstrijd. De Italiaan raak te Bras met de elleboog onder het. linker oog. Bras moest worden ver vangen. Na afloop van de wedstrijd jwerd hij naar een ziekenhuis ver- I voerd. waar de wond gehecht zou worden. Hij zal, naar wordt verwacht. in dit toernooi niet meer kunnen spelen. Nederland speelde aanvankelijk tactisch zeer sterk, maar raakte la ter geheel uit het ritme, toen bleek dat het aanvallend niet wilde vlotten. Vooral Hans Hoogveld ging opval lend veel fouten maken. Vriend; ..Ik denk. dat Hans zich teveel op deze wedstrijd heeft geconcentreerd. Hij wist dat hij de gevaarlijke Pizzo moest uitschakelen. Vorig jaar in Boedapest, waar Pizzo de beste man van het toernooi was. lukte hem dat erg goed. Daarom begrijp ik niet goed dat hij er nu bang voor was". De stand in de finalepoule is nu: Rusland 36, Hongarije 36, Zuid- Slavië 3—4, Italië 3—2, Nederland 30. Roemenië 30. RIJSSEL iANP) De Nederlan der Gerard Vianen heeft de tweede etappe van de Ronde van het Noor den voor bsroepsrenners gewonnen. De etappe ging van Calais naar Rtfs- sel over een afstand van 187 kilome ter. Vianen won de sprint van een kopgroep die uit zes man bestond. Oe Beig Hooyberghs, die tweede werd. kwam in het bezit van de leiderstrui. De uitslag is: 1. Vianen (Ned) 187 km in 5 uur 16 rnin en 57 sec. In dezelfde tijd: 2. Hooyberghs (Belg), 3. Berckmans (Belg), 4. Hautsebaut (Belg)5. Tschan (W-Dld), 6. Eyers (Belg). Op 2 minuten en 7 secon den onder andere de Nederlanders: 9. Krekers, 10. Steevens. 14. Benja mins. 16. Harry Jansen, 19. Rent meester. Algemeen klassement: 1. Hooy berghs (Bel) 10 uur 7 minuten 41 se conden; 2. Tschan (W-Dl) op 5 sec.; 3. Hautsebaut (Belg) op 28 sec: 4. Harry Jansen (Ned> op 1 min. 54 s. (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT Ron Bakker had gisteravond op de kei-mis in Noordwijkerhout goede sier kunnen maken als de grote winnaar van de jaar lijkse wielerronde. De 18-jari- ge Haarlemmer won niet alleen de traditioneel geworden ker- miskoers door De Bollen streek georganiseerd in samen werking met de Jubilerende O- ran Je vereniging (25) door in de slotfase zijn medevluchters Marcel Pennings en Jo Spet gens te verrassen, de Jeugdige amateur wielrenner deed ook een forse greep in de (door de Noordwijkerhoutse midden stand) goedgevulde prijzenpot. Voor zijn eerste plaats mocht Ron Bakker f 80,- toucheren (Schema I), terwijl hij behal ve vele premies ook de leiders- prijs (f 100,-) glimlachend in ziln zak kon steken. Glim lachend in dubbel opzicht: want volgens de KNWU-reglementen mag een leidersprijs slechts de helft van de eerste prys bedra gen. Als Caballero besluit om (over enkele Jaren) nog eens terug te keren als sponsor in de prof- wielrennerij, zal manager Frans van den End enzeker een plaats je inruimen voor Ron Bakker. De 18-jarige tweedejaars-ama teur toonde gistermiddag in de Jaarlijkse wielerronde op het nieuwe parkoers in de dorps kern van Noordwijkerhout dui delijk zijn aanleg en ambitie. Stijlrijder Bakker, een coureur die het meer van souplesse en inzicht moet hebben dan van brute kracht, werd als „een ling" de gevierde triomfator van de drukbezochte kermisronde. Slimme Ron Bakker dit sei zoen reeds winnaar in Am sterdam (Hartjesdagronde), Tiel en Boxel doorzag de combine van de drie Mars-rijders Jo Spetgens, Wim de Leeuw en Jo van der Pol als een routinier en plaatste half koers (40 km) met favoriet Marcel Pennings de beslissende demarrage. Alleen de attente Brabander Spetgens wist van de overige negen koplopers (Wim de Leeuw, Voorschotenaar Jan Zoons, Gerrie Fens, Jo van der Pol. Frans van der Goes, Wete- ringer Gerard Wesselius en de later aangesloten Co Moritz en Louis Westrus) het wiel tijdig te pakken. En toen de drie vluchters eenmaal een gat van honderd meter hadden ge slagen, waren alle achtervolgers gezien. Met een getergde Pen nings de klasrijke coureur uit Nieuw-Vennep werd enkele malen door de Mars-mannen van ploegleider Jefke Jansen bijna geflikt en moest nadien ook nog afrekenen met een af lopende band èn een gemak kelijk kop overnemende Bakker werd het toch al verbrokkel de rennersveld volledig uiteen geslagen. Eendrachtig samen werkend (en de aantrekkelijke premiers eerlijk verdelend) werd de voorsprong steeds verder uit gebouwd; de negen „achtervol gers" ontkwamen ternauwernood aan een lap. De Haarlemmers Moritz en Swifts verbanneling Zoons wendden die dreigende ronde achterstand overigens bekwaam af door in de slotfase uit de ge klopte groep te ontsnappen. Vooral Jan Zoons toonde in die laatste ronden nog even zjjn vorm-van-het-ongenblik. De Voorschotense krachtrijder ach terhaalde de eerder wegge- Ron Bakker sprongen Moritz binnen twee ronden en ontnam hem in een lange eindsprint ook de vierde plaats. Een strijdwijze, waar mee sterke Zoons dit seizoen reeds negen bloementuilen heeft gegrepen. Bijna een minuut daardoor had echter Ron Bakker zich ze gevierend over de streep kunnen laten uithollen. De uitgekookte Haarlemmer had bij het ingaan van de laatste ronde slim zijn slag geslagen door naar een groepje gelapte renners te de marreren. Pennings (met tien overwinningen weer een ge vreesd prfjsrijder) en Spetgens lieten even verrast de „eer" van de achtervolging aan elkaar over en de honderd meter voor sprong. die Bakker daardoor kon nemen, waren beslissend. Favo riet Marcel Pennings, toch enigszins verzwakt door zijn ge dwongen „vlucht" naar de kop groep terug bijkomen na het overstappen op de fiets van clubgenoot Leo van der Berg miste in de laatste honderden meters de reservekrachten om Bakker (reeds zeker van de vet te leidersprijs) ook van de over winningspremie af te houden. Meende Ron Bakker (evenals startschotlosser Jan Janssen en Tourrevelatie Joop Zoetemelk vóór de koers luid toegejuicht tijdens zyn ererondje) later uit de grond van zijn hart: „Ik had echt gedacht, dat Pennings wel zou winnen. In een eindsprint is hij altijd rap per. Daarvoor was ik bang. Mijn enige kans lag in een de marrage. Het was een gok. Door die gedubbelde coüreurs was het een wat onoverzichtelijke zaak. Daarvan heb ik geprofi teerd. Daarop heeft Pennings zich verkeken De uitslag luidt: 1. Ron Bakker (Haarlem), de 80.4 km in 2 uur en 27 minu ten: 2. op 5 sec. Marcel Pen nings (Nieuw Vennep, 3 op 8 sec. Jo Spetgens Someren i; 4. op 43 sec. Jan Zoons (Voor schoten), 5. Co Moritz (Haar lem); 6. op 1 min. 9 sec. Wim Lubbers (Zoetermeer), 7. Louis Westrus (Amsterdam) 8. Jo van der Pol 'Montfoort); 9 Wim de Leeuw (Stepthout); 10. Wim van Dok (Grootebroek); 11. Fens (Amsterdam); 12. Wesselius (Oude-Wetering)13. Kooyman ('t Zand); 14. Schui ten (Zandvoort)15. Zomer (Halfweg). CEES ONVLEE.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23