apingen verslechteren de ituatie Aanbod guerrillastrijders verworpen Natrinon! Tegen steeds verder zuiveren Zoutarm dieet? frico STRIJD TUSSEN PALESTUNEN EN HOESSEIN NAAR HOOGTEPUNT Baby geboren in kaapvliegtuig Husak waarschuwt fanatici Toch akkoord Theodorakis- Papandreoe Chaban leidt in Bordeaux Prinsjesdag Kardinaal boos op Harvy Cox Niet gebonden landen breken met Zuid-Afrika WESTELIJKE LANDEN: ALLE PASSAGIERS MOETEN VRIJ Twee Belgen bij militaire oefeningen omgekomen AVp fKlJDACJ 11 SEPTEMBER 1970 PAGINA 17 (Van onze speciale verslaggever) (GPD) Terwijl onzekerheid en menselijke ellen lang he* leven *n Jordanië bepalen, is dit sinds zondag in gehele wereld beeldend geworden met de aanwezigheid van gekaapte vliegtuigen en passagiers op het „vliegveld van de volutie". 14 fe nauwelijks voor te stellen met het tegemoet komen aan de a Tan d« extreme guerrilla's de ijjnd weer genormaliseerd zal den. Nog minder geldt dit voor ijjnjë zelf. Er worden weliswaar jrtgen gesloten tussen de rege- en de palest ij nse commando's. w het oefent geen invloed uit op beëindigen van terreur. De Jor- hoofdstad Amman lijkt er een der doden door. middels doet de affaire met de mnde vliegtuigen in toenemende de noodzaak voelen tot een tei van het centrale gezag, waar voor koning Hoessein het erop ot Kier nu absoluut naby is. Door intensief pogen van de laatste moet men geloven dat hij te en met Yassir Arafat oprecht geprobeerd de zo duidelijk ge- mstreerde anarchie te ke- Maar menselijk gezien is de si- t allang onhoudbaar. Fatah t de bewoners half augustus al roepen ervoor te zorgen dat voor tens een maand voedsel in huis laar door bittere armoede kan advies niet worden opgevolgd, e groepen mensen gaan elke dag «re noodzaak de straat op voor sel met de kans dat zij bij het eken van plotselinge gevechten erste slachtoffers worden. On- 5 een grotere behoefte aan zie- nizen daardoor, zijn verpleeg- itingen zwaar beschadigd door erievuur en buiten gebruik ge- Diepe kloof e jaar van machtsstrijd tussen lg Hoessein en de Palestijnse 's hebben de haat tussen de üngsgroepen naar het toppunt icht. Een diepe kloof gaapt tus- de commando-organisaties. ,Het eren van de vredesonderhande- met Israël en dreigende mui- 1 het leger maken de situatie complexer. Hoessein en Arafat en weinig mogelijkheden tot een enkomst. Beiden zitten vast in officieel ingenomen positie en en daardoor de tegenstelling Ijk overbruggen. Zij vinden Se Habbash tegenover zich. die it aan zijn afkeuring van het rsplan vil houden en Hoessein plaatsen in de hoek van de im- ilisten. ewel getuige de vliegtuigkapin- het verzet tegen de vredesplan- nog lang niet is opgegeven, spe- tj een grote rol bij de houding de Palestijnen. Zij willen niet eens verlies lijden, zoals bij de Matte van de vredesplannen in n Is gebeurd. Ondanks him ver toners gaat president Nasser van *e door met het zoeken van een i met Israël. In de afkeer tegen ordaanse koning staat bij de hui gevechten de bestemming van eventueel ontruimde Westband de Jordaan centraal. Duidelijk t dit naar voren in de woorden Habbash. de leider van de ex- e commando's: „Hoessein moet denken dat hij straks de West- t weer kan regeren. Hij kan fa alleen toestemming krijgen om in de El Aksamoskee in Jeruzalem te gaan bidden". Hoessein is daarom wel bereid tot concessies aan de Pa lestijnen wat zelfbestuur betreft. Maar het volledig afstand doen van het gebied, dat een groot deel van het nationaal inkomen op moet le veren gaat hem te ver. Hij probeert met het naar voren schuiven van Soeleima Nabulsie, de vroegere Nas- seristische vijand van de koning en oud-premier, een nieuwe leider voor de Palestijnen te creëren, die bereid is tot samenwerking met hem. Belangrijkste troef Dit wil geen va ndae commndoa-or- ganisaties accepteren, sinds ook pre sident Nasser het scheppen van een zelfstandige staat Palestina als zijn belangrijkste troef beschouwt. Bij zijn bezoeken kort na elkaar aan Cairo heeft hij met koning Hoessein en Arafat geen akkoord over de vorm weten te bereiken. Aldus is de basis gelegd voor de eerste nieuwe ge vechten in Jordanië, ofschoon voor de jongste moordaanslag op koning Hoessein besloten wsa tot vreedza mer strijdmiddelen. De aanvankelijke bereidheid van het centrale comité van de commando's dat nog steeds door El Fatah wordt gedomineerd, is nu geheel teniet ge daan door het optreden van extremis ten aan beide kanten. De strijd om de hegemonie over Jordanië en een mogelijk toekomstige onderwerping aan El Fatah heeft zich door de vlieg tuigkapingen naar internationaal ter rein verplaatst. Met de ermee be reikte resultaten hopen de twee volks fronten echter vooral binnenlands succes te boeken. Juist deze ontwik kelingen maken de kans op spoedige rust in Jordanië zeer klein en het lot van de gegijzelde passagiers nog zwaarder. In gesprekken met verte genwoordigers van de volksfronten wordt meermalen gezegd dat zij slechts zullen rusten als de regering van Hoessein is verdwenen. Als de spanning over de gegijzelde luchtpas- sagiers geluwd is. staat er in Jorda nië veel te gebeuren. Ondanks beloftes soldaten naar de traininsgkampen terug te sturen, zün meer troepen en tanks van het front naar plaatsen rondom de ste den gebracht. Of deze situatie voor de commando's aanleiding is zich meer aaneen te sluiten, valt in de situa tie van gesloten en verbroken over eenkomsten nog niet te beoordelen. Zeker is wel dat hiervan het succes van Hoessein en het aantal doden onder de bevolking afhangt. HERMAN ROLFES tfmogendhedenoverleg Het tussen de VS, de Sowjet- Engeland en Frankrijk, gericht fnnindering van de spanning in toi Berlijn, zal op 30 september West-Berlijn worden hervat. Na hierover geen besprekingen gevoerd tussen de vier. Een Amerikaanse vrouw aan boord van het gekaapte toestel van de TWA, dat zich bevindt op het vliegveld van de Revolutie heeft het leven geschonken aan een baby. Dit nieuws werd meegedeeld in een kort telegram aan het hoofd kwartier van het Rode Kruis in Ge- nève. dat luidde „Ter uwer informatie, een Ameri kaanse vrouw heeft het leven ge schonken aan een baby aan boord van het TWA toestel. Geen moeilijk heden voor ons team." Bij het gekaapte vliegtuig van de BOAC vertelde gezagvoerder Cyril Couldbourn gisteren dat zijn 81 pas sagiers al 24 uur niets gegeten had den. „Iemand heeft ons een pakje be schuit gebracht, maar daar kwamen we niet zo ver mee. We hebben ge noeg water aan boord, maar we hebben voedsel nodig." zei Could bourn. De gezagvoerder verklaarde dat de guerrillastrijders beloofd hadden voedsel aan te voeren, „maar daar hebben we nog niets van gezien." Nigel Hatcher, een 15-jarige Britse schooljongen, wiens ouders in Bah rein wonen, zei door de megafoon: „Het is hier allemaal in orde. geloof ik. alleen een beetje heet. Er zijn hier een paar babies, maar die ma ken het goed." Op de foto- een BOAC-stewardess deelt water uit. PRAAG, (AP> - De Tsjechoslo- waakse partijleider Gustav Husak heeft gisteravond gezegd een tegen stander te zjjn van permanente zui veringen. Hij deed daarmee de eer ste stap tot een verzoening met de Tsjechoslowaken. die tegen zijn po litiek van de harde lyn zijn. Tegelijk waarschuwde hij de fanatici die zui veringen gebruiken om persoonlijke rekeningen te vereffenen. In een redevoering op een bijeen komst van mijnwerkers in Ostrava gaf Husak toe dat zijn bewind de steun van belangrijke groepen zoals die van de technisch geschoolden, moest ontberen. De partijleider gaf verder toe dat er wellicht vergissingen zijn ge maakt bij de zuiveringen in de com munistische partij, die nu reeds een jaar hebben geduurd en waarbij dui zenden aanhangers van de vroegere partijleider Alexander Doebtsek wer den weggewerkt. Zonder te onthullen hoeveel men sen er uit de partij gezet zijn, verze kerde Husak dat het mogelijk zou zijn dat een aantal van hen weer in de rangen van de communistische party zouden worden opgenomen. De betrekkingen met de mensen buiten de party ook met diegenen die de party hebben verlaten - moe ten kameraadschappeiyk zyn, heeft Husak gezegd. .Miljoenen van onze werkers staan nog buiten de party en dat zal wel zo biyven", zei Husak. „zy zyn ook eerlyke werkende mensen, bur- (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) De Griek se landsvluchtige politicus prof. An dreas Papandreou en de onlangs vry gelaten communist en componist Mikis Theodorakis werden don derdag door premier Olof Palme van Zweden ontvangn. In een gesprek met prof. Papan- dreoe verklaarde hy dat de PAM- verzetsbeweging van Theodorakis en zyn eigen ondergrondse beweging het nationale front PAK besloten hadden voortaan gezamenlyk de stryd tegen het kolonelsregime in Athene aan te binden. Gisteren werd in Parys be richt dat beide Griekse leiders nog geen akkoord hadden bereikt. Mikis Theodorakis zei na zyn on derhoud mét premier Palme, dat de Griekse verzetsbewegingen nieuwe offensieven in voorbereiding hebben. Meer bomaanslagen in Athene zyn dan ook te verwachten, zo zei men. BORDEAUX (Reuter) Volgens een opiniepeiling in Bordeaux, waar op 20 september een tussentydse ver kiezing voor een zetel in de nationale vergadering wordt gehouden, heeft premier Chaban-Delmas op 't ogen blik de leiding met 57 procent van de stemmen. Zyn grootste tegenstan der, Jean-Jacques Servan Schreiber, komt niet hoger dan 16 procent, ge volgd door de sooialist Gabriel Taix met elf procent en de communist Francois Riviere met acht procent. Renault bouwt fabriek in Sowjet- Unie De Franse staatsautomobiel- fabriek Renault gaat in de Sow jet- Unie automobielfabrieken bouwen en moderniseren. Het gaat hier om een investering van 600 miljoen gulden. Volgens de overeenkomst zal Re nault deelnemen in de bouw van een vrachtwagenfabriek in de omgeving van Kazan, die een capaciteit krygt van 150.000 wagens per jaar. Verder zal Renault steun verlenen by ver nieuwingen van reeds bestaande fa brieken. ADVERTENTIE niet vergeten^. Meo eten BRUSSEL (ANP) De Belgische kardinaal Suenens heeft gisteren hef tig gereageer dop gebeurtenissen die zich in de Capucynenkerk in de Brusselse wyk „De Marollen" heb ben afgespeeld. In deze van traditie en historie doortrokken oude Brusselse stads wijk, waarvan de bewoners enige tyd geleden hevig in verzet kwamen tegen plannen van het stadsbestuur om delen van de wyk te slopen en te vervangen door grote kantoorge bouwen, speelt zich deze week een zeer onorthodox en internationaal congres af onder het motto „Society in conflict." Een van de gebeurtenissen tydens dit congres was een in de Capucy- nerkerk, door de Amerikaanse theo loog Harvey Cox uit Harvard gelei de dienst onder het motto „Feest en oorlog" waaraan o.a medewerking werd verleend door het Amsterdam se „Bewegingstheater." Tydens deze dienst, waar geza menlyk werd gezongen, brood ver deeld, bezittingen uitgewisseld en ge danst werd, lagen twee leden van het „Bewegingstheater" geketend op het altaar. Er ontstond wanorde toen be zoekers van de dienst, die het met de gang van zaken niet eens waren, luid begonnen te protesteren. Deel nemers verlieten de kerk onder hét zingen van „Weshall overcome", zetten hun zang op het nabygelegen Vossenplein voort en „verbroeder den" vervolgens met de daar inmid dels toegestroomde gehelmde agen ten. gers van onze maatschappij met ge- ïyke rechten, met wie wy deze maat schappy opbouwen en tot ontwikke ling brengen." Hoewel de Westerse persmedia en sommige Tsjechoslowaken berichten verspreiden over permanente zuive ringen. die wy zouden uitvoeren, is het centraal comité niet van plan iets dergeiyks te doen", verklaarde Husak. „Integendeel", zo voegde hy daar aan toe, „Het is noodzakelijk dat in de party en de maatschappy de voor waarden worden geschapen, die het mogeiyk moeten maken dat alle e- nergie wordt geconcentreerd op een positief programma voor de oplos sing van de sociale en economische problemen, waarvan wy er meer dan genoeg hebben. Er moet een verandering komen in ons werk. vooral in het werk van onze party, vakbonden en andere or ganisaties, zodat wy de mensen die willen helpen, niet tot vilanden ma ken. Wy geloven niet in erfzonden. Sommigen zeggen dat een man,'die een fout begaat of een incorrecte handeling verricht, deze tot zyn dood met zich meedraagt Te zeggen dat hy zyn fout niet kan goedmaken, dat er geen weg terug is. is een niet-Marxistische opvatting". En verder: „Het is noodzakelyk de intelligentsia te betrekken by het werk in de fabrieken Om ge bruik te maken van hun kennis by de verbetering van de productie". LOESAKA (AFP) De in Loesa- ka verzamelde niet-gebonden landen hebben besloten de diplomatieke be trekkingen met Portugal en Zuid- Afrika te verbreken, zolang zy zich niet houden aan het VN-besluit over ontkolonisering en rassendiscrimina tie. Dit besluit maakt deel uit van een reeks maatregelen die zyn neer gelegd in een algemene resolutie over ontkolonisering en apartheid. Aanbevolen wordt ook de handel met Portugal, Zuid-Afrika en Rhode- sië te staken en geen landingsrecht te verlenen aan vliegtuigen die zich naar een van deze drie landen bege ven. Aan de voorzitter van de conferen tie wordt verzocht de betrokken wes- teiyke staten te vragen geen hulp meer aan de drie landen te verlenen. De op de topconferentie in Loesaka vertegenwoordigde Arabische landen zyn het volgens het Zuidslavische persbureau Tanjoeg eens geworden over het Midden-Oosten. Ook Syrië en Irak hadden zich by een Interne bespreking bereid getoond een poli tieke oplossing van de crisis ln het Midden-Oosten te aanvaarden. Deze twee landen hébben tot dusver de re solutie van de Veiligheidsraad van november 1967 afgewezen. President Kenneth Kaunda van Zambia heeft gisteravond deze derde topconferentie in Loesaka gesloten. Hy waarschuwde dat de „derde we reld" zich niet kan veroorloven te fa len. De vertegenwoordigers van de VS, Groot-Brittannië, West-Duitsland en Zwitserland hebben tegenvoorstellen. ADVERTENTIE BERN/AMMAN (AP, Reuter, AFP) Zwitserland, West- Duitsland, Engeland en Amerika vinden de nieuwe voorstellen voor vrijlating van de inzittenden van de gekaapte vliegtuigen onaanvaardbaar. De vier landen die gezamenlijk via het Inter nationale Rode Kruis met het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina onderhandelen, verwierpen vannacht na 3 uur onderhandelen het aanbod van de guerrillaorganisatie om de vrouwen, kinderen, zieken en bejaarden te ruilen tegen de zeven in West-Europa vastgehouden Palestijnen. De kem daarvan zou zyn, da/t by een eventuele uitwisseling alle inzitten den van de drie gekaapte vliegtuigen, met inbegrip van de Israëliërs en de genen met een dubbele Amerikaans- Israëlische nationaliteit, moeten wor den losgelaten. De Palestijnen willen de overgebleven mannelijke inzitten den van de drie vliegtuigen in gy- zeling houden tot Israël zich bereid verklaart een nog onbepaald aantal van de in totaal 11.000 in Israël ge vangen zittende Palestynen los te laten. Tot zondag De tegenvoorstellen zijn overhan digd aan de leider van de Rode- Kruis-delegatie. die met het Volks front d eonderhandelingen voert, André Rochat. De onderhande lingen kunnen tot zondagochtend 3 uur duren J>an loopt het ultima tum af dat het Volksfront gisteren met 72 uur verlengde. De Palestij nen stellen zich op het standpunt dat de uitwisseling van inzittenden van de gekaapte toestellen met Is raël een heel ander karakter draagt en dan ook in aparte besprekingen met Tel Aviv geregeld moet worden Hoewel de Israëliërs tot nu toe hebben gezegd pertinent te weigeren met de Palestynen over de zaak te Zoutarme melk van Nutricia. Lekker om zó te drinken en gemakkelijk in gerechten te verwerken. Natrinon van Nutricia. fcpocdavanncfvloeibaar praten, achtten waarnemers het on mogelijk dat Israël deze zaak op zijn beloop kan laten. Zij vinden de woe deuitbarsting van premier Golda Meir, die gisteren de kapers en de gevangen gehouden Palestynen mis dadigers noemde, vooral een uiting van het feit dat Israël geen keus heeft. Het Arabische equivalent van het Rode Kruis, de Rode Halve Maan, heeft gisteren verklaard dat slechts een fractie van de in Israël gevan gen zittende Arabieren berecht zyn. Honderdveertig van de 11.000 gevan genen zouden meisjes zijn. in de leef- tyd van veertien tot twintig jaar, die by demonstraties werden opge pakt. Een hoge Amerikaanse diplomaat zei gisteren dat het vrijwel zeker is dat alle inzittenden van de gekaapte toestellen voor maandag vrij zouden zyn. Gezien de vastberaden houding van de guerrillastrijders zou dit kun nen betekenen dat de betrokken Westerse landen en Israël onderling hebben afgesproken niet tot het uiterste te zullen gaan Men zou misschien willen trachten tydens de onderhandelingen die tot zondag lo pen. van de Palestynen nog wat con cessies los te krygen. Het Volksfront heeft gisteren 26 passagiers van de woensdag in Bah rein gekaapte Britse Viscount in vrij heid gesteld. De passagiers mochten via de Libanese hoofdstad Beiroet naar hun bestemming verder reizen De meesten van de vrijgelatenen zyn Arabieren uit de sjeikdommen langs de Perzische Golf, maar in het ge zelschap bevonden zich ook een drie tal Joeg os la ven en een Pers met zyn Britse verloofde. De Palestynse guer rillaorganisatie argumenteerde de vrylating als volgt: „Wy zyn niet van plan burgers uit bevriende na ties vast te houden". Het Volksfront voor de Bevryding van Eritrea dat zich beyvert voor de zelfstandigheid van de vroegere Ita liaanse kolonie, een later mandaat gebied van Ethiopië en nu een in tegrerend deel van het ryk van de Ethiopische keizer zou overleg plegen met de Palestynen over de mogelyk- BRUSSEL (ANP) Twee Belgi sche dienstplichtigen zyn omgekomen en een derde werd gewond toen een ..Leopard "-tank van de Belgische cavalerie inreed op een afdeling in fanterie. Dat gebeurde in W.-Duits land. waar 6500 Belgische militairen momenteel deelnemen aan de meest grootscheepse militaire oefe ningen in tien Jaar tyd die in West- Duitsland buiten militair oefenter rein wordt gehouden De Belgische militairen houden manoeuvres in een 120 km lang en 50 km breed gebied dat begrensd wordt door de Roer, de Ryn en de Moezel. Opdracht van de troepen is „zich te oefenen in het verdedigend gevecht ln omstandigheden die zo dicht mogelyk de moderne oorlogs voering benaderen"*»^ heid om twee deze week in de Griek se hoofdstad Athene gearresteerde Libanese leden van het Eritreaanse front vry te laten in ruil voor Griek se inzittenden van de gekaapte vlieg tuigen. Onaangenaam De kapingen leiden tot onaange name verwikkelingen voor allerlei personen. Zo werd een Arabische heer die toevalligerwys de naam Chaled droeg (de Palestynse guer- rillastrydster die in Londen wordt vastgehouden heet Leila Chaled) door enkele luchtvaartmaatschap- pyen in de Canadese stad Toronto geweigerd als passagier. Behalve zyn naam wekte ook de bagage van de man argwaan by de boekingskanto ren. Deze bestond slechts uit een handkoffertje plus een hoop baar geld. Na de weigering droop de man die verklaarde door familie-omstan digheden direct naar Cairo te moe ten zichtbaar teleurgesteld af. Dolkomisch ging het toe aan boord van een toestel van Ierse maatschap py Aer Lingus toen een Ierse pas sagier na een verschil van mening met de stewardess met mes en vork gewapend de gastvrouw achtervolgde en daarby kreten uitte alsJJc ga dit vliegtuig kapen". Bemannings- i leden overmeesterden de verontwaar- digde Ier. Na dit gevecht viel hy in slaap. In New York ontfermde de justitie zich over hem. De rechter stelde hem echter tegen betaling van een borgsom van 2000 dollar op vrije voeten. Sirhan Belshara Sir ha n, de moor denaar van Robert Kennedy is uit een gewone cel in de Californische staatsgevangenis San Quentin over geplaatst naar een Isolatiecel. Sirhan die de berichtgeving over de vlieg tuigkapingen gewoon heeft kunnen volgen (dus ook van de eis die de Palestynen even hebben gesteld voor zyn vrylating heeft gehoord» wilde een telegram sturen naar de advo caat die zyn moeder op haar voor genomen reis naar Jordanië zou ver gezellen. Toen zyn verzoek daartoe werd afgewezen begon hy de bewa kers met eten te bekogelen. Vanuit haar cel in de Londense gevangenis bestookt Leila Chaled dagelyks haar bewaakster en bewa kers met redevoeringen over de Pa lestynse revolutie. Het 24-jarige meisje begint hen op de zenuwen te werken. Ondanks het feit dat ze gis teren officieel onder arrest werd ge plaatst is ze er vast van overtuigd dat ze binnenkort wordt vrygelaten. ADVERTENTIE Vanaf 17 september tot 31 oktober wederom exclusief optreden van SANV0R V/DAK 's avonds m de BAR "THE PIRATE SHIP" van de Leiden, aen Rijksweg 4 Ameterdem - Den Haag

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17