"Meer bevoegdheden voor alle ondernemingsraden" Havenpendelaars bij S.V.Z. met akbonden pelen in )okerspel Pand van Van Veen ontruimd De Océ 2100 offset-duplicator. Voor één cent en één knopomdraai een magnifieke kopie. Uitkering uit Sterpot voorlopig twee jaar Oppositie wil naar arbeiderszelfbestuur S BON Eis 12 maanden voor doodsteken van treiteraar Looneisen van taxichauffeurs verworpen VAN DER GRINTEN N.V. Meer troepen naar West- Duitsland 0NDERDAG 10 SEPTEMBER 1070 LKIDSCB DAGBLAD PAGINA 7 IgN HAAG (GPD) „Wie die gulden extra uitkering vraagt en ■voor vecht heeft bij voorbaat de pathle van het publiek. Maar zeg at een loongolf gevaarlijk is voor economie, kriig je weinig o, aldus drs. S. C. Bakkenist, zitter van het Verbond van Ned ernemingen. Mijn mening is: als icplosies van de laatste dagen tot algemene loongolf leiden, dan is schadelijk voor het prijsniveau, de economische groei, voor onze urrentieposltie. i*n golf kan een teruggang in de ilegenheid en aantasting van Ivaart tot gevolg hebben. Ons is daarmee allerminst gediend, er straks mensen ontslag krij- dan worden de regering en de •vers overladen met verwijten, ze het verkeerd zouden heb- Maar dan ligt het in fei- de werknemers zelf", iedereen in Nederland die 400 zou krijgen, dan zou dat een looninjectie van anderhalf mil- gulden betekenen. Een koopgolf arvan het regelrechte gevolg. ,t wi) al op topcapaciteit produ- kunnen we niet uit eigen q aan de snel opbruisende voldoen. Dus zal er meer in- moeten worden. Voor de lans, die er al niet floris- itziet, is dat negatief. Boven- stijgen de prijzen als de vraag overtreft, komen we nou aan het be- van 400 gulden? Het bestaat uit 25 gulden bruto en dekt de periode van 1970 dat er jk 25 gulden meer wordt be ta bedrijven, die veel personeel ;oppelbazen pleegden in te le- In het Waterweggebied, waar idsmarkt erg gespannen is, de onrust plotseling tot een iing bij Rijn-Schelde. De vak- ig wilde daar de ongeorden- leisen indammen en bereikte directie van Rijn-Schelde ;oord. iu 400 gulden bruto ineens over o-den uitgekeerd. Dat akkoord toen afgelopen dinsdag de van de Arbeid tot koppel- ivraagstuk wilde gaan aanpak- De werkgevers redeneerden in [aderinglaten we die 400 maar aanvaarden als dam te- optreden van de koppelba- Tegelijkertijd realiseerden zij dat andere bedrijven nu ook •n zouden komen, iakkenist: „We hebben het ver- lar willen overlaten aan de on slaars in de bedrijfstakken •ij hadden we de stille hoop iet goed zou gaan. dat de vak er niet overal het maximum willen uithalen. Als dat toch doen de werknemers daar itandig aan. Dan is er spra- een schijnoverwinning, die meer zou kunnen kosten dan ir nu mee denkt te winen. leidende figuren in de vakbe- denken er eigenlijk net zo over kunnen dat moeilijk uitspre- We hebben sterke indruk dat grootste problemen hebben met tstokers in de havens, die het iaat Stelselmatig onder - |t die onruststokers doelt drs Bak- t op het Comité Arbeidersmacht dat met behulp van schoolde agitatoren de staking kunnen rekken. De vakbonden geen eisen die verder gaan I gulden bruto voor 1970 ter- •beldersmacht Rotterdam 75 jweek meer heeft geëist. Fré I hield het op f 37,50 bruto. Dat 1 die regering daar zelf evenmin (inmiddels net zo keihard gewei- 5 de 75 gulden die Arbeiders- t Rotterdam door stakingen wil jen. werkgeversorganisaties zijn |van plan de regering om een top te vragen. Artikel 8 van nwet Roolvink, ingrijpen in af- erlyke cao's, is op de 400 gulden s niet van toepassing, omdat Jitkering boven de lopende cao's m. Zo kan er dus niet worden prepen. Dat zou wel kunnen aan nd van artikel 10: loonbevrie- ivoor hoogstens een Jaar. In het beraad met de werkgevers t de regerin gdaar zelf evenmin evraagd. werkgevers zien op dit moment nut van zo'n ongenuanceerde 1 niet in. De vakbonden een soort „pokerspel", aldus kenist. „Ze houden zich af zij doen net of de hele zaak hun kan schelen en spelen dan fling op winst. Overigens moet worden voorbijgegaan aan het dat de loonvorming in deze tijd lemende mate wordt gedic- door wilde acties", werkgevers voorzien dat het operatieplan om zoveel mogelijk ïedbaar loon ten goede te laten ten aan de werknemers door de gulden-acties in de war wordt öurd. Volgens de nieuwste becü- igen waarover de regering be kt zou de reële inkomensgroei 1970, exclusief die 400 gulden, ekomen zijn op ruim 3 procent, werkgevers hopen voor 1971 te Den rekenen op zelfbeheersing de vakbonden en die 400 gulden en de nieuwe loonschalen te hou- 5r moet terdege rekening worden ouden met de rentabiliteitsitua- aldus drs Bakkenist. Het is i en kortzichtig om Je eigen be- t te ondergraven. Als ik hoor dat bonden redeneren: die 400 gul- moeten maar overal komen, of nu kan of niet, want de wankele rijven zullen toch moeten sluiten, vind ik dat een uitspraak voor galerij. DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale Zaken) is gisteren in de Tweede Kamer geconfronteerd met een vloed van wijzigingsvoorstellen op zijn nieuwe Wet op de Ondernemingsraden, waarin deze raden meer bevoegdheden worden toegekend. Meer dan 50 amende menten kwamen ter tafel, waarvan een groot deel op reke ning komt van de oppositie, die het wetsontwerp lang niet ver genoeg gaat. ,,De democratie mag niet ophouden bij de fabriekspoort", zei de socialist Wieldraayer. ,,Wij wijzen de filosofie van de regering, dat de baas toch baas moet blijven, af". Evenals drs. Nypels (D'66) en drs. Janssen (PPR) bleek de heer Wiel draayer de weg op te willen van ar- belderszelfbestuur, zoals Joego-Slavië dat kent. „Wij kunnen dat systeem natuurlijk niet van de ene op de andere dag overnemen", zei de socia list, „maar het is een studie waard. Die moet om te beginnen dan ook nodig worden aangepakt". De regeringspartijen waren aan een dergelijke benadering nog niet toe. „Voor mij is er geen beter stelsel ter wereld dan het onze", zei de liberaal Rietkerk. Ook drs. Boersma (ARP) en de heer Kikkert <CHU) wezen het systeem van zelfbestuur af. Ook in dit systeem blijft volgens de heer Kikkert het probleem van de dele gatie levensgroot bestaan. De com munist Hoekstra gooide het over een andere boeg. Hij wilde de huidige actiecomité's uitbouwen tot bedrijfs- raden. Minister Roolvink kreeg voor zijn wetsontwerp, dat verder gaat dan werkgevers en werknemers in de SER zijn overeengekomen, de lof toegezwaaid van de regeringspartijen. De minister heeft voorgesteld de on dernemingsraad op bepaalde punten medebeslissingsrecht te geven. Zo zal de instemming van de raad nodig zyn bij het vaststellen van het arbeidsreglement, de pensioenrege lingen, winstdelings- en bedrijfs- spaarregelingen e.d. Ook zal de on dernemer verplicht worden de onder nemingsraad advies te vragen over plannen tot fusie, concentratie, in krimpen of sluiting van het bedrijf. Niet ver genoeg Dat bleek de oppositie nog niet ver genoeg te gaan. Drs. Nypels wil de ondernemingsraad het vetorecht toe kennen bij benoeming en ontslag van de directie De raad moet volgens D'66 ook zelf zijn voorzitter kunnen kiezen (nu is de directeur voorzitter) en alle werknemers moeten het ac tief kiesrecht krijgen en ook zelf ge kozen kunnen worden, ongeacht leef tijd en diensttijd. Ook de socialist Wieldraayer stelde deze eisen en wilde het medebeslis singsrecht uitbreiden tot het ontslag en promotiebeleid, de tariefs- en be loningsregelingen en de werktijd- en vakantieregeling. De regeringspar tijen daarentegen bleken deze zaken slechts ter advies aan de onderne mingsraad te willen voorleggen. De KVP'er Hermsen verweet de oppositie de betekenis van de nieuwe wet te onderschatten. „Een belang rijke stap naar volledige erkenning van de mondigheid van de werk nemers", vond ook drs. Boersma (AR), die wees op de plannen van de regering de ondernemingsraad straks ook invloed te geven op de samen stelling van de raad van commissa rissen. Dat zal geregeld worden in een wetsontwerp ter herziening van de DEN HAAG (GPD) Tegen de 20-jarige dienstplichtige soldaat die in februarie van dit jaar in Venlo een kamergenoot doodstak is voor het hoog militair gerechtshof van daag een gevangenisstraf van vijf tien maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk geëist. De verdachte, die in eind januari in dienst kwam werd al spoedig het mikpunt van pesterijen. De jongen staat als weinig toegankelijk bekend. Onder leiding van het latere slacht offer, F. J. Piasmeiers, ging het treiteren al spoedig alle perken te buiten. Verdachte werd ingesmeerd met schoensmeer, zijn kastinhoud over de vloer gesmeten en toen hij het weer in de kast wilde doen werd het licht uitgedraaid. ondernemingsstructuur. De antirevo lutionair keerde zich tegen het voor stel van D'66 om van de onderne mingsraad een personeelsraad te maken, die geleidelijk kan worden omgezet in een algemene personeels vergadering. Dat zou volgens drs. Boersma de primaire taak van de vakbeweging, namelijk de belangen behartiging van de werknemers, uit hollen. Het voorstel van de minister om de werknemersleden het recht te geven tot onderling overleg in eigen kring en consultatie van adviseurs, viel niet erg goed bij de WD. De liberaal mr. Rietkerk vreesde dat het karakter van overlegorgaan daardoor schade zou worden toegebracht. Hij wil dat eigen beraad dan ook beperken tot het vooroverleg, zoals ook de SER heeft geadviseerd. Drs. Boersma stel de voor ook ondernemingen met minder dan 100 personeelsleden on der de werkingssfeer van de wet te brengen. In de oude wet lag deze grens bij een personeelsbestand van 25 man. AMSTERDAM (ANP) De twee winkelpanden van Van Veen's bed denmagazijn in de Amsterdamse Hartenstraat, die dinsdagavond met steun van enkele kabouters door de actiegroep „Gerzon. Bisschoff. het Lingeriehuis en andere bedrijven" werd gekraakt, zijn gistermiddag door de politie ontruimd. In de pan den. die door de actiegroep waren Ingericht als informatiecentrum voor personeel van winkelbedrijven, dat „slachtoffer is geworden van de ma nipulaties van de heer De Ruyter en de Centrumbank" werden slechts drie krakers aangetroffen. De drie krakers, zijn in de loop van de avond op vrije voeten ge steld. Het drietal, de 20-jarige ver koper W. van den B., de 19-jarige timmerman H. van de K.. en de 26- jarige electrician F- B„ kregen een proces verbaal wegens lokaalvrede breuk. De socialist Wieldraayer wil deze grens naar 50 man verleggen. Hij vroeg ook de ondernemingsraad beter inzicht te geven in de bedrijfscijfers en de raad het recht te geven schrif telijke vragen te stellen. De pacifist dr. Van de Lek vond met ir. Van Dis SGP' dat ook ongeorganiseerden kandidaten voor de ondernemings raad moeten kunnen stellen. DEN HAAG (GPD) De 24-uurs- staking van de Haagse taxichauf feurs is ten einde zonder dat de on dernemers voor de looneisen van de stakers zijn gezwicht. Eendrachtig besloten de directies van de 32 ta xi-ondernemingen gisteren om niet op de eisen in te gaan. Samen met de 128 eigen rijders namen ze bo vendien het besluit zich niet te laten intimideren voor het geval de sta kers zaterdagnacht opnieuw het werk zouden neerleggen, maar dan voor de tijd van een week. Onderne mers en eigen rijders stelden een schema op, waarbij ook zonder de medewerking van de 150 chauffeurs in loondienst, toch zeventig procent van het Haagse wagenpark op straat kan worden gebracht. ROTTERDAM (GPD) Alle ongeveer 1400 pendelaars van de Stichting Samenwerkende Haven bedrijven hebben met ontslag ge dreigd als de Scheepvaart Ver- eeniging Zuid hun looneis van f37,50 bruto (wat neerkomt op f25,- netto) meer per week niet Inwilligt. Een vertegenwoordiger van deze belangrijke groep werknemers in de Rotterdamse haven heeft SVZ-voor zitter dr. Backx gistermiddag deze eis overhandigd. Gisterochtend reeds hebben dertig pendelaars ontslag ge vraagd en inmiddels ook gekregen. Ook het comité „Arbeidersmacht Rotterdamse Haven" heeft nu deze eis gesteld. Men is afgestapt van 75 ADVERTENTIE Niet alle machines voor kantoor offset zijn ingewikkelde apparaten. Neemt u de nieuwe Océ 2100 offset-duplicator, die speciaal ontworpen is voor oplagen van 10 exemplaren en meer. Een groot solist! Vrijwel zelfstandig draait hij in straf tempo zijn kopieën: 2 per seconde, 7200 per uur. Het enige wat mensenhanden hoeven te doen is de monoknop instellen. Vroeger moest uverstand hebben van etsen, inkten, papiertoevoer, drukken en reinigen van het rubberdoek. van de Océ 2100 worden nog eens aanzienlijk vergroot wanneer u hem gebruikt in combinatie met een elektrokopieerapparaat. Als u kopieën wilt maken voor één cent per stuk, stuur dan bijgaande bon op. U krijgt van ons een schat aan informatie over de Océ 2100 offset-duplicator. Postzegel plakken hoeft niet. I Vul in-knip uit-stuur op. voor informatie over de Océ 2100. Ik wil graag alles weten over de Océ 2100. I Firma De Océ 2100 drukt voortreffelijk formulieren, rapporten, notulen, katalogi, klubbladen enz. Goede, gave drukwerkkopieën voor één cent per stuk. De Océ 2100 kan voor u zelfs drukwerk mét foto's en illustraties maken. Ook dan is de prijs per kopie nog verrassend laag. De mogelijkheden I T.a.v.. AdreSL. Nu wordt dit alles met de monoknop volmaakt volautomatisch geregeld. Ja, een groot solist én een veelzijdig solist! Ots.n van oeb grinten zo» trardstmuAwv kopieert In uw voordeel. Stuur deze bon op naar D1 VAN DER GRINTEN N.V.. HoofdkantoorVerkoop Nederland, a Antwoordnummer2100,Den Bosch. Verkoopkantoren in Amsterdam. Den Haag, Eindhoven. Hengelo en Rotterdam. gulden per week. die niet meer haal baar bleek. Tijdens een door circa 1500 stakers bezochte protestbijeen komst in de Rivièrahal bleek gis termiddag dat bijna alle havenarbei ders achter die eis van f 37,50 (en doorbetaling van gestaakte dagen) staan. Die f37,50 werd afgelopen week einde door een commissie van verte genwoordigers uit de ondernemingsra den van de grote havenbedrijven reeds naar voren gebracht en tij dens de vergadering van gisteren in „Odeon" herhaald, o.m. door Fré Meis, de Groningse stakingsleider. Eind van de middag liet de SVZ weten dat op geen enkele eis meer, zowel van pendelaars, van arbeiders - macht of van welke groepering dan ook, zal worden ingegaan. Belangrijkste woordvoerder in de Rivièrahal was Paul Brehm, verte genwoordiger van de Onafhan kelijke Bedrijfsgroep Verkeer. Hij waarschuwde de stakers ervoor niet de eenheid te verliezen, een eenheid die volgens hem niet door het sta- Paul Brehm aan het woord tijdens de protestvergadering van het comité .Arbeidersmacht Rot terdamse haven". kingscomité is ontstaan, maar door het werk van de arbeiders zelf. Brehm verkondigde verder dat de po litiek helemaal niet bij de staking moet worden gehaald. Hij zei: „Daar is de arbeider niet mee gediend, daar wordt hij elke dag al mee om de oren geslagen. Die f 37,50 is Jullie breekijzer om de deur van de werkgevers te openen. Geef die werkgevers geen kans. Hun standvastigheid is een hersenschim van de oude man Backx". Wouter ter Braak van Arbeiders- macht deelde aan het eind van de bijeenkomst mee dat namens alle Rotterdamse havenarbeiders een klacht wegens laster zal worden in gediend tegen burgemeester Thomas sen, die voor de televisie heeft ge zegd dat arbeidersmacht; volksbedrog pleegt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De door de regering voorgestelde uitkeringsre geling uit de S.T.E,R.-pot aan de dagbladen is gistermiddag door de Tweede Kamer geaccepteerd, zij het niet voor drie Jaar maar voor twee Jaar. Door de aanvaarding van de motie-Engels (KVP) en de motie- Visser (D'66) krijgen de dagbladen dit Jaar en volgend Jaar nog tien miljoen gulden, in de helft verdeeld volgend twee verschillende verdeel sleutels. De tien miljoen gulden die de re gering in 1972 wilde uitkeren moet worden gereserveerd, zo wil de Kamer voorts, totdat er een discussie in de Kamer is geweest over een eventuele beslissing ten aanzien van een re constructiefonds voor de dagbladen. In de oorspronkelijke motie van de heer Engels werd zelfs gevraagd slechts een Jaar de tien miljoen gul den aan de dagbladen uit te keren en twintig miljoen te reserveren voor het fonds. Deze motie werd daarop door pre mier De Jong ontraden, maar gister middag liet hij de beslissing over de gewijzigde motie aan de Kamer over. Voor de motie stemden daarop de K.V.P., P.v.d. A., D.'66 en de C.P.N. In de motie van drs Visser werd de regering verzocht te wachten met de uitkering over het derde Jaar tot er opnieuw met de kamer gesproken is over de „vorderingen die dan al of niet zijn gemaakt in het overleg tussen hoofdredacteuren en directies over de vorming van een redactiesta tuut". Vrijwel dezelfde fracties die de motie-Engels steunden stemden voor de motie-Visser. Alleen de C.P.N. was nu tegen, terwijl de kamerleden Kikkert en ?ilanu& (C.H.U.) voor stemden. De overige acht moties, die gister avond laat nog tijdens het debat over de concentratietendenzen in de dagbladpers waren ingediend, wer den alle verworpen. Met name de V.VJ5., de A.R.P., Groep-Goedhart en de Boerenpartij bleken over het algemeen vrijwel een zelfde opvatting te huldigen wat betreft de maatre gelen die ter ondersteuning van de pers zouden moeten worden getrof fen. BREMEN (DPA) Nederland zal mogelijk spoedig zijn rond 10 000 man troepencontingent in West- Duitsland uitbreiden, zo hebben de Westduitse minister van Defensie, Helmut Schmidt en zijn Nederland se collega W. den Toom gisteren op een persconferentie in Seedorf bij Bremen meegedeeld. Over de omvang van de eventuele versterking lieten beide ministère zich niet uit. De kans bestaat dat de nieuwe Nederlandse eenheden gelegerd zullen worden in Bergen- Hohne bij Celle in Nedersaksen. Mocht de keuze op deze plaats val len, dan zullen de nieuwe Nederland se eenheden waarschijnlijk het gat kunnen opvullen dat ontstaan kan door de inkrimping van de Canade se NAVO-eenheden in de Bondsre publiek waarop de Canadese rege ring aanstuurt

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7