0NFLICTEN ROND 400 GULDEN NEMEN TOE in Amman )ok in de bouw gestaakt Rotterdam door 't dolle VS denken aan ingrijpen bij de kapingen hamburger biefstuk BONTSHOW yanEGMOND ïrreur van jongelui cafés Noordwijk opnieuw hevige gevechten %lorgen alles plat r° "kele buien lekker eten tips Een goed stuk vlees hoort erbij Joeri Daniel spoedig vrij "Evacuatieploegen^ naar Turkije in HOLIDAY INN BREESTRAAT173 (9uc/ Qlteuwo ■I T rriaarf 1560 DONDERDAG TO SEPTEMBER 1970 No. 31193 EIDSCH DAGBLAD G. Koopman icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 buim 6 RECHT (GPD, ANP) De conflicten rond de 400 gulden ineens breiden "'it. de bouw wordt op vele plaatsen gestaakt. Volgens de heer A. Buys van de 3si lene Nederlandse Bouw Bedrijfsbond in Amsterdam zal morgen mogelijk het werk bouwwerken stilliggen, ar leren werd al gestaakt in Zaandam (hoofdkantoor Albert Heyn). Wormerveer aet Iverbindingstoren PTT), Apeldoorn (Nedam aannemingsbedrijf Nijhuis)Hilver- NOS-studio) en Utrecht (universiteitscentrum De Uithof). Daar kwamen volgens :r Buys vanochtend in elk geval projecten bij in Apeldoorn, Zwolle en Deventer. R, mtal bouwvakkers, dat het >-3ïeft ingeruild voor discussies ïgsacties, loopt volgens hem geval in de tienduizenden, 1 kers van het Provinciehuis gedreigd vanmiddag in sta- R| zullen gaan wanneer geen temming is bereikt over de Gespannen pain andere bedrijfssectoren W m gespannen situatie. Het jk i tellende personeel van de H nklijke Metaalwarenfabriek p in Tiel heeft gisteren ge verband met de moeüijk- md de extra uitkering. Het j| was dat de directie aan- f I d september, november en teeds honderd gulden extra "Stalen. els hebben de metaalbon- federatie van Werkgevers in ,lnij verheid telegrafisch verzocht, spoedig te komen lamenlijk overleg over de •ing van f 400,-. Ze ver verder de acties, die door ers vanuit de ondeme- ien gevoerd, te zullen on- !n wanneer daarbij niet meer 3S-" ulden wordt geëist. De bon- ook de organisatie van ebedrijven, de BOVAG, om rek op korte termijn ge- Sv stuur van de Raad voor het kelbedryf heeft aan zijn verenigingen en onder- aanbevolen niet zelfstan- lividueel tot toezeggingen In een brief aan de Tweede Kamer heeft premier De Jong meegedeeld dat deze week nog een nota van minister Roolvink aan de Kamer zal worden ge stuurd over de onrust die is ont staan op het gebied van de lonen. Deze nota ivas in het begin van de week gevraagd door de Kamer, op verzoek van drs. Den Uyl, die erop had gewezen dat het kabinet vorige week vrijdag reeds had laten weten „met stijgende onge rustheid" de situatie op het loon- front te beschouwen. over extra uitkeringen te besluiten. Men blijft er vanuit gaan dat het bereikte akkoord in de Stichting van de Arbeid geen algemene loon- ronde van 400 gulden inhoudt. „De rentabiliteit van een zo arbeidsinten sieve sector als het grootwinkelbe drijf laat dergelijke uitkeringen trou wens niet toe", aldus de Raad voor het Grootwinkelbedrijf. Door knieën Er zijn echter al een aantal an dere bedrijven door de knieën ge gaan. Dat zijn ALU-chemie in Rot terdam, Norit in Amsterdam en Zaandam en Purit in Klazienaveen. Ook in zuid-west-Nederland is een reeks bedrijven, die bereid is de 400 gulden uit te betalen. Achthonderd werknemers van Ketjens zoutzuurfa- briek in Amsterdam hebben gedreigd vanmiddag om drie uur voor 24 uur in staking te gaan en deze actie we kelijks te zullen herhalen totdat hun els van 400 gulden ineens is ingewilligd. Bij de AKZO-bedrijven in Steen bergen houden 400 man een zitsta king en het AKZO-bedrijf in Breda ligt vrijwel stil. Journalisten, perso neel van Unilever en werknemers in de meubel- en houtbedrijven hebben ook reeds een eis van 400 gulden in eens op tafel gelegd. DWIJK Zeven Jongelui dwijk, in de leeftijd van tot twintig Jaar, hebben in >pen weken een spoor van jen en bruut geweld achter - .bende" erop uit wilde trek- >diAelde Zij op het Vuurtoren- N st een aantal Jongens, die 90:leer werden gedwongen aan >9 7 gingen, vernielingen, be en mishandeling mee te H.fV 3LI ien van de kerngroep wer- ngs aangehouden. Eén van DE 1 vastgehouden wegens be- 41 van politiemannen met en ernstig verzet. Hij is in van bewaring opgesloten. De eren werden weer op vrije 3 Meld. il hadden de jongelui het op café's en bars, waar- asteleins, vanwege het ge- 1 de Jongens, weigerde bier Zi) namen dan wraak een ploeg van soms wel tien rki man op knetterende brom de betrokken zaak te gS;i daar vechtpartijen uit te f vernielingen aan te rich- one klanten liepen dan na- tit de zaak weg. Bezoekers, aft tot verwacht van vanavond tot Pond: jfsfngen, maar ook enkele buien de kust tijdelijk krach- ivestelijke wind. Weinig ver- In temperatuur. (Opgemaakt om 12.40 uur. 607 uur; onder: 19.05 uur. 17.34 uur; onder: -.- uur. te Katwijk te 11.09 en i laagwater te 6.19 en 19.03 II- be6taat uit 24 pagina's. die aanmerking maakten op het ge drag van die jongelui, werden mis handeld op bedreigd. 2 van de jon gens werden dezer dagen door een politiepatrouille aangehouden, toen zij op een gestolen brommer rondre den. Zij werden wegens diefstal en geweldpleging in de cel gezet. Andere „activiteiten" van de Jon gelui waren het omverwerpen van bloembakken, uittrappen van straat lantaarns, brandstichting in een te lefooncel, het vernielen van ruiten van woningen en strandtenten. Voorts hielden zij zich onledig met het treiteren van bewoners, straat schenderijen op het Vuurtorenplein en het tergen van de daar toezicht houdenden politie. Nu wordt hun de rekening gepre senteerd. Van het vandalisme en andere strafbare gedragingen wordt proces-verbaal opgemaakt. Daarvoor zullen zij binnenkort terecht moeten staan. Tevens zullen zy de kosten van de aangerichte schade moeten betalen. Nauwelijks een half uur na de wed strijd Feijenoord Estudiantes was het Rotterdamse centrum al één hossende en dansende menigte van enthousiaste Feijenoord-sup- porters, die ondubbelzinnig de Rot terdamse zege vierden. De vreug de concentreerde zich evenals na het veroveren van de Europa cup in Milaan tegen Celtic voor het stadhuis op de Coolsingel. Dui zenden en duizenden schreeuwden zich de kelen schor en smeekten om de komst van de Feyenoord- helden. Het duurde tot kwart over twaalf voor de spelers en trainer Happel op het balkon van het bordes ver schenen. Maar toen was de menig te beneden alweer aangegroeid tot meer dan 100.000 zingende en jui chende mensen, die speciale yells aanhieven voor Happel en keeper Treytel (zie foto). De wereldbeker werd aan voetbal- minnend Rotterdam getoond. Iede re speler moest de beker even in handen nemen en in de lucht ver heffen. ADVERTENTIE Weer een variatie. Serveren op de biefstuk. Bij de gemalen biefstuk wat Bij de gekookte aardappelen of fijn gehakte gekookte ham en friten. ui voegen, die eerst in de Lekker bij alle groenten, biefstukjus zijn gefruit Liefst sla Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven In de burgerzaal van het stadhuis huldigde burgemeester Thomassen via de geluidsinstallatie was hij op de Coolsingel en het stad huisplein verstaanbaar de Rot terdamse ploeg. „Het feest is even mooi als na het winnen van de Europacup. Bijzonder fijn dat Ed dy Treytel zo is toegejuicht". De burgemeester besloot: „We moe ten het niet te laat maken, want morgen is het weer een doodge wone werkdag". In zijn toespraak zei de burgemeester, dat het ge meentebestuur van Rotterdam by het Feijenoord-stadion een kunst werk zal plaatsen, ter herdenking aan het behalen van de wereldcup. In Rotterdam-zuid, het stadsdeel waar Feyenoords' authentieke aan hang zetelt, puilden de echte Fe- yenoordcafé's uit. In de anders zo troosteloze en onbevallige bui tenwijken heerste een ongekend feestelijke stemming. Honderden automobilisten reden later vanuit deze buitenwijken al toeterend, met Feyenoordvlaggen buiten de ramen, naar het stadscentrum. Al die vreugde kwam samen op de Coosingel. In het anders zo rus tige Rotterdamse stadscentrum was tegen half twaalf geen par keerplaats meer te vinden. De toe- ganswegen waren volledig ver stopt, als gold het een waanzinnig druk spitsuur op een werkdag. Nog uren na de huldiging was het bar druk in Rotterdams centrum. Het ontwarren van de gigantische ver- keersknoop kostte heel veel tyd De organisatoren van de manifesta tie „Communicatie '70" in Rotter dam zijn bedroefd over de resul taten van de vreugde rond Feijenoord: Is er aan materiaal van deze organisatie in totaal een schade toegebracht van veertig tot vijftigduizend gulden. „Ettelijke honderden masten zijn als luci ferhoutjes in stukken gebroken. Duizenden vlaggen verdwenen spoorloos. De structuren van zes koepels op de Coolsingel en het stadhuisplein zijn vernield". (Zie verder onze Ook tweehonderd bouwvakkers van het Rijssense bouwbedrijf Nijhuis zijn vanochtend in sta king gegaan. Er werd een com missie gevormd uit afgevaardig den van drie grote ivoningbouw- projecten om met de directie te onderhandelen over de 400 gul den extra. MOSKOU CDPA) De correspon dent in Moskou van verschillende Scandinavische persbureaus meldt, dat de Russische auteur Joeri Daniël die al vijf jaar in de Sowjet-Unie ge vangen zit, vermoedelijk zaterdag zal worden vrijgelaten. De corres pondent zegt dit vernomen te hebben uit „betrouwbare bron" in Moskou. Daniel werd in september 1965 sa men met zijn collega Andrej Sin- jawski gearresteerd en in 1966 tot vyf jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij manuscripten die kritiek bevatten op het maatschappelijke stelsel in de Sowjet-Unie, naar het Westen had gesmokkeld waar ze werden gepubliceerd. Sinjawski kreeg om dezelfde reden zes jaar dwangarbeid. Het proces en het vonnis hebben in verschillende landen tot protestac ties geleid. Beide auteurs hadden voor de rechtbank verklaard dat zij de Sowjet-Unie op geen enkele ma nier hadden willen benadelen. AMMAN (AP, AFP) Vandaag zijn weer in Amman heftige gevech ten uitgebroken, de zwaarste sinds de gevechten van vorige week na de mislukte aanslag op koning Hoessein. De stad weergalmde van de kanon- en mortiersalvo's, het geluid van ma chinegeweren en het geweergeknal. Het begon vannacht, nadat gister avond nog een nieuwe wapenstil standsovereenkomst was gesloten tussen de Jordaanse regering en El Fatah-leider Arafat. De guerrilla strijders hebben nu de Arabische staatshoofden gevraagd om te inter veniëren, voordat „een vernietiging t hele land verslindt". Gisteravond eis ten hun leiders van Koning Hoessein, dat hy zyn regering zou zuiveren van anti-guerrilla-elementen, als hij een burgeroorlog wilde voorkomen. Onder die elementen worden ook Be- doeinen verstaan, die de Koning steunen. Reizigers uit Jordanië hebben gis teren verklaard dat zy uit de buiten wijken van Amman waren verdreven door groepen Bedoeïenen. Volgens hen leek de Jordaanse hoofdstad „in brand te staan". ADVERTENTIE >p DINSDAG 15 SEPT. A.S. Aanvang 20.15 uur. Plaatsbespreken bij: Internationale Bontmode loeiden - Telef. 01710—23337 ADVERTENTIE Juwelen ring in wit goud, rijk bezet met fonkelende briljanten. 675,-. WASHINGTON/ AMMAN (AP, GPD, AFP, Reuter) De Ameri kaanse regering houdt de mogelijk heid open dat met militair geweld getracht zal worden de inzittenden te bevrijden van de drie door de Pa lestijnse guerrillaorganisatie Volks front naar Jordania gekaapte vlieg tuigen- Een hoge functionaris in Washington zei gisteren in een par ticulier gesprek de kans op een Ame rikaans ingrijpen gering te ach ten. „Niettemin", aldus deze func tionaris". overweegt de regering elke mogelijkheid die zou kunnen leiden tot de bevrijding van de gijzelaars". Het Witte Huis stuurde gisteren ze6 transportvliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht naar Turkije met „evacuatieteams". (Zie ook pa gina 9). De internationale organisatie voor piloten van de burgerluchtvaart Ifalpa heeft zich gisteren uitgespro ken tegen bewapening van piloten. De IFALPA eiste wel betere veilig heidsmaatregelen aan boord en op de luchthavens. De Britse regering be sloot gisteren na overleg met de pi loten nog niet over te gaan tot be wapening van de vliegtuigbemannin gen. Nog steeds bestaat in de Britse hoofdstad verwarring over de uitleve ring van de Palestijnse Leila Chaled die zondag boven de Noordzee ver geefs trachtte een El Al vliegtuig te kapen. Officieel nam het Britse ka binet het besluit haar uit te leveren maar hoe dit zal geschieden en wan neer is niet bekend. Journalisten die voor het politiebureau waar zy is op gesloten wachtten, werden giste ren opgeschrikt toen een auto het politiebureau uitkwam en met me juffrouw Chaled in de richting van London Airport verdween maar van een vertrek daar bleek geen sprake. Ook over de uitlevering van in West- Duitsland en in Zwitserland gevan gen gehouden Palestynen ls nog geen beslissing genomen nu het overleg tussen de Palestijnen en een Rode Kruisdelegatie in moeilijkheden is ge komen door de gevechten tussen Pa lestynen en het Jordaanse leger. De Israëlische politie heeft twee mannen opgepakt die een vliegtuig zouden hebben willen kapen om pamfletten boven Europa uit te gooien waarin geprotesteerd werd egen de Westerse bereidheid door Israël bezette Arabische gebieden te rug te geven. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem-Grote Houtstraat 63 Uit het Leidsch Dagblad van 10 Sept. 1870 De Burgemeester alhier brengt ter kennis van de au toriteiten, ambtenaren en in gezetenen der gemeente, dat de heer Commissaris des Ko- nings in de prov. Zuid-Hol land op 10 Sept. a.s. deze ge meente zal bezoeken en dat voor hen die ivenschen mochten Z. Hoog- Ed. Gestr. te spreken, daartoe op het Raadhuis 's voormiddags te elf uuren gelegenheid zal zijn (Advertentie) Met 1 No vember wordt gevraagd eene keukenmeid van goede ge tuigen voorzien, loon 80 gul den per jaar behalve verval. Adres Gebr. van der Hoek, boekhandelaren, Breedestr. straat.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1