>nge agenten zijn het zat n Staking slaat over op vele bedrijven Kamer verdeeld over steun aan kranten ito-tips ^totips Beperking gebruik vergiften Regeringsnota over de lonen Afgesloten 7olitiemanstabiliserend element in samenleving evoluon Regering blijft bij eigen voorstel fc s U Zuidmolukkers blijven nog in bewaring Kabouters kraken pand Centrumbank dAG 9 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD I HAAG/APELDOORN (GPD) Jonge agenten onder de 35 jaar in Den Haag J**"" komt accent iets meer te Directeur Offers: „Er is geloof ik erdam, vinden het politie-optreden bij rellen te gematigd. Zij verlangen een snel en "s**® op de atmormale verschynse- geen functie met zoveel verechuien- idig ingrijpen, zodat ongeregeldheden in de kortste keren ten einde worden gebracht. len' volgt het sta«ejaar- lere agenten stellen zich gereserveerrder op. Zij zijn er voorstander van de rellenma- Ut vergaande tolerantie tegemoet te treden. Die conclusies werden bevestigd door met wie wij tijdens de rellen op de Dam en het drama in Wassenaar contact hadden. L antwoorden spreekt de hg, dat de meeste rellen laatste weken geen sociale Jdoelstelling als achtergrond ;y ontstonden op initiatief len gevoed door een deel Die groep wordt niet onaangepast milieu be- alleen de bouwvakker, de zoon van de bankier ipollolaan en de student het stenen gooien en rui- kennelijk een grote Wat Amsterdam be de agenten daar van me de Damslapers en de Ka- jns het predikaat on verdienen. diensttijden van de laat- de talloze gevaren waar- litieman blootstaat, maar dood van de hoofdagent in Wassenaar hebben met h et Haagse politiekorps atmosfeer doen ont- tene opvatting: „Wij kt. Wij hebben geen zin ons zondermeer te laten j Het is niet uitgesloten }t op een gegeven moment poen". Risico's (ijk zitten in het politie- risico's, maar dat is met fepen het geval. Het g< houdt de mensen niet by te gaan. Er is inderdaad •lstekort, maar dat geldt iet bedryfsleven. Overi- personeelssituatie sta- neiging tot inlopen :ort aan mensen. Ja en itrusting is springen de er natuurlyk direct op, keffers hun taak zoiets te sig- fy'Henri Willem Offers, een joviale man van 57. 3 bojaren scheiden hem van 'Oerpn en dan kan hij terug- 6-1 |p fraaie staat van dienst itot 1957 was hij districts- it van de rykspolitie in In 1957 werd hy com- b politie in Utrecht en in zijn benoeming tot hoofd- een titel die hy blyft 1 juli 1969 werd de heer emd tot directeur van de i Politie Academie in gang onder de politie- nr fclitieman Offers gelooft pemaal zo'n vaart niet L Irellen moeten journalis- Agrafen ook hun werk msterdam werd een van student wordt agent in een gemeen te en blijft dat vier tot vyf maan den. Dan wordt hy brigadier-wacht commandant, een leidende functie. De laatste drie maanden is hy ad junct-inspecteur. Het vierde en laat ste jaar is onder andere gewyd aan een scriptie met het karakter van een wetenschappeiyk studie, projec tiestudies, integratie, management, en personeelsbeleid. Alles in toene mende mate gericht op een zelf standige oordeelvorming. 12 3 larta /olendam LDO VV lead tnbuur - Willem II Heracles lurgia 1 2 3 Arad I.-Basel Zeiss -egia Ster Etien. }tter?Waterf. )uur <end~ ubjana ïelsea tologna Honved hen in de rug geschoten en heerst er nu onrust onder hen?" vraagt hy, terwyl zyn handen, schouders en wenkbrauwen tegelyk omhoog gaan. Verder wil hy over Wassenaar en Amsterdam niets zeggen. Onverantwoord De heer v. d. Linden van de Ne derlandse Politiebond in Amsterdam spreekt zonder omhaal van een on verantwoorde en in een te klein aantal inzetten van politiemensen by de gebeurtenissen in Wassenaar en Amsterdam. „Die verontrusting bestaat werke- ïyk in het hele land. U moet niet vergeten dat politiemensen van el ders in het kader van de bystands- verlening voortvloeiend uit het personeelstekort herhaaldelijk el ders dienst moeten doen. zoals in Wassenaar en Amsterdam. In het bu reau Warmoesstraat in Amsterdam by voorbeeld doen geregeld politie mannen uit andere gemeenten dienst Men gaat dat voelen, men raakt er emotioneel by betrokken. D&t brengt spanningen, teweeg, niet alleen by de mannen, maar uiteraard ook in de gezinnen." Terug naar Apeldoorn. Hoofd- Hoofdcommissaris Offers graag commissaris Offers wil wél vertellen over zyn academie. ..De hele opleiding van de toe komstige polltie-officier wordt ook gevoed uit de praktijk van het ogen blik. zy volgt de ontwikkelingen in de maatschappy op de voet. Mensen uit de praktijk komen doceren. De Maagdenhuisfilm is in de aca demie vertoond voor de studenten en daarby waren Maagdenhuisbezet ters, Amsterdamse studenten, aanwe zig. Politiestudenten spraken met Maagdenhuisbezetters, zonder de do centen. maar later met hen. Opzet: de jongelui voortdurend stimuleren tot een eigen oordeelsvorming. Ze leren de zaken van verschillende kanten bekyken. Samen beslissen en niet individueel. Voortdurend worden de politiestudenten voorbereid op een democratiesch leiderschap. Ze leren pas déjn te beslissen als zy eerst naar anderen geluisterd heb ben. Recente gebeurtenissen zyn voortdurend onderwerp van ge sprek". Het eerste jaar van de opleiding is hoofdzakelijk op de normale maat schappy gericht en in het tweede DEN HAAG (ANP) De minister van Landibouw en Vissery, ir. R. J Lardinois, heeft in overleg met df staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H Kruis inga, besloten met ingang van l oktober 1970 'het gebruik van een aantal insectenbestrydingsmiddelen nog verder te beperken. De beper kingen betreffen de z.g. gechloreerde koolwaterstoffen DDT, aldrin, diel- drin, heptachloor en chloordaan Deze "middelen hebben de eigenschap, dat ze slechts langzaam worden af gebroken, waardoor zy na een jaren lang voortdurend gebruik als che misch aantoonbare resten achterblij ven zowel in vele organismen, als glders in het milieu. De aanwezigheid van de resten kan niet alleen aanleiding geven tot het voorkomen van residuen in voe dingsmiddelen, maar tevens kunnen deze stoffen via voedselketens een ongewenste invloed uitoefenen op di verse diersoorten en op de fauna in het algemeen. Een verdere toeneming van de op hoping van insecticideresiduen, in welke sector van het milieu dan ook, moet als ontoelaatbaar worden ge zien. DEN HAAG (ANP) De drieën dertig Zuidmolukkers die op 31 augustus in Wassenaar werden ge arresteerd, blyven in voorarrest, dit heeft de Haagse rechtbank gisteren beslist over eventuele gevangenhou ding van verdachten. De verdachten pleegden op 31 augustus een overval op de villa van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar, nadat een politieman was doodgeschoten. Zy hielden de bewo ners van de villa met uitzondering van de ambassadeur, die wist te ont vluchten, als gyzelaars vast, en hiel den gewapender hand elf uur het pand bezet, waarna zy zich overga ven, Na te zyn voorgeleid voor de offi cier van Justitie bleven zy in hech tenis. Hun zaak diende dinsdag voor de rechtbank in raadkamer, die de verdere inbewaringstelling gelastte. Deze geldt voor een periode van der tig dagen en kan steeds met dezelfde termyn worden verlengd. de contacten, dag en nacht door gaand en gericht op mensen in de uiteenlopendste situaties, als die van politieman. Hy moet over een grote mate van persoonlyke stabiliteit beschikken. Hy moet zyn emoties Juist op het kritieke ogenblik kunnen beheersen. Hy moet helper zyn van het pu bliek, maar hy moet ook corrige rend kunnenoptreden. Is hy er in het eerste geval niet onmiddeliyk, dan staan de mensen te trappelen van ongeduld. In het tweede geval zetten zy direct hun stekels op. Dat voortdurende overschakelen is het moeiiyke van de functie". De poli tieman moet een harmonisch mens zyn om deze beide facetten van zyn beroep volledig tot gelding te kun nen laten komen. Altyd moet hy optreden als beschermer van het al gemeen belang. De politie moet ge zien worden als een stabiliserende factor in de samenleving". ADVERTENTIE Ga eeas met uw gezin naar het Evoluon in Eindhoven; een permanente expositie gewijd aan de mens, natuur en techniek. U kunt er kennis maken met de wonderen der wetenschap en een blik werpen in de toekomst Het is een onvergetelijke ervaring voor jong en oud. Het Evoluon staat in Eindhoven, direkt aan de rondweg en is het hele jaar geopend (behalve op le Kerstdag en Nieuwjaarsdag). Dagelijks van 10-18 uur. Op zon-en feestdagen van 12-18 uur. Er is een modern zelfbedieningsrestaurant. „aktie expo", gesticht dopr Philips. DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gistermiddag op voor stel van de socialistische fractielei der drs. J. M. den Uyl besloten de regering een nota te vragen over de situatie aan het loonfront. Het is de bedoeling aan de hand van deze nota een debat over loonontwikkelingen te houden. Mevrouw Van Veenendaal- Van Meggelen (groep-Goedhart) heeft inmiddels in schrifteiyke vra gen de regering verzocht zo snel mo gelijk intensief overleg te openen met de werkgevers- en werknemersorga nisaties. Gisteren was het overigens op tal van plaatsen weer byzonder onrustig in de bedryven. Zo hebben ruim dui zend werknemers van de Enka-fa- briek in Emmercompascuum en de nevenvestiging van deze fabriek op het industrieterrein in Emmen sinds gisteravond 10 uur het werk neerge legd. In Delfzyi hebben een kleine honderd personeelsleden van Zout- chemie ruim een uur lang gestaakt. De Ketjenfabriek in Amsterdam, dat evenals de Enka ook tot het AKZO- concern behoort lag gistermiddag van twee tot vier uur plat. De vak bonden hebben meegedeeld achter de acties te staan. Aanleiding van deze stakingen is het feit, dat de AKZO-directie in Arnhem vorige week vrydag besloten heeft het personeel geen 400 maar 200 gulden extra uitkering te geven. Dit is tegen het advies van de vak bonden gebeurd. Dow Chemical Na de staking van 320 man Dow Chemical-personeel ln het Botlek ge bied van vrydagmiddag tot maandag middag hebben gisteren omstreeks 100 personeelsleden van de techni sche dienst by Dow Chemical in Terneuzen het werk voor één uur neergelegd. Er werd gediscussieerd over de f200,- bruto extra uitkering die de Dow Chemical-directie zowel voor Botlek als Terneuzen in navol ging van Shell-chemie aan haar cao- personeel zal verstrekken. Ook de taxi-chauffeurs in Den Hqag zyn voor 24 uur in staking ge gaan om meer loon. Daartoe werd de afgelopen nacht besloten ln een ver gadering die door 150 chauffeurs werd by gewoond. De staking werd uitgeroepen omdat de werkgevers in het taxibedrijf ih Den Haag niet zyn Ingegaan op de eisen van de taxi be stuurders, die een basisbeloning van f. 155,- per week plus 20 procent van het totaal opgereden bedrag vragen (thans byna f.77,-, plus 23 procent). Zoals we gisteren al ln een deel van onze oplage vermeldden zyn gis teren ook stakingen uitgebroken in de bouw. De stakingen ln verband met de 400 gulden bruto concentreer den zich in Den Haag en omgeving en Amsterdam. Ook ln Groningen en Hilversum lag het werk op enkele bouwplaatsen enige tyd stil. Moeilijke zaak Ir. J. Bosma, voorzitter van de textielwerkgeversfederatie en van de Vereniging van Textielondernemin gen in Nederland heeft meegedeeld dat de 400 gulden bruto voor de tex tiel een byzonder moeiiyke zaak wor den en dat het ernstige gevolgen kan hebben. „De rentabiliteit in deze be- dryfstak is dusdanig dat een derge- ïyke aderlating vele bedryven voor grote problemen zal stellen. Het hoofdbestuur van het Koninkiyk Verbond van Ondernemers heeft alle ondernemers dringend geadviseerd om aan ongerechtvaardigde looneisen krachtig weerstand te bieden aange zien de gevolgen voor de nationale economie byzonder ernstig zullen zyn. Men is verontwaardigd over de wy- ze waarop de koppel bazenkwestie tot een aanleiding wordt gemaakt voor een algemene loonbeweglng. AMSTERDAM, (ANP) Ben groep name zullen worden ontslagen". Kabouters heeft gisteravond twee leegstaande panden in de Harten straat 20 en 22 te Amsterdam, waar vroeger magazynen waren gevestigd van Van Veen gekraakt. Van Veen werd enige tyd geleden overgenomen door de Centrumbank. De actiegroep Gerzon heeft op uitnodiging van de Kabouters in de reeds enige maan den leegstaande panden een informa tiecentrum ingericht Informatie wil het yiings gevestig de centrum gaan geven aan mensen die „slachtoffer zyn geworden van de manipulaties van de heer De Ruyter en de Centrumbank, dus aan de per soneelsleden van Gerzon en het Lin- aldus de actiegroep. De beide panden zyn eigendom van de heer J. Kroonenberg uit Am sterdam. Deze bevindt zich volgens de ontslagen bedrijfsleider van de fir ma van Veen, de heer L. Schrader, die ook in de panden aanwezig was, in Hamburg (W.-Dld.). Volgens hem kan de politie al leen maar tot ontruiming overgaan als zy hiertoe een verzoek ontvangt van de heer Kroonenberg. Op de winkelruiten van de twee panden in de Amsterdamse Harten- straat stonden de volgende leuzen gekalkt: „Uitverkoop van arbeids recht". .Informatiecentrum voor belazerd personeel" en „Hier worden geriehuis, die als gevolg van de over- de 2500 ontslagen uitbetaald". DEN HAAG (GPD) De financiële maatregelen, die de regering wil treffen ten behoeve van de dagbladen heeft gis teren in de Tweede Kamer tot duidelijke meningsverschillen geleid. In ieder geval was vrijwel niemand het volledig eens met de voorstellen van de regering om de dagbladen volgens twee verschillende sleutels tien miljoen gulden per jaar gedu rende drie jaar uit de Ster-pot ter beschikking te stellen. Daar entegen verschilden de voorstellen die uit de Kamer kwamen vrijwel per fractie. Pas in tweede termyn, later op de avond, kwam het grote verschil Van mening tussen de fracties pas goed tot uiting, door het indienen van moties. In totaal werden er negen moties ingediend, die overigens alle door premier De Jong en minister Klompé werden afgeraden. De heren Roethof en Schakel spanden de kroon door elk drie moties in te dienen. De heer Vonhoff diende twee moties in en de heer Engels een. In de motie van de heer Engels, party genoot van de twee bewinds lieden. wordt aan de regering ge vraagd de financieringregeling van de regering slechts voor een jaar te laten duren, dat wil zeggen dat slechts 10 miljoen gulden (precies voor de helft verdeeld in verschillen de verdeelsleutels) uit de STER-pot zou kunnen worden gebruikt voor de dagbladen. De resterende 20 miljoen gulden, die in de jaren 1971 en 1972 zal wor den uitgekeerd, zou volgens de heel* Engels moeten worden besteed aan de vorming van een r«constructie- fonds, die mogeiykheden zou moeten bieden ter ondersteuning van samen werkingsvormen in de dagbladpers. Premier De Jong voorspelde dat het vormen van een dergeiyk fonds, met alle voorwaarden daarby, zeker twee jaar zal gaan vergen. Bovendien vond hy het voor de dagbladen nood- zakeiyk dat zy weten waar zy in de komende jaren aan toe zyn. Minister-president De Jong en mi nister Klompé (CRM) bleven echter vasthouden aan hun plannen en wil den geen verandering doorvoeren, zo bleek uit hun antwoorden gister avond. Zo ging de regering ook niet in op het voorstel van de kamer leden Engels (KVP) en Visser (D'66) om voorlopig deze regeling slechte voor één jaar te laten gelden, waar na de hele zaak-opnieuw bekeken zou moeten worden. Evenmin bleken de twee bewinds lieden «r voor te voelen de oude re geling (waarby een uitkering uit de Inkomsten van de etherreclame werd gedaan aan de hand van de adver tentieomzet van de dagbladen) te handhaven, zoals de heren Schakel (ARP) en Vonhoff (WD) voorstel den. De heer Vonhoff meent dat deze re geling desnoods nog één jaar zou kunnen biyven bestaan, maar voegde eraan toe dat inmiddels dan wel de Nederlandse Dagbladpers (NDP), de Vereniging van Dagbladuitgevers, deel zou moeten uitmaken van de Stichting Etherreclame (STER). De heer Schakel daarentegen verklaar de de oude regeling als schadevergoe ding voor de invoering van de ether reclame wel te kunnen accepteren, maar hy vond de nieuwe regeling een vorm van subsidiëring, waarmee de regering zich volgens hem op een zeer gevaariyke weg begeeft. Volgens hem kan men nu reeds constateren dat bladen die voordeel hebben by de nieuwe regeling de re gering voor de maatregel pryzen. terwyi de kranten die er nadeel van ondervinden scherpe kritiek op de regering uitoefenen. De socialist Roethof, en met hem de PSP'er Van der Lek, had nog weer een andere mening: niet meer de oude verdeelsleutel, niet de com binatie van de oude en een nieuwe regeling, maar alleen de nieuwe re geling, waarbij een uitkering wordt gegeven slechts aan die bladen die de klap na de invoering van de etherreclame niet meer hebben kun nen opvangen. Hiermee sloot de heer Roethof zich overigens aan by het advies van een interdepartementale commissie. Volgens minister Klompé waren de moeiiykheden in de dagbladwereld al structureel aanwezig nog voor dat de etherreclame werd ingevoerd. Als oorzaken hiervoor zag zy een veran dering van leesgewoonten by het pu bliek, doordat velen overschakelden van het lezen van een avondblad op het lezen van een ochtendblad. Verder vond er een verschuiving plaats van abonnementen op och tendbladen naar regionale bladen. Met nadruk stelde de minister vast dat veel bladen afhankeiyk zyn van de voorkeur van de adverteerders: „Een teruggang van inkomsten heeft niets te maken met een journalistieke richting, ook niet met een goed be- dryfsbeleid", zo meende zy. WOUBRUGGE Wegens werk zaamheden aan de weg Amsterdam- Den Haag is de verbindingsweg tus sen de secundaire weg 6 en rijks- weg 4 in Wou brugge, voor het ver keer in de richting Dein Haag afge sloten. Vermoedeiyk zal deze maat regel tot 10 oktober van kracht zyn. De te volgen omleidingsroute wordt met borden aangegeven, Minister Klompé en minister president De Jong tijdens de de batten in de Kamer

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7