"Ik heb geluk gehad, maar al die anderen... /PERDE WERELD WIL u DE RIJEN SLUITEN r>r> André Mielen - pastels en Jugendstilglaswerk i gpeidenaar Rob Boogert na vijf maanden Spaanse cel-met-nasleep "boven water viledingbeurs hoog genoteerd nn dngebonden landen in Loesaka bijeen ke £6! Ouders patiëntjes zamelen geld in Beroepingswerk Dr. H. Steinmetz hoogleraar 1 Hij flTREIKJNG CORSO- PRIJZEN Auto gestolen 'OENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 door Hans Melkert JglDEN „Je bent er niks niks!" Rob Boogert slikt [weg, wil zijn lippen op elkaar |en. Dat lukt hem niet zo best, t bij een vechtpartij zijn z'n Jen door zijn lip geslagen. Een Ifcpartij in Arnhem met de Harley-club. „Ze wilden J machines starten. De ande- |zijn er slechter afgekomen, heeft acht hechtingen in zijn hij kreeg er een colafles had meer ervaring. Erva- uit de gevangenis y herhaalt: „Daar ben je niks, niks een beest. Er blijft J van je persoonlijkheid over. li&b geluk gehad. Ik ben terug ü*eiden. Goed, ik heb vijf Jnden gezeten, maar wat is Jvergeleken met de jaren, die Beren moeten zitten. Ik wou, de mensen kon overtuigen, j wie ben ik?. Op dit ogen- leen jongen zonder paspoort. Tbrdt er moedeloos van", p Boogert is „boven water", te- het ouderlijk huis aan de -eg in Leiden, in het bescher- milieu van vader en moeder, ich hebben ingespannen, toen !2-jarige zoon in Spanje in de jenis kwam. Ze moesten het le- it de krant is bijna een jaar geleden, dat met vakantie ging naar Spanje, Harley, zijn liefste bezié, hij in Torremolinos nog •diende door te spelen in een e tv-film (waaruit de foto bij f, 01 >rhaal is). Hij had er een pret- ae I ijd, maar werd gepakt, toen hij rsKei Marokko een auto van een av01 [kaanse kennis het land bin- oees acht. Er zat elf kilo hasjiesj in 'r gen. t VI ecirn b k\ Onschuldig Rob ging de gevangenis in. Vyf maanden later werd hij zonder vorm van proces vrijgelaten. „Onschuldig. Ik had een alibi en het geluk, dat ik een goede advocaat kreeg", zegt hij. Hij ging als vrij man naar de Nederlandse consul in Cadiz. „Die moest zo nodig even een stempeltje op mijn pas laten zetten bij de po litie. Zonder pas kwam hij terug. Ik was onschuldig aan het eerste ten laste gelegde: het in gevaar brengen van de plaatselijke volksgezondheid door het in bezit hebben van verdo vende middelen. Maar ik zou nog te recht moeten staan wegens de smok kel. Daar krijg je een boete voor van vijf- of zesduizend gulden per kilo of vier jaar zitten". Rob heeft de behandeling van zijn zaak niet afgewacht, maar zijn ad vocaat gemachtigd. Zonder paspoort „dat Nederlands staatseigendom is in Spaanse handen gebleven" maar met een papier van de ambas- haar word /Van onze correspondent) ;oor fcsAKA (GPD) Uit de arres- het t van zestien correspanden- /oeri [j het begin van de topconfe- van de niet-gebonden landen isaka, waarvan 13 later werden ninklaten iS meteen de trant van nferentie duidelijk geworden, in estien journalisten hebben na- hun kantoor in Zuid-Afrika of sloteèsië en zijn alleen daardoor al mee ogen van de organisatoren ver leger Want de opzet van deze ont- isici të is en de redevoeringen rden, ïen ?nde de resident Kaoenda, van Haile 4e en Tito van dinsdag hebben an geen twijfel laten bestaan echt, gemeenschappelijk front mppee blokvrüe, in het bijzonder e Afrikaanse landen. De acti- n van dat front zouden zich eerste plaats moeten richten op frikaanse landen, die nog door !n worden geregeerd, rom wil deze conferentie ook genoegen nemen met een reso lutie, waarin wapenleveranties aan Zuid-Afi*ika en Portugal worden ver oordeeld. Men wil in Loesaka ook economische maatregelen en sancties sluiten tegen deze leveranties, in t bijzonder tegen die van Engeland aan Pretoria, die zojuist vaste vorm hebben aangenomen. Daarnaast is één van de belang rijkste onderwerpen van gesprek de ondersteuning van de bevrijdingsor ganisaties en een eventuele veroor deling van Israël, die door sommige Arabische deelnemers wordt nage streefd. De meeste Afrikaanse landen ondersteunen de positieve hou ding van Egypte ten opzichte van 't Roger-plan tegen de wil van de be vrijdingsorganisaties in. Hoewel op deze conferentie in Loe saka met 64 deelnemende landen de helft van alle staten ter wereld is vertegenwoordigd, is de politieke be tekenis van de zogenaamde „derde wereld" sinds de vorige top in 1964 voelbaar ingekrompen. Dat is de con sequentie van de recente toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Juist daardoor ervaren die landen het evenwel als een exis tentiële eis, zich nauwer aaneen te sluiten. Anders zouden de twee gro ten, straks misschien nog met China als derde, helemaal over het hoofd van de kleine landen heen, over het lot van de wereld kunnen gaan be schikken. Zambia heeft kosten noch moeite gespaard om als gastheer representa tief uit de bus te komen. De hele con ferentie heeft volgens schattingen 100 a 105 miljoen gulden gekost. Of het op de conferentie zelf met de communicatie goed zal kloppen? Alleen als het lukt een uniforme strategie voor de jubileumverga dering van de Verenigde Naties uit te stippelen, zullen de niet-gebonden landen als groep een factor van be tekenis kunnen blijven. Maar ze heb ben het tij van de wereldpolitiek op het ogenblik tegen. AN SALOMONSON sade reed hij op zyn Harley terug naar Nederland. Wat nu? Hij gaat proberen een nieuw paspoort te krijgen, want hij wil naar Ameri ka om een paar „antieke auto's" te verkopen. En daarna graag terug naar Spanje. Ondanks alles zou hii er graag wonen. Of het kan is de vraag. Het is niet de enige vraag. Voorop staat de vraag in hoeverre hij hulp krijgt van de Nederlandse autoritei ten. Rob is verbitterd over de Ne derlandse hulp, zijn vader nog meer. Die zegt: „Ik heb alles gedaan voor mijn jongen. Dat zou ik ook gedaan hebben als hij iemand vermoord had. Maar de regering en de buitenland se dienst in Spanje hebben gewoon verstek laten gaan. Mijn vaderland is die bloempot daar De Boogerts haken in op het VARA-televisie-programma „De om budsman", waarin Marcel van Dam maandagavond de Nederlandse hulp aan gevangenen en toeristen, die in Spanje met de politie in aanraking komen (en dat zijn er veel), bekri tiseerde. Conclusie van de ombuds man: de consuls hebben erebanen en het wordt tijd, dat er beroepskrach ten voor dit werk worden ingezet. Ze onderschrijven dat. Rob heeft het aan den lijve ondervonden„De consuls zijn aardige mensen, maar daarmee houdt het op. Je zit daar en dus heb je pech gehad. De Deen se consul bijvoorbeeld gaat overal te- LEIDEN Het bestuur van de stichting „Gemiva," waaronder „Huize de Weipoort" ressorteert is werkzaam om nog twee andere tehui zen alsmede enige dagverblijven te realiseren. De totstandkoming hiervan is nood zakelijk, omdat meer dan 300 kinde ren op plaatsing in een tehuis voor geestelijk gehandicapten wachten. Als gevolg hiervan is het voor de leiding van „Huize Weipoort" (het tot verpleeginrichting verbouwde klooster aan de rijksweg A'dam- R'dam in Leiden) niet mogelijk om binnen afzienbare tijd de totstandko ming te realiseren van diverse be langrijke voorzieningen zoals de aan leg van een kinderboerderij annex speelweide. Ook op het gebied van de recrea tie voor het intern verblijvende per soneel bestaan plannen, die door geldgebrek niet kunnen worden uit gevoerd. De ouders van de kinderen die in „Huize Weipoort" worden verpleegd hebben nu zelf een actie opgezet om de nodige geldmiddelen bij elkaar te krijgen. Financiële bijdragen kunnen worden gestort op de rekening van het oudercomité bij de Raiffeisen- bank te Bennebroek, postgiro van de bank 338217. r!,!!,'jiod' H' IWKliiBlip t"HffiSara j-Jr.1 UW '1' t gen in, maar de meeste anderen niet. Die geloven het wel, vinden het eigenlijk lastig". Als kauwgum Hij windt zich op. .Als je hasj smokkelt in Spanje ga je als je geen geld hebt of „dure" relaties tien jaar de kast in, zes jaar voor het in ge vaar brengen van de plaatselijke volksgezondheid en vier jaar om dat je de boete niet kunt betalen. Tien jaar, wat kan je daar elders in Euro pa voor misdoen? Als je hier een oude vrouw op haar hoofd tikt en be rooft, krijg je anderhalf jaar. En de Nederlandse regering, die toekijkt als op een popfestival in Rotterdam ver dovende middelen als kauwgum wor den gebruikt, doet niks als een land genoot 2500 kilometer zuidelijker tien jaar krijgt." Hij vindt de strafmaat belachelijk. „Wie zijn die jongens, die gepakt worden? Die brengen de plaatselijke gezondheid niet in gevaar, want ze slijten hun spul niet in Spanje. Ze smokkelen het door het land om het elders te verkopen, maar vaak al leen voor eigen gebruik of gebruik in een commune. Zijn dat misdadigers? Nu krijg je tien jaar voor een feit, dat binnen die tijd geen feit meer zal zyn. Dan is druggebruik even normaal als het drinken van een borrel, het roken van een sigaret". Revolutie Rob noemt dat een revolutie en hij duikt in de geschiedenis om aan te tonen, dat die nog nooit is tegenge houden. „De jongeren willen het druggebruik vrij en het komt zover. Ik zal me er niet over uitlaten of het goed of slecht is. Het is voor mij geen punt. Wie het wil. neemt een „stikkie", wie het niet wil, doet het niet. Maar nu ben je een schoft als je het doet, terwijl die meneer aan de overkant met zijn keurige stropdas tien flessen whiskey bij zich heeft om zich te bezatten. Daar zegt nie mand iets van". Vanuit die gedachtegang redenerend komt Rob tot de conclusie, dat er groot onrecht wordt gepleegd in Spanje. „Mijn eigen geval is niet be langrijk. Ik heb geluk gehad. Maar al die andere jongens. In gedachten zie ik ze zitten op het binnenplein van de gevangenis. Ze doen er niks en ze zijn er niks. Ze zijn het slacht offer van discriminatie. De Spaanse gevangenen onder wie verkrach ters. dieven en overvallers gaan altijd vóór. De buitenlanders zijn al tijd de sigaar". Hij noemt voorbeelden „Je bent aan de ene kant erg vrij, orndat je bijv. je eigen potje mag koken. Nie mand zegt iets als je een vuurtje maakt. De gevangenispot is niet te eten: water, brood en vieze bonen soep. Als je dat gegeten hebt, lust je alles, al zou je er je hele vroegere le ven van hebben overgegeven. Maar aan de andere kant ben je een stuk vuil. Je hoort niets en je komt niets te weten. Post krijg je sporadisch, tijdschriften en kranten zijn taboe. De priester keurt boeken, op omslag. Een cowboyboek, mag niet, een samenzijn tussen twee ho mo's beschreven mag wel. omdat er een lullige kaft om zit. Maar na de kerk op zondag mag je wel een cow boyserie zien, met ophanging en ver krachting, die nooit hier in Neder land op tv zou komen". Geen boek, alleen praten met lotge noten. „Dat houd je geestelijk op de been. Psychiatrische behandeling? Alleen als je knettergek bent. Ik heb een stuk of vijf zelfmoordpogingen van jongens meegemaakt. Ze konden een pak slaag krijgen. Ik ken het nu een beetje van de binnenkant. Ik heb een enorm stuk levenservaring op gedaan. Het was een rottyd, ik vind het niet erg. Maar ik zit hiér en anderen daar, zonder hulp, zonder steun". Zijn vrienden schrijven? Rob lacht even. „Dat heeft geen zin Post komt niet door, wordt opgestapeld of raakt zoek. Toen ik werd vrijgelaten, lagen er 62 brieven voor me! Mijn ouders schreven, me tweemaal per week. NED. HERV. KERK Beroepen te Stolwijk: J. den Hoed te Meerkerk. Aangenomen naar Goudriaan: dr. A. van den End te Maarssen, naar Putten (met bepaalde opdracht): C. J. P. Lam te Putten, naar Geldrop- Tivoli: D. Bouwman te Garijp. Bedankt voor ScherpenisseA. Wisgerhof te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Pernis: T. ten Napel te Naaldwijk. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Hoogkerk: S. Cnossen te Vollenhove. Bedankt voor Mussel: R. T. Urban te Ferwerd en Hallum. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT (BUITEN VERBAND) Aangenomen naar Sliedrecht: A. H. Algra te Wormer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Schiedam: C. Ver ha- ge te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Barneveld: F. Mal- an te Gouda. LEIDEN Dr. H. Steinmetz is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren aan de Leid- se Universiteit. Hij zal onderwijs gaan geven in de Duitse letterkun de. Dr. Steinmetz is thans lector aan de Gemeentelijke Universiteit in Amsterdam. tDEN De kledingbeurs van de van Vrouwelijke Vrijwilligers <en e Nederlandse Vereniging van Kin I Fasj 5. L. oos, .W 'SBURG De prijzen, be- tijdens het Rijnsburgse Bloe- ttso 1970, worden op dinsdag ;mber uitgereikt. Dit vindt om half acht in de kantine veilinggebouw „Flora." Leden fe Rijnsburgs foto- en filmclub l de door hen opgenomen corso- 'ertonen. Huisvrouwen in het Leidse Logege- bouw staat vandaag hoog genoteerd bij vele huisvrouwen uit stad en streek. Om kwart over acht stonden de eersten al in de rij op het Steen- schuur om ruim twee uur later de eerste keus te hebben uit de rekken en tafels vol dames- en kinderkle ding, die gisteren door anderen is aangeboden, geselecteerd en ge taxeerd. Er is veel kleding op deze winter - beurs, maar de organisatrices stellen nu al, dat op de voorjaarsbeurs eind maart nog meer behoefte is aan kin derkleding. Daarvoor blijkt de groot ste belangstelling te bestaan. Bij de aanvang van de verkoop wa ren al meer dan honderd volgnum mers uitgegeven. Toen de eerste koopsters met dozen vol wegsjouw den, gingen anderen nog even de stad in voordat ze aan de beurt waren. Een staf van dertig dames is in de weer om de beurs op rolletjes te laten lopen. Laat in de middag zal blijken hoeveel er is verkocht. (Foto LD/Holvast) LEIDEN —Gisteren is vanaf het parkeerterrein achter de flat aan het Stationsplein een personenauto ge stolen ter waarde van f 7400. In de auto zaten goederen tot een waarde van f 500, WASSENAAR —Het tentoonstel len van Jugenctetilglaswerk samen met de pastels van André Mielen in de kunstzaal Heuff in Wassenaar is een goede keus geweest. In de pas tels zit het karakteristieke vage van deze techniek tot het uiterste geëx ploiteerd. Aarzelende krijtcurven en als door de wind verwaaide kleuren roepen droombeelden op, die begeleid worden door droom titels als '1 en - trée de Frederic le Grand au poème végétal". Men kan zich afvragen wat voor zin dergelijke cryptische titels heb ben. Het literaire sfeertje dat er om heen hangt zal ongetwijfeld een ge voelige snaar dienen te raken. Maar wanneer de titel bijvoorbeeld „le dé- part de Louis Quatorze du drame mi néral" had geluid was de sfeerinfor matie dezelfde geweest, terwijl de in houd van het kunstwerk misschien alleen voor de kunstenaar in asso ciatieve zin geweld was aangedaan In feite leidt de titel een zelfstan dig bestaan. Ze probeert slechts een extra dimensie aan het werk te voe gen, welke de kunstenaar niet by machte is beeldend uit te drukken Onder het Jugendstilglaswerk be vinden zich enkele fraaie Copler- stukken. Een van Mielen's werken is inmiddels aan de PTT verkocht. FRED LEEMAN Een van de pastels van André. in Wassenaar tot 16 september Mielen, die in de kunstzaal Heuff I geëxposeerd worden Foto LD/HólvattJ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3