i Rotterdamse ligt opnieuw haven plat olksfront bezet toren y) vliegveld van Beiroet jo Kamerlid: geestelijke volksgezondheid chaos DANSLES! Troepen Egypte paraat lekker lui h Treffer y reehonderd Ijsstijgingen angemeld 6} b. 1 rn bh toe regen Bewaking LEIDER FRE MEIS BLAAST STAKING NIEUW' LEVEN IN GERUCHTEN Koninklijk paar en ministers in cle Kuip Grote olievlek in St. Laurens ©uc/ ©lü euivb ericht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1970 No. 33192 uEIDSCH G. Koopman edacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bli vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1, Leiden Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 Een vliegtuig van het type Viscount, dat vanochtend op weg naar Beiroet werd gekaapt. vliegtuig gekaapt "S y. ROET (Reuter, AP, DPA, AFP) -Gewapende jnen hebben de verkeerstoren van het vliegveld van pt bezet. gebeurde nadat vanochtend vertegenwoordigers van olksfront voor de Bevrijding van Palestina opnieuw liegtuig hadden gekaapt. Het lot trof ditmaal een VC-10, die van Bahrein op weg was naar Beiroet. s niet duidelijk of er aan boord 103 of 66 passagiers zijn, ie bemanning van tien koppen. Bij de landing in Beiroet e gezagvoerder van de toren te horendat hij moest landen, en met onbekende bestemming vertrekken. Aangenomen lat de Viscount ook naar het Jordaanse noodvliegveld in de i zal gaan, waar al tivee gekaapte toestellen staan. Het Liba- ger arriveerde op het vliegveld van Beiroet, nadat de ver en ivas bezet. Toen werd het vliegveld voor het publiek ndeld. loei van deze nieuwe kaping zou zijn, de Britse regering te om Leila Khaled los te laten. Zij is gearresteerd bij de om zondag een van Schiphol opgestegen El Al toestel te iddag deelden de bezetters van de verkeerstoren van het 1 van Beiroet mee, dat er ook een vliegtuig van El Al was j. Dit zou al geland zijn in Jordanië. Iels trof de Britse veilig- ist maatregelen op het vlieg- throw bij Londen. Geruch- en dat de Britten vandaag aleb zouden vrijlaten, zodra Ische guerrillastrijders alle hebben losgelaten, die nu lanië worden vastgehou- id Yard maakt zich zor- een groep die zich de Jood- digingsbond noemt en die Ireigd met represailles als iche Palestijnse verzetsstrij- 'liegtuigen in de woestijn iblazen, of als Leila Khaled den vrijgelaten. Vandaag het Britse kabinet op- er de situatie die is ont- de kaping van zon- heeft een officieel verzoek Ting van Leila Khaled in- csfront voor de Bevrijding IAAG (ANP) Sedert 1 tot in het begin van zijn bij het ministerie van che Zaken ongeveer 200 ïgen van voorgenomen igingen ontvangen. Dit be- iet, zo zij hierbij aange- at het aanmeldingen voor 200 artikelen betreft. Een ig kan namelijk betrekking een gehele reeks artike- Nelissen heeft, zoals men innert, op 1 augustus zijn gewijzigd. Een nieuwe be- op die datum in werking houdt in, dat bedrijven, die verhoging willen overgaan noodzakelijk wordt geacht ndere dan een stijging van ie kosten, deze prijsverho- maand tevoren dienen aan :re beschikking, eveneens Justus in werking getreden oor, dat bedrijven met een i meer dan 10 miljoen gul jaar prijsverhogingen, ver door gestegen externe kos- rlijk de dag van invoering -4 nünisterie aanmelden een derde van de 200 neen heeft betrekking op iging wegens gestegen ex- ten. De overige aanmeldin- en verband met de renta- m de betrokken bedrijven. verwacht van heden- tot vond: wolking en af en toe regen. »t krachtige, aan de kust tot harde wind uit zuid zuid. Dezelfde temperaturen wg of iets lagere. (Opgemaakt om 12.40 uur) 6.05 uur; onder 19-08 uur 16.59 uur; onder 23.51 uur te Katwyk te 9.28 en laagwater te 6.19 en 19.03 bestaat uit 18 pagina's van Palestina maakte 'vanochtend in Amman bekend, dat geen van de ge gijzelde passagiers zal worden vrijge laten voordat de eisen van het Volks front zijn ingewilligd. Het Volksfront wit dat alle guerrillastrijders die in Europa gevangen zitten, worden los gelaten. Ook Israël zou guerrillastrij ders de vrijheid moeten hergeven, maar de regering in Jeruzalem voelt hier niets voor. Het Volksfront maakte nog bekend dat de vrouwen die van de vlieg tuigen naar Amman zyn overge bracht, in gijzeling blijven. Die over brenging is volgens het Volksfront uitsluitend gebeurd om humanitaire redenen. Het gaat hier voornamelijk om Amerikaanse en Zwitserse vrou wen en kinderen, 127 in getal. In de vliegtuigen worden 199 passagiers en bemanningsleden vastgehouden, on der wie veel Israëlis en Amerikaanse joden. De Griekse passagiers uit het gekaapte Swissairtoestel zijn wel vrij gelaten en keren naar huis terug. Amerika's minister Rogers van Buitenlandse Zaken heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers van tien Arabische landen gevraagd om mee te werken aan de vrijlating van de gijzelaars. De Zwitserse regering heeft beslo ten de bekwaking van de Arabische ambassades in Bern en Genève te verscherpen. Er zijn anonieme tele foontjes ontvangen .waarin werd ge dreigd Arabische diplomaten te ver moorden. Ook in West-Duitsland wordt hiermee door particulieren ge dreigd, zo is de indruk van de veilig heidsdiensten. Er wordt ook gepro testeerd tegen de bereidheid van de Zwitserse en Westduitse regeringen om toe te geven aan de eisen van de Arabische guerrillabewegingen. Bemiddelaars van het Internatio nale Rode Kruis zijn in Amman aan gekomen om te onderhandelen over de vrijlating van de gegijzelde vlieg tuigpassagiers. De Rode Kruis delegatie heeft al contact opgenomen met vertegen woordigers van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Maar het staat vrijwel vast. dat over deze be sprekingen niets zal uitlekken. Een triest beeld van de ge weldige slagregens, die de Phillippijnse hoofdstad Ma nilla hebben geteisterd. Le den van de militaire politie trachten een auto van de ■ndergelopen straat te ver wijderenterwijl een koetsje roosteloos op hulp wacht. Terwijl Prinsjesdag nadert, ne men de gewone geruchten rond I de inhoud van de Miljardennota geweldige proporties aan. Dat houdt natuurlijk verband met de gespannen situatie aan het loon- front en de stakingsgolf die met name de Rotterdamse haven teistert. Het is wel zeker, dat de regering juist op dit moment in een bijzonder moeilijk parket is gekomen. Die geruchten willen dan dat de loon- en inkomenstenbela^ ting vijf procent omhoog moeten, dat de benzineaccijns opnieuw in de lucht zou gaan en dat de btw- verhoging van twee procent, voorzien voor half 1971, vervroegd zou worden. Op dit moment valt er over het waarheidsgehalte van dit soort geruchten geen zinnig woord te zeggen. In elk geval zou de regering-De Jong door dit soort maatregelen in een bijzonder moeilijk politiek I parket geraken. Tot nu toe heeft minister Witteveen zich te vuur en te zwaard verzet tegen een in- trekken van de verlaging van de [loon- en inkomstenbelasting Per 1 januari 1971 zouden we daar- I van gaan profiteren. De minister I zou hiermee een verkiezingsbelof te van zijn partij de VVD uit 1967, 1 waar moeten maken. En de eco nomische situatie moet wel bij- zonder gevaarlijk worden, wil de regering en met name de minister van Financiën op dit punt wijken. ROTTERDAM (GPD) De Rotterdamse haven ligt opnieuw vrijwel helemaal stil. De nieuwe eis van 37.50 gulden bruto per week gisterochtend naar voren gekomen tijdens een door een uit vertegenwoordigers van 24 havenbedrijven be staande commissie belegde vergadering heeft daartoe de doorslag gegeven. Deze gehalveerde eis (arbeiders macht blijft echter bij 75 gulden) is bij de werknemers goed gevallen. De meeste werknemers legden gistermid- 5 het werk neer toen ze van deze eis hoorden. De (nlet-erkende) federatieve ha venvakverenigingen heeft gerea geerd door de havenarbeiders op te wekken niet eerder aan de slag te DEN HAAG (GPD) De geeste lijke volksgezondheid in ons land is een Janboel. Het is een chaotisch geheel. Aldus gaf dr. Lamberts (PvdA) vanmorgen tijdens een com missievergadering in de Tweede Ka mer een schets van zijn opvattingen. Felle protesten hiertegen door mej. Van Leeuwen (AR) en de heer De Vreese (KVP) wimpelde de heer Lamberts af met de mededeling dat er binnenkort een rapport uitkomt van de Wiardi Beekman Stichting. Ook staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid was het met die uit spraak niet eens. „Natuurlijk moeten we niet te vlug tevreden zijn", meen de hij, „maar ons land loopt toch in tal van zaken voorop". Dr. Lamberts wil van de staatssecretaris duidelijke richtlijnen over het hele beleid van de geestelijke volksgezondheid. Deze zullen worden neergelegd in een no ta die enige tijd geleden is toegezegd en die binnenkort aan de Kamer zal worden aangeboden, aldus staatsse cretaris Kruisinga. Dr. Lamberts uitte zijn beschuldi gingen tijdens de bespreking van de situatie bij de Medisch Opvoedkun dige Bureau's. Hij hekelde de lange wachttijden bij deze bureau's en meende dat een goede organisatie bij de zeventig bureau's in ons land dringend nodig is. Ook de andere Kamerleden maakten melding van lange wachttijden en veel onduide lijkheid. De heer Tilanus (CHU) stel de voor een aantal raakvlakken sa men met het ministerie van maat schappelijk werk te willen bekijken. gaan nadat de werkgevers aan deze eisen hebben voldaan. De Scheepvaart Vereeniging Zuid echter blijft bij haar standpunt: niet tegemoetkomen aan welke eis dan ook. Ook de drie erkende bonden me nen dat aan de inwilliging van 25 gulden bruto per week aan de eisen van de ai-beiders is voldaan De FHV is uit een opinie-onder zoek onder de arbeider te weten ge komen dat stakers bereid zijn volle dig aan het werk te zullen gaan als de 37.50 gulden bruto en de eis van doorbetaling van de gestaakte dagen er door komen. Petitie De commissie van mensen uit de havenbedrijven heeft de SVZ een pe titie aangeboden met deze eisen. Ook zij zegt dat het werk zal worden hervat als de werkgevers hierop in gaan. Na de vergadering van gister ochtend in Odeon bleek duidelijk dat de poging van Fré Meis om de een heid onder de stakers te herstellen succes had. Met een massale tocht door de haven bereikte men opnieuw een vrijwel algemene staking De avondploegen, verschenen gis teravond wel bij de poorten van de bedrijven maar ze begonnen niet met het werk. Met de ploegen die van ochtend opkwamen was dat precies zo het geval. Werkloosheid Een loonsverhoging van 75 gulden bruto per week kan niet anders lei den dan tot werkloosheid. Zoiets werkt door in de gehele economie. Ook in structureel zwakke bedrijven en landsdelen". Aldus fractieleider drs. J. M. den Uyl in zijn toepsraak dinsdagavond in Rotterdam voor de gewestelijke raad van zijn partij in de Maasstad Hij keerde zich fel tegen de „buiten sporige eisen" van een deel van de Rotterdamse havenstakers, die ech ter inmiddels hun looneisen hebben gehalveerd tot 37.50 per week. Volgens drs. Den Uyl heeft het ver leden geleerd dat tienduizenden ar beidersvrouwen hebben geleden onder verloren stakingen. Een verantwoord beleid in het Rotterdamse conflict is daarom noodzakelijk. De in Rotterdam gestarte stakin gen naar aanleiding van de koppel bazen in de groot-metaal, noemde drs. Den Uyl „Een schot in de rich ting van de regering De Jong", De vierhonderdgulden-eis vond hij een risico. „We moeten oppassen dat het bij de mensen blijft en niet wordt weggevreten door prijsstijgin gen". De Kommunlstische Eenheidsbewe ging Nederland (K.E.N.), de organi satie die via het Comité Arbeiders macht Rotterdamse haven de staking hi de haven doorzet, werd gister avond tijdens een tv-uitzending van Brandpunt fel gehekeld door burge meester Thomassen van Rotterdam Hij zei dat de leiders van de haven staking Mao-communisten zijn die via Albanië en Parijs naar ons land zijn gekomen. Thomassen„Hun opleiding kre gen zij in Parijs, waar ze een har de training kregen. Ze oefenden zich Volksbedrog. De Rotterdamse burgemeester noemde hun op'treden levensgevaarlijk. „Ze voeren een theater op van de afschuwelijkste soort. Als de stakers wisten wat voor soort macht achter hen staat, dan zouden zij zich wel tweemaal beden ken. ADVERTENTIE DANSINSTITUUT a ALPHENftRR STEENSCHUUR 45 LEIOEN TEL 01710 22562 INSCHRIJVING DAGELIJKS BEIROET (AP) Egypte heeft zyn troepen langs het Suezkanaal in staat van volledige gevechtsparaat heid gebracht nadat Israël zich heeft teruggetrokken uit de vredesonder handelingen. Dat berichtte het in Beiroet verschijnende blad An- Nahar. Alle verloven zijn Ingetrokken en bij de raketinstallaties zyn uitge breide maatregelen getroffen uit voorzorg tegen mogelijke verras singsaanvallen van Israëlische zijde. ROTTERDAM (GPD) Konin gin Juliana en Prins Bernhard zullen vanavond de voetbalwedstrijd tussen Feyenoord en Estudiantes in het Feijenoord-stadion bijwonen. Prins Claus die aanvankelijk had besloten de wedstrijd om de wereld beker ook bij te wonen moet verstek laten gaan wegens een lichte ver koudheid. Ook tal van ministers en staats secretarissen zullen de strijd van avond in de „Kuip" persoonlijk gaan zien. SUMMERSIDE (Reuter) Een olievlek van 16 km lengte en 8 km breedte drijft in de golf van St. Lau rens, waar maandag een Canadese onbemande schuit met circa 3.500 ton stookolie verging. Het schip werd van Halifax naar Buthurst gesleept, toen het lek slqeg. ADVERTENTIE weekenders en shirts Uit het Leidsch Dagblad van 9 Sept. 1870: Men verzekert dat de spoed, waarmede de regering de invoeriJig van de corres pondentiekaartjes heeft voorbereid, het mogelijk maakt dat die eerlang zullen worden uitgegeven. Het eerste kosthuis der maatsch. voor den werken den stand te Amsterdam op gericht, bevat een ruime eet zaal en slaapvertrekken voor 36 personen Voor een mid dagmaal wordt 17 cents, voor ontbijt of avondeten 10 cents berekend.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1