chiphol op alles voorbereid V/.v Heymans houdt 't op de kuitlengte Tweede zitting van arrestanten tijdens Damrel Chauffeur sprong net op tijd uit z n auto -keersvliegers dreigen met maatregelen 5Noordwijkerhout was schijndemocratie9 Levenspatroon van rode bosmieren ^handelingen ^ITlieodorakis ^rapandreoe Ongeval bij bouw )AG 8 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAUINA 7 RDAM (GPD) De veiligheidsdiensten hol lappen internationale afspraken aan in pogingen om nieuwe kaperijen van die van Schiphol vertrekken, te voor- en wenst geen enkel risico meer te ne- het dat 100 procent zekerheid slechts te is als het vliegverkeer zo goed als stil legd. onaal is afgesproken dat transit-passagiers gefouilleerd als zij op een luchthaven in vliegtuig overstappen. In de Commissie Vei- rgerluchtvaart die sedert enige weken be- gisteren afgesproken dat op de Nederlandse ook doorreizende passagiers aan het lijf fouilleerd en dat ook hun bagage wordt na- veiligheidscommissie zijn onder andere de aartdienst, de Dienst Luchtvaart van de ie, het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Luchthaven Schiphol vertegenwoordigd, ommisie is verder besloten dat de controle op ïgen van Schiphol zal worden verscherpt. ,t strenge controle op passagiers en bagage geoefend bij alle vluchten die door kapers Midden-Oosten zouden kunnen worden ge- M rankelijk werden alleen toestellen voor inter- -^hle bestemmingen extra zwaar gecontroleerd, sgel is nu uitgebreid tot een hele reeks andere burtenissen van zondag hebben tot de maat regelen genoopt. De Arabische jongen en het Arabische meisje die zondag de Boeing-707 van El Al poogden te kapen waarbij de jongeman werd doodgeschoten waren transit-passagiers. Ze waren met de Lufthansa uit Frankfort gekomen en hadden geboekt op de El Al- machine die naar New York zou vliegen. Ze glipten onder de valse namen Diaz en Chavez en met Hondurese paspoorten door de controle die veilig heidspersoneel van El Al bij elke vlucht van de maat schappij uitvoert. De eigen veiligheidsdienst van El Al voerde al zijn controles uit, al glipte hen de Arabieren toch door de vingers. De veiligheidsmensen van El Al zulen zich nu echter in geen opzicht meer geremd hoe ven te voelen bij het centroleren van passagiers. Vandaag komt in Londen het bestuur bijeen van de internationale federatie van piloten-organisaties, IFALPA. Overwogen wordt een boycot uit te roepen van de landen in het Midden-Oosten en van het toe voegen van veiligheidsfunctionarissen aan de vliegtuig bemanningen. In het algemeen lijken de piloten niet erg geporteerd voor het aan boord nemen van veiligheidsmannen. „Je kunt van een groot vliegtuig op 10 kilometer hoogte geen schiettent gaan maken", aldus een piloot. De Vereniging van Nederlandse verkeersvliegers heeft gisteren ook de mogelijkheden van een boycot aan de orde gesteld. De president van de vereniging, P. K. Hofstede: „Als landen geen maatregelen nemen en vliegtuigkapers niet als misdadigers wensen te be schouwen, dan moet hun het recht worden ontzegd om aan de burgerluchtvaart deel te nemen". De vereniging heeft gisteren telegrammen gestuurd aan de premier, aan de ministers van Verkeer en Wa terstaat en van Justitie almede aan de IFALPA De vereniging verlangt het onmiddellijk invoeren van maatregelen om de burgerluchtvaart afdoende tegen misdadige overvallen te beveiligen. Veroordeling „Als de regeringen mochten falen om de internatio nale terroristencomplotten te onderdrukken, dan zullen de Nederlandse verkeersvliegers zelf stappen onderne men". Van de regering wordt verlangd dat zij maat regelen neemt tegen landen „waar misdadigers als kapers niet gerechtelijk worden vervolgd". Verder wordt elk land veroordeeld dat zich openstelt om de onder haar vlag opererende vliegtuigen die zijn gekaapt, als een basis te gebruiken voor onderhande lingen met groepen misdadigers teneinde kapers en andere terroristen, die terecht en volgens juridische maatstaven zijn veroordeeld, vrij te laten. In Den Haag wordt in december een internationale diplomatieke conferentie gehouden waarop de code zal worden vastgesteld die het voorkomen van vliegtuig kapingen moet beperken. Landen die deze code onder tekenen verplichten zich zware straffen te stellen op gewelddaden tegen vliegtuigen, hun bemanningen en hun passagiers. In de wereld zijn tot dusver al zo'n 35 vliegtuigkapers veroordeeld. Zij liepen straffen op van twee jaar dwangarbeid tot de dood op de elek trische stoel. Nederland heeft een wetsontwerp klaar dat voorziet in een straf van twaalf jaar. In de afgelopen jaren zijn meer dan 200 vliegtuig kapingen in de wêreld voorgekomen. In de voorbije twaalf maanden alleen al 120. iDAM (GPD) In de ei- van Max Heymans was pdens de presentatie van Bcoliectie zo'n smal loop- |e mannequins overgeble- meeste aanwezigen moes- I om de roklengte te kun- imen. Eén keer kijken was ioende, want de Amster- Surier koos voor het ko- <n consequent voor kuit- i zijn avondcreaties liet hij riÉ-dag kleedt Heymans de tailleur met gerende of rokken en jakjes die net fldel komen. Om de stad onbwierp hij midi-man- les met jurken in dezelfde Is altijd voerde hy jassen, —♦pes met dezelfde stof als of blouses die er onder ragen. Niemand hoeft de- aus kou te lijden. i brokaten cocktail-ensem- l een bovenlijfje van wol e|g hij ook nog eens van jasvoering. De manne- idaarbij een wollen bivak draagster van deze com- zich hoogstwaarschijnlijk haar gemak voelen op jt in de sneeuw! deel van Heymans' col- at uit magnifieke midi- van bison, blauwvos en X ontwerpen van Max (1 voortreffelijk uitgevoerd jsterdamse bontfirma Van rijer terwijl ook van de kraag, zoom of manchet- Rlen met vorstelijk bont jet. Het valt ons echter te- |toch nog, ondanks de ak- "te comité's, een zeehonden- de show getoond werd. jeugdig onderdeel van de ji de suède midirokken en irs: gerende rok met grote lepzakken gedragen onder pe jakjes, vervaardigd in jng met de firma Condor Als voorproefje van de jow, die de firma Plaza eek van modellen van geeft, zagen we giste- beige manchester-ensem- le uit een rok met stolp - [jen militair jasje en een I jump-suit onder een bro- j-cape, alles bedoeld voor ^an het volgend jaar. gebruikte Heymans voor ling niet de sombere kleu- meeste Parijse couturiers Hy houdt het op veel en beige, maar vooral ■ence" (een soort diep- 3ten helder-korenblauw. Bij Kleding grijpt Heymans ig naar de jaren der- lokkende avondjapon- ;e kruisbandruggen diepe halsuitsnijdingen of ge- bovenlijfjes, anderzijds futuristische korenblau- lump-suits waarover een >katen jasje In Leiden en Meyendel LEIDEN Sedert enige jaren is in het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit een onderzoek gaande naar het levenspatroon van de rode bosmieren in het algemeen en naar de activiteiten van de prooi zoekers in het bijzonder. Naast hun verspreiding over het terrein en het daarbij behorende territoriaal gedrag bleek het mettertijd noodzakelijk meer inzicht te krijgen in milieu factoren zoals temperatuur, licht, vochtigheid en voedselbehoefte die van invloed zijn op hun activiteit. Dit deel van het onderzoek, waar voor prof. dr. K. Bakker een subsi die heeft gekregen van de Neder lanidse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek, wordt uit gevoerd door mevrouw drs. M. Kruk- De Bruin. In het waterwingebied van de Haagse duinwaterleiding (Meyendel) worden onder natuurlijke omstandig heden waarnemingen gedaan die on dermeer moeten leiden tot een nauwkeurige beschrijving van de et- maals- en seizoenperioditeit van de bosmier en hun gedrag onder in vloed van milieufactoren. Een pro bleem bij het onderzoek is de grote hoeveelheid identieke mieren met verschillende taken (luizenmelkers, prooizoekers, koninginnen). Om hen van elkaar te onderscheiden worden proeven genomen met stipjes verf op hun rug en minuscule ringetjes om de poten. In het Leids laboratorium is een klimaatkamer ingericht waarin on der kunstmatige omstandigheden een nest rode bosmieren al anderhalf jaar in leven wordt gehouden. De nieuw uitgekomen mieren zijn ech ter kleiner dan hun soortgenoten in de natuur en de pophuidjes zijn eveneens kleiner en dikker. ♦ns i beig AMSTERDAM (ANP) —Tijdens de tweede extra zitting van de Am sterdamse politierechter met betrek king tot de damrellen op 24 augustus jl., heeft mr. Nomes maandagmid dag vier verdachten veroordeeld tot straffen variërend van een tot vier maanden. Tegen de 25-jarige Am sterdamse bouwvakker Marinus S. had de officier van Justitie mr. J. Abspoel wegens openbare geweldple ging een gevangenisstraf van vier maanden geëist met aftrek van voor arrest. De politierechter veroordeelde hem tot vier maanden gevangenis straf. met aftrek van voorarrest, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De 18-jarige productieassistent George J.S.K. werd door mr. Nomes wegens openbare geweldpleging ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. De offi cier had vier maanden met aftrek van voorarrest geëist. De berechting van de 24-jarige Amsterdamse pros- tituée Gustaaf van R. leverde nog al wat moeilijkheden op. „Bent u Gustaaf van R. geboren in 1946 in Eindhoven of bent u Anna van R. geboren in Mortsel (België) in 1930", vroeg politierechter mr. Nomes. „Ik ben Gustaaf", verklaarde verdachte. „Over uw geslacht zullen we het dan maar niet meer hebben", aldus mr. Nomes. Gustaaf had op het Dam rak een steen gegooid omdat hy zelf een steen tegen zyn lichaam had ge kregen. De officier, die zich voor zyn requisitoir afvroeg of Gustaaf wel de persoon was die in het proces-ver baal werd genoemd, eiste een maand gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Mr. Nomes veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftyd van twee jaar. De laatste verdachte van de extra zitting, de 19-jarige Oosten- rykse typist Johan R. zou zich heb ben schuldig gemaakt aan plundering Volgens de officier van justitie had Johan op maandagavond 24 augus tus een paraplu weggenomen uit een etalage waarvan even tevoren de ruit was ingegooid. Johan ontkende en zei dat hy de paraplu (identiek aan het vermiste exemplaar, volgens de getuigende winkelier) zolang in be waring hield voor een vriendin, Linda uit Wenen, Linda is inmiddels spoor loos verdwenen. De officier eiste drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De raadsman van de Oostenryker, mr. W. J. D. M. van Rompu was het daar niet mee eens en vroeg vryspraak en onmiddellUke Invryheidstelling wegens gebrek aan bewys. Politierechter mi*. Nomes ver oordeelde Johan echter tot drie maanden met aftrek van voorarrest. Op advies van zyn raadsman gaa j Johan R. in hoger beroep by het Amsterdamse gerechtshof. De Luchthavenpolitie op Schiphol is er toe overgegaan om de passagiers en hun handbagage stuk voor stuk te fouilleren. Dit gebeurt in de zgn. ,jslurf" en slechts met vliegtuigen met inter continentale bestemming. Geen sprake van discriminatie bij bezoek Soeharto DEN HAAG de ministère Beer- nink en Polak, respectievelijk Bin nenlandse Zaken en Justitie, heb- i ben „met verontwaardiging" de ver- I onderstelling van de hand gewezen, dat er by de veiligheidsmaatregelen tijdens het bezoek van president Soeharto gediscrimineerd zou zyn naar huidskleur. De bewindslieden antwoordden dit op vragen van het PvdA-tweede-ka- merlid Roethof. Ze zeggen verder dat de regering de politie en mare chaussee de opdracht heeft gegeven om voertuigen waarin Zuidmolukkers zitten te controleren en eventueel de Zuidmolukkers te fouilleren op wa penbezit. Weer later werd opgedra gen groepen Zuidmolukkers die op weg naar Den Haag waren terug te sturen. De ministers zeggen zich ervan be wust te zyn dat verschillende van de opdrachten niet op een wetsartikel berusten, maar dat de regering zich gerechtigd achtte om de veiligheid van de president te waarborgen als mede de openbare orde en veilig heid te handhaven. i Cecil van der Jagt, die wee weken geleden echt we. 1(AP) De componist Mi- prakis en de Griekse oud- Papandreoe hebben wfsproken over de coördina- Ni hun twee verzetsorganisa- de bruid was, liet Heymans opdraven in een drukbewerkte kanten bruids jurk met pofmouwen en een kanten nonnenkapje iets anders dan de eenvoudige gestyleerde jump-suit van couturier Frans Molenaar, die ze op haar eigen trouwdag aan had! Uit de nieuwe collectie van Max Heymans is deze creatie „Diffusion", een driedelig pak van manchetten met volle blouse en voering. pern eenschappelyk commu- beiden dat hun eerste vechten tegen de Ameri- i pingen om het aan Grie- ipgelegde dictatoriale sys- lÉBgaliseren en te bestendi- a I taar eigen trouwdag aan had! SOEST (GPD) —Zyn tegen woordigheid van geest heeft de 38-jarige beroepschauffeur G. H. de Groot uit Groenekan gis termiddag het leven gered. Toen hy op de hellende Molenstraat in Soest merkte dat de remmen van zyn bestelauto weigerden, terwijl rode knipperlichten en belsignalen op de overweg de komst van een trein aankondig den, sprong hy uit de auto. Een paar tellen later was er niets meer dan een hoop schroot over. Het ongeluk gebeurde om half drie. De Groot had een vakan- tiebezoek gebracht aan zyn ou dere in Soest. Op weg naar huis trapte hy in de Molenstraat door de rem van zyn auto, die hy in verband met de nade ring van de stoptrein Baarn- Utrecht tot in de eerste versnel ling had teruggeschakeld. „Een meter of acht voor de overweg had ik in de gaten dat er iets mis was. Ik kon niet het trot toir opryden, want daar liep net een vrouw met een kinder wagen. Ik zag de trein aanko men en ik dacht: ik ga mooi niet mee in die auto". Voor zyn ogen en voor die van twee NS-wegwerkere boorde de trein zich in de linkerflank van de auto. Tweehonderd me ter verder kwam hy tot stil stand. Van de in tweeën gebro ken auto was een hoop verwron gen staal over. Links en rechts lagen de wrakstukken langs de spoorlyn. De Groot mankeerde niets. Hy dronk voor de schrik een kopje koffie in het vlakbij de overweg gelegen café. De trein kreeg 20 minuten vertra ging. Het is het vierde trein ongeluk dit jaar in Soest. HAARLEM (GPD) „Het pasto raal concilie in Noord wykerhout heeft nauwelijks enige indruk ge maakt op de leden van het Neder lands Katholiek VaKverbond. Arbei ders hebben Noordwijkerhout ervaren als een bijeenkomst van intellec tuelen en hobbyisten waar zij zich zelf niet in hebben herkend. Wy heb ben daar ook veel klachten over ge had". Deze kritiek is van drs. J. C. A van Beers 'pater Videntius o.f.m cap.), stafmedewerker van het KNV in het gisteren versohenen nummer van Ruim Zioht, het officiële orgaan van het NKV. Pater Videntius, die als waarnemer het concilie heeft by- gewoond, constateert dat by de ple naire zittingen de arbeiders en hun problemen praktisch afwezig waren „Je kwam op het pastoraal conci lie een groep mensen tegen die je zou kunnen bestempelen als een so ciale elite. Van een vertegenwoordi ging, die een reële afspiegeling was van het Nederlandse kerkvolk, was geen sprake", aldus pater Videntius Hy meent, dat de grondfout is dat het pastoraal concilie in Noordwij kerhout veel te overhaast tot stand is gekomen. Men heeft kost wat kost willen doorzetten, maar het gevolg is geweest dat er een stuk schyndemo- cratie is opgevoerd. Men sprak voort durend in termen van democratise ring van de kerk, maar de praktyk leerde anders. Apathie onder arbeiders „Het is dan ook geen wonder dat je een grote mate van apathie con stateert onder de arbeiders. Ze voe len zich buitengesloten in het demo cratiseringsproces. Dat is een gevaar- Ujke situatie, want het leidt regel recht tot ehtevorming in de kerk". „Als wy als NKV -bestuurders ons verantwoordelijk voelen voor een grote groep r.-katholieken, dan moe ten wy pressie uitoefnenen op de bis schoppen om hen volop mee te laten spelen in het kerkelyk leven. Ik ge loof dat het NKV heel goed in staat is om de bisschoppen te adviseren in het vinden van geschikte vormen voor inspraak van de arbeiders. Van de bisschoppen mag geëist worden dat zy zich niet meer laten opjagen door een sociale elite, maar dat er eerst kanalen gecreëerd worden waarlangs een reële inspraak voor het gehele Nederlandse kerkvolk tot stand komt". Tijdens een show in het Am sterdamse Hiltonhotel toonde Margie Keijzer gisteren haar 'nieuwe Bonaparte-collectie 1971. Op de foto enkele creaties, op de voorgrond een „gypsy-japon" ver vaardigd van Enkalontapijt. NOORDWIJK By de nieuw bouw op de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting is een ongeval ge beuld, waarbij de 35-jarige dakbe- dekker A. M. Vervoorn uit Zoeter - woude ernstig letsel opliep. De heer Vervoorn, die in dienst van een Leiderdorpse firma werk zaamheden verrichte op de verdie ping van de in aanbouw zynde keu ken. stapte by het verplaatsen van materialen in een opening van de vloer en stortte van een hoogte van ongeveer vier meter naar beneden. Het slachtoffer kwam op een beton nen vloer terecht en moest met i zwaar hoofdletsel naar het A cade- misch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. De Sassenheimse postduivenver eniging ,De Blauwband" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Neufvilles. In concours 308 duiven. De uitslag: 1, 7, 8. 9 gebr. Van der Krogt; 2 gebr. Kruik; 3, 5. 10 G. Rewyk; 4 J. Wowys; G. i Ammerlaan.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7