•rgel Dorpskerk 250 aar oud SGP - Katwijk is teleurgesteld ense zeskampers trainen weer Wegen in Wassenaar weer vrij Parcours renners Bollenstreek is levensgevaarlijk ?nk Wal vaart uit Voorschoten verdiepte zich in de geschiedenis ,erlangstelling ir openbaar —ïderwijs in l°°jpelpolcler Taakverdeling college Lisse Auto's botsten in Leiderdorp Hengelaars streden om fraaie beker CHU HEEFT ALLE POUTIEK FATSOEN LATEN VAREN BIJ WETHOUDERSVERKIEZINGEN, ZEGT DE HEER K. v.d. MEY NCVB BEGINT WINTERWERK lAG 8 SEPTEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 (Van één onzer redacteuren) lORSCHOTEN De trots van Voorschotens Neder- Eervormde Dorpskerk, het uit ongeveer dertienhon- >ijpen bestaande orgel, is op 3 november tweehon- jjftig jaar oud. Rond dit feest'* zullen diverse eve- jten worden georganiseerd. Zo zal er onder andere ^toonstelling met gedeelten van het orgel worden in- t. Tevens ligt het in de lijn der verwachtingen dat er ften zullen worden gegeven. fcanist van de Dorpskerk, de jH. Walvaart, heeft heel wat jteed om er achter te komen orgel heeft gebouwd. De ge- I hiervan komen voor het gedeelte bij de „provincie" L werd er besloten dat er een (gel nodig was. Maar er was jende geld. Daarom werd er isie in het leven geroepen B6luiten moest nemen. Deze i bezig met de vraag waar t weinig geld een orgel van- kunnen halen. Fiat Arent baron van Wasse- r van Duivenvoorden moest, Ier iets kon worden onder lijn fiat hieraan geven. Hy l die tyd als rechterlijk amb- 56: chtf 718-1 De belangstelling voor onderwijs is in de inwijk Poelpolder aan- groter dan in Lisse-cen- tenjeen onderzoek naar de ver- H^van de geloofsovertuigingen jur S- van de bewoners van de H,k op niet tot een kerkelijke te behoren. Dit percentage Valk boven dat ln ..oud-Lisse." onderzoek, dat werd gehou- frband met de scholenbouw (uwe wijk, bleek voorts, dat e helft van de 4500 bewo- gös-katholiek is. Van de 50 ts-katholieken behoort 15.2 te hervormde gemeente (oud eger 19,3 en rond 10% ^'irmeerd (oud-Lisse 4.6%). r- Tfverige kerkelijke gezindten len i.3 %van de bewoners van )lder tegen 12,2 in oud- - Groenendyks parochiehuis woude is vanaf aanstaande >r op iedere zondag, tus- en 23.00 uur, „praathuis" ïïïljugd. Het Michelshuis houdt enige zondagen in dit ipen huis" tussen 11.00 en tenaar in Breda. Zodoende kende hij de uit deze plaats afkomstige orgel bouwer Jacobus Zeemans. Deze was toevallig bezig met het vermaken van een orgel in de Grote Kerk van Breda. Hiertoe had hy een kapel als werkruimte aangewezen ge kregen. Vermoedelijk werd op deze plaats het orgel, dat in de Dorpskerk „hangt", gebouwd. Uit de inboedel van de Grote Kerk tn Den Haag werd een oud orgeltje opgevist dat door de kerkmeesters van Voorschoten werd betaald. Zee mans kreeg toen de opdracht om dit instrument in zijn nieuw te bouwen orgel te verwerken. Twee jaar heeft de orgelbouwer uit Breda aan het instrument gewerkt, toen was het klaar. Men tast nog in het duister over de vraag hoe het orgel naar Voorschoten is vervoerd. De heer Walvaart ver moedt dat dit per boot is gebeurd Maar zeker weten doet hy het ook niet. Het orgel is wel tweehonderdvyftig Jaar oud, maar is in later jaren in grijpend veranderd. Bovenop de mid delste toren is het wapen van Arent baron van Wassenaar heer van Dui venvoorden aangebracht. Dit is het oorspronkelyke wapen van de „Heer heid Voorschoten" Toen het instru ment in 1720 gereed was, moest men f1510 neerteilen om de kosten hier van te dekken. Dit bedrag werd be- j taald door de kerkmeesters en het college van diakenen. Verval Het orgel was in 1839 in zo'n slech te staat, dat het nodig moest worden gerestaureerd. De Groningse orgel bouwer Lohman maakte er een rap port van en adviseerde het instru ment ingrijpend te veranderen. Be halve dat het werd gerestaureerd werd het ook uitgebreid. Aan de or gelkas werden aan beide kanten met twee vlakken bijgebouwd. Er werden oude pijpen verwijderd en nieuwe aangebracht. Hiermee was een bedrag van f 2792 gemoeid. De Leidenaar P. C. Bik kreeg na Lohman het onderhoud van het orgel. In 1913 bracht deze firma een wijzi ging aan in de klanksamenstelling. Zy bracht een zwaarklinkend regis ter aan waardoor het leek alsof het instrument een zelfstandig voetkla vier had. Dit was echter niet het ge val. Zo'n jaar of veertig later was er weer een restauratie nodig. Dit werk werd uitgevoerd door de orgelbouwer W. van Leeuwen uit Leiderdorp. De kos ten waren nu f 13.971,80. LISSE De taakverdeling van het college in Lisse is als volgt: wet houder Mesman, sociale zaken en woonruimtezaken: wethouder P. van Leeuwen, onderwys. sport en recre atie; wethouder A. Kort. openbare werken en grondbedrijf. Alle overige taken blyven in eerste instantie rechtstreeks onder de bur gemeester ressorteren. By afwezig heid van de burgemeester zal wet houder Mesman hem vervangen. De spreekuren zyn: wethouder A. J. Mesman donderdag van 15.00 tot 16.30 uur; wethouder P van Leeuwen na afspraak; wethouder A. de Kort vrijdag van 16.30 urn- tot 17.30 uur. In gebouw Salavatori in Lisse heeft gisteren de openingsavond van de interkerkelijke oecumenische ge spreksgroepen plaatsgevonden. De avond stond in het thema van „Breng ons weer thuis by u aan tafel". LISSE Voorzitter S H. van der Poll van de Ren- en Tourvereniging „De Bolenstreek" heeft gisteravond de noodklok geluid over het welzijn van de club. Niet. dat hy in mineur stemming was over het ledental, want dat is nog steeds stijgende, maar om het feit. dat de renners in de Bollenstreek geen „eigen thuis" hebben voor het. olubwerk. Men heeft een noodoplossing gevonden op het Burgerlijke Stand van Leiden By de verbouwing van de toren in 1956 was er gruis in het orgel terecht gekomen. Dit werd wel verwijderd maar helemaal goed was het nooit gekomen Tot dat de kerkruimte in 1961 moest worden gemoderniseerd en het orgel ook moest worden gede monteerd. Deze opdracht werd gegeven aan de heer Van der Linden uit Leider- Het tweehonderdvijftig jaar oude orgel in de Dorpskerk. (Foto LD/Holvast) dorp. Hy kreeg het verzoek het in strument geheel uit elkaar te halen j en het aan de nieuwe ruimte aan te passen. Tevens werd het goed ge- intoneerd. De kosten hiervan bedroe gen f 12.638,32. I WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft de bewaking van de toegangswegen en van de wegen ln de villawijk, waarin ook de re sidentie van de Indonesische am bassadeur ligt. maandag opgeheven. De woning van de ambassadeur en de omliggende tuin met bos staan nog onder verscherpte bewa king. In Den Haag is de Tobias Asser laan. waaraan de kanselary van de Indonesische ambassade ligt, nog, voor verkeer afgesloten. Ook dit ge bouw staat onder voortdurende strenge bewaking. LEIDERDORP Vier gewonden vielen er toen een automobilist, die van de Engelendaal in Leiderdorp kwam. geen voorrang zou hebben verleend aan een personenwagen die over de provinciale weg 5 naderde. De gewonden zyn allen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. GEBOREN Willemina Catharina, dr. v. J. A. Brugmans en A. P. Starrenburg; Adriaan Petrus, zn. v. J. A. Brug mans en A. P. Starrenburg; Inez Francisca Maria, dr. v. T. A. van den Broek en T. P. M. Janssen; Liesbeth. dr. v. J. J. Schinkel en F. P. Sloot; Richard, zn. v. J. Laterveer en M. Stouten; Silvia, dr. v. A. Bavelaar en J. van Leeuwen; Maria Anna Eliza beth. dr. v. P. C. R. de Vogel en M. A. de Groot; Cornells Jacobs, zn. v. D. Mey vogel en C. M. Koot; Maria Johanna Everdina. dr. v. H. J. Kom pier en M. J. van Leeuwen; Priso Alexander, zn. v. J. Devilee en J. C. Laterveer; Evelien Maria, dr. v. G. W. M. Bleijs en J. E. C. Bergers; Monique Mireille, dr. v. A. A. J. van Haarlem en C. J. Stokkel. Eva Maria Giulietta, dr. v. G. Zanda en G. C. T. van Leeuwen. Dick Alexander, zn. v. D. J. Falentyn en H. B. Stouten; Edwin Marcel, zn. v. C. D. van Delft en G. J. C. Grimbergen. José Anto nio, zn. v. J. A. Zapico Mava en H. Garcia Uribe; Teunis Jacobus, zn. v. F. W. C. Hakkaart en B. J. W. C. Lagerweij; Hans zn. v. P. P. M. De vilee en J. M. Volkers; Rogier, zn. v. C. P. Bangma en E van Zonderen; Philip Fred. zn. v B. Speck en D. Wolff: Nicolaas. zn. v. J de Jager en A van Duyn; Albert Edward, zn. v. A. E. Harrison en P. van Oord; Jo- hanes Simon Hendrikus. zn. v. S. H. J Boelee en C. Nieuwehuis; Patrick Christiaan. zn. v. J. J. van den Berg en M. J. Schouls. GEHUWD J. S. Nyhoff en A. W Zwanen burg; U. Warmbier en G. van der Voort; J. P. Depondt en C. M. J. G. van der Post; J. Donker en T. M. Wolters; P A. M. Vierhout en G. M. Vogelaar: J. W. Blikman en A. Guérin; W. D. Leef lang en W. Mie- loo. I parcours Spekkelaan. Achterweg, enz. maar meer dan een noodoplos- I sing kan het beslist niet worden ge- i noemd. „Het is onverantwoordelijk dat we onze jongens en vooral de jeugd moeten laten rijden op een parcours met zóveel wegverkeer. Dit is zonder meer levensgevaarlijk. Nor maal fietsen en trainen is praktisch niet meer mogelyk. Het is in de toe komst onmogelijk om op deze manier een zo bloeiende vereniging in stand te houden! En dat. terwijl in Lisse bijzonder geschikte mogelijkheden aanwezig zijn". „Nogmaals zal een poging worden ondernomen om met betrokken in stanties tot een overeenstemming te komen. Alle wielerclubs in de omtrek hebben een eigen parcours en Lisse niet. Het zal minstens een bedrag van f. 50.000,- vergen een goed par cours aan te leggen. Dit bedrag ia niet het struikelblok. Het vraagt nu eenmaal veel geld, maar dat hebben we er voor over". Met veel waardering werd gespro ken over de prestaties van de ren ners in de laatste weken. Ook sprak de voorzitter met veel lof over de training van sportschool Aarts, die in oktober weer op vaste tijden in groepen gaat beginnen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN De Hengelsportvereniging Koude kerk-Hazerswoude", heeft de alom bekende bekerwedstrijd gehouden. Als viswater was de Oude Rijn nabij Spanbeton NV in de Hoogewaard uitgekozen. Terwijl er vorige Jaren op gewicht werd gevist, ging het ditmaal om de lengte, zodat de gevangen vis weer direct in het water teruggezet kon worden. De vangst was matig te noe men, waarvan onder andere de ster ke noord-westenwind één van de oorzaken was. Acht deelnemers wis ten geen enkele vis te verschalken. I Uitslag: 1. en tevens bekerhouder J. Kruit, 128 cm. lengte. 2. M. v. Harskamp 124 cm lengte, 3. G. Groen I 110 cm lengte, '4. A. v. Vegten 109 cm lengte. Door Cees Combee KATWIJK Men ls er in Kat wijk nog niet over uitgesproken, dat SGP-er Koos van Dyk by de wet houdersverkiezingen gewipt is. Er zyn velen, die vrede hebben met de uitslag, doch er is ook een groot deel van de bevolking van de vissers- en badplaats, die het onbegrypelyk vindt, dat de party die een kwart ensf AAN DEN RIJN Na- ei». hterdagmiddag een be- heeft plaats gehad i td de leiding van de Al- Zeskampploeg en de die in Berlijn suc- aantraden, is gister- de eerste training ge- Dit keer wordt er ge- l zw< op het terrein van de rkocU-Stichting Rijnstroom, men daar alles bij de ■—'heeft wat voor de trai- 'erinuttig kan -zijn: een -1stiekzaal uur van de Martha- \g heeft de zeskampers wiiiklie mogelijke medewer- :1- mrleend. Een geste die de UutMpleiding bijzonder op hoiPeli- Trouwens over me- irzofing heeft men zeker niet Waar de non-playing Ad van Ommen ook nergens en op aanklopt fid doet Itroep. „Het lijkt wel of ;fn voelt, dat de strijd in een nationale zaak is aldus de heer Van De captain is van- naar Verona gereisd i op de hoogte te stellen hotelsde trainingsmo- en de omgeving, 1 de strijd zal plaats vin- Berlijnse ploeg zijn zes •tische mensen afgeval- vervangen moeten ivor- anderen. Twee meis- vier heren, die in Berlijn ploeg zaten, zullen dus 'er in Verona aantreden, 3»iast zijn Ria Roetschoten -een r Jon9 bodegraven o. Aangetrokken voor specia- ktfle oefeningen. In totaal pip«# team uit tien dames en Ten bestaan. mrtl de iv edstrij donder delen 7 het lopen op een zware Waar haal je nu zo'n oefenen vandaan", i oj Waa, rijm te vroeg Ad van Ommen zich af. Een kindercircus in de Amster damse Jordaan was gelukkig direct bereid een dergelijke kogel voor de training beschik baar te stellen en gisteravond reeds kon er door de meisjes op worden getraind Heeft de hele produktie in Ber lijn rond f. 250.000,- gekost, in Verona gaat men daar nog eens even dik overheen, namelijk tot ver over de f. 400.000.-. De geld prijzen die te verdienen zijn liegen er ook niet om: de eerste prijs is f. 25.000,- groot. (Foto Leidsch Dagblad) I deel van de kiezers achter zich weet. niet in het dagelijks bestuur van de gemeente is vertegenwoordigd Voor talryke Katwykers is het 1 ooroverleg tussen CHU en SGP over deze wethoudersverkiezing een on- duidelyke zaak. Men weet niet wat men van de gemaakte afspraken 'moet denken Dat Koos van Dijk. die het in de afgelopen periode als wethouder toch goed heeft gedaan, de dupe van dit alles is geworden, wordt in hoge mate betreurd. SGP-raadslid K. van der Mey heeft de storm na de vergadering van vorige week dinsdagavond even tot rust laten komen en was nu be reid zyn mening te zeggen. Hy stelt nadrukkelyk: CHU en SGP waren 't over drie van de vier te bezetten wethouderszetels al gauw eens: Kees van der Plas en Jaap Bergman (CHU) en Koos van Dyk <SGP> zou den deze bezetten en over de vierde zetel zou tydens de raadsvergadering worden beslist. Van CHU-zyde wist men ook. dat onze fractie zou stem men od drs. A. j. van Raalte Com binatie Chr. Partyen en wij wisten, dat het meerendeel van de CH-stem- men misschien wel allemaal zouden gaan naar oud-wethouder Huib Haasnoot (PvdA). De stemmen van de andere fracties zouden dus beslissen wie als vierde man geko zen zou worden. De SGP-fractle heeft aan de voor avond van de raadsvergadering nog vergaderd met het bestuur van de afdeling Katwyk van de Staatkun dig Geref. Party. Daarbij kwam de wens naar voren om alsnog te probe ren de CH-fractie of althans een gedeelte daarvan de stem uit te laten brengen op drs. Van Raalte. De heer Van der Mey: „Ik heb tydens die vergadering gezegd het verzoek wel te willen overbrengen als het geen eis was. Dat heb ik ook gedaan door my 's avonds laat in verbinding te stellen met de heer A C Berkhey Oud-wethouder Van Dyk was er by toen ik dat deed. De heer Berkhey vertelde my, dat hy dit verzoek zou overbrengen en dat hy ons in ieder geval zou berichten, 'k Heb gezegd, dat hy 's avonds nog by my terecht kon. doch als het dinsdagmorgen werd, dat hy zich dan met de heer Van Dyk in verbinding moest stel len, omdat ik wegens werkzaamhe den buiten Katwyk vertoefde. De gehele dinsdag hoorden wy niets, vervolgt de heer Van der Mey. totdat lk 'avonds om tien over half zeven door een raadslid beslist niet iemand van de CHU gebeld Oud-wethouder Koos van Dijk werd door CHU buiten spel gezet. Foto LD/J. v. Duijn. Katwyk aan Zee werd. dat het met de afspraak mis zat en dat er een andere combinatie was gevormd, waardoor Koos van Dyk naar alle waarschynlJjkheid buitenspel zou worden gezet. Die om mezwaai speet me zeer, omdat ik de heer Berkhey duideiyk had gezegd, dat als men niet met ons voorstel ak koord ging. dit geen consequenties zou hebben voor de twee CHU-wet houderskandidaten wy zouden op hen blyven stemmen. De heer Van der Mey Wanneer nu de fractie-voorzitter van de CHU de heer A Pronk beweert dat de SGP ter elfder ure haar afspraken ten opzichte van de CHU niet wen ste na te komen, dan is deze ver klaring in flagrante tegenspraak met de waarheid en van alle objec tiviteit ontbloot. Nu ook wethouder Jaap Bergman deze verklaring on derstreept meent de SGP hiertegen ernstig te moeten protesteren Wat ls de werkeiyke toedracht? By het laatste contact (het omstreden tele foongesprek) is door do SGP ver zocht (let wel, nadrukkelyk werd gesteld, dat het slechts een ver zoek was) of de CHU alsnog bereid was haar stem te geven aan de kandidaat van de CCP (vier zetels in de raad). Zoals reeds gezegd zou dit. by niet inwilliging van het verzoek voor de CHU geen consequenties hebben, dus er zou van een verbreking van de gemaakte afspraken door de SGP geen sprake zyn stelt de heer Van der Mey nadrukkelyk. Dit is zelfs niet gesuggereerd, laat staan dat er dwang is uitgeoefend. Wanneer nu ook wethouder Bergman beweert, dat de CHU byna de deksel op de neus zou hebben gekregen, dan is dit een pertinente onwaarheid. Elk redelyk denkend mens kan begry- pen, dat wanneer de SGP plannen zou hebben gehad met do CHU te breken, zy die laatste dag zeker zou hebben gebruikt om de SGP- wethouderszetel veilig te stellen. SGP-woordvoerder Van der Mey, teleurgesteld. Pas een uur voor het begin van de raadsvergadering hoorden wy, dat oud wethouder v. Dyk tussen wal en schip was ko men te hangen. Helaas bereikte de ze mededeling ons niet van CHU-zy de. Derhalve politiek ongebruikelyk, met het laten varen van alle poli tiek fatsoen. Te meer daar de CHU deze belofte had gegeven. Een hou ding een christelyke party onwaar dig. De CHU is hierdoor de motor geworden tot het scheppen van een college vaiL-B. en W dat in schril le tegenstelling staat tot de uitslag van de raadsverkiezing. Slechts op een punt is men niet ver van de waarheid als wethouider Bergman laat doorschemeren, dat kandidaat drs. Van Raalte voor de CHU niet ac ceptabel is. omdat deze krachtens zyn beginsel het dichtst by de SGP staat. Met andere woorden: er moet voor worden gewaakt, dat Katwyk te rechts zal worden geregeerd. Dit is het kernpunt van deze gehele on- verkwikkelyke en onrechtvaardi ge affaire. De kiezer oordele zelf! NOORDWIJK Met nog zeer goede herinneringen aan de viering van het jubileumfeest, gaat de afde ling Noordwyk-Binnen van de Ned. Chr. Vrouwenbond weer met haar werkzaamheden beginnen. Op donderdag 17 september as. komt de NCVB voor het eerst byeen in dit seizoen en wel in de zaal van de Ger. Kerk aan de Vinkenlaan. Aanvang 8 uur nam. Majoor C J. Byi van het Lager des Heils zal dan spreken over het good-will werk in Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11