Leidse brandweer naar grotere hoogte College-collega's bij laatste wethoudersdaad van S. Sannes IEMCO Noordwijker moet verkeersles nemen f Nieuwe ladderwagen is er Rampenwagen in aanbouw Wens: nieuwe kazerne APOLLOSCHOOL RUIMTEPROBLEEM IN LEIDEN-ZW,, NAAR DE MAAN" IEIDAIO IIP IEMCO N.V. Voetbaltoernooi De Rijnklievers Leidse kantonrechter AEG WASAUTOMAAT Dinsdag i september 1970 leidsch dagblad pagina 3 (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Brandweercommandant A. C. Broeshart is blij, dat vandaag een nieuwe ladderwagen in gebruik komt, die de Leidse brandweer niet alleen naar grotere hoogte brengt, maar die vooral meer mogelijkheden biedt als red dingswagen. Het wagenpark zal binnenkort worden aan gevuld met een rampenwagen (met kraan, tank en de mo dernste apparatuur), die in aanbouw is. Grote wens, bo venaan op de verlanglijst van de heer Broeshart, is een nieuwe kazerne. Hij lean met de nieuwe ladder hoog reiken, maar die allerbovenste wens kan hij nog niet bereiken. De ver vulling hiervan gaat Leiden veel geld commandant Broeshart schat f 6 miljoen kosten, maar volgens de deskundigen is het noodzakelijk. Zij zien een nieuwe kazerne buiten de stad aan een goede invalsweg, om dat het vlugger gaat met een brand weerwagen de stad in te rijden dan vanuit de binnenstad ergens naar toe. Dat merken de brandweerchauf feurs telkens opnieuw. De Langebrug is als uitvalspost bijzonder ongeluk kig gelegen. Aan alle kanten loopt men met de brandweerwagens vast tn verkeersknopen. We maakten het gisteren tegen het avondspitsuur mee. toen we met de roodglanzen de. spiksplinternieuwe ladderwagen van brandweerkazerne naar molen De Valk reden. Manoevreren op het Rapenburg, remmen voor fietsers, twee perioden in de file bij het stop licht Kort Rapenburg Ruimtewerk By De Valk aangekomen ging het allemaal snel. Dat kan met de mo- I derne Magrius-apparatuur In een handvol seconden schiet een brand weerman met de ladder omhoog naar dertig meter, flink boven de Valk- top. Het komt erop neer. dat de branweerman zich bij dit,.ruimte- i werk" zelf lanceert. Staande in een kooi, een korf eigenlijk, bedient hy de knoppen, waarmee hy tot op de centimeter de stand van de ladder kan bepalen In die laatste zin twee voordelen van de nieuwe ladder. Het voornaam ste, gezien in het licht van de red- dingstaak, is de aanwezigheid van de kooi. Brandweerlieden mogen hoge ladders beklimmen met meer gemak dan wy het keukentrapje, anderen voelen zich niet zo vry als een vogel in de lucht. Wie uit een raam of dakgoot gered moet worden, kan nu in de korf stappen en wordt als met een pollepel op de grond gezet Klimmen en dalen is er niet bij. Ook niet voor de brandweerman dus, die bij een hoge vuurhaard met de slang in de hand omhoog gaat Hij kan zijn korf, die 200 kg. kan dragen, op elke gewenste plek bren gen binnen de dertig meter hoogte en als grootste hoek één van 75 gra den. Deze precisie is het tweede grote voordeel. Verscheidene Leidse brand weerlieden weten al precies hoe dat moet, anderen zijn aan het oefenen. Leiden heeft de eerste ladderwa gen van dit type. Andere plaatsen hebben de kooi-ladder, die als nieu wigheid op de RAI werd tentoonge steld. nu ook besteld. De wagen kost f 185.000,—. Daarvoor heeft de wagen ook een pomp voorop met een motor spuit die 3000 liter per minuut kan geven. De ladderwagen kan dus al tijd worden ingezet. Het is gewoon te. dat de ladder meegaat naar alle branden in gebouwen. Leiden heeft nu twee brandweer ladders. want de oude. uit 1955 da terende ladderwagen, blijft als reser ve in dienst. Die kan 25 meter hoog. heeft geen kooi en werkt niet hy draulisch als deze nieuwe, die loopt op een zescylinder-dieselmotor. Voor stevigheid zet de wagen zich vast op vier eveneens hydraulische poten. De brandweer demonstreerde de nieuwe ladder bij De Valk. Eén van de foto's <LD Holvast) geeft daarvan een beeld. Vcsr de andere, die wa gen met ladder in een bijzonder pers pectief ziet, ging onze fotograaf mee omhoog in de korf. Ook hij was dus even hoogwerker. Van hoog naar laag werk. De brandweer is een servicebedrijf en zei dus „ja", toen zondag een Leidenaar hulp van duikers inriep, omdat hij bij het vissen in de Oude Singel zijn gouden ring had verloren. Er werd een duikoefening van gemaakt zon der illusie, dat het kleinood in de bagger zou worden gevonden, eén van de duikers vond op de tast de ring ADVERTENTIE 4 kilo 578,— Alléén tijdens de Leidato stand 8789. Nieuwe Rijn 32, Leiden LEIDEN De Leidse wethouders mevr. Den Haan-Groen, Menken en Piena (alleen wethouder Harmsen ontbrak op het appèl) kwamen gis termiddag naar Zuidwest om getui ge te zijn van de laatste wethou dersdaad van hun collega S. Sannes, die in de nieuwe raad vandaag niet terugkeert. Ze waren te laat. want de heer Sannes deed ook by zijn laatste daad zijn image eer aan: hy sprak niet sprankelend, maar wel kort. De Apolloschool-jeugd liet de officiële opening aan de „deftig heid", maar zong ioel een liedje ter inleiding. (Foto LD/Holvast) De offciiële opening van de open bare lagere Apolloschool aan het Strausspad was bijna achter de rug, toen de meerderheid van het oude college arriveerde. De wat de leer lingen noemde „deftigheid" maakte er wat de kinderen veronderstel den inderdaad een vrij saaie, maar geen langdurige bedoening van. Die Jeugd liet dat horen in een vlot gezongen liedje aan het begin van de bijeenkomst. De kinderen droegen de „verkleedkleren", die ze hadden gedragen bij de officieuze opening van de school na de grote vakantie. De school bestaat twee jaar en heeft nu na een inwoningsperiode een mo derne lichte school. Voor het groot ste deel van de schooljeugd heeft de nieuwbouw het voordeel, dat de Churchilllaan niet meer behoeft te worden overgestoken. Dat moet nu nog maar 10 pet. Het is de 21ste en laatste school volgens het HB-80-systeem, ook nu gebouwd door de Gebr. Van Hees- wyk uit Eindhoven. Ir. Verster, de architect, vertelde, dat door kleuren- wijziging, andere detaillering e.d. toch geen eenheidsworst, maar een „eigen" school uit de bus is geko men. Het hoofd van de school, de heer Dubbeldeman, voegde eraan toe, dat de Apolloschool nog meer een eigen karakter zal krij gen door de plaatsing van een kunst werk op het plein in de vorm van klimapparatuur, die de Apollocabine moet voorstellen. Wethouder Sannes van onderwijs vertelde, dat het de laatste openbare lagere school in Zuidwest is en dat de ruimtenood bij deze tak van on derwijs in dit stadsdeel voorbij is. Hy memoreerde, dat er vlot is gewerkt reeds voor de goedkeuring van hogerwege aan de school- bouw, die ruim f 1 miljoen heeft ge vergd. Ook rijks-LO-inspecteur A. Boo gaard vertelde van het vlotte werk bij de voorbereiding en de uitvoe ring. Hij sprak waarderende woor den tot wethouder Sannes, die er me de toe heeft bijgedragen, dat Leiden op scholenbouwgebied geen noodsi tuatie meer kent als Jaren geleden. Bij monde van de heer Donker bood de Vereniging voor openbaar on derwijs leiding en staf van de school medewerking aan. Via zijn hand kwam er een geschenk in de vorm van een boekenbon. LEIDEN Op het universitaire sportterrein aan het Plet Paaltjens- pad zal zaterdag een voetbaltoer nooi tussen teams van zes weten schappelijke bibliotheken worden ge houden Aan dit toernooi, dat voor de eerste maal plaats vindt en geor ganiseerd is door de Personeelscom missie van de Leidse Universiteits Bibliotheek wordt deelgenomen, door elftallen van de universiteits bibliotheken van Amsterdam. Nij megen, Utrecht en Leiden, de bi bliotheek van de Technische Hoge school te Delft en de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. De wed strijden vangen aan om kwart over tien. De finale wordt omstreeks drie uur gespeeld. Om ongeveer vier uur zal drs. M. O. Woelders, onderbiblio thecaris van de Leidse Universiteits Bibliotheek, aan het winnende elf tal een wisselbeker uitreiken. LEIDEN Leden van de Leider- dorpse postduivenvereniging „De Rijnklievers" namen zondag deel aan een wedvlucht vanuit St. Ka- telyne Waver <122 km.) In concours lagen in totaal 442 oude en jonge duiven. De uitslag luidt als volgt: A. Dubbelaar 1, A. v. d. Dop en zn. 2 en 3, N. Hoogervorst 4, R. Lolkes de Beer 5, 6 en 10, van Al- phen-Habraken 7, J. Pracht 8 en J. Verstraaten 9. Uitslag Koppelwed- strijden Jonge duiven 1970: 1. ge broeders Kok J. v. Leyden 1001.78 pnt., 2. J. Pracht A. v. d. Dop en zn. 975.18 pnt., 3. N. v. d Linden A. Dubbelaar 934.17 pnt., 4 v Al- phen-Habrak M. Jongeleen 889.71 pnt., 5. J. Zevenhoven P. v. Griens- ven 755.55 pnt. LEIDEN Een 21-jarige maga zijnbediende uit Noordwijk werd gis teren door de Leidse kantonrechter mr. W. de Koning, niet alleen ver oordeeld tot een boete van 50 gul den of 5 dagen, maar ook tot het volgen van een verkeerscursus. En aLs de magazijnbediende binnen twee jaar niet tot het volgen van de cursus overgaat, zal hy nog eens een boete van 200 gulden moeten neertellen. De kantonrechter baseerde dit vonnis op het feit. dat de magazijn bediende volgens hem veel te weinig notie van de veilig-verkeersregels had. De Noordwyker stond terecht, om dat hU met zyn bestelauto op de Rynsburgerweg te Rynsburg een voor hem rijdende auto ging inha len. terwijl een andere auto hém aan het passeren was. „Ik gaf vóór ik naar links ging richting aan. Hy mocht my dus niet inhalen", was verdachte van me ning. „Volgens getuigen reed die auto pal links achter u. U had moeten wachten met inhalen tot hij voorbij was. Als u meent, dat richting aan geven u vrij pleit, bent u wat men noemt een „pylridder". diende de kantonrechter van repliek. De officier, mr. R. J. Beer, vond het broodnodig dat verdachte de verkeersregels nog eens grondig doorneemt. Hij liet het verder bij een eis tot 60 gulden of 6 dagen. Verdachte hield vol dat de andere partij de schuldige was. Hij zei tot slot van zijn betoog nog: „Ik snap niet. dat ik schuldig word verklaard'. ADVERTENTIE Dt gaf bij de kantonrechter kenne lijk de doorslag. Hij kwam tot de slotsom dat de Noordijker weinig of geen begrip van enkele essentiële verkeersregels had en dus maar een verkeerscursus moest gaan volgen. Een 40-jarige houthandelaar uit Alphen a. d. Rijn gaf grif toe dat hij fout was geweest. Hij was met een vrachtauto vanaf de Veurse weg te Voorschoten links de Karei Door manlaan in gedraaid, zonder voor rang te geven aan een tegemoetrU- dende personenauto. De kantonrechter stelde die be kentenis weliswaar op prijs, maar lanceerde toch enkele opmerkingen. Zoals: „U heeft al een indrukwek kende straflijst op uw naam staan met o.a. drie ontzeggingen van uw rijbevoegdheid". En voorts nog: U gaf destijds de schuld van die voor- rangsfout aan een „moment van af wezigheid", hetgeen u, naar u even eens bekende, vaker overkwam". Hierop had verdachte geen weer woord. De officier eiste zowel een geld boete van 75 gulden of 7 dagen, als een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. De kantorechter deed van de boete vijf gulden af, maar vonniste overigens conform de eis. „Er stond een man langs de weg naar mij te wenken. HU wilde, zo bleek even later, een broodje van me hebben. Op dat gewenk reageer de ik met krachtig afremmen met alle gevolgen van dien". Aldus ver klaarde een 37-jarige bakker uit Sassenlieim het feit. dat hU met zUn bestelauto op de Provinciale weg te Sassenlieim plotseling sterk afremde, waardoor een achter hem rydende auto bovenop de bestelwa gen schoot. De officier eiste een boete van 40 gulden of 4 dagen. De kantonrech ter maakte het geleverde broodje iets goedkoper en vonniste met 30 gulden of 3 dagen. Een 26-jarige verkoper uit Noord- wyk werd op 7 maart gesnapt, toen hU zonder kaartje in de trein naar Den Haag zat. „Ik had de conduc teur gewaarschuwd dat ik geen kaartje had. Dat was hU zeker ver geten", verdedigde de verkoper ach weinig overtuigend. HU kreeg, zo las de kantonrech ter in het proces-verbaal, uiteinde- lyk van de hoofdconducteur een bon omdat hU weigerde de gebruikelUke toeslag van fl.50 te beulen. „Ja dat klopt, dat vond ik onbillyk". re ageerde verdachte korUf. De eis werd 25 gulden of 2 dagen. In zUn vonniswUzing deelde de kantonrechter verdachte mee. dat de NS van de invordering van de to- tale reis- en toeslagkosten. t.w. f.7. 50 afzag en wel omdat de kexten hiervan vermeld bedrag overtrof fen. „Een bof", vond verdachte. HU was even later minder en thousiast over „zijn bof" toen de rechter hem veroordeelde tot 30 gul den" of 3 dagen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3