OLITIE PAS LAAT IN ACTIE Pipo en Ma.mma.loe in de rechtszaal Rellen na anderhalf uur afgelopen KAMER WIL MET RACHT INGRIJPEN Hardste klappen voor ouderen Jeugd zonder toekomst )iscriminatieverdrag aanvaard usiecommissie iet klaar met mtrum Bank 1NDEREN: DORZICHTIG ET VET Taxichauffeurs willen meer loon Kunstenaars bezetten kunststichting PTT verhoogt stortingstarief POMPSTATION OVERVALLEN Bij bedrijfssluiting Geesink moet mensen ontslaan Kort geding om vijftien kleurenfilms IRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t AMSTERDAM (GPD) In goed anderhalf uur was het gis teravond in Amsterdam met de rellen bekeken. Twee Duitsers en een Italiaan die op de Dam met benzinebommen hadden gegooid, waren toen gearresteerd, een burger of vijf waren gewond geraakt de politie leed geen „verliezen" en enige ruiten waren ingegooid. Urenlang had een grote groep jon gelui op de Dam geprobeerd nieuwe gevechten uit te lokken. De politie volgde echter een taktiek van zo veel mogelijk weg blijven. Het bleef daardoor tot even na tienen welis waar gespannen maar betrekkelijk rustig. Pas toen. nadat op de Dam stenen uit het plaveisel waren gewrikt en naar marechaussees in een auto wa ren gegooid, kwam de politiemacht tn actie. Dam en omliggende straten werden schoongeveegd. Geen herhaling In de Nieuwendijk en de daarop uitkomende straatjes stond opnieuw de knokploeg klaar van barkeepers en kasteleins met tafelpoten, honk- balstokken en ander slagmateriaal. Aan het begin van de avond was de ploeg gesommeerd zijn activiteiten van de vorige avond niet te herha len. Men gaf in zoverre gehoor aan EN HAAG (GPD) De Tweede ler was gisteren verheugd dat er wetsontwerp was ingediend rbij het verdrag van New York uitbanning van elke vorm rassendiscriminatie ook in ons van kracht zal worden, bleek tijdens de behandeling van wetsontwerp dat door de mi nis- Luns (Buitenlandse Zaken) en (Justitie) was ingediend. In wetsontwerp wordt het Wetboek Strafrecht zodanig gewijzig dat sndiscriminatie strafbaar wordt. N HAAG (ANP/GPD) De aissie voor fusieaangelegenheden de Sociaal-Economische Raad een beslissing over de klachten vakbonden tegen directies van m. Lingeriehuis, Bischoff, oeder en GBS-beheer (Centrum- over overnemingen en voor men overnemingen aangehouden zijn nJ. verweerschriften bin komen van een aantal belang- jbden. niet onbelangrijk deel van het jlsleven heeft nog moeite met tdragsregels bij fusies en over- ngen, die pas sedert 20 juni in ing zijn. Dat heeft minister Ne- van Economische Zaken in oord op vragen van het Tweede frlid Lems (PvdA) met betrek tot de transacties van de Cen- Bank verklaard. Als belang- reden hiervoor noemde mi- Nel issen het feit dat de SER- lissie die op 14 juli is inge- om te controleren of deze ge- regels worden nageleefd haar verslag over haar ervaringen moet uitbrengen. ..Daarna kan zich niet op onwetendheid be- n", aldus minister Nelissen. bewindsman heeft bij deze com- e aangedrongen snel te komen (üt verslag zodat het bedrijfsle- weet waaraan het precies toe N HAAG (ANP) Het voorko- van hart- en vaatziekten dient e jeugd te beginnen. Het lijkt i niet zinvol voor vohvas- die al bepaalde afwijkingen speciale margarine te ver- llgen en die per weinig zinvolle ne zoals „goed voor gezonde iiaten" het publiek op te drin- indien het vetgebruik bij kin- niet zoveel mogelijk wordt be- Schoolmelk dient dus met als vetarme melk te worden >it zei prof. dr. F. L. gisterenmiddig ter gelegen- fan de uitreiking van de jaar van 't voorlichtingsbureau van Wing in Den Haag. Deze prys U.250.werd aan dr. O. M. de toegekend vanwege het beste i uit Het Parool gepubliceerd, Voeding in Nederland in 1969. Meijler was van mening dat Sequentie van vetbeperking is ttrygbaar stellen van vetarme tegen dezelfde of lagere prys 3,2 pot. vette melk. Nieuivsgierige automobilisten hadden het gisteren moeilijk in het Amsterdamse centrum. De auto's kwamen slechts stapvoets verder en het risico van een steen tegen de carrosserie bleef De regering gaat overigens nog ver der door ook belediging wegens ge loof of levensovertuiging strafbaar te stellen. In de Verenigde Naties is thans reeds een commissie werkzaam die misdragingen op het gebied van rassendiscriminatie aan de kaak moet stellen. Alleen mej. Goudsmit <D *66) en de heer Van der Spek (PSP) toon den zich wat sceptisch ten aanzien van het verdrag en het wetsont werp. .Landen die maatregelen no dig vinden, accepteren dit wel. maar landen die het nodig hebben, juist niet", aldus mej. Goudsmit. Mr. Berkhouwer (VVD) betoogde dat bestrijding van discriminatie ook In ons land helaas niet overbodig is Hy constateerde echter dat optreden hiertegen vaak moeilijk wordt door de achterbakse manier waarop ge discrimineerd kan worden. Als voor beeld noemde hij mensen die logies weigeren aan een bepaalde groep. De heer Berkhouwer vroeg zich verder af of nu de Nederlandse rege ring een klacht zou kunnen indie nen tegen Rusland, waar Joden o.a. niet mogen emigreren. Mr. Luns be toogde dat dat zeer moeilijk is. om dat je dan moet kunnen aantonen dat andere groepen wel mogen emi greren. De comunist Bakker merkte op hoewel hij zeer duidelijk liet mer ken antisemitisme te verfoeien dat met een dergelijk verdrag altijd wel „hier en daar een stukje koude oor logspolitiek zal worden bedreven". Bepaalde uitlatingen op joden in de socialistiscshe landen verfoeien we en veroordelen wy met kracht, aldus de heer Bakker. „Het heeft niets met communisme te maken en is ermee in stryd. Maar niet vergeten moet worden", zo vervoglde hy. dat een dergelijke discriminatie ook elders in de wereld plaats vindt en vaak nog veel erger". Hij vond het jammer dat in het verdrag van New York het antisemitisme niet met name was genoemd. Volgens minister Luns echter waren de Nederlandse onder handelaars daar inderdaad felle voorstanders van, maar Rusland en andere Oosteuropese staten hebben zich daartegen met kracht verzet. Dr. Roethof (PvdA) stelde voor in ons land een commissie te benoemen die discriminatie zal moeten signa leren en rapporteren. Minister Polak echter voelde daar niet veel voor omdat de rechterlyke macht reeds kan optreden. In ons Wetboek van Strafrecht is overigens reeds een artikel opgeno men waarin belediging van bepaalde groepen strafbaar was gesteld. Maar daarmee zouden ook beledigingen je gens bepaalde economisch gebonden groepen en politieke groeperingen strafbaar zyn. Dat vindt de regering niet zo gelukkig, omdat dan de vry- heid van meningsuiting in gevaar dreigt te komen. ROTTERDAM <GPD) Een twintigtal beeldende kunste naars in Rotterdam heeft gistermid dag het kantoor van de Rotterdamse Kunststichting in het congres en con certgebouw de Doelen gedurende en kele uren bezet gehouden. De de monstranten waren weggelopen uit een vergadering waarop de Kunst stichting een poging deed om met de kunstenaars over hun wensen en pro- het verzoek van de politie dat de armbanden ten teken dat men lid van de ploeg was in de jaszak bleven zitten. Verscheidene oproer kraaiers kregen echter wel van de Nieuwendykers een fikse mep te in casseren. Zo ver dreef de politie de relzoe- kers weg dat van enige georgani seerde actie geen s .zn zijn. Na goed anderhalf uur kon daardoor de afzetting van de Dam en omgeving worden opgeheven. Wel bleef de rellenbrigade nog geruime tijd rondrijden om elke nieuwe haard onmiddellijk aan te pakken Vrijwel onopgemerkt werd om kwart voor negen het wegverkeer over de Dam stilgelegd en omgeleid. De trams bleven rijden, al ging dat wel met moeite. Een heel enkele kij ker ging alweer langzaam naar huis. maar dat nam niet weg dat met de tykers in de aangrenzende straten mee. een kleine vijftienhonderd man op de been was. Inmiddels arriveerden ook jonge lui uit de Zaanstreek, uit Haarlem en vooral uit het Gooi Zelfs Rotter dammers en Hagenaars werden ge signaleerd. De meesten komen na tuurlijk uit Amsterdam zelf. Naar Brussel Veel buitenlandse Damslapers heb ben Amsterdam verlaten. Plotseling zijn in Brussel grote groepen duide lijk uit Amsterdam afkomstige Jon geren gesignaleerd. Zij hebben het monument op de Dam verwisseld voor de trappen van de Brusselse Beurs. Zij zijn niet de enigen die Amster dam hebben verlaten. Sommige ho tels in de directe omgeving van de Dam zyn onverwacht gasten kwijt geraakt en zien minder nieuwe ko- DEN HAAG (ANP» Na een drie blernen te bespreken. De actiegroep is men. Voor de tijd van het Jaar staan uur durende tumultueuze nachtver- I van oordeel dat allereerst het be- gadering heeft een 150-tal Haagse I stuur van de stichting vervangen taxichauffeurs vrijdagochtend rond dient te worden door middel van vijf uur in grote lijnen overeenstem- verkiezingen. Vervolgens zouden ook ming bereikt over het voeren van ac- de verschillende secties en commis- ties voor loonsverhoging en voor be- sles °P deze democratische wijze tot stand moeten komen. Tegen het einde van de toch voort gezette vergadering in het Piccolo theater deed dr. J. Bartels, voorzitter van het stichtingsgsbestuur de toe zegging. dat zo spoedig mogelyk in een open vergadering over de moge lijkheid van verkiezingen zal worden gesproken. tere faciliteiten voor het Haagse taxibedrijf. Een actiecomité onder voorzitterschap van de 32-jarige chauffeur E. Hünd zal een gesprek hebben met de Haagse wethouder voor Economische Zaken, de heer B. Bol. Het comité zal aandringen op verwijdering uit de taxi's van de daar sinds eind juli in aangebrachte bord jes met de tekst dat de ritprijs in clusief fooi is, op een betere situering van de taxistandplaatsen en op open stelling van de vrije tram- en auto busbanen voor taxi's „Als er geen re sultaten komen kunnen we een to tale ontwrichtingsactie gaan voeren", aldus de heer Hünd. De chauffeurs besloten hun loon eisen te stellen op een basisbedrag van f 155 netto plus 20 procent van het opgereden bedrag per week. Dat ligt volgens hen in Den Haag op bij na f400,-. Nu ontvangen zij een ba- sisloon van byna f77,- plus 23 pro cent van het opgereden bedrag per week en komen gemiddeld aan f 135,- netto. Vanaf 1 september as. zal PTT voor het storten van geld op een postrekening 50 cent in rekening brengen in plaats van 25 cent. Het storten van bedragen op de eigen guorekening blijft kosteloos. Voorts wordt vanaf diezelfde datum de vergoeding voor het uitbetalen van gewone cheques van 50 op 75 cent gebracht en voor zg. zichtcheques van 35 op 60 cent. De kascheques blijven gratis. De laatste verhoging van het stor- tingsrecht vond plaats in 1965; het chequerecht is sinds 1967 niet meer verhoogd. De verhoging van de rechten is noodzakelijk wegens de voortdurende stijging van kosten, verbonden aan het aannemen van stortingen en het uitbetalen van cheques. De rechtenverhoging kan door par ticulieren echter grotendeels worden ontlopen door het openen van een postrekening. Alle girale betalingen zyn immers kosteloos nu de Postcheque- en Giro dienst sedert 1 augustus jJ. ook de overschrijvingsboekjes gratis ter be schikking van de rekeninghouder stelt. DEVENTER (ANP» Om onge veer half elf donderdagavond is een overval gepleegd op een benzine pompstation in Deventer. Twee man nen. waarvan er één vermoedelijk was gewapend met een pistool en de ander met een knuppel, drongen het station binnen en dwongen de pomp bediende de kassa te openen,. Ter wijl één van de overvallers het geld uit de kassa griste, gelastte de ander de pompbediende naar het magazijn te gaan. De beide mannen, vermoe delijk 25 a 30 jaar, verdwenen in een aan de overkant van de weg met draaiende motor staande donkerge kleurde Volkswagen. De buit bedroeg ongeveer 3.000 gulden aan Neder lands geld en 500 Duitse marken. nogal wat kamers leeg. In enkele ho recabedrijven zijn zaalreserveringen geannuleerd. In de heimachine van een Rotterdams bedrijf heeft staats secretaris M. J. Keyzer van Ver keer gistermiddag in Amsterdam de eerste Damwandpaal geslagen voor de aanleg van de Amster damse metro. De heer Keyzer GEMERT (ANP) ,3y bedrijfs sluitingen - vormen de oudere werkne mers steeds de groep die de grootste klappen te verwerken krijgt. Daar naast brengen ook de snelle evolu tie in de organisatie van het pro- duktie-apparaat, technische vernieu wing. automatisering. fusies en schaalvergroting de oudere werkne mers in moeilijkheden". De heer G. H. Martijin. voorzit ter van het provinciaal centrum van het Nederlands Katholiek Vakver bond in Noord-Brabant, zei dit van daag aan het begin van de aan het probleem van de oudere werknemers gewyde sociale studiedagen van het NKV. Het vraagstuk van de oudere werk nemers is de laatste jaren sterk naar voren gekomen. Maar een grondige studie over fundamentele oplossin gen ervoor is volgens de heer Mar ty n nog niet ter hand genomen. Hy merkte onder meer op, dat het on juist is dat de huidige sociale werk plaatsen worden gebruikt als opvang centrum voor de oudere werknemers die tengevolge van de snelle evolutie in het produktie- apparaat werkloos worden. Dr. J. M. A. Munnichs van het ge- rontologisch centrum in Nijmegen zei, dat een belangrijke stijging moet worden verwacht van het percentage oudere werknemers. In 1947 vorm den de 40- tot 65-jarigen 37.9 pro cent van de mannelijke beroepsbevol king en op dit moment is dat per centage 42,4. In het jaar 2000 zal de helft van de mannelijke beroepsbe volking veertig jaar of ouder zyn. deed dat op het Rhijnspoorplein, naast de onderdoorgang van de Mauritskade aan de zuidkant van het toekomstige metrostation Weesperplein. „We zullen er met ons allen wat aan moeten doen om de aversie tegen het openbare ver voer te bestrijden", zei hij. „Want alles wijst erop dat wij het, zeker in steden van de structuur en de omvang van Amsterdam, zonder openbaar vervoer niet zullen redden UTRECHT (ANP) De directie van Joop Geesink produkties in Dui- vendrecht heeft besloten, zestien van de byna honderd personeelsleden te ontslaan. Volgen de heer L. H. RÖtt- ger van de Algemene bond Mercurius (NVV) heeft de slechte gang van zaken in de studio's dit ontslag nood zakelijk gemaakt. Geesink beschikt niet over voldoende financiën voor een afvloeiingsregeling. Aan slecht* enkele werknemers met een lang dienstverband en/of een hoge leeftijd wordt een geringe financiële tege moetkoming gegeven. Verder is over eengekomen dat de salarissen over de opzegtermijnen zullen worden door betaald. ook al hoeven de zestien na 1 okober niet meer op hun werk te verschijnen. Drie van de personeels leden die moeten afvloeien zijn ouder dan zeventig jaar. AMSTERDAM (GPD) In de werkkamer van de Amsterdam se rechtbank-president mr. U. W. H. Stheeman hebben grote mensen gis teren een kinderdroom aan flarden gereten. Want wat de wyze rechter volgende week ook zal beslissen of hij nu eiser Cornelis Witschge in het gelyk stelt of de gedaagden Wim Meuldyk, n.v. Cinecentrum en de VARA Pipo de Clown zal altyd die ene vlek méér op zyn bonte pak behouden. Die vlek die aanduidt dat het op de achtergrond van de vo gels en de bloemen en de kinderen om materiële zaken gaat. Om geld, om verkoopbare populariteit, om fo- topu bl ikatier ech ten Toen de laatste vyf minuten-serie ADVERTENTIE Deze week in Eva; Een kritisch artikel over het uitzichtloze leven van de werkende jeugd in ons land Dr. J. Kater schrijft over 'slapen op een prikje'. Aan de rol om af te slanken? Laat u niet neppen met massage-apparaten. In Eva Praktisch oa.: schoenen en kousen bij de lange rok. patronen voor grote maten, kekke kinderkleerties en Joegoslavische recepten. En het eerste nieuws over de grandioze kwartmiljoen-gulden-prijsvraag ten bate van Unesco/Unicef open blad Overal te koopi opgenomen was en omroepvereniging en auteur voor het nieuwe seizoen naar een andere opzet uitkeken, kwa men er ook nieuwe contracten op ta fel. Kleurenfilms van een half urn- zouden het nu worden, met nieuwe helden en heldinnen, op te nemen op Ibiza, want schrijver Meuldijk had in de omgeving van zyn vakan- tiedomyn inspiratie opgedaan voor de belevenissen van „Pipo op Bizarra". Vyftien kleurenfilms. De VARA kon ze niet zelf opnemen, besteedde bet karwei derhalve uit aan de n.v. Cinecentrum en' daarmee begon het meningsverschil, dat misschien niet eens méér is dan een misverstand, maar dat „partyen" gisteren dan toch maar fel tegenover elkaar deed staan. „Papa Pipo" zat er nerveus slikkend in een gewoon kostuumpje by, naast Marijke „Mammaloe" Bak ker en achter de brede rug van zyn raadsman mr. F. B. Jonker. Aan de andere kant de man die al die leuke dingen wist te bedenken, schryver Wim Meuldyk. Goede maatjes Cor Witschge wil, dat de filmop namen op Ibiza worden tegenge houden op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden. Hy wil ook dat de VARA in haar gids publi ceert, dat hy niet de geldwolf ls waarvoor hy naar zyn mening in dit blad of andere door de omroepver eniging geïnspireerde publikaties ls uitgemaakt. Hy wil de rechten op de fotos' van zyn clownsfacie behouden en hy wilde eigeniyk maar dat kon hy niet in rechte aan de pre sident vragen weer goede maat jes worden met de geesteiyke vader van zyn tweede ik. Wim Meuldyk. Wim Meuldyk daarentegen is boas op Witschge, want de kleine acteur heeft, zegt hy, de indruk gewekt dat het er allemaal om begonnen zou zyn de vaste vertolker van de Pipo- rol kwyt te raken. Witschge denkt dat. omdat in het nieuwe contract niet werd gesproken over de foto rechten, waarvan de baten tot dus ver alleen aan hem toevloeiden, ter- wyl Meuldyk de rechten op Pipo-te- keningen exploiteerde. „Een misvat ting" zeiden de rechtsgeleerde woord voerders van Cinecentrum en VARA gisteren. „In het contract is dui- delyk omschreven dat de filmonder neming alleen rechten wenste op de vertoning van de film in zyn geheel of in gedeelten. Daar hebben foto's niets mee te maken". „Een verkeerde uitleg", heeft ook Wim Meuldyk laten weten, „natuur- lyk had ik voor irüjn nieuwe serie liefst de echte Pipo in de hoofdrol, gehad, ik wilde Witschge helemaal niet kwyt". „Maar een gedeelte van een film. dat kan één beeldje zyn en dat ls een foto", wierp mr. Jonker daartegen in. „En verder heeft Meuldyk met de acteurs, die in Bizarra zullen spelen, wel 'degelyk gecontracteerd, dat hy een deel van foto-opbrengst krygt". „In ruil voor een deel van de auteursrechten op de tekeningen, die véél meer opleveren", voerde de tegenpadty toen weer aan. Nietes-welles Zo bleef het. ruim drie uur lang, een nletes-welles-spel. Advocaat Van Waarden had geen tekst en geen souffleur meer nodig toen hy in het laatste deel van zyn rol uitriep, dat Pipo toch wel helemaal zelf de indruk had gewekt, dat hy op geld. meer geld en nog meer geld uit was geweest toen hy 't contract, dat hem 38 opnamedagen van f 300,- per dag garandeerde, halsstarrig was biy- ven weigeren. Cees van Oyen, de nieuwe Pipo, zal het voor f 275,- per dag moeten doen. Dat honorarium is meer dan een c-acteur gewoonlijk krygt, maar als hy dan ook nog vyftig procent extra verlangt by her haalde uitzending, plus vyftig pro cent by verkoop naar het buitenland, plus een verbod voor bioscoopverto ningen, plus de fotopublikatierech- ten, wat wil hy dan anders dan geld, geld, geld, zo ongeveer luidde het be toog van de verdediger van de VARA. Hy achtte geen rechtsgronden aan wezig om de gevraagde vorderingen toe te wijzen en vroeg af wy zing en veroordeling van de eiser in de kosten van het geding. Mr. Stheeman liet zich de stukken aanreiken en zei, dat hy een week nodig had om ze te be studeren en tot een beslissing te ko men. Op het bordes van het Justitiepa leis. dat weinig herinnert aan het balconnetje van hun woonwagen, stonden „Pipo" en „Mammaloe" er nog een poosje over na te praten. Toen fietste „Mammaloe", in haar groene mini Jurk door niemand her kend, in haar eentje weg. Op een heel oude damesfiets. Papa Pipo ging met de echte me vrouw Witschge terug naar hun huis aan de Amstel. Het laate woord in dit deel van de sapperdeflap-vertelsels is aan de wyze, grijze man échter de Dikke Deur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7