Elisabeth Gasthuishof naar vroegere bestemming terug KOP Restauratie van vijf eeuwen oud complex bijna voltooid MERCEDES BENZ 220A MERCEDES BENZ 220A FOLKCLUB SCARABEE INLEIDEN Nieuwe priesters dekenaat Leiden Benoemingen Universiteit BULTHUIS interieurs EXCLUSIEVE MEUBELEN BULTHUIS ATTENTIE TREK VLIET Afscheidsreceptie van wethouders Piena en Sannes VRIJDAG 28 AUGUSTUS IflTO tETBSCH DAGBLAD PAGINA S LEIDEN De restauratie van het St. Elisabeth Gast huishof in de Camp komt dit jaar gereed. De nieuwe be stemming van de gebouwen staat zeer dicht bij de oor spronkelijke: huisvesting van verpleging behoevende be jaarden. Wij putten voor dit verhaal uit 't zojuist versche nen „Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstreken", waarin drie interessante bijdragen staan over dit onderwerp. Drs. B. N. Leverland belicht de geschiedenis, architect ir. H. A. van Oerle beschrijft de res tauratie en dr. M. A. van Dongen vertelt over vijfhonderd jaar gezondheidszorg in Leiden. VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44S45 Wy verkregen door bijzondere Inruil de volgende occasions: van le eigenaar, afgeleverd 8-4-1970, km-stand: 16.800. Pookversnelling, radiaalbanden etc. Kleur beige-grij6 met don kerrood interieur. van le eigenaar, afgeleverd 20-10-1969, type 1970. Km-stand 37.640. Radio, pookversnelling, nieuwe banden etc. Kleur wit-grijs met donkerrode texlederen bekleding. Beide wagens worden door ons onder volledige dealer-garantie verkocht. Inruil en financiering mogelijk. Gaarne verschaffen wy alle gewenste inlichtingen omtrent deze bijzondere occasions. De nog rommelige binnenplaats met de monumentale ingang. LEIDEN Vanmiddag wordt Lei den een folk-club-sherrybodega rij ker. Deze club, Scarabee genaamd, is gevestigd in de Pieterskerkchoor- 6teeg. De zaak is opgericht ln na volging van dergelijke gelegenheden in Amsterdam, Den Haag en Haar lem. Gezien het succe6 hier, heeft de exploitant van Scarabee, de zgn. Rosley-groep, die reeds enkele jaren geleden in Leiden de expres so Gonk opende, aanleiding gezien dit ook in Leiden te proberen. De openingstijden liggen tussen plusminus 4 uur 's middags en twee uur '6 nachts. Wat de fraaie inrich ting betreft Is te vermelden, dat de club uit twee verdiepingen bestaat, waarvan de bovenste van alle zijden uitzicht op het podium biedt. Het ligt in de bedoeling nog dit Jaar een jazzclub te verwezenlijken. di,.potimist0,é2 u In een oude Beschrijving van de stad Leyden" zegt Van Alphen dit over het oude Gasthuishof: „Het zo fraaije gasthuis, hetwelke met zeer ruime en luchtige plaatzen en schoo- ne tuinen is voorzien en daardoor tot een alleraangenaamst en gezond verblijf van bedaagde lieden dewelke geneegenheid mogten heb ben om zich de vrije kost en wooning, hun leeven lang geduurende. alhier te koopen nog zouden konnen ver strekken". Na de opening van het op dit oude terrein, met restauratie van wat nog bruikbaar was, grotendeels nieuw ge bouwde gasthuishof voor chronisch zieke en invalide bejaarden zullen deze woorden van Van Alphen weer waarheid bevatten. De nieuwe be- stemmnig vormt een bijdrage tot de oplossing van een klemmend so ciaal probleem. Bovendien is door de ze keus de mogelijkheid geschapen tot een verantwoorde restauratie van dit voor Leiden in medisch en kunst historisch opzicht belangrijke monu ment te komen. Het wordt een glan zende hoeksteen in de nu nog oude Camp, die volgens de plannen een fijn, historisch wandelgebiedje in de Leidse binnenstad zal worden. Aan verschillende gebouwen is de oorspronkelijke of identieke bestem ming gegeven. Oude bouwfrag- menten en losse inventarisstukken, die in het museum staan, krijgen een zinvolle plaats. Oude functie Het restauratieplan is zodanig opgezet, dat het gehele complex tot een bruikbaar verpleeghuis wordt ge maakt, waarbij de oude bouwde len zoveel mogelyk in hun oude functie worden gebruikt. De kerkzaal vroeger kapel met ziekenzaal krygt zijn oorspronkelijke bestem ming van ziekenzaal. In het vernieuwde klokketorentje komt een luiklok uit de Lakenhal. De huisjes aan de Lijsbethsteeg zijn bestemd voor de huisvesting van verpleegsters. De woning aan de kant van de Oude Vest zijn bestemd voor directie en staf. Hier is ook de hoofdingang. Een ..toeristeningang", een toe gang voor belangstellenden, die het complex als historisch monument wil len bezoeken, doch de rust van het verpleeghuis niet mogen verstoren, komt aan de Lijsbethsteeg 9. Op de binnenplaats prachtig met een grote kastanjeboom komt de mo numentale hoofdingang. Hierachter i6 de regentenkamer, waarmee het regentenstuk uit de Lakenhal komt te hangen. Er is een empireshow opge steld, afkomstig uit de voormalige pastorie van de Sint Lode wij kskerk aan de Steenschuur. Unieke situatie In het verpleeghuis zullen 73 bed den ter beschikkign staan. Zes daar van zijn zodanig opgesteld in twee persoonskamers, dat de valide huwe lijkspartner mee opgenomen kan worden. De bedsteden van vroeger zijn moderne, automatisch verstel bare ziekenhuisbedden geworden, waar aan de „papegaai" het oude beddekoord vervangt. Er zijn twee afdelingen van tien tweepersoonska mers, twee afdelingen met vier ka mers voor vijf of zes bedden en 18 bededn in de ziekenzaal, de oude kerkzaal met aan het eind het al taar, een unieke situatie. Doordat de belendende Hof van Zessen is bijgetrokken en andere be bouwing was gesloopt, is een flink stuk nieuwbouw verrezen. Hierin be vindt zich o.a. de revalidatieruimte met de modernste apparatuur. Re creatie- dagverblijven completeren het geheel. De staf zal bestaan uit 40 pet. ge diplomeerde verpleegsters en 60 pet. leerlingen. Gestreefd wordt naar een verhouding van één verplegende op 1,8 bed. Jan en Katrijn Van heden en naaste toekomst van dit historische complex in de Leidse binnenstad naar het verleden. In 1428 kochten Jan Dirc Coennenzoon en zyn vrouw Katryn Willem Te- LEIDEN in het dekenaat Led den zijn de volgende priesters in het werk opgenomen: pastoor J. Steen- man, parochie Goede Herder te Was senaar; pastoor C. Maarschalker- weerd, parochie H. Leonardus te Leiden; pastor W. de Munck, paro chie H. Laurentdu6 te Voorschoten; pastor B. van der Meer, parochie H. Antonius te Leiden; pastor Chr. Hoo gewegen, studentenparochie te Lei den; pastor C. Warmerdam, voor de lagere scholen katecheae; pastor Haket, moderator technische school Don Bosoo en pastor H, Eyok, voor volwassenen katechese. Na overleg met het bisdom is als part-time pastoraal medewerker voor het jeugdpastoraat aangesteld de heer H. den Boogert. Symposium over grote moleculen LEIDEN Ruim zeshonderd schei kundigen uit 32 landen zullen van maandag 31 augustus tot zaterdag 5 september in het nieuwe chemie- complex van de Leidse universiteit een symposium over macro-molecu len bywonen. Macro-moleculen (d.w.z. grote mo leculen), bestaan uit vele duizenden atomen, die op min of meer regel matige wijze aan elkaar verbanden zijn. Zy nemen in de wetenschap een unieke plaats in doordat zij ener zijds de bouwstenen zyn, waaruit de natuur veel stoffen opbouwt (eiwit ten, cellulose), anderzijds de basis elementen vormen voor talloze tech nische producten (kunststoffen, rub- j bers, lakken, lijmen). Tydens het symposium zullen 260 mededelingen gedaan worden. Daar naast zyn er vijf hoofdlezingen van de belangrijkste kopstukken op dit wetenschapsgebied prof. E. W. Fischer (Mainz), prof. P. J. Flory (Stanford University), Nobelprijswin nares prof. D. Hodgkin (Oxford), prof. A. Katchalky (Rehovot. Israël) en prof. G. V. Vinogradov (Moskou) en een negental overziohtelezingen over deelgebieden. De opening van het symposium vindt plaats op maandag 31 augus tus om tien uur en zal geschieden door de nestor van de macromole culaire wetenschap, de oorspronkelijk uit Wenen afkomstige professor Her man Mark uit Brooklyn (N.Y.). Het symposium vindt plaats onder auspiciën van de International Union of Pure and Applied Chemistry en de Koninklijke Chemische Vereni ging. dendochter het huis met erf in de Camp en lieten het verbouwen als gasthuis. In hetzelfde Jaar stelden ze hun stichting ter ere van de heilige vrouw Sint Elisabeth onder de bescherming van de stad. Jan en Katryn schonken ook een beginka pitaal in de vorm van vier koeien en 100 oude Franse gouden schilden, alsmede de opbrengst van morgens land in Leiderdorp en Oegstgeest. Het gasthuis ging goed van start. De gasthuismoeder zorgde ervoor, dat de etenskorfjes van de zieken werden gevuld met brood, boter en kaas voor de hele dag. 's Avonds werd karnemelkse- of zoetemelksepap verstrekt. „Zieken-Martha" zorgde voor de verpleging. Zieken kregen 's winters geen te koud bier en een kruik in bed. In het passantenhuis zouden doortrekkende vrouwen on derdak krfjgen. Ze kregen een scho tel warm eten. Concentratie In latere eeuwen kwamen concen traties tot stand met andere gasthui zen, o.a. samenvoeging met het Le prooshuis. dat buiten de stad was ge vestigd. Er kwam een aparte afde ling voor. Het gasthuis voorzag in een grote behoefte. Registers van 1608 tot 1676 bevatten 1800 namen van „miserabele vrouwen". Er was één honderdjarige bij, de weduwe van vleeskruier Engel Joosten, die in 1620 werd opgenomen. De finananciële staat van het gast huis werd slechter. In 1773 gingen de elf zieken uit het Elisabethgast- huis naar het Catharinagasthui6. De proveniershuisjes, bestemd voor verpleegsters- (Foto's LD/Holvast) De gebouwen bleven voor aller lei doeleinden in gebruik. De prove niershuisjes werden tot vóór enkele jaren bewoond als Elisabethhofje. ADVERTENTIE NED. HERV. KERK Beroepen te Lathum en Gieabeek G. Colenbrander te Waarde te Zwartebroek-Terechuur A. Baars te Papendrecht. Bedankt voor Wapeningen M. van der Bosch te Goes voor Randwijk A. G. Haring te Nieuwland. GEREF. KERKEN Beroepen te Achlum (tevens voor de geestelijke verzorging psychiatri sche inrichtingen te Franeker) D. de Vries te Meede. te Zevenhuizen (Gr.) R. der Nederlanden te Mid- denmeer. GEREF. KERKEN (vry*©m.) Beroepen te Dalfsen J. Slotman te Urk. Bjj besluit van het College van Cu ratoren der Leidse Universiteit zyn benoemd: drs. R. F. Deys tot 1 ja nuari 1971 tot wetenschappelijk amb tenaar eerste klasse bij de anthro- pogenetica; drs. J. K. M. Gevers met Ingang van 1 oktober 1970 tot weten schappelijk medewerker by de socio logie: J. Karlsen. apotheker tot 1 ja nuari 1971 tot wetenschappelijk me dewerker eerste klas bij de farma- cognosie: drs. J. Kooiman tot weten schappelijk hoofdmedewerker in tij delijke dienst by de faculteit der rechtsgeleerdheid (bestuurskunde) drs. R. P. Labadle tot wetenschap pelijk medewerker eerste klasse bU de farmacognosie; drs. J. C. vanLen- teren tot 1 augustus 1971 tot weten schappelijk medewerker by de alge mene zoölogie (oecologie); G. D. Maas, arts tot 1 december 1970 tot wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de anatomie; mej. M. Reintjes tot 1 februari 1971 tot wetenschappelijk medewerker eerste klas by de long ziekten; A. J. Salomé, arts tot we tenschappelijk hoofdmedewerker bU de anatomie; drs. N. E. Schroten tot 1 augustus 1971 tot wetenschappelijk ambtenaar eerste klas by de Uni versiteitsbibliotheek; drs. P. Stork tot 1 augustus 1971 tot wetenschappelijk medewerker bU de faculteit der let teren (Griekse taal- en letterkunde); mej. drs. E. M. A. E. Tholen tot we tenschappelijk hoofdmedewerker by de faculteit der letteren (kunstge schiedenis). ADVERTENTIE nodigen U uit bot een bezoek aan onze show van zeer Banken en fauteuils, met de hand gemaakt van prachtig leder. Wandkasten, secretaires, «ommodee, ambachtelijk vervaar digd van wortelnoten. CASTLE FURNITURE a&nbouwwanden, eetkamers in warm en solide eiken. Verder tonen wij U in onze showroom te Oegstgeest. Rhljn- geesterstraatweg 56, de nieuwste collectie bankstellen van LEOLUX. BOTERMARKT 23, NIEUWE RIJN 25. ADVIES. PLANNING, GOEDE VOORLICHTING. Parkeergelegenheid heeft U by ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat. Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie ls „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 ró ackryaeH By demping van de Trekvliet ware te overwegen op dit tracé, direct een verhoogd spoorwegviaduct te bouwen voor de iyn LeidenUtrecht, waar door automatisch een enorme par keergarage ontstaat, zoals reeds ge realiseerd aan de Spoorsingel in Delft. Over het Galgewater moet worden gebouwd een dubbeldeksbrug; bovenop de treinen en onder de auto's en overig verkeer. Zoals reeds vele malen elders be toogd dient verkryging van de ver hoogde spoorbaan prioriteit te heb ben. Een extra aantrekkelykheid van dit plan ls, dat het gehele werk uit gevoerd kan worden zonder stagna tie van bestaande verkeersvoorzie- ningen. A. van Ulden, Leiden, Boven myn ingezonden stuk in het L.D. van woensdag over het drama in Amsterdam is door de redactie van dit blad de kop „Samkalden onge schikt en moet verdwynen" geplaatst. Ik stel er prys op te verklaren dat deze uit myn stukje getrokken con clusie voor rekening van de L.D.- redactle komt. Het zwaartepunt van myn artikel tje ls hiermee met ontoelaatbare wil lekeur verlegd van de bedoelde ver dediging van de Damslapers naar een persooniyke aanval op burgemeester Samkalden. F. Kleinhans Corellistraat 28 Leiden. LEIDEN Op woensdag 2 sep tember tussen 4.30 en 6 uur worden vertegenwoordigers van organisaties en instellingen en belangstellenden ln de gelegenheid gesteld in de Bur gerzaal van het stadhuis afscheid te nemen van de heer C. Piena. die zo als bekend, zyn funktle als wethou der heeft neergelegd. Donderdag 3 september, eveneens tussen 4.30 en 6 uur, is er in de Bur gerzaal een afscheidsreceptie voor de scheidende wethouder, de heer S. Sannes.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3