Ook G.M. bindt de strijd met V.W. aan Binnenkort op de Nederlandse Borgward kon in Mexico ook al niet redden 't TESTBAAN DAF IN ST. OEDENRODE Controleer ook schokbrekers leut wegen, wagens, wielen en wat-er-zo-bij-komt 1 SAMENGESTELD DOOR KOOS POST 11 Toledo Toyota Aansluitings- console voor vele accessoires Holiday Inn in autoverkoop VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1971) LFTDSCB DAGBLAD PAGINA 23 General Motors en wel de Che- vrolet-afdeling heeft dezer dagen haar kleine wagen, de Vega 2300, als opponent van de importwagens, ge ïntroduceerd. Dat betekent dat nu snel de grote strijd tegen de invoer van Europese en Japanse wagens op gang kan ko men. want ook Fords kleine wagen, de Pinto, is inmiddels op de markt verschenen. Deze felle concurrentiestrijd is met name gericht tegen de Volkswagen, die jaarlijks zo'n half miljoen kevers op de Amerikaanse markt brengt. De voorhoedegevechten, die reeds waren begonnen met de verkoop van de Ford Maverick en de Gremlin van American Motors, zyn in ieder geval glansrijk door VW gewonnen, want in plaats dat de ver-koop van kevermodellen daalde, steeg ze dit jaar nog met zo'n 50.000 stuks. Het staat wel vast, dat de Vega een zeer geduchte concurrent van de VW kan worden, want het is een auto, die voor ongeveer dezelfde prijs heel wat biedt en er nog aantrekkelijk uitziet ook. De Vega 2300-serie bestaat uit 4 modellen: een 2-deurs sedan, een 3- deurs coupé en een station-wagen model. Er is ook een lichte bestel wagen die als eerste bedrij fsvoertuing van Amerikaanse oorsprong in die compacte vorm voorkomt. Het mechanische gedeelte van de kleine Chevrolet bewijst dat het hier om een volledig nieuwe wagen gaat, waarbij geen onderdelen van be staande automobielen werden ge bruikt. Zowel bij de voorvering als de stuurinrichting wordt een nieuwe geometrie toegepast die speciaal voor deze kleine Amerikaanse wagen werd ontworpen en snel bochtenwerk, als mede een accurate en prettige be sturing mogelijk moet maken. De Chevrolet Vega 2300 wordt echter speciaal gekenmerkt door zijn lichtmetalen 4-cilindermotor met bo venliggende nokkenas. Deze motor van 2300 cc wordt in 2 versies aange boden (90 en 110 pk), die beide de nieuwe loodvrije benzine kunnen ge bruiken. Als verdere kenmerken Van de Vega zijn vermeldenswaard: een nieuw ventilatiesysteem dat door de con tactsleutel in werking wordt gesteld, van een dwarsbalk voorziene por tieren die de kansen op indeuken verminderen wanneer de wagen in de flank wordt aangereden, (hetgeen ook de grotere GM-wagens hebben.» een dubbelwandig dakgedeelte en uit één stuk vervaardigde speciaal schuimrubber gecapitoneerde zetels. Een vereenvoudigd en voordelig onderhoud was één van de basis eisen bij het ontwerpen van het nieuwe model. Daarvan getuigen ver schillende constructiedetails zoals met bouten bevestigde spatborden die binnen 45 minuten kunnen wor den vervangen. Het radiatorscherm wordt met 5 schroeven bevestigd en kan in 10 minuten zonder afne men van de bumper worden ver vangen. De bumper zelf is met slechts 6 bouten bevestigd. Chevrolet heefteen speciaal onderhoudsboek je van 112 bladzijden samengesteld teneinde de Vega-eigenaars in staat testellen zelf 49 onderhoudsbewerkingen te ver richten. De afmetingen van de Vega 23001 Op de achtergrond de Chevrolet I komen vrijwel overeen met die van Impala, een volkomen normale de Simca 1301/1501. Amerikaanse wagen. Daarvoor de nieuwe Vega 2300, G.M.'s wapen I forse afmetingenmaar in de in de strijd tegen Volkswagen. Verenigde Staten is dat wel erg Een auto van voor Europa nog klein. Talrijke automerken hebben hun nieuwtjes voor het komende sei zoen reeds prijsgegeven of zullen dat op korte termijn gaan doen Begin oktober gaan in Parijs de poorten van de eerste salon open, kort daarop volgen soortgelijke evenementen in Londen en Tu rijn. De fabrikanten wensen daar tegenwoordig niet meer op te wachten. Op deze tentoonstellin gen zijn er dan ook niet meer zoveel noviteiten te ontdekken. Het meeste nieuws heeft men al eerder in de publiciteit gebracht. Op onze vorige autopagina schre ven wij reeds over enkele van die wijzigingen. Over de verbeteringen aan de Renaults. Over de uitbrei ding van het assortiment kevers, waarmee Volkswagens het verloren terrein op de Nederlandse auto markt wil trachten terug te winnen. We zullen op de nieuwe VW 1302 spoedig nog even terugkomen. We vertelden, dat de nieuwe grote wa gen van Simca als een Chrysler op de markt zal komen en we lieten al wat zien van de Citroën-midden- klasser, die (eindelijk) de serie van dit Franse merk gaat completeren. General Motors zal ook niet wach ten op de tentoonstellingen, maar zal volgende maand reeds alle ge gevens van een nieuwe Opel ver strekken. Inmiddels hebben wij weer twee introducties achter de rug: één van Triumph en één van Toyota. De nieuwe aanwinst van British Leyland gaat Toledo heten. De wa gen doet uiterlijk veel aan de Tri umph 1300 denken, wat ook niet ver wonderlijk is als men weet, dat hy daarvan is afgeleid. De Toledo heeft echter aandrijving op de achterwie len en de motor heeft meer inhoud: 1439 cc. De tweeaeurs Toledo heeft 0.29 kubieke meter kofferruimte meer dan de 1300 en is 3 cm langer. Aan afwerking en veiligheid is de grootst mogelijke aandacht besteed. De pri maire veiligheid is volgens de fa briek verzekerd door een goede weg- ligging, een gemakkelijke bediening met tandheugenbesturing, inschuif bare stuurkolom, een centrale be dieningshefboom voor richtingaan wijzers, claxon, lichtsignaal en dim licht. De afzuiging is zo geregeld, dat er geen sprake meer is van be slagen ruiten. De deuren zijn voor zien van sloten, die tegen schokken bestand zijn. De 61 pk motor geeft de Toledo een top van 144 km per uur. De Nederlandse prys van de wagen, die in Liverpool wordt ge produceerd, is nog niet bekend. Toyota is met een nieuwe Corona 1500 voor de dag gekomen. Dit Ja panse merk geïmporteerd door Louwman en Parqui in Leidschen- dam is langzamerhand met een zeer volwassen serie aan de markt. De importeur is ook lang niet onte vreden over de verkoopresultaten, wat men vooral denkt te moeten danken aan het feit, dat vrijwel iedere koper een wagen naar zijn keus is te bieden. Daar is dan nu de Corona 1500 bij gekomen. Een vrij robuuste vier- deurswagen, die valt tussen de Co rolla en de Mark II. Hij vervangt de vroegere Corona, die ondanks mindere prestaties en comfort toch enkele honderden gulden duurder was. Deze Corona 1500 is namelijk op f.8499.— geprijsd. Daarvoor heeft men een ruime wagen, die van bin nen met grote zorg is afgewerkt ib.v slaapstoelen, moquette vloerbedek king, een zeer gunstig ventilatie systeem, een royale zit met hoge stoelleuningen). De 1490 cc motor levert 82 SAE pk bij 5200 omwente lingen. Als maximum-snelheid wordt 145 km per uur opgegeven. Het ben- Langs de provinciale weg tussen de beide Brabantse gemeenten Lies hout en St. Oederode heeft DAF een terrein van plm. 45 ha aangekocht, waar eind 1970 zal worden begonnen met de aanleg van een complex proefbanen voor het beproeven van zowel personenauto's als bedrijfswa gens. DAF stelt zich voor de komende jaren door een bouwprogramma dat in fasen zal worden uitgevoerd te komen tot een zeer modern geoutil leerd testterrein. Zo zullen worden aangelegd: op in versneld tempo levensduur- proeven kunnen worden gedaan en spanningsmetingen kunnen worden verricht; een functiebaan, waarin een groot aantal verschillende soorten slecht wegdek worden aangebracht ten einde de gedragingen van voer tuigen onder deze extreme om standigheden te kunnen bestude ren; een Steering Pad, een cirkelvor mige baan waarop stuur- en ban denkarakter. drift- en rolhoeken en veersettings kunnen worden bepaald. De Triumph Toledo een hoge-snelheidsbaan voorzien van „vierkante bogen" bochten welke men zonder te sturen met een snelheid van 140 km/u kan nemen waarop om. koerssta- biliteit, wegligging, bestuurbaar heid en remgedrag van de voer tuigen bij hoge snelheden kun nen worden gemeten; een zgn. „Belgische keiweg" waar- Voorts zullen worden aangelegd een cross-country baan, hellingen, waadplaatsen, een slipbaan en een stof tun nel. Tot nu toe verrichtte DAF de be proevingen op de nabfj de Eindho- vense fabriek gelegen proefbaan en werd ook een groot aantal metingen en onderzoekingen buitenshuis uit gevoerd. De Toyota zineverbruik schynt om en nabij de 1 op 10 te liggen, wat voor zo'n fikse auto (950 kg» niet ongunstig is. De kofferruimte is ten opzichte van de vorige Corona aanzienlyk verruimd door het vroeger liggende reserve wiel schuin tegen de zykant aan te plakken. Schyfremmen op de voor wielen en een rembekrachtiger zor gen mede voor de veiligheid. Stan daard op de Toyota 1500 zitten ban- I den met witte zyvlakken, achteruit- j rylampen, ruitewissers met twee snelheden, stuurslot, dubbele kop lampen e.d. en ook is een bitac- en I Corona 1500 tectylbehandeling in de prys inbe grepen. Voorts hebben Peugeot en Audi enkele detailverbeteringen bekend gemaakt, die op de modellen 1971 te vinden zullen zyn. De Audi-mo- dellen 60 en 90 b.v. kregen een nieuw gevormd achterstuk, waardoor ze breder lyken. Het instrumentenbord werd ook vernieuwd. De belangrijkste verandering by Peugeot is, dat de motor van de 504 tot 2 liter (1971 cc )is vergroot, wat de trekkracht en acceleratie natuur - ïyk ten goede komt. De topsnelhe- den zyn geworden: normaal 162 en benzine-injectie 179 km per uur. Tenslotte enkele uitbreidingen van het Peugeot-programma, voor het eerst te zien op de salon van Parys: een stationcar van de 304, een 504 sedan met dieselmotor «met 2112 cc motor, pas volgend jaar in Neder land. evenals de 304 break) en de 504 injectie met automatische ver snelling. De pryzen van de Peugeots zyn gemiddeld met 3 procent geste gen, maar daarvoor krijgt men standaard voorin veiligheidsriemen. Ook Borgward Mexico kan het niet rooien. Na het faillissement van de Borgward fabrieken in Bremen in 1961 gaat nu ook Borgward Mexico liquideren. De Mexicaanse Borgward-historie is één lange lijdensweg geweest sinds een groep Mexicaanse financiers in 1962 besloot de complete fabrieksin- stallaties van Borgward op te kopen en naar Mexico te verschepen om daar het Duitse merk te doen her leven. Tydens de verhuizing kwam er al een kink in de kabel, omdat de ver scheping halverwege werd gestaakt. Toen de eerste zendingen fabrieks- installaties in Mexico aankwamen, was men daar in de plaats Mon terrey, waar de fabriek zou worden gevestigd nog niet eens aan de bouw begonnen, zodat het reeds ver scheepte materiaal daar in de woestyn stond te verroesten. Men maakte daarom geen haast met de verscheping van de resteren de 400 kisten, die nog steeds in een der Borgward-hallen stonden opge steld. Rheinstahl-Hanomag, de nieuwe eigenaar van de Borgward-fabrieken verlengde het huurcontract van deze hal met enkele maanden, maar liet toen de boel op straat zetten. Inmid dels was het project reeds in andere handen overgegaan, omdat de oor spronkelijke kopers het financieel niet meer konden bolwerken. Begin 1963 zou de produktie van de Mexicaanse Borgward <de Azteca) moeten beginnen. Dit tijdstip werd later naar herfst 1965 verschoven, maar pas in augustus 1967 rolde de eerste Borgward in Monterrey van de band. In mei 1968 verscheepte men de eerste Borgward naar Duitsland, maar de wagen vond nergens een enthousiast ontvangst. De produktie-aantallen bleven zeer beperkt en door gebrek aan winst- mogeiykheden heeft men thans be sloten de fabriek maar te liquideren. Een bijzonder handig ac cessoire is de inbouwconsole van Robert Bosch. Deze be staat uit een vijftal aanslui- tingspunten voor extra ac cessoires, die men zou willen bijkopenzoals een interval- ruitewisser, mistlampen, een elektrische ruitesproeier enz. Wie behoefte heeft aan nog meer knoppen, kan ook twee consoles naast elkaar mon teren. Met het oog op de inwendige veiligheid zijn de knoppen van flexibel plastic gemaakt. Defecte schokdempers hebben een nadelige en soms zelfs gevaariyke Invloed op de wegligging van de auto en op de grip van de banden op de weg. Of schokdempers nog deugdelyk zijn kan men gemakkelyk constate ren door met het volle lichaamsge wicht de spatborden één voor één neer te drukken. Komt het voertuig met eenmalig wippen weer in zijn uitgangsstelling terug, dan zyn de schokdempers in orde. Gaat het spatbord enige keren op en neer dan is het de hoogste tyd, de schokdempers te verwisselen, die steeds paars-gewys vervangen moe ten worden. Dus geen oude en een nieuwe schokdemper vóór of achter. Dit leidt tot een ongelykmatige tchokdemping. Slechts weinig automobilisten zyn lich bewust van het gevaar van ver tieten schokbrekers. Zy weten een- ■voudig niet, dat onjuist functioneren Jvan de schokbrekers evengoed tot Hterlles van controle over het stuur kan leiden als fouten in het stuur mechanisme. Men wordt ook niet geconfron teerd met de ondeugdelykheid van deze onderdelen. Het capaciteitsver- lies treedt slechts langzaam op, zo dat de bestuurder eigeniyk gewend raakt aan een slechtere wegligging en men tracht door een gewyzigde manier van ryden de onstabiliteit van de wagen te compenseren. Aangezien de schokbrekers onder de wagen en dus niet in het gezicht liggen, heeft men de neiging ze te vens te vergeten wanneer de wagen ter controle naar de garage wordt gebracht. De meeste schokbrekers verliezen na 30.000 km hun doeltreffendheid en by 40.000 km bereiken ze meestal het kritieke punt. Natuuriyk zal de een het wat langer uithouden dan de an der. maar als gemiddelde mag men bovenstaande cyfers aanhouden. Wanneer men veel kort afstanden in de stad rijdt, kan men de levens duur der schokbrekers wat verlen gen, maar ze zullen beslist eerder versleten zyn als men er een ge woonte van maakt steeds hard te ry den. Uit veiligheidsoverwegingen moet men de schokbrekers na 30.000 km laten controleren en als ze dan nog niet aan vervanging toe zyn, min stens eens in de twee maanden, tot dat blykt dat er nieuwe op gemon teerd moeten worden. Repareren heeft in de regel geen zin. Als het mogeiyk zou zyn, zyn de reparatie kosten vaak niet veel lager dan de prys van nieuwe. De functie van de schokbreker is overmatige beweging van de veren In opwaartse en neer waartse richting op te vangen. Door het voorkomen van overma tig springen veroorzaken de schok brekers een stevig contact van alle vier wielen met het wegdek onder praktisch alle omstandigheden en dit heeft een goede rem- en stuurcon- trole tot gevolg. Deze controle gaat echter verloren zodra versleten schok brekers het springen niet langer con troleren en de wielen dus het con tact met de weg verliezen. Ook zor gen de schokbrekers voor stabili teit tydens het ryden in de bochten. Er is dus alle reden om ze af en toe eens te laten controlereren. Kemmons Wilson, president-direc teur van de Holiday Inns, gaat zich ook met de autoverkoop bemoeien. In 11 van de ca. 50 Amerikaanse Staten heeft hy de verkoop op zich genomen van het Japanse automerk Subaru. Daartoe werd een dochter- maatschappy opgericht, de Southern Subaru Star. waarvan Wilsons zoon. Robert A. Wilson, tot vice-president werd benoemd: In de Ver. Staten worden Jaar lijks ruim 6 miljoen personenauto's naar de schrooothoop gebracht. Re- oordjaar was 1966 met 6.958.000 stuks. Chryslers mini car. oorspronkeiyk met de codenaam 25 Car, maar thans met de aanduiding R-429, zal niet in het voorjaar van 1971, maar pas in januari 1972 uitkomen Dit najaar brengt Chryler als „kleine" wagens de Dodge Demon en een Valiant 2d. hardtop uit en in januari 1971 twee importwagens: de Sunbeam 1250/1500 onder de naam Plymouth Cricket en de Colt van de Japanse fabriek Mit» suttshi onder de naam Dodge Coi\

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23