MATROZEN EN MARINIERS VEGEN E DAM CHOON Sombere verwachting: benzine en olie worden nog duurder Kamer eist verklaring over rellen op de Dam Relmakers sloegen op de vlucht Juristen bezorgd over misdrijven in vliegtuigen MAN VERDACHT VAN DOODSLAG OP KLEUTER fOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) Een kleine honderd matro- n en mariniers hebben gisteravond in Amsterdam, enige inuten voor de mobiele eenheden van de politie op de im arriveerden, het monument schoongeveegd. Hun ini- tief werd direct beantwoord door een charge van de irechau8see: zoals maandagavond de relmakers telkens alle richtingen uiteen stoven, zo vlogen gisteren even acht uur de matrozen de Damstraat, de Pijlsteeg en de armoesstraat in, achterna gezeten door een eenheid van marechaussee. oofdcommissaris P. A. Jong, die af het middenplein de operatie Je: „Ze waren een fractie van seconde eerder op de Dam dan Maar als hieruit later op de ad ongeregeldheden en vernielin- ontstaan, dan is dat voor een ngryk deel toe te sohrijven aan eigengereide optreden van de rozen. Er waren op dat moment geen provocaties", rt optreden van de matrozen is elljkbaar met dat van hun voor- :ers in de herfst van 1967. die ongevraagd een eind maakten de in die tijd voortdurende be ing van de hal van het Cen- Station in Amsterdam door de nozems genoemde jongelui, als in 1967 mag nu worden ver dat de militaire politie het rzoek naar de acties van de uiers zelf in handen zal nemen, matrozen hebben zich nadat zij de Dam waren verjaagd, terug- okken op het Centraal Station, enig beraad besloten zij terug te naar Amsterdam, Den Helder Doorn. Paardevijgen Amsterdamse binnenstad bood ravond opnieuw het beeld van on gechargeerde straten, hier en ingegooide ruiten, leeggeroofde de ouderwetse geur van tevygen. De rellen waren echter ?ts geringere schaal dan maan- vond. Tussen negen en tien uui- de sterkte van de politiemacht roerd van 90 tot 300 man. Op lam weerklonk weer het dreigen- sblaf van honden, t in de wijde omtrek van de waren alle straten en stegen en afgezet door de politie. Aan lieriferie van Ihun opstellingen lenv groepjes mensen te kijken, een honderd meter verder was de stad zo rustig als op een normale avond in Amsterdam. De plunderingen waren aanzienlijk geringer dan maandagavond, wat in de eerste plaats te danken is aan het snelle optreden van de politie. Anders dan de avond ervoor kan de politie direct op grote schaal ingrij pen zodra een ingegooide winkelruit wordt gemeld. Niettemin heeft men kans gezien onder meer bij een ju welier een groot deel van de uitge stalde kostbaarheden weg te grissen. In de Karnemelksteeg, een zij straatje van het Damrak, werd een steen, waaraan een Molotow-cocktail was bevestigd, door een ruit gegooid van het reisbureau Lindbergh. Er ontstond een korte, maar felle brand, die door het personeel zelf werd ge blust. Benzine Op de Prins Hendrikkade voor het ^ïoofdikwartier van het Leger des Heils haalden jongeren de verkeers borden uit de grond, waarmee zij barricades begonnen te maken. De politie brak deze af en kwam daar verder niet in actie. Er kwamen meldingen bij de politie binnen dat op twee plaatsen jongelui bezig wa ren met uit benzinereservoirs van auto's gehaalde benzine en lappen benzinebommen te maken. Daaraan werd snel een einde gemaakt. Rond middernacht waren er tien arrestanten, onder wie een 20-jarige Duitser, gemaakt wegens het gooien van stenen en er vielen twee gewon den. Een man die op het Damrak een steen naar een tram wilde gooien viel achterover voor een juist passe rende auto, en in de Oude Brug steeg werd een jongeman bij een der charges omver gelopen. Barabre de Groot presen te gistermiddag in Amster- haar bonteollectie 1970/1971. ie foto drie van haar ontwer- Vlnr. Gerlofke in een zwart t mantel, gevoerd en a/gezet wit Mongoline (lam), Sonja tn bruin-witte konijn poncho donkere bruine vosrand ejj. teth in een langharige na- pahmi mantel, afgezet met wrebont. Chroesjtsjow thuis De vroegere Russische premier Nikita Chroesj tsjow rust uit in zijn zomerhuis in de buurt van Moskou, nadat hy drie maanden in een ziekenhuis onder medische behandeling is geweest, al dus het Joegoslavische persbureau Tanjoeg. Chroesjtsjow, die nu 76 is, had hartklachten. HU zou nu zyn meeste tyd doorbrengen met het kweken van bloemen, schilderen en fotograferen. Poolse treiler gekaapt Vier ver stekelingen en een lid van de be manning hebben een Poolse treiler gekaapt en zijn ermee naar het Deense Oostzee-eiland Bornholm ge varen. Volgens de Deense politie zul len de kapers om politiek asiel vra gen. Het zyn vyf Jonge Polen. Manschappen van de Marine vegen de Dam schoon. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer heeft aan de regering een nota gevraagd over de onge regeldheden die zich maandag avond in Amsterdam hebben voorgedaan. De Kamer wil deze nota graag op korte termijn be spreken. De PSP-er Wiebenga heeft gisteren in de Kamer ge tracht een mondelinge verklaring van de situatie in Amsterdam te krijgen maar hiervoor was geen meerderheid te vinden. De steun voor het plan van de PSP werd slechts gevonden by de PvdA. D'66, CPN, DS*70 en de AR. Dit betekende 59 voorstemmers. Er waren echter 65 tegenstemmers, zo dat het plan van de heer Wiebenga werd verworpen. De pacifist noemde de ongeregeld heden in de hoofdstad van zo ingry- pende en ernstige betekenis, dat hy de mening van de regering wilde ho ren. Hy vroeg hierby vooral ant woord op de vraag of er tussen het gemeentebestuur van Amsterdam en de regering overleg is gepleegd over het in te stellen slaapverbod. Tevens wilde hij weten welke maatregelen er getroffen zyn om on geregeldheden te voorkomen c.q. op te vangen door optreden der politie. Ook wilde hy graag een toelichting op het feit dat de politie maandag avond met scherp heeft geschoten. De AR had by monde van fractie leider Biesheuvel geen bezwaar tegen het verzoek zoals ook later bleek uit de steun die eraan werd gegeven. De heer Biesheuvel zei zich echter wel te distantiëren van de nadere motivering en vraagstelling van de heer Wiebenga. De PvdA drukte zich via de heer Den Uyl soortgelyk uit. De heer Geertsema (VVD) meen de dat de heer Wiebenga maar om een interpellatie moest vragen, waar na de heer Mellema <CHU) liet blij ken meer te zien in een nota van de regering in plaats van een mon delinge verklaring. Ook de KVP zag by monde van waarnemend fractievoorzitter An- driessen meer in deze procedure, omdat de kamerleden volgens hem zich dan beter op het debat zouden kunnen voorbereiden. De heer Wiebenga meent dat een dergelyke manier van werken te veel tUd vergt. De meerderheid van de Kamer was het niet met hem eens en verwierp dan ook zyn sug gestie. Vervolgens gaf de hele Ka mer steun aan het toen door de heer Mellema gedane verzoek om een schriftelyke nota. Inmiddels heeft de heer Schuitemaker (DS'70) schrifte lyke vragen gesteld over de ongere geldheden in Amsterdam. Hy meent dat deze een gevolg zyn van het uitbiyven van duidelyke be- leidslynen van de zyde van de rege ring over het handhaven van het gezag. De heer Schuitemaker herin nerde in zyn schriftelyke vragen er aan dat hy drie maanden geleden ook soortgelyke vragen heeft ge steld. Hy deed dit naar aanleiding van een toespraak van de voorzitter van de Katholieke politiebond St. Michael die toen zei dat de autoritei ten te kort schieten met het geven van richtlynen. De heer Schuitema ker schryft het te betreuren dat op deze vragen nu nog geen antwoord is gegeven. Hy meent dat mede door deze onduidelykheid de ongere geldheden in de hand zyn gewerkt. DEN HAAG (GPD) Een inter nationaal gezelschap juristen maakt zich bezorgd over het feit, dat in een door de internationale burger- luchtvaartorganisatle ICAO aan de leden-landen voorgelegd wetsvoorstel inzake misdryven aan boord van vliegtuigen, lacunes zyn geconsta teerd. waardoor het nog weer niet mogelyk zou zyn alle vormen van misdrijf in deze categorie te berech ten. De bezorgdheid werd gisteren uit gesproken door de werkgroep voor luchtrecht van de internationale ver eniging voor publiek- en privaatrecht de „International Law Association", die zoals gemeld deze week in Den Haag congresseert. De juristen con stateerden, dat het ICAO-voorstel zo als dat aan de leden-landen is voor gelegd, zeker een belangrijke stap voorwaarts zal zyn, maar dat het helaas niet waterdicht is. Het ICAO-ontwerp definieert als een misdrijf „het wederrechtelijk handelen aan boord van een vlieg tuig tydens de vlucht". Met enkele zeer recente voorbeelden toonden le den van de werkgroep aan, dat men thans ook al vluchten in gevaar kan brengen zonder zelf aan boord te zyn. by voorbeeld door telefonische afper sing van geld met een duidelyk om schreven vlucht als inzet. Zy wensen de tekst dan ook zodanig te zien ge- wyzigd, dat elke ingreep Jegens een vliegtuig in de vlucht als een mis drijf wordt aangemerkt, onverschillig of de dader aan boord is of niet. TILBURG (ANP) Verdacht van doodslag is door de Tilburgse politie aangehouden en ingesloten de 26-jarige weduwnaar W. M.. die in zyn woning in de Textielstraat te Tilburg samenwoonde met mevrouw V. Het slachtoffer is de by na twee- Jarige Sylvia V., dochtertje van de vrouw. Het kind overleed in de nacht van zaterdag op zondag onder ver dachte omstandigheden, zodat de ge consulteerde arts de politie waar- Schuwde. Het lykle vertoonde alle uiteriyke kenmerken van mishande ling en werd derhalve in beslag ge nomen. Als vermoedeiyke doodsoorzaak gaf de man „een val van de trap" op. Nadat sectie was verricht werd duidelyk dat een val nimmer de ge constateerde verwondingen had kun nen veroorzaken. Buiten een aantal uiteriyke beschadigingen wees de sectie uit, dat de lever van het kind totaal was vernietigd en dat een aan tal ribben en het sleutelbeen waren gebroken. Maandagavond werd de man voor een nadere verklaring naar het poli- tibureau geroepen en na veel dubieu ze uitlatingen ingesloten. Dinsdag heeft hy een volledige bekentenis af- legd. Hy zei het kind tegen de grond te hebben gegooid en het daarna te hebben getrapt. De man had die be wuste avond gedronken en bekend is, dat hy na het gebruik van alcohol houdende dranken steeds byzonder opvliegend en agressief is. DEN HAAG (GPD) De benzine- prys is weer omhoog. By de pompen telt elke liter anderhalve cent méér aan op de roterende pryzen teller. En dat nog maar net drie weken na dat een prysverhoging van 1,2 cent het plezier van het autobezit weer eens wat had vergald. Waarom stort zich de ene financiële strop na de andere uit over de automobilist? Daaromhy staat by de benzine pomp als machteloze oog in oog met. een belangrijk stuk wereld politiek en dito economie. Dit zwaarwichtige complex van oorzaken staat achter de hogere ben zinerekening, die u te betalen krygt: Er is in mei van dit jaar door werkzaamheden met een bulldozer een ongeluk gebeurd met de trans- arabische oliepypleiding. De leiding van de Aramco-maatschappy, uit Saoedi-Arabië naar de Middellandse Zee. mocht van Syrië niet meer wor den gerepareerd wegens de Syrische afkeer van Amerikanen in verband met hun standpunt in het conflict met Israël. Een Jaar-aanvoer van 25 miljoen ton ruwe olie werd hier mee afgesneden; In Lybië eiste de regering ineens veel meer geld van de oliemaat- schappyen voor de rechten op olie winning in dit land. Dit had tot voorlopig gevolg dat de olieproduk- tie daar met 25 miljoen ton per jaar terugliep. Tankers •h Maar Europa moet olie hebben voor zyn energievoorziening. Dus moet alles wat nu niet meer door de traps-arabische pypleiding komt, plus wat niet meer in Lybië wordt ge- wonnnen. worden aangevoerd van verder gelegen winplaatsen, en langs groter omwegen. Per tankschip. Zo is er van de kant van de oliemaat- schappUen een geweldig vraag geko men naar te charteren tankers. De charterpryzen zyn daardoor omhoog gevlogen: per eenmalige charter van 8 dollar per ton begin dit jaar, tot 25 dollar per ton thans. Want de transport-ellende begon niet pas in mei, toen de Arabische olieleiding brak. maar er waren al andere oorzaken waardoor om vrachtruimte werd geschreeuwd. De industrie blykt in 1970 veel meer olie te zyn gaan verbruiken, dan werd verwacht. In Engeland en West-Duitsland schakelden de elek trische centrales ook al eerder dan iemand had verwacht, over van kolen op olie. En tot overmaat van ramp had Scandinavië dit jaar een zeer droge zomer. Waardoor de elektrici teitsopwekking door waterkracht werd gestagneerd en er ook daar meer olie dan anders nodig was voor de centrales. En wat kan er dan nog verder mis gaan, waardoor alles nog weer duurder wordt? Ogenschynlyk kleine gebeurtenissen kunnen daar hun kwade invloed op uitoefenen. Shell, by voorbeeld, verloor twee tankers van elk 210.000 ton. Eén, de „Marpessa", zonk. De andere, de ..Mactra", kon na een explosie worden behouden, doch ligt nu werkeloos op een Japan se reparatiewerf. De uitschakeling van die twee schepen betekent uit schakeling van weer eens 2% miljoen ton jaaraanvoercapaciteit voor West- Europa. Prijslijst Ergens op de wereld stagneert de oliewinning, ergens valt een pyplei ding uit, ergens gebeuren scheeps rampen, de vrachtprijzen gaan door de geforceerd gestegen vraag als vuurpylen omhoog. En dan kan de kleine en grotere Nederlandse consument over de loop van dit jaar de volgende prijsstijgingen noteren: 10 januari: zware stookolie f 1,90 per 1000 liter. 17 januari: au togasolie, gasolie, huisbrand 1 en 2 dunne stookolie 60 cent per 100 liter januari; petroleum 40 cent per 100 liter, zware stookolie f 1,95 per 1000 liter. 28 februari: zware stookolie fl.86 per 1000 liter. 7 maart: zware stookolie f2,80 per 1000 liter 1 juni: beide soorten benzine 0.6 cent per liter, zware stookolie f3,20 per 1000 liter. 18 juni: zware stookolie f6 per 1000 liter. 1 juU: superbenzine 0,7 cent per liter, ge wone benzine 0,5 cent per liter, zware stookolie f 4 per liter. 15 julii zware stookolie f 6,60 per liter 3 augustus: beide soorten benzine 1,2 cent brommermix 2 cent, autogasolie aan de pomp 0,8 cent, gasolie, huisbrand 1 en 2 en dunne stookolie 80 cent per liter. 22 agustus: beide soorten benzine anderhalve cent, petroleum 0,7 cent per liter, gas- oliën, huisbrand 1 en 2 en dunne stookolie f 1 ,40 per 100 liter, brom mermix een cent, gasolie aan de pomp 0,9 cent. Duurder En de verwachtingen In scheepvaartkringen heeft het Tanken straks nog duurder (Foto LD/Holvast) opzien gebaard dat Shell onlangs 450 miljoen gulden heeft neergelegd om vier tankers van 70.000 en 90.000 ton zestien maanden in charter te kunnen nemen en drie nog op te le veren supertankers voor drie Jaar. Honderden miljoenen uitgeven, gaat by een wereldconcern gepaard met vooruitzien. De vrachten zullen nog wel duurder worden, de pryzen voor de consument daardoor hoger. En als we de tegenslag krygen dat ook de winter een strenge wordt, zul len de prijsver hogingen keer op keer toeslaan.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7