MARINE KEURT „DAMACTIE" AF Huishoud-show Stakingen in havengebied Najaar s- van Langezaal lekker lui h Treffer !BC moet fficieel tidia uit Kellenmakers vluchtten voor matrozen en mariniers Gevecht in Jordaanse hoofdstad sensatie-prijzen (Due/ Q&ei Na begin bij JVilton-Fijenoord Wij verkopen tien dagen tegen AMERIKAANSE TROEPEN UIT ZUID-KOREA euwo linezen gedood in Vietnam? Geinig wind SpgericKt 1 maar! TSCO WOENSDAG 76 AUGUSTUS T070 No. 33180 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel 1 Lelden Glro 570M Ifdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst Telefoon Directie en Administratie 35041; Redactie: 2150T f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. AMSTERDAM (GPD, ANP) Onmiddellijk nadat gisteravond ongeveer honderd geüniformeerde matrozen! en mariniers met fietskettingen en koppels de Dam had den gezuiverd van rellenmakers en damslapers,' maakte de Marine bekend dat een diepgaand onderzoek zal wor den ingesteld naar het eigenmachtig optreden van de mari niers in het centrum van Amsterdam. Een woordvoerder van premier De Jong deelde kort na de actie mee, dat de minister-president Pet optreden van de mariniers en matrozen ten sterkste afkeurt. „Geen enkele groep in onze samen leving", aldus de premier, „mag het recht in eigen hand nemen". Minister-president De Jong nam direct daarna contact op met staatssecretaris Van Es van Marine. De staatssecretaris zegde de pre mier toe nog dezelfde avond het onderzoek naar de gang van zaken ter hand te zullen nemen. Inderdaad werd onmiddellijk na de terugkeer van de betrokken matrozen en mariniers in Hilversum, Doorn en diverse andere plaatsen een begin gemaakt met het ondervragen. De Marinevoorlichtingsdienst deel de vanochtend mee, dat geprobeerd zal worden aan de weet te komen, wie aan de actie hebben deelgeno men en hoe die actie tot stand geko men is. Ook wordt nagegaan of er sprake is geweest van spontaniteit en wat er precies in Amsterdam gebeurd is. Maatregelen De marineleiding keurt de actie, die volgens haar in strijd is met de democratische beginselen eveens ten strengste af. Ook de Comman dant Zeemacht in Nederland heeft zich in de loop van de avond in een telegram aan de commandanten van schepen en inrichtingen in dezelfde geest uitgelaten en opgedragen af- doende maatregelen te nemen, zodat herhaling in elk geval wordt voorko men. Het provo-raadslid Roel van Dufjn heeft naar aanleiding van de rellen B en W schriftelijk gevraagd ..of zij bereid zijn het slaapverbod op te schorten voordat er nieuwe con- I AMMAN AP) Tijdens een vuur gevecht in de Jordaanse hoofdstad Amman tussen guerrillastrijders en mannen van de Jordaanse vei ligheidsdienst zijn vandaag één com mando gedood en drie personen ge wond. De schietpartij vond plaats in de buurt van de grote Al-Hoessein Moskee, in het centrum. Er werden verscheidene arrestaties verricht. Het betreft hier het achtste inci dent van dergelijke aard en eruit blijkt, dat de spanning tussen de commando's en de regering van Ko ning Hoessein gaandeweg aan het toenemen is. Volgens de „fedajjien" wil de ko ning een eind maken aan alle open bare activiteiten van de commando's in zijn land. omdat deze een vredes regeling in het Midden-Oosten in de weg staan. f lieten tussen jongeren en politie los breken en opdat de betrekkelijke to lerantie. die er in Amsterdam heers te voor het verbod weer tot haar recht kan komen". Uit de gewelddadige rellen is vol gens Van Duün duidelijk gebleken, dat het slaapverbod op de Dam en omgeving een ondoelmatig paarde- middel is, dat grote materiële en psychische schade aan de stad toe brengt. Het raadslid vraagt op korte termijn meer urinoirs op en rond de Dam aan te leggen om een eind te maken aan de anders blijkbaar moeilijk te vermijden onhygiënische toestanden. Volgens de afdeling Amsterdam van de Federatie van Socialistische Jon geren Werkgroepen „Revolte" zit ten de echte relmakers in de directie kantoren rondom de Dam en op het stadhuis. „Wij verklaren ons tegen de versterking van het staatsgezag, van leger en politie, tegen de marine knokploegen en voor handhaving van de bestaande vrijheden en eisen daarom: opheffing slaapverbod en ontwapening van de politie, aldus de verklaring van Revolte Amsterdam. Inmiddels wordt steeds duidelijker aat 't slaapverbod voor de Dam door burgemeester Samkalden genomen is tegen de wens van de meerderheid van de gemeenteraad. De Volkskrant wist vanochtend te melden dat de overgrote meerderheid van de ge-- meenteraad zich zowel ln juni als de vorige week heeft verzet tegen de plannen om het slapen op de Dam te verbieden. Waarschuwing Toen dr. Samkalden de vorige week de commissie van bijstand voor open bare orde bijeen liet komen waren PvdA, PSP en WD tegen, de andere partijen hadden op zichzelf geen be zwaar meer tegen een eventueel ver bod maar zij waarschuwden de bur gemeester ernstig, dat het tijdstip van invoering verkeerd gekozen was. Vanmiddag zou burgemeester Sam kalden in de Amsterdamse gemeen teraad een korte verklaring afleggen, waarna een debat zou volgen. Meer nieuws over de acties op de Dam op pagina 7. Mevr. J. Klein Lenderink uit Ellekom heeft een giftige reuzen- plant in haar tuin. De plant ver oorzaakt ernstige brandwonden waarvan de littekens jarenlang zichtbaar blijven. Hij kan vooral bij allergische mensen gevaar opleveren. De heer Klein Lende- rink herkende het giftige kruid van een foto in een tijdschrift. ADVERTENTIE ROTTERDAM (GPD) De sta king bij Wilton-Fijenoord in Schie dam heeft zich vanmorgen uitge breid tot enkele andere scheeps werven in het Waterweggebied. Bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij zijn duizend van de vier duizend werknemers in staking ge gaan. Het werk bij de scheepsbouw maatschappij Nieuwe Waterweg in Schiedam, een dochteronderneming van de RDM, ligt volledig stil. Hier hebben 600 werknemers geweigerd aan het werk te gaan. Bij Verolme op Rozenburg en de werf Gusto in Schiedam wordt normaal gewerkt. Aanleiding tot de stakingsgolf is het ongenoegen over het inschake len van door koppelbazen geleverde werknemers, die meer verdienen dan de arbeiders die bij de werven in vaste diens i zijn. De staking op de werven van Wilton-Fijenoord in Schiedam en Rotterdam, die dinsdagmiddag on der ongeveer 3000 werknemers uit brak, duurt inmiddels nog steeds voort. De stakers verschenen van morgen wel op de werfterreinen, maar zij gingen niet aan het werk. Aanleiding voor de actie is onder meer de toegenomen activiteit van koppelbazen. Directie en ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord hebben dinsdag avond in een urenlange vergade ring geprobeerd om de zaak tot een oplossing te brengen. Dat is niet gelukt. De directie besloot gisteren al de kantines af te sluiten om te voorkomen dat de stakers deze zouden gaan bezetten. De stakingsactie zou daar niet al leen betrekking hebben op de toe genomen activiteiten van koppelba zen, maar ook bedoeld zijn als on dersteuning van looneisen van tech nisch geschoold personeel. Dit per soneel zou een verhoging van hun netto weekloon van f 170,- per week met f 20 tot f 25 per week eisen. De directie van Wilton-Fijenoord verklaarde vanmorgen dat de be sprekingen met de ondernemings raad hervat zullen worden. Men hoopt vandaag een oplossing van het conflict te kunnen vinden. De actie op de werven van Wil ton-Fijenoord heeft een rustig ver loop. Aan de staking wordt niet deelgenomen door het kantoorper soneel ADVERTENTIE lak—M hi de Stadsgehoorzaal. Opening 28 augustus nam. 7 uur tot 10 uur Vrij entree Meubelen tegen halve prijzen. Radio, t.v., koelkasten, wasautomaten, afwasmachines, naaimachines, zig-zag slechts f 249, Deze grootse show duurt tot en met 6 september. Elke dag geopend van 10 uur voorm. tot 10 uur nam. Zie ook onze speciale gasverwarmingsshow met meer dan 60 modellen. TAIPEH (FORMOSA) (AP) Alle Amerikaanse troepen zullen uit Zuid-Korea worden teruggetrokken als de modernisering van het Zuid- koreaanse leger is voltooid, wellicht binnen vijf jaar, aldus heeft de Amerikaanse vice-president Spiro T. Agnew in Taipeh op Formosa (Na- Monalistisch-China) meegedeeld. Agnew is vandaag op Formosa aan gekomen. Daar zou hij vandaag en morgen overleg plegen met president Tsjang Kai-sjek in diens buitenver blijf in de bergen. Wat Zuid-Korea aangaat: met pre sident Park besprak Agnew defen sieproblemen. Park zou van Washing ton drie miljard dollar in de ko mende vijf jaar verlangen voor mi litaire en andere hulp, dit als tegen prestatie van Amerika voor het te rugtrekken van twintigduizend mi litairen, waartoe Amerika onlangs heeft besloten. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Aug. 1870: Een jongen onder de rondventers onzer bulletins geeft blijken van buitenge woon talent als koopman. Hij koopt een klein aantal bul letins, verkoopt deze maar loopt de kooper na en als de ze het bulletin heeft gelezen vraagt hij het terug voor één cent. Waarna verkoopt hij het weer voor 3 cent! (Advertentie) Met No vember wordt gevraagd een knappe, zindelijke keuken meid. niet beneden de 30 ja ren oud. Adres Rapenburg, Wijk 4, no. 263 (thans no. 9). EUW DELHI (AP) Het In- e ministerie van Buitenlandse en heeft opdracht gegeven dat British Broadcasting Corpora- (BBC) tegen a.s. zaterdag een e moet hebben gemaakt aan r activiteiten in India, en haar espondent in dat land moet te- oepen. t besluit werd vanochtend mee- eld aan de Britse hoge commis- i in Nieuw Delhi, Sir Morrice ss, nadat men had vernomen, de BBC in Londen had gewei- 1 de vertoning van een televisie- over de armoede in India stop Wen. 5 betreft hier een Franse film, takt door Louis Malle, i BBC heeft in Delhi een kan- aan het hoofd waarvan de cor- mdent, Ronald Robson, staat, ferken in totaal 12 personen. IIGON (AP) Zuidvietnamese Reristen melden, dat zij tijdens «tie in het bos van Oe Min in Bidwesten van de Mekong-delta chamen hebben gevonden van 51 «e soldaten, die voor het me- «1 waren gesneuveld tijdens en artillerie-aanvallen. Er ko- ?eregeld berichten binnen over ïse militairen die meevechten in ■China, maar een officieel en be- send bewijs van het deelnemen Chinese strijdkrachten aan de van de communistische troe- i nog nooit geleverd. Bilt verwacht van vanavond tot soavond: en zonnig weer met weinig en ongeveer dezelfde tempera- els vandaag. tomaakt om 12.40 uur). 27 AUGUSTUS to>: 5.4b uur; onder: 19.39 uur !op 0.19 uur; onder: 18.13 uur. *ter in Katwijk te 12.18 uur, •ter te 7.39 20.15 uur. bestaat uit 18 pagina's Mariniers en matrozen pakten zaken flink aan. Ze droegen de Imakers zelf naar de arrestan- wagens. Bang om klappen te krijgen rong deze Damslaper in het iter. Toen bleek echter dat hij tt kon zwemmen, waarop de irechaussee zich van een an- re kant liet zien n.l. als die n mensenredder.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1