Amsterdam 'relt' weer eens WALL STREET SNEL OMHOOG KABOUTERS UIT RAADZAAL VERWIJDERD CBS becijfert waarde van ons leefmilieu „Damslaapverbod"aanleiding tot spoor van vernielingen Artsen- protest tegen aardgas winning Udink sprak met Abba Eban Nieuwe peiiocle van opgang Mr. Marijnen verdedigt afbraak milvakamp Spoedeisend herstel Kon. Julianabrug noodzakelijk Bisschop Walsh na 12 jaar vrij Zaal binnen DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 UTRECHT (ANP) In het na jaar van 1971 komen voor het eerst belangrijke cijfers beschikbaar over de economische waarde van het leef milieu. De pas opgerichte onderafde ling Leefmilieu van de afdeling Ge zondheidsstatistieken van het Cen- BERGEN (ANP) Naar aanlei ding van de voorgenomen gaswinning in de Bergens-Schoorlse duinen en de Bergemermeerpolder is door de Bergens-Sohoorlse artsen een peti tionnement opgesteld aan de staats secretaris Kruis inga. Ondanks de va kanties heeft, volgens de initiatief nemers, meer dan 80 procent van de artsen uit de kring Alkmaar en om geving, dit petitionnement mede-on dertekend. Het zal aan de staatssecretaris morgen worden overhandigd. De overhandiging zal geschieden door de artsen dr. L. Wynberg, dr. B. A. Luif, dr. J. M. P. Lugten en dr. F. Hödde De bezwaren van de artsen betref fen de geestelijke volksgezondheid, overal zal men gedurende vele jaren zware geluidsoverlast hebben omdat de boringen voortdurend uitgebreid en onderhouden zullen moeten wor den. Er zal geen enkele plek in dit gebied meer zijn waar men lawaai en herrie der vele industriële vesti gingen zal kunnen ontlopen. Er komen visueel zeer storende in stallaties in unieke natuurgebieden, en de luohtzuivering wordt aangetast o,a. boormotoren en zwaar auto transport. Ook t.a.v. de drinkwater voorziening kunnen onvermoede ri sico's aanwezig zijn. De artsen menen zich dan ook te moeten verzetten tegen elke aan tasting van dit gebied. traal Bureau voor de Statistiek heeft namelijk een model ontworpen om het verbruik van schaarse goederen in onze welvaartsstaat, als schone lucht, schoon water en misschien ook speelruimte voor kinderen, te kwan tificeren. Dit heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruis inga, meegedeeld in „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond. De huidige gegevens over het na tionale inkomen vormen volgens dr. Kruis inga geen reële graadmeter meer voor de welvaart, aangezien de schade die door de economische groei ontstaat („vuile" industrieën, meer verkeer) niet in de becijferingen is verrekend. Als het CBS het schade-effect in derdaad kan kwantificeren, moeten de beschikbare cijfers volgens dr. Kruizinga zo snel mogelijk worden ingevuld in de economische bereke ningen. De staatssecretaris deelde nog mee, dat contacten met het bed rijf slevert tot resultaat hebben gehad, dat het zwaveldioxyde-gehalte in het Water weggebied ondanks de uitbreiding van de olieraffinaderijen de laatste jaren niet is toegenomen Over het hele land gerekend is het gehalte zwaveldioxyde zelfs iets gedaald, dit in tegenstelling tot praktisch alle andere landen ter wereld. JERUZALEM (AFP/ANP) Mi nister drs B. J. Udink 'Ontwikke lingssamenwerking» heeft maandag in Jeruzalem vergaderd met de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban. Minister Udink, die wordt verge zeld door de directeur-generaal voor internationale samenwerking drs. J. Meijer, brengt op uitnodiging van minister Eban een bezoek aan Israël om kennis te nemen van de Israëli sche projecten en opleidingsprogram ma's voor ontwikkelingsbijstand. De Nederlandse bewindsman zal nagaan welke mogelijkheden voor samenwer king tussen beide landen bestaan op het gebied van de antwikkelingsby- stand. Voor de gezamenlijke werkverga dering heeft minister Udink eerst nog geen privé-onderhoud gehad met minister Eban. Na de vergadering volgde een ontmoeting met de Ls- raëlische minister van staat Sjimon Peres. NEW YORK (OPD) Nadat pre sident Nixon had verklaard in te stemmen met de zienswijze van de voornaamste economen, dat er een afkoeling is opgetreden in de over verhitte economie der Verenigde Sta ten, leek het hek van de dam in Wall Street. De reeds vorige week opge treden koersstijging werd maandag by een omvangrijke handel in fors tempo voortgezet. Bijna 19 miljoen shares verwisselden van eigenaar, een aantal dat meer dan het dubbele was van het cijfer dat nog maar enkele dagen geleden werd bereikt. Tot nu toe was de hoogste omzet van het Jaar voorgekomen op 28 mei, toen eveneens bijna 19 miljoen shares in andere handen overgingen. nanina 1 Er,waren zelden zoveel slaap-avond. Natuurlijk werd er ijverig slaapverbod", dat gisteren van vervolg van pagina i gegadigden op de Dam als gister- gediscussieerd over het „Dam- I kracht werd opkrassen, met name naar de goedkope overnachtingsgelegen heden van drie gulden per nacht inclusief ontbijt. AMSTERDAM (GPD) Het Dam-detachement van de poli tie had strikte opdracht in alle redelijkheid tegen het slapen op te treden. Eerst waarschuwen, niet meteen verbaliseren. Men hoopte dat na een waarschuwing de meesten wel zouden Tegen negen uur gisteravond trok een groep van omtrent drie honderd jongelui van de Dam via het Damrak naar het Cen traal Station waar de rijweg werd geblokkeerd en het tram verkeer werd belemmerd. Na korte tijd keerde men terug, maar onderweg moesten enkele parti culiere auto's het ontgelden. De vernielingen op en bij het Damrak waren voor de politie langzaamaan reden om de mobiele eenheid de straat op te« turen. Er zou een urenlange veldslag op volgen die niets meer uitstaande had met het al of niet slapen op de Dam. De ene charge na de andere golf de door de binnenstad. Er werd met rookbommen gegooid en met molo- tow-cocktails, met stenen, stukken glas, brokken tegel en andere pro jectielen. Kapitale spiegelruiten van Bijenkorf. C en A, Hema en tal van andere zaken gingen aan digge len, de etalages werden goeddeels leeggeroofd. Ambulances reden af en aan, In 't nauw Op het Damrak by de Byenkorf raakten twee politiemannen in een motor-met-zyspan in het nauw. Him collega's te voet waren even niet in de buurt en de menigte drong op. Het regende stenen. „Ik geloof dat we afgeslacht waren", zei de mo torrijder later. „We konden geen Geen pardon Tot ver na middernacht duurde de onrust in de Amsterdamse binnen stad. Met het grimmiger worden van de gevechten hadden de politieman nen uitgerust met helmen (met gezicht- en nekbescherming)rieten schilden en lange gummistokken ook geen pardon meer. Wie hun voor de voeten kwam, rennend of liggend, kreeg zwiepend een gummilat over zich heen. De ene na de andere politieman kon zich onderwijl laten verbinden omdat een steen of een ander pro jectiel hem had geraakt. Vooral in de Damstraat moest de politiemacht soms wyken voor het geweld van de relmakers. dekking meer bereiken. Om het eer ste waarschuwingsschot werd alleen maar gelachen. Toen heb ik twee keer gericht ge schoten. Ik heb iemand willen raken van wie ik zeker wist dat hy met stenen had gegooid. Ik heb de „rel- lenkaart" van die fotograaf hele maal niet gezien. Alles bewoog ook zo voor ons". In de zyspan lagen zo'n tien scherpe, hoekige keien. De politieman wenste dat burge meester Samkalden het slaapverbod een paar weken had uitgesteld. „Dan was er niets gebeurd". In dezelfde zin reageerde het liberale gemeente raadslid G. W. Keja die de onlusten op het Beursplein van uit zyn auto volgde. „De burgemeester had het verbod in het voorjaar moeten uit vaardigen of na afloop van het sei zoen". Burgemeester Samkalden liet zich aan het begin van de nacht infor meren over de neergeschoten foto graaf. die thans in een ziekenhuis onder behandeling is. Op de dam volgde hoofdcommissaris P. A. Jong de operaties van zyn korps. Extra personeel van de stadsreini ging werd opgeroepen om, in het holst van de nacht, aan het oprui men van de brokken te beginnen. Zeker meer dan een ton schade moet zyn aangericht aan winkelruiten, etalage voor raden, parkeermeters die uit de grond zyn gerukt, auto's die door stenen zyn getroffen en stuk ken straat die werden opgebroken. Op diverse plaatsen rond de Dam werd vanochtend hard ge werkt om vernielde en leegge roofde etalages te herstellen na de rellen van gisteravond. Hier zijn werknemers van de Bijen korf aan de slag met platen hard-hoard. Ook bij C en A ver derop het Damrak was de aange richte schade aanzienlijk. Wfs 1 DEN HAAG (GPD) Het besluit van B. en W. van Den Haag om het door Kabouters gekraakte en in een „Vrydorp" herdoopte ex-Milvakamp te ontruimen en onmiddellyk daarop if te breken, dateerde al van 4 augus tus. Overleg met justitiële autoritei ten en met de domeinen hield de actie echter op tot dinsdagmorgen 11 augustus. Die mededeling kreeg de Haagse lemeenteraad maandagmiddag van (en van vakantie teruggekeerde bur- ALPHEN AAN DEN RIJN Een %ebreid onderzoek heeft uitgewe- fen. dat het dringend noodzakelyk k voorzieningen te treffen voor een algehele revisie en reparatie van het Mechanisme van de Koningin Julia nabrug. De brug is nu 17 Jaar oud en is "nar het deskundig rapport aan een Mjpende revisie toe. Het slytage- fnoces heeft zich de afgelopen maan- fen in een versneld tempo voortge- *t. De kosten voor deze revisie en het ^en van verkeersmaatregelen In '(rband met het afsluiten van de zullen rond f 40.000bedragen, **arvoor het college een voorstel aan raad heeft ingediend. gemeester mr. V. G. M. Marynen, die het, gezien het vele rumoer om deze zaak, nuttig oordeelde een ver klaring af te leggen, .sprekend als uw voorzitter en als hoofd van de politie". Mr. Mareinens toelichting bleek een verdediging van het gemeentelyk optreden jegens het Kabouterdorp. Uitgangspunt was, zo zei hy, dat tegen wederrechtelyk handelen moet worden opgetreden. En dat had men, toen het besluit van het college een maal was gevallen, liever meteen ge daan, maar de noodzaak van het ge noemd overleg (om zekerheid te heb ben over het wettelyk gerechtigde van een dergelyke actie) gaf nu een maal oponthoud. Mr. Marynen verklaarde voorts, dat B. en W. de actie te meer spoedeisend oordeelden, toen „verscheidene per sonen mededeling deden vain gevaar- lyke toestanden en zekere gedragin gen en handelingen die zy in het kamp hadden waargenomen". Deze mondelinge mededelingen zyn, zo hoorde de raad nu, op verzoek van B. en W. op schrift gesteld. De raad vernam verder van de bur gemeester, dat „achteraf beredeneerd het wellicht een ander psychologiSNi effect had gehad, wanneer de af braak iets later was begonnen". Maar B. en W. hadden nu eenmaal tot een aaneensluitende actie besloten. En tenslotte merkte mr. Marynen op, dat .hoezeer ook by situaties als deze de communicatie tussen college en raad in het gedrang mag komen, zoals ge bleken is", de raad ervan overtuigd mag zyn dat het college een goede communicatie met de raad als uit gangspunt biyft nemen. aanhieven, werden zy zelfs uit het gebouw aan de Haagse Javastraat verwyderd. zonder arrestaties overi gens en zonder dat er klappen vielen. Kabouters en Dolle Mina's be zetten de raadszaal in het Haagse gemeentehuis. Burgemeester Ma- rijnen schorst de vergadering. CASTEL GANDOLFO (AP) De Amerikaanse missionaris bisschop James Edward Walsh is vandaag door de Paus op zyn buitenverbiyf Castel Gandolfo ontvangen. De 79-jarige bisschop, die gisteren uit Hong Kong was gekomen, heeft twaalf Jaar gevangen gezeten in Chi na. Op 12 Juli maakte Peking bekend dat men hem vry ging laten. De Paus noemde dit „goed nieuws" dat „betere tyden" voor communistisch China zou kunnen inluiden. Het PSP-raadslid mevr. B. A. E. van der Wal-Kylstra had aansluitend een reeks mondelinge vragen willen stellen, die vooral betrekking hadden op tal van opmerkingen en zinsneden uit de vertrouwelyke „rapporten" van onbekenden. Maar het bleek, dat een meerderheid van de raad haar daar toe niet de kans wenste te geven. De meerderheid van de KVP-frac- tie en van de protestants-christelyke raadscombinatie en de gehele WD- fractie vonden het welletjes, waarop mevrouw Van der Wal mede op aan raden van voorzitter Marynen maar besloot, haar vragenreeks in schrif- teiyke vorm in te dienen. Toen met een kleine meerderheid van 23 tegen 20 stemmen ook een voorstel van de socialist Chr. J. Buy- tendyk werd verworpen om over de door mr. Marynen afgelegde verkla ring te discussiëren ontstond een on rustige stemming in en om de raads- arena. Een elftal Kabouters, Dolle Mina's en andere ex-bewoners van wyien het Milvakamp/Vrydorp drong de raadzaal binnen, posteerde zich voor de tafel van B. en W. en eiste open bare discussie in de raad over de gang van zaken. „Wy kunnen de ons aan gedane beledigingen en beschuldi gingen niet over onze kant laten gaan", aldus een woedende Loes Bie- nemann, medewerkster van de crèche die in het kamp was gevestigd. Een rood aangelopen voorzitter Marijnen sommeerde de groep de zaal te verlaten, waarop de jongerendoor een aantal rechercheurs „met zachte hand" de deur werden uitgezet. La ter, toen zy op de publieke tribune een spreekkoor „wij willen debat" By de verhandelde fondsen over troffen de koersstijgingen de dalin gen met 6 tegen 1. Op de verwach ting dat de economie van het land rijp is voor een nieuwe periode van opgang, terwijl de kans op een sta king in de automobielindustrie wat lykt te zyn afgenomen, kwamen steeds meer kooporders los. Zelfs de spoorwegwaarden deelden in de hausse. Aan het slot van de markt stond de Dow Jones-index voor industrie fondsen 14,17 punt boven de stand van vry dag op 759.58. De sty ging was niet zo groot als die, welke vrij dag was opgetreden, want die be droeg 15,81. De toenemende vraag ging vooral uit naar de computeraandelen, waar- by IBM op de voorgrond stond. Al een half uur na de aanvang van de affaire was de Dow Jones-index voor industriefondsen 9,66 punt opgelopen ten opzichte van de stand op vrydag. De affaire was toen al zo omvang- dat de hypersnelle tickerinstallatie, die de tot stand gekomen transacties registreert, de zaak niet meer kon bijhouden. De vertraging werd nader hand ingelopen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7