VERNIELINGSSLAG OP DE DAM Vredesberaad in New York over het Midden-Oosten ujoocJ/to<k Jomaanslag op laatste bastion van Carlisten ONTVOERING BELGISCHE OIPLOMAAT N MEXICO VERIJDELD Half miljoen schade aan zestig winkels Plundering en ravage in centrum van Amsterdam Vrij zonnig Drie-landenoverleg van Jarring DE DAM DEMPING EtEMUlifliBHHi LUXOR THEATER @ucJ Qlie, leuivs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 No. 33179 LEIDSCH Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bii vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singej l Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 MEXICO-STAD (AP) Het [exicaanse ministerie van Justitie eeft vandaag bekendgemaakt, dat it een poging heeft verijdeld de «Igische ambassadeur in Mexico icques Groothaert te ontvoeren, ier mannen, van wie twee reeds de gevangenis zaten wegens an- ae misdrijven, zijn in staat van fschuldiging gesteld wegens poging t ontvoering. Een vijfde verdachte, n wiskundeleraar, wordt nog ge- cht, aldus het ministerie. >n van de beschuldigden, Pernan- Poo Hurtado, verkende tussen 24 Ji en 10 augustus de omgeving van Belgische ambassade om de leef- voonten van de ambassadeur te ren kennen. Zijn gedrag leidde er- e dat de federale politie hem in gaten ging houden. Ten slotte ilgden de arrestaties. Volgens het officiële rapport wer- in de verdachten geholpen door de iskundeleraar Bernardo Hernan- z Tovar, die, aldus het regerings- mmuniqué, eveneens de gangen n de ambassadeur naging. Hernan- i Tovar zou zijn ontsnapt toen de lieren werden gearresteerd. Een tweede leraar, Homero Aqui- i Velazquez Campos, zou zijn auto bben uitgeleend aan de verdach- i om van daaruit de ambassade de woning van Groothaert te be ieden. De politie zou door personeel van ambassade en van de woning van ibassadeur Groothaert op de hoog- z(jn gebracht van het feit, dat de ilgische missie in de gaten werd houden. AMSTERDAM (GPD) Ongeveer zestig winkels op Damrak, Rokin, Dam, Nieuwendijk en steegjes tussen Nieuwendijk en Damrak zijn de afgelopen nacht geplun derd of vernield. De schade, die wordt geraamd op ruim een half miljoen gulden, werd veroorzaakt tijdens uren lang durende rellen in het centrum van Amsterdam. Het heette een protest te zijn tegen het slaapverbod op de Dam maar ontaardde in een zinloze vernielingsslag. „De rellen zijn veroorzaakt door mensen die er hun roeping in vinden rellen te veroorzaken. De vernielingen, die zijn aan gericht, hadden niets te maken met protest", aldus de burge meester van Amsterdam, dr. I. Samkalden. Hij stelde zich van morgen op een bijeenkomst geheel varantwoordelijk voor de situatie die is ontstaan. Met name achtte hij zich verant woordelijk voor het optreden van de politie, het late uur waarop de be strijding pas effectief kon worden en de gewonden die by de gevech ten waren gevallen. Dat waren er in totaal ongeveer dertig, van wie drie ernstig. AMPLONA (GPD) Een ge- imzinnige bomaanslag op het dag- „E1 Pensamiento Navarro" van mplona heeft de verdeeldheid van Carlistenbeweging en de span- igen van deze politieke zomer tseling in fel daglicht gesteld, fjjf gemaskerde personen, vier ;gemannen en een meisje, drongen gebouw van deze krant binnen, vier werknemers die zich nog bevonden konden weinig weer- I bieden. Zonder enig tijdver plaatsten de vijf leden van het mmando" een tijdbom onder de sen van de krant, die, terwijl zij ADVERTENTIE ogst moderne •den ring, i artistiek ichtwerk. 79^ JUWEUERS Haag-Lange Poten 9-11 üerdam - Stadhuisplein 24-26- ulsingel 50 sterdam - Kalverstraat 123 - Grote Houtstraat 63 Bilt verwacht van heden- tot ftnavond: droog en vrij zonnig met ongeveer dezelfde tempera- i als vandaag en een zwakke tot «Se oostelijke wind. (opgemaakt om 12.40 uur) 26 AUGUSTUS op: 5.41 uur; onder: 19.42 uur. "flop: uur; onder: 17.38 uur. fwater te Katwijk te 10.48 en ttur; laagwater te 6.07 en 18.46 bestaat uit 16 pagina's. reeds met de noorderzon in een auto verdwenen, ontplofte. De persen werden zwaar beschadigd, in de ver dieping boven de drukkerij veroor zaakte de ontploffing een chaos van losgerukte telexmachines en half- verwoest redactie-meubilair. Er brak meteen brand uit De brandweer was de toestand snel meester en de vier gebonden werknemers kwamen met de schrik vrij. De plotselinge aanslag heeft op nieuw de aandacht gevestigd op de ondergang van het Carlisme als ac tief element in de openbare Spaanse politiek. Het dagblad „El Pensamien to Navarro" was namelijk een laat ste bastion van de „ware Carlisten", dat door dik en dun de pretendenten van de familie De Bourbon Parma verdedigde. Maar ook hier werden zy langzaam maar zeker uitgeran geerd. De aanslag van zondag is duide lijk het werk van een Carlistencom- mando. Dit zou dan het eerste bewijs vormen dat de Carlisten tot actief verzet over gaan, want tot nu toe was dit soort acties het exclusief domein van de ondergrondse Bas- kenorganisatie ETA die in de na burige provincies pleegt op te tre den. De opkomst van een terroris tenorganisatie van Carlisten zou weinig goeds voorspellen voor de toe komst. wanneer Prins Juan Carlos koning van Spanje wordt. NEW YORK. BEIROET, TEL AVIV, CAIRO (AFP, Reuter, AP) Vanmiddag om 2 uur Ned. tijd zyn in New York de onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten be gonnen: VN-bemiddelaar dr. Gunnar Jarring ontving toen de Israëlische ambassadeur bij de VN Tekoah. Twee uur later volgde de Jordaanse ver tegenwoordiger Sjaraf en weer twee uur later de Egyptische ambassadeur by de VN El Zajjat. Jarring hoopt, dat het latere overleg op ministerieel niveau gevoerd zal kunnen worden. Intussen duimden de klachten over en weer van bestandsschendingen voort: Israël diende zyn zesde klacht in, die mishandeling van Israëlische krijgsgevangenen door Egypte be trof. Het Internationale Rode Kruis krijgt geen gelegenheid Israëlische piloten en militairen te bezoeken. Egypte houdt brieven van de ge vangenen achter en weigert zwaar ge wonden te repatriëren. De Egypti sche minister van Voorlichting Hei- kal, tevens hoofdredacteur van het gezaghebbende blad Al Achram en vertrouwde van president Nasser, verweet Israël gisteren voor de Brit se tv, dat het nieuwe versterkingen en wegen naar deze versterkingen binnen het bestandsgebied aanlegt. Israël gebruikt zyn beschuldigingen van Egypte als dekmantel voor wat het nu zelf doet. Twee personen zyn gedood en 35 zyn gewond toen gisteren de gehele dag vuurgevechten werden geleverd in de Zuidlibanese stad Sidon tussen Palestijnse guerrillastrijders en Liba nese aanhangers van president Nas ser. De stryd begon nadat gister ochtend een ontploffing plaatsvond in het hoofdkwartier van de door Syrië gesteunde guerrillaorganisatie Saika in Sidon, dat op 35 km ten zuiden van Beiroet aan de kust ligt. In Cairo arriveerde gisterochtend Jasser Arafat, de leider van de grootste en best ge organiseerde Pa lestijnse verzetsbeweging, El Fatah, voor besprekingen met Egyptische leiders over het verschil in standpunt over het Amerikaanse vredesinitiatief van ministers Rogers, dat thans tot vredesbesprekingen onder leiding van dr. Jarring heeft geleid. Arafats be zoek komt na de besprekingen van president Nasser met Koning Hoes sein van Jordanië, die het positieve standpunt van Nasser ten volle deelt. In Gaza is gisteren een Israëlische burger gewond toen een handgranaat naar een auto werd geworpen. Ara bische guerrillastrijders hebben gis teren een hoogspanningsmast in de Negeb-woestyn in de lucht laten vliegen, waardoor de stroomvoorzie ning tijdeiyk uitviel. Dit incident deed zich voor by Gerofit, dat 45 km ten noorden van de havenstad Eilat ligt. De uitvoering van het slaap verbod op de Dam maakte gis teravond in de Amsterdamse binnenstad felle charges nood zakelijk. Voorzien van wapen stok, helm met gezichts- en nekbescherming, en rieten mat ten veegden zé straten schoon Soms stuitten ze op felle weer stand van jongelui die met ste nen en molotowcocktails wier pen. Ook de overvalwagens van de politie (zie foto onder) wer den bekogeld met stenen. Van twee surveillancewagens werden de banden lekgesneden. Ook in de omgeving werd grote schade aangericht. Alleen by C en A beliep de schade reeds f 50.000- Het ergst is de fotojournalist Da niel Koning van „De Tijd" er aan toe. Hy werd door een politieman in de rug geschoten en werd vanmor gen voor de tweede maal naar de operatietafel gebracht. Zyn toestand was gisteravond kritiek; er zou een long zijn geraakt. Hoofdcommissaris P. A. de Jong zei dat de politie gisteren geen rel len had verwacht. ..Er was geen en kele aanwijzing dat er rellen zou den ontstaan", zo zei hij. Om zes uur gisteravond waren ongeveer negentig politiemensen beschikbaar. Toen om half acht de zaak uit de hand dreig de te lopen werden versterkingen op geroepen. Met inbegrip van de ma rechaussee waren er op het hoogte punt van de rellen 175 man op de been. Bovendien waren er motorry- ders, hondebegeleiders en ruiters aanwezig. Volgens burgemeester Samkalden heeft Amsterdam het beeld gegeven van een stad waar de vrijheid is overgeslagen in terreur. „Daar kun nen we ons niet anders dan met de grootste kracht tegen verzetten. Het is niet zo. dat het beleid plot seling is omgebogen. De mogelijkheid het openbare slapen te verbieden lag reeds besloten in de Algemene Poli tieverordening. Na toenemende aandrang vanuit de bevolking, heeft de commissie van openbare orde besloten mij in meer derheid te adviseren het slaapverbod af te kondigen. Maar dat neemt niet weg. dat het een beslissing is van burgemeester en wethouders. De be slissing is duidelijk overgekomen. Zelfs, dat is onze indruk, de meeste buitenlanders waren er van op de hoogte", aldus burgemeester Sam kalden. Hy zei tenslotte dat hy op grond van gisteravond de minister van Binnenlandse Zaken zeker om bystand zou vragen. Niet omdat hy opnieuw ongeregeldheden vreesde, maar wel om zonodig adequaat te kunnen optreden. Gisteravond werd duidelyk dat aggressieve jongelui het van kracht worden van het slaapverbod aangre pen om in de Amsterdamse binnen stad weer eens een fikse rel te ver oorzaken. De politie werd door de grote menigte in het nauw gedreven. Er vlogen Molotow-cocktails door de lucht en op de Dam kwamen twee politieauto's met doorgestoken auto banden stil te staan. Het tramver keer moest worden omgelegd, barri cades werden opgeworpen, winkel ruiten ingesmeten. Rond het Nationale Monument werden alle bloembakken leeggegooid en kapotgesmeten. „We worden hier in de Nes dood gegooid", klonk de stem van een i angstige hoofdagent door de politie- radio, terwyl een regen stenen op zyn groep neerdaalde. Over de Dam en door de aangrenzende straten spoten waterkanonnen zich leeg. Pas ver na het middernachtelyk uur werd het wat rustiger rond het Nationale Mo nument en kon een begin worden ge maakt met het opruimingswerk. (Zie verder pagina 7) Na de rellen van vannacht en gisteravond in het Amsterdamse centrum dringen zich twee vra gen op. Waarom is juist op dit moment het slaapverbod op de Dam afgekondigd en hoe is het mogelijk dat de politie te weinig rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van rellen? Wat dat eerste betreft, burge meester Samkalden heeft terecht de verantwoordelijkheid op zich genomen. Maar zijn welsprekend heid kan niet verhoeden dat ook politiefunctionarissen niet over tuigd zijn van de zin van hefc slaapverbod op dit moment. Bo vendien is dit verbod gevat in een reeks sussende beweringen, die gisteravond onmogelijk meer konden worden waargemaakt. Want juist in een stad als Am sterdam en daar komt de tweede vraag is al vele malen vertoond, dat het publiek zich laat provoceren tot rellen. Dat is een treurige traditie die al stamt van het eind van de jaren vijftig. De politie heeft zich nu laten verrassen door de massaliteit van de rellen en moest met een te gering aantal mensen plunde raars te lijf. Burgemeester Sam kalden kan nu wel stellen, dat zijn beslissing om tot een slaap verbod over te gaan. duidelijk is overgekomen, maar de burge meester had zich, hoe dan ook niet mogen ontveinzen, wat deze beslissing voor gevolgen kon heb ben. Wellicht had men dan het nu uitgelokte geweld, waarbij politiemannen geïsoleerd raak ten en in noodweer het vuur openden, kunnen voorkomen. De Leidse raad heeft de horde van de Trekvlietdemping geno men. Maar hoe? Op dit moment is er geen werkelijke zekerheid, dat de demping die een onder deel vormt van een ingrijpend plan voor uitbreiding van de uni versiteit, ook gevolgen zal krijgen. Daarom was het voorstel van PvdA-fractieleider Van Aken om terug te gaan naar het uitgangs punt van vorig jaar en het dem pingsplan als onderdeel van een veelomvattender opzet te be schouwen. ook een goed Idee. Maar de raad heeft kans gezien om een en ander in grote lijnen vast te leggen. Nu zal een vol gend college van burgemeester en wethouders steeds weer wor den geconfronteerd met de onze kerheid hoe het na die demping verder moet. Al met al een onbevredigend verloop van zaken. En dat klemt te meer omdat nog allerminst vast staat hoe een volgend col lege er uit zal zien. Misschien moeten we er het beste maar van hopen en vertrouwen dat de be stuurders van de universiteit zelf raad kunnen verschaffen. ADVERTENTIE in ma. i_ Voorstellingen. 10.30 (beh-zo.)-12.30-13 J0-15.00-16 30-17JO na LEUVEHAVEN (bij TeL: (010) 1142S7 DCTO' ADVERTENTIE VANAF A.S. DONDERDAG IN Uit het Leidsch Dagblad van 25 Aug. 1870: Correspondentie. K. ves tigt de aandacht op den ver koop van vleesch, afkomstig van door de ziekte aangetaste varkens, dat alhier, met na me op de Oranje- en Waard- grachten en Zuidsingel, voor 25 cents de 3 oude ponden verkocht wordt. K. vraagt of door de politie hieraan geen einde gemaakt kan worden. P. vraagt: hoe het te rij men is met alle maatregelen ter bevordering van volksge zondheid. dat het riool op de gedempte gracht sedert 4 maanden open is? Voor de bewoners is dit alles behalve aangenaam.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1