In Brabant bestaat het bijgeloof nog overal Enorme toename vakantie vluchten Zondag 30 augustus Brabantse dag in Heeze M ürecteur verwacht in toekomst: BBSS PAO 23 AUGUSTUS 1910 IFlMTfl MOMU PAGINA 19 over het geheel eigen karakter van de Brabanrse dag behoeft men op het plaatselijke terras slechts plaats te nemen naast de heer M. C. M. Aerts om volledig doordrongen te raken van de belangen die met de Instandhouding van het volkseigene gediend zijn. De heer Aerts is uit Eindhoven, alwaar hij werkzaam is als directeur van een servicebureau voor jonge renwerk. naar Heeze gesneld om de onwetende bezoeker nader te infor meren over te betekenis van het jaarlijkse gebeuren in Heeze. „Dertien jaar geleden is het be gonnen". zo vat hy zijn uiteenzetting aan. „Ik zat toen met wat toogge- noten in het cafeetje hiertegenover. Ik weet niet meer hoe het kwam. maar tijdens de echte Brabantse ge moedelijke sfeer rond de stamtafel, zeiden we ineens: „Waarom zouden we in dit lieve dorpje niet beginnen met het tot leven brengen van een echt stukje Brabantse cultuur?" \t-dag-voorzitter M. C. M. Aerts: ,,Het bier speelt een gezel drol". E (GPD) Op zondag 30 augustus staan ons in het >e Heeze wonderlijke zaken te wachten. In het kader Irabantse dag trekt dan door de dorpsstraat een lange geformeerd uit wagens die een nadere kijk gunnen op ir de drempel doorhalen van lijken, de liefde van de i, het afspijkeren van kwade koortsen, de kermis in de nachtleven van heksen en tal van andere attractieve taardigheden uit de duistere wereld van het bijgeloof. per jaar mogen in Heeze tbr ui ken en het leven uit ogen Brabantse jaren het nog eens opsteken. De dag. die een massaal eer leveren aan de oude Bra - I tuur. kent nadat vorig j werkstukken van Pieter1 f(n toneele waren gevoerd i het bijgeloof als thema Vanwege de historische, groot- Kempense gebondenheid met het na bijgelegen Belgie komen ook dit- jaar deputaties uit Vlaanderen naar Hee ze. zodat men ook getuige zal kun nen zijn van de befaamde kat ten- stoet uit leper met het jankende or gel en de begrafenis van een behek ste kater. Om nader geïnformeerd te raken Te klein Een paar maanden later trokken de dorpsfanfare, de plaatselyke gil den en enkele buurtverenigingen in een magere optocht door het dorp. „Het dorp was meteen te klein", her innert Aerts zich. „er waren liefst tienduizend bezoekers. En toen werd het natuurlijk menens". Het Brabantse platteland bewees in de volgende jaren in snel groeiend getal gaarne oog in oog met het ver leden te willen verkeren. Toen vorig jaar de Brueghel-manifestatie co pieus werd afgerond met een enor me openlucht-maaltijd van hammen, worsten, kazen en bier herbergde Heeze 60.000 pelgrims ,.In het gemoedelijke zuiden is zo'n dag natuurlijk ook een carnavalesk feest, waarop het bier een gezellige hoofdrol speelt. Tot in wijde omge ving maken de herbergiers reusach- tige omzetten", zo schetst de heer1 Aerts het karakter van de Brabantse dag nader. Mogelijk door herinnerin gen overmand, bestelt hij een glas bier. waarna hij even nadenkend voor z ch u:t staart. ..Ach", zegt hy dan. de vrucht van zijn overpeinzingen niet zonder ont zag prij6 gevend, „we drinken hier een goed glas. maar nog lang niet zoveel als in Limburg, Ik was pas in een leuk Limburgs plaatsje. Noordbeek. waar ze ook een Brue- ghelfeest hadden. Daar stond ik wel even te kijken". „In een weekend dronken ze daar 90 vaten bier leeg en dat in een dorp van een paar duizend zielen. Een heel meer van bier is daar naar binnengewerkt. Nee, dat halen we bij ons bij lange na niet." Harde strijd ,,Kyk". legt de heer Aerts uit. „Brabant heeft een specifieke eigen cultuur omdat het nu eenmaal een heel eigen soort bevolk ingsmentali- teit heeft. De Brabants? mens is gastvrij, gemoedelijk en bly gezind en hij bezit tevens een soort angst voor het teloor gaan van waardevolle ver worvenheden uit het verleden". „Ik heb bijv. pas een oude korven- vlechter van 81 jaar ontmoet. In deze jachtige tijd staat zo'n ambacht op uitaterven. Zijn eigen kinderen gaan liever 's avonds voor zeven en een halve gulden por uur overwerken. Ik heb die men nu bijna zovrr d?.t hy een curs s w.l g_an gever „De.t is het precies. '->? 1 n willen bromfietsen, maar wat .k wil, zyn van die streekeigen dineetjes diehet leven zo veraangenamen. Dat noem ik cultuur". „Neem de gilden, die vormen door hun klederdrachten en gebruiken toch een stuk cultuur dat je moet be houden. Die gilden en al het vele andere, dat willen wy eenmaal per jaar weer tot leven brengen. Omdat de streekgebondenheid hier sterker is dan elders in Nederland blijkt dat gelukkig op onze prachtige Brabant se dag mogelijk" De 30ste augustus staat overigens r et alleen in het teken van het verkondigen van de aloude waarden van het platteland Wanneer het bijgeloofspektakel zijn ronde heeft gemaakt, resten er nog drie weken van intens? cultuur overdracht De agenda vermeldt o.m een tentoonstelling over het bijgeloof, een oud-Brabantse ambachtsmarkt en een Brabantse antiekbeurs. „Een hoogtepunt belooft de ver schijning van een boek c. er bijgeloof te worden", vo'gens Aerts. „beslist een mylpaal in de culturele ge schiedenis van deze provincie" De stichtingsvoorzitter neemt een teug bier en kijkt ons verwijtend aan. „Ik zal de ober eens voor u bellen", zegt hy resoluut, „ik zit hier al die tijd maar alleen met dat reu zeglas. U bent geen Brabander, an ders zou u wel weten. dat. dit nu typisch een ding is dat niet alleen mag staan". We laten onz» bezorgde gastheer niet verder aandringen ..Kijk", zegt hij, „het bier en het café. dat hoort nou wee b die typische Brabantse geiroede' k.i :id". „Als om elf uur de televisie is af gelopen. gaan wy echt nog niet naar bed. Nee hoor. Dan lopen we nog even naar de herberg om het lief en leed van het dorp bij een goed glas door te D-» stamtafel mag u in Era ban' niet onderschatten. Er komen muzic 'korpsen en toneelver enigingen uit voort. Zonder het toog- georuik was de Brabants? dag er nooit gekomen en waren wy ook niet op het verrassende idee van het bij geloof gekomen" Da heer Aerts kan, vanwege de angstvallige geheimhouding die ae gro?pen bewaren, maar weinig toe voegen aan het al vermelde karak ter van de optocht, Hy noemt enkele i oude. niet meer in zwang zijnde vor- •J***: f&fe ..V men van bijgeloof, die op 30 augustus getoond zullen worden. Maar laat tevens weten dat een aantal gebrui ken op het Brabantse platteland nog steeds niet afgezworen is. Zo zijn er nog boeren die by een hevig onweer terstond naar buiten Uien om met een palmtakje en wij water een haastige ronde om de hoe ve maken teneinde het huis te be schermen tegen de bliksem. In St. Oedenrode is een oud vrouw tje woonachtig, dat met de bestrij ding van etterende wonden een drukke nering heeft opgebouwd. Het als heilzaam omschreven middel, ge- [AAG (GPD) Voor Nederlands grootste reisbu- jr vakantievliegreizen, de ook Europees gezien be- neetellende FIT N.V. te Eindhoven, zit het seizoen '70 |k alweer op. De meeste boekingen voor Mal lor es, Palma, Ibiza. Korfoe en Rodos. Dubrovnik, Izmir en Monastir, Cat- tolica etc., werden al ln het voorjaar gedaan. De computer heeft ze feil loos verwerkt: 2 miljoen 800.0000 overnachtingen in 14.000 bedden. Die zyn nodig voor de 6000 Nederlanders die wekelijks met FIT naar de zon vliegen In 48 hoofdzakelijk by Mar sm tina>ir Holland en KLM gecharterde vliegtuigen, waarvan er alleen al 30 naar Spanje gaan De computer heeft alles bekwaam „uitgepoeptde vliegtickets, de ho telreserveringen. de bevestigingen en nog een x-aantal andere bescheiden, nodig voor een volledig verzorgde vliegvakantie van twee weken of lan ger. Oprichter en directeur van FIT, Nol van Gennip <39i is daarom al weer druk doende met het charteren van weer meer vliegtuigen voor het volgende seizoen, met het kopen' van weer meer hotelbedden in Spanje, Italië. Joego-Slavië. Turkye en Tu nesië. met het openleggen van weer nieuwe vakantielanden «Azië, Afrika, de beide Amerika's). De door FIT voor dit seizoen ge reserveerde bedden in hotels en ap-1 portementen vergden een investering j van ln totaal twee miljoen gulden I aan voorschotten. Een Spaans bed i met alles erop en eraan doet 20.000' peseta's in het vooruit, voor een heel seizoen dan. FIT laat in deze vakantiemaanden 150.000 passagiers naar hun vakantie bestemming vliegen. In totaal gaan dit seizoen ongeveer 400.000 Neder landers per vliegtuig met vakantie. Met een marktaandeel van 35% is FIT dus grootste „tour-operator", de vakterm Nol van Gennip twaalf jaar gele den begonnen met één Dakota die eenmaal in de 14 dagen 28 passa giers naar Palma bracht, zet uiteen dat FIT het van de massa moet heb ben: „De winstmarge is gering. Die investering in de bedden, de vlieg- tulgstoelen die per stuk zo"n 250 gul den doen". 400 000 Nederlanders die door de luoht met vakantie gaan mag dan een indrukwekkend aantal zyn. het is amper gelijk aan 5% van ons to tale inwonertal. Wel er zoal komt kij- charterreisje twee te del Sol: fop de foto de DC 9 door minister Luns üiderius Erasmus, 110 kruissnelheid 850 km togte 10.000 meter). (op de toto, voor- ^voerder J. C. Vis, 40 W, drie kinderen; co- üngkeek. 30 jaarge- f kinderen; 3 stewar- fannede Nijs, 19 jaar, Ria Perjors. 23 jaar en Jaqueline van Hemel, 34 jaar). Eén chef-kok, 1 kok, 1 chef al gemene dienst, 1 chef, dry goods, 3 beladings-assistenten (dit groepje staat links op de foto). Daarnaast rechts: 2 grond-ste wardessen, Marja Bos, 21 jaar en Betty Overmeijer, 23 jaar; samen met 1 passagiere en 2 passagier- tjes die met z'n drieën model staan voor 110 vakantiegangers die zo dadelijk instappen. Tussen het groepje links en de grond stewardessen met passagiers staat, met mobilofoon, de „red cap". Dat is de platformcoördi nator. Dan zijn er nog de chauf feurs van het rollend materieel. Het autopark dat komt kijken voor één chartervlucht, bestaat uit: 1 schaarswagen (eten en drinken voor onderweg) besteldaf van de onderhoudsdienst (die het vliegtuig van binnen schoon houdt), 1 bagage-treintje, 1 drinkwaterwagen, 1 lopende band (brengt koffer etc. aan boord), 1 trekker, 1 personenbus, 1 vlieg tuigtrekker, 1 tankwagen die de Straks Jumbo's kist van 12,77 ton kerosine voor ziet. 0~> de voorgrond: Een deel van de boxen met eten en drin ken voor onderweg. Het vliegtuig heeft behalve 110 lunches óók 110 diners bij zich, voor de terugreis. In de speciale tempexboxen blijft de warme hap (voorbeeld van een menu: kip. aardappel puree, macedone des legumes, champions in madeirasaus, si naasappel-bavarois, fruit-com plet) lang genoeg op tempera tuur. Alles in wegwerpverpakking met wegwerpbestek. Van Gennips toekomstverwachting wijst erop dat dat percentage snel zou kunnen klimmen. Hij voorspelt: enorme toename van het aantal va- kantievluchten, met steeds grotere vlieguigen. Na dat Dakota-tje in '58 met 28 passagiere, kwamen respectie velijk de Convair met 48, de DC 4 met 70, de DC 7 met 100 tn (thans in gebruik) de DC 8 met 180 en de DC 9 met 110 passagiers per vlucht Dat is nog niets by wat komen gaat: „Binnen nu en enkele jaren zullen Jumbo Jets 500 of meer Nederlanders tegelijk naar hun vrye weken met zon vliegen". Een tweede prognose: „De kleine touroperator zal in de toekomst geen kans hebben. Dat heeft hy nu al by na niet meer. Het risico is te groot Wanneer hy met 20 lege stoe len blyft zitten in een DC 8 of 9 is de schade al 20 maal 250 gulden. Een verlies van vyf mille dat hy zich niet kan permitteren" De ..fabrikant van moderne vlieg reizen" zoals Nol van Gennip zich in de eigen FIT-bids laat noemen, kan een financiële tegenvaller makkelyk hebben. Bovendien valt er er met 6000 passagiers per week en legio aanmeldingen die op het laatste mo ment binnenkomen, nog wat te im proviseren. De computer schuift en verschuift wel, annuleringen van het I laatste uur incluis. „Spaanse" keuken Wat het IBM-rekenfenomeen niet 1 kan: Vakantiegangers in alles be hulpzaam zyn. Daarvoor heeft FIT een korps van 75 hostesses in vaste dienst. Zy komen al in actie op de luchthaven in dat voor velen nog zo j vreemde land, waar de zon dan wel j schijnt, maar waar soms het zoeken naar de koffers reeds probleem num mer één oplevert. Al was maar van wege de zenuwen. En dan maar hopen dat de zon doet wat va nhem wordt verwacht en dat iedereen de Spaanse keuken van het hotel (die al lang continen taal smaakt' lust. Iets waarover Nol van Gennip zich niet zo ongerust maakt: „Wie het eten in Spanje niet moet. zou thuis in een Nederlands hotel óók niet eten". Hoeveel zakgeld moet een vakan tieganger by zich hebben die voor 500 gulden twee weken bed. bad. balkon, zeezicht, vol pensioen vlie gen uit en thuis koopt, om redeiyk uit te komen? Nol van Gennip produceert ook dat cyfer met IBM-gemak. 250 gul den per persoon. In het algemeen I geldt: de helft van de reissom. Tien Jaar geleden gaf de Neder landse vakantieganger gemiddeld 400 gulden uit aan reis- en zakgeld. Nu Is dat 900 gulden, inclusief het nieuwe badpak. Op naar de 1000 k 1500 gulden. Voor dat geld gaan we straks als de massa wil, twee weken naar Curasao of India. Tenslotte klinkt Torremolinoe nu al by na ordinair I De kapel bij Esdonk. Door het onderste raam worden spijkers i gegooid die volgens het bijgeloof j bezitters koortsvrij maken. heel bestaand uit dauw, dat in de St. Jansnacht op een doekje is op gevangen. heeft overigens de twyfel opgewekt van een pater in Schyndel. die deze dagen op proef ondervin de- ïyke wyze zyn krachten wydt aan het samenstellen van een identiek zalfje. Aerts kan met zyn verhalen ook dichter by het terras blyven. In Heeze zelf verbluft behalve een waarzegster ook ene Jan die de re putatie bezit ïyders aan gruweiyke pynen met bezwerende gebaren van hun kwaal te kunnen verlossen. Aerts vervolgt: „Dan is hier ook nog een man. die my een aantal jaren geleden heel erg gewaarschuwd heeft toen we een heksensabbat wilden or ganiseren. Ik moest voor sommige dingen oppassen, ik moest voor twaalf uur het. dorp uitkomen, ik mocht niet in het café komen, hy bleef maar doorgaan, ik werd er echt een beetje angstig van. Weet u wat nu het opmerkelyke is. Die man heeft nog gelyk gekregen ook. Het hele feest moest vanwege het slechte weer worden afgelast. Uiter aard is het toen binnen nog een ge weldig feest geworden, maar dat doet niets aan de zaak af. Ik krijg het van hem nog steeds te horen: ik heb gelyk gehad, ik heb ze gesproken". Aerts wyst ons ook de weg naar een kleine grauwe kapel in de stille akkers by Esdonk. In het lage raam boven de liggende Christus-figuur bevindt zich een rond gat. Leden van de boerengemeenschap die hevige koorts te doorstaan hebben houden hier nog het bygeloof in ere dat men genezing verkrygt door een spyker door het gat te werpen. In een hoek naast het altaartje staan twee em mers. berstensvol met naar binnen geworpen magische yzertjes. „Ach", zo heeft Aerts ons al by de volle pullen voorgehouden, „het by geloof bestaat overal Denk maar eens aan de hoef yzertjes, aan sleu telhangers en de mascottes in auto's". Maar gelooft hy ook. op het Brabantse land durft men eerder dan ln de grote stad uit te komen voor de met te slechten hang naar het bygeloof. „Het leeft hier hele maal". zegt hy, Je moet het niet in je hoofd halen om er de spot mee te dryven". Waterput Misschien ook wel vanuit die hech te gebondenheid kan de dertiende Brabantse dag een imposant festyn worden, ook al breekt Aerts zich nu nog vol zorgen het hoofd over het probleem hoe ln de lyvige peloton- nen geraamtes en heksen en de al om te dragen zwarte kledy enige fleur kan worden aangebracht. Zo zyn er nog wel een paar knel lende zaken. „De vorige keer", zegt Aerts, „was er een jongen die als heks was verkleed en die twee uur lang op en neer in een waterput werd geduwd. Kyk dat zyn natuurlyk grensgevallen. Dan vraag je je af. ga je niet te ver". Als Aerts het verhaal vertelt van een andere Jongen, die door het langdurig en hartstochteiyk gebruik van een wandelstok een bloedende hand opliep kan hy gelukkig weer lachen. „Dat is nou het belangrijke van de Brabantse dag', roept Aerts dan uit, „men is helemaal zichzelf. Het leven ls zo vaak een opeensta peling van onvrede. Maar op die grote dag in Heeze is iedereen spon taan zichzelf. Wat denkt u niet van 's avonds, als de cafeetjes uitpuilen en de boerenkapellen rondmarcheren. Dan kent de Brabante gemoedeiyk- heid geen grenzen meer". ARIE J ASSIES.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19