Palestijnen blijven alleen oplossing door geweld zien Zuid-Afrika kernmogenheid T andarts-met-ruilhart leidde een hels leven schrijft dochter Jill 'Wij willen niet onder Dajan of Golda Meir leven' Tweede rang Zeven dolfijnen slachtoffer van zeevervuiling I rij la ting in Sowjot-Unie arrestaties in Tsj. Slowakije Linda Kasabian: "Manson een valse profeet" Amerikaanse vrouw kiest broekpak Naaktloperij Kraaiepoten in GEDEELTELIJKE OPHEFFING VAN HET ZWITSERSE BANKGEHEIM De Rijnklievers Jongerenmis Oud-studenten bieden prof. Vai Rooyen reis aai Moskou treedt scherp op tegen cholera-dreiging Geheel nieuwe methode voor verrijking van uranium Matige vangst Hengelsport Formatievluchl PAGINA 6 LCTDSCH DAGBLAD DINSDAG 18 AUGUSTUS 1»| BEIROET (GPD) ..Wat kan Nasser voor ons, Palestijnse vluchtelingen, doen? Zijn instemming met het Amerikaanse vredesplan betekent dat hij de zionistische staat Israël een blijvende plaats in het Midden-Oosten wil geven. Dat is vol ledig in strijd met onze eisen. En Nasser zal zeker niet ten icoste van eigen belangen de onze verdedigen". Dit zegt Hakam Darwaza, een van de leiders van het „Palestijnse onderzoek centrum" in de Libanese hoofdstad Beiroet, dat het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisaties in Amman adviseert. eus. Dorwaza's familie woont daar nog steeds. Twee staten Irak is het enige land dat ronduit zegt de commando's te steunen. Moet daarom op een nauwere samenwerking tussen Damascus en de Palestijnse orga nisaties worden gerekend, al zijn de bedoelingen van Irak niet zui ver? ..Een afzonderlyke Palestijnse staat op de bezette Jordaanoever of in de Gaza-strook voert terug op het. ver delingsplan van de VN in 1947. Het I t«reïl maakt voor ons geen verachil. I 7r.d <">»r auu - - - niets aan veranderd. Wy geloven ..De Paleetynen is elke afwijzing van het bestand met Israël welkom. Welke redenen een land heeft om het Amerikaanse vredesplan te sabo- streven is in geen enkel opzicht op gegeven. De Joden daarentegen zyn slechts tevreden met een puur Joodse staat Zij hebben nu alle macht in handen, gegarandeerd door de staatsvorm. Vreedzaam verzet, daar tegen Is waardeloos. Wij kunnen slechts onze rechten terugkrijgen met wapens en geweld. Terugkeer naar Israël verandert daar niets aan Ons voorstel was en is serieus. Toen wij in 1947 en '48 hetzelfde zeiden werd ons verweten dat wy niets te verliezen hadden. De Palestijnen wa ren toen ruim in de meerderheid Maar nu vormen wij een minderheid en handhaven toch hetzelfde plan" Biedt een federatie vaii twee zelfstandige staten zoals ook wel in Israël is geopperd, geen uit komst? De Palestijnen zyn weinig gerust, op de uitkomst van het huidige be stand, waarin een oplossing voor het conflict in het Midden-Oosten moet worden gezocht, de positie van de vluchtelingen inbegrepen. Meer dan ooit hameren zij op één bepaald as pect van hun verzet tegen Israël: het gebrek aan pluriformiteit in dit. land. waardoor zy zelfs by eventuele terugkeer tweede-rangsburgers zou den zyn. De menselijke kanten van Zolang wy ervoor zorgen buiten het Arabisch, het vluchtelingenprobleem worden gekrakeel van de regeringen onder- j Arabische ling te biyven. lopen wij geen gevaar, i Wy blyven in de eerste plaats ge- interesseerd in de bevrijding van Pa- lestina. Als dit doel het noodzakphjk j maakt regeringen, die vrede willen 1 noemt zichzelf een aaJTmarden aan het wankllen w verdrongen door kreten als ..door vechten tot de laatste druppel Pales tijns bloed, voor het herstel van onze rechten". Darwaza zeer oude vluchteling en gemeten naar de duur van het Palestijns^ probleem ls hy dat ook. Al in 1939 verliet zyn vader het toenmalige Pa lestina, dat onder Brits beheer stond, omdat zyn houding tegenover de groeiende immigratie van Joden niet werd geduld. Na een jaar in Jordanië werd opnieuw gedwongen verhuisd, naar de Syrische hoofdstad Damas- NORRKÖPING <AFP» Zeven van de elf dolfijnen van het dolfina rium in de Zweedse plaats Kolmar- den hebben het leven gelaten, door dat zy vis te eten hadden gekregen uit de vervuilde Oostzee. By onder zoek werd een abnormaal grote hoe veelheid kwik en cyaanzout in de do de dolfynen aangetroffen. Het dolfi narium dat dit voorjaar was geopend en vele bezoekers trok, is gesloten. ..Als de dolfynen in Kolmarden in derdaad vis uit de Oostzee te eten hebben gekregen dan is het zeer wel mogeiyk dat de sterfte hierdoor is veroorzaakt." Dit was de reactie van dr. W. H. Dudok van Heel van het dolfinarium in Harderwijk. De in de Oostzee-vis aangetroffen zouten zyn waarschynlyk industriële afvalprodukten, meende de heer Du- dok van Heel. Hy deelde overigens mee dat de Harderwykse dolfynen geen vis uit de Noordzee krygen. „Wy halen de vis van grotere af standen, voornameiyk uit de Ierse Zee" De heer Dudok van Heel is tot die maatregel overgegaan omdat volgens hem de hoeveelheid chemi sche afvalprodukten in de Noordzee van dien aard is dat zich het gevaar voordoet van ophoping van deze stoffen in de vis. Om elk risico te myden betrekt hy daarom het voed sel voor zyn (Meren uit schonere wa teren. MOSKOU PRAAG Reuter Een van de Moskouae protesterende schrijvers, de 55-jarige Anatoli Lewi- tin-Krasnow, is volgens zegslieden van de Sowjetrusslsche dissidente intellectuelen vrijgelaten. Het proces dat tegen hem zou worden gevoerd gaat niet door. zo werd gezegd. Lewitin-Krasnow is een voormalig priester, die bekend is geworden door zijn artikelen over de vervolging van religieuze groepen in de Sow- jet-Unie. Hy zou vorig jaar septem ber zyn gearresteerd, vermoedeiyk wegens anti-Sowjetrussische activi teit. zyn naam was vorig jaar ge noemd in een beroep op Paus Pau- lus dat door zes Sowjetrussische in gezetenen was gedaan. Zy verzochten de paus by de Sowjetrussische rege ring te bemiddelen om het religieuze leven in de Sowjet-Unie te „norma liseren". Welingelichte kringen In Praag hebben gisteren meegedeeld dat Alois Polednak. die bet hoofd van de Tsje- closlowaakse filmindustrie is ge weest. vrydag is gearresteerd. Voorts is volgens hen ook de his toricus dr. Jaroslav Sedivy In arrest, terwyi de 68-jarige Pavel Reimann, lid van de communistische party sinds 1920 en in de jaren '30 lid van het Politburo, uit de party is gezet. Deze maatregelen blijken het gevolg van een nieuw hard optreden tegen de Tsjechoslo waakse liberalen. brengen, zullen wy dat niet nalaten. Wy weten overigens nog te weinig af van het Amerikaanse plan om te kunnen beoordelen wat de ..veilige grenzen van Israël" gaan betekenen". „Manoeuvre" De commando's kunnen toch hun gang blijven gaan? Nasser en Hoessein hebben de guerrilla- activiteiten uitgesloten van een staakt-het-vuren. geringen bereid zyn daarover te on derhandelen. Het zou betekenen dat Jordanië en Egypte een stuk gebied voorgoed afstaan. Het idee is ook nog nooit redelyk uitgewerkt m een plan. Met wie moet zo'n Palest;, m.' s at samenwerken, met Israël of de Ara bische landen? In het eerste geval biyft de Israëlische bezetting in feite gehandhaafd, in het tweede worden wy onderdeel van een Arabisch land en verliezen wij al onze rechten op Palestina". U zei dat de commando's op de volksmassa's steunen. Maar als er vrede zou komen en de vluch telingen van 1967 kunnen terug keren dan zal dat zeker invloed „MogeUjk is dit meer dan een ma- 0p hun actieve steun hebben noeuvre. Wy kunnnen ons niet voor- T. oo*,,roi -Ja Ik heb al gszefcd dat vrede in stellen dat zij ons toestaan aanval- i M I het Midden-Oosten ons in een bu ien over hun grenzen te doen. wan- T zonder moeilijke positie zou brengen neer zj) vrede met Israel sluiten. Er ,,a,„ ,JL-_ ontstaat dan een nieuwe, zeer moea- JOHANNESBURG (AP> De na het nieuwe hart. volkomen ,do Zuidafrikaanse tandarts Philip Blai- 1 elkaar was gesmeten" en dat r berg. de man die met een .xuilhart" persoonlykheid sindsdien „gronc het langst in leven is gebleven, leeft1 was veranderd". Jill Blaiberg schrr na zijn historische operatie „een hels dat haar vader na de operatie e leven "geleid. Zoals bekend is Blai berg op 17 augustus 1969 gestorven. Zyn 22-jarige dochter Jill schrijft nu een biografie waarin zy mee deelt hoe het leven van haar vader ïyke situatie". Vreest u in dat geval liquidatie van de commandogroepen? „Dat. zouden ze wel willen, maar dat lukt ze nooit, wy hebben de steun van het volk". Maar bij een verbod bijvoor beeld de grens tussen Jordanië en Israël over te steken wordt de strijd toch wel erg moeilijk. De guerrilla is nog niet uitgekomen boven het niveau van aanvallen en hard weglopen. ,,Dat is in zeker opzicht waar Wy heben nog steeds gezegd dat vrede tussen Israël en de Arabische rege ringen uiterst, gevaariyk voor ons is. Maar wy hebben tot dusver nooit onze volledige kracht gebruikt. Wij zyn straks in staat meer in Israël zelf te opereren". Symbolisch aantal Als bij een akkoord de Palestij nen in de huidige staat Israël worden toegelaten, wordt de ge wapende strijd dan niet overbo dig? „Israël heeft nooit verder willen gaan dan het aanvaarden van een symbolisch aantal vluohtelingen. on danks de VN-resolutie. Maar ook als Israël nu zou instemmen met de te rugkeer van ons allemaal, betekent dat het accepteren van een zionisti sche staat op Palestyns grondgebied, waarin wy als tweede-rangsburgers zouden mogen wonen. Terugkeer be tekent beslist niet dat wy ons land en onze huizen terugkrijgen. Wy zul len niet onze eigen zaken mogen regelen of enige reële invloed op het staatsbestel krygen. Wij zyn van onze kant niet bereid onder een re gering van Golda Meir of Mosje Dajan te leven. Vanaf de opkomst van het zionisme hebben wy de Jo den voorgesteld een democratise e en seculiere staat te vormen. De rechten van het individu zouden niet mogen afhangen van de religie. Dit Velen zullen zich dan liever bezig houden met beter werk en de zorg voor het gezin. Wy willen dan meer aandacht besteden aan de morele betrokkenheid bij onze strijd. Maar het zal wel moeüyk zyn hen te over tuigen van de noodzaak ons te steu nen. Is er bij alle te verwachten te genslagen voor u nog wel kans op succes? „Wy hopen dat Koning Hoessein zyn belofte houdt. Hy zou zich niet Ho kam Darwaza NEW YORK 'AP. - Vrouwen, die twyfelen aan de roklengte ko pen broeken Dit blykt uit de vroege najaarsaankopen van de Amerikaan se vrouw. Volgens vele zaken over het hele land gaan tot nu toe broekpakken het meeste weg. De klanten zyn niet Gevangenen vrij De Griekse regering heeft opnieuw 70 Griekse politieke gevangenen vrijgelaten, zo dat in de vorige week 3Ö0 personen van de gevangeneilanden in vrijheid werden gesteld. De gevangenen on- aer wie 22 vrouwen, maken deel uit van de 500 communistische gedepor teerden wier vrijlating onlangs door het regime werd aangekondigd als onderdeel van de nieuwe „liberalise- ringspolitiek'". in onze zaken mengen M8ar wy zijn enthousiast voor de rok halverwege niet zeker van hem We weten nog de kult of voor de mini. Eventueel niet wat onze tactiek in een nieuwe accepteren ze een lengte tot de knie situatie zal zyn. Wy zyn ervan over- of iets er onder. Maar de vrouwen tuigd, dat een overwinning op Israël tonen in dit opzicht geen sterke nog steeds mogeiyk is en zullen een voorkeur. Wat ze kopen zyn broek boycot van onze acties niet dulden, combinaties, soms met midi-jassen. In dat geval zullen ook de Arabische De najaarskleding stroomt nu de leiders een gewapend antwoord krij gen". „Onrustbarend" Het Amerikaan se ministerie van Gezondheid is over de kwaliteit van het drmkwater in I de Ver Staten ..ernstig bezorgd" Uit ^.M een gisteren in Washington gepubli- i ceer rapport over drinkwateronrier- zoe.^ m enkele karakteristieke gebie den blijkt dat van 18.2 miljoen Ame rikanen zich 2.5 miljoen verzorgen met chemisch en bacteriologisch ver ontreinigd water LOS ANGELES <AP> Linda Kasabian heeft gisteren op de rechts zitting in Los Angeles tydens de zes tiende maal dat zy als getuige in het proces-Tate werd verhoord, gezegd dat zy een „door God gezondene" was die de wereld was komen ver tellen dat Charles Manson „een val se profeet" was. Dit was haar ge bleken toen zy, gedurende de moor den op de actrice Sharon Tate en haar vrienden, en vier andere moor den. in augustus 1969 gepleegd, een „visioen" had gehad. „Ineens zag ik, in myzelf, wat Charles Manson aan het doen was en dat hy bezig was mij tot zelfvernietiging te leiden." aldus Linda Kasabian. „Werd het in uw visioen ook dul- delyk wie Charles Manson was?" vroeg de advocaat Hughes van de beklaagde Leslie van Houten. „Ja, ik voelde dat hij de duivel was." VATICAANSTAD -AP) In het dagblad van het Vaticaan, de Osser- vatore Romano, schenkt de hoofd- redatceur Raimondo Nanzini. aan dacht aan het wereld-nudistencon- gres, dat in Orbington (Engeland) werd gehouden. Hij merkt o.m. op j „De naaktlopers van het congres be weren, dat hun doelstellingen zuiver „hygiënisch" zijn. maar zy schijnen de ingewikkeldheid van de menselyke natuur ten aanzien van de gèeste- I lijke controle over het instinct bui- ten beschouwing te laten. Zij kunnen ons niet ertoe overhalen te geloven, dat samenleving als groep zonder kleren aan noodzakelijk is voor de eigen bevrijding en voor het genieten van lucht en zon". Het blad sloeg alarm ten aanzien van de huidige vloedgolf, die het be- sohreef als de „internationale verto- ningen van pornografie, het samen komen van duizenden jongeren in geslachtelijke vrijheid, de integrale enz." „Deze feiten, al dus Osservatore. kondigen de morele overgave op wereldschaal aan". volkomen andere man was gewordi die snel opgewonden raakte en h zonder extrovert werd. „Of het do de operatie kwam of door de gene* middelen weet ik niet". Myn vad( aldus Jill, had al zyn morele mc nodig om in het leven te kunn blijven „Persoonlijk geloof ik niet d hartoverplantingen het waard zij Ik heb mijn vaders lyden meeg maakt". Het gaat thans met mevrouw Bli berg en haar gezin financieel niet te best en men heeft twee kam; moeten verhuren. De Zuidafrikaanse Dorothy Fisch die 38 jaar is. heeft gezegd, „dat zich niet al te goed voelt". Zy thans de enige Zuidafrikaanse lx ger die nog leeft met een ruilha Mej. Fischer ligt op het ogenblik het Groote Schuurziekenhuis I zy sinds drie weken in observatie en aan tal van medische proev I wordt onderworpen. BERN (Reuter) Zwitserland is bereid de Amerikaanse justitie inza ge te verlenen van de bankrekenin gen van personen die worden ver dacht tot internationale misdadi- gersbenden van het Mafia-type te behoren. Voor „gewone" belastingont duikers blijft het bankgeheim ech ter onverminderd gehandhaafd. Zwitsers en Amerikanen hebben hierover een maand lang on derhandeld. Het resultaat is een ont werp- overeenkomst die, als zij defi nitief wordt goedgekeurd, in de loop van het volgende jaar van kracht kan worden. winkels binnen. Maar ondanks de advertenties wordt er nog kalm ver- -jyj 111 1 kocht De meeste zaken hopen, dat /V H iVfl-1OVI ft 17 fl er een duidelijker lyn komt in de I Ml M roklengte Zy verwachten die tegen het eind van augustus en in sep tember. Nu zyn de vrouwen nog on- BELFAST (Reuter» Britse troe- pen zyn gisteren begonnen met het' leurgesteld te zijn over het gebrek Asiel gevraagd Vier Bulgaren en twee Tsjeohoslowaken hebben in Ita lië om politiek asiel gevraagd. Hei- vier leden tellende Bulgaarse gezin was clandestien via Joego-Slavië Ita lië binnengekomen. De Tsjechen, een echtpaar- waren met een reisgezel schap aangekomen. Diep teleurgesteld De regering van de Bahama-eilanden heeft de Britse regering laten weten diep te- leggen van kraaiepoten op tientallen zeker en stellen hun aankopen uit tot10,SBe" V£W1 wegen aan de grens met de Ierse dat 7P u-at nipn ^rii z^n *ekomen i republiek om ongeoorloofde grens- dat ze wat nieuws nodig hebben. aan medewerking om Amerika ertoe j te bewegen, van dumping van het1 zenuwgas in de Atlantische Oceaan i overschrijdingen tegen te gaan. Men af te zien. Overigens heeft de Ame- LEIDERDORP De Leiderdorp Postduiven Vereniging „De Rynkli vers" heeft 16 augustus een we vlucht gehouden vanaf St. Ghisl Hornu. Er waren 168 duiven in co cours. Uitslag 1. en 9 J. van Levó 2, A. Dubbelaar. 3 W. Hoogerva 4. 6. en 8 gebr. Hoogervorst, 5. V Alphen-Habraken; 7. J. Zevenhovi 10 J Pracht. LEIDEN De jongerengroep Lord's Folks" van de Herensing parochie verzorgt zaterdagavond i half acht een jongerenmis in de Wilibrorduskerk te Oegstgeest. thema zal zyn: „Waarom een gerenmis?" Celebrant is kapela Kloosterman. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Scherpenisse, A. gerhof te Veenendaal; te Giesse Ryswyk (N-Br.t, E. Bouman te Ui Aangenomen naar Lutten, D. Voo man te West-Terschelling. Bedai voor De Bilt, A. Romein te We2 voor Tholen, C. den Boer te Zeisl GEREF. KERKEN Beroepen te Curacao (als koe vaardypredikant) M. Boot te Oui water: te Boskoop, C. van der 1 te Amsterdam. Aangenomen m Amersfoort, J. ter Horst te 's-Gi veland, die bedankt voor Enschs GEREF. KERKEN (vrijgemaakt Beroepen te Kaapstad, L. Douw Enschede. Aangenomen naar Nyki J. van Benthem te Ulrum. EVANG. LUTH. KERKEN Aahgenomen naar Eindhoven, p: ponent K. J. Dekker te Eindhoven j wil hierdoor auto's en andere voer tuigen die Noord-Ierland binnenko- Aan lager wal Fernando Seg- men of verlaten dwingen gebruik te gara die eens als beroemd stieren- maken van de wegen waaraan doua- vechter in Spanje en Portugal meer neposten of militaire bewaking staan, dan 850.000 gulden per jaar plachl Voorlopig worden 25 wegen ln het dere onschadelijk te maken te verdienen is in Londen tot een I graafschap Armagh onberijdbaar ge boete van 170 gulden veroordeeld. maakt, toestand afhangen of er nog omdat hy als parkeerwachter vijftig meer wegen zullen volgen, gulden uit een auto zou hebben ge- Wat de watersnood in Belfast en stolen. Seggara die op het hoogte- andere Noordierse steden betreft, punt van zajn loopbaan in zijn ge- deze heeft de verhouding van de be- boorteplaats Portugal over een lu- volking tegenover de Britse milifcai- rikaanse minister van Defensie Laird LEIDEN AMERSFOORT verzekerd dat het de laatste maal dr H. L. M. van Rooyen O.S.C. zal zijn dat op deze wijze zenuwgas van 1939 tot 1959 studentenpastoor wordt geloosd. Het leger heeft metno- den ontwikkeld om het gas op an- ;re wyze onsohadelyk te maike Heropening van bordelen Een Invloedrijke groep van ruim veertig gaullistische afgevaardigden houdt zich op net ogenblik bezig met de vraag, of het wenseiyk is tot ner- opening van de bordelen te komen, xueuze villa, een jacht, drie grote j ren veranderd. Zowel rooms-katho- l Begin 1946 werden deze huizen bij de wet voor 25 jaar verboden. Tot het onderzoek is besloten uit be zorgdheid over de toeneming van ge slachtsziekten en zedenmisdrijven. Er bestaat thans geen medische con trole meer. I auto's en een particulier vliegtuig j lieken als protestanten verwelkom- besohikte, werd in de jaren '50 twee- den hen als helden nadat zy een maal door een stier op de horens ge- 1 grootscheepse reddingsoperatie waren nomen en ernstig gewond. Hy raakte i begonnen. Zij brachten met rubber- uit de gratie by het publiek en ver- 1 boten en legervrachtwagens veel ge loor snel zyn geld. i zinnen in veiligheid. MOSKOU (Reuter. AFP» De Russische autoriteiten ne men geen risico wat de cholera be treft. Officieel heerst de ziekte al leen aan de Wolga, maar de gemeen teraad van Moskou heeft een gron dige schoonmaak van winkels, stra ten en markten bevolen. Een aantal markten is gisteren gesloten voor een ontsmettingsbeurt. De huisvrou- j wen hebben in de winkels veel meer zuiverheidscontroleurs opgemerkt dan anders. Uit Turkije wordt gemeld dat het ministerie van Gezondheid de verloven van het medische personeel heeft ingetrokken en in de grote ste den en grensgebieden maatregelen tegen de cholera heeft genomen. Rei zigers uit de Sowjet-Unie worden in Israël vyf dagen in quarantaine gehouden wanneer zy niet zyn in geënt en in de Zwarte-Zeehavens zijn gelyksoortige maatregelen van kracht. (Van onze correspondent.) DEN HAAG (GPD) Zuidafri kaanse geleerden hebben zoals on langs reeds in 't kort gemeld een nieuwe methode gevonden voor ver- ryking van uranium. De vinding, die Zuid-Afrika nu in staat stelt zonder hulp van buitenaf atoombommen te maken, berust op een systeem dat in Zuidafrikaanse wetenschappelijke kringen uniek genoemd wordt De verryking van uranium is nodig omdat natuurlyk uranium slechte een gering percentage (ongeveer 0,7) bevat van de voor de atoomdndustrie bruikbare U-235 isotopen op 99,3 procent onbruikbare U-23£ isotopen. Deze twee isotopen zyn vormen van hetzelfde element die dezelfde schei kundige eigenschappen hebben maar in natuurlyke eigenschappen (het atoomgewicht) verschillen. Schei kundige scheiding is dus onmogeiyk. Alleen natuurkundige methoden die gebruik maken van het (zeer gerin ge) gewichteverachil van de atomen komen in aanmerking. Er zijn twee van die methoden en China de enige landen die derge- bekend. De oudste is de gasdiffusie methode. een soort trapsgewyze fil tratie die voortgezet wordt tot het gewenste hogere U-235 gehalte be reikt is. En dan is er de ultara-cen- trifuge-methode van de Nederlandse prof. Kistemaker. waarby gebruik gemaakt wordt van het verschil in middelpuntvliedende kracht die de lichtere en zwaardere atomen onder vinden in een sneldraaiende centri fuge. De produktie van verrykt uranium is een kostbare zaak. De nieuwste fabriek, die in Frankrijk staat, heeft met inbegrip van de ontwikkelings kosten ongeveer 3,5 miljard gulden gekost De hoge kosten vloeien voort uit de ontwikkeling en toepassing van byv. de bovengenoemde technie ken en uit het feit dat uranium al leen in zeer grote fabrieken op eco nomisch verantwoorde wyze verrijkt kan worden. Amerika. Engeland en Frankrijk zyn naast de Sowjet>-Unie ïyke fabrieken bezitten. De ontdekking van een nieuwe vorm van uranium-verryking opent voor Zuid-Afrika grote perspectie ven: aan de ene kant kan het nu zelf zorgen voor voldoende kern- brandstof voor zijn atoomcentrales, en aan de andere kant wordt het land nu in staat gesteld verrijkt ura nium uit te voeren en tegen aan- trekkelyke pryzen met de andere uraniumproducerende landen te con curreren. Nu al wordt in Zuid-Afri ka de verwachting uitgesproken, dat de produktie van verrykt uranium „de republiek op den duur evenveel rykdom zal bezorgen als de goudpro- duktie". Tot dusver heeft Zuid-Afri ka, zoals de minister van mynbouw onlangs meedeelde, reeds vyf mil jard gulden aan de verkoop van „on bewerkt" uranium verdiend, een bedrag dat verdubbeld kan worden als de produktie van verrijkt ura nium eenmaal op gang m gekomen in de fabriek, die nu by het a toom- oentrum in Pelinda in aanbouw is. Over de werking van de nieuwe verrijkingsmethode zwijgen de Zuid- afrikanen in alle talen. Het enige wat men erover wil loslaten is, dat het nieuwe proces „niet lykt op de twee systemen die de drie andere Westerse kernmogendheden toepas sen". Niemand buiten Zuid-Afrika kent ons geheim, zo verklaarde een van de uitvinders, dr. Roux van de Raad voor Atoomenergie, onlangs. Op verraad van het geheim staat twintig jaar gevangenisstraf, vyftig- duizend gulden boete of belde. Theoretisch is Zuid-Afrika nu in staat zelf atoombommen te maken. Premier Vorster heeft gezegd, dat ze er niet zullen komen. „Zuid-Afrika zal de kernenergie alleen voor vreed zame doeleinden gebruiken", ver klaarde hy enige weken geleden, juist op het tydstip, dat de Afrikaanse landen hun offensief begonnen tegen de Britse plannen om Zuid-Afrika wees- militaire hulp te verstrekken. Leiden was. herdacht het feit, o hy vyftig jaar geleden toetrad het klooster van de Orde van Heilige Kruis. Ter gelegenheid n dit gouden Jubileum als kruist! werd hem in het Constantyn-collf te Amersfoort een receptie aangeb den. Tydens deze receptie werd pr Van Rooyen namens vele oud-stude ten van de Leidse Universiteit t bedrag overhandigd, dat hem staat stelt een reis naar Amerika maken. Prof. Van Rooyen, die ree eerder in Amerika was en zich to in de staat Minnesota voornamel bezighield met de zielzorg, vei donderdag wederom naar de Stat Thans voor negen maanden. LEIDEN Visvereniging Hmf, sport behaalde een matige vangst I Bf een wedstrijd met bootjes in de Z: De uitslag: 1. I. Mazurel 1500 gr. st.; 2. J. Boef 1140 gr., 7 st.; 3. J.« Groot 1085 gr. 3 st„ gr. bl. (37,5 cm w 4. Verstraten sr. 1065 gr., 12 st.: jt( P. Devilee 1065 gr.. 9 st.; 6. S. V( hoef 910 gr.. 6 st.; 7. L. Kerk» 870 gr., 14 st.; 8. I. Jansen 670 f n 7 st.; 9. Verstraten jr. 615 gr., 11 p 10. C. Habraken 550 gr., 5 st. LEIDEN Vanmorgen is een M matie van tien Neptunes over Leid en de streek gevlogen in een M aenkingsvlucht by het dertigjf bestaan van squadron 320 van vliegbasis Valkenburg. Dit squadfl werd in de oorlog opgericht als derdeel van de Royal Air Force I vredestaken van het squadron, a onder commando staat van kaplt<£ luitenant ter zee vlieger J. A. J 1 v. d. Meulen, zyn opsporings- 1 reddingswerk.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6