Wethouders- overleg nu onder PAK De LOI naar Leiderdorp Jeugd neemt natuur in de boot in Leiden 4b Coureur gewond bij stock-car Prof. drA. W. Bijvanck (86 jaar) overleden D.C. Renee 25 jaar politieman WORSTEL PAK-FRACTIE iAN LEDENVERGADERING \IET IN NIEUW COLLEGE iswedstrijden Jniversitaire >enoemingen Wedvluchten ATTENTIE Aqua Hortus 13.000 Rond Groenoordhal mar-- Uitzicht 'Leiden" stelt nier beschikbaar Dodelijke val Volkstuinders hielden geslaagd kindercorso Felle brand bij Auping N.V. T oto-f ormulieren Sport en begrip NDAG 17 AUGUSTUS 1970 LETDSCH DAGBLAD (Van één onzer redacteuren) ,EIDEN Het overleg over de verdeling van de wethou- izetels in het nieuwe Leidse college wordt morgenavond rtgezet zonder de onderhandelaars van de partijen, die lenwerken in het progressief akkoord. De PAK-vertegen- irdigers zullen later op de avond worden uitgenodigd. Dan er al een voorstel voor een nieuw college-zonder-PAK op 1 liggen. overige party en gaan het op manier spelen, aldus KVP-on- andelaar mr. Driessen, omdat f voorstel van de PAK-fractie aan denvergadering van hedenavond noodt om met de progressieve e|jen verder te praten. Dit voor zegt: niet participeren in het we college. gaat het nieuwe college eruit Men kan aannemen, dat het tel, dat op 1 september in de •ire raad op tafel komt, er on- 5 zal uitzien: de KVP-ers sen en Menken, ds. Kret en rajasen voor de prot. ehr. groep, Bf Den Haan (WD) en als zesde WD-er dr. Duyverman óf O-er Sannes. Het ziet er dus uit, dat het college voor de of twee-derde zal bestaan uit 1de wethouders. PAK-mening alles gaat gebeuren nadat in weekeinde de PAK-fracties by- zijn geweest. In het perscom- qué over dit overleg wordt ge en over programmatisch ak- 2 in plaats van het tot nog toe igde progressief akkoord. In ommuniqué staat hetv olgende: heren Van Aken, In 't Veld en Oosterman (D'66) heb- 1 verslag gedaan van het over- ver het programmatisch ge- kJc, dat vrijdagnacht werd afge- Ttfdens een oriënterend over at de drie vertegenwoordigers lacht hielden was by hen het gevestigd, dat het niet wys zou ia genoemde afronding van het DEN De visvereniging x hield de derde vswedstrijd het seizoen in de Warmondse 18. De uitslag luidt: L. Disse- 2415 g, 40 stuks, 2. Gommans 45 stuks. 3. Weber 2250 g, 37 4. Van Vliet 2250 g, 40 stuks, - uring 2025 g, 41 stuks, 6. Tege- I 1975 g, 19 stuks, 7. De Ridder l 34 stuks, 8. Stoof 1570 g, 12 9. Van Apeldoorn 1215 g, 18 10. Hemessen 1150 g. 18 stuks. Ruisvoorn" hield een viswed- op de Kaag. De uitslag luidt: Kijk in de Vegte 2910 g. 34 2. Th. J Voskuil 2700 g, 34 3. .J Nieuwerburg 2380 g, 28 4. A. Kijk in de Vegte 1620 g. uks, 5. J. Nieuwerburg sr. 1530 stuks, 6. P. Dubbeldeman 1455 stuks, 7. N. Dorrepaal 1450 g. uks, 8. J. Voskuil 1425 g. 19 9. J. Holebeek 1120 g. 15 stuks. Harting 1100 g, 12 stuks, viscollege „Onder Ons" uit n hield een wedstrijd in de vaart in Leimuiden. De uitslag als volgt: 1. .3 Griebspoor 21 2. S. Herreur 18, 3. Vernet 16, v. Riet 12, 5. V. Weizen 7. 6. held 7, 7. Sj. v. d. Weyden 6, Leeuwen 5, 9. Van Nimwegen 4, lBerg3. ÜDEN Bij besluit van het Col van Curatoren der Leidse Uni- eit zijn benoemd: drs. P. J. M. der Aart tot wetenschappelijk werker bij de algemene zoölogie •Jogie), mr. G. W. M. Bodewes wetenschappelijk medewerker V klasse by de faculteit der «geleerdheid (notarieel recht), van Iren tot 1 juni 171 tot ^schappelijk medewerker bij de E. Jareno tot 1 juli 1971 tot ^happelijk hoofdmedewerker n faculteit der letteren (Spaanse en letterkunde), dr. P. H. van penberg tot 1 juni 1971 tot we- tappelijk hoofdmedewerker bij bchemie, drs. B. J. M. Moritz augustus 1971 tot wetenschap- medewerker by de algemene ^diagnostiek, M. A. H. W. Wndreier, arts, tot 1 september •denschap pel ijk hoofdmedewer- de cardiologie, drs. J. J. A. 8«en tot 1 juli 1971 tot weten- Nfjk ambtenaar bij de con- fcychologie. drs. M. R. Vaülant Wetenschappelijk ambtenaar bij Wiotheeken, drs. P. J. Worsley ®ei 1971 tot wetenschappelijk kerker bij de faculteit der let- J1 'archeologie en oude geschie- 1 vin Zuid - Zuid-Oo6t Azië). programmatisch deel. verder te spre ken over de participatie van PAK- raadsleden in het nieuwe college van burgemeester en wethouders. Het in dat stadium bereikte resultaat was naar hun oordeel te licht in relatie tot het gestelde in het PAK-pro- gramma. Gaping Door de heren Van Aken, in 't Veld en Oosterman was in het overleg reeds geconstateerd, dat de „overeen komst gemeentebeleid in hoofdlij nen" een minimalistisch karakter heeft. Naast dit feit zijn voor hun houding mede bepalend geweest het door één van de andere partijen ge maakte voorbehoud ten aanzien van deze overeenkomst, door haar uitvoe ring afhankelijk te stellen van de samenstelling van het nieuwe colle ge van B. en W. en het controversieel blyven van de punten „erfpachtstel sel" en „openbaarheid van raads commissies". Tenslotte is het stuk van de relatie tussen het Leidse col lege en hogere bestuursniveau's een wijde gaping in de wederzijdse op vattingen blijven bestaan. De fracties hebben de gevolgde ge dragslijn tot de hunne gemaakt en wensen dit standpunt van me ning zijnde dat er voorshands geen aanleiding bestaat af te wijken van het in de PAK-overeenkomst ge stelde te toetsen aan de mening van de heden te houden ledenverga deringen. LEIDEN De postduivenvereni ging De Blauwkras hield een wed vlucht vanaf Roosendaal. In con cours 324 duiven. De uitslag luidt: P. Gijsman 1, 10: A. Houweling 2. 3, 4, 6. 8. 9; W. Gijsman 5; Grebel 7. Ook de duiven van PV „Het Oos ten" namen deel aan een wedvlucht vanuit Roosendaal. In concours wa ren 360 duiven. De uitslag is: C. Gijsman 1, 4, 7: N. Boot 2; W. v. Klink 3. 6: C. Mooy 5. 9; T. v. As 8; A. Koet 10. De oude en Jonge duiven van „De Snelvlieger" werden ook in Roosen daal gelost. De uitslag van deze wed vlucht, waaraan 361 duiven deelna men, was F. Compier 1, 2; A. Com- pier 3, 8; F. Jansen 4; M. de Lange en Zn 5, 7; J. v. Seggelen 6; A. Ouwerkerk 9: J. Roest 10. De Snelvlieger hield voor jonge dui ven een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. In cocours waren 111. De uitslag luidt: J. Roest 1, 6, 7, 8; M. de Longe en Zn 2; B. Dalsasso 3 ,5, 10; F. Jansen 4; J. Degen en Zn 9. De Leidse Postduivenclub hield wedvluchten vanaf Tergnier en St. Dizier. De uitslag van de vlucht vanaf Tergnier waaraan 227 duiven deelnamen luidt: P. H. v. Zonneveld 1; L. den Hollander 2; T. Gysman 3, 5, 7; W. Onstenk 4: W. v. d. Hoogt 6: P. Groenendijk 8; Bink/v. d. IJs- sel 9; H. Janssen 10. De uitslag van de vlucht vanaf St. Dizier waaraan 194 duiven deelnamen is: W. v. d. Hoogt 1, 2; J. v. Alphen Sr. 3; W. v. de Hoogt 4; H. Janssen 5, 6, 8; T. Gijsman 7; Bink/v. d. IJssel 9; L. den Hollander 10. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat)Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Tot en met woensdag ligt in de Haven de natuurbeschermingsboot, waarmee natuurbescher mingsverenigingen van jon geren het land rondgaan in dit natuurbescherming sj aar 1970. Zaterdagochtend legde de boot aan en het was met een raak: bergen gr achten- vuil omspoelden het schip, waarmee een accent werd gelegd op de noodzaak van het denken over onze natuur. De opvarenden visten tus sen het vuil alg op. deden het in een potje, dat op de tentoonstelling kwam met als opschrift: laatste levens vorm. verminkt alg. Daarmee was een Leids stukje toege voegd aan de kreet „Wel vaart - welzijn - nietzijn", waarmee in folders en bro chures (o.a. te koop in een kraam op de kant) wordt geschermd. Op de boot is te zien welke gevaren er dreigen. Dat ge beurt meestal in sterke te genstellingen. In zwart-wit. Zo denkt de jeugd en zo laat de jeugd het zien. Het komt vaak hard aan. Dat is ook de bedoeling. Je komt anders uit de boot dan je erin stapte. Dat komt door al het ma teriaal, dat bij elkaar is ge bracht. Dat komt door de confrontatie met dood-in-de pot (goed bedacht met die doiikere doorgang, waar je lijkt weg te zakken), gevolgd door een stukje natuur met dieren, bloemen en planten, die je buiten bijna niet meer tegenkomt. De foto (LD/Holvast) geeft een beeld van deze afdeling, waarop oudere jeugd van natuurbeschermings organi saties kinderen laat zien wat padden en hagedissen zijn. De boot heeft elke dag de loopplank uitliggen van tien tot tien. LEIDEN Bestuur en leden van „De Natuurvriend", die met zoveel enthousiasme en toewijding zorgden voor de inrichting van de „Aqua Hortus", kunnen met grote voldoe ning op deze expositie terugzien. Bij na 45.000 betalende bezoekers hebben in de afgelopen twee weken de ten toonstelling bezocht. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Leerdam. T. Lekker- kerker te Oosterwolde <Gld); te Delft M. H. Boogert, te Hellendoor;! te Sommelsdijk, A. van der Beek, te Poederooyen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Zuidhoorn J. Slotman, te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer, K. Boersma, te Haarlem. LEIDEN Na afloop van de gis teren rond de Groenoordhal verre den stock-car races, heeft zich een I botsing tussen twee race-wagens voorgedaan, waarbij één van de cou reurs, een 43-jarige Hagenaaiern- stig werd gewond. Na een buikope ratie in het Academisch Ziekenhuis, wordt zijn toestand thans „redelijk" genoemd. De politie stelt nog een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. LEIDEN In de ouderdom van 86 jaar is gisteren overleden prof. dr. A. D. Byvanck. oud-hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Prof. dr. Bijvanck, een bekend ar- cheolooog en historicus, werd op 4 juli 1884 in Leiden geboren. Hij be zocht het Gymnasium in Den Haag en studeerde aan de Leidse Univer siteit en die van Bonn klassieke let teren. Tydens zijn universitaire op leiding maakte hij enkele studierei zen naar Italië, Griekenland, Turkye en Egypte. In 1912 promoveerde hij aan de Leidse Universiteit op een proefschrift getiteld .De Magnae Graeciae historia antiquissima". Na zijn promotie bekleedde dr. Bijvanck achtereenvolgens de functies van we tenschappelijk assistent, conservator en onder-bibliothecaris van de Kon. Bibliotheek in Den Haag. In 1922 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de Leidse Universiteit om archeologie en oude geschiedenis te doceren. Bij het bereiken van de 70- jarige leeftijd <1954» trad htf af als hoogleraar. Prof. dr. Byvanck was in het academiejaar 1940'41 rector- magnificus. Een groot aantal publicaties is in de loop der jaren van zijn hand ver schenen w.o. werken over Byzantijnse kunst, over de bronnen der Romein se geschiedenis van Nederland, de voorgeschiedenis van Ned arland en over de kunst der oudheid. In verband met dit overlijden wordt vrijdagmiddag om twee uur in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht een rouwdienst gehou den, waarna de teraardebestelling van het stoffelijk overschot op „Rhynhof" plaatsvindt. LEIDEN De Leidse Onderwijsin stellingen, als LOI een begrip in Ne derland, hebben de Leidse Ooster kerkstraat vaarwel gezegd. Vandaag zyn achter de rug van de leraren opererende administratieve afdelin gen verhuisd naar de Leidsedreef in Leiderdorp. Ze vinden daar een splinternieuw gebouw met veel glas en vooral: ruimte. Want 't gebrek daaraan be gon langzamerhand te benauwen in het oude gebouw, dat slechts tien jaar groot genoeg was. Eind oktober komt mr. Grosheide, staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen, naar de Leidsedreef om een lintje door te knippen of een andere passende openingsceremonie te verrichten. Dan hopen de LOI, waarvan de „L" nu voortaan eigen lijk „Leiderdorpse" betekent, zich al thuis te voelen in het nieuwe onder komen bij de Zijlbrug van waaruit men een schitterend uitzicht over de weilanden achter de Zijl heeft. (Foto LD/Holvast) Leiden/Hamburg (AP) Een vijf koppige operatieploeg van de turo- logische universiteitskliniek te Ham burg is er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd een uit Gent afkomstige nier over te planten. Prof. Dr. Herbert Klosterhalfen, de directeur van de kliniek, heeft zon dagavond verklaard, dat het de ont vanger van de nier, een 28-Jarige man, naar omstandigheden goed gaat. De naam van de man wilde hij niet noemen. Evenmin wilde pro fessor Klosterhalfen iets zeggen over de afkomst van de overgeplante nier. De overgeplante nier werd de uni versiteitskliniek in het weekeinde ter beschikking gesteld door de ver eniging „Eurotransplant" te Lei den. LEIDEN Een in Leiden wonen de Marokkaan is zaterdag dodelijk verongelukt, toen hü in de opslag plaats van de conservenfabriek De Sleutels aan de Morsweg, van het hefplateau van een truck viel. Met een landgenoot was de 29-Jarige Ma rokkaan bezig dozen conservenblikken op te stapelen, toen hij klaarblijke lijk zijn evenwicht verloor. Hij viel achterover, met zijn hoofd op de 5 meter lager gelegen betonnen vloer. In het St. Elisabeth ziekenhuis en in het AZ, waar de man later naar overgebracht is heeft men nog geprobeerd zijn leven te redden, maar de pogingen mochten niet ba ten. BOSKOOP Vrijdag zal de heer D.C. Renee uit Boskoop het feit her denken dat hy vijfentwintig jaar ge leden bij de politie in dienst trad. Tevens zal hij op deze dag zyn 25- jarig huwelijksfeest vieren. Het jubileum zal in de Loods (ach ter de gereformeerde kerk) aan de Zijde worden gevierd. De heer Renee was, voordat hy bij de politie kwam, opzichter by de Ko ninklijke Nederlandse Heidemaat schappij. In 1946 begon hy zijn loop baan by de politie als wachtmeester bij de rijkspolitie in Alblasserdam. Hier bleef hij tot 1962. Toen verwis selde hy deze gemeente voor St. Phi- lipsland. Ruim vijf jaar later kwam hij naar Boskoop. De receptie in de Loods wordt van 's middags vijf uur tot half ze ven gehouden. LEIDEN Voor de tweede keer werd zaterdagmiddag op het com plex van de tuingroep „Ons Buiten" een kinder-bloemenrorso gehouden. Een grote stoet van kinderen van 4 tot 12 verzamelde zich rond twee uur in de grote speelweide om door de jury beoordeeld te worden. Na de beoordeling trokken de kinderen in optocht over het complex naar het clubgebouw. De kinderen die niet in de pryzen vielen kregen daar een leuke verrassing en het Damescomi té bood alle deelnemertjes een fris drankje aan. Het bloemenfeest, dat o.a. werd bijgewoond door de wet houder van financiën, P. S. Harmsen en VVD-raadslld mr. F. Portheine, werd des te feestelijker, omdat de volkstuinders, de straten waardoor de kinderen trokken leuk versierd hadden. In de avond was er nog een gezel lige Instuif waarvoor verf belang stelling bestond. DEVENTER (ANP) Een felle uitslaande brand heeft zaterdagmid dag grote schade aangericht in een deel van de voormalige Ankersmits katoenfabriek te Deventer dat in ge bruik is bij de Auping NV matras- senfabriek. In deze dependance fa briceert Auping bovenmatrassen. Ze omvat een produktie-afdeling en een opslagplaats voor grondstoffen en ge reed produkt. De brand, vernielde een deel van de magazijnruimte en een groot deel van de produktie-ruimte .De daarin aanwezige machines werden geheel of gedeeltelijk verwoest. Be halve de schade aan de gebouwen, eigendom van Texoprint, loopt de schade in de tonnen. De Deventer brandweer verscheen met veel materiaal snel ter plaatse en slaagde erin, de brand te beper ken tot de helft van het bedrijf. Na een uur blissingswerk was men de brand vrijwel meester hoewel men tot zondagmorgen met de nablus sing bezig was. Omtrent de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Over de opmerkingen van de heer Van Es in het blad van 15 dezer wil ik het volgende opmerken: 1. Wat het Invullen van het toto formulier betreft vind ik dit met een beetje goede wil niet zo'n bezwaar. Het niet vouwen of kreuken van het formulier zal misschien meer moei lijkheden opleveren. Het bezwaar van het nieuwe formulier is wel. dat j het doordruk gedeelte geheel in rood is gedrukt en daardoor het doorge drukte gedeelte moeilijk zicht baar. Waarom dit gedeelte niet als het bovenblad, maar dan contra, blauw-rood gedrukt of als voorheen een zwarte doordruk? Wat gebeurt er e.v.t. met formulieren op roze pa pier? 2. Ten aanzien van het uitzenden van de voetbalflitsen op zondagavon den, is de heer van Es wel erg een zijdig en egoïstisch. Het is zeker niet geheel tot hem doorgedrongen, dat er ook nog zieken en gewonden zijn en mensen die door hun werkkring niet in de gelegenheid zijn iedere zon dag aan het lijntje te staan. Boven dien zyn bedoelde t.v. uitzendingen uit propagandistisch oogpunt van veel belang en voor vele spelers leer zaam. Van waar de belangrijke kijk dichtheid voor deze t.v. programma's? G. PHTI.TPPO, Koninginnelaan 46. Lelden. Nog enkele weken en de voetbal competitie neemt weer een aanvang. De voetbalverenigingen hebben alles wat in hun vermogen was gedaan, om het publiek weer op waardig® wijze te ontvangen. Maar de overheid heeft dan de plicht om waar zo no dig datgene te doen om de helpend® hand te bieden, maar dat gebeurt pas wanneer het kalf verdronken ia. Bijv. wanneer men het Roodenburg- terrein wil bezoeken moet men eerst door een kleine tankval lopen, btf het hek gekomen is zowel links als rechts een open riool te zien en t® ruiken. Als men dan zonder een verwonding of ademhalingsmoeilijkheden op het veld is aangekomen, kan men naar het voetbal gaan kijken. Roodenburg heeft al enkele malen de gemeente verzocht om aan di® onhoudbare toestand een einde t« maken. Maar er is misschien geen belangstelling of geen geld. Misschien kan ontwikkelingshulp de gemeente helpen. Het is maar een idee. Met dank voor plaatsing. A. de Bolster, Huizingastraat t. Leiden. „Zuid-West" hield sportdag voor de jeugd van zuid-west LEIDEN Ruim 230 kinderen hebben zich zaterdag vermaakt met allerlei sporten en bezigheden tijdena de door de wandelsportvereniging „Zuid-West" georganiseerde sport dag. De sportdag werd een groot succes, niet alleen voor de kinderen, maar ook voor de wandelsportvereni ging. die tien nieuwe leden mocht Inschrijven. De heer Koldenhof, voorzitter van de speeltuin „Zuid-West" werd tot ere-lid van de wandelsportveretiiging benoemd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3