Djakarta neemt kritiek op Soeharto niet al te zwaar Ulbricht maakte zeer zenuwachtig „liberaliseringsgolf Kasabian, kaartenhuis of hoekstee] MANSON GUILT NIXON DECLARE! A o Harde klappen in noordelijke deel van Zuid-Vietnam HET PROCES MANSON-TATE (V en slot) Meeste Nederlanders denken anders dan betogers Raketverplaatsingen voor het ingaan van de wapenstilstand Bedrijfsleven Kunstschatten Paus keert zich tegen nudisme AGNEWGEEN ECONOMISCHE DEPRESSIE STUDIEPLANNEN Zll Lager in r Rams Game 1 Satuttky PAGINA 12 LETDSCB DAGBLAD MAANDAG 17 AUGUft ADVERTENTIE DJAKARTA (GPD) „Ach, het zal niet zo'n vaart lopen", meende een Indonesische ambtenaar, die zich intensief bezig houdt met de voorbereidingen van de reis van president Soe harto naar Nederland. „We winden ons echt niet zo op over de aangekondigde demonstraties. Zelfs als die een ernstig ka rakter aannemen, dan weten wij toch dat het grootste deel van het Nederlandse volk er anders over denkt. Bovendien moet u niet vergeten dat ook uw landgenoten de aanhangers van Mao en Che Guevara niet serieus nemen. Ze maken veel la waai, maar iedereen weet toch dat het geen echte communisten eijn". Jong, waarna Koningin Juliana het Indonesische staatshoofd ln Huis ten Bosch een gala-diner zal aanbie den. De president zal de volgende dag in aanwezigheid van het vorstelijk echtpaar een krans leggen bij het Nationale Monument op de Dam. In de Indonesische hoofdstad is men dag en nacht in de weer met de voorbereidingen van het presiden tiële bezoek aan Nederland, dat op dinsdag 1 september zal beginnen en vermoedelijk de daarop volgende vrij dag eindigt. Een van de leden van de staf van minister Malik deelde mee. dat de grote lijnen van het programma nu wel min of meer vast staan. Op de eerste dag zal de pre sident met zijn gevolg ontvangen worden door minister-president De waarna een ontvangst volgt by bur- geëxposeerde In dit verband zal de president ook een bezoek brengen aan Philips in Eindhoven, zich nader oriënteren op landbouwkundig terrein en het Waterkoopkundig Laboratorium in Delft bezichtigen. Vermoedeiyk zal ook Europoort bekeken worden. Cultureel Meer op informele basis zal de pre sident, die vergezeld wordt door mi nister Malik en een tiental generaals, enkele malen met het kabinet van gedachten wisselen over ontwik kelingshulp, uitwisselingsprogram ma's en de Nederlandse investerin gen in Indonesië. Verder zal ook de culturele overeenkomst tussen beide landen geratificeerd worden. Binnen dit kader zal ook gesproken worden over de talloze in Nederlandse musea studenten, 200 middelbare scholie ren; de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging telt samen met de consulaire ambtenaren 80 man personeel en is daarmee de grootste Indonesische vertegenwoordiging in Europa) de kans geschapen worden de president te ontmoeten. Over het presidentiële bezoek aan het Nederlandse parlement werd in gemeester en wethouders van Amster dam. In de middag brengt het pre sidentiële gezelschap een bezoek aan het Koninkiyk Instituut voor de Tropen, voorafgegaan door een lunch, waaraan talloze vertegenwoor digers van het Nederlandse bedrijfs- leven die iets met Indonesië te maken hebben zullen aanzitten. LEIDEN Naar aanleiding van de in bügaand artikel uitgesproken mogelijkheid, dat een deel van in Nederlandse musea geëxposeerde kunstschatten uit Indonesië uitein delijk weer in musea in Indone sië wordt ondergebracht, hebben wij kunstschatten uit In-1 de directeur van het Rijksmuseum donesië, waaronder beeldhouwwerken, voor Volkenkunde in Leiden, dr. H. manuscripten en boekwerken. Er be staat nameiyk de mogelykheid dat een deel van deze kunstschatten uit- eindeiyk weer in Indonesische mu sea wordt ondergebracht. Hoewel nog niet zeker zal er waar- schyniyk voor een beperkt aantal le den van de Indonesische gemeen schap in Nederland <in totaal zyn ongeveer 7000 Indonesiërs in Ne derland gevestigd, onder wie een 300 WASHINGTON, TEL AVIV, AL GIERS (DPA, Reuter, AFP, AP) Volgens Westelijke diplomaten in Cairo heeft Egypte de verplaatsing van raketstellingen waarmee het volgens Israël de wapenstilstand heeft geschonden enkele uren vóór het ingaan van het bestand tot stand gebracht onder dekking van hevig artillerievuur. De Amerikaanse inlichtingendienst zou tot dezelfde slotsom zijn gekomen. Op grond hier van zou Israël dan ook niet op steun van .Amerika behoeven te rekenen bU Rijn klachten. Intussen verklaarde mevrouw Gol- da Meir gisteravond, dat Israël over CASTELGANDOLFO (DPA/AFP) Paus Paulus heeft zich gisteren in een toespraak tot pelgrims in zyn buitenverbiyf in Castelgandolfo fel gekeerd tegen het nudisme en de verheeriyking van het lichaam. HtJ hekelde het nudisme, de over spannen erotiek, de vrye liefde en „de poging om in het leven aan het lichaam de hoogste voorrang te ge ven." omdat de mens zich daardoor steeds meer en vrywel ongelimi teerd verlaagt. In dit verband, aldus Paus Paulus, is het dan ook niet verrassend dat „het egoïsme, de misdadigheid en het gebruik van verdovende middelen de boventoon gaan voeren in het leven en uit groeien tot een epidemie die de maatschappy aantast en het leven verlaagt en triest maakt." De Paus sprak de hoop uit, dat de nieuwe generatie zich van deze le- venswyze zal afkeren en het besef krygt dat het christendom de onder werping van het lichaam aan de geest eist. Hasjies ta Jordanië De Jor daanse politie heeft in Akaba een par ty hasjies en opium in beslag geno men ter waarde van 2,5 miljoen dol lar. Dit is de grootste vondst die ooit in Jordanië is gedaan. De party be stond uit 433 kg hasjies en 432 kg opium. Twee mannen zyn gearres teerd. de verdovende middelen zyn verbrand. Doodstraf voor verkrachting Het Fooi se opperste gerechtshof heeft de doodstraf bevestigd tegen drie man nen die schuldig zyn bevonden aan verkrachting en moord. Eerder dit Jaar had het hooggerechtshof de drie mannen, ln leeftyd variërend v»n 19 tot 21 jaar. ter dood veroor deeld omdat zy samen een meisje van dertien jaar hadden verkracht en daarna vermoord ln een stadje in de buurt van Warschau. Eisen van ontvoerders De Tupa- maros. de linkse ontvoerders van de Braziliaanse diplomaat en de Ame rikaanse bodemdeskundige in Uru- quay hebben hun eisen her haald voor de vrijlating van alle politieke getangenen in ruil voor het leven van ae Braziliaan. In een brief, die in Porto Alegre, Brazilië werd gevonden werd gezegd dat de Braziliaanse consul Gomides zal wor den gedood ais niet 183 politieke ge vangenen binnen 72 uur zouden wor den vrijgelaten. onbetwistbare bewyzen beschikt, dat Egypte het bestand wel degelijk heeft geschonden. In een rede tot het cen trale oomlté van de Arbetdersparty Mapai verzekerde de premier, dat Israël het Amerikaanse vredesinitia tief niet zou hebben aanvaard, als het geweten had dat h"t eerste re sultaat van het bestand een „aan- zieniyke verzwakking van zyn mili taire positie zou zyn". De Amerikaanse minister van De fensie Laird verklaarde gisteren dat het onmogelijk Is de Israëlische kladhten dat de Sowjet-Unie en Egypte het bestand in het Midden- Oosten hebben geschonden, als juist of onjuist te bestempelen. De be windsman deed een beroep op de partyen de discussies over deze kwes tie te staken en met de onderhande lingen te beginnen Deze uitspraak van de Amerikaanse minister komt neer op een afwijzing van de klaoht van Israël. Alleen Arabieren AP meldt uit Tel Aviv, dat de Franse militaire academie dit jaar geen Israëlische officieren zal in schrijven, maar een groter contin gent Arabische militairen gaan op leiden. De Arabische officieren die in Frankrijk een voortgezette oplei ding ontvangen, komen uit Algerye, Libanon en Syrië. WASHINGTON (Reuterl Vol gens vice-president Spiro Agnew is het een mythe dat de V.S. zich in een economische depressie zouden bevinden. De Amerikaanse regering heeft het er in haar strijd tegen de inflatie veel beter van afgebracht dan haar critici toegeven. Overigens vond Agnew dat de economische problemen minder moeilyk zouden zyn, als het Congres sneller zou heb ben gereageerd op voorstellen van de regering. De vice-president gaf zyn mening in een artikel in de ..Washington Po6t." Hy ontkende dat in de rege ring paniek zou heersen over de mo gelykheid, dat de federale begroting uit de hand zou lopen. De regering, zo zei hy, heeft een grootscheepse reorganisatie van prioriteiten uitge voerd, waarby er een verschuiving was van defensie naar binnenlandse projecten. Men moet zich realiseren dat dé economie niet alleen een ver mindering van de defensie-uitgaven moet verwerken, maar ook een reeks maatregelen ter afkoeling van een groeiend inflatiegevaar. De regering houdt de begroting onder controle, doch dit kan alleen zo blyven als het Congres het geld niet over de balk smyt en de regering zou hel pen om de uitgaven onder strikte controle te houden, aldus vice-presi dent Agnew. P. Pott, naar diens mening gevraagd. Dr. Pott vraagt zich af op welke rechtsgrond dit zou kunnen geschie den, omdat de werkelyk belangrijke kunstschatten die zich in openbaar Nederlands bezit bevinden, 150 jaar geleden door schenking werden ver worven. Het zou inderdaad, aldus onze zegsman, iets totaal anders zyn in dien Nederland herzij vlak voor de oorlog of in de paren ronrd 1948 (souvereiniteitsoverdracht) een be- langryk bestandsdeel van de collec ties van het toenmalig Bataviaasch Genootschap naar Nederland zou hebben overgebracht. Dit is beslist niet het geval, aldus de directeur van het Ryksmuseum voor Volken kunde. Djakarta meegedeeld, dat men ervan overtuigd is, dat mogelyke vragen niet in stryd zullen zyn met de gangbare parlementaire gebrui ken. Volgens een Indonesische zegs man beseft president Soeharto maar al te zeer. dat sommige vragen niet gemakkelyk te beantwoorden zullen zyn. „Maar dat is nu eenmaal het risico dat hy moet lopen", aldus de zelfde woordvoerder. En deze bereid heid om ook de onprettige kanten van dit bezoek te aanvaarden, wordt gezien als een belangryke stap in de goede richting. Al houdt dit nog niet in, dat er onmiddeliyk iets positiefs van president Soeharto moet worden verwacht. Vraag eens vrijblijvend advies (mondeling, telefonii schriftelijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: ONDER WIJS-INSTITUUT IM.E.A.B. Leidei o.l.v. M. van der Horst - Herengracht 4 - Telefoon 01710—30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Mlddenstandsoplei<J VANAVOND tussen 7 en 9 uur speciale inlichtingenavond iddenstandsopleld* Mondelinge avondcursussen voor: Alg. Ontw. - Middenstand Boekhouden - Nederlands - Engels - Frans - Duits Beroepsgoederenvervoer. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deense blad „Berlingske Tidende" bericht, dat de tolk van de Poolse communistenleider Gemoelka. Er- SAIGON"AP) In het noordelyk deel van Zuid-Vietnam worden op het ogenblik van weerszyden harde klappen uitgedeeld. Amerikaanse B 52-bommenwerpere deden gisteren hun zwaarste aan vallen sinds byna twee Jaar nadat Noordvietnamezen hun zwaarste ar tillerie-aanval sinds een jaar hadden uitgevoerd in het gebied langs de gedemilitariseerde zone. Vyf gealli eerde bases werden met byna twee honderd raketten, mortiergranaten en granaten van niet-terug-stotende vuurmonden bestookt. By een voltreffer op de munitie opslagplaats van de geallieerde ar tilleriebasis Fuller werden enige tientallen Zuidvietnamese soldaten gewond. Fuller ligt enkele kilome ters ten zuiden van de gedemilitari seerde zone. By de luchtaanvallen van gisteren kwamen vyftig luchtreuzen, twee derde van de gehele vloot van B52's in het gebied van de Stille Oceaan in actie tegen Noordvietnamese ba siskampen, bunkers, geschutsstellin- gen. opslaggebieden en infiltratierou tes vanuit Laos. Deze aanvallen van de B52-toestel- len werden gedaan nadat Noordviet namezen meer dan vyf honderd mor tiergranaten, lichte raketten en an dere projectielen hadden afgevuurd op twee geallieerde bases, waarby vele Amerikanen werden gewond. By twee bomaanslagen in het cen trum van Saigon zyn gisteravond 35 personen gewond. De politie bracht de aanslagen in verband met de 25- ste verjaardag van de opstand tegen het Franse bewind. win Weit, naar het Westelyke kamp is overgelopen. De in Oostenryk ge boren Weit is tien jaar lang de per soonlijke tok van Gomoelka geweest en wordt beschouwd als vertrou wensman van de Poolse leiders. De 43-Jarige Weit had volgens „Berlingske Tidende" getracht van de Poolse autoriteiten verlof te kry- gen voor een „vakantie" in het bui tenland. Hy zou enkele maanden ge leden zonder uitreisvergunning naar het vliegveld van Warschau zyn ge gaan en er daar in geslaagd zyn aan boord van een vliegtuig te ko men. Na zyn aankomst in West-Duits- land zou hy de Westduitse autoritei ten gegevens hebben verstrekt over vele conferenties tussen Gomoelka en andere communistische leiders, waaronder die voorafgaande aan de inval in Tsjecho-Slowakye van de troepen van de Warschaupactlanden. In Westduitse regeringskringen gaf men zondag tot dat een tolk van Gomoelka naar het Westen is over gelopen, maar dit was al twee Jaar geleden gebeurd. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse Zaken ln Bonn verklaarde dat „de ze zaak al in 1968 afgehandeld is". Hoe dit zy, volgens „Bellingske Tidende' gaf Weit de Westerse in lichtingendiensten gedetailleerde ver slagen van een byeenkomst van het Warschau-pact in Warschau in Juli 1968, een maand voor de Russische inval in Tsjecho-Slowakye. Welt zou hebben gezegd dat vooral de Oostduitser partyleider Walter Ul bricht zou hebben aangedrongen op harde maatregelen tegen Tsjecho- Slowakye omdat hy de lil t golf onder leiding van Dr, als onderdeel van een gi p Westerse leiding staan j( Weit vertelde dat Ulbrich speld dat Oost-Duitsland E, Slowakye aan de beurt z j een contra-revolutie. Hy nuwachtig dat de Russi secretaris Brezjnew moest komen en een p besprekingen moest inlai J bricht te kunnen kalmere k MOSKOU (AP) 1 fc chef van de Sowjetrussi P tie, die besprekingen hou q na over de grensproblem twee landen in het Ven - benoemd een plaatsverv! nister van Buitenlandse nid Iljltsjow genaamd. I terdag in Peking aangek lager in rang dan de q plaats hy heeft ingenom plaatsvervangende minis tenlandse Zaken Wasili Deze zou op 2 juli wegen! Moskou zyn teruggekeer 1 officiële zyde is hierovi naders gezegd. Naar men in Mosk< zyn de grensonderhandi over nooit iets wordt bek al maandenlang in een I men heeft bereikt, als reikt.sedert het overlegfcj 1969 is evenmin bekend. DOOR HEIN ELBRINK Eén van de merkwaardige aspecten van dit proces is dat niemand Man son ervan kan beschuldigen gemoord te hebben, maar iedereen hem wel als de hoofdschuldige beschouwt. Linda Kasabian heeft gezegd dat ae uit vrye wil by de moorden be trokken is geraakt. Wat men Manson dan in zyn schoenen kan schuiven ligt juridisch vry moeilyk. Een paral lel doet zich voor met het Nederland se geval-Hans van Z., waarvan Ouwe Nol het meesterbrein was. De openbare aanklagers noemen Manson de aanstichter en haken gretig in op wat Kasabian vertelt over de voorbereidingen van de moord op Sharon Tate („ik moest het mes aUJpen") en het echtpaar La Bianca („Charlie ging naar bin nen en bond die mensen"). Afgezien van de inhoud van haar verklaringen zit er nog iets anders moeilyk met deze kroongetuige: t feit dat byna niemand zich na enige tyd meer rea liseert dat zy de enige is die Manson, Krenwinkel, Atkins en Van Houten aan de schandpaal nagelt. Dat zy de enige hoeksteen vormt van het ge bouw van de bewijsvoering. Het is vanaf het begin de tactiek van de verdediging geweest de labili teit van deze hoeksteen aan te to nen, daarmee suggererend dat die ogenschijnlijk massieve brok beton maar een kaartenhuis is. Daarvoor hebben ze constant gehamerd op het feit dat Linda diverse malen (de verdedigers zeggen meer dan 300 keer) „LSD-trips" maakte. Zonder ai te veel succes overigens. Het open baar ministerie, dat anders kosten noch moeite spaart om het veront rustend gebruik van drugs aan te tonen, houdt zich angstvallig op de vlakte wanneer dat gebruik zyn pro- tégée betreft: „Leden van de jury, dat mag toch geen rol spelen". Gezien De man van de straat, wiens stem voor menige journalist vertolkt wordt door de ter plaatse aanwezige taxi chauffeurs heeft het allang gezien: Manson, Krenwinkel, Atkins en Van Houten zullen schuldig worden be vonden. Deze conclusie wordt niet het minst gewettigd door de houding van de jury, rond wie het rumoer nog steeds niet verstomd is. Zeven weken zyn nodig geweest om de twaalf se cretaressen, kantoorbidienden, lyken- afleggers, een hulp-sheriff en een nachtwaker te vinden die volgens de wettelyke definitie als goede burgers het oordeel moeten vellen en de strafmaat bepalen. Ze moeten objectief zyn, maar wie de enorme publiciteit rond deze zaak heeft kun nen vermyden moet blind doof en stom zyn. Wat deze jury elke dag voor haar ogen ziet afspelen is een tot in de details door het openbaar ministerie voorbereid programma. Als Linda Kasabian zich vergist vraagt ze de officier: „Heb ik dat al eens eerder verteld?" Dat heeft ze, maar niet in de rechtszaal. Niet alleen *voor de man-in-de- straat. voor de officier van justitie, voor de jury, maar ook voor de pre sident van de Verenigde Staten Ri chard Nixon is Manson schuldig. Dat zei hy tydens een tussenlanding in Denver voor een gezelschap Juristen, die hy toesprak samen met zyn mi nister van Justitie en zyn perssecre taris Ziegler. De opmerking van de Amerikaanse president sloeg in als een bom en vier uur nadat zy was gedaan, corrigeerde Ziegler Nixons opmerking door te verklaren dat de Amerikaanse president vergeten had 't woordje 'vermeend' in zyn oordeel over Manson toe te voegen. De betekenis van Nixons opmer king valt moeilyk in de Nederlandse verhoudingen te projecteren. Dat Koningin Juliana in het openbaar iets over de schuld van Hans van Z. zou hebben gezegd is ondenkbaar. In Amerika mogen de verhoudingen an ders liggen, toch mag niet vergeten worden wat het elementaire karakter van de Amerikaanse procesvoering is: de „fair trial" die nog terug gaat tot de tyd dat de Pilgrim Fathers vorm probeerden te geven aan een tolerante strafwetgeving. Door zyn opmerking heeft de pre sident, de hoogste autoriteit in de Verenigde Staten, het oordeel van de Jury beïnvloed en dat terwyi de twaalf gezworenen in het proces- Ni anson slechts een flauwe afspiege ling zyn van het Amerikaanse volk in zyn geheel. Nixon als advocaat had moeten weten welke consequen ties zyn woorden zouden hebben. Kans De verdedigers vaai Manson c.s. hebben de kans. door de president geboden, dan ook ogenblikkelijk trachten aan te grijpen door ongeldig verklaring van de rechtzaak te eieen. Rechter Older besliste anders. De jury zo verklaarde hy was niet beïn vloed, omdat zy van het begin af aan in volkomen afzondering had geleefd. Ook toen Oharles Manson met prachtig gespeelde argeloosheid de Los Angeles Times van 4 augustus openvouwde en de juryleden de op merking van hun president als het ware in het gezicht geslingerd kre gen, bleef Older by zyn besluit, na dat de gezworenen één voor één hadden verklaard door de opmerking van Nixon niet beïnvloed te zyn. Eén van de Jury-leden verklaarde zelfs gelach van de publieke tribune dat hy Nixon niet had gekozen. Rechter Older die het proces met strakke hand maar met de nodige gelatenheid leidt (hy liet twee ver dedigers één nacht opsluiten wegens belediging van het hof, de derde zelfs drie nachten) gaf daarmee Manson de kans datgene te bewyzen wat van het begin af aan diens be doeling is geweest. Toen hy eiste dat hy de slechtste verdedigers van de De beruchtef van de Los Angeles n augustus. stad zou krygen (en die getwyfeld) was dat n» moordneigingen, maar mening de zinloosheid aan te tonen: zyn scp als hy aei, van te voren he 'l

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 12