Er zullen ontslagen vallen BANKIERSWINST GEDUT NIET MEER )ppassen voor cholera Cor de Ruiterde man achter de Centrum Bank Natuur- boot in Leiden JAPAN EN DE OORLOG r" Ds. N. Kleermaker 25 jaar predikant ATERDAG 16 AUGUSTUS 1970 LEIDëCH DAGBLAD PAGINA 1 .EIDSCH m DAGBLAD 15 augustus Japan en de oorlog 45, vandaag 25 Jaar geleden, een leke gebeurtenis voor Japan. Over radio klinkt, voor 't eerst, de stem b de voor goddelijk gehouden kei- Hirohito. Monotoon, ernstig, ver- tart dat zijn regering capituleert or het geweld van de Geallieerden, it einde van de twee wereldoorlog, dan op twee of drie weken na. zes ir heeft geduurd, is er. jaren lang hebben wij gedacht dat oral twee gebeurtenissen die capitu lie hebben bepaald: het vallen van atoombommen op Hirosjima ei gasaki, eerder in diezelfde turbu !te augustusmaand. In mei '45 was einde gekomen voor Hitier itóland. Maar de Japanse propa ide voor intern gebruik en voor ex- •t bestemd, deed het ergste vrezen >r het verdere oorlogsverloop. Zou de fanatieke Japanners werke- tot het einde vechten? En zou einde op die manier niet nog ig op zich kunnen laten wachten? gstige vragen die velen toen be rsten, omdat zij familie hadden het nog bezette Nederlandsch-In- en geen idee hadden over hun lot. ichteraf is wel gebleken, dat de janse propaganda een vertekend ld gaf van het Japan van 1945. >t de kamikaze-vliegers, de man die zelfmoord pleegden én de p dat hun enkele leven aan dui- iden geallieerden het leven kostte, laaide de gebeurtenissen in Ja- In het land van de Rijzende was men wel degelijk pessimis- ih over het oorlogsverloop. Sterker goed ingevoerde politici, waren vanaf het begin geweest. Zij von- dat Japan al in 1942, kort na eerste triomfen, had moeten zor- voor vrede in de Stille Oceaan, laar de oorlogspartij, in het ka- et vertegenwoordigd door de mili- te premier Tojo drukte toen het aitisme keihard de kop in. Maar verwege 1944 moest een gedesil- oneerde Tojo zijn ontslag nemen, oorlog had voor Japan een ver- rde wending genomen. Zijn op- ;er als premier, Koiso, hield al re ling met een geallieerde invasie. a kon zich niet verdedigen te- de geallieerde luchtaanvallen. '44 begon de oorlogseconomie enen van ineenstorting te verto- Honger en ondervoeding teis- den de bevolking. Zelfs in de hoog legerkringen hield men rekening een nederlaag. In april 1945 aaide de vredespartij in Tokio nieuwe zege. Koiso werd opge- |d door de oude baron Soezoeki. lok keizer Hirohito had zijn be langen tegende oorlogspartij, maar kwaardigerwijs was zijn positie el uniek als geïsoleerd. De vredes- tjj bewerkte hem wel, maar kon nog niet tot een direct ingrijpen Intussen werd de horizon strijdende Japanners steeds trder. De Amerikanen kwamen ïrbij. hun bombardementen intensiever. De Sowjet-Unie zijn neutraliteitspact met pan niet te vernieuwen. De keizer d dat hij, hoe dan ook, moest édelen. In zijn Opperste Oor- iraad maakte hij in de zomer van bekend dat er andere wegen ben „vechten tot het bittere eind" esten worden gevonden, om tot de te komen. En terwijl de geaï- rde topleiders in Potsdam confe- rden, zochten de Japanners Rus- iie bemiddeling. laar het resultaat van Potsdam geen geruststelling voor de vre- partijIn dat verdrag werd alleen proken over voorwaardelijke irgave. Geen woord over het hand- nen van de keizer, waarop de Ja- iners moesten staan. Het debat r vrede ging desondanks door. )e oorlogspartij in het kabinet Soe ki vertegenwoordigd door de lister Anami (oorlog) en Jondi ie) bleek in dit opzicht merk- soepel. De gebeurtenissen augustus '45 zouden een einde ken aan de besluiteloosheid. Op llllllfd"' Iberde 6 augustus viel de eerste atoombom, zonder dat men in Tokio werkelijk besefte welk verschrikkelijk wapen de Amerikanen nu hanteerden. De dodengetallen zeiden nog niet eens zo veel in een tijd dat een bombarde ment op Tokio aan meer dan hon derdduizend mensen het leven had gekost. Op 9 augustus viel de tweede A-bom en tegelijk nam Rusland de wapens tegen de Japanners op. Het kabinet-Soezoeki begreep dat er maar weinig tijd meer restte. Maar de oorlogspartij wenste geen geal lieerde bezetting van het moeder land, zoals in Potsdam was voorzien. Tenslotte deed Soezoeki een onge hoorde stap. Hij vroeg de mening van keizer Hirohito. Die sloot zich aan bij de mening van minister van buitenlandse zaken Togo: aanne ming van het verdrag van Potsdam, maar geen aantasting van de keizer lijke rechter als opperste heerser. De volgende dag gingen de telegrammen naar neutrale hoofdsteden om te worden doorgegeven aan de geallieer den. Het antwoord van de Ameri kaanse minister Byrness gaf echter weer nieuwe tegenstellingen. Byrness deelde mee dat de keizer onderge schikt zou raken aan de geallieer de opperbevelhebber Mac Arthur. De marathonzittingen van het ka binet hadden inmiddels ook de aan dacht getrokken in hoge militaire kringen in Tokio. De minister van oorlog en marine konden hun felle ondergeschikten nauwelijks meer in de hand houden. Enkele kolonels, onder wie een zwager van minister Anami van oorlog, besloten tot een staatsgreep om de vredespartij ten val te brengen. Men wilde de keizer in handen zien te krijgen en vredes onderhandelingen torpederen. Maar de tijd die restte voor een goede uit werking van het complot, was tekort geworden. Japan begon aan de spannendste etmalen van zijn bestaan. Het kabi net van de aarzelende oude heer Soe zoeki kwam niet tot eensgezindheid. Generaal Anami wilde dat in de be kendmaking over vredesonderhande lingen de gevoelens van vloot en leger zouden worden gespaard. Ad miraal Jonai viel hem bij. Het was geen verhitte discussie. De vredespar tij van minister Togo wist dat Ana mi niet vocht voor zijn eigen presti ge. Het was al bekend, dat hij het „falen" van de strijdmacht op zich i had genomen en dat hij op rituele j wijze zelfmoord zou plegen. Een be roep van zijn zwager om toestemming j te geven tot een staatsgreep, legde hij dan ook naast zich neer. En weer bracht de keizer uitkomst, De geweldige schokken van de laat ste dagen hadden hem een nieuwe rol gegeven. Zijn prestige gaf steeds de doorslag in het aarzelende en discus siërende kabinet, dat geen regering meer vormde. De keizer sprak zich uit voor vrede. De radio-rede die hij op 15 augustus zou houden werd in het kabinet vastgelegd. In de nacht van de veertiende op de vijftiende kwam het nog tot een uitbarsting. De samenzweerders over vielen de paleiswacht en doodden een generaal. Maar in het donker konden de slecht voorbereide put- schisten niet de weg vinden naar de keizerlijke vertrekken. Ook de plaat, waarop radiotechnici de keizerlijke rede hadden vastgelegd, en die in een kluis lag, werd niet gevonden. Pre mier Soezoeki ontkwam op het nip pertje aan gevangenneming en daar mee was het complot al mislukt. In grijpen van de keizerlijke garde maakte een einde aan de samen zwering. De deelnemers pleegden zelfmoord. Om twaalf uur 's middags klonk de stem van keizer Hirohito door de luidsprekers van miljoenen Japanners, die de gehele ochtend wa ren opgeroepen om te luisteren naar de boodschap van zijne keizerlijke majesteit. Het duurde maar een paar minuten. Daarna was de Twee de Wereldoorlog in feite ten einde. JRS. DEN HAAG (GPD) Wie is de man achter de Centrum- Bank? Wie is de man die kort achter elkaar Schroder, Gerzon, Het Lingeriehuis en Bischoff opkocht, zaken waarmee tiental len miljoenen guldens zijn gemoeid? Wie is de 47-jarige, in het Brabantse Genderen uit arme boerenouders geboren Ha genaar Cor M. de Ruiter, die binnen twee weken zijn handte kening zal zetten onder de koop van een vijfde textielbedrijf? (Van onze medische medewerker') )e cholera-epidemie die zich in de loop van deze week in Rusland rder heeft uitgebreid, veroorzaakt in de rest van Europa uiteraard veel thudding. Het is lang geleden dat in West-Europa cholera optrad: in tmburg brak in 1892 een cholera-epidemie uit doordat de waterleiding b besmet. In ons land kwamen epidemietjes voor in 1894 en in 1909. ar verder leek cholera een ziekte die alleen nog in ver verwijderde ween voorkomt, waar echter jaarlijks nog minstens 60.000 gevallen van ïe gevaarlijke ziekte worden geregistreerd. Bovendien kan men dit cijfer nist vermenigvuldigen omdat in die landen de herkenning zowel als aangifte van cholera te wensen overlaat. Enkele jaren geleden brak in l* 1c een ernstige cholera-epidemie uit die zeer veel slachtoffers maakte. T)e verwekker van cholera, de cholerabacil, werd door Robert Koch ont- ct. Het betrof de Aziatische cholera, de enige soort die vroeger bekend en oorspronkelijk afkomstig is uit het deltagebied van de Ganges in ia. Deze verspreiding geschiedt voornamelijk doordat cholerapatiënten bacillendragers met hun uitwerpselen het water verontreinigen, dat /Ju weer door anderen wordt gebruikt. Cholera is een zeer plotseling op- dende ernstige besmettelijke ziekte met als voornaamste verschijnsel de Schrikkelijke, onstelpbare diarree en dikwijls braken en hoge koorts, ft enorme vochtverlies dat bij cholera optreedt is voor het lichaam ramp- 11 vooral door de verstoring der nierfunctie die hier mede het gevolg n is. Spoedige toevoer van grote hoeveelheid vocht is dan ook het meest gend, naast andere medische behandeling. Er worden binnen enkele ?n hoeveelheden vocht die van 20 tot zelfs 80 liter kunnen variëren de patiënt toegevoegd, het liefst direct in de bloedbaan. Ondanks alle cundige behandeling is de sterfte tijdens het hoogtepunt van een -epidemie zeer hoog en ligt vaak ver boven de 50 procent van alle ff enen. [De twee factoren die bij het uitbreken van cholera de voornaamste rol peten spelen zijn strenge hygiënische maatregelen en het isoleren van e patiënten, naast inenting van de gehele bevolking in de omgeving, oral een goede drinkwatervoorziening en een nauwkeurige afvoer van be en faecaliën zijn verder onontbeerlijk. Ook spelen insecten (vliegen) 0 belangrijke rol du het overbrengen der inlectiekiem. Al deze factoren *ken het noodzakelijk dat tijdens een cholera-epidemie de uiterste voor- htigheid moet worden betracht by het eten van groente en fruit, die moeten worden gewassen. Het aanraken van etenswaren mag alleen kt hele schone handen gebeuren. Dit alles is in tropische, minder goed twikkelde gebieden zeer moeliyk te verwezenluken, zodat cholera zich to" snel kan uitbreiden. Het toerisme vanuit ons land naar Rusland is niet afgelast, maar het ft wel verstandig om zich tevoren tegen cholera te laten vaccineren, it in Indonesië, voornameiyk op Java, de laatste tyd talryke cholerage- lea zyn voorgekomen, zou meer aandacht moeten vereisen dan nu het bi is. Wel wordt er nauwlettend op toegezien dat reizigers uit dit land ft ziek zyn. Cholera kan in het begin sterk ïyken op een fikse dysenterie, 1 in tropische gebieden veel voorkomt. Het doel, dat deze onroerend goed- an voor ogen staat: een net van modemagazijnen spannen over het hele land. „Ik saneer en reorgani seer filialen, die samen een enorme olifantspoot gaan vormen, waarmee het goed concurreren is tegen be staande textielgiganten als C. en A. Hollenkamp en Peek-Lampe." Hoe hü zyn doel wil bereiken? ..Ik maak zieke bedrijven gezond door nieuwe verkoopmethoden." Bal: er mat van zyn wijdvertakte fi- lialennet wordt Schröder Den Haag, de enige vestiging van Schröder die overbluft. De heer De Ruiter: „Schröder wordt myn basis van- waarult ik het hele land ga bespe len." Admiraal De Ruyter Hij heeft van elk overgenomen be- drüf een apart doesier aangelegd. Op de map „Gerzon" staat geen Gerzon, maar „admiraal." „Admiraal" De Ruiter garandeert dat de betrokken personeelsleden van de door hem opgekochte bedrij- ven, een textielarmada met 2500 op varenden. niet bevreesd hoeven te zyn: „Ik ben mens genoeg om een ieder te geven waar hy recht op heeft." „Ik ben geen playboy, ik be zit geen privé-jacht. ik ben integer en God helpe mij dat te bewijzen." In zyn riante villa zit ik tegenover de man die in korte tyd achtereen volgens. met geld op tafel, over nam modemagazyn Schröder. het Lingeriehuis <60 zaken). Gerzon (12 vestigingen) en de Zaandamse han delsmaatschappij Bischoff met 14 za ken. Transacties die in totaal in de tientallen miljoenen guldens lopen. Aan de voeten van Cor M. de Rui ter vleien zich twee Dobbelmann- pinohers, Isis, genoemd naar een godin der liefde, van grafeiyke af komst. en de niet minder edele reu Alexander. Tegenover hem. even eens in het pluche, zit zyn vriendin, die verder niet aan het gesprek deelneemt, slechts af en toe iets be aamt (..Cor is inderdaad erg üdel, maar dat mag tochen whis- ky-soda, kaashompjes en kroepoek serveert. Achter Cor de Ruiters opvallend gesoigneerde verschyning een zeven tiende eeuwse meester tegen züden behang, een van de vele kostbare schilderstukken die het woonmilieu sieren van de man. die zegt drie liefdes te kennenhet onroerend goed, de textielbranche en zyn hon den. De volgorde is willekeurig. Voor wat betreft de textiel wil hy een nuance aanbrengen. Deze: „Tex tiel is myn liefde, maar de mode Is myn afgod." Onrust Een afgod, die hy op moderne wy- ze wil aanbidden. „Want." verklaart hy met een stem die ineens weer herinnert aan het feit, dat we praten met een man die op dit ogenblik on rust zaait by tenminste 2500 werkne mers van de vier door hem overge nomen bedrijven, „de Nederandse textielbranche ïydt over de hele li nie zwaar verlies." Cor gaat daarin verandering bren gen. Op zyn manier. Dat wil zeg gen. waar het de door hem overge nomen bedryven betreft. Dat zyn er tot nu toe vier. Binnenkort komt daar een vyfde by. Vinke? „Daar kan ik op dit ogenblik geen nee en geen ja op zeggen. U moet begrij pen, dat ik te maken heb met de nieuwe fusiecode. Ik wil een eeriyke weg bewandelen. Het is daarom dat ik tot nu toe alle publiciteit verme den heb. En dat zal ik biyven doen. tot ik myn zaken afgewikkeld heb. Ik denk dat ik over veertien dagen de pers zal kunnen Inlichten. Tot zo lang zult u geduld moeten oefenen." Openheid De zeer keurig Nederlands spre kende heer De Ruiter is het met ons eens, dat we in een tyd van open heid leven :„Vryheid is het grootste goed van onze democratie. Ik wil vannacht nog myn villa verruilen voor een krot, als lk myn vrijheid maar behoud. Als ik maar dat boek kan lezen wat ik wil lezen". Het is, vertelt hy welbespraakt, zun credo: persooniyke vryheid. Hoe zit het met de vryheid van de werknemers by de door hem ge kochte bedrijven? Hy staat garant. „Niet dat ik bang ben voor de vak bonden, geloof me. maar gewoon om dat menselijke wetten my voorschry- ven dat ik In dit soort zaken ethisch moet zyn en biyven. Ik heb de per soneelsleden van de reeds overgeno men bedryven toegesproken en ze verzekerd dat him belangen by my In goede handen zyn. Ook die van hun gezin. Wanneer er mensen zul len moeten worden ontslagen, zullen door mij goedé afvloeiingsregelen wor den getroffen. Niet omdat dat tegen woordig moet, maar omdat lk een mens ben. die niet alleen van myn honden houd, maar óók van mensen. Ik zal niet met het CAO-boekje in de hand beslissingen nemen. Ik zal ieder geval persoonlek bekyken en doen wat menseiyk gesproken lo gisch is". Verkoopmethoden Hoe wil De Ruiter Schröder, Ger zon, het Lingeriehuis en Bischoff en de nog onbekende vyfde opvijzelen tot flink winstgevende bedryven? „Ik wil wel een tipje van de slui er oplichten. Laat ik dit zeggen: door middel van nieuwe verkoopme thoden. Hoe en wat zal ik thans ui teraard niet verklappen. Maar om een voorbeeld te noemen: by de nieuwe vestiging Schröder in Den Haag, zal ik het publiek op straat laten zien wat binnen gebeurt. Daar voor zal een gesloten t.v.-circuit wor etalages. Op die manier zullen voor- bygangers kunnen zien hoe het op de verschillende etages toegaat. twintig weten wat de mode van van daag is. En dat is net waaraan de bestaande textielbedrüven mank gaan. zy kopen twee keer in: in het najaar en in het voorjaar. Ik wil als het moet iedere dag inkopen". Hy licht zyn belangen in onroe rend goed desgevraagd toe: „Ik ben aandeelhouder in Cityplan 1, dat is een handelsmaatschappy in onroe rend goed. Ik ben aandeelhouder ln Cityplan 2, dat is een beleggings- i maatschappy ter exploitatie van on- telen kunnen wonien gehandhaafd, i roerend goed. lk grootaandcel- Net Zyn plan voorzit in een net van textielbedrijven over heel Neder land. Een net dat gespannen zal kun nen worden tussen de totnutoe be staande filialen van de door hem ge kochte concerns. Maar niet alle fi- Enkele onrendabele filialen moeten worden afgesloten. Dat staat zo vast als een huis. En een huis is een on roerend goed. waar de Ruiter van huize uit goed mee vertrouwd is. Hy doet er al Jaren in. met succes. Met zoveel succes dat hy nu „textiel" kon kopen. „Daarmee heb ik het j verdiend, met achttien uur hard werken per dag. met de talenten die Iik van God gekregen heb." Bü het opkopen van bedryven en het laten opgaan van die bedryven in een groot concern met nieuwe i verkoopmethoden betekent dat dat functionarissen van hoog tot laag te gen elkaar zullen moeten opboksen Cor de Ruiter wil dat wel toegeven. Vyf staven is teveel. Er moeten er 'n paar uit. En zo zal het ook met en kele chef-Inkopers vergaan. Het is toch logisch, als een peloton solda- houder in Cityplan-beheer. Een Ci typlan zonder Romeinse aandui ding, een maatschappy, die het be heer heeft van activa en de verzor ging van assurantie en verkoop voor derden. Daarnaast bestaat nog de handelsmaatschappy C. M. de Rui ter n.v., een exploitatiemaatschappy ln onroerend goed. Deze laatste maatschappy is in het bezit van pak ketten onroerend goed, voornameiyk in Den Haag". Randmotief Geld is, stelt de heer De Ruiter, voor my niet belangryk. Het is hoog stens een randmotief waarbinnen ik hard werk aan myn ideaal: een ge zonde textiel wereld, daardoor werk ik hard. Een Jaar geleden was ik zo ziek dat ik op sterven lag. maar vo- Cor de Ruiter modegevoelig Ik ook van myn honden, Isis en Alexander houd. Van hen weet ik dat ze trouw zyn tot in de dood". .Cool" ten de heuvel bestormt, den sneuve- week verweerden de dokters m« len er een stuk of wet." kerngezond Ze noemden mt) zelfs een biologisch wonder. Temeer daar Wat niet impliceert dat Cor de j ik vaak slechts één uur per etmaal Rqiter ook maar een gekocht perso neelslid za llaten bloeden. Het is al thans niet zyn bedoeling: „Ik zou ln strüd komen met myn geweten. Ik zou het verschrikkelijk vinden als een van hun zyn lichtrekening niet zou kunnen betalen. Dat is ten slotte hetzelfde als wanneer ik om een bepaalde aankoop te doen niet de benodigde honderdduizend gulden zou hebben." Winterjas „Hy weet wat armoede ls. „Thuis by mijn ouders had ik geen winter jas om aan te trekken". Nu heeft hy maar te kiezen uit duizenden jassen alhoewel het nog maar de vraag is of hy ln een van de eigen filialen, op dit ogenblik, dus voor zyn voorgenomen reorganisatie, zou slagen: „Ik ben nu eenmaal zeer modegevoelig." Hy trekt de sluier die de niuewe verkoopmethoden verhult nog iets op: „Ik ga met name de inkoop Jong bloed geven. En met Jong be doel ik: „Jong. Een hippe inkoopster van zeventien is wat my betreft niet te jong. Een Jonge inkoper van ne gentien krügt van my de kans. Ach ter in de tuin tig is al te oud. Alleen den aangelegd met monitors in de Jongens en meisjes van zeventien tot slaap". Geld is voor hem ook de Centrum- bank, een bank die naar verluidt zou bestaan uit een kantoortje met een secretaresse. Hy ontkent het niet, ook al voegt hy er aan toe dat hy nog maar een dik etmaal terug de naast zyn vüla gelegen villa heeft gekocht om de bank, een representatief on derkomen te verschaffen. „Maar wat zou het, dat de Nederlandsche Bank" de Centrumbank niet kent, want dat is toch wat ze zeggen? De Nederlandsche Bank hoeft de Cen trumbank helemaal niet te kennen, want ik heb geen geld van derden on der beheer. Zodra lk deposito's heb ben ik verplicht de Nederlandsche Bank in te lichten. En zover zyn we nog niet". Geld is voor hem niet in de laatste plaats 'over de grens denken'. Neder land is te klein, we moeten op Euro pees niveau samenwerken. Ik hoop dat Engeland gauw tot de EEG zal toetreden. En ook Rusland moeten we niet uitschakelen. Alleen zyn we niks. Samen kunnen we het publiek waar geven voor zyn koopkracht". Geld is voor hem een leven leiden dat hem gelukkig maakt: „Hard wer ken en ontspanning zoeken met en by die mensen die myn sympa thie hebben, van wie ik houd. En lk houd van veel mensen. Zoals denkingsrede uitspreken. Isis en Alexander. Ze vergezeUen hem op zyn dageiykse wandeling langs zyn zestiende en zeventiende eeuwse meesters, een schUderyen- verzameling die hy „uniek voor Ne derland" noemt, die tenminste vyf miljoen waard is. Alexander heeft al eens een Inbre ker op de vlucht in het kuitbeen ge beten. Alexander is voor niemand bang. zyn baas evenmin: „Als ik nu naar buiten loop en er zou een beer op me af komen, zou ik er op af gaan. Ik ga voor niets of niemand uit de weg, ik play het cool". LEIDEN De „natuurbescher- mingsboot" van de stichting „Na tuur na '70" heeft ligplaats gekozen in de haven by de zyipoort en is van vandaag tot en met woensdag te bezichtigen. De openingstyden zyn van 10 tot 10. LEIDEN/ROTTERDAM Ds. N. Kleermaker, die de Leidse Hervorm de Gemeente van 1951 tot 1956 als predikant diende, herdenkt woens dag het feit. dat hy 25 jaar geleden ln Veen (N.B) werd bevestigd als predikant der Ned. Herv. Kerk Na zyn Leidse periode vertrok ds. Kleermaker naar Nuns peet om ln november 1960 zyn intrede te doen ln zyn huidige gemeente Rotterdam. Ter gelegenheid van dit zilveren ambtsjubileum recipieert ds. Kleer maker woensdagavond van 8 tot 9.30 uur in een van de zalen van de Op- standingskerk aan t Lisplein te Rot terdam. Morgenochtend om tien uur zal hy in de Koningskerk een her- (Van onze financiële medewerker) Bankiers zün geen mensen met wie het publiek gauw medeiyden pleegt te krygen en dat hoeft ook niet. Toch is het nodig er aandacht aan te schenken dat de winsten van de grootbanken niet meer meegroeien met de opgaande iyn in de conjunc tuur. Eigeniyk is het merkwaardig dat in een tyd, waarin de inflatie hoogty viert en de rente een record- stand heeft bereikt, de twee grootste bankinstellingen van ons land moes ten melden dat zy gedurende het eerste halfjaar niet in staat waren geweest om de resultaten op geiyke hoogte te houden met die van het overeenkomstige tydvak van verle den jaar. De bankwereld heeft by voorgaan de gelegenheid heftig geprotesteerd tegen lang gehandhaafde maatrege len ter beteugeling van de krediet verlening, welke een einde moest ma ken aan de aanhoudende geldont waarding. Op die manier wordt de inflatie te eenzydig aangepakt, waarby de last van één groep van 't economisch bastei-komt. Een andere manier van InflatiebestrUding is gelegen in fis cale maatregelen. Kom daar echter eens mee aan op een moment waar- In de opgaande conjunctuur de illu sie schept dat het alsmaar beter kan gaan en de besteedbare inkomens 'n stygende iyn kunnen volgen, ook al wordt er naar verhouding niet meer voor gepresteerd. Men zal zich ervan bewust moeten zün dat de kiezers het zo langzamer hand wel door hebben dat zy van nominale loonstygingen niet veel be ter worden. De ontwikkeling van het afgelopen jaar, toen de loonzakjes ongeveer 10 procent meer gingen be vatten, waarvan uiteindeiyk een ver betering van het besteedbare inko men van niet meer dan een half procent overbleef, is een les geweest, die niet licht zal worden vergeten. Het inbouwen van de prüsindex in de hoogte der lonen ls uitelndeiyk geen remedie. Hoogstens kunnen de gevolgen van de Inflatie er wat door worden gecamoufleerd. Uiteindeiyk loopt het uit op een constante geld ontwaarding, die, als zy harder gaat dan die in de andere industrielanden onvermydeUJk van de ene devaluatie tot de andere leidt. Groot-Brittannië en Frankryk zyn voorbeelden waar aan wy ons kunnen spiegelen. Vinger aan de pols De bankiers, die de vinger con stant aan de pols der economie hou den, beseffen beter dan wie ook dat de geldontwaarding een hellend vlak ls, welke tenslotte naar de afgrond voert. Daarom hebben zy samen met de Nederlandsche Bank meegewerkt aan het streven om langs monetaire weg de vangrail aan te leggen welke het afgiyden naar de afgrond moet voorkomen. De overvevfatttlng van de ooojunc- tuur zou kunnen warden afgeremd als het bedryfsleven door gebrek aan liquiditeiten genoodzaakt is de tering naar de nering te zetten, hetgeen wil zeggen de lonen niet meer te la ten stijgen dan overeenkomt met de vermeerdering van de produktiviteit. Daartoe wordt de kredietverlening aan banden gelegd, hetgeen wil zeg gen dat de banken slechts een be perkte groei mogen laten ontstaan in de totale omvang van de kredie ten, welke zy aan de ondernemers verstrekken. Gaan zy boven de ge stelde norm uit dan moeten zy een geiyk bedrag als renteloos depot by de Nederlandsche Bank deponeren. Dat kost hartebloed, want de ban ken leven van de rente, welke zy kunnen bedingen voor de middelen die cUënten aan hun toevertrouwen. Natuuriyk krügen zy dat geld niet voor niets, maar de rente, welke op rekening-courant tegoeden wordt verstrekt, is minder dan hetgeen er bedongen wordt voor de verleende kredieten. Het geld dat nodig is voor het straf depot levert echter geen rode oent op, terwyi de bankiers er toch rente op moeten betalen aan dege nen die de middelen beschikbaar stel den. De grootbanken met een uitge breide cUëntenkring kunnen aan de ondernemers, die gebruik wülen ma ken van in het verleden toegestane kredietmarges, geen neen verkopen. Zij moeten het krediet verlenen, ook al loopt het strafdepot daardoor nog die renteverlaging geen enkel inlta- meer in de papieren tief genomen. Nadat de A.B.N. aan de hand van de cyfers over het eerste half jaar had aangetoond, dat het vet van de ketel ls, kwam de AMRO-bank met cyfers, die ook bepaald geen reden tot juichen gaven. Het was niet al leen de kredietbeperking, welke de bankiers parten speelde. Vooral de sterke stijging van de personeelskos ten ls aanleiding geweest tot een flin ke reductie van de nettoresultaten by een sterk toegenomen bedryfsomvang en een flinke vermeerdering van de inkomsten. Hoewel het ernaar uitziet dat de kosten in de tweede helft van het jaar nog verder zullen toenemen en er ook weer belangryke bedragen ge blokkeerd zuUen worden voor het strafdepot, verwacht het bestuur van de AMRO-bank dat de totale winst van het gehele jaar die van 1969 zal kunnen evenaren. Er moet dan echter wel het een en ander gebeuren. Met de grote geldnemers zyn al afspraken gemaakt dat zy voor de verstrekte kredieten een hogere rente zullen vergoeden dan het vroeger vastgestelde percen tage boven het officiële discontota rief. De verlaging van de rentevergoe ding op salarisrekeningen en reke ningen van particulieren zal niet zo veel zoden aan de dyk zetten voor het omhoogbrengen van de winsten der banken. De bankier» hebben tot zy werden als het ware voor een feit gesteld toen zy door de president van de Nederlandsche Bank ln op dracht van de ministers van Finan ciën en van Verkeer en Waterstaat werden uitgenodigd voor een bespre king. Binnen enkele dagen moest een gemeenschappeiyk besluit worden genomen voor een uniforme rente verlaging met 1 pet. Er was nogal haast by, want de postgiro wilde zo spoedig mogeiyk beginnen met rente vergoeding Waarschyniyk was de computer er al op ingesteld. Een instelling als de AMRO-bank heeft hoogstens een f 700 min. bijeen op de salaris- en particuliere-reke- ningen, verdeeld over dik 40.000 re keningen. Het verschil van een pro cent maakt per jaar een bedrag van f 7 min. uit. zodat voor het tweede halfjaar op een besparing van f 33 min. kan worden gerekend. Een dergeiyk bedrag is natuuriyk niet te versmaden, zelfs niet voor rU- ke bankiers, maar het betekent voor hen toch niet de redding. By de verwachting dat de winst in het tweede halfjaar gunstiger zal zyn wordt uitgegaan van de veron derstelling dat de depositorente op het bestaande peil zal worden ge handhaafd, dat het strafdepot op vrywel gelyke hoogte biyft en dat de kostensty ging niet zal voortgaan in het tempo van de eerste z den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7