„Je hoort, voelt, merkt niet dat hij zo snel is „Beurt" toont aan hoe duur uw auto is of uw garage STERKERE MOTOR IN RENAULT 16 DE NIEUW E CITROEN GS OP KOMST wagen met een toe kever INJECTION ELECT RONiüUE uwe \ica Idt rysler tonige ns in verboden Van wegen. wagenswielen en wat - er - zo - bij - Umni PAGINA 19 MwiiiÉ De middenklasser van de Citroen zal volgende maand eindelijk op de markt komen. De GS zoals de typeaanduiding van deze geheel nieuwe wagen luidt zal over enkele weken in Apeldoorn voor het eerst aan Nederlandse dealers en journalisten worden getoond. Desondanks heeft de fa briek kortgeleden reeds een foto van de auto vrijgegeven, geno men tijdens een van de talloze proefritten. De wagen is uitge rust met een dubbelzijdige nok- kenas. Naast voorwielaandrijving heeft de wagen ook hydropneu- matische vering. n komt na de fabrieksva- dit Jaar met een geheel r, de VW 1302. De meest lunten aan de wagen zyn Mcphersonveersysteem, inetische achteras, een kicirkel <9.6 meter) en J ir kofferruimte, ist, int van de VW 1302 is die van de andere kevers, leeft de 1302 de verbe- al aan de andere kever- ren aangebracht. De be- laarvan zyn 10 percent Vermogen, achterruitver- Dreiding van de ventilati- m met openingen voor een betere ruitensproei- pgen voor en achter. Al hingen zijn standaard, l-serie. met uitzondering int-modellen, krygt een ntilatiesysteem en sleep- i fferruimte by de fast m wordt met 15 liter ver- ordt leverbaar met auto- snellingsbak. 1 Juli de naam Socièté dies Simca veranderd is France, zal dit ook ge len voor de toekomstige dellen van deze Franse ten welke tot dusver door iappy werden gefabri- de naam Simca dra- ïze naam behouden, model echter (met 1800 dat op de komende Pa stelling (begin oktober) lek zal worden gepresen- aan de top van de Sim- zal komen, zal de naam gen. Simca blyft eigendom schappij en zal ook voor modellen gebruikt kun- erhand ontstaat er 'n ge erde EEG-auto. Telkens de laatste maanden weer crs van de zes een aan- n a-punten, dat zyn ha- van hun agenda afhan- ffien daaronder wel voor- e betrekking hebben op tien. Zo zyn er al richt- geluidsniveau en gasuit- luchtverontreining. bks en beschermingsin- aan de achterzijde en besturingsinrichting i er daar weer bijgeko- k voor claxons, in de EEG „geluidssignaalin- geheten en voor de auto- Jn voor de claxons luidt die wordt voortgebracht moet zyn, dus dat het ttonig getrompetter voor- geluidssterkteniveau, zo EEG voor mag de 118 de- overschrijden en moet 6db bedragen. DU todeuren komen er voor- jjj constructie en monta- |Voor de sloten, scharnie- flanken. De volgende au- waarover de EEG haar laten schijnen zijn rich- en remmen. heeft nog maar 18 van Nwelijke politie-agenten 1 drie Jaar geleden als baarster op drukke kruis en neergezet. 01 sloegen een automobi- pak, Door Henk van Zalinge) De Citroen DS 21 injection electronique ie een snelle wagen. Alleen valt die snelheid niet op De eerste in druk is: die „bak" is niet vooruit te branden. Het ontbreken van motorlawaai, de stilte van de carrosse rie, de zit van de stoelen, de hele auto geeft het idee. dat hy gezapig voortglijdt. Als men op de snelheids meter kijkt en men ziet dan dat die 180 km aangeeft dan denkt men nog: ..Die teller zal wel een boel lie gen". Nuchtere metingen wijzen echter uit dat de wagen goed snel is en dat die teller helemaal niet zo erg liegt. De 2175 cc viercilinder motor van de DS 21 injectie is dezelfde als die van de gewone DS. Met dat ver schil natuurlijk, dat de motor is voorzien van een elektronisch gestuurde benzine-inspuiting. Bovendien is het vermogen aanzienlijk vergroot, namelijk van 115 SA.E.-p.k. bij 5750 toeren per minuut tot 139 S.A.E.- p.k. bij 5500 toeren. Een winst, die ook te merken is by de prestaties De wagen accelereert van 0-80 kilometer kn 9.4 se conden, van 0-120 in 19. De topsnelheid bedraagt 185 kilometer per uur. In het gunstigste geval bedroeg hij 189'2 kilometer (met wind mee). De tijden zullen nog sneller kunnen zijn Maar op timale resultaten worden zeer nadelig beïnvloed dooi het klapperen van de aangedreven voorwielen bij een te groot vermogen ineens op die wielen. En eerlijk gezegd maakte de wagen bij deze proeven zulke akelige geluiden, dat het ons beter leek het niet al te vaak te doen. De motor, die alleen in het hoge toerental wat te horen is, is soepel. Het benzineverbruik wisselt zeer sterk bij verschillende snelheden. Rijdt men hard en accelereert men fel. dan is het verbruik 1 op 6. Zeer rustig rijdend komt men aan een verbruik van 1 op 9. Een gemiddeld verbruik dus van 1 op IVz. Wat gebeurt er. als iemand een aantal garages opbelt om te vragen wat een 10.000 km- beurt aan zijn auto kost? Of liever, wat zou er gebeuren als iemand dat zou doen. want wie is zo prijsbewust? De ANWB en de Nederlandse Consumenten bond hebben gezamenlijk nage gaan of wat meer prijsbewust- zijn aan de kant van de auto mobilist niet noodzakelijk is. Goed. er werden per merk ze ven willekeurige garages opge beld voor de vraag naar de prijs van een 10.000 km-beurt. Daarbij zouden bougies, con tactpunten, luchtfilter, oliefilter en olie vervangen moeten wor den. Voor een Audi zou dat bij de duurste garage 250 gulden heb ben gekost, bij de goedkoopste 120 gulden en gemiddeld bij de overige vyf garages 145 gulden. Austin 1000: duurste 150 gul den. goedkoopste 115 gulden, an deren gemiddeld 127 gulden Citroen 2 CV: duurste 100 gul den. goedkoopste 70 gulden, an deren gemiddeld 80 gulden. DAF 44: duurste 85 gulden, goedkoopste 70 gulden, anderen gemiddeld 78 gulden. Fiat 850 duurste 120 gulden, goedkoopste 65 gulden, anderen gemiddeld 98 gulden. Ford 12 M. duurste 200 gul den. goedkoopste 90 gulden, an deren gemiddeld 116 gulden. Opel Kadett: duurste 100 gul den. goedkoopste 80 gulden, an deren gemiddeld 93 gulden Peugeot 404: duurste 180 gul den. goedkoopste 145 gulden, anderen gemiddeld 163 gulden Renault 4 duurste 125 gul den, goedkoopste 90 gulden, an deren gemiddeld 112 gulden Simca 1100 duurste 140 gul den. goedkoopste 120 gulden, anderen gemiddeld 125 gulden. Vauxhall Viva: duurste 200 gulden, goedkoopste 70 gulden, anderen gemiddeld 130 gulden. VW 1300: duurste 80 gulden, goedkoopste, tevens gemiddelde, circa 60 gulden. De twee organisaties hebben voorts de kosten van 10.000 km-beurten voor diverse mer ken auto's nagegaan aan de hand van bijna 900 garagereke ningen. Het ging om rekeningen uit 1969 voor onderhoudsbeurten aan auto's, die minder dan 100.000 kilometer hadden gere den. dan wel nog geen vijf jaar oud waren De meeste rekenin gen betroffen betrekkelijk nieu we auto's, die nog maar weinig kilometers hadden afgelegd. Men constateerde om. het volgende Ongeveer tweederde van de kosten van een onderhouds beurt bestaat uit arbeidsloon, dat doorgaans als één post op de rekeningen staat, zodat de klant nooit weet hoeveel tyd er aan de verschillende werkzaam heden is besteed. In steden met meer dan 75 000 inwoners en in de Rand stad zijn de rekeningen meest al enkele guldens hoger dan in de rest van het land. In de prijsklasse tot 5.500 gulden is de Volkswagen kever relatief goedkoop in onderhoud. Het onderhoud aan de Austin 850 1000 en de Simca 1000 is naar verhouding duur. In de prijsklasse van 6.000 tot 7.500 gulden is het onder houd aan de Volkswagen 1600 relatief goedkoop. In deze klas se is het onderhoud van Austin 1100 1300. Fiat 124. Ford Es cort Cortina, 12 M en 15 M. Simca 1100 en Vauxhall Viva verhoudingsgewijs duur. In de prijsklasse van 8.000 tot 10.000 gulden is het onder houd van de Opel Rekord naar verhouding goedkoop en dat van de Peugeot 204 en 404 re latief duur. Nu hangt het natuurlijk wel van het merk en het type auto af. wat er by een ondertiouds- beurt allemaal aan moet wor den gedaan. Maar goed, dat zijn de kosten-posten, die men tegelyk met de auto koopt en die wel degelijk meetellen bij de duurte ervan Een hoofdstuk apart by het kosten-onderzoek leverde het olieverversen op. Daarover blijkt een grote verwarring van opvattingen te bestaan. Het boekje zegt meestal „Verversen om de 5000 kilome ter." Slechts 40 procent van de garagehouders was het daar mee eens. 12 procent adviseer de elke 3000 kilometer te ver versen. 37 procent om de 2.500 kilometer. 7 procent om de 2000 kilometer. 2 procent om de 1.500 kilometer. Ook willen veel garagehou ders de onderhoudsbeurten va ker geven dan de fabriek voor schrijft Renault schryft nu 15.000 ki lometer voor. maar 90 procent van de Renault-garages wilde het om de 10.000 kilometer biy- ven doen. Fiat zegt dat het slechts om de 20 000 kilometer nodig is, doch ook 68 procent van de Fiat-garages bleef zich aan 10.000 kilometer houden. Simca adviseert eveneens een grote beurt om de 20 000 kilo meter, doch 94 procent van de by het onderzoek betrokken Simca-garages bleef vasthouden aan 10.000 kilometer. Het gaat hier allemaal om dingen die de klant zyn geld kosten. Daarom vragen de on derzoekers terecht om meer duidelykheid rondom deze fa- brieksvoorschriften. Men zou er aan kunnen toevoegen dat het gaat om deze vraag: maken de fabrieken reclame met lage on derhoudskosten. terwyi uitstel van onderhoud toch echt niet zo best is voor de auto. of denken de garagehouders teveel aan het onderhoud van hun eigen portemonnee? De vierversnellingsbak (by de DS kan men voor dezelfde prys kiezen tussen een gewone bak „mechani- que" en een semi-automaat „hydro- lique"), in dit geval een „mechani- que," schakelt als boter. De versnel- lingshandel aan de stuurkolom giydt met korte slagen van de ene in de andere versnelling. De zit van de stoelen (lengte en hoogte verstel baar in een groot aantal standen, rugleuning traploos) is niet alle- igs. Wy moeten er altyd weer aan wennen. Het is een soort zetel, een ander woord zou niet op zijn plaats zyn. Men zit hoog en zacht. De benen zyn nauwelyks gestrekt of licht gebogen. De knieën maken by- na een haakse hoek. Daarby komt dat de pedalen zeer diep zitten. Het koppelingspedaal moet wel zeer diep ingetrapt worden en daarby komt nog dat het in een soort holletje ver- dwynt. Ongemakkelyk als men grote voeten of brede schoenen heeft. De koppeling grypt mooi aan. Het rempedaal, of beter de rembal, want het is geen pedaal, is prettig te be dienen en de remmen zyn goed do- seerbaar. De remmen tschyven vóór, trommels achter) zyn be krachtigd en hebben een gescheiden circuit. Zy voldoen uitstekend. De druk in het achterste systeem is af- hankeiyk van de belasting van de wagen. De besturing is direct en bekrach tigd. In het begin heeft men de nel- ging wat by te sturen als men recht uit rydt. Men zig-zagt wat. Dat komt voornameiyk. omdat de be krachtiging zo goed te voelen is. Na wat aanpassing merkt men dat de wagen zonder die kleine correcties kaarsrecht zyn weg vervolgt. De wegligging van de DS Is bij- zonder goed. Ook by zeer hoge snel heden blijft de wagen zich keurig ge dragen. Dat betekent wel. dat men aan de auto zelf niet gauw merkt hoe hard het allemaal eigenlyk wel gaat. Het stuurkarakter is licht on- derstuurd. Uiteraard is dit type ook uitgerust met de bekende hydropneumatische vering. Kuilen en andere oneffenhe den worden byzonder goed verwerkt en in het interieur merkt men er vrijwel niets van. Het rycomfort van deze wagen ligt dan ook op een byzonder hoog peil. Het zitcomfort is ook groot, maar men moet zachte stoelen wel kunnen waarderen. Achterin hebben de passagiers een zee van ruimte. De kofferbak is groot, al zou men dat op het eerste gezicht niet den ken. Het interieur is goed verzorgd. Het dashboard, dat dit jaar een an dere aanblik kreeg, is veel duidely- ker en minder verwarrend dan dat van vorige DS-typen. Wel blijft het een vry druk beeld geven. Dit wordt ondermeer veroorzaakt door de vele teksten op de diverse meters. Een meter is gereserveerd voor alle controlelampjes met een grote controlelamp om de andere lampjes te controleren. De andere twee me ters geven snelheid en toerental weer. Ventilatie en kachel werken goed. De bediening van de kachel is wat moeizaam, omdat de knopjes zwaar gaan. De binnenspiegel op het dashboard blijven wy onhandig vin den. De D6 21 injectie, die f18.756 kost inclusief btw, is een reiswagen by uitstek. Zeer comfortabel en zeer snel voor een auto, die toch altyd nog 1347 kilo weegt. Renault heeft als eerste autofa- bnek de 1971 modellen bekend ge maakt. De Renault 16 krygt een van 1470 cc tot 1565 cc vergrote moto»-, waar door het vermogen stygt van 55 tot 67 DIN-pk en het DIN-koppel van 10.65 tot 11.5 mkg. De topsnelheid komt van 142 op min 150 km u. Deze nieuwe motor werd al eer der toegepast in de Renault 16 TA. De Renault 16 zal voorts worden uitgerust met een bekrachtigd rem- systeem om de remcapaciteit aan de hogere prestaties aan te passen. De oude benamingen van de Re nault 16. namelijk GL en GLS ko men te vervallen en zullen worden vervangen door resp. L en TL. Verdere wijzigingen aan de Renault 16 rijn meer rechthoekige achter lichten. nieuwe meer zydelingse steun gevende voorstoelen, verplaat sing van de handremgreep naar de rechterkant van de stuurkolom en verste.mogelijkheden van de kop lampen. Totnutoe waren de koplampen van buiten af in twee standen ver stelbaar. Op de 1971- uitvoeringen zyn de koplampen van binnen uit met een regelknop verstelbaar. Het type Renault 16 TA (met auto matische transmissie) komt nu als zelfstandig model te vervallen. De automatische transmissie zal nu als extra worden geleverd op de Re nault 16 TL en op de Renault 16 TS Super. De Renault 16 TS houdt de 83 DIN pk versie van de 1565 cc motor. Alle andere modellen van het Re nault 1971 programma ondergaan, met uitzondering van de Renault 10. detailwy zigingen Zo wordt by de Renault 4 het 6- volt elektrisch systeem vervangen door een 12 volt systeem en krijgt ook het rechterportier een deurslot. De Renault 4 Export wordt naar het voorbeeld van de Renault 6 uitgerust met een scharnierende hoedenplank. By de Renault 6 wordt de benzi netank van 32 tot 40 liter vergroot en de wegklapbare achterbank wordt geheel uitneeembaar. De Renault 12 tenslotte krijgt er een paar lichtmetalen sierlysten by. Aangezien in enkele gevallen al 1971 modellen werden afgeleverd, werden deze wyzigingen zo vroeg be kend gemaakt. De prijzen zullen met ingang van de levering van de 1971 modellen worden aangepast aan de nieuwe uitvoeringen. De prijsverhogingen, die hiervan het gevolg zyn, variëren van 1.0 tot 3.5 pet. Voor de Renault 4 L wordt de prijs met f 95 verhoogd tot f 4820 en voor de Renault 6 L met f 120 tot f 5995. Jumbotaxi's worden m Tokio gebruikt om de honderden passa giers, die uit de jumbojets de kolossale straalvliegtuigen ko men, snel naar de binnenstad te vervoeren. De wagen is zeven meter lang en biedt plaats aan twaalf personen met bagage. Vijf deuren aan weerszijden maken snel in- en uitstappen mogelijk. Ook in Oos tenrijk wil men dergelijke taxi's gaan gebruiken Mercedes en Volkswagen zullen gezameiyk met een Indonesische partner in Djakarta een assemblage fabriek exploiteren, waarin beide Duitse merken gemonteerd zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19