:t proces manson-tate <iv) INDERKRUISTOCHT TEGEN "GREAT SOCIETY" Verbinding EEG met oosten nuttig Rustige ontruiming gebouw Abbey Leven ft Tsjechen beperken reizen IANDT: STREEP GEZET ONDER OORLOG b'ELE VRAGEN OVER VERDRAG VAN MOSKOU Staking in Athene Choleragevaar sluit Russische steden af Proces tegen Calley uitgesteld vogelvlucht BIJSTAND Voorzitter Indiase communisten gepakt PERDAG 15 AUGUSTUS 1970 MTDSCH DAGBLAD PAGINA 11 )R HEIN ELBRINK. [Icier van Justitie Vincent Bu il is de bestaande uitgave van 'televisie-confrater Perry Mason, jurist, die, vanaf zijn eerste pen op de weg naar het sue de wind in de zeilen heeft ge- Bugliosi van Italiaanse afkomst jn medeaanklager Aaron Sto- tijn de vlees geworden vertegen- igers van de „Amerikaan- en een levend bewijs voor feit dat in deze Angelsaksische in tegenstelling tot wat men ook mag beweren, afstamme- van niet-Angelsaksische im- ten mee kunnen bouwen aan great society". Verraad het proces tegen de specialist t vervagen van schijn en wer- kheid Manson en zijn drie „kin- Krenwinkel, Atkins en Van ten die de bijl hebben durven en en toeslaan, vormen zij de heven vuist van het Amerikaan- olk dat bezig is wraak te oefe nen. Het wapen in die vuist is Linda Kasabian, de overloopster, die zich aan de kant van het recht (in de ogen van Manson en de zijnen het onrecht) heeft geschaard en daar mee haar plaats in de samenleving heeft verdiend. Kasabian zal, ondanks alle plan nen van haar op het ogenblik zeer goedgemutste echtgenoot Bob, nooit meer deel uitmaken van de wereld waarin figuren als Mqnson, Kren winkel, Van Houten, Atkins zich be wegen. Met haar optreden in de rechtszaal betekent zij voor de eer ste maal in haar éénentwintig le vensjaren iets voor de maatschappij, waarin Bugliosi, Stovitz en de 51-ja- rige rechter William H. Older als Cerberus optreden. Als dit volksgericht voorbij is, ver telt ze (opdat de Amerikaanse jeugd ervan kan leren), haar levensver haal aan Life-redactrice Joan Di- don. Vijfentwintig procent van de opbrengst van dit boek, dat bij voor baat al zijn weg heeftg evonden naar de helft van de nachtkastjes in Europa en Amerika, komt haar ten goede. Meesterlijk Linda Kasabian is meesterlijk in de rechtszaal. Niet als haar voorma lige vriendinnen Leslie, Sadi en Ka tie is zij het schoolmeisje dat zich giechelend en hinnekend, soms lic- telijk verontwaardigd het gezag van de meester laat aanleunen. Ze vero vert elke dag een grotere plaats in het hart van de jury door haar zelf bewuste manier van optreden: jonge vrouw, volledig op de hoogte van eigen falen. Een moeder die een kans op een nieuwe toekomst waar dig is. De agressieve manier waarop Man sons verdediger Kanarek, een ridder van de droevige figuur aan wie al les in dit proces voorbij schijnt te gaan, haar aanvalt, kan de twaalf gezworenen slechts nog méér voor haar innemen. Meesterlijk beheerst zij, al of niet bewust, de sentimenten. De Micro foon zo nu en dan verzettend, ziet men haar wanneer dat gepast is, huilen, droevig glimlachen, glim lachen, ernstig kijken en de bijpas sende geluiden voortbrengen. Han dig precies, zoals het openbare mi nisterie het voorbereid moet hebben geeft ze de argumenten aan waar uit Bugliosi in zyn requisitoir het motief van Manson kristalliseerde. Op de muren van de woning van Sharon Tate en van La Bianca stond in bloed „Heiter Skelter", „pigs" en „rise". Die opschriften moet men volgens Linda Kasbian als het volgt duiden: Opstand Manson was vreselijk bang voor de Black Panthers, die blanke poli tieagenten pigs noemen, in wie hy de wegbereiders zag voor een ne geropstand. Omdat hij zowel negers als blanken haatte, zocht en vond hij een derde weg. De leden van zijn commune zouden de komst van de opstand (rise* versnellen. Van de moorden op Tate c.s. en La Bianca zouden, zo dacht hij, negers verdacht worden. Represailles van blanke zij de zouden een negeropstand force ren. De verslagen blanken zouden volledig uitgemoord worden, behal ve de commune van Manson die de woestijn in was getrokken. Omdat hij de negers te onbekwaam achtte te regeren, geloofde Manson dat ze op een bepaald moment op hem een beroep zouden doen. Het hele gebeuren noemde Manson, vertelt Kasbian, Heiter Skelter naar de Beatle-song, waaraan hij een apo calyptische waarde toekende. De tekst van Heiter Skelter (een populaire Britse kermisattractie) is: When I get to the bottom I go back to the top of the slide. Where I stop and I turn and I go for a ride Till I get to the bottom and I see you again. Do you, don't you want me to lo ve you. You may be a lover but you ain't no dancer Helter skelter helter skelter Helter skelter. De verklaringen van Kasabian zul len wel kloppen want alles wordt er wat duidelijker door en dat lijkt in het proces, waar de duivel uitge bannen moet worden, het belang rijkste te zijn. Maar eigenlijk zegt al dat gescherm met de woordjes „Hel ter Skelter", „pigs" en „rise" niets nen. De Amerikaanse wetgeving over de werkelijke achtergronden van deze strafzaak. Het moet als een gebrek van de huidige Amerikaanse strafwetgeving gezien worden dat zij er vooral op uit is te straffen. Waar het haar alleen om gaat is de schuldvraag en niet het waarom van de schuld. Wat aan de schuld vooraf ging wordt verdrongen en begraven, uitgeban- gaat bijvoorbeeld volledig voorbij aan het feit dat alle meisjes die by Manson terecht kwamen uit geschei den huwelijken kwamen. Verdwijnen De drie meisjes in de beklaagden bank en de ene die als kroongetui ge in feite mee aanklaagt zijn er maar vier van de twintig tot dertig die Manson heeft beïnvloed. En die twintig of dertig vormen weer een fractie van het legioen, die, op weg van de ene ouder in de ene stad, de olll lat 'N (GPD) De Westduitse minister van Buitenlandse Walter Scheel, heeft gisteren in Bonn verklaard, dat de gering het nuttig acht dat er verbindingen ontstaan in de EEG en haar Oosteuropese tegenvoeter, de Comecon, iwjet-Unie zoekt volgens de minister aansluiting bij het ;elijke handelsverkeer en is bereid tot industriële samen- king. nselier Brandt heeft gezegd, n Jde Sowjet-Unie heeft ingezien en uitbreiding van de EEG tot ian erkelykheden behoort. „Er zyn de Ijjkheden tot samenwerking met owjet-Unie, maar ook in dit op moeten wy Europees denken". rndt. De kanselier meende onderhandelingen met Polen. 10 september in Bonn zullen voortgezet, succes kunnen eren, nu het verdrag met de et-Unie is afgesloten. Ook de on- mdelingen met de andere War- pact-staten beoordeelde de slier positief. de verhouding met Oost- n zei Brandt, dat een ontspan- in Midden-Europa niet moge- als de beide Duitslanden niet overeenstemming komen. Hij e het wenselyk dat besprekin- net Oost-Duitsland op het ni- van experts zouden worden gezet. De kanselier bestreed watting van de oppositie als iril le Bondrepubliek teveel hebben HO|erd om het verdrag tot stand linnen brengen. „Volgens mijn uiging is t een verouderd den ijs men beweert dat by het slui- van verdragen in deze tijd er 1 een partij wordt byvoordeeld. fn ervan overtuigd dat dit ver gif beide partijen voordee lbrengt. R„ dient de ontspanning, het stelt rede zeker en het heeft prak- nut, zei hy. frllgens Brandt was het „onzin" door dit verdrag het machtsbe- 00i Tan de Sowjet-Unie zich zou kun- it nen uitbreiden. De kanselier meende dat het verdrag een gunstige in vloed zou kunnen hebben op het hou den van een Europese veiligheids conferentie. De kanselier vond dat de betrekkin gen met de Sowjet-Unie door het af sluiten van dit verdrag eindelijk op 'n niveau zijn gekomen, „zoals andere Westerse staten dat allang kenden". Het verdrag zet een streep onder de oorlog, hopelijk ook onder de woor denoorlog, zei hy verder. Brandt was ervan overtuigd, dat het verdrag een positieve uitwerking aou heb ben op de kwestie-Berlijn. ATHENE (AP) De vakbond van het personeel van de Ionische Volks bank van Athene heeft zyn leden opgeroepen in staking te gaan. De stakingsoproep volgde nadat bespre kingen met een door de regering aangewezen arbitragecommissie de looneisen van de bond had afgewe zen. Als de staking doorgaat wordt het de eerste in Griekenland na de staatsgreep van april 1967. De bond heeft de 3000 personeels leden van de bank, die het eigendom is van de scheepsmagnaat Stratis Andreadis, opgeroepen overdag niet op het werk te verschijnen. De ar bitragecommissie keurde een verho ging van de basisionen met 3 procent goed de bond had 10 tot 12 pro cent verlangd. Het stakingsrecht is door de kolo nelsregering dit voorjaar hersteld. De raad van ministers van de Duitse Democratische Republiek heeft gisteren in een verklaring het Russisch-Westduitse niet-aanvalsver- drag toegejuicht en er zyn steun aan toegevoegd als het naar geest en letter wordt nageleefd. Ook vol gens Oost-Berlijn „opent het verdrag mogelijkheden voor versterking va- de Europese veiligheid en het garan deren van een duurzame vrede". Het wordt „realistisch" genoemd om dat het de daadwerkelijke toestand in Europa als basis heeft. MOSKOU Het Russische rege ringsblad Izwestia meldt dat „enige steden" aan de Zwarte en Kaspische Zee als voorzorgsmaatregel tegen het choleragevaar onder quarantai ne zyn geplaatst. Het was voor het eerst, dat officieel melding werd ge maakt van reisbeperkingen sinds ne gen dagen geleden de eerste melding van cholera uit de stad Astrachan aan de Kaspische Zee kwam. Vol gens Izwestia was het van groot be lang alle routes, waarlangs de infec- tie kan worden verspreid, af te slui- ten. De maatregel geldt kennelijk niet voor buitenlanders. Donderdag ver klaarde de onderdirecteur van het staats-reisbureau Intourist, Viktor Boitsjenko, dat het bureau reizen aan buitenlanders naar alle badplaat sen en toeristenplaatsen verkocht, be halve naar de vijf steden: Wolgograd, Oejanowsk en Astrachan aan de Wolga, Odessa aan de noordkust van de Zwarte Zee en Batoemi aan de oostkust van de Zwarte Zee. Gisteren is de woensdag ver ongelukte vrouw van de Franse premier Chaban Delmas in het Zuidfranse St. Jean-de-Luz be graven. Op de foto: de premier begeleid door een dochter en een zoon. Over de juiste toedracht van het dodelijk auto-ongeluk tast men nog in het duister. FORT BENNING (DPA) Het proces tegen de Amerikaanse luite nant William Calley, beschuldigd van het vermoorden van 102 Vietnamese burgers tijdens de slachting in My Lai, is voor onbepaalde tijd uitge steld. Een militaire woordvoerder zei gisteren dat Calleys verdedigers de rechter eerst in besloten zitting een reeks documenten over de gebeurte nissen in My Lai zullen voorleggen. ij alle voldoening in Bonn over de ondertekening van het niet-aanvalsverdrag met de o?$et-Unie is er zoals vorige reeds werd gezegd .toch reden te spoedig van een „groot suc- te spreken. Het verdrag mag een eerste stap zijn naar een ff tijdperk voor Europa, het is. de „New York Herald Tribune" mJht opmerkt, geen vredestractaat, Ei formeel einde maakt aan de Wereldoorlog. „Het kan die als een tussentijdse regeling, een meer bevredigende ver- tussen Oost- en West- gebouwd kan worden, en als belangrijke verbetering in het aat, dat de betrekkingen tussen |(KfOgoKfO§dH«OgOKtCgaK«<X ha 'f 1Duitsland en Oost-Europa de oorlog heeft vergiftigd". Het leemt bovendien, aldus de Herald mne, Moskou het recht van een haak belust Bonn te spreken, nu 111 Westduitse regering heeft afge- r! van het gebruik van geweld en •estaande grenzen als reëel heeft B od. En verder is Bonn erin ge- 18 8d Moskou te bewegen tot erken- van het beginsel van Duitse ®teing langs vreedzame weg. Tot r het Newyorkse blad. Maar met u opsomming is het succes voor bondsrepubliek wel bekeken. De Iet-Unie kan daarentegen aan- C« voordelen noteren: Moskou het doel bereikt, dat het al |en jaren heeft nagestreefd, lelijk West-Duitslands erkenning de bestaande geografische gren- C De Frankfurter Allgemeine Zei- l vraagt zich zelfs af of het ver drag in feite niet de omkering is van de conceptie van (oud)-president De Gaulle: „een Europa van de Atlan tische Oceaan tot de Oeral" in een „Europa van de Oeral tot de Atlan tische Oceaan". Deze vraag van het Duitse blad komt overeen met die van de Neue Zürcher Zeitung: is het verdrag van Moskou een succes voor Bonns Oost-politiek of eerder een succes voor de West-politiek van het Kremlin? Moskou heeft nagenoeg geen concessies gedaan. De beruchte muur blijft en daarmee de scheiding tussen Oost en West in ons wereld deel. Bovendien betekent het verdrag voor de Sowjet-Unie een nadrukke lijke consolidatie van haar macht en invloed in oostelijk Europa. Vanuit Moskou gezien is dit verdrag, om het eens sterk te zeggen, een vreedzaam verlengstuk van de invasie van Tsje- cho-Slowakije. En indien het Krem lin al, met name ten aanzien van West-Beriyn, tot tegemoetkomend heid bereid is, dan zal dat pas bly- ken op de conferentie, volgende maand, van de Grote Vier: Amerika, de Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk. Pas dan kan er, zoals de Lon- dense „Financial Times" opmerkt, van wezenlyke ontspanning tussen Oost- en West-Europa sprake zyn. Nu hebben ook Brandt en Scheel duidelyk laten uitkomen, .dat hun regering niet tot ratificering van het verdrag zal overgaan tenzij de toe gangswegen tot West-Beriyn gega randeerd worden en verbetering van de verbindingen tussen Oost- en West-Beriyn in zicht is. Dat is. aldus het Engelse blad, niet alleen in het belang van West-Duitsland zelf maar onderstreept tegehjkertyd Bonns erkenning van de verantwoordelyk- heid welke de Grote Vier nog steeds voor Duitsland als geheel en voor Beriyn in het byzonder hebben. Het demonstreert tevens Weet-Duitslands krachtige verbondenheid met de Westelijke alliantie. Tot zover de „Financial Times". Te vroeg juichen heeft dus geen enkele zin. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel heeft gewezen op de grotere veiligheid, die het verdrag voor Bonn betekent, en op de ontspanning in Europa. Volko men juist, maar wie anderzijds reap, aan Tsjecho-Slowakye en aan de harde binnenlandse politiek van Moskou denkt, is toch wel geneigd enige vraagtekens te plaatsen. Met het „verdrag van Moskou" liggen de zaken dus zo, dat het Kremlin althans tot nu toe geen concessie van enige betekenis heeft gedaan en meer voor- dan nadelen heeft kunnen noteren. Tenzy er achter de schermen be sprekingen zyn gevoerd en afspraken zijn gemaakt, die Bonn met recht van een succes kunnen doen spreken. De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Gromiko zou zyn Westduitse oollega hebben ver zekerd, dat de Sowjet-Unie een „Europese mogendheid" is. Dit klinkt, vooral tegenover hen die Rus land nog altyd als een Aziatisch land beschouwen, verrassend. Maar men kan deze uitdrukking op twee erlei wyze uitleggen: zy kan beteke nen, dat het Kremlin zyn invloed in midden- en West-Europa nadruk- keiyk wenst te versterken; zy kan anderzijds ook betekenen, dat de Sowjet-Unie, met het oog op drei gend Aziatisch gevaar, zich een rug dekking wenst te verschaffen. De beslissende vraag is dus wat de „europeanisering" van Rusland in wezen betekent. 16 het, mede via dit verdrag van Moskou, een agressieve stap tegen het Westen of erkent de Sowjet-Unie, geplaatst tegenover een Aziatische dreiging, daarmee dat zy de steun en by stand van Europa niet kan missen? Men kan de vraag ook anders stellen: poogt de Sowjet- Unie zich met het oog op een be narde toekomst by voorbaat stilzwy- gend van de militaire steun van West-Europa te verzekeren en te dit verdrag daartoe een eerste stap? Ofschoon van Russische zyde is ont kend, dat er verband bestaat tussen „Azië" en het verdrag van Moskou, is het niettemin een feit, zoals de „Frankfurter Allgemeine" dezer da gen schreef, dat de omkeer in de po litiek van het Kremlin aandrin gen op en bereidheid tot akkoorden met Amerika, Europa en nu in het byzonder West-Duitsland begon nen is met de schoten aan de Oee- soeri (incidenten met Rood-China). Anderzyds ïykt dit toch geen afdoen de verklaring wanneer men let op het aanhoudende opdringen van de Russen in het gebied van de Middel landse Zee, dat zowel in Washington als in de randstaten bezorgdheid heeft gewekt. De werkelyke achter grond van „het verdrag" te dus nog in nevelen gehuld. Er zyn allerlei speculaties mogelyk, maar een alles zins bevredigende verklaring geven zy toch niet. Zo kan men ook denken aan de economische voordelen, die het verdrag voor de Russen kan be tekenen. Ondanks snorkende uitspra ken over de vooruitgang van de Sowjetrussische economie toont die nog zoveel tekorten, dat het Kremlin graag de steun heeft aanvaard van Fransen, Italianen. Britten en nu dus ook van de Westduitsers. Hoe dit alles zy, pas volgende maand, by de besprekingen tussen de Grote Vier, kan biyken of Moskou bereid te tot werkelyke ontspanning in Europa by te dragen. AMSTERDAM 'GPDT —Zonder de minste moeilykheden hebben hui zenkrakers gistermiddag het gebouw van de verzekeringsmaatschappij Ab bey Leven aan de Keizersgracht in Amsterdam ontruimd. De politie die personeel achter de hand had gehou den om de bezetters zo nodig naar buiten te dragen, hoefde geen vin ger uit te steken. De krakers namen het gebouw vo rige week in gebruik. Abbey Le ven bood aan duizend gulden in de staatskas van de Oranje (kabouter) vrijstaat te storten, als het gebouw binnen een bepaald aantal dagen zou worden ontruimd. De bezetters wezen het aanbod van de hand, ze zouden pas vertrekken als ze andere, passen de woonruimte aangeboden zouden krijgen. Max Lewin, leider van het ultra rechtse clubje „Rechts om", bood aan een knokploeg samen te stel len om de bezetters het gebouw uit te slaan. Daar had de directie van Abbey Leven echter helemaal geen behoefte aan. De directie-secretaris van de maat schappij, mr. A. Tonnaer, liet de kra kers donderdagochtend tenslotte we ten dat zy het overigens leegstaande gebouw toch wel zouden moeten ver laten. Hy verzocht burgemeester Samkaklen de politie op te dragen de ontruiming te bewerkstelligen. De bezetters lieten weten dat zy zich zich door „harde actie" tegen de uitzetting zouden verzetten. Toen gistermiddag enkele politieman nen aan het gebouw, dat Abbey Le ven leeg wil verkopen, arriveerden, verlieten de krakers het gebouw ech ter zonder meer. naar de andere ouder in de andere stad, plotseling verdwynen en nooit gemist worden. Het is by Manson die zelf in zyn vyfendertig jaren heen en weer ge slingerd is geworden dat dit soort meisjes terechtkomt, want hy over brugt voor haar de kloof tussen schyn en werkeiykheid, tussen wat mensen voorgeven te zyn en wat ze werkelyk zyn. Daar ligt voor deze jonge vrouwen zyn grote krachtbron (voor de theorie van Mansons hyp notische krachten zyn geen bewyzen en ze kunnen ook niet worden gele verd), die hem in staat gesteld heeft deze „kinderkruistocht" te lei den. By de samenstelling van dit ver haal werd gebruik gemaakt van ge gevens uit publikaties in Bildzeitung, Daily Mirror, Franfurter Algemeine Zeitung, Laatste Nieuws. Le Monde, New York Herald Tribune, Sunday Times, The Times, Der Spiegel. Ti me en van de persbureaus United Press International, Associater Press en Reuter. Mlinchen/Praag (AFP) De Bei erse grenspolitie heeft laten weten dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten maatregelen hebben getroffen om de toegang tot Tsjecho-Slowakye met ingang van 15 augustus tydelyk te beperken. Men meent dat de Tsje- choslowaakse autoriteiten hiertoe zyn overgegaan in verband met de herdenking op 21 augustus van de inval in Tsjecho-Slowakye van de troepen van de Warschaupactlan- den. Het vorig Jaar mochten Journalis ten en studenten uit het westen om streeks deze tyd Tsjecho-Sowakye niet binnenkomen. De Tsjechoslowaakse veiligheidspo litie heeft een groep personen gear resteerd die ervan wordt beschul digd anti-regeringspamfletten te heb ben gedrukt en verspreid. De pam fletten, aldus het persbureau, be helsden duidelyke beledigingen aan het adres van het sociale stelsel, de staat zowel als de regeringen van Tsj echo-Slowaky e De 27-jarige Amerikaan Fred H. Eidlin uit Rochester in de staat New York, is in Praag gearresteerd op „verdenking van spionage." NEW DELHI (AFP) Shriped Amrit Dange, voorzitter van de Sow- jetgezinde communistische party van India, is gisteravond gearresteerd in Lucknow, hoofdstad van de deel staat Oettar Pradesj. De communis tische party voert een actie tot be zetting van grond als protest tegen het trage verloop van de herverde ling van het grondbezit. Grote politiëonele bedrijvig heid bij het ministerie van C.R.M. gistermiddag waar omstreeks een uur bomalarm werd gegeven. Alle aanwezigen moesten het gebouw verlaten waarop de politie op speurtocht ging evenwel zon der een „helse machine" te vin den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11