Overeenstemming bereikt over beleid voor vier jaar !)rive-in show komt naar Leiden Gebruik van drugs 7AT IN LEIDSE WETHOUDERSPORT ZIT Zo zwaar zijn de zeven portefeuilles Verbreding Stille Rijn? Begrafenis B. D. Arentshorst ONDERDAG 13 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 d LEIDEN In verband met de lechte toestand van de walmuur ings de Stille Rijn stelt het Labora- arium van grondmechanica in Delft voor de gemeente een onder zoek in naar de paalpuntdiepte en de noodzakelijk aan te brengen voor zieningen om de belasting van het wegdek in de toekomst in de hand te houden. Met het oog op de drukke ver keersaanbod. dat nog is toegenomen door de invoering van het éénrich tingsverkeer langs de Stille Rijn. worden momenteel met het Hoog heemraadschap van Rijnland onder handelingen gevoerd over een even tuele verbreding van de rijweg, al dan niet met het aanbrengen van een trottoir. Het ligt in de bedoeling, dat het Delftse laboratorium ook een grond onderzoek zal instellen naar de (slechte) toestand, waarin de wal muur van de Oude Vest tussen Ma re- en Janvossenbrug zich bevindt. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Het fractie-overleg heeft gisteravond op de derde bespreking geleid tot overeenstemming tussen de onderhandelaars over het gemeentebeleid in hoofdlijnen in de komende vier jaar, de zittingsperiode van de nieuwe raad dus. Die beleidslijnen zijn in een groot aantal punten op papier gezet en vervolgens ingedeeld in enkele algeme ne punten en verder in zeven portefeuilles, resp. van de burgemeester en zes wethouders. Met het oog op openheid, openbaarheid en democratisering van het bestuur zijn de onderhandelaars het eens geworden over een verdere modernisering van de dienstverlening aan de burgerijo.a. door uitbouw van de voorlichting, de uitgave van een gemeentegids, een snelle afhandeling en beantwoording van brieven en het maken van balies in het stadhuis in plaats van loketten. Vorming van wijkcommissies staat op het beleidsprogramma voor de komende jaren. Over de openbaarheid van de ver gadering van de raadscommissies is men het niet eens geworden. De ove rige partijen stemden niet in met een voorstel van de PAK-partijen om met ingang van mei volgend jaar deze vergaderingen open te stellen voor ie dereen, behalve als het schadelijk zou ..Den Haag" geen mogelijkheden biedt een Juist beleid te voeren en dan dus aftreden. Het werd als een punt voor eventuele PAK-wethouders beschouwd, maar niet algemeen aan vaard. Een uur vóór middernacht had men de capaciteit van de portefeuil- zijn voor personen of financiële be- lies rond. Vergadervoorzitter mr. Roel langen van de gemeente in het geding zouden zijn. Ook twee andere PAK-ideeën werden niet gevolgd. Niet aanvaard werd voortaan alle grond in erfpacht uit te geven. Ook een tussenvoorstel van één van de onderhandelaars (niet van het progressief akkoord) was voor de overige partijen niet ac ceptabel. Ter tafel kwam ook de PAK voor- waarde, dat wethouders verantwoor- (Foto L.D. Holvast) dingsplicht naar boven weigeren als LEIDEN De Groenoordhal dit weekeinde het toneel van >n tweetal evenementen: zater- igavond komt de KRO drive-in iow naar Leiden, waarna er otindagmiddag voor de zesde keer t jaar stock-car races rondom hal worden gehouden. Eerst wat de drive-in show betreft, ie wel de naam van de KRO draagt id^aar verder grotendeels uit het brein an het blad Muziekparade ontspro- schijnt. Het is de enige drive-in den lande die werkt met beat- imfcirls Gedurende de show van cht tot twaalf uur worden er apstick en tekenfilmpjes vertoond p een projectiescherm naast de ge- _j uidsbar. De platen worden zaterdag door twee bekende deejays op de draaita- show zaterdag trekt, zijn er geen fels gevlijd: Theo Stokkink en Ben Vreeburg. Regel is, zegt laatst ge noemde, dat de platenkeuze wordt af gestemd op het aanwezige publiek. De platenkoffer bevat genoeg soul en underground om aan elke smaak te voldoen. Halverwege de avond is het tijdens de KRO drive-in show tijd voor de „miss-verkiezing". De platendraaiers nodigen dan acht meisjes uit om op het toneel te komen, waar haar ge vraagd wordt te dansen op twee stuk ken muziek. De winnares gaat met een polaroid camera naar huis, de andere danseresjes houden er in elk geval een actiefoto van zichzelf aan over. Omdat niet valt te voorspellen hoe veel belangstellenden de drive-in bijzondere maatregelen genomen om in de wijdse Groenoordhal enige in timiteit aan te brengen voor dit ge beuren. Wel wordt er een kleine tri bune gebouwd aan één der zijkanten. De toegangskaartjes kosten zes gul den per persoon. Stock-car En dan de stock-car races, aan staande zondagmiddag. De voorzitter van de Nederlandse stock-car racing club, de heer H. A. Straver, kwam gisteren speciaal naar Leiden om de pers te woord te staan, na de be roering die is gerezen door een dode lijk ongeval bij autoraces in Cal- landsoog. In een landelijk dagblad werd toen geschreven dat het in Cal- landsoog ook stock-car races waren. maar dat is agsoluut niet waar. al dus de heer Straver, daar werd een attocross gehouden. Aan een autocross kan iedereen meedoen met een oude wagen, ter wijl stock-cars speciaal gebouwde wa gens zijn (stuur en motor in het mid den) die elkaar niet uit de baan po gen te duwen, zoals bij een autocross, maar dat is absoluut niet waar. al- snelheid. In Callandsoog stond het publiek veel te dicht op het race-circuit, vol gens de heer Straver, met alle risico's en gevolgen vandien. In Leiden staan de toeschouwers op twintig meter van de baan. naar dhr. Straver zegt een absoluut veilig afstand. Brand weer en politie zien er in Leiden bo vendien op toe. dat er afdoende vei- lgheidsmaatregelen zijn genomen. In 't Veld legde deze achter geslo ten deuren opgestelde overeenkomst op tafel en stelde daarbij, dat het uniek is in ons land, dat een derge- gelijke overeenstemming over het beleid is verkregen. Toen trok hij zich weer achter de deuren terug. Op de agenda stonden verder de ver deelsleutel en de bezetting van de wethoudersportefeuilles: hoe verdeeld over de partijen en wie op welke plaats dus. De overeenkomst brengt een ande re verdeling van de portefeuilles. Die van de burgemeester houdt ongeveer hetzelfde in, maar er wordt meer rapportering gevraagd over zijn be leid. De rest is verdeeld over zes wet houders (thans vijf). Geheel nieuw is een portefeuille van economi sche zaken. Nieuw is voorts een portefeuille stadsontwikkeling, waarin stukken van resp. openbare werken en ver keer van nu zijn samengevoegd. De portefeuille openbare werken is dus minder zwaar geworden, maar krijgt extra gewicht door de woonruim teverdeling. die nu is gecombineerd in één portefeuille met verkeer. Financiën Dlyft in één portefeuille en onderwijs is ondergebracht in een eigen wethoudersportefeuille. De ove rige delen uit de portefeuille van nu sport- en Jeugdzaken) zy'n inge bracht in een portefeuille cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, waarin voorts sociale zaken, welzijns beleid en milieuhygiëne. De CRM- portefeuille draagt ook voorlichting met zich mee, omdat dit past in dit „maatschappelijk pakket", dat sterk in de organisatorisch sfeer ligt. LEIDEN MOERKAPELLE Inpelle en de bewoners van het Leidse het voorjaar van 1972 zullen de be woners van het rusthuis van de Ge- ref. Gemeenten aan de Hooigracht in een modern in Moerkapelle te bou wen bejaardencentrum hun intrek nemen. Gisteren is voor deze nieuw bouw de eerste paal geslagen. Het is nu ruim tien jaar geleden, dat de Geref. Gemeenten het rusthuis aan de Hooigracht betrokken. De moge lijkheid daartoe werd geopend toen de Geref. Kerk in Leiden, die voor heen in dit pand een rusthuis ex ploiteerde, de beschikking kreeg over het thans aan de Witte Rozen straat staande rusthuis „Groenho ven." De nestor van de Moerkapelse raad. de 70-jarige heer Jacob de Knegt. heeft de paal geslagen (op foto Leidseh Dagblad». Hierbij waren o.a. aanwezig mr. J. Klaasesz, de commissaris der koningin, burge meester en wethouders van Moer ka - huis. De Vlaardingse architect G. Geluk vertelde. dat het verzorgingshuis plaats gaat bieden aan 104 bedden in afzonderlijke appartementen. Voorts komen er 52 bejaardenwo ningen. In het complex is een re creatiezaal gepland Mr. Klaasew merkte op, dat „Ge loof. Hoop en Liefde" de hoekstenen moeten zijn voor dit nieuwe ge bouw. De commissaris, ereburger van Moerkapelle, kreeg als herinne ring een tinnen wandbord met het gemeentewapen aangeboden van ds. A. F. Honkoop, de voorzitter van het stichtingsbestuur. Moerkapelle's bur gemeester Keijzer sprak van een blijde dag voor zyn gemeente. De bouw van het complex zal an derhalf jaar duren. Hoofdaannemer is D. Versloot N.V. in Nieuwerbrug a. d. Ryn. De totale bouwkosten be dragen f 5.500.000. In het L.D. van 5 augustus komt een artikel voor over de huisarts Bouricius. die van een ..werkbezoek" uit Londen is teruggekeerd en naar aanleiding daarvan den volke ver kondigt, wat het evangelie op het ge bied van verslaving inhoudt. Hij baseert zich op uitspraken van een Engelse arts, dus het zal allemaal wel waar zijn ook. Toch waag ik het als leek enkele vraagtekens <en uitroeptekens) te plaatsen. 1. Het aantal verslaafden in geheel Engeland (ik vermoed, dat men be doelt Gr. Brittannië, dat is wel wat anders) bedraagt 2000 en is stabiel. Tegen die achtergrond vind ik 900 voor Nederland (waar het probleem snel groeiende is. dus het aantal waarschijnlijk stijgende) allesbehal ve weinig, zoals dokter B. zegt. 2. Dat er een „zwarte markt" be staat is zeker een feit, en alles wat gedaan kan worden om die de kop in te drukken moet de steun hebben van ieder weldenkend mens. Maar Is het bagateliseren van druggebruik in het algemeen niet een stimulans LEIDEN De indeling van de portefeuilles van burgemeester en zes wethouders ziet er in de overeenkomst over het gemeente beleid als volgt uit: DE BURGEMEESTER: algehele bestuurscoördinatie, politie brandweer, BB, militaire zaken, gewestzaken, gemeentelijke archief dienst. Hoofd-beleidslijnen: Zorg voor regelmatige rapportering via no ta's aan de raad over het gevoerde en te voeren beleid. Idem over de ontwikkeling van alle gewestzaken. Coördinatie van de infor matie aan de raadsleden i.vm. hun bestuurlijke verantwoordelijk heid. Financiën DE WETHOUDER VAN FIN ANCIEN: Gemeentelijke financiën. Planning, efficiency, organisatie. Het personeelsbeleid. Gezien ener zijds de financiële verhoudingswet met de verfijningsregelingen die door hun struotuur in de uitwerking voor Leiden onvoldoende zyn, en gezien anderzijs de eenzijdige bevolkingsopbouw, de infrastruc tuur van Leiden-stad en de centrumpositie in de regio zal het ge meentebestuur in de komende jaren zonder meer staan voor: herziening van bovengenoemde wet uitbouw van de verfijningsregelingen doeluitkeringen in verband met Leidens noodpositie handhaving van de gemeentelijke autonomie handhaving van het voorzieningenpeil effectuering van een welzijnsbeleid bescherming en vrijwaring van de economisch zwakkeren tegen de dreiging van daling van het peil der behoeftevoorzieningen, terwijl dit peil, voorzover door de gemeente verzorgd, voor de zwaksten dient te worden verhoogd tweejaarlijkse kritische beoordeling bij nota van alle gemeen telijke subsidies maximale rentabiliteit van het eigen vermogen der gemeente om in vast goed (grond) maximale efficiency van het ambtelijk apparaat sterk gericht personeelsbeleid. Om dit beleid gestalte te geven worden rechtstreeks onder de wethouder van Financiën ingesteld een bureau organtsatie-efficien- cy, een planbureau (beleidsvoorbereiding, prioriteiten) en een be grotingsbureau. b) het doen verdwijnen van autoritaire verhoudingen binnen het onderwijs (schoolraden, samenwerkingsverbanden, ouder- commissies) Ontwikkeling Onderwijs DE WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Alle onderwijszaken, waaronder begrepen kleuteronderwijs, basisonderwijs, voortgezet onderwijs, beroepsonderwijs. Beleidspunten: De schooladviesdienst dient te worden uitgebreid, in het bij zonder met werkzaamheden t.b.v. kinderen uit de z.g. „school- zwakke" milieus. Het scholenplan dient verder te worden uitgebouwd, met name op het gebied van allerlei vormen van beroepsonderwijs (om. streven naar een H.T.S.). De her- en bijscholing van het personeel dient t« worden be vorderd en gestimuleerd c.q. aantrekkelijk gemaakt. De aanstelling van pedagogisch-didactische medewerkers aan scholen dient te worden bevorderd. De raad verwacht in 1972 een nota democratisering onderwijs met een 10-jarenplan, afgestemd op: a) het scheppen van werkelijk gelijksoortige kansen tot zelfont plooiing van iedere nieuwgeborene, onafhankelijk van dienst leef- of gezinsmilieu DE WETHOUDER VAN STADSONTWIKKELING: Stadsontwik keling, sanerings* bedryf), verkeerszaken, contact gemeente-univer siteit, opbouw dienst stadsontwikkeling. Hoofdbeleidslijnen zyn: Stad: De binnenstadsnoto-1970 dient een grondige behandeling te zijn van de binnenstadsfuncties in hun evidente onderlinge verband èn tegenstrijdigheid. Deze nota dient startpunt te zijn voor een gericht beleid dat leidt tot een volledig plan (vlekkenplan, be stemmingsplan) voor de binnenstad in 1973. De beleidsvoorbereiding geschiedt in nauwe samenwerking met de Adviesraad voor de Binnenstad. De huidige bouwverordening dient te worden aangepast aan de functies van de binnenstad. Op korte termijn dient een monumentenlijst ontvouwd te wor den waarin ook een lijst van beschermde stadsgezichten is op genomen. Aan de ontwikkeling van (een NV) Stadsherstel dienen concrete kansen te worden geboden. Sanering. De sanering dient te geschieden volgens een systematisch, gefa seerd en subsidiabel plan, daarbij zal maatschappelijke bege leiding van de bevolking sterk ontwikkeld worden. Niet-subsidiabele woningaankoop wordt gestaakt. In de bestaande oudere woonwijken zal intensief toezicht ge houden worden op de kwaliteits-handhaving van het woning bestand, gerelateerd aan het huurbeleid van de rijksoverheid. Verkeer. Het city-wandelgebied dient vastgesteld te worden en zo ruim mogelijk genomen te worden Het particulier autoverkeer dient te worden aangepast aan de wandelbestemming van de city, met afweging van de functies van de binnenstad. De plaats van parkeergarages dient bij voorkeur gekozen te worden aan de rand van de binnenstad. Het openbaar vervoer krijgt privileges; zo mogelijk vrye banen en eigen stoplichten, financiële tegemoetkoming in exploitatie en gelegenheid tot opvoering frequentie. Economisch DE WETHOUDER VAN ECONOMISCHE ZAKEN: Grondbe drijf, industriebeleid, industrlesohap, gemeentelijke bedrijven, ener giebedrijven, slachthuis, Groenoordhal/Gehoorzaal, Reinigings-Ha- ven-Dienst Marktwezen/Ambulante handel Contact Midden- en kleinbedrijf. Contact overheid-bedrijfsleven. Beleidspunten: Meer aandacht voor de ontwikkelingen in de distributiefunctie van de detailhandel. Hernieuwd onderzoek naar invoering koopavond. Uiterlijk in 1973 dient er een industrie-beleidsnota te komen, voorbereid met alle betrokkenen (werkgevers, werknemers) en gericht op werkgelegenheidspatroon, lndustriespreiding, orde ning. Opbouw gemeentelijk apparaat (afd. economie). Opbouw relatie overhedd-industrie/ondernemingen. Uitbouw horeca-sector (hotel-accommodatie). Bevordering van het toerisme. Bevordering opleiding werkende jeugd. Combinatie DE WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING EN OPENBARE WERKEN: Publieke werken, woningbouw/volkshuisvesting, woon ruimteverdeling. Hoofdbeleidslijnen: Verbetering van de relatie met de raad, inzake de ontwikkeling van de Merenwijk, waarbij B. en W. zich voegen naar over wegende bezwaren, door de raad geformuleerd. De inspraak van de maatschappelijke organisaties inzake de Merenwijk dient te worden verstrekt. Monopol ie-vorming of bevoorrechting van enige bouwmaat schappij (b.v. in de Merenwijk) dient te warden tegengegaan. In de eerstkomende jaren zal Leiden ten minste 1000 woningen voltooien. De relatie hoog- en laagbouw zal worden bijgestuurd in over eenstemming met de ontwikkeling in den lande (verantwoord evenwioht met het oog op de toekomst) Er dienen geen zgn. „uigeklede woningen" te worden gebouwd. Het woningenpakket dient gevarieerd te zijn in uitvoering en in bouwsector. Gemeenschapsvoorzieningen zullen gelijktijdig met de woning bouw worden getroffen. De ontwikkeling van dienstencentra en groeps-praktykruimten voor artsen worden gestimuleerd. CRM DE WETHOUDER VAN CULTUUR. RECREATIE EN MAAT SCHAPPELIJK WERK: Volksgezondheid, welzijnsbeleid, sport- en Jeugdzaken, milieu-hyglëne, sociale zaken, GG en GD, Endegeest, culturele zaken en voorlichting. Beleidspunten: De subsidiëring van or echec, bijzonder in de binnenstad (kan toren, winkels, bedrijven). Realisering van een cultureel centrum in de city. Bevordering van het werk van K. O., leeszalen, bibliotheken, culturele en creatieve uitingen. Vergrotiig van het aantal (overdekte) zwembaden. Opbouw van een milieu-hygiëne-beleid O Bevordering van de leefbaarheid in de stadswijken, vooral in de voor-oorlogse wijken. Opbouw van een recreatie-beleid. Het creëren van een andere beheersvorm van de psychiatrische inrichting Endegeest. Het voeren van een actief voorlichtingsbeleid voor dit gebruik en dus indirect een oorzaak van het steeds belangrijker worden van die zwart* markt? Ik kan me niet onttrekken aan de in druk. dat dokter B. .soft drugs" vol komen onschuldig vindt. Dat kan men van alcohol en sigaretten tot op zekere hoogte ook beweren, maar niettemin treedt ook daar verslaving op. Hoevelen zijn niet diep-ongeluk- kig als ze hun sigaretje niet op tijd kunnen roken, en hoevelen komen niet dagelijks in aanraking met de rechter omdat ze met een dronken kop brokken hebben gemaakt? En toch zijn noch sigaretten noch alco hol op de zwarte markt 3. Ik raad dokter B. aan, eens met iemand van het Leger des Heils te gaan praten. Dan zal hij wel mer ken, dat men daar geen „Halleluja" roept als er een „zondaar" binnen komt (want dat zijn ze daar alle maal) maar dat men misschien wel eens een keertje die kreet aanheft als een zondaar zich bekeert! En dat gebeurt. Maar ik kan me voor stellen. dat een werkbezoek aan Londen belangrijker is; over het Le ger des Heils kan je geen verhaal in de krant krijgen. 4. Als dokter B. me kan aantonen, dat er ééai lijder aan suikerziekte is, die daar door eigen verkeerde ge woonten aan „verslaafd" is geraakt, wil ik hem wel volgen in zUn be toog, dat men toch ook aan diabeti ci de insuline niet onthoudt omdat er anders een zwarte markt zou ont staan. Dat we dan een .grote rot zooi" zouden krygen geloof ik graag, maar of dat dan aan de diabetici zou liggen betwijfel ik D. DE VOOGD, Voorschoten. Leiden/Noordwijk Onder zeer gro te belangstelling vond gistermiddag op de Algemene Begraafplaats te Noordwijk de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de zaterdag plotseling overleden heer B. D. Arentshorst, ondervoor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, die ook op kerkelijk en maatschappelijk ter rein en in de kring van de bloembol- plaats innam. Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig burgemeester en mevrouw Bonnike, de gemeentesecretaris, de heer W. van Sprang, gemeenteraads leden, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel,van plaat selijke kerken, tal van organisaties, alsmede uit het bloembollenvak. Aan de groeve, las ds. C. Warner een gedeelte uit „Openbaringen". De oudste zoon dankte voor de be langstelling en het medeleven, wel ke de familie in deze dagen had mo gen ondervinden. Voorafgaande aan deze plechtig heid werd in de geheel bezette Ge ref. Kerk aan de Hoofdstraat een rouwdienst gehouden. Ds. C. Warner las de Psalm 23 en een gedeelte uit het Evangelie van Johannes. Aan de hand van de tekst „En dit gebod geef ik u, dat gij elkander liefhebt", sprak hi) woorden van troost tot mevrouw Arentshorst en haar kinderen. De dienst werd besloten met het zingen van het bekende lied: Ga niet alleen door 't leven".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3