„DOKTER MOET GEBRUIKSVOORWERP ZIJN" Loevesijn bereikt op nippertje de kwart-finales Keetie denkt aan afscheid Ton v.d. Valk grijpt zijn kans RUZIE MET BAANCOACH FRANS MAHN ZEEUWSE NIET OPGEWASSEN TEGEN RUSSINNEN Fietsende bokser Miller duizelig Cricketuitslagen t Arie v. d. 1oet verovert Swift-titel bij adspiranten PAGINA 8 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEICESTER (GPD) De nieuwe KNWU-arts. die in Lei- cester debuteert by de wereld kampioenschappen, heeft en kele kwalificaties vaneensport- dokter, die zeer opmerkeiyk.zo op het oog wat cru, maar toch verheugend zijn te noemen. De 37-Jarige Ab Rozyn zegt: „Een dokter moet voor sportmensen en in dit geval voor wielren ners een gebruiksvoorwerp zyn, zoals hun fiets dat ook is. Ze moeten weten dat Je als sport arts van hen bent. Dat niet zij naar Jou toe moeten komen in zo'n toernooi, maar JU naar hen. Ik loop als dokter het liefst tussen de deelnemers in, zodat ze me voor een van hun colle ga's aankijken, die er wat oud uitziet. Ik kweek de Jongens en meisjes eigenlijk een soort egoïsme aan: dat een sportdok- ter er helemaal alleen voor hen is Op veel artsen zullen deze uit spraken een gruwelyke indruk maken. „Veel dokters snappen trouwens toch niet waarom een sportman nu eigenlijk een spe ciale behandeling moet hebben. HU is toch gewoon een patiënt zeggen ze. Ze schryven hem rust voor terwijl hU Juist komt om zo snel mogelijk van een blessure af te komen. Het is precies de omgekeerde wereld. Terwijl sommige patiënten heel gauw zullen zeggen: dat is geen goede dokter, want hy knapt me veeal te snel op en nu kan ik niet zo lang in de ziektewet lopen, is zo'n arts voor de sport man ideeel. Dokter Rozijn is van huis uit een Amsterdammer, die sinds 1963 een huisartsenpraktijk in het Drentse Norg heeft. Boven dien is hij gestichtsgeneesheer voor de strafinrichting Veen- huizen en daarbij is hij medisch vertrouwensman van zo'n vyftig noordelijke sportmensen. Hij heeft het er natuurlijk enorm druk mee, maar zelf vindt hij dat het een ideale combinatie is. Waarbij hy dan nog de toe voeging levert: ,Jk ben ook nog apotheek-houdend", ook al een pré als sportarts, vindt hij. „Als huisarts doe Je uiteraard veel ervaring op. Wil Je een goede sportarts zijn of worden, dan moet je huisarts geweest Zyn. Als gestichtegeneesheer heb ik een leidinggevende func tie, waarin ik veel sociaal werk kan doen. Om iets te noemen: ik heb voor elkaar gekregen dat een v roegere wielrenner die daar zat. overgeplaatst werd naar een inrichting waar hij zyn sport weer als een soort therapie kon opnemen. En het sportarts zijn zelf geeft me een enorme vol doening. Ik beschouw het als een geweldige ontspanning. Als ik doodmoe ben van mijn prak tik en ik krijg wat. wielrenner* op bezoek, die komen praten over moeilijkheden, dan leef ik weer helemaal op". Dokter Ab Rozijn spreekt de taal der renners. ..Dan alleen kun je hun vertrouwen winnen, wat toch het belangrijkste is. Kyk, als coach moet je afstand houden, omdat je gezag anders snel verdwijnt. Ik hoef geen af stand te houden. Het is in het belang van de jongens en meis jes zelf dat ze komen. Ze heb ben me nodig en dat helpt me snel kontakt met hen te krijgen. Ze komen tot 's avonds laat by me thuis langs. BUvoorbeeld als ze een koers hebben gereden. Ze praten dan uit wat er ver keerd kan zyn gegaan in de wedstrijd. Ik zeg ze waarom ze verkeerd gereden hebben. Ik sla geen koers over om te kijken als ik kan. De jongens weten dat. Ik ben ook niet te beroerd om een wiel aan te geven ty- dens een wedstryd als ze daar om roepen. Ik sta met de stop watch hun voorsprong op te ne men. Ik zeg ze dan ook of ze er goed aan doen gezien hun conditionele toestand om een uitlooppoging te doen. Ik advi seer ze ook over hun versnel ling. Het klinkt misschien wat vreemd, maar het is allemaal belangryk. Vaak als ze met klachten komen over blessures of spierpyn, biykt het meer een psychische kwestie te zyn. Daar om praat ik zoveel met de jon gens. Meestal is het onderzoek na een kwartier afgelopen en heb ik een gesprek van een half uur". Hy heeft niet alleen het ver trouwen van wielrenners, deze zeer enthousiaste dokter Rozyn, maar ook van schaatsers bij voorbeeld. Hy maakt deel uit van de medische commissie van de KNWU, maar is ook arts van het district Drente van de KNSB. de schaatsbond. Hij volgt er de conditietrainingen, die gegeven worden door Henk Brands en Kees Wouters. „Ik zal het ook drukker krijgen met die schaatsers als de bean in Assen klaar is". Nu heeft hy oa Piet Kleine uit Holland6che Veld onder zijn medische hoede. Hy kon hem vlak voor wedstryden in Inzeil van een keelontsteking afhelpen. Zyn huisarts had kleine rust voorgeschreven De voorzitter van de plaatse lijke voetbalclub in Norg, het naar de derde klas KNVB ge promoveerde GOMOS. want dat is dokter Rozyn ook nog heeft ook grote interesse voor voetballers. Die interesse is nog gegrooid na een kort kontakt dat hy onverwachts kreeg met Ajax, toen de Amsterdamse club in Drente in trainingskamp was. Ajax had noch dokter Rolink. noch verzorger Salo Muller by zich. Cruyff kwam bij dokter Rozyn om een blessure te laten verzorgen. Toen er nog meer blessures bleken te zyn kwam Ab Rozyn by Ajax terecht. „Vrijdag by de Nederlandse baankampioenschappen zag ik Ruud Krol nog. Hij zei me dat alle blessures de volgende dag over waren. Toch wel leuk om te horen". Dokter Rozyn heeft in Lei oester onmiddellijk zijn Engelse collega's opgezocht om te vragen hoe het zit met de dopingscon- trole en de mogelykheden om normaal medicynen te verschaf fen aan de renners als dat nodig is. „Het wordt een moeilyke zaak heb ik begrepen. Als er ook maar iets positiefs in de urine gevonden wordt, is de ren ner fout, ook al heeft hij een medicyn gebruikt waaraan de positieve reactie debet is. Ik zal er toch eens over gaan praten". De arts uit Norg vindt ove rigens dat amateurs geen stimu lerende middelen nodig hebben. ,.Als ze de eerste elementaire zaken maar aanhouden, en daar ontbreekt het vaak nogal eens aan. vooral by de jongens, die net tegen de top aanhangen. Die besteden o.m. onvoldoende zorg aan verantwoorde voeding. Ze hebben gauw last van bloedar moede. Gelukkig verandert er nu al iets door het feit dat er overal in het land sportartsen komen. Vroeger was het voor de meeste jongens uit de pro vincie te duur om naar het wes ten te trekken. Nu kunnen ze in hun eigen streek terecht". Dokter Rozyn vindt dat hy eigenlyk wat eerder kontakt had moeten hebben met de geselec teerde renners. Het is nu alle maal een beetje kort dag gewor den. „Vooral by de damesploeg is dat een nadeel. In verband met de menstruatiecyclus zou je preventief moeten kunnen wer ken by zo'n toernooi. Ieder meisje is weer anders ingesteld. Ik kan nu pas na de kampioen schappen met de meisjes gaan bepraten welke klachten ze heb ben door het gebruik van een pil. Dat zou je eigenlyk alle maal van te voren moeten kun nen bespreken". Hy leeft zich helemaal in in de situatie van de sportman. Deze arts. De renners stellen het bijzonder op prys. Dokter Rozyn: „Collega-huisartsen vra gen me wel eens wat het nu voor zin heeft aan sportmensen byvoorbeeld vitamine b 12 te geven. Ze vragen of ik kan be- wyzen dat er dan betere presta ties geleverd kunnen worden. Dan zeg ik ze: zoeken jullie dat maar uit met ratten in la boratoria. Ik werk met deze jonge mensen. Ze hebben me nodig. Ik vind het geweldig in zo'n toernooi als hier. Het is by zond er leerzaam voor me bo vendien". (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) Leijn Loevesijn kreeg de schrik van zijn leven. De jonge Amsterdamse sprintprof voelde de voorband twee keer wegglijden op de baan tijdens zijn eerste rit zaterdag, de klassificatie voor de kwartfinales. Voor de Australiër Johnson, die na het winnen van het sprinttoernooi voor amateurs van de Gemenebestspelen onmiddellijk prof werd en als beroepsrenner debuteerde, was dat voldoende om de rit als winnaar tebeëindigen. Loevesijn, die zich later via twee herkansingsritten toch kon i plaatsen, was kwaad op Jan Legrandde mecanicien van de Nederlandse ploeg: Wat zijn dat voor banden, die jij erop hebt gedaan. Ze zijn zo glad als een spiegel. Dat lijkt nergens op". Legrand haalde de schouders op: „Je moet je niet zo opwinden, het zyn de beste baanbanden die er zyn. We hebben ze van de Italianen". Loevesyn ging zitten mokken, daar- by kwistig terzyde gestaan door Jan Derksen, die ineens als coach ging optreden. Dat gaf een zeer gespan nen sfeer in de Nederlandse cabine. Het, was een onbegrijpelijke toe stand trouwens, dat niemand van de officials ingreep en Derksen weg stuurde. Frans Mahn, die de dag te voren woorden met Loevesyn had gehad «omdat Mahn gezegd had dat Loevesyn niet van Dimiano, tegen wie hij oorspronkelyk moest ryden, zou kunnen winnen en in de her kansing zou komen) zat somber op het hek van de box en bemoeide zich niet meer met de Amsterdammer. Intussen riep Derksen: „Wat is dat nou. Er is niet eens een slok koffie voor Leyn. Wat een toestand. Dat gebeurde by my niet". Leijn Loevesijn ....gladde banden?. De officials van de KNWU faal den hier volkomen. Ze hadden in moeten grijpen. Wat zei Mahn, die zelf als debuterend baancoach zyn voorganger Derksen niet weg durfde sturen, van deze situatie? ,Jk zou Derksen wel weg willen hebben hier, maar er lopen toch mensen van de sportcommissie rond. Die moeten dat doen". (Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD) De groenste giller van het gedeva lueerde sprinttoernooi voor profs was het in de baan ver- schynen van de gitzwarte 33-ja- rige Lennard Miller van de Bahama's. Zyn uitmonstering was uniek. De man die nog nooit van z'n leven een echte wielerbaan had gezien „ik durfde de eerste keer dat ik Nier reed niet boven de blauwe streep komen" droeg overal, waar dat maar mogelijk was. witte bandages: om zyn knieën om zyn benen, om zyn ellebo gen en aelfs om zyn schoenen. „Stel Je voo- dat ik zou val- '•n zeg." zei de zeer vroiyke Bahnma-man na afloop, „dan zou ik niet meer kunnen bok sen." Aan de handen droeg de ze comedy caper-figuur geen ryhandschoenen, maar grote ge le winterhandschoenen tot aan zyn polsen. Bovendien had hy een bivakmuts by zich. Men moet wel weten dat deze vader van zes kinderen („die met smart zitten te wachten op het verhaal over myn optreden hier" een profbokser is, die sinds enkele jaren ook een beetje als prof fietst op de weg. „We hebben zo'n honderd profs op de Bahamas." Len nard bokste drie dagen voordat hy naar Leicester ging nog een partij in het zwaargewicht en won die. Van het geld. dat hy verdiende, kocht hy een baan- en een weguitrusting in Enge land. Hy had nog nooit eerder op een baanfiets gezeten. „Het is een lekker baantje." zei Miller toen hy uitgeschakeld was. „Ik word alleen een beetje duizelig van dat gedraai." Mil ler reed ook nog een achtervol ging. Hy werd na twee minuten al ingehaald en stopte er toen maar mee. Zondag start hy misschien op de weg by de profs, maar alleen als hy zich goed voelt, zo vertelde hy. Ook voor die wedstryd kocht hy een splinternieuwe fiets. Mahn over de opmerking van Loe vesijn ..Als hy koffie wil kan hy die krijgen, maar hy wil coffeïne. en als je dat te veel inneemt, is dat doping. Als prof moet hy daar dan zelf maar voor zorgen als hy het hebben vil. Wij geven het hem niet. dat is duidelyk. Wat die banden be treft. wy hebben juist de banden ge ruild met de Italianen. De banden waarop Loeveeijn reed. zyn de beste die er zijn. Ze zijn speciaal voor de Italiaanse baanrenners gemaakt en de Italianen zyn toch specialisten op het gebied van de baansport. Die ryden er allemaal op". Een feit wat dat Loevesyn nog niet warm gedraaid was. De Amsterdam mer, die wat serie» nodig heeft om op gang te komen, voelde natuurlyk de grond onder zich wegzakken, toen hy direct al verloor. Hij moet een goede prestatie leveren in dit sterk gedevalueerde sprinttoernooi voor profs om een goede boterham te kun nen verdienen op de winterbaan. Dan is het natuurlyk naar een ex cuus zoeken als het niet lukt. Toen Loevesyn tenslotte in de her kansing de Japanner Shim ado had verslagen en in de finale van de her kansing gewonnen had van de Ja panner Madarama en de Brit Bar- nett. klaarde zyn gezicht weer op. „Zie je wel. dat ik een paar ritten nodig heb om op gang te komen". Mahn trok maar eens z'n wenkbrau wen op De devaluatie van dit sprinttoer nooi vond eigenlyk één van zijn beste graadmeters in het optreden van Ron Baensch. Deze al jaren in België een zeer vrolyk leventje lei dende Australiër was al ruim een jaar geetopt met wielrennen. Hy was chauffeur op een vrachtwagen geworden. Maar de 31-jarige Baensch. één van de kleurrijkste fi guren in het profsprintwereldje. kreeg zeven weken geleden weer zin in het fietsen. „Toen ik wat Jongeren trainde in Antwerpen, had ik weer goesting. Vier weken geleden trok ik naar Pa rijs om wat te trainen met Trentin en Morelon. Maar het stelt natuurlyk niets voor wat ik hier doe, ik vind dit alleen leuker dan in de cabine van een vrachtwagen te zitten". Baensch reed zich ao in de kwart finales (er startten in totaal veertien renners) door met banddikte te win nen van de Japanner Madarama. De Japanners vormen ook weer een hoofdstuk apart by de sprinters. De twee profsprinters Shimado en Ma darama worden omgeven door een stuk of vijftien officials of wat daar voor doorgaat. Het is een druk ge kwetter in de box. De gezichten stonden niet vrolyk toen beide Japanners in de plaat- singsritten geklopt werden. Begrype- lyk dat Madarama tenslotte als een held werd ingehaakt toen hy zich met Loevesyn in de kwartfinales kon plaatsen. De andere kwartfinalisten, zyn: De Belg Van Lancker, de Ita liaan Gaiardoni, die in 1963 wereld kampioen werd en nu zyn kans weer ruikt nu Sercu van het toneel ver dwenen is, de enige Amerikaanse prof Simes, de Italiaan Damiano. Baensch «n de Italiaan Turrmt Keetie Hage net geen brons «Van onze speciale verslaggever) LEICESTER (GPD> Keetie Hage gaat zo langzamerhand denken aan het stóppen met wielrennen. Het meisje uit Zeeland, dat gisteravond beslag legde op de vierde plaats en dus net naast de medailles greep, voelt dat de interesse voor het hard- fietsen gaat afnemen. De reden is, dat ze in Nederland geen tegenstand van betekenis krygt. „In de gewone wegwedstrijden is het voor mij niet zo leuk meer Ik ben altyd nogal fa natiek en als ik demarreer zeggen de andere meisjes meteen: laat Kee tie maar gaan. Die kunnen we toch niet byhouden. Nou. dan i6 de gein er gauw af". De Zeeuwse wyt de oorzaak van de te geringe tegenstand aan het feit. dat de dameswielrennenj niet vol doende doorzet in Nedrland. ..We hebben wel fcweeënvyftig licentie- houdsters, maar in wedstryden zie je er niet veel. Er komen veel nieuwe meisjes by. maar als ze dan tegen ons moeten ryden en ze kunnen óns niet direct bijhouden stoppen ze er onmiddellyk mee. Ik vind trouwens dat de dameswielrennerij internatio naal ook nog niet de volle erken ning heeft". Keetie had zich zaterdag voor de halve finales geplaatst door 's mor gens een zege te behalen op de Ierse Shecky en in de kwartfinales 's mid dags de gebrilde Italiaanse Tartagni te verslaan. In die laatste race moest Keetie Hage zich volledig geven, want de Italiaanse wilde van geen capitulatie weten. ..Ik draaide niet zo soepel. Het kostte nogal wat moeite". In de halve finale nam Keetie een voorsprong maar de Russin Obodovs- kaja voerde het tempo op. Het ver schil was klein, maar voldoende voor de Russin. De tyden: 4.08,88 tegen 4.09.58. De andere halve finale le verde een zege op voor de Russisisch Gorkuschina, die de Britse Burto geen kans gaf: 4.07.89—4.10.93. Hag greep naast het traditionele bror door van Burton te verliezen: 4.10.J -4.11.66. De Russin Gorkuschina wer met 4.07.40 wereldkampioene voc haar landgenote Ododovskaja 4.09.7 De damessprint werd een complel Russische zaak. De 20-jarige Cariov Careva, studente aan de sportscha in Leningrad, prolongeerde haar wt reldtitel. Ermolaeva. die in 19£ startte met haar wielercarrière a. wereldkampioene en daarna nog vie keer de wereldtitel greep he laatst in 1963 klasseerde zich al tweede, vóór haar langenote Savina ook al een oud-gediende, die in 1962 1965 en 1967 wereldkampioene was Eerste klasse A: VRARood en Wit, draw met bo- nuspunt voor R en W. HCC 1Quick Haag. Quick wint met één wicket, HBS—HCC II. HBS wint met vier wickets. HCC II—VOC. op zaterdag verregend. Eerste klasse B: Excelsior—HCC III, draw met bonus- punt voor Excelsior, Hennes DVS Quick N. gewonnen door Hermes DVS. VOETBAL Twee .ieidse" arbi ters zyn door de scheidsrechterscom missie van de KNVB aangewezen voor de eerste klasse zaterdagvoetbal. Het zyn de heren Ouwersloot uit Valkenburg en Van Ameron uit Rynsburg. rVan onze wieder mede werker OUD ADE Het clubkampioen- schap lange afstand van de Leidse ren- en toervereniging „Swift-com- binatie", gisteren op de polderwegen rond Oud Ade verreden, is op naam gekomen van Ton v. d. Valk. De 24-jarige oud-Voorschotenaar. aie tegenwoordig in de badplaats Zandvoort woont, was samen met Cees Vermeulen uit het peloton ont snapt. In het beslissende sprintje had Ton v. d. Valk vrywel geen moeite met zijn vludhtmakker en bleef hem met twee lengtes verschil duidelyk de baas. Voor het eerst legde hy daardoor beslag op de fel begeerde clubtitel. In het kampioen- WIELRENNEN Gerard Vianen uit Kookengen is zaterdagmiddag winnaar geworden van de profwieler ronde van Kamerik. Voor de honderd kilometer had Vianen een tijd nodig van twee uur. 18 minuten en 25 sec Dat was negentig seconden minder dan de tweede aankomende. Gerard Koel, die de sprint van het peloton won. PAARDESPORT Groot-Brittan- nlë heeft gisteren in Sankt Moritz tydens het concours hlppique om de Europese Jeugdkampioenschappen in stromende regen de landenwedstryd gewonnen. De ploeg bestond uit John Francome, Ann Coleman. Fiona Wil son-Kay en Michael Hall en kreeg slechts 8,5 punten. Zwitserland werd tweede en West- Duitsl&nd derde. Nederland eindigde op de zesde plaats met 44,5 straf- punten. sohap van de aspiranten bleek Arie v. d. Voet sneller dan Jan jansen en Peter de Bie. Voor de strijd om de clubtitel. waaraan veertien amateurs deelne men. bestond onder de supporters v. ..Swift" tamelyk veel belangstelling. Aanvankelijk bleven de renneTs rus- j tig byeen en gebeurde er niet zo bar 1 veel. Pas na omtrent veertig kilome ter koers kwam er door een solo vlucht van Peter Akerboom de twee de wat meer leven in de brouwerij. Hij bracht het zelfs tot een voor sprong van vijftig seconden, maar moest die winst door de activiteiten van Jan Zoons die in het peloton steeds het tempo opvoerde weer volledig prysgeven. De moedige Aker boom bleek met die stunt teveel van zijn krachten te heben gevergd en moest nadien zelf6 van het peloton afhaken. ZWEMMEN By de lange af stand zwem wedstryd Danune-Brugge «4500 meter) werd de vrije slag ge wonnen door Hermsen van De Rob ben in 59 minuten 39 seconden. Hy had een voorsprong van een secon de op de Belg Algoedt. By de dames won mevr. Ten Veen (De Robben) voor haar clubgenote Anke Schras: 1.07.10 tegen 1.11.25. VOETBAL De Dordtse arbiter Ad Boogaerts is uitgenodigd voor het leiden van de Europa cup-wedstrijd Vorwaerts Berlin—Bologna. Deze wedstryd wordt 1» september in Ber- lyn gespeeld. Met nog zo'n veertien kilometers in het verschiet ging Cees Vermeu len er vandoor en zijn demarrage kon aleen door Ton v. d. Valk ge pareerd worden. De twee vluchtelin gen brachten het tot een voorsprong van 150 meter en pas nadat favoriet Jan Zoons met een aflopende ach terband van het strijdtoneel ver dween, wisten zy hun winst hoger op te voeren. Van der Valk en Ver meulen werden tenslotte helemaal niet meer bedreigd. De uitslag: 1. en kampioen Th. v. d. Valk. de 102 km in 2 uur 39 min. en 23 sec.; 2. C. Vermeulen, 3. T. van Duuren op 1.01: 4. P. Bregman, 5. W. van Velzen, 6. A. Ravensber- gen, 7. C. Brussee, 8. C. Barning op 2.52: 9. H. v. d. Voort, 10. S. Dub- beldeman, 11. P. v. d. Berg. Aan de kampioensrit van de adspi ranten namen zes rennertjes deel. Van hen verspeelde Frans Zoetemelk zijn kansen door een val. In het be slissende sprintje van drie koplopers trok Arie v. d. Voet met een half wieltje verschil aan het langste eind. De uitslag: 1. en kampioen: A. v. d. Voet. de 38 km. in 1 uur 8 min. en 10 sec.; 2. J. Jansen, 3. P. de Bie, 4. B. van Nievelsteyn op 1.12. Relletje Voordat na afloop van de strijd de gelukkige kampioenen door voor zitter Dolf Wallet in de kampioens trui konden worden gehesen, swam het bij de finish nog tot een relletje. De afgestapte favoriet Jon Zoons be- Ton van der Valk wordt door Swift-voorzitter Dolf Wallet in de kampioenstrui gehesen. Wim van Duivenbode kijkt op de ach tergrond toe. Foto Leidsch Dagblad schuldigde besturslid Joop Riethoven, die de gehele koers had gevolgd, van „trekken" van een geloste renner. Toen enkele omstanders zich ook in de „discussie" mengden, ontstond W een onoverzichtelijke vechtpartij, waarin zelfs de toegesnelde voorzit ter Wallet enkele klappen moest in casseren ust t« red. DU Üsn *c ïle d ie Ci Est d c jiri Set 00 ren ien tob de erri

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8