Brandt wil zelf in Moskou verdrag gaan ondertekenen 1 Cornfeld wil kost wat kost terug Kosigin legt nadruk op politieke regelingen Zeker 50 doden bij frontale treinbotsing Uitvoerig gesprek van bondskanselier met Kosigin Topconferentie STUDIEPLANNEN Bij Spaanse badplaats Oorlogsverklaring aan huidig lOS-bestuur GEEN MARS IN LONDONDERRY rSJOE BEPLEIT DE„GULDEN MIDDENWEG" IN EERSTE VRAAGGESPREK SINDS ACHTTIEN MAANDEN LANDSTITEL VOOR DE ADELAARS1 naai hetzelfde merk. 't is sterk, aHemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 AUGUSTUS 1970 ADVERTENTIE BONN (GPD) De Westduitse kanselier Brandt zal woensdag in Moskou, samen met minister van Buitenlandse Zaken Scheel, het Russisch-Westduitse samenwerkings- en niet-aanvalsverdrag ondertekenen. Van Russische zijde zullen premier Kosigin en minister van Buitenlandse Zaken Gromiko hun handtekening onder het verdrag zetten. Brandts bezoek aan Moskou is een positieve reactie op de mondelinge uitno diging, die Gromiko, na het afsluiten van de onderhandelingen met Scheel, meegaf aan de Westduitse minister. Het ligt in de bedoeling dat de kanselier een uitvoerig ge sprek zal voeren met Kosigin, die zijn vakantie zal onder breken. Tijdens dit onderhoud zullen alle vraagstukken, die zowel de bondsrepubliek als de Sowjet-Unie raken, worden besproken, terwijl Brandt bovendien nog eens zal wijzen op het Westduitse standpunt inzake Berlijn. Brandts reis naar Moskou moet volgens regeringswoordvoerder Ahlers worden beschouwd als een onder streping van het belang dat de bondsregering aan tot totstandko ming van dit verdrag hecht. Het ka binet in Bonn heeft zaterdagavond in toestemmende zin gereageerd op het rapport dat minister Scheel uit bracht over zyn onderhandelingen met Gromiko. Dinsdag zal formeel worden beslist of het verdrag wordt ondertekend, zo liet Ahlers weten. Woordvoerder Ahlers vertelde dat de oppositie de gelegenheid krijgt zich eerst over het verdrag uit te laten. De CDU en CSU werden gis teravond ingelicht door Scheel. In Bonn is verder meegedeeld, dat men overweegt nog dit jaar een topconfe rentie, waaraan de Amerikaanse pre sident Nixon, de Franse president Pompidou, de Engelse premier Heath en kanselier Brandt zullen deelne men, bijeen te roepen. Aangenomen wordt dat men deze con ferentie in september in New York aan de rand van de plenaire zitting van de Verenigde Naties zal houden. De conferentie zou tot doel moeten hebben de samenwerking tussen West-Duitsland en zijn bondgeno ten te bekrachtigen. Bij de onderte kening van het Westduits-Russische verdrag in Moskou zal de bondsre gering overigens ook een briefwisse ling tussen Bonn en de drie Weste lijke geallieerden overhandigen, waarin nog eens de nadruk wordt ge legd op de verbondenheid met het Westen. Minister Scheel verklaarde tijdens de kabinetszitting dat een verzoe ning met de oostelijke landen in Moskou moet beginnen en dat daar om dit verdrag een wezenlijke bij drage tot ontspanning kan zijn. Zo wel kanselier Brandt als minister Scheel achten beiden de tijd rijp voor dit verdrag. Verdere samenwer king met de Russen hangt nu van hun houding inzake de kwestie-Ber- lijn af, zo liet de regeringswoordvoer- j der Ahlers weten. Hij vertelde verder dat de arti kelen, die staatssecretaris Bahr in zijn voorbesprekingen met de Russi sche minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko opstelde, en die geen onderdeel zullen zijn van het nu tot stand gekomen verdrag, wel als uit gangspunten zullen dienen voor de politiek van de beide landen. Ahlers verklaarde verder dat bij de onder tekening ook een brief zal worden overhandigd waarin de Duitsers het recht op zelfbeschikking en hun wens naar hereniging van de beide Duitslanden hebben geformuleerd. Deze brief zal door de Russische regering worden aanvaard, hetgeen betekent dat de inhoud ervan volken rechtelijk van kracht zal zijn. Voor zover nu bekend zal overigens in de pre-ambule van het verdrag worden verwezen naar de briefwisseling tus sen Adenauer en Boelganin in 1955, waarin de bondsregering vasthoudt aan het recht op zelfbeschikking. Over de zogenaamde „Europaische Option", het recht op politieke in tegratie met andere Europese landen, zal geen brief worden uitgewisseld. Scheel en Gromiko stemmen in hun interpretatie over de onaantast baarheid van de Europese grenzen volledig overeen, liet Ahlers weten. Beiden menen dat het veranderen van grenzen op vreedzame wijze en met toestemming van alle betrokken partijen, niet mag worden verhin derd. Volgens Ahlers wil de bondsre publiek nu eerst een verdrag afslui ten met Polen. Daania zullen onder handelingen beginnen met Tsje- cho-Slowakije, terwijl men in Bonn hoopt dat de ondertekening van het verdrag met SowJ et-Rusland ook de betrekkingen met Oost-Duitsland zullen verbeteren. De Westduitse oppositie heeft bij monde van Kiesinger laten weten dat men bij het hooggerechtshof in Karlsruhe geen aanklacht wegen 't schenden van de grondwet zal indie nen in verband met het afsluiten van het verdrag met Moskou. Ook zal men er niet op staan dat het ra- tificatiebesluit van het verdrag een tweederde meerderheid in de bonds dag zal moeten hebben. NPD-voorzit- ter Adolf von Thadden daarentegen kondigd indien het verdrag wordt on dertekend. Intussen heeft Oost-Duitsland zes Westerse landen gevraagd eerdere. doch afgewezen verzoeken om offi- 1 ciële erkenning nog eens in overwe ging te nemen. Dit werd zaterdag uit i goedingelichte diplomatieke bron in Warschau vernomen. De verzoeken, j gericht aan Nederland, België. Denemarken. Frankrijk, Italië en Canada, waren vervat in nota's, die maandag en dinsdag via het minis terie van buitenlandse zaken in War schau aan de diplomatieke vertegen woordigers van genoemde landen al daar zijn uitgereikt. Zy waren onder tekend door Ulbricht en gericht aan de desbetreffende staatshoofden. Vol gens onbevestigde berichten zouden ook Zweden en Oostenrijk, maar dan in andere Oosteuropese hoofdsteden, dergelijke verzoeken hebben gekre gen. Polen bemiddelde voor Oost- Duitsland omdat dit met geen van de 6 landen diplomatieke betrekkin gen heeft. Vraag een» vrijblijvend advies (mondeling, telefonisch of schriftelijk) bij het bolwerk voor uw bolwerk: ONDER WUS-rNSTTTUt/r IM.E.A.a o.l.v. M. van der Horst - Herengracht 4 - Leiden Telefoon 01710—30660 officiële - door het I.M.O. erkende - Middenstand6opleiding. VANAVOND tussen 7 en 9 uur speciale inlichtingenavond Mondelinge avondcursussen voor: Alg. Ontw. - Middenstand - Boekhouden - M.B.A. - S.PD. Nederlands - Engels - Frans - Duits - Spaans - Steno - Beroepsgoederenvervoer. Van onze financiële redactie) GENEVE Het conflict met als inzet de toekomst van. 's werelds grootste beleggingsfondsen, de In vestors Overseas Services (IOS) is nog niet ten einde. Bernard Cornfeld. de voormalige straatarme immigrant uit het New- yorkse Brooklyn die het IOS-impe- rium stichtte, heeft een buitengewo ne vergadering van houders van preferente aandelen uitgeschreven met het oogmerk de macht over het concern terug te krijgen. Cornfeld, tot mei van dit jaar president-com missaris van de maatschappij, heeft de huidige IOS top-man Sir Eric Wyndham White van zyn voornemen op de hoogte gesteld. Cornfeld acht zich verzekerd van de steun van meer dan de helft van de houders van preferente aandelen. Binnen en- kp'e dagen zou hij de benodigde tweederde meerderheid achter zich hebben om de wijziging van de raad va i commissarissen af te dwingen l'i dens een vergadering van het IOF-bestuur die van donderdag tot zondag heeft geduurd werd het be sluit genomen tot een ingrijpende wijziging van.de IOS positie. Dit om de vlucht uit de aandelen Fund of funds en gedwongen grondverkoop voorkomen. Tweederde van de aan delen zijn belegd in Canada's pool streken waar men net als in het noorden van Alaska olie hoopt te vinden. Het IOS, waarvan Fund of funds een van de belangrijkste be leggingsfondsen is. heeft nu besloten de aandelen te splitsen. Een nieuwe maatschappij, de Na tural Resources Property, met een kapitaal van twintigmiljoen dollar zal de aandelen ter waarde van 217. miljoen dollar overnemen. Het ge volg is dat van het overblijvende restaandeel de waarde daalt tot 7.41. Vrijdag werd voor de oor spronkelijke stukken nog S 18.44 be taald. De aandelen National Resources hebben dus een theoretische waarde van 11.03. De nieuwe onderne ming ls een zogenaamd „closed end fund." Dat wil zeggen dat haar aan delen niet meer te allen tijde in con tanten omgewisseld kunnen worden. Bernard Cornfeld heeft afgelopen weekeinde tijdens een speciale pers conferentie in zijn reusachtige villa aan het meer van Genève een boekje open gedaan over het huidige IOS- beleid. Honderden ondergeschikte employé's zouden zijn ontslagen, ter wijl bepaalde topmanagers voor bij na niets nog provisies van f 200.000 per maand op zouden strijken. Een lening van tien miljoen dollar die Sir Eric Wyndham sloot met Inter- iSir Eric Wyndham sloot met Inter nationals Control Corp. uit New Yersey kenschetste hij als absolute waanzin. Hiermee wordt de controle over de IOS uitgeleverd aan een on derneming die de helft kleiner is, al dus Cornfeld. De Amerikaanse acteur Gre gory Peck was zaterdag de ere gast op een weldadigheidsbal van het Rode Kruis in Monte Carlo. Op de foto v.l.n.r.: Gregory Peck die vergezeld was van zijn echt genote), Prinses Gracia en Prins Rainier. BELFAST DPA AFP' De mi- j litante protestanten van Noord-Ier - 1 land hebben tegen de verwachting in, besloten af te zien van het hou den van een optocht op woensdag in Londonderry. Zij hadden ondanks een verbod van de regering een op tocht van vijfduizend personen geor ganiseerd ter viering van de ver jaardag van het ontzet van deze stad in 1689. Men zal nu alleen een massabijeenkomst te houden. Vorig jaar heeft de mars van Londonderry tot bloedige onlusten geleid. De span- nig in Noord-Ierland duurt echter voort. In Londen is vernomen, dat maandag 500 Britse militairen naar Ulster zullen vertrekken ter verster king van het Britse contingent al daar. Zondagochten- is het douanege- gebouw van Killeen, aan de hoofd weg tussen Belfast en Dublin, opge blazen. Er vielen geen slachtoffers. In Belfast hebben zich in de nacht nog twee explosies voorgedaan waar van er een een transformatorhuisje beschadigde. Een kliniek en enkele honderden huizen zaten een halfuur zonder stroom. BILBAO (AFP. DPA. Reuter Ze ker 50 mensen hebben gisteravond 't I leven verloren bij een ernstig trein ongeluk naby Bilbao in het noorden van Spanje Het aantal gewonden was vanochtend nog niet precies be kend Volgens een opgave van de „Guarda civil" zouden dit er onge veer 300 zyn. Het ongeluk van gisteren is het ergste in Spanje sinds de houten rij tuigen van de Madrid-Barcelona in 1965 in brand vloeen by dit onge luk kwamen 30 personen om het le- oepven. De politie liet een dringende ven. De politie liet een dringende op roep om ziekenauto's uitgaan en hield personenauto's aan om de ge wonden te brengen Het ongeluk gebeurde even voor- PARIJS 'AP' Premier Tsjoe En-Lai heeft in een vraaggesprek met een Frans blad gezegd, dat jon ge mensen niet noodzakelijk in de toekomst een revolutie moeten ont ketenen. Het belangrijkste, zo zei hij, is „de juiste weg. de gulden mid denweg" te vinden. De haast conservatief aandoende een vraaggesprek met Francois uitspraken van Tsjoe verschenen in Debré, zoon van de Franse minis ter van Defenscie. dat door ..France Soir" werd gepubliceerd. Debré is de vorige maand tydens het bezoek van de Franse minister Bettencourt door Tsjoe ontvangen. bij het station van Plencia, één van de meest geliefde badplaatsen aan de golf van Biscaje, op 25 kilometer van Bilbao. Een trein met ongeveer 600 dag jesmensen en vakantiegangers waarschijnlijk allemaal Spanjaarden kwam op enkel spoor in volle vaart in botsing met een trein uit tegenovergestelde richting. Naar het schynt heeft het eerst volgende station, dat van Urduliz, de trein uit Bilbao op het baanvak laten rijden zonder te wachten op een bericht van het station van Plencia of het sein al of niet op „vei lig" stond. Gedurende de weekeinden rijden de elektrische treinen met tussenpo zen van een kwartier tussen Bilbao en Plencia. De botsing vond plaats op een bochtig traject. Ongeveer een maand geleden zijn op hetzelfde traject ook twee trei nen op elkaar ingereden. Er waren toen twee doden en vijftig gewon den. Geweld De locomotief van de trein vol reizigers, die van het strand terug keerden. reed met zo'n geweld op de locomotief van de andere trein in, dat beide machines vyfenhalve meter in elkaar schoven. De wagen- voerders van beide treinen kwamen om het leven. Inwoners van Plencia zagen hoe de houten rijtuigen als luciferdoos jes versplinterden toen de treinen op elkaar inreden en enkele yzeren j rijtuigen stegen tegen elkaar recht standig de lucht in. Lassers moesten j de in elkaar geschoven rijtuigen uit elkaar branden om de doden te kun nen bei gen. Alexei Kosigin In een eerste interview sinds acht tien maanden heeft de Russische premier Alexei Kosigin onderstreept dat de Sowjet-Unie doende is een aantal initiatieven te ontwikkelen waardoor de ontspanning in de we reld zou worden bevorderd. In bijzonder gematigde bewoording legde hy bij elk conflict dat hij noemde, de nadruk op een oplossing door onderhandelingen en niet door gewapend ingrijpen. De Russische premier noemde als voorbeelden het Midden-Oosten, het Russisch-Duits niet-aanvalsverdrag gericht op een politieke klimaatswis seling in Europa, Vietnam, de SALT in Wenen (.over beperking van de strategische bewapening) en het con tact met China. Het vraaggesprek werd vrijdag jJ. in de Russische hoofdstad gehouden door Edaitata Narajanan. hoofdredac teur van het pro-communistische In diase blad The Patriot. Premier Kosigin constateerde in het algemeen dat op het ogenblik een groot aantal besprekingen tus sen staten of groepen staten worden gevoerd „in de hoop dat politieke in plaats van militaire oplossingen wor den bereikt". Vietnam Over Vietnam en de uitbreiding van het conflict tot heel Indo-China zei Kosigin dat de Sowjet-Unie voor stander is van een politieke oplos sing. Hy betreurde Nixons recente afwijzing van een coalitieregering in Saigon in welke vorm dan ook. Een afwijzing die hy een stap terug noemde en een extra complicatie van het conflict. Israël Ook in de kwestie van het Midden oosten legde de Russische premier de nadruk op een politieke regeling van het conflict. Het huidige bestand acht h(j van groot belang mits de re solutie van de Veiligheidsraad van november 1967 volledig ten uitvoer wordt gelegd. „Dat betekent aldus Kosigin. „dat een hechte vrede in het Midden-Oosten alleen mogelijk is als de Israëlische troepen volledig worden teruggetrokken". Bonn Kosigin accentueerde het belang van het Russisch-Westduitse ak koord. „Het begrip dat tussen de USSR en Bonn is gerezen toont aan dat zelfs in de gecompliceerde toe standen van de internationale be trekkingen in Europa, een weder zijdse aanvaardbare beslissing kan worden gevonden". SALT De SALT (Strategic Arms Limita tion Talks) in Wenen worden door Moskou met de grootste mogelijke ernst gevoerd. „De Sowjet-Unie", al dus Kosigin, „is van plan de bespre kingen voort te zetten en mogelijk heden te zoeken de strategische wa penwedloop binnen de houden". China De Russische premier bekritiseerde in sterke mate de berichten in Wes terse kranten over een nieuwe con frontatie tussen de USSR en China. Kosigin viel wat uit de toon van het interview toen hij deze berichten „pogingen tot vuile provocatie en pure verzinsel" noemde. Opnieuw be tuigde hy de Russische wil tot een politieke oplossing van de kloof die beide landen scheidt. „Wy verkla ren krachtig dat wy de oplossing van alle problemen betrffende de Rus sisch-Chinese betrekkingen door on derhandelingen steunen en dat wij alle obstakels die de normalisering van de betrekkingen verhinderen, willen opruimen". Kosiging is echter niet tevreden met de ontwikkeling van de Chinees-Russische betrekkin gen. „Maar zoals u met me eens zult zijn hangt de vooruitgang in deze kwestie iniet alleen af van de Sow- I kwestie niet alleen af van de Sow- ALPHEN AAN DEN RIJN De' patrouille „De Adelaars" van de St. Ansfriedgroep van de Verkenners In j Alphen aan den Rijn is zondag eerste geworden op de in Overasselt op de terreinen van „St. Walrick" gehou den landelijke wedstrijden voor de verkenners. „De Adelaars-patrouille" is na districts en provinciale wed strijden, omvattende zowel geestelijke als lichamelijke opgaven en opdrach ten, regelrecht op het nationale kampioenschap afgestevend en heeft dit predicaat royaal veroverd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6