Handtekeningenactie tot behoud van „DE ZIJL" Boeren bewaken witte camping Kleuterleidster kraakt woning Aqua Hortus hoopt dit weekeinde op 25.000ste Raadsel (I) Raadsel (II) Chauffeur door slaap overmand In Benthuizen ;E' -• S- Cijfers Meisje stierf niet aan nekkramp Politie pakt drie Isd- gebruikers Meerkerk wacht in spanning af Noodweer veroorzaakt trein- vertragingen Prof. dr. Popken overleden -| ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1«70 Het. gesprek over het toekom stig college van burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden is nog steeds gaande. Raadselachtig lijkt de positie van de Partij van de Arbeid, die sa men met PSP en D'66 een Pro gressief Akkoord (PAK) gaat vor men ten aanzien van de zetelver deling. In de verkiezingstijd heeft de PvdA van de daken verkon digd, dat het PAK uitsluitend een meerderheid in het college zou ambiëren. Voor deze opstelling werd als verklaring gegeven, dat men anders immers geen garan ties had dat het PAK-programma ook zou worden uitgevoerd. Nu hebben programma's de hebbe lijkheid, dat zij, hoewel niet uit sluitend, voornamelijk in de gaten worden gehouden in de verkie zingstijd. Daarna is alles weer normaal, en zitten gemeenten zo als Leiden vooral vastgebakken aan hun begrotingstekort. Zonder cynisch te willen zijn, moet men wel vaststellen, dat begrotingste korten door elk mooi programma s strepen kunnen halen. Maar hoofdzaak is, dat op het ogenblik de Partij van de Arbeid terug lijkt te gaan komen op de eis: de meerderheid in het col lege of we doen niet mee. In de samenstelling van het nieuwe col lege zou die meerderheid vier ze tels moeten bedragen, en dat lijkt i{onhaalbaar. Voor de stad Leiden vinden wij het toe te juichen, als de Partij van de Arbeid inder- jqdaad op die eis terugkomt. Maar hoe zo iets tegenover de kiezers verdedigd moet worden is ons een raadsel. LEroSCB DAGBLAD PAGINA 3 Nog zo'n raadsel is de orakel taal over de openbaarheid. Het PAK-programma is daar uiter mate duidelijk over: Openbaar- heid zij regel. Verschillende ande re re partijen zijn onder de druk van het modewoord openbaarheid "n'in de verkiezingstijd schoorvoe tend gevolgd. Nu wordt er ver kondigd dat. er over die open- >aarheid eerst advies moet komen l-Van het nieuwe college van B. en a W. Het is een volgzaamheid, die J*lniet te plaatsen valt. Of wordt de J verantwoordelijkheid voor wat wel of niet openbaar is, nu al ver plaatst naar het college? En krij- jen we weer de situatie dat de aad zich als een makke kudde iroort laat leiden door B. en W. BERLIJN (AP) Bij een ketting- botsing op de autoweg van Berlijn t naar Helmstedt zijn donderdag drie personen gedood en enkelen ernstig gewond. d volgens het Oostdiiitse persbureau 3|ADN was het ongeluk veroorzaakt Idoor een Nederlandse vrachtwagen- Ijjichauffeur, die oververmoeid was. tl Hy was woensdag 12 uur zijn reis naar Berlijn (zonder bijrijder) in Ne- n derland begonnenTegen midder- nacht was hij in Oost-Berlijn aan- s, gekomen. a De volgende morgen, donderdag reed hij weer terug met een vol geladen wagen. De chauffeur schijnt Dnderweg, door vermoeidheid over ly mand. even in slaap te zijn gesuk- keld en is toen ingereden op een ^aantal stilstaande wagens en enkele a losten van de Oostduitse volkspolitie. 3 De auto's stonden stil op een )laats waar werkzaamheden aan de Hveg werden uitgevoerd. Het is niet lt jekend waar de ohauffeur vandaan komt. LEIDEN Een groepje trouwe bezoekers van het zwembad „De Zijl" is een paar dagen geleden een handtekeningenactie begon nen tot behoud van deze zwem inrichting. In het verleden is al eens eerder de sluiting van het bad overwogen. In De Kooi ge looft men nu, dat (üt lot niet ver af is. „Onlangs is in opdracht van de gemeente een aannemer ko men kijken naar de kosten van opknappen of wegbreken", ver telt de heer I. Gijzenij uit de Bali- straat, één van de initiatiefne mers van de actie. „En u weet net hoe dat gaat: wat weg is komt niet meer terug. Vandaar nu al vast onze actie. Als ze besluiten om dit bad dicht te doen is dat goed, maar laat er dan een nieuw komen". Wat houd Je in Leiden aan zwem baden over. vraagt hü zich af. als „De Zijl" inderdaad dicht gaat. De Vliet? Daar zit Je nu al als haringen in een ton. En dan dat zwembad in de oude Kerk in de Haarlemmerstraat. Ik zeg wel eens: waar je vroeger je hoed voor afnam, daar trek Je nu Je broek voor uit". Als je Leiden vergelijkt met omlig gende plaatsen, kun je niet zeggen, dat Leiden dik met zwemwater is be deeld, vindt de heer Gijzenij. „Zoe- terwoude met z'n 8.000 zielen be schikt over een overdekt en een open zwembad. In Katwijk, waar ze al een zee zo groot hebben dat Je er niet i Wji;: Is*?-' -.T» BENTHUIZEN - In ons blad van eergisteren maakten wij melding van de voltrekking van het huwelijk van kleuterleidster Yvonne Verkuil van „De Woelige Stal" met de heer C. Dijkhuis. Tijdens de gesprekjes op de receptie bleek, „dat het bruidspaar zich voorlopig in Rijswijk, daarna misschien in Benthuizen zou vesti gen". Inmiddels blijkt de vestiging in Rijswijk van bijzonder korte duur te zyn geweest, want het echtpaar Dijk huis-Verkuil heeft niet geschroomd één van de vorig Jaar mei onbewoon- baarverklaarde woningen in het Beelaertspark te kraken. Het college van burgemeester en wethouders bleek zeer teleurgesteld in de houding van deze leidster, die enkele maanden geleden reeds schrif telijk had verzocht een dier woningen voor maximaal twee Jaar te mogen betrekken. Het college wees dit ver zoek af omdat diverse bewoners van de oudste woningwetwoningen van Plan I van de woningbouwvereniging ..Algemeen Belang", elders in de ge meente andere woonruimte toegewe zen hebben gekregen. ZU verlieten i het Beelaertspark niet allemaal uit enthousiasme. De gemeente neeft het krakend echtpaar inmiddels meegedeeld, dat het deze onverwachte vestiging strij dig acht met de wettelijke voorschrif ten en ontruiming is dan ook bevo len voor vanochtend tien uur. Mocht over kunt zwemmen bezitten ze een prachtig openluchtbad. Maar hoe gaat dat in Leiden? Leiden is in last. We hebben geen geld. dat is de ellende". Desondanks vindt de heer Gijzenij dat „De Zijl" niet mag verdwijnen zonder dat er iets tegenover wordt ge steld. „Het bad trekt hier op een zo merse dag zo'n duizend kinderen uit de Kooi. Dan voorziet het toch in een behoefte, zou Je zeggen. Of/het werkelijk tot sluiting komt? De beslissing hangt nog in de lucht. Ook in het stadhuis heeft men de knoop nog niet doorgehakt, hoewel men daar wel rekening heeft te hou den met de tekorten die de exploita tie-rekening van dit zwembad nu al Jaren achtereen te zien geeft. SiJids enkele dagen ligt bij de ze vinden dat De Kooi een eigen kassa van zwembad De Zijl een zweminrichting moet blijven hou- register, waar bezoekers hun den. handtekening kunnen zetten als I (Foto LD/Holvast) Om bij de laatste drie Jaar te blij ven: in '67 zat men met een tekort, van 73.425 gulden. In '68 was dat 51.263 gulden en vorig Jaar 60.315 gulden. Er zijn nog meer cijfers voorhanden. In '67 namen in totaal 42.748 perso nen een duik in De Zijl, het jaar daarop liep het aantal bezoekers te rug tot 36.479, maar vorig Jaar een mooie zomer liep het weer op tot rond 55.000. In drie jaar tijd dus een totaal van 134.227 bezoekers. Dit is een aantal, dat de zwemba den Poelmeer en De Vliet bij een war me zomer in korte tijd al halen. Wie aan het rekenen slaat, komt tot de conclusie, dat het gemeentebestuur op iedere bezoeker van „De Zijl" ruim f 1,30 toelegt. De heer Gijzenij, geconfron teerd met deze cijfers: „Dat kun Je nu wel allemaal makkelijk beweren, en het zal ook wel zo zijn, maar als Vorig jaar trok zwembad De Zijl" nog 55.000 bezoekers. De ge meente onderzoekt thans, of het de moeite waard is om het ver ouderde buurtbad nog op te knap pen. (Foto LD/Holvast) het bad niet verouderd was, zouden, er veel meer mensen naar „De zyi" komen". Op het ogenblik hebben al heel wat zwemlustige hun handtekening gezet in het register dat bij de kassa ligt. Alleen ouderen mogen aldoende van de badjuffrouw hun sympathie met I het streven betuigen, maar de heer Gijzenij vindt dat niet helemaal Juist: „Ik heb al tegen haar gezegd: laat de kinderen onder de veertien, ook maar tekenen. Tenslotte maken zy toch ook gebruik van het bad." HEEMSKERK 'ANP) Een on derzoek in het Heemskerkse St. Jo- sephziekenhuis heeft uitgewezen, dat het 12-jarige meisje Lucia Pablo uit Hilversum niet aan nekkramp is overleden. Het meisje, dat in Heems kerk kampeerde, werd zondag in het ziekenhuis opgenomen en overleed de volgende dag. Zij vertoonde wel alle verschijnselen van nekkramp. Nu het onderzoek negatief is uitgevallen, zul len er verder geen maatregelen ge troffen worden die verband houden, met een geval van besmettelijke ziek te. het echtpaar geen eieren voor zyn geld kiezen, dan zal op andere wijze uitvoering aan het bevel worden ge geven. Het geval ligt triest en zeker bestaat er begrip voor de situatie. Aan de andere zijde dient men ook die geval len in ogenschouw te nemen, die al zeer lang op woonruimte wachten. Een billijke verdeling van de woonruimte is een taak. die het ge meentebestuur naar eer en geweten heeft uit te voeren. En daaraan heb ben zich ook kleuterleidsters te on derwerpen. Het bestuur van Algemeen Belang verklaarde niet door de krakers te zijn benaderd. AMERSFOORT <GPD> De po litie heeft donderdagavond in een bar in Amersfoort drie jongens uit Spa kenburg gearresteerd die lsd gebruikt hadden. De jongelui allen om streeks twintig jaar waren derma te versuft door druggebruik dat zij nauwelijks door de recherche ge hoord konden worden. Eén hunner had nog een beetje, lsd op zak. Hij deelde de politie mee, dat hij al meermalen hiervan gebruik gemaakt had. Na onderzoek in het ziekenhuis zijn de zich onbeheerst gedragende jon gens in verzekerde bewaring gesteld. Gisteren waren zy nog steeds versuft, zodat nog geen gegevens omtrent de handelaren verstrekt konden worden. Hoofdinspecteur de heer J. B. Jan sen: „Wat er verder met deze jongens gaat gebeuren moet de officier van justitie beslissen, maar dat er hard opgetreden moet worden tegen han delaren en gebruikers van dergelijke hard-drugs staat voor my als een paal boven water. Deze Jongens moe ten tegen zich zelf beschermd worden omdat het gebruik levensgevaarlijk is. De staat, waarin de jongens hier binnen gebracht werden was weerzin wekkend. Zelfs nu nog is het woord „suf" een veel te zwakke uitdruk king". MEERKERK GPDMet een fpilsje in de hand. onuitputtelijk t geduld en van tijd tot tijd op krachtige toon uitgesproken drei gementen wacht half Meerkerk in spanning af of burgemeester A. Berends zijn politiemacht op dracht zal geven een eind te ma ken aan het illegale bestaan van de gratis kampeergelegenheid, 4 waarmee Van der Berg tientallen recreanten naar zijn landelijke dreven heeft gelokt. De burgemeester had zich al een maal in het wespennest begeven door ,op een ochtend om half zes. terwijl de Meerkerkse boeren nog onder de uiers van hun veestapel hurkten. met 7 man politie het kampeer- I terrein op te stappen om processen- verbaal uit te delen, althans namen te noteren van kampeerders, die van het aanlokkelijke aanbod van de boer Van der Berg gebruik hadden 1 gemaakt. Boer van der Berg zelf, allerminst wars van publiciteit rond zijn verzet s tegen beknotting van zijn recreatie- werk, blijft de optimist zelve. Hij zegt, dat hij steun zal krijgen van Amsterdamse kabouters, die zich dan zullen voegen bij een aantal agrariërs, dat tijdelijk vee, vrouw en hoeve heeft verruild voor een tent op het erf van Van der Berg. Intussen voelt een deel van de wachtende menigte zich beklemd door de gedachte dat burgemeester Berends wel eens zou kunnen heb ben besloten te wachten tot alle druk te rond Van der Berg is weggeëbd, om dan te doen wat hij eerder van plan was: een eind te maken aan het illegale kamperen. De tegenstanders van het initiatief van boer Van der Berg baseren zich op de verordening bescherming land schap, die een andere stoffering van boerderijen dan met wat daar strikt genomen bijhoort verbiedt. Boer van der Berg gelooft echter, dat die stoffering nog wel zal groeien dit weekeinde verwacht hij veel kampeerders. Van der Berg is twee weken ge leden met zyn „witte camping" be gonnen omdat hq zich stevig erger de aan 't monopolie, dat de overheid naar zijn mening op het gebied van de recreat. heeft. Hij gaf kampeer ders vrfje toegang tot zijn terrein, zy 't dat een kleine bydrage welkom is. Dat zou hem in staat stellen wat meer rendement te trekken van zyn door de lage fruitpryzen waardeloos geworden boomgaard. Van der Berg nam zyn initiatief in de hoop dat het navolging zou vinden by een kloek deel van de boerenstand. In hogere justitiële kringen blykt men intussen door de actie en de te genacties niet geschokt. De Dordtse officier van Justitie mr. J. M. M. van Leeuwen had van de politiële ac tie in Meerkerk in het geheel niets vernomen, verklaarde het idee van Van der Berg zelfs zeer aardig te vinden, zy het dat het voor ons land niet bruikbaar is. Na burgemeester Berends te heb ben geraadpleegd voegde hy er aan toe de zaak tot een bevredigende op lossing te willen brengen. Hy dacht aan een gesprek tussen politie, ge- Boer Van der Berg (links) op zijn vrije camping. Meerkerk wacht vol spanning af wat er van zijn initiatief zal overblijven. meente en boer Van der Berg. Maar Van der Berg zelf wil niet praten. Hy zit nog steeds temidden van zyn vele steunpilaren. Wachtend op wat komen gaat LEIDEN In de Hortus aan het Rapenburg wordt dit weekeinde de 25.000ste bezoeker verwacht op de grandioze aquariumtentoonstelling van de Leidse vereniging De Natuur vriend. Van heinde en verre komt men naar Leiden om de waterbakken te aanschouwen, die wat de op maak van waterplanten betreft over de hele wereld grote faam heb ben. Men spreekt zelfs over „de Leidse school". Uit Duitsland alleen al zyn dui zenden naar Leiden getogen om de tentoonstelling te zien. Maar ook talloze Leidenaren hebben er een daalder voor over om die fascine rende vissenwereld vanachter glas UTRECHT 'ANP) Door het heersende noodweer hebben zich gistermiddag in het zuiden van het land ernstige vertragingen in de treinenloop voorgedaan. Op verschei dene plaatsen is de bliksem in de bovenleiding geslagen, waardoor het treinverkeer stil kwam te staan. Door omschakelingen werd getracht de bovenleiding weer onder spanning te krygen om te proberen de ver tragingen zoveel mogelijk te beper ken. maar tussen half één en kwart over twee was in Limburg toch veen treinverkeer mogelijk. Een verster kingsleiding by Sus teren wat getrof fen. gade te slaan. Vooral van achter glas zee-aquarium verdringen zich soms drommen mensen. Tot en met volgende week zondag duurt de Aqua Hortus voort. De or ganisatoren hebben goede hoop dat deze tentoonstelling, die zy zelf graag schetsen als „de mooiste en grootste ooit in Europa op dit gebied gehou den". de half miljoen bezoekers haalt. Wie vreest dat het in het komende weekeinde te druk wordt in de Hor tus, kan ook op een door-de-weekse avond gaan. als de botanische tuin met floodlight is verlicht. De ten toonstelling is 's avonds tot tien uur open. (Foto LD/Holvast) AMSTERDAM (GPD) In een Amsterdams ziekenhuis is gister avond. na een langdurig ziekbed, overleden prof. dr. J. Popken. in le ven gewoon hoogleraar in de zuivere wiskunde aan de universiteit van Amsterdam. Dr. Popken was 65 jaar. Prof. Popken werd geboren op 14 december 1905 in Smilde, en was van 1937 tot 1945 leraar wiskunde in Den Haag, Veendam en Ter Apel. In die tyd is hy ook privaatdocent geweest aan de rijksuniversiteit in Groningen (1937) en de rijksuniversiteit in Lei den (1940—*42). Prof. Popken was sinds 1954 lid van de koninkiyke academie van we tenschappen. Hy heeft een groot aantal publikaties op zyn naam staan, voornameiyk op het gebied van de getallentheorie en de ana lyse.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3