uidhollandse federatie voor vissers Dagje Dierentuin Uit in de Randstad Door Bram van Leeuwen DE GOEDE VANGST ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogete uit de gehele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovijver, restaurant en rond vaarten. Dagelijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTELVEEN Openluchttheater: 12 aug 14.30 uur Kindervoorstelling van de Fabeltjeskrant. 15 aug 14.30 uur Optreden van het jeugdcircu» Helmienco. AMSTERDAM Stadsschouwburg: tem. 15 auguattis 30 15 uur Hoofdstad Ope rette met Die Zirkusprinsessin. De la Mar-theater: tem. 28 aug. 'beh. ma.» 30.15 uur Cabaret Fons Jansen ..Drie maal andermaal'' Bosbaan: 9 aug. 14 uur Nationale roeikampioenschappen. BLOEMENDAAL Openluchttheater: 15 aug 30 uur Toneelgel. Toetssteen „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". Kennemer Duinen: Groot duinreservaat '1200 hectare» met res taurant Parnassia aan Zee. Excursies onder leiding van des kundigen Dagelijks geopend van zonsopgang tot zonsonder gang. BENNEBROEK LinnaeushofBloemen- en recreatiepark met o.a. 80.000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshows. Dagelijks geopend van 9 tot 18 uur. DEN HAAG Mauritshuis: t.ejn. 13 september vijftig meesterwerken van de Spaanse schilder Goya. ma. t.em. za. 10 tot 17 uur, bo. 11 tot 17 uur en vr. ook 20 tot 22 uur. Malieveld: t.e.m. 19 aug. 15 en 20 uur Circus Sarrasam HAARLEM Grote Kerk: 11. 18 aug. 20-21 uur. 13 en 20 aug. 15-16 uur. Be speling van het Christiaan Muller-orgel. HEEMSTEDE Galerie Blokker: ma. 13-17. dl 9-1245. wo t m za 9-17 45 uur Tentoonstelling van wandkleden van Rietje Degens. KATWIJK Nieuwe Kerk: 11 aug. 20 uur Orgelconcert door prof. Schon- stedt. St. Andremskerk: 12 en 15 aug. Canlkmconcert door Hessel H de Harder. Koninginneweg: 13 aug. 20 30 uur Start lampionoptocht m.m.v. diverse muziekkorpsen. LEIDSCHENDAM Automobielmuseum: Oude auto's, rijtuigen, motorfietsen, velo cipedes, arresleden, brandspuiten, landbouwtractoren. Geopend van 9 tot 17.30 uur. NOORDWIJK Grote Kerk: 10 aug 20.15 uur Orgelconcert door organist Feike Asma. Strand: 12 aug. Demonstratie Noordwijkse Reddingsbrigade Kon. Wilh. Boulevard: 17 aug Concert door Noordwijks muziek korps. ROTTERDAM De Doelen: 9 aug. 13 en 15 uur Kindertheater Pssst Rotterdamse Schouwburg: t.e.m. 15 aug. 20.15 uur Musical De Kleine Parade Ririerahal: 13 t'm 16 aug. Fuchsia-tentoonsteling. 800 verschil lende soorten fuchsia's. SCHEVENINGEN Circus Theater: t.em. 15 augustus Snip- en Snap-revue „Van toen en thans". Kurzaal: do., vr.. za. en ao. 21.15. Een avondje aan zee met Paul van Vliet en diverse gasten. Paviljoentheater: t/m 29 aug. 20.30 uur Wim Kan-cabaret „Wim Kan alleen". WASSENAAR Dierenpark: Tropische vogels en andere zeldzame dieren, speel tuin. vermaarde Louise-hal. café-restaurant. Geopend van 8 uur tot zonsondergang. Duinretl: Recreatiepark '1 000.000 m2> met speeltuin, kano vijver. sprookjesland, apua-stereo-show. restaurant, zwembed en rondvaart. Geopend van 9 uur tot zonsondergang. van J. E. van Leeuwen-Van Daalen. die 7 Juli Jl. onder meer het volgende schreef: ..Ik vraag mij af. waarom mensen het zo op het leven van ons medeschepsel het dier. in dit geval de vis. hebben voorzien. Als u dat stuk van 2 Juli leest, dringt het dan niet tot de sportvisser door. dat hij allerminst sport «volgens mij tussen haaktjes) zit te bedrijven tot vreug de van de vissen en ook niet voor re clame van het natuurjaar 1970. De brief besluit met de woorden: „Do den om het doden is de ergste vorm van moord". De ingezonden brief werd gevolgd door een tweede van de heer Schut- tenhelm.een sportvisser, die er op wijst, dat de vissport aan zekere ethi sche normen gebonden is. „Via deze weg wil ik wel toegeven, dat er voor de buitenstaander aan het hengelen iets wreeds zit. Laten zij echter wel bedenken dat het in de praktijk aan zienlijk meevalt", aldus de brief schrijver. De reacties kwamen on middellijk. Er klommen opnieuw mensen in de pen die vissen, „on tucht plegen met de schepping" noe men, terwijl een andere briefschrij ver of -schrijfster aan het slot van haar brief de sportvissers het volgen de advies geeft: „Ga eens echte sport beoefenen. U blijft er gezond bij en de vissen ook. ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robb«rs Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN. TEL. 22107 Ik heb me eerlijke gezegd even verbaasd over een dergelijke stroom van verwijten aan het adres van de ongeveer een miljoen sportvissers die ons land telt. „Ontucht met de schepping plegen" is niet het eerste beste verwijt, dat Je iemand maakt. Mijn verweer tegen een dergelijke aanval op de sportvisser^ begint zwak: ik moet bekennen, dat er on der het visserslegioen een groep is, die het niet zo nauw neemt met de gezondheid van de vis. Ik voeg daar echter onmiddellijk aan toe, dat het een zeer kleine groep i6. die helaas ook moeilijk voor verbetering vat baar is. Een dergelyke groep „buitenbeen tjes" kom Je overigens overal tegen. Er zijn hondenbezitters, die hun hond aftuigen, het dier 's nachts wanneer het koud Is aan de ketting leggen en het tijdens de vakantie de straat opsturen. Het zou echter een grove fout zijn daaruit te conclude ren dat alle hondenbezitters dieren- mishandelaars zijn. Zo is het ook met de sportvissers gesteld. Wanneer echter verwijten worden gemaakt over de manier waarop de sportvissers hun gevangen vis behan delen. dan kan ik de briefschrijvers nog een heel rijtje andere personen opnoemen, die het op het leven van onze mededieren hebben gemunt. Zo kan ik me een recent kranteberlcht herinneren waarin stond, dat in Ita lië dit Jaar het vangen van zangvo gels voor consumptie weer is toege staan. Modegril En dat in een natuurbeschermings jaar. Ik heb dit Jaar ook een schokken de film gezien over het slachten van pasgeboren zeehondjes, die in Alas ka neergeknuppeld en vervolgens le vend gevild werden om aan de een of andere modegril in Parijs of Ro me te voldoen. Wie de films Mondo Cane 1 en 2 heeft gezien, weet bij voorbeeld dat op Franse boerderijen, de ganzen een klein soort koffiemo lentje in de bek geschoven krijgen om zoveel mogelijk voedsel naar binnen te malen. En heeft u al eens een kijkje genomen in een kippenkweke- rij waar de dieren opgesloten in klei ne hokjes in recordtempo wor den vetgemest om daarna direct te worden geslacht. Ik zou nog verder kunnen uitwijden over hane- en stie rengevechten, over de enorme export van kikkers naar Frankrijk, over de vivi-sectie op muizen, ratten, honden, konijnen en katten en over het do den van pasgeboren katjes. Ik geloof echter, op die manier wel te hebben aangetoond, dat er voor de wereldverbeteraars nog vele ter reinen braak liggen, alvorens de sportvissers aan de beurt komen. Nog een laatste opmerking: vrijwel leder een in ons land rookt en 1 op de 8 a 9 Nederlanders bezit een auto. Roken is de ergste vorm van luchtveront reiniging en ook de auto levert een forse bijdrage, toch is er niemand die het roken en het autorijden wil ver bieden. Laten we daarom niet langer zeuren over de paar visjes, die zo nu en dan in verkeerde handen te recht komen, want werkelijk onder de sportliefhebbers bevinden zich veel liefhebbers van de natuur. ADVERTENTIE Henqekportortikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 LEIDEN Al met al lijkt het er veel op dat de toch al sterk verdeelde hengeltop in ons land het de komende maanden bijzonder moeilijk krijgt om de gele deren gesloten te houden. Nieuwe fe deraties lopen nu al dwars door de twee grote bonden heen en de fede raties lijken de lachende derde te worden. Leefnet Misschien herinnert u zich. dat ik enkele weken geleden in deze rubriek het advies gaf om het leefnet dit sei zoen eens thuis te laten. Het artikel, dat ook werd geplaatst in de Haag- sche Courant, is daar aanleiding ge weest tot een nog steeds voortduren de polemiek tussen voor- en tegen standers van de sportvissery. Het be gon in feite met een ingezonden stuk Een fraai stukje viswater in de omgeving van Leiden; het Ha- zerswoudse rietveld. Op de voor grond de roeibootjes bij het res taurant „Klein-Giethoorn" ter dat vlakbij dat van de Leidse bond ligt. Zou de Haagse hengelaars- bond toetreden, dan zijn zowel de Leidse als de Haagse leden daarbij gebaat omdat voor beiden het viswa ter-areaal flink toeneemt. Verder onderhandelt het federatie bestuur op het ogenblik met de Del ta Federatie, een federatie waarvan in hoofdzaak Zeeuwse hengelsport verenigingen deel uitmaken, over een samenwerking zodat leden van de Zuidhollandse federatie ook mogen vissen in het Veerse Meer. Bovendien worden pogingen in het werk gesteld visrecht te krijgen op de Brielse Maas. een stuk viswater dat nog steeds in hoog aanzien staat bij tal loze vissers in verband met de zeer grote voorns en snoekbaars, die daar worden gevangen. Groter verband De vorming van federatie is eigenlijk een zaak van de laatste ja ren in de hengelsportwereld. De wens om te komen tot een grotere samen werking van de plaatselijke hengel sportverenigingen wordt vooral in de hand gewerkt door de onmacht die de AHB «algemene Hengelaarsbond) en het CNHV (Centraal Nederlands Hengelaars Verbond) iedere keer op nieuw demonstreren. ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. Recente besprekingen hebben op nieuw geleerd dat de onderlinge na ijver tussen het CNHV en de AHB te groot is om voor de sportvissers in ons land iets constructiefs naar vo ren te brengen. Zo zijn in ons land op diverse plaatsen federaties ont staan. die langzamerhand de henge laarsbanden dreigen te overtroeven. Die vrées heeft'in het CNHV al tot conflicten geleld: de eindredacteur van het bondsorgaan, de Hagenaar Rein van Ruttenjieeft het bijltje er bij neergegooid, omdat hij geen heil meer zag in een deel van het huidi ge bestuur. Ook voorzitter Steenber gen is inmiddels afgetreden om de zelfde reden. (Door Hans Melkert) Imeesten hebben de vakantie opgesoupeerd. En of dat L nu goed of minder goed heeft gesmaakt, een toetje L- altijd nog wel in. Een toetje in de vorm van een dagje- efst niet te ver weg. Er zijn hier in de Randstad moge- ken genoeg, waarvan in deze rubriek al verscheidene zijn stipt. Eén is daarbij nog niet ter sprake gekomen en dat uit is typisch iets om met de kinderen te doen. Vanuit k hoef je „om apies te kijken" niet naar Amsterdam, [dam of nog verder. Het Dierenpark Wassenaar is dicht- beslist de moeite waard. h-Wassenaar, een wipje met pak-weg 15 km heen en te- Lr als je op de noodzaak van vervoer bent aangewezen treet van de busondernemin- -ebruiken), is het geen wip- huas naar de dierentuin in Aar. En als je met de kinde- /coma dat uitje hebt gemaakt aakt 's avonds de balans op, je af hoe het komt, dat zo- ondernemingen ook de als dierentuinen in de rode ;ten. JT e ting. Maar als je het treft als wij, sta je 25 minuten langs een drukke weg «weer lastig met het kroost en gevaarlijk ook) in Wassenaar. We waren op dit dagje uit niet de enigen met dergelijke pech. Op de terugweg bleek een Leids gezin bus 90 niet meer in te kunnen en om ook de vol gende niet te missen, werd naar een volgende halte gewandeld. Je bent in dergelijke gevallen bereid de „nood zaak" van het openbaar verkeer iets anders te interpreteren! Genoeg over de reis en op weg in 't dierenpark, dat zo uniek is aan gelegd op een bestaand stuk bos. Het is minder groot dan sommige ande re dierentuinen, maar de aparte sfeer is fijn. En er is genoeg te zien voor een hele dag. Er zijn leeuwen, tijgers en olifanten, maar het meest opvallend is toch wel de collectie vo gels. Het vogelhuis biedt een lust voor oog en oor. Je wordt stil van de kleurenpracht in de kooien en in het „vrije" middengedeelte. De vogel- pracht zie je meteen bij het binnen komen van de tuin: de pauwen lopen vrij rond. bij wijze van spreken als fraai uitgedoste portiers De dieren voederen is een liefheb berij. die te veel bezoekers willen be drijven. ondanks de verboden en de verzoeken om het niet te doen. Het blijkt een niet uit te roeien „hobby". Wie er buiten kan. moet zich tevre den stellen met het kijken naar het voederen van o.a. olifanten en zee leeuwen. een leuk schouwspel. Zeker van de mensenapen. Wel 't klapstuk van elke dierentuin. Hier in Wasse- in 't bijzonder, want de kijkers krij gen „waar voor hun geld". Het is een „show" van een half uur. waar bij de apen meer doen dan eten en drinken: fietsen, steppen, glijden, trampoline-springen, enz. De „eigen pen" kunnen draaien, glijden, schommelen en wat al niet in de uitstekend ingerichte speeltuin in het hart van de dierentuin met als trekpleisters een heuse tank en een echte duikboot om op en in te klim men. Voor vader en moeder is het dan goed rusten op de terrassen rondom. En voor het hele gezin goed en niet duur eten in de sfeer volle „kas", waar het groen zich om de tafelpoten slingert en de druiven boven je hoofd groeien. Tip van de ober in het restaurant: vanaf half augustus beginnen ze te rijpen en niemand ziet het als bezoe kers een druifje plukken. Aan een glazen dak zo vol behangen, mist men één. twee druifjes niet Jawel, maar liefst zo'n slor dige 80 verse haringen schieten bij elk van deze zeldzame zee olifanten van het Dierenpark Wassenaar het goede keelgat bin nen als hun oppasser ze de da gelijkse lunch serveert. Geen wonder dat deze zware jongens pefr stuk meer wegen dan uw auto (tegen de 1000 kg.) een ge wicht dat zelfs met het klimmen der jaren nog aanzienlijk toe neemt. meteen bus 43 kunt pakken, wel mee, maar velen moeten ernien. Dat kost je dan stads- tra. want een „overstapje" e dreis is er niet, evenmin als een gecombineerd kaartje en dierentuin, zoals men [ent bij NBM en Ouwehands rk in Rhenen. Vlot uitgere- la. moeder, vader, vier kin een vriendje (kinderen zijn dierenpark gauw groot) be- e jrtig gulden om naar het mo- 111 e hek van het dierenpark en h' te komen. korte afstand moet je in ir nog een keer overstappen 90». Dat is lastig —zeker eren en die zyn er altijd bij laar de dierentuin maar dals alles volgens het boekje 1 is er een goede aanslui- De dierenparkbezoekers kunnen in deze vakantietijd dagelijks ge nieten van het kijken naar deze „veelvraten", die het logge lijf als het moet lenig in allerlei bochten brengen om toch vooral geen haring te missen. Overigens, de zeeolifant is het grootste zee roofdier (zeker niet ongevaarlijk) dat in het water duikvluchten tot wel 250 meter diepte kan uitvoe ren. Hij heeft zeer grote ogen, die hem in de duisternis van diep water goed van pas komen. Mis schien is het ook door die grote trouwe kijkers, dat klein en groot de zeeolifanten zo sympathiek vinden. eveer twee maanden geleden vertelde ik u in deze| iets over de plannen van de Hengelaarsbond voor' en Omstreken om samen met andere hengelsport- ingen uit de omgeving een federatie te vormen om manier meer viswater ter beschikking te krijgen Leidse sportvissers. De eerste stappen zijn inmid- :et, en besprekingen hebben er toe geleid dat op van het volgend jaar een Federatie Zuid-Holland f 1 fee nieuwe federatie zullen f naken de Hengelaarsbond iek en en Omstreken, de Was- en Hengelaarsbond. de hen- 'j 1(ireniging De Leede uit en de vereniging De Toe- 8,771 Rotterdam. In totaal ze- f'a d sportvissers, die in het eikaars water mogen vis- zouden ook de uit Alphen aan den Rijn federatie deelnemen, maar f ti zich later terug. winip ba< stig artse, «1. Bri kei f Uw jom. 0171 GIÖU J. Mark, voorzitter van f llaarsbond voor Leiden en me b is benoemd tot voorzitter ederatiebestuur, dat inmid- gevormd. De andere be- f Secties worden respectieve- Üd door de heer P. Werk- Wassenaar (secretaris), de met keu oyalïJ. C. Leibbrand uit Leiden neester) en de commissa- Dam uit Warmond en G. f 1! uit Rotterdam. hengelaars die lid zijn en. h eidse Hengelaarsbond be te" t toetreden tot de federatie ttguXjame van het viswater met rtig hectare. Tot dat nieu- »r behoort onder meer de Wetering in Warmond, leden in het vervolg «tra vergunning met de en vissen op de Leede. relingen beschik' ^^hengelsport vereniging „De over uitstekend viswa ter. waarin bijvoorbeeld forel ge vangen kan worden. Ook daar mo gen de Leidse hengelaars met in gang van 1 januari 1971 hun hengel uitgooien. De verenigingen die zich aange sloten hebben bij de federatie blij ven weliswaar baas in eigen "huis de federatie is een overkoepelend orgaan maar gaan jaarlijks per lid een klein bedrag storten in de federatiekas. Voorzitter J. Mark hoopt dat op die manier elk jaar on geveer f 9.000 beschikbaar komt voor de uitbreiding of verbetering van het viswater. Aangezien de kan door de federatie jaarlijks voor overheid op de aankoop van nieuw viswater een subsidie geeft van 75 kan door de federatie jaarlijks voor een bedrag van rond de f 36.000 wor den uitgegeven voor meer viswater. Haalbare kaart „Voor elk van de aangesloten ver enigingen afzonderlijk zou dat be slist geen haalbare kaart, zijn ge weest." aldus voorzitter Mark. Ove rigens is het federatie-bestuur er van doordrongen, dat zo snel moge lijk ook alle andere hengelsportver enigingen in Zuid-Holland en omge ving geanimeerd moeten worden om toe te treden tot de federatie. „Iedereen is op dit ogenblik van harte welkom", zegt voorzitter Mark, die met name denkt aan de grote hengelsportverenigingen in Den Haag en Delft. De Haagse bond beschikt in Zoeterwoude bijvoorbeeld over viswa- er ïn w :atie t Uw ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15