„verkennen" Amsterdam Ste,fte „Joodse kritiek op mijn lui wel ijk niet verwacht" PIET VEENTJER UITGESCHAKELD Zoontje verdween op parkeerplaats in Oostenrijk onder eenden Golfbaan Staelduin komt er beslist Come-back van Adrie Lasterie? Tennis op roomburg IIja Keizer snel in Oslo op 1500 m VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1070 BEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) Meer dan ooit tevoren is Amster dam dit jaar trekpleister voor reislustige Amerikanen. Op grond van de overnachtingscijfers in de normale hotels wordt de Amerikanen de tweede plaats toegekend na de Westduitsers. De motieven om naar Amsterdam te gaan lopen sterk uiteen, maar voor de meesten is Amsterdam een toeris tisch statussymbool geworden. Je moet in Amsterdam zijn geweest zo als Je in voorgaande jaren Parijs, Athene, Londen of Ko penhagen hoorde te hebben gehad. Voor de een is drie dagen dan ook genoeg, voor de ander twee maanden nauwelijks. Easy Riders Reiniging van de Dam: stukje stadsverfraaiing "AMSTERDAM Prins Claus gt in een interview met het euw Israëlitisch Weekblad dat de kritische reactie van de odse gemeenschap bij zijn ver- 'wing met Prinses Beatrix niet is peegevallen. De prins zegt in het te hebben toege- ?md om bij die mensen begrip ei wekken die welwillend zijn. ui Als men dit gesprek alleen maar als het mooi weer spelen bij Joodse gemeenschap, dan moet vaststellen dat ik de laatste vijf i-r onvoldoende uit de verf ben ge- men", aldus prins Claus. £t>e prins zegt, dat hem over de tAien vervolgingen in Oost-Europa Jfer bekend was, maar dat men in pitsland in het algemeen van de wolgingen in West-Europa min- ro" op de hoogte was. „Dat besef heb oipas gekregen toen er vorig jaar in ^woning van ex-burgemeester Van een gesprek werd gehouden tus- i de leiders van de Joodse ge- en mijn vrouw en p>)eze ontmoeting, aldus Prins Claus van de indrukwekkendste ge est, die ik heb gehad in de tijd, ik werd geconfronteerd met geperingen, die tegen ons huwe- ei> grote bezwaren hadden. De af- etzigheid van de Joodse leiders bij huwelijk was voor ons de indi- .2'ae dat wij door ons besluit te trou- gi een heel belangrijke groep had- ad gekwetst. £>rins Claus heeft zijn kennis over si lotgevallen van Nederland in de 'eede Wereldoorlog opgedaan door ^prekken met verzetsstrijders en televisieuitzendingen van dr. L. de Prins Claus zegt in het NIW- dat hij graag eens een be- zou brengen aan Israël. „In positie moet je helaas met heel li gevoeligheden rekening houden. h bezoek aan een bepaald land K^dt onmiddellijk uitgelegd als an- :b.vult u maar in p^rins Claus verklaarde dat de ver- Azelviging met Nederland steeds i.'rker wordt. „Ik merk, dat ik trots m op Nederlandse sportprestaties P' niet het gevoel dat we bezig zijn met het schrijven van laatste hoofd stuk van de monarchie in ons land. .Als er echt een kloof tussen volk en koninklijk huis zou ontstaan dan ben ik er van overtuigd dat ook voor ons de consequenties duidelijk zul len zijn". Voor de grote groep van vijftien tot 25 jaar amper geregistreerd maar, naar schatting de helft van het totale aantal Amerikaanse toeristen is het niet zo'n probleem met twee of 3 dollar per dag rond te komen. Het is de generatie die voortdurend „On the road" is, de Easy Riders van de ze zomer. Met auto's en zelfs met particuliere vliegtuigen liften zij naar de Amerikaanse oostkust. New York, en nemen daar het goedkope vlieg tuig van de IJslandse maatschappij Loftleidir, een retoer naar Euro pa kost circa tweehonderd dollar. Waarom van Kopenhagen of Luxemburg spoorslags naar Amster dam gelift? Dwight Conway, Chicago „Je voelt Je hier een vrij mens. Ame rika is langzamerhand een politie staat geworden. Niet in de zin zoals Griekenland, portugal en Spanje po litiestaten zijn. Maar de meeste Ame rikanen zijn zo provinciaals in hun denken en de politie is zo'n sterke ver tegenwoordiger van dat denken, dat je je er niet vrij voelt als je wat rui mere opvattingen hebt. In Amster dam geeft dat niet, Je wordt er door je netjes geklede landgenoten meer bekeken dan door de Amsterdammers zelf". Wat doet een kwart miljoen Amerikanen deze zomer in Amster dam? Je ziet ze het meest op en om de Dam, maar even goed in de Bilder- dijkstraat, in Osdorp en in de Dap- perbuurt. Sommigen vinden daar hun onderdak voor een krats. Wanhoop soms bij de winkeliers in die buur ten, die de jongelui „in him halve In- dianenpikken" liever zien gaan dan komen. Want tot het proeven van Amsterdam hoort ook het kij ken naar wat Amsterdammers kopen. Deze wrakstukken bleven gis- n'middag achter op de 10eg Ber- op Zoom-Roosendaal. Van Ambonese families die op 4Qf/ waren naar een bruiloft in Zeeuwse Souburg kwamen ze- van de acht mensen om het si*en. PRINS CLAUS en dat ik een halve nacht op blijf voor Nederlandse verkiezingsuitsla gen. Volgens Prins Claus heeft hij DEN HAAG (ANP) Onder de Tsjechische jeugdzwemsters, die gisteren in Den Haag zijn aangeko men voor de wedstrijd tegen Neder land zaterdag en zondag in Den Haag, bevinden zich vier meisjes, die ook bij de Europese kampioen- scnappen in Barcelona op de start blokken zullen staan. Marie Bradiko- va zal In Den Haag uitkomen op de 400 m en de 100 m vrije slag, Vera Faitliva op de 100 m vlinderslag, Jarosl Slavochova op de 400 m wis selslag persoonlijk en Vera Kubko- va op de 100 m rugslag. De jonge Nederlandse zwemsters Hansje Bun schoten en Lenie de Jong zullen te gen deze Tsjechischen al vast inter nationale ervaring kunnen opdoen. Naast het officiële programma worden er in het Zuiderparkbad ook speciale nummers ingelast om onder meer Adrie Lasterie de kans te ge ven de Barcelona-limiet alsnog te halen. LEIDEN Op Roomburg viel gis teren de grote sensatie van de uit schakeling van de als no. 1 geplaat ste speler in het herenenkelspel A„ Piet Veentjer. Degene, die aanspra kelijk was voor het vroege exit van de Hagenaar, Wim Pufkes (van THOR RW) had zijn zege zorgvul dig voorbereid. Ik had er, zei hij uit rustend op het terrasje voor het clubgebouw van Roomburg, al zo'n beetje rekening mee gehouden dat ik tegen Piet zou moeten spelen. Dat heb ik nog niet eerder gedaan. Daar om ben ik. voorzover mogelijk, gaan kijken naar de partijen die hij speel de. Het viel me toen op. dat hij kwetsbaar kan zijn op korte ballen. Mijn plan de campagne was daarom hem naar voren te halen en dan te proberen langs of over hem heen te komen. Liefst langs hem heen, omdat hij zo lang is. Toch heeft het er donker voor me uitgezien toen ik in de derde set (na 16, 63) op 45 kwam. Blijven doorgaan met dezelfde taktiek heb ik toen doorlo pend tegen mezelf gezegd. Dat heeft me de winst gegeven. Nu wil ik er dadelijk bij zeggen dat Piet er niet zo best in was. Of het me een vol gende keer weer lukt om hem te pakken zou ik niet durven zeggen". De laatste set won Pufkes zeer ge concentreerd spelend met 75. „Ver velend" zei Piet Veentjer „dat zo'n nederlaag nou net moet vallen vlak voor de nationale kampioenschap- 1» pen. Zoiets blijft in je hoofd hangen en ondermijnt toch wel in meerdere of mindere mate je zelfvertrouwen. Enfin, laten we er maar het beste van hopen. Haks Er werd nog een geplaatste speler aan de kant gezet en niemand min der dan de no. 2 geplaatste Hans Haks. We zeiden het al in het begin van de week dat er weliswaar een magere deelneming was van de top- spelers aan dit toernooi, maar dat een en ander niet betekende dat er geen interessante wedstrijden in de A-categorie te beleven zouden zijn. Hans Haks, tegen Bram Madera zo geweldig op slag, stuitte gisteren op een bijzonder beheerste en goed draaiende Richard Kasten. Laatst genoemde probeerde niet, zoals Bram Madera, om vaart met vaart te be antwoorden. Hy liet wanneer Haks toch helemaal niet slecht op dreef de vaart opjoeg een doorgaans uitstekend gemaskeerde lob van zijn racket verdwijnen, die de Hagenaar telkens weer in een geslagen posi tie in het achterveld deed belanden: 75. 62 voor Richard Kasten. JaaD Temminck wee6 Frans de Kort terug in drie sets, 63, 26, 75. In het HE B boekte Frans Engelen burg een heel verrassende zege op Jean Monod de Froldevilel. De stoe re Roomburger was niet in zijn beste vorm en zijn service, anders altijd, een machtig wapen, faalde herhaal delijk: 61, 6—2 voor Engelenburg. Ongedacht moeilijk had ook Ronald Blommendaal het tegen de Hagenaar Erwin de Vries. Laatstgenoemde, die zowel een linkse als rechtse fore hand slaat, had Blommendaal daar waar hy hem hebben wilde, in het hoekje waar de slagen vallen. Met 8—6, 53 leek Blommendaals rol in het toernooi uitgespeeld. In die kri tieke fase van de strijd tenniste Blommendaal ook helemaal niet best. Een goede eigenschap van de Noord - wijker is echter dat hy nooit opgeeft. De Vries miste op matchpunt een kans op de rechtse forehand en van dat moment af ging Blommendaal steeds beter en De Vries steeds slechter spelen. Blommendaal druk te na de tweede set met 97 in zijn voordeel te hebben besloten In de derde set onbarmhartig door. De Vries had het toen al duideiyk op gegeven: 6II By de dames B hield Co v. Berge- Henegouwen in de eerste set lange tyd geiyke tred met Roomburgs no. 1 Joly Drok-Overdykink: 5—7 voor Joly Drok. In de tweede set ging in de broeierige temperatuur de adem meespreken. Joly won met 6—2. Een pittige party. FRANK BONTE zonder dat ze zelf kopen. „Ze zien er berooid uit, zyn bereid uren te lopen tot ze een slaapplaats hebben ge vonden. Maar als ze gaan betalen biyken ze honderden dollars by zich te hebben", zegt een verkoper van boeken en tijdschriften. Roy Mc Davitt, Los Angeles: „Ik ben hier niet gekomen om geld uit te ge ven maar m in Amsterdam te leven zoals de Amsterdammers zelf. En dan is twee dollar genoeg". Hy werkt hier zonder vergunning en zit hier al by- na een jaar. Had hy enig Idee hoe de Amsterdammers leven voor hy vertrok? „De enige drijfveer om naar Amsterdam te gaan was wat ik in de Verenigde Staten over de provo's had gelezen. Amsterdam leek me een Mek ka. het is het ook". Wat deed je voor Je hier kwam? „Sociaal werk in een stichting die met André Schmidts stichting Uvry te vergelyken is. Geen diplomas', alles zelfstudie. In die sector van T soicale werk heb je aan diploma's niets. Er moet zoveel crea tiviteit aan de dag worden gelegd dat het op inzicht aankomt, niet op ken nis die Je in een diploma kunt van gen." Drugs Volmondig geeft de een, schoorvoe tend de ander toe dat de vermeende vryheid van drugs in Amsterdam, toch ook wel een belangryke factor is geweest. Onder elkaar, in Jeugdho- tels en op de Dam („Eerst de Dam zitten") hebben ze de namen, de ont moetingspunten en de pry zen zo te pakken. Tinca Cante-Nydam, een Amster damse die een paar weken in een van de jeugdhotels heeft gewerkt: „Ik geloof er helemaal niets van dat han del en gebruik in drugs hier verboden is. En anders wordt het oogluikend, toegestaan want dan zouden we hier heus wel eens de politie op bezoek hebben gehad. „Amerikanen vooral komen in de eerste plaats met de vraag hoe het hier in Amsterdam met de ver dovende middelen zit en verder wil- OSLO (ANP) De tyd (4.16.6), waarmee Ilja Keizer gisteravond in Oslo de 1500 meter won, biedt goede perspectieven voor de toe komst. Het is nameiyk de beste Ne derlandse seizoenprestatie Anne ke de Lange liep eerder 4.17.9. Toch was Ilja Keizer zelf niet tevreden. Vooral in de eerste twee ronden ging het haar veel te langzaam, maar aangezien zy weer beslopen werd door twyfel aan eigen kunnen, durfde Ilja in het oegln de kop niet over te nemen. „Had ik dat wel ge daan. dan was er zeker een tyd van 4.14.00 uit de bus gekomen," merkte zy op. Het Europese en wereldre cord staat op naam van de Tsjechi sche Jairoslava Jehlickova met 4.10.7 welke tyd zy maakte op de Euro pese kampioenschappen van 1969. De belangrijkste uitslagen waren verder: 806 m heren: 1. Mark Winzenfried (VB.) 1.49.3. 2. Bob Cayenne (Trini dad) 1.50.00, 3. Ralph Doubell (Austr.) 1.50.7. 3000 m heren: 1. A me Kvalheim (Noor.) 7.54.8, 2. Richard Wilde (G.-B.) 7.55.8. 200 m heren: 1. Ben Vaughan (VB.) ?0.8, 2. Wayne Collett (V.S.) 21.06 Polsstokhoog1. Sam Carruthere VJS.) 5 m 15. len ze graag weten of Je zonder pro blemen uit te lokken sekswin kels kunt binnengaan. Permissie „In dit Jeugdhotel heeft één man permissie in verdovende middelen te handelen. Voorwaarde is dat hy er geen rommel doorheen gooit en dat hy zyn pryzen niet opschroeft. Ik verwys de jongens naar hem als ze om stuff vragen. Soms roepen we een waarschuwing om als er een man voor de deur staat die tot handel be reid is en dan adviseren we contact met hem te vermyden". Amsterdam een vieze stad? Rick. die begin deze week het initiatief nam om midden in de nacht de Dam aan te vegen: „Niet vuiler dan elk conglomeraat van mensen. Over al waar op een gering oppervlak veel mensen by elkaar zyn, wordt veel vuilnis geproduceerd. Ik heb niet meer gewild dan een kleine bydrage te leveren om de stad wat te verfraaien, zoals de Kabouters al eerder hadden gedaan". DEN HAAG (ANP) De GG en GD in Den Haag zoekt samen met de veterinaire diensten in Leiden, Utrecht en Rotterdam en met TNO in Delft naar de oorzaak van de sterfte van eenden in Den Haag ge durende de laatste weken. Volgens de dierenbescherming zyn er rond 350 dode eenden uit het Verversingska naal by Scheveningen gehaald en een tiental uit vyvers by de Segbroek- laan. De eenden zyn gestorven na dat zich by hen verlammingsver- schynselen aan de poten hadden voorgedaan. Een eerste onderzoek van de dode eenden op infectieziekten en vergif tiging heeft uitgewezen dat daar by de onderzochte dieren geen sprake van is geweest. Het onderzoek zal met andere kortgeleden aangetroffen dode eenden worden voortgezet. GG en GD en TNO zullen ook monsters analyseren van het water van het Verversingskanaal, waarin gedurende de zomermaanden door de jeugd ge regeld wordt gezwommen. GRONINGEN (GPD) „Het tenryk. Hy was op weg naar huis ergste is de martelende onzeker- van vakantie in het land met zUn heid waarin we nu al veertien dagen vrouw en twee kinderen. verkeren", zegt de heer P. Th. Gaai- kema, leraar in Rolde. Twee weken geleden stond hy met zyn auto op een parkeerplaats by Fuchs in Oos- Zoeken naar oplossing DEN HAAG (ANP) Het initia tief-comité golf „Staelduyn" wil zyn plan om in het Staelduinse Bos tus sen Hoek van Holland en 's-Graven- zande een golfbaan aan te leggen niet opgeven, maar is wel bereid tot een tussenoplossing. Aan de zuid kant van het bos kan een terrein van rond 20 hectare weide- en land bouwgrond worden aangekocht, waar vier of vyf van de achttien ho les zouden kunnen worden aange legd. Zr kunnen bredere stroken duinstruweel ongerept biyven. Het Initiatief-comité wil deze con cessie ten aanzien van de oorspron- kelyke opzet voor de aanleg van de golfbaan doen, indien de overheid de aankoop van het stuk weide- en landbouwgrond voor haar rekening neemt. Het comité schryft dit aan de acht tien kamerleden die by de aan- koopoommissie van het Staelduinse Bos bezwaren hadden gemaakt te gen aanleg van een golfbaan in het bos. De Kamerleden willen het bos behouden zien voor de algemene re creatie en menen dat het aanleggen van een golfbaan natuurwetenschap- pelyke waarden verloren zal doen gaan. Het initiatief-comité golf „Stael duyn" schryft de Kamerleden dat „een golfcourse geen natuur vernie tigt, integendeel, een golfcourse con serveert, onderhoudt en schept na tuur. Twaalfhonderd Nederlanders zullen en kunnen daarvan zeer inten sief en praktisch het gehele jaar door profiteren. Bovendien heeft overleg met de directie van Staats bosbeheer het comité de overtuiging gegeven dat, met inachtneming van enkele wyzlgingen in de oorspronke- lyke opzet, geen enkel gevaar voor het bos als geheel bestaat," aldus het oomitê. Zyn achtjarig zoontje Philip speel de in de buurt van de caravan. Vol gens de heer Gaaikema was hfj hoogstens vyf minuten alleen ge weest. Toen ze hem zochten om de reis te vervolgen was hy spoorloos. ..Op het ogenblik dat we hem mis ten". zegt de heer Gaaikema, „zagen we een Nederlandse wagen van het parkeerterrein vertrekken. Het was een Taunus 17M. Inmiddels is ech ter uit een telefonisch gesprek geble ken dat het Nederlandse gezin, dat in de auto zat niets heeft gemerkt van de verdwyning van het jongetje. De Oostenrijkse politie heeft het gehele gebied rond de parkeerplaats aan de voet van de Gross Glockner uitgekamd. Een politiehond raak te door de vele mensen die de parkeer plaats aandoen het spoor byster. Kik vorsmannen hebben het wilde bergri viertje in de buurt tot dertig kilome ter afstand afgedregd en een stuw meer waar het riviertje op uitkwam. De rivier was door het decMe weer in die dagen gezwollen en was meer dan twee emter diep. Na twee en een halve dag zoeken van woensdagmiddag tot vrijdag avond stapte de familie maar in de auto en keerde onver rich terzake naar Nederland terug., ,Een Franse familie die toen ook op de parkeer plaats by Fuchs stond heeft nog mee- gezocht. Die avond zyn ze echter ver trokken. Op een camping waar de Fransen de nacht doorbrachten ver telden ze het verhaal aan een Neder lands gezin en laat dat nu een zwa ger van my zyn. Deze ls onmlddeiyk naar Fuchs gereden maar ons zoeken met hem en zyn gezin bleef vergeefs".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7