,aga oor te sterk Nereus Ik ben voornamelijk technisch begeleider Volleybalteam niet naar Sofia? Indrukwekkende van triomf Holland-regenbogen Koerstips ensaties bij roeikampio Bram Leeuwenhoek (45) chef de mission 1972: SNEEKWEEK TEN EINDE ktslagen osbaan r'of vertrouwd^ "'^en NEVOBO OP ZOEK NAAR AANTAL SPONSORS JAG 7 AUGUSTUS 1970 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD ITERDAM (GPD) Op de Amsterdamse Bosbaan is ivond een begin gemaakt met de Nederlandse roeikam- happen. Een begin, waarin het aan sensaties en teleur- [gen niet heeft ontbroken. Loodzwaar bijvoorbeeld drukte lecke-Steenkist de taak om nationaal kampioen te wor de ongestuurde twee. Tot nu toe hadden de Willem III- geen tegenstand van betekenis ondervonden, gisteren lagen daar plotseling Luynenburg en Stokvis hen op het water. De Nereïden waren uit de acht ge- [om zich weer eens aan hun oude liefde te wijden. ongestuurde twee vormden iui'g en Stokvis 2-3 jaar ge- ploeg van wereldklasse. De Spelen in Mexico, die bewijs hadden moeten zijn grote klasse, liepen uit op iele en sindsdien hadden zij ;ig gehouden met het varen alsmede de acht en de it nauwelijks meer aangeke- ihts wat spelevaren deden zij zo werden zij vorig jaar nog ook. ivond was het duo weer bij- [at inmiddels ook in de acht ♦isultaten waren uitgebleven en na de Rotsee-regatta ver- Zodanig uiteen viel, dat kvachtingsvol tnocht worden naar de vier met stuurman pravond bleek te bestaan uit men, Reesink, Constandse en jans. Maar die niet eens door heenkwam. Zoals ook Luy- en Stokvis niet slaagden. Jet, nu het ernst was. rj Met argwaan (min beschouwden Benecke kist hun concurrenten te- enige argwaan en met het gevoel, dat er nu niets mocht gaan. „Al verlies je taf je", aldus coach Boelen, je toch niet naar Canada en in de kampioenschappen tl tijd criterium voor uitzen- lynenburg en Stokvis namen een voorsprong, maar Be- snkist verloren het contact trage start is voor het wal- jd een nerveusmakende af- ir de opluchting is er des door. Bij 1500 meter had III-ploeg Luynenburg en te pakken en de Nereus- Dd stoi-tte prompt ineen. ,.h III had toen al erg veel „Ik daoht dat we toen ||us eenmaal voorbij waren l|i nooit meer zouden halen", jLudwig Steen kist. De inspan- >est echter groot blijven, want pm III-ploeg voer op de las- (i 6. Het lukte allemaal, te- iïdat Luynenburg en Stokvis f op herstel ijdel achtten. Al Benecke en Steenkist het een |e race, het zag er toch alle- te gemakkelijk uit en dat is |i teken. Coach Herman Boe- flt althans van wel. Gestuurde vier Sereus ging het in de vier met In tegenwinds nog slechter. I in de voorwedstrijd en later in de finale. Geen 'schim ploeg, die twee weken gele- Westduitse bullen-vier klopte, al kampioen werd Laga. dat oen slechts één keer eerder voorplan kwam. Laga won de en werd gisteren kampioen, coach Voogd precies had be- *Je kunt niet een seizoen lang top roeien. Wij hebben heel iwust gekozen voor de Var keel aan het begin en voor Dnale heel aan het einde, is gelukt. Mij verrast dit re- niet. We hebben gewoon de ijkste races van dit seizoen en". ..mee dan Laga en Willem IH le waarschijnlijkheid hun re- aar Canada hebben verdiend, mische adviescommissie moet liswaar nog beraden, maar och niet omheen kunnen, dat tse en de Amsterdamse ploeg op tijd topvorm toonden. Dat de pil voor Nereus vooralsnog Vanuit de acht, die óók nog vaart, komen nog meer ploegen op het water, als vanavond de titel strijd wordt voortgezet. Er is echter véél concurrentie. Aegir en ook Hol- landia azen op uitzending. En als de titelstrijd zo sensationeel blijft voort gaan als zij gisteren begon. d;an staat Nereus nog wat te wachten. Zoals dat ook het geval was met 'skiff eur Munneke, die dit seizoen regelmatig goed had gevaren, maar gisteren met miniem verschil werd geklopt door d*Hoore Proteus-Eretesterwijl Bruyn van Skadi derde werd. Slechts de dames deden een pleister op de Nereus-wonde. In de vier met stuur- vrouw werd een Nereusploeg kam pioen. Tegenstander Charon/Opopoi ging vijftig meter voor de finish hef tig snoekend ten onder. Anders was misschien die titel ook nog niet naar Nereus gegaan. De Willem III - combinatie Benecke (voor) en Steenkist werd nationaal kampioen in de twee zonder stuurman. SNEEK (ANP) Op de laatste dag van de Sneekweek heb- Uuesseri en hij heeft nu in het klas- o i i i sement een zodanige voorsprong op ben de Hollandse Regenbogen Friesland op indrukwekkende de Nederlander Bart Jan Wilton en wijze verslagen. De noorderlingen begonnen de zesde en laat- de Frans™311 Hervet, dat de Belg ste race met een achterstand van acht punten en waren zeker hiet kansloos. Maar met de plaatsingen 1-2-3-5-8 verzamelden Metzelaar c.s. 36,1 punten tegen Friesland 19. De eindstand werd hierdoor: Holland 95.3 punten en Friesland 70 punten. Het was de veertiende overwinning in successie sinds 1963, de Kaagweek meegerekend. De uitslagen: Behrend. Kaan. De Knoop en Lucas IS m2: 1. Helder, 2. Ooms (tevens jfkten «tempel op het gevecht hoofdprijs. Schakel: 1. Amsterdam Kaan en Struyken lagen eerst om beurten op kop. Max Behrend sloej (.hoofdprijs», 2. Braakman. 470 klasse: 1. Eiling, 2. De Boer. hoofdprijs: F. Imhoff. Vrijheid: 1. Zweep. 2. Aarts, hoofdprijs: De Haas. Spanker: 1, Hiemstra. 2. Lensing (hoofdprijsi. Clipper: 1. Huibregtse (hoofdprijs!. Eer te staat' kon h« Struyken vandaag slechts behoeft te starten om zioh voor de derde maal wereld kampioen te mogen noemen. Stand na vijf races: 1. P. Maes 10 punten: 2, Wilton en Hervet 35, 4. Staf Ier (Fra> 42. Voor de eerste maal zal in Israël een wereldkampioenschap zeilen worden gehouden, namelijk in de klasse „420". Nederland behoort tot de veertien landen, die hebben in geschreven voor de wedstrijden, die zullen worden gehouden van 12 tot 20 augustus op de Middellandse Zee ter hoogte van Tel Aviv. Voor Ne- pas zijn slag toen driekwart van de derland zullen uitkomen de georoe- baan er al opzat. Struyken bleef ech ter in zijn kielzog hangen, ifloewel Behrend als een uitstekend verdedi- ders W. Th. en Duco la Rivière en de gebroeders Nandor en Derk Neu mann. 2. Janson. Finjollen: 1. Faber (hoofd prijs), 2. Van Dijken. Randmeer: 1. Kwant, 2. Klapwijk, hoofdprijs: Mees. Stern: 1. Molenaar (hoofdprijs). 2. Zuidema. Vaurien: 1. Van Gelderen, 2. Van Ingen Schenau (hoofdprijs). Flying Junior: 1. Dechesne, 2. Oud- kerk. hoofdprijs: Timmer. OK-jollen: 1. Wester nhoofdprijs), 2. Rutgers. Solo-strijd itslagen van de eerste finales Bosbaan zijn: heren (elk num- t 2000 meter) twee zonder 1. en Nederlands kampi- Ülem III (Benecke—Steenkist) 1 2. Nereus 3 7.26.74: 3. Ne- 7.35.65; 4. Telamon 7.40.19. j 1. en Nederlands kampioen Je (ProteusEretes) 7.38.28, Ineke (Gyasi 7.38.59; 3. Bruyn i) 8.01.43; 4. Toorenburg <Wil- Jl) 8.03.13; 5. Hartog (Willem 1)6,50; 6. Van Veersen (Gouda) (let stuurman: 1. en Nederlands pen Laga (Heil, Van Wouden Veenstra, De Haan nan) 6.59.66; 2. Proteus-Ere- .65; 3. Nereus 7.15.7. twee: 1. en Nederlands kam- RIC (Klasse, Vissers) 3.49.86; 'lus 3.52.67; 3. Hades—Viking- itie 3.52.94. (elk nummer over 1000 me- )r met stuurvrouw: 1. en Ne- Is kampioen Nereus (Vosmair- iruyn/Bos/Menke Kroes/Wes- |1 (stuurvrouw) 3.56.50; 2. Opo- fharon) 4.05.51. Max Behrend, Solo-kampioen 1966, heeft op eminente wijze de leiding in het klassement genomen. Dirk Coster, die aan de top stond, is door matig zeilwerk drie plaatsen gezakt. Behrend verloor donderdag wel een duel met Struyken, maar incasseer de toch een tweede plaats, waardoor hij zich nu als serieuze titelkandi daat gaat afspiegelen, De Solisten kwamen gisteren ln Medemblik aan hun trekken. Er was een constante bries en dat maakte, na de gelukszeilerij van woensdag, veel goed. De vierde race tintelde dan ook van strijdlust. Struyken, niet in bedwang houden. Deze won dan ook verdiend, Lucas klom naar een derde plaats, Kaan werd vierde en Wim de Knoop vijfde. Daar er nu vier races gezeild zijn kan voor het klassement het slecht ste resultaat worden afgetrokken en ook dit heeft enkele belangrijke ver schuivingen teweeg gebracht. Beh rend zeilt, langzaam weg uit de kop van het klassement. Stand: 1. Beh rend met 18 punten. 2. Robert van Werkhoven met 25 punten, 3. Paul de Jonge van Ellemeet met 27,7 pun ten, 4. Coster met 29,7 punten en 5. Paul Kraan met 31,7 punten. In de Soloweek liggen de kaarten nu open op tafel. Frouke Dronkert- Pot was in de vierde race weer on houdbaar. Toetenel werd DUINDIGT. 8 AUGUSTUS - 2.30 Baarloprijs: Ido van Alkestis, Irma van Double, Isabel G. Impie Hano ver - Zwolleprijs: John Areta, Jean- nine D. Jojo Buitenzorg, Juno Bui tenzorg - Clingendaalren; Espressia S, Patrick, Cleopatra. Comaria - Ber gen op Zoomprijs: Ivan Axkit, Hiss Areta, Irona Buitenzorg, Hardy Re- gina - Joureprijs: Anton,, Esmeraud, Eronica. W. Calumet Bulwark - Dia- naprijs: Meerbloem Blue Honey, Alexandra, Curious S - Sappemeer- gisteren prijs: Goudvos Heny, COmet Volann, zesde en bezet met in totaal 21 pun- Egyptian Princess, Gay Rodney - ten achterstand een tweede plaats Drachten prijs: Gudo van Bonni, aohter de snelle Frouke Dronkert, Gay Areta, Hadewich. Hielke D - De Belg Paul Maes is zo goed als Zilveren Schild; Pin Money. Sa jphi- zeker van de wereldtitel zeilen in de re. Saccharine,, Lady Lindella, Fly Europa-Mobhklasse. Donderdag zege- Fella - Eenrumprijs: Hyaicnt. Hori- vierde hij in de eerste groep op de zon d'Or, Highflyer, Grace Belwin. DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse Olympische afvaardi ging naar de Spelen van Mün- chen zal onder leiding staan van het driemanschap Cees Kerdel, Bram Leeuwenhoek en Jan Cot- taar. De heer Kerdel, sinds enkele maanden voorzitter van het Ne- derlandsch Olympisch Comité (NOC), zal als hoofd van de de legatie tijdens de Spelen een voornamelijk representatieve taak op zich nemen. Chef de Mission Leeuwenhoek zal zich in hoofd zaak gaan bemoeien met de tech nische begeleiding terwijl de pas benoemde NOC-directeur Cottaar als manager zal optreden. De heer Leeuwenhoek, de laatst benoemde in de driehoofdige leiding voor München. is mét deze taakver deling zeer gelukkig. „Ik kan mij in deze opzet volledig bezig houden met de begeleiding van de Olympische ploeg zonder gestoord te worden door representatieve en organisatorische verplichtingen". Dat was dan ook de reden waarom de heer Leeuwenhoek bij zijn tweede oriënterend gesprek zich bereid ver klaarde de functie van chef de mis sion op zich te nemen. „Het was een hele verrassing voor mij toen ik half juni op een zaterdagmorgen door de heer Kerdel werd opgebeld voor een gesprek over een belangrijke functie. Toen bleek dat het ging om de func tie van chef de mission kreeg ik wel een bibberig gevoel in mijn knieën. Ik had daar nog nooit over nage dacht omdat het niet een positie is waarnaar je kunt streven. Een paar weken later heb ik ja gezegd en daarna heb ik een hele tijd niets ge hoord totdat ik een paar dagen ge leden vernam, dat alles rond was. Ik weet dat er nog meer kandidaten zijn geweest. Namen zijn mij niet be kend. Het NOC heeft de gesprekken gevoerd zonder dat de kandidaten van eikaars bestaan afwisten". Taak De precieze omschrijving van de taak van chef de mission is nog niet vastgesteld. NOC-voorzitter Kerdel Ls nog met vakantie en de nieuwe chef de mission heeft zich nog niet kun nen informeren bij zijn voorgangers De Wit en Dokkum. „Het is natuurlijk een groot voor deel dat ik in mijn dagelijks werk op de Academie van Lichamelijke Op voeding veel met topsporters te ma ken heb. Ik ben in de trainingspro- blematiek goed ingewerkt, zodat ik daardoor gemakkelijker op technisch niveau met de diverse mensen zal kunnen praten". Als chef de mission krijgt Bram Leeuwenhoek te maken met drie be langrijke aspecten: de selectie, de voorbereiding na de keuze en de al gehele begeleiding voor en tijdens de Spelen. Leeuwenhoek over de selectie: „Ik ben een voorstander van vroege se lectie. De sportmensen moeten weten waar zij aan toe zijn. Wij hebben echter niets aan atleten die de uit verkiezing als top zien en op de Spe len uitgeblust zijn. In de meetbare takken van sport is het stellen van limieten noodzakelijk al geeft het tal van problemen. Deze betreffen ech ter nooit de top-atleet, maar de twij felgevallen. Ik ben een voorstander van strenge selectie. De opvatting „deelnemen is belangrijker dan win nen" is volkomen overleefd". onderschatten rol spelen. Datzelfde geldt uiteraard ook voor de para medische begeleiding. Ik kan op dit ogenblik onmogelijk beoordelen of het wenselijk is dat elke bond met Bram Leeuwenhoek (45), als chef de jnission opvolger van Cees Kerdel '1960 in Rome), Simon de Wit (1964 in Tokio) en A. J. H. een eigen masKin of soigneur in de Dokkum II96S Melicoli is een be- Olympische ploeg vertegenwoordigd is. Dat lijkt me onmogelijk in ver- j kende oud-atleet. Tussen 1946 en band met de NOC-reglementen. Wel 1953 is hij enkele malen Neder- met de atleet in kwestie. Vooral ook I weest. Zijn beste prestatie was voor het psychologische contact. Als I chef de mission krijg ik de komende I twee jaar natuurlijk veel te maken met de „contactmannen", de traits d'union tussen de sportbonden en het NOC. Ik hoop maar dat deze mensen straks ook zullen worden aangewezen als chef d'équipe. Het is zinloos an derhalf jaar met iemand samen te werken en op het beslissende moment met een ander te worden geconfron teerd". De heer Leeuwenhoek biyft de ko mende twee jaar als stafdocent ver bonden aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding in Den Haag maar krijgt van rector Kramer alle mede werking om zyn taak als chef de mission te kunnen vervullen. Omdat de heer Leeuwenhoek op korte ter mijn door het NOC benaderd is, heeft hij nog geen contact kunnen leggen met de topsporters. Voorbereiding Over de voorbereiding na de keuze .Problemen als grote hoogte ln Mexico spelen over twee jaar geen rol. München ligt op nog geen uur vliegen van ons verwijderd. Ik kan mij voorstellen dat een zeer belang rijk gedeelte van de voorbereiding zal geschieden op Papendal. Al ligt dat voor de zwemsport wat moeilijk". Begeleiding voor en tijdens de Spe len: „Uitermate belangrijk is na tuurlijk de medische begeleiding. Het medisch team is nog niet officieel be kend, maar ik verwacht binnen en kele weken de aanwijzing. De artsen zullen in de voorbereiding een niet te Contact „Ik ben voor contact met de top sporters. Advies vragen aan topspor ters is een heel eenvoudige zaak. Maar dan krijg je onmiddellijk het verwijt als het alleen maar om ad vies gaat en formeel meepraten dan beschouwen zij dat als met een kluit je in het riet sturen. Het advies vra gen wordt in de meeste gevallen, niet altijd, gekoppeld aan het honoreren van dat advies. Die adviesgroepen zijn in het algemeen pressure groe pen. die in een soort slechtse vak- bondspolitiek bepaalde eisen op tafel leggen, maar zich niet realiseren of het allemaal wel kan. Men verdedigt maar vaak een belangetje en als men bepaalde prioriteiten moet afwegen omdat men met een heel complex van factoren te maken krijgt, wordt het anders. Het is een onmogelijke zaak om bepaalde besluiten te ne men waarmee iedereen het eens is. In het gunstigste geval zal dertig pot. het niet met je eens zijn". 7.29. In 1948 behoorde hij tot de geselecteerden voor de Olympi sche Spelen van Londen. Door een blessure aan de achillespees viel hij echter op het laatste mo ment af. Met zijn club Vlug en Lenig, waarvan hij ook trainer was, werd hij in de jaren 1948 I '53 regelmatig clubkampioen van Nederland. j In de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie heeft de heer Leeu wenhoek sinds 1953 verschillende I functies vervuld. Vier jaar lang I was hij leider van de opleidings- cursus voor het atletiekleidersdi- ploma a. en bVan 1957 tot 1959 was hij bondscoach van de KNAU waarvoor hij na het aftreden van de fulltime-tramer, de Duitser Lothar Padelt, in 1963 weer mede de voorbereiding voor Tokio op zich nam. Na de affaire-Westphal in 1968 o.m. belast met de organisatie werd hij als trainingscoördinator van de centrale trainingen (top- training de coördinatie van de regionale en centrale trainingen, het vormen van een team gespe cialiseerde bondstrainers en het slechten van geschillen tussen boJids- en verenigingstrainers. Als stafdocent aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding in Den Haag doceert de heer A. A. Leeuwenhoek '45 jaar) onder meer het vak biomechinica, voor- LEEUWARDEN (GPD) De uitzending van het Neder lands heren volleybalteam naar de wereldkampioenschappen in Bulgarije is in tegenstelling tot de damesploeg nog lang niet zeker. Morgenochtend zal in IJmuiden de definitieve beslissing vallen. Voor de damesploeg die zich rechtstreeks heeft ge plaatst voor Sofia is uitzending wel zeker, maar het zal voor een groot deel afhangen van de sponsors of de herenploeg, die kwalificatiewedstrijden moet spelen, de belangrijke trip zal maken. Maandag j.l. al had de definitieve beslissing moeten vallen. Terwijl de herenploeg onder leiding van coach Hidde van der Ploeg büeen was in een trainingskamp van een week in de Apollohal in Amsterdam, verga derde in één van de buzalen de tech nische commissie van de NeVoBo. Hoofdpunt van de agenda was de eventuele uitzending van de toch echt wel sterke volleybalheren naar Bulgarije. De beslissing viel niet. De financiële vergoeding die een aantal speler* eiste voor die drie weken in zover dit betrekking heeft op de studie van de sportbeoefening. Op zijn naam staan vier boeken, zo wel op het gebied van de tech niek en methodiek, als op dat van de training in de atletiek. Hij is voorts lid van de werk groep training van de Nederland se Sportfederatie. Tot zijn taken in deze sector behoren de voor lichting op het gebied van de training, de stimulering van nieuwe trainingsmethoden bij verschillende sportbonden en het I organiseren van cursusseti voor leiders van het Cios en leraren M O. Bij de cursussen fungeert de I heer Leeuwenhoek, die zelf zijn acte M.O. lichamelijke opvoeding in 1947 behaalde (twee jaar later volgde zijn bevoegdheid in de fy- september was dermate hoog in goede ploeg beschikt nadat Hidde DVC-meisjes Aukje de Vries, Ity1 siotherapiebovendien als docent -.-X -.-Ivan der Ploeg tot bondscoach werd Pranger en Annie Geertsma aan-' ^et de speciale opdracht een benoemd stelden alle topspelers zich 1 vankelijk voor de nationale selectie.brug te slaan tussen de fysiolo- oranje-Maar nu de problemen met het Dok- L totaal 8 tot 10.000 gulden dat de t.c. zich hier onmogelijk mee kon verenigen. Besloten werd om als laatste kans deze week naarstig te zoeken naar een aantal sponsers dat bereid moet zijn dit bedrag- te financieren. Blijkt morgen op de vergadering in IJmui den waar op het ogenblik de da mesploeg ln trainingskamp is dat men daarin niet is geslaagd, dan kan de Nederlandse herenvolleybalploeg de wereldkampioenschappen wel af schrijven. Dat zal dan een bijzonder tragische ontwikkeling zijn. Juist nu Nederland na een dieptepunt weer over een weer beschikbaar voor het team en vrijwel zeker kan door dringen tot de laatste 24 landen. De Nederlander» zijn namelijk ingedeeld by Albanië, West-Duitsland, Grie kenland. Finland en Turkije en zou den er nagenoeg zeker in slagen by de bovenste twee te eindigen, waar mee men zich plaatst voor de finale poules. De situatie by de dames ligt heel wat gemakkeiyker. Ook hier onder kumer trio zyn opgelost en zij op genomen zyn in de selectie, kan Van der Haar beschikken over nagenoeg alle topspeelsters. Alleen Ans Snuve- rink van Vredestein ontbreekt, maar ook zonder haar kan Johan van der Haar een sterk team op te been brengen. Dat is ook wel nodig want de meisjes zyn in de finalepoule b in- gedeeld met Japan. Mexico en Rus- vond bondscoach Johan van der j land. Nederland speelt de eerste Haar aanvankeiyk wat moeilykhe- j ronde in Sofia van 18 tot 25 septem den. Zoal* bekend bedankten de 1 ben gische furidering 1profBierste ker 1 en de praktijk van de sport- training. Via deze cursussenbezocht door toptrainers als Hutskes, Pfrommer, Holleboom (schaat sen), Van Dam (zwemmen), Muys (kano), Van der Haar vol leybalPoulus, Agterdenbosch handbalr Westphal en Neder- hand atletiekheeft de heer Leeuwenhoek goede en voor zijn nieuwe functie merendeels be langrijke contacten gekregen met toptrainers in verschillends tak ken van wort.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13