uurproef voor F rans Mahn Feijenoord en Derks niet in topvorm Veel voor werk in Leicester Arie Zwartepoorte Felix (1.20.7) kampioen Nederlandse paarden ritiek Willy Dullens weer naar het ziekenhuis WIELRENNEN IN LEICESTER VAN START Nu voor linkerknie Mar ja Breuker voorlopig op 4e plaats Van der alk of Zoons opvolger van Zoetemelk? AD0 gelijk in Aberdeen HONGAARS HONVED MORELE OVERWINNAAR IN ONTEVREDEN 'KUIF 5 AUGUSTUS W» PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD v^ICESTER (GPD) Bij de wereldkampioenschappen °hennen, die morgen in Leicester beginnen op de ver- ;Wde baan, staat er niet alleen voor de deelnemende ren- hJveel op het spel. maar ook voor baancoach Frans Mahn. Éjaar was hij al nu en dan bezig met de baanrenners, >as vanaf 1 januari is hij officieel in dienst van de KNWU 1 time-coah. Hij was er niet bij in Brno, waar het vol uit de hand liep. Mahn is er nu wel. Het wordt voor een spannend debuut, al laat hij dat nauwelijks merken Doorn gereden hebben zyn goed ge weest. En de moraal by de sprinters is uitstekend. Vroeger moest er naar twee pieken toegegroeid worden: De Nederlandse kampioenschappen en daarna de wereldkampioenschappen Nu is er het voordeel dat de Neder landse kampioenschappen vlak voor de wereldkampioenschappen vie len en de renners dus naar één piek konden toe werken". zijn is een moeilijke alle kanten komt de kritiek 2 [leidende man af. Hy kan ad- e4 geven aan sprinters maar ze het uiteindelijk tydens de jden toch zelf moeten doen. Idt ook voor de andere cate- Mahn moet zorgen dat de oed is om topprestaties te le- Dat is zyn eerste werk. Hoe dat zelf? toet de Juiste benadering van lers zoeken. Je moet weerstan- wekken om ze uit de tent te Maar Je moet natuurlijk wel ylddoel in de gaten houden: dat tjbest mogelijke prestatie. Dat 1(j it name het geval bij de aan- 5n ,n renners als Balk en Van ng uit". had zelf, toen hy als kri- toeschouwer op het midden- ,n het stadion rondliep veel aan te merken op de vfcling van de toprenners. Hy ■rdöe zich toen alleen met Jan de sprinter. „Dat heeft nu geen moeilijkheden gegeven, oppassen dat Je geen spe- }evelingen" krygt, renners die liggen en waarmee Je goed tjerken. Je moet met alle cou- 29j-estaties leveren. Jansen vond even moeilijk dat ik niet alle b(|»t meer op hem alleen kon maar hy had er gelukkig be- >r. Zoiets kunnen ze niet al- opbrengen". had opgemerkt dat de ren- dens de training eigenlijk einig intensief oefenden. Als poronden gereden moesten waren ze maar weinig effec- het werken. De ploegachter- i'pe moesten altijd maar weer la- dat zy het tempo hoog kon- .jSoeren, zodat er niemand an- ier aan de kop kwam. Mahn: ®j in Je van de kant af wel gaan schreeuwen en aanwyzin- 29(jen. maar Je hebt geen con de renners- heb me dus immer aangeschaft en daar- iSr1 ik de rondjes mee en geef Rijzingen. Ik zorg dat ze om i op kop komen". zuinig geweest met zijn wedstrijden als voorbe- op de kampioenschappen H1i? „Ik heb dat bewsut Als de Jongens teveel wed- :sn] krijgen, staan ze niet scherp het er op aankobt. En ik keren: de sprinters heb- nooit zo op punt gestaan, ïhoj dat noemen, als nu. Ik ver- lot Jan Jansen zeker bij de komt. De resultaten bij de die Jansen en Van j x>l lot Routine Mahn vindt dat Van Doorn wat handiger is geworden, wat meer rou tine heeft opgedaan als sprinter en dat Jansen, die het sprintersinzicht wel al had. een grote vechtersmen taliteit heeft gekregen. Van Van Doorn kan morgen bovendien een goede tydrit over één kilometer wor den verwacht. Mahn vertrouwt er verder op dat het koppel Jansen-Van Doorn, een combinatie van kracht en list, het ver kan brengen in het tan demnummer. Dan blijft er natuurlijk de ploeg achtervolging en de individuele ach tervolging. Mahn heeft weinig veran dering kunnen brengen in de slordi ge en onvoldoende voorbereiding van het baankwartet. Dat is altijd een moeilyke zaak geweest, omdat het nummer weinig individuele vol doening geeft. Men kon als wegren ner altijd aanmerkelijk méér verdie nen dan als baanrenner Daar ligt nog steeds de kern van de zaak: er zal een goede financiële regeling ge troffen moeten worden om de ama teurrenners naar de baan tc lokken. Ook hier is alle hoop gevestigd op de Rotterdamse wintarbaan. Daar kun nen de wegrenners het hele winter seizoen aan het werk blijven. En dan zijn een titel of een serie goede pres- Arie Hassink (links) en Pe ter Nieuioenhuis geven hun hand tekening aan een meisje in het wieier stadion van Leicester, waar de wereldkampioenschappen op de baan verreden zullen worden. taties op de baan wél belangrijk. Wat dat betreft zou Mahn het het volgend seizoen wel eens gemakkelijker kun nen krijgen. Maar voorlopig richt de gekweekt, dan is er al veelgewon- aandacht zich op Leicester en het debuut van Mahn. Als er om te be ginnen maar een goede sfeer wordt gekweekt, dan is er al veel gewon nen Want aan het ontbreken daar van ging vorig jaar in Brno de baanploeg behalve de stayers dan ten onder. Koersen Hilversum HILVERSUM Felix, die zondae de boventoon voerden, lanceerde j.l. geen stap wilde draven en werd Giel v. d. Togt even voor de laatste ingehouden, revancheerde zich gis teren door een fraaie triomf in het Kampioenschap Nederlandse paarden Na een rondenlang imponerend ge vecht. waarin Dave Fez. Florissant, Felix, El Hadie en Goudplevier S LEICESTER iGPD» Arie Zwartepoorte, na een jaar afwe zigheid terug als chef d'equipe van de wielerploeg voor de we reldkampioenschappen, heeft onmiddellijk druk werk gekre gen in Leicester. Tijdens de trai ning van de stayers gistermiddag raakten er drie motoren onklaar van de zeven, die er in de baan waren. De Engelse organisatoren hadden nieuwe Nortan-motoren laten maken, speciaal voor deze wereld kampioenschappen, maar de tot stayer-motoren omge bouwde nieuwe machines bleken een zwak punt te hebben. De poulies. waar de aandrijf banden op lopen, breken snel af. omdat het snel optrekken van de gang- m a kersmotoren een te grote kracht ontwikkelt. Zwartepoorte, doorkneed in de stayerij. tekende direct pro test aan. Hij stelde de Zwitser Parfetta, lid van het hoofdbe stuur van de UCI, die aangewe zen werd om toezicht op het stayernummer te houden, voor om de tien Nederlandse BRA- Vredestein-maohines te laten oVerkomen „om het wereldkam pioenschap te redden". Zwarte poorte schilderde de defecten van de Engelse motoren zo af, dat Parfetta er neaveus van werd. Gisteravond na een training waarin opnieuw enkele motoren het begaven, besloot men de hele nacht door te werken aan de machines. Zwartepoorte had aanvankelijk gesteld dat het ri sico te groot zou worden. .Als er bij de training al drie mo toren van de zeven kapot gaan, dan kun je daar toch geen kam pioenschappen mee houden en die defecten zijn niet zo maar een, twee, drie te verhelpen. Er gaat tijd in zitten, want die poulies moeten speciaal gedraaid worden". Belofte Maar na de a vond training en de belofte dat er de hele nacht door zou worden gesleuteld liet Zwartepoorte de zaak voorlopig rusten. „We houden de BS A's in Amsterdam klaar. Misschien valt het hier nog mee". Mee ging spreken het feit dat de gangmakers van Stam, De Wit en Oudkerk het goed deden op de Engelse motoren. Veel an dere gangmakers durfden er amper mee te rijden. „Dus zijn we nu ineens weer in het voor deel", grinnikte Zwartepoorte. ..Tenzij er weer poulies gaan breken Het stayersnummer krygt toch wel een „Nederlands gezicht" want Zwartepoorte heeft nieu we gangmakerspakken uit Ne derland meegenomen. De orga nisatie had daarvoor willen zor gen, maar zag geen kans de spe ciale lederen uniformen op tyd klaar te krijgen. Men belde Zwartepoorte op en die regelde deze kwestie. De onkunde van de wedstrijd- commissarissen op het punt van de stayerij werd nog eens dui delijk. toen bleek, dat men de rolafstand zomaar wilde vast stellen. „Niets daarvan", zei kenner Zwartepoorte. „we moe ten eerst de pakken controleren. De gangmakers moeten die aan trekken. dan kunnen we zien hoe ze vallen, want enkele cen timeters breder of langer maakt enorm veel uit voor de zuig kracht. Aan de hand van die waarneming kan er pas bepaald worden hoe ver de rol van de motor af moet zitten". En al dus geschiedde ook gisteravond. Wat de baan betreft is er wei nig aan te merken, aldus Zwar tepoorte. „De jongens klagen wel dat de baan hier en daar wat hobbelig is, maar ik heb ze gezegd dat ze voor hobbels op de Belgische kasseien moeten zyn". bocht zyn slotaanval, nam een af doende voorsprong en stuurde Felix naar een formidabele 1.20.7 zege. Hiermee verbeterde de kampioen het record, dat sinds 1962 met 1 21.2 op naam van Quicksilver S stond, met 0.5 seconde. De sterke eindrush van Henri Buitenzorg, die door een slechte start en enige foutjes een vrij grote achterstand had opgelopen, bracht Henri tooh nog met een klei ne lengte verschil de tweede plaats. Dave Fez viel geheel terug en El Hadie werd derde vóór Faith Hol- landia en Florissant. De .outsiders" overheersten deze avond en de cotes waren over het al gemeen dan ook hoog De koers om de Axkit Hollandia-prijs werd door een val van Harry Pools met Empe- reur CH afgebeld. Na de hervatting, waarbij Empereur verstek moest la ten gaan. leidde de favoriet Fred Signal tot halverwege de laatste ronde, doch werd toen uitgeschakeld. Funny Boy <J. S. v. Leeuwen» ze gevierde nu verrassend in 1.22.6 km- tijd. Met Edel Holland it (pl. 21.20» als tweede en Entusiasmo tpl. 17.70» als derde, kwam er een trio van f 8904.80 uit de bus. IIT SLAGEN Olga-Plutoprijs, le afd 1 Isac Ca- valjos (P. Petersem) (130.6), 2. Ivon- ne Hanover, 3. Ivonne O. Toto: w 19, 19, pl. 5,00, 3.00, kop. 5,80, cov. 5.30. trio 1034.60. Theo Messidor-prij8: 1 Jacco Bui tenzorg (P. Koppejan) (1 26.6), 2. Joan Hollandia. 3. Jacob R. Toto: w. 8. 8.20, pl. 2.80, 3.10, kop. 6.00. cov 4.10. Mac Kinley-prljs: 1. Gids (R. Dyk- zoul) (1.24.9). 2. Hetty Hanover. 3. Giorna. Toto: w. 6.30. pl 2.10. 3,20, 3,50, kop. 7.70. cov. 8,00, trio 453.40 Cherie Spencer-prijs: 1 Hollywood A (J. Hof) (1.26.2), 2. Godfried van S. 3 Hullaboloo. Toto: w 6.50. pl. 2,20, 4,90, 3.30. kop 9.70, cov 18.70 Kampioenschap Nederlandse paar den: 1. Felix (M. v. d. Togt) (120.7», 2. Henri Buitenzorg. 3. El Hadie To to: w. 5,00. pl. 1.80, 1,70, 1,70, kop 6,30. cov 6.40. Axkit Hollandia-prljs: 1. Funny Boy (J. S van Leeuwen) (1.22.6), 2 Edel Hollandia. 3 Entusiasmo Toto: w. 13.90, pl 3.20. 21.20. 17,70, kop. 55,90, cov 20.50. trio 8902.80 Quicksilver S-prijs: 1 Dox van Rood en Noot (G. Beentjes) (1.21.8). 2 George van Rhea, 3 Fantastlca. Toto: w 2.70. pl. 1.80, 2.20, 2.10, kop 8,20. cov. 5,80 Peterhof-prys: 1. Hornblouwer (B. de Vries) (1.26.6). 2 Granit Hollandia. 3. Guit. Toto: w. 2,20. pl. 1.50.3,00. 3,00. kop. 2,50. cov. 13.10 trio 558,30 Olga Pluto-prijs tweede afd 1 Ivon Buitenzorg (M. Bouwhuis) (129.6), 2 Isajah. 3 Ivoor S. Toto: w. 1.80. pl 1,20. 1,70, 1.40, kop. 3.40, cov. 740 Totale omzet f 313 126,00 SITTARD i GPD» Oud-voetbal- lnternational Willy Dullens ligt weer in het ziekenhuis. Hy zal opnieuw een meniscusoperatie moeten onder gaan. deze keer aan zyn linkerknie In 1966 werd zijn rechterknie onder het mes genomen. De buitenmenis cus werd verwijderd en bovendien werden de kruisbanden ingekort Daarmee begon voor Willy DnPen een lijdensweg. die resulteerde in het voortijdige einde van zijn voetbal carrière. Dat nu ook de linkerknie is bezwe ken is voor Dullens niet eens een grote verrrassing. Op afdeling 21 van het Sittardse ziekenhuis reageer de de thans 25-jarige onfortuinlijke sportman als volgt„Het kon niet uitblijven Myn rechterbeen wa<= vee' te zwak. Daardoor was mijn linker knie steeds overbelast. Toen ik als kapper begon had ik al vlug in de gaten dat ik dit staande beroep nooi' zou kunnen volhouden, 's Avonds bad ik altyd veel pijn in mijn lin kerknie". Vrijdag ging Dullens zwemmen. Al by de eerste slagen merkte hy dat er iets mis was. „Spartelend heb ik de rand van het bassin gehaald. Een paar uur later was mijn knie hele maal gezwollen" Dokter Jessen constateerde dat nu ook de meniscus in de linkerknie be schadigd is Een paar jaar geleden vreesde Willy Dullens voor zyn toe komst als voetballer. Nu is hij bang dat hij zelfs niet eens meer gewoon LEIDEN Op de voorlopige ranglijsten van de strijd om de Zwem kroniekbekers «lange-af stand - zwemmen) van de KNZB neemt Marja Breuker bij de schoolslag da mes de vierde plaats in. Joke van Geijn van het Amsterdamse LJ neeft halverwege het seizoen er staan nog zeven wedstrijden op de agenda de leiding stevig in handen. De voorlopige ranglijsten <t.m. juli) zijn: Dames vrye slag: 1. Lenie de Jong iVZC) 2 uur, 21 minuten 15,1 sec.. 2. Hamnie v. Boerum iVZC) 2.24.27,8. Heren vrije slag: 1. Ton v. Kloos ter i Naardem 2.11.53.3; 2. Wout Schouten (VZC» 2.13.58.9. Dames schoolslag: 1. Joke v. Beijn Het Y» 3.05.21.1; 2. Nel Jool (SNA) 3.11.05.6: 3 Willv v. d. Vliet <VZC> 3.11.44.9. 4. Marja Breuker 'LZC> 3.18.10.0. Heren schoolslag: 1. Rob Valk (VZC) 2.45.04.6; 2. Otto Vowinkel DJK) 2.53.11.5 Titelstrijd Sivift LEIDEN Op het vertrouwde parcours ln de omgeving van Oud Ade gaan de profs en amateurs van de Leidse „Swift-combinatie" zondag met elkaar aan de slag in het club kampioenschap lange afstand. Titel houder ls Tour de France-revelatie Joop Zoetemelk. Men verwacht niet dat hy zyn titel zal komen verdedi gen, want Zoetemelk heeft momen teel volop ander wieier)-werk. De voornaamste gegadigden om de fel begeerde kampioenstrui van hem over te nemen, zyn Jan Zoons en Ton v. d. Valk. Mogelyk dat een Arie Ravensbergen, Cees Vermeulen. Eart v. d. Hulst. Paul v. d. Berg. Wim van Velzen of anderen voor het verrassende element kunnen zorgen. De profs en amateurs moeten 100 kilometer afleggen en gaan reeds om negen uur van start. Ook de vete ranen strijden zondag om de club- titel en zij kunnen met de helft minder volstaan. Meteen na afloop van de titelstrijd vindt in café ,t Lage Land" de huldiging plaats. lopen kan. „Enige tijd geleden was ik van plan om een job als vertegen woordiger aan te nemen. Daar komt waarschijnlijk ook niets van te recht". Zeker is dat Willy Dullens zonder de benefiet-wedstrijd van Ajax tegen Alemannia Aken nu een moeilijke toekomst tegemoet zou gaan, omdat hy na deze nieuwe te genslag wellicht in het geheel geen baan waarbij hij regelmatig dient te lopen, maer kan aannemen. ABERDEEN (ANP) ADO heeft gisteravond in Aberdeen een vriend schappelijke wedstrijd tegen de gelijk namige club gelijkgespeeld: 1—1. De ruststand was 1—0 voor de Britten 1 door toedoen van Harper In de tweede helft zagen de 19.000 j toeschouwers een uitstekend aanval- i lend ADO, dat in de 30e minuut aan I de gelijkmaker kwam toen Lex Schoenmaker een pass van René Pas I doeltreffend afrondde. In de slotfase kregen v. d. Buroh en Mansveld nog goede kansen, maar doelman Clark J stond succes in de weg. I De onlangs aan een meniscus ge opereerde Kee Waimar ging weer door zijn knie en moest zich laten vervangen door Loove Het ziet er niet naar uit. dat Weimar binnen afzienbare tyd zal herstellen, i GVAV heeft gisteravond in Gro ningen een vriendschappelijke wed- strijd tegen Wolverhampton Wande- rers met 10 gewonnen Koeman scoorde in de 29ste minuut uit een I strafschop. Er waren 9000 toeschou- i wers. j Tafeltennis De Nederlandse ta feltennissers hebben op de eerste dag van het Europese kampioenschap (voor jeugdspelers), dat gehouden wordt in Thornaby met 51 verlo ren van de Engelse A-ploeg. De Ne- derlandse meisjesploeg versloeg in de I eersite wedstrijd Zwitserland met maximale cijfers: 30. De jongens- i ploeg van Nederland won later op de j avond met 53 van België en de I meisjes versloegen Ierland met 30. Tennis Tsjecho-Slowakije is gis teren in Vichy winnaar gewor den van de „Coupe Galea", een tro fee voor jeugdlandenteams «onder 21 jaar». Jan Pisechy was degene, die op de laatste dag van het toernooi het beslissende punt voor zijn équipe in de wacht sleepte door de Span jaard Alberto Ria zeer gemakkelijk met 61. 62 en 62 te verslaan. Voetbal De Surinaamse voetbal- I ploeg, die deelneemt aan de Konink- rijksspelen op Curasao, heeft maan- j dagavond in het Rif-stadion van Willemstad met 20 gewonnen van I een Nederlands elftal, dat be stond uit UEFA-jeugdspelers. Beide doelpunten werden in de tweede j helft gescoord door rechtsbin- I nen Lesley Demon. Mahn, die de wieler- Leicester als baancoach was enkele jaren gele- een verdienstelijk sprin- 1966 behaald de thans 37- lahn de nationale sprint- de profs. Op de foto Mahn I in de kampioenstrui. (Van onze correspondent) ROTTERDAM (QPD> Het is in .de Kuip" bij zonder duidelijk geworden: Feijenoord steekt nog niet in zijn normale vorm en scheidsrechter Frans Derks evenmin. Doordat de Bredase arbiter hardnekkig in de fout ging fouten die uitgerekend stééds Honved benadeelden behaalden het stroef lopende team van Ernst Happel tóch een 32 zege. De morele overwin naars daarentegen waren de Hongaren, die begeleid door een warm applaus het veld verlieten. Het Rotterdamse legioen toonde gisteravond een óp- vallend gevoel voor rechtvaardigheid. Waarschijnlijk was het nog nooit in het stadion voorgevallen, dat er een daverend fluitconcert losbarstte, als er geen straf schop tegen Feijenoord gegeven werd! Nu gebeurde het! Nadat Frans Derks een duw van Komora ten op zichte van Moulin tevoren wèl met een penalty be straft had. klonk er uit het publiek al een afkeurend gemompel: dit vonnis achtte men terecht té zwaar. «Hasil trok zich er overigens niets van aan en scoor de vanaf de elf meter feilloos). Toen onmiddellijk er na de merkwaardige scheidsrechter weigerde Honved een strafschop méé te geven (Rinus Israel had Kozma gevloerd), brak een massaal fluitconcert los: dit vond men ten aanzien van de fair spelende Hongaren stijl loos. Desalniettemin blééf Frans Derks beslissingen ne men, die voor Feijenoord erg gunstig uitvielen. Hy wees na de rust wéér niet naar de witte stip, toen keeper Bram Geilman de vrij voor doel staande Koz ma by de benen greep en deed een grove overtreding van Rinus Israel (de aanvoerder van Feijenoord ve'de de doorgebroken Pusztai) met een sim pel en vermaning af, terwijl een strengere straf beslist niet misplaatst aou zijn geweest. Het publiek raakte er verbouwereerd door: was dit dezelfde Derks, die eens Henk Wery van het veld had gestuurd? Niet te geloven! Waren de toeschouwers (rond 40.000) ontevreden. Ernst Happel keek na afloop ook niet al te vrolijk Begrijpelijk. Feijenoord had vele zwakke plekken ge toond. Dick Schneider (na rust vervangen door Ro- mijn) kon niet tegen de snelle Kozma op. Coen Mou- lyn lukte weinig en ook Kindvall had zyn avond niet Verder werd het optreden van doelman Bram Geil man ontsierd door eén lelijke fout, die Honved meteen een treffer opleverde. Ernst Happel: „Dick Schneider was misschien te nerveus. Ergens logisch als je voor de eerste keer in het stadion speelt". Over Bram Geilman zei hij alleen „Ik moest eens met hem kennis maken in een echte wedstryd. Ik kende zijn instelling niet". En Geilman zélf, na afloop zeer somber voor zich uitkijkend t „Een fout heb ik gemaakt en die verknoeit alles. Want in dit voetbal wordt zoiets meteen afgestraft en nadien heb ik niet de gelegenheid gehad om het goed te ma ken. Ik kreeg veel te weinig te doen". Wat het wedstrijdverloop betreft, dank zij de ..gulle" Derks kon Hasil dus Feijenoord naar 1—0 schieten (de strafschop', waarna de fout van Geilman (bij een voorzet) Kozma in staat stelde de stand gelijk te kop pen. In de tweede helft kwam Feijenoord zelfs met 2—1 achter: Kocsis schoot van 35 meter een vrije trap snoeihard in. Maar dank zij de na de rust ingezette Van Daele won Feyenoord toch. Met een listige boog- bal en een gelukkige kopbal bracht de lange speler, aan wie Feijenoord nog veel plezier kan beleven, de stand op 3—2. Een beetje teveel van het goede voor de thuisclub.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9