Lmerikaans bureau bekijkt vervuiling van Maasvlakte Concurrentieslag tegen warenhuizen Braziliaanse diplomaat ermoord in eigen auto Rijkspostspaarbank rentetot 7% litiatief van commissie „Bodem, water, lucht" Treinverkeer herstelt zich van grote chaos OOK SENAAT AANVAARDT VERHOGING MINIMUMLOON Ir. B. v. Dam lid van senaat ir- BNSDAG 5 AUGUSTUS 1970 LCroSOH DAGBLAD PAGINA T )TTERDAM (GPD) Een Amerikaans onderzoekbureau jt op het ogenblik een rapport over de luchtverontreini- die een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte zou jrzaken. Naar schatting zal het in augustus klaar zijn, poor de overeenkomst tussen de gemeente Rotterdam en jovens-Hoesch in de nieuwe gemeenteraad zal worden be eld. In die overeenkomst zullen ook de eisen aan het be ten aanzien van de luchtverontreiniging zijn vastgelegd. Rotterdamse commissie ,,Bo- i New England te Hartford (Connecti- jvater en luoht" heeft aan de out) de opdracht gegeven een rap- èrs Research Corporation of port samen te stellen, waarin de in vloed van een hoogoven staalbedrijf op het natuurlijk milieu in Rijn mond nauwkeurig wordt voorspeld. Daarbij wordt rekening gehouden met allerlei klimatologische omstan digheden. Het concept-rapport is reeds be sproken door de commissie. Op ba sis van dit concept wordt het defini tieve rapport opgesteld. De keuze van de Travelers Research Corpo ration hangt samen met het streven naar objectiviteit, „We willen een zo objectief mogelijk beeld krijgen van de consequenties van de vestiging. „Het is wel eens goed om van bui tenaf zeer deskundige mensen aan te trekken," aldus W. H. van Dijk. medisch adjunct-directeur van de GG en GD te Rotterdam. (Rijnmondse) zijde dat zal bijdra gen tot de kennis van milieuhygiëni sche problemen, die in de afgelopen jaren is vergaard. UTRECHT (ANP) Het spoor wegverkeer heeft zich dinsdag enigs zins hersteld van de chaos, die maan dag ontstond ten gevolge van het uitbranden van het relaishuis van de centrale verkeersleidingspost in Arn hem. De alternatieve dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen (een aantal treinen laten uitvallen om de overige op tijd te kunnen laten rij den) functioneerde vry behoorlijk., ook rondom Arnhem. Gisteravond omstreeks 10 uur re den de treinen tussen Arnhem en Zwolle, Dieren, Den Bosch en Nij megen en omgekeerd vrij normaal. De pendeldienst tussen Nijmegen- Arnhem-Dieren (twee maal per uur) Gunstig beeld* lgplg van pagina 1 j.1 HAAG (GPD) Het slacht- jj rerd gevonden door een .ion- Ie i een meisje, die over het fiets- ngs de Pompstationsweg rich- |en Haag reden. In de berm pe een donkergroene Lancia GT staan, met het nummer- D 491. Het rechtervoorportier iven open omdat een man on- t dashboard op de bodem van lag. ongelui dachten eerst dat de jbilist aan het sleutelen was. oen ze achterom keken, zagen i portier nogmaals langzaam n dicht gaan. Ze keerden om. in een blik door het half open 6 portierraampje en zagen tus- prbank en dashboard de ster diplomaat. g ontdaan bleef het meisje bij achter. De jongen waarschuw - lsen die bij een bushalte ston- wachten en kwam terug met Bnt, die in de buurt op de fiets veillance was. De politieman l de auto, meende ook nog te- van leven te zien en liep het jijzynde huis binnen. Hij belde (centrale, het was 16.34 uur daagse politie sloeg onmiddel- it alarm en binnen vijf mi- sloten vijftien agenten de lationsweg af. De politie ruim baan voor een ambu- np een arts van de GGD, maar ter kon niet meer doen dan de i-ponstateren. In overleg met ieSsaris J. Boltje, hoofd van de lsehe, bleef het stoffelijk over- 111 vaar het was. jAteam rechercheurs begon on- iijk met een eerste onderzoek, pcht de auto van onder tot bo- vingerafdrukken en zocht de j omgeving af op mogelijke aan [en. Via de rijksdienst voor het peer wist de recherche al snel i auto op naam stond van de secretaris van de Braziliaanse Bade en de politie verzocht de b tanse ambassadeur om hulp bij y ntificatie van het slachtoffer, plaats van het misdrijf wa- middels gearriveerd de Haagse tepmmissaris dr. C. N. Peyster er commissarissen D. Hans en J. dt|zing, later kwamen de officier mistitie mr. w. A. Rosingh en de e-irectie kabinet en protocol van jnisterie van Buitenlandse Za- ssr. W. J. G. Baron Gevers, estócommissaris en officier van ?ne stapten naar voren toen te- »n(lf zes de Braziliaanse ambassa- sn arlos da Pontc Ribeiro Eiras op K-Atic.ijv>e„ - ikr»** Zw"- gend werden er handen gedrukt, waarna de ambassadeur en twee le den van de staf van de ambassade op de Lancia toeliepen, om met het slachtoffer te worden geconfronteerd. De ambassadeur keek even in de auto en knikte. Een van de twee ambassa deleden, een jonge vrouw, kon haar emoties niet in bedwang houden, en huilde uit met haar hoofd tegen de schouder van haar collega. Met de grote kraanwagen tilden de brandweerlieden de auto met het stof felijk overschot op een aan hanger achter een politie-auto. Ge ëscorteerd door surveillancewagens en agenten op zware motoren werd de Lancia naar het hoofdbureau van po litie gebracht, waar op een stille bin nenplaats de deskundigen van de technische opsporings- en herken ningsdienst het lichaam uit de wa gen tilden en de auto verder onder zochten. Tot diep in de nacht zyn ruim veertig man politie met het onderzoek bezig geweest. De bosjes langs de Rechercheurs van de Haagse politie zoeken naar sporen op de auto van de vermoorde Brazili aanse diplomaat. Pompstationsweg werden grondig uit gekamd, rechercheurs gingen op pad om de gangen van de omgekomen diplomaat na te gaan en specialisten van de herkenningsdienst onder wierpen auto en kleding van het slachtoffer aan een minitieus onder zoek. In een speciaal daarvoor ingerichte ruimte onder het hoofdbureau ver richtte dokter Zeldenrust sectie. Hy constateerde behalve de wond in de hals ook enkele onbeduidende schaaf wonden aan de rechterhand en de rechterpols van het slachtoffer. De Braziliaanse ambassadeur bracht gisteravond een condoleance- bezoek aan de woning aan de Zwa- nenlaan. Op vragen van verslagge vers antwoordde de ambassadeur slechts met één zinnetje, „geen com mentaar". Prcrf. dr. L. Burema, directeur van de Rotterdamse GG en GD en vice-voorzitter van de commissie „Bodem, water en lucht" heeft het idee gelanceerd dit Amerikaanse bureau de opdracht te geven. Con tacten in de VS hadden hem het bu reau aangeraden. Geeft het rapport een gunstig beeld van de te verwachten milieu verontreiniging door de vestiging op de Maasvlakte, dan is de daadwer kelijke vestiging een forse stap dich terbij gebracht. Dan zal de gemeen teraad een overeenkomst alleen nog kunnen afwijzen met het argument dat een gespannen arbeidsmarkt dit niet toelaat. Mr. H. Versloot, bestuurslid van de Vereniging tegen Luchtveront reiniging in en om het Waterwegge bied. schreef in het verenigingsblad „Re'np lucht" dat het aantal werk nemers van het hoogoven- en staal bedrijf tegen het jaar 2000 vermoe delijk zal zijn opgelopen tot 10.000, waarvan 8.000 buitenlandse arbei ders zullen zijn. Met hun gezinnen zullen deze bui tenlanders dan 50 procent van de bevolking van het" westelijk dee' van Voorne vormen Een behoorlij ke integratie van die 40.000 mensen ziet mr. Vesrloot als een „volslagen onoplosbaar probleem." Hij erkent dat de vestiging een gunstig effeot op de betalingsbalans j zou hebben en werk aan toeleve- i ringsbedrijven zou leveren, maar j betwijfelt of de ligging aan diep wa ter een lagere staalprijs zou opleve- j ren. Controverse Het rapport zal voorts van bete- i kenis zijn bij de controverse, die het ministerie van Soc. Zaken en J Volksgezondheid en de gemeente Rotterdam over de uitvoering van de Wet op de Luchtverontreining. Wethouder G. Z. de Vos (Sociale Zaken), voorzitter van de commis- i s' „Bodem, water en lucht." acht hei mogelijk dat de staatssecretaris o: - druk van de publieke opinie heeft gezegd dat Rijnmond sane- nngsgebied moet worden, „Als hij I ze we gaan speciaal naar Rijn- j mond kijken, vind ik dat best. Maar ais hij zegt: saneren, dan zegt hij j dat het hier een rotzootje is." Hu vindt daarentegen dat in de afgelopen acht jaar behoorlijke re- j su'taten zijn geboekt in de strijd te- gen de vuile lucht. „Ik voel me een bt"-"" In mijn kuit geprikt," zegt hij d.'arcm. Het komende Amerikaanse rap pe kan worden gezien als een nieuw initiatief van Rotterdamse (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG "GPD" De eerste Kamer is gisteren zonder slag of stoot akkoord gegaan met een ex tra-verhoging van het minimumloon tot f 157.50 per week en de verlaging van de minimumleeftijd voor dit loon tot 23 Jaar. Zelfs NVV-voorzitter Kloos verklaarde, dat deze wijzigin gen ln het algemeen by zijn fractie I in goede aarde waren gevallen, hoe wel zij hem eigenlijk nog niet ver ge noeg gingen. Volgens de heer Kloos kan de ver- laging van de minimumleeftijd tot 23 jaar zeker als een winstpunt wor den beschouwd, maar hy vond daar bij wel dat een geleidelijke afbouw van deze leeftijd tot 21 Jaar op zijn plaats zou zijn geweest. „In het al gemeen kan men zeggen dat 21-ja- rigen evenveel produceren als oude ren". zo meende hij. Bij hoger geschoolden zal dat niet altijd het geval zijn, maar zij zou den toch op dezelfde wijze behandeld moeten worden om een onrechtvaar dig discriminerend verschil te ver mijden, aldus de socialistische sena tor. Verder verklaarde de heer Kloos dat de mogelijkheid er zal moeten zijn om van tijd tot tijd toch het mini mumloon extra te verhogen ook al zal het voortaan gekoppeld zijn aan de algemene loonindex. Ofschoon hij zelf reeds zei dat deze stelling niet goed valt te verdedigen, meende hy dat hierbij de politiek-ethische con clusies voorop moeten blijven staan. „Deze wetswijziging is een belangrij ke stap, maar niet de laatste stap op de weg naar een betere inkomens verdeling", aldus de heer Kloos. De KVP-er Middelhuis, die namens de drie confessionele fracties het woord voerde, toonde zich bevreesd dat bij de toepassing van een dispen satieregeling. zoals minister Roolvink zich die voorstelt, discriminatie in de hand zal worden gewerkt, met name met betrekking tot de vrouwenionen, omdat juist bedrijven waar veel vrouwen werkzaam zijn, vermoedelijk een beroep op deze dispensatierege ling zullen doen. Ook de PSP'er Van Pelt drong er bij minister Roolvink op aan uiterst voorzichtig te zyn met het verlenen van dispensaties. vertoonde een onregelmatig beeld. De oost-westverbinding (Arnhem- Utrecht) had nog steeds behoorlijke vertragingen (20 minuten). In de rest van het land verliep de dienstrege ling volgens de Nederlandse Spoor wegen vrij goed. Vandaag hoopte men weer enige verbeteringen te kun nen signaleren, maar bij de Neder landse Spoorwegen blijft men voor zichtig met het geven van progno ses. Het uitlopen van de goederen dienst in de afgelopen nacht ver stoorde onverwachts de spoorweg dienstregeling. ,Jn ieder geval hopen wy dat het van nu af steeds beter gaat, totdat de bedrading in het relaishuis i6 her steld". aldus de spoorwegwoordvoer der. Met 20 man en veel macht wordt er alles gedaan om het ingewikkelde dradenpatroon in het relaishuis recht te breien voor het komende week einde, zodat de honderd wissels en negentig lichtseinen op het Arnhem se spoorwegemplacement weer auto matisch op afstand kunnen worden bediend. DEN HAAG <GPD) Ir. B van Dam uit Waddinxveen zal een be noeming tot lid van de Eerste Ka mer aanvaarden, zo deelde gisteren kamervoorzitter De Niet mee. Ir. Van Dam, die voorzitter is van het Pro- duktschap Zuivel, wordt in de PvdA- fractie de opvolger van de heer P. Damming uit Bilthoven, die in ver band met zijn werkkring bedankt heeft als lid. Op de kandidatenlijst stond oor spronkelijk prof. dr. A. Heertje uit Amsterdam na de heer Damming. Prof. Heertje heeft echter te kennen gegeven het lidmaatschap niet te wil len aanvaarden. (ADVERTENTIE) Wielrennen De Fransman Ray mond Poulidor heeft gisteren in het Franse Ussel een internationale weg- j wedstrijd over 100 kilometer ge- j wonnen. Poulidor reed de afstand in 2 uur en 52 minuten. Hij versloeg in de eindsprint de Spanjaard Oca na en zyn landgenoot Guimard met een half wiel. Joop Zoetemelk bezette op 25 seconden de zesde plaats en Eddy Beugels werd op 50 seconden acht ste. SPAARBANK SERIE- EN VOLG 999-123 a* Rtjh.*poiup«arblr.k Kndi mi»W AartfWi».. Er zijn 2300 vestigingen, op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Door L. Bakker Nieuwe wapens worden aangegord in de concurrentiestrijd in de de tailhandel. Voorlopig hoort men er nog weinig gekletter van. Doch de geschiedenis leert dat de voorbereidingen tot een grote slag meestal wat geruislozer toegaan dan onbeduidender schermutselingen. En wat zeker is, de stellingen die thans worden betrokken, zijn die van de zeer groten. De levensmiddelenconcerns contra de warenhuizen. Er is heel wart: aan vooraf gegaan, voordat de giganten, zoals thans, besloten zich met elkaar te meten. Eens was de voor de menige middenstander dodelijke vernieuwing die losbrak, de oprichting van het warenhuis. In de grote steden begonnen ondernemers een gecombineerd aanbod onder één dak te brengen, dart kleine zakenlieden tot dusver elk voor zich in losse partjes aan de man hadden gebracht. Veel kleine zaken sneuvelden tegen de verkoopslogan: hier is alles te koop. En vaak was het er. door het succes van de warenhuizen en hun daaruit voortvloeiende grotere omzet en dus sterkere positie bij het be dingen van inkoopprijzen, ook nog voordeliger te koop. Toen de warenhuizen zich eenmaal een machtspositie hadden veroverd, werden zij tolerant. Zij stelden dat zy best wat zelfstandige winkels in hun omgeving duldden, ja, dat zij er zelfs prys op stelden dat die er wa ren. Immers, de warenhuizen hadden zioh in de centra van de steden ge vestigd. Die centra worden gevormd door een veelheid van winkels, die een aparte aantrekkingskracht heeft op een publiek uit een wijde omge ving. En de warenhuizen deden die aantrekkingskracht niet gaarne zelf teniet. Natuurlijk moesten de daartoe getolereerde zelfstandigen hun niet te veel omzet kosten. Zij deden daaraan gaandeweg veel door hun zaken zo aantrekkelijk mogelijk te maken. En zy maakten ook wel eens een han dig gebruik van de bestaande wetten, door op grond van hun „markt"- opzet hun deuren open te houden op verplichte sluitingsmiddagen van de "ivIotd winkeliers. Wie kon de almacht van het warenhuis nog bedreigen? Niemand ei genlijk. alleen een verschijnsel. Namelijk het economische verschijnsel van de toenemende welvaart. Die welvaart bracht de warenhuizen extra goede tijden. Maar de welvaart bracht ook een kat in het nauw: één van de zwakste aller branches, de levensmiddelen-detailhandel. De mensen gingen meer en meer duurzame dingen kopen, tot vreugde van de warenhuizen. Maar zo welvarend was het publiek toch ook weer niet. dat het daarvoor niet de guldens bij elkaar moest leggen. Ergens moest de particuliere uitgavenstijging worden afgeremd om de extra be stedingen mogelijk te maken. Dat punt lag voor de hamd: de alledaagse aankopen, waarbij de welvaart niet als zodanig wordt ondervonden, het voedsel en de boodschappen direkt er omheen. Daar lagen de kansen voor anderem, met grote ondernemersgaven. Zij brachten levensmiddelenconcerns tot groei en veegden de kleine zelf standigen in hun branche van de markt. Zij boden het publiek wat extra voordeel, hoewel dat ook weer niet ongelimiteerd gebeurde, want veel le- vensmiddelenprijzen waren in fabrikantencontracten voor iedereen vast gelegd. Maar met hoge omzetten, met wat artikelen waarvan de prijzen niet vast lagen, konden zij zich een stevig bestaan verwerven. Het was op hen, dat de eerste werkelijk zware tegenaanval werd ge daan. Zeer vermetele lieden met ondernemerszin forceerden voor zichzelf pen nieuwe kans. Zij doorbraken de vaste prijsbinding van vele levensmid- delenmerken en zij doorbraken tevens een heilig principe. Warenhuizen hadden zich op dure grond in de binnensteden gevestigd en midden in de nieuwe wooncentra van de buitenwijken. Supermarktconcerns deden dat evenzo. Doch de prijsbrekers vestigden zich in on-aangeklede hallen buiten de winkelcentra, op goedkope grond en met goedkope inrichting en met daardoor nog lagere prijzen. De klap van deze concurrentie kwam in enkele Jaren tijd gevoelig aan voor de levensmiddelenooncerns. Wat moest er met een dergelijke zware storing terecht komen van hun groeiplanning? De winstmarges in de le vensmiddelenbranche zijn niet zo groot, dat je aan dergelijke concurren tie schouderophalend voorbij kunt lopen, of er een felle strijd mee aan binden. Nu zijn de dingen hier in grote lynen geschetst, doch ontwikkelingen voltrekken zich nooit alleen maar langs grote lynen. De zuinige winsten op levensmiddelen, hoe groot de omzetten ook zijn en hoe florissant de vooruitzichten leken, hadden de concerns zowel als combinaties van zich tegen hen verdedigende kruideniers reeds aanleiding gegeven voorzichtig aan hun assortimenten uit te breiden met bij-artikelen. Daarop zijn in het algemeen grotere winsten te behalen. Doch de vermetele prijsbrekers hadden datzelfde al meteen gedaan. Nauwelijks een jaar na hun opkomst kondigden groten onder hen aan, dat zy kleine warenhuizen wilden worden. Dat moet bi) de concerns aan leiding hebben gegeven tot eerdere directievergaderingen over dit onder werp. dan ooit in de bedoeling had gelegen. Simon de Wit kwam voor de dag met zijn plan voor cash-and-carry-zaken met een groot assorti ment. Albert Heijn kondigde de oprichting van mini-warenhuizen aan. Wankelen de winstkansen aan de ene kant, dan moeten zij van de andere kant komen. De slag gaat zich richten tegen de bestaande wa renhuizen, die dikwijls worden gehandicapt door hun oude vestigings plaatsen en hun lang niet over de hele linie zo lage prijzen en die men dan ook de laatste tyd ziet woekeren met alle mogelijkheden die zij daar nog hebben. Niet voor niets mede wat dit laatste betreft maakt een V. en D. zich in het zuiden sterker door het opkopen van Belgische filialen. Nederland telde begin van dit jaar circa 200 warenhuizen: 59 van V. en D. 4 van Byenkorf, waarbij er 54 van de Hema komen en 9 Galeries Mo- dernes, 3 van Schunk, 4 van Grand Bazar en 64 middenstand warenhuizen. V. en D„ Bijenkorf en Hema en Galeries Mod ernes hadden tezamen 87 procent van de totale verkoopruimte. Zo, in losse getallen genoemd, mogen de enkele tientallen aangekondig de nieuwe mini- en cash-and-carry-warenhuizen niet indrukwekkend klinken. Tegen de achtergrond van in totaal 126 bestaande vestigingen van de grote concerns, betekenen zij al wat. En er zullen nog wel meer aankondigingen volgen, want wanneer de nieuwe vestigingswet over twee jaar elke winkel de vrijheid geeft te gaan verkopen wat hij wil, zal er nog een niet onaanzienlijk aantal hekken van dammen gaan.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7