f20.- Jury hoorde het schuldig van president Nixon Israel niet terug naar ouae grenzen f40.- Moord en verkrachting op rijksweg in Belgie nieuw Op onlusten in Reggio en Venetie Parlement Uruguay voor keus Vietnam: sterven om te leven (III) NS-Vakantie- dagtochten 8 Dagen kris-kas door Nederland 55 Truc-bommen Tate-proces gaat gewoon door Premier Meir: „We hebben belangrijke verklaringen van de VS" China en USSR zouden ambassadeurs uitwisselen IVlan die protesteerde tegen handtastelijkheden chauffeur doodgestoken b PAODfA 6 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1970 „Ik heb er nu genoeg van (Van onze reisredacteur H. KoTb) SAIGON (GPD) De tragiek van Vietnam wordt door gaans afgemeten aan het cijfermateriaal, dat een oorlog on vermijdelijk oplevert: de cijfers over doden, gewonden en ver misten, kortom de „body-count", de „kill-ratio" en de „free fire zones". Tragisch is, dat de commandant met de hoge "body- count" en de goede „kill-ratio" een doetreffender staat van dienst bezit dan de man, die zich in de gepacificeerde gebieden bezig houdt met het verheffen van de burgerbevolking. De tijd als actieve strijder telt bij de promotie meer dan het men selijke werk, dat op de lange duur de doorslag moet geven, majoor hoog opgegeven van de gun stige „kill-ratio". zo gaat Ford verder. Later zei een luitenant: ..Daar moet hij dan wel bij vertellen dat ze soms Amerikanen die in Cambodja waren gesneuveld, per helikopter naar Viet nam hebben gebracht om ze daar als dode te laten registreren. Dat maakt de verhouding tussen dode Amerika nen en dode communisten beter en dus het succes van de operatie gro ter". Het aannemelijk maken van de militaire successen, dat is een onder deel van Vietnams oorlog, waarmee de gemiddelde soldaat zich doorgaans niet bezighoudt. Zijn dagen worden in het algemeen beheerst door de ka lender, waarvan hy dag na dag kan doorstrepen. De gewonde sergeant Shaw zegt: „Ze zouden iedereen een poosje frontsoldaat moeten maken. Ik loop tenslotte elke dag de kans om te sterven, die anderen zitten mooi op kantoor". Een andere sergeant, in het kamp Thoe Bai, ten noorden van Danang: „Ik heb hier mijn baantje en my zien ze niet meer bij velddiensten". Het is vijf uur 's middags en de diensttijd neemt officieel een einde. „Heren" roept hij naar de drie an dere dienstplichtigen in zijn kantoor die eveneens behoren tot de redactie van een divisiekrantje, „Heren, op staan". De heren verrijzen en salu eren. Dan neemt de sergeant een viltpen loopt naar de kalender en trekt een kaarsrechte streep. „Heren", zegt hy, „er is wéér een dag voorby". In Long Binh peinst een generaal: „Is dit een zinvolle oorlog? Als ei- Amerikaanse belangen op het spel staan wel. Mocht blijken dat die er niet zyn, dan wordt het natuurlyk anders. Hoe ziet zo'n oorlog als in Viet nam eruit voor Amerikaanse solda ten? Sergeant Richard Shaw waggelt naar een stoel in het derde veldhos pitaal in Saigon en zegt: ,1k weet niet of ik al kan zitten". Hij heeft geluk gehad. De handgemaak te mijn, die ontplofte toen hy er bo venop stond, heeft hem slechts licht gewond. Naar verhouding dan. En in elk geval was hy per helikopter zeer snel op transport van de Mekong - delta naar Saigon. Shaw: „Deze oorlog te een rustige en stille oorlog eigenlijk. Wy ïyden de meeste verliezen door booby-traps «truc bommen). Goed, ik ben ge wond, maar ik kan nou tenminste zitten, ook al hebben ze nog steeds niet gezegd wat er nu eigenlyk pre cies aan de hand is". Er komt nog iemand binnenpele- tcmscommandant luitenand Donald Ford. Gewond door dezelfde myn. Hy zakt, steunend op zyn armen, langzaam in een stoel. Shaw; „Ik dacht al lang over de oorlog voordat ik hier kwam. Ik vond wel dat we in dit land moesten vech ten. Maar nu ik hier ben is het maar het beste om er niet over te denken. Ik heb immers toch geen keus en denken is dus verspilling. De hoofd zaak is dat Je hier helemaal bent af gesneden van de Verenigde Staten. Het is zaak hier 265 dagen te bly- ven en er dan levend uit te komen. Iedereen raakt min of meer gewond. Er wordt zelden over gediscussieerd en tenslotte denk je zelfs niet meer aan de volgende dag". Ford: „Het Is verbazingwekkend. In Cambodja, daar hadden we het niet zo gemakkelyk. We waren 27 da gen zonder verschoning, zonder dou che en zonder frisse dronk. En dat was het enige wat lk wilde". Minimaal Shaw: „Toen ik hier aankwam be gon ik een dagboek by te houden. Ik heb het veertien dagen volgehou den, maar twee dagen nadat ik in het veld was terechtgekomen, ben ik opgehouden. Het betekende helemaal niets meer. Soms heb Je moeite om je de datum te herinneren. Je weet alleen nog maar dat de zon opkomt j en ondergaat en dat je drie maalty- den per dag krijgt. Het is een mini- J maal soort leven Je wordt wel geen plant, maar daar ls het mee gezegd". Ford: „Als er straks weer verkie zingen zyn in de VS en ik moet myn stem uitbrengen dan kies ik iemand die voor de oorlog is". Maar even la ter „Ik ben zes maanden geoefend in het doden van mensen. Toen de tyd achter de rug was, bezat ik een zekere nieuwsgierigheid om te weten of ik het in werkeiykheid ook zou kunnen. Welnu, ik kan het, dat is gebleken# maar ik heb er nu genoeg van. Ik w^ weg". Shaw: „Spmmigen gaan uit Viet nam weg mat nog steeds dezelfde achttien kogels in hun magazijn als waarmee ze gfekomen zyn. Je gaat er tenslotte niet» op uit om te schie ten. Elke dag die terstrijkt zonder dat Je iemand doodt iJ pen fijne dag, in Vietnam". Ford: „In Cambodja kropen we op een stuk dicht struikgigvas af en we hoorden 6temmen. Van zo'n dertig, veertig mensen, óók vrouwen en kin deren. Nu was dat een „fróe fire zone' alles wat geen Amerikaan tyas, heet te daar vyand en op alles wat bewoog mocht geschoten worden. Niettemin, als je vrouwen en kindereb hoort, dan ga Je toch twyfelen. Dan schiet je niet zomaar. Ik besfcot dus om dichterby te gaan, zover als we konden komen en tot we ze jonden zien. Maar toen moest ik gaan afwe gen of ik het leven van Amerikaanse soldaten mocht riskeren. En op dat moment waren die levens belafcgry- ker dan het risico dat Je op burgers zou schieten. Het kon tenslotte ook een valstrik zyn, met op een geluids bandje vrouwen- en kinderstemmen. Toen hebben we de artillerie la*en bombarderen. We waren doodsbe nauwd". In het hoofdkwartier van de eerst»? Amerikaanse cavaleriedivisie, dicht by de Cambodjaanse grens, had een1 ADVERTENTIE 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, Juli en augustus. voordelig uit met NS REGGIO Dl CALABRIA (AFP) Tijdens de algemene 48-uurstaking zyn gisteravond in de Italiaanse stad Reggio di Calabria opnieuw gevech ten uitgebroken tussen woedende de monstranten en ordetroepen van de politie. Daarbij raakten 7 agenten en een twintigtal demonstranten ge wond. De gevechten ontstonden toen en kele honderden demonstranten, die nog steeds Reggio en niet Catanzaro als hoofdstad van het dstrict willen, barricades op verschillende wegen, waaronder de autoweg Reggio-Napels hadden opgericht. De politie greep in maar werd met stenen en benzine bommen bestookt. Na enkele waar schuwingsschoten in de lucht en het gebruik van veel traangas slaagde zy er echter ln de demonstranten te ver spreiden. Ook in Venetië kwam het tot bot singen tussen politie en betogers. De politie trachtte met traangas demon strerende arbeiders uiteen te dryven. Dikke zwarte rookwolken stegen op uit het havengebied waar de ge vechten plaatsvonden. By de ongere geldheden zouden vyf arbeiders, een agent en een communistisch parle mentslid zyn gewond. De arbeiders verlangen veiliger ar beidsomstandigheden en een loons verhoging. De metaalarbeiders in het Vene- tiaanse havengebied zyn in de mees te gevallen in dienst van kleine on dernemingen. zy verlangen aanpas sing van hun loon en werksituatie aan de grote metaalindustrieën. DonderdagJ.l. Is het in Trente tot botsingen gekomen in 'n ap- ratenfabriek waar arbeiders op de gingen met door fascisten gelei dt demonstranten die hun fa briek overvielen. Twee personen lie- pey by de gevechten messteken op. twéé anderen werden ernstig gewond. LOS ANGELES (Reuter) De rechter in de Sharon Tate-moord- zaak in Los Angeles heeft gewei gerd het proces ongeldig te verkla ren, nadat president Nixon maan dag had gezegd de hoofdver dachte, hippie Charles Manson, „di rect of indirect schuldig te achten aan acht zinneloze moorden." De Jury in het proces reed maan dag naar het gerechtsgebouw in een auto waarvan de ramen zwart ge maakt waren, zodat de Juryleden niet de krantenkoppen konden zien. die melding maakten van de uitla ting van de president. De Jury ver eiste dat het proces tegen de com muneleider en zyn volgelingen we-i gens moord ongeldig verklaard wordt, nadat president Nixon Man son als schuldig aan „acht moor den" had beschouwd. Verdediging De rehtcer, Charles Holder, wees het verzoek van advocaat Irving Kanarek van de hand, zonder dit toe te lichten. Eveneens wees hy een hernieuwd verzoek van de 35-1 jarige Manson af, om als zyn eigen verdediger te mogen optreden. Manson verweet zyn verdediging,, niet zyn woorden en zyn overtuiging blijft in het Ambassador Hotel, waar Ujten „Misschien kan ik de recht Artilleriebasis Mo, Cambodjaanse grens. senator Robert Kennedy in 1968 werd vermoord. Rechter Charles Holder zei dat hy opdracht had ge geven dat de bus die de Juryleden maandag naar huis bracht via ach terwegen moest rijden, waar zy geen kranten konden zien. De Jury is de uitlating van Nixon toch te weten gekomen. Verdachte Charles Manson hield in een onbe waakt ogenblik een krant omhoog, zodat de Juryleden de kop „Manson schuldig, zegt Nixon" konden lezen. De advocaat van Charles Manson ADVERTENTIE Een dagrje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tocht), naar Gaasterlanl of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Kenze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS Premier Meir in de Knesset. JERUZALEM (AP) Met 66 te gen 28 stemmen en negen onthou dingen heeft het Israëlische parle ment het besluit van de regering om h.et Amerikaanse vredesplan te ac cepteren, goedgekeurd. Een door de rechtse Gachal-party ingediend voorstel voor het openen van rechtstreekse besprekingen tus sen alle partyen in het conflict in het Midden-Oosten werd verworpen met 63 tegen 30 stemmen. De zes ministers van het „Gachal"- blok hadden gisteren al tydens een bijeenkomst van het Israëlische ka binet hun ontslag aangeboden Een motie van wantrouwen tegen de regering, die was ingediend door de rechtse Vrije Centrum Party, werd met 64 tegen 5 stemmen afgewezen De leider van het Vrye Centrum Tamir had de motie ingediend om dat volgens hem de aanvaarding van het Amerikaanse plan gevaarlijk voor Israël was en neerkwam op „een München in het Midden-Oosten" Premier Meir legde in het Israë lische parlement een verklaring af. Zy onthulde belangrijke verklarin gen te hebben ontvangen van de Verenigde Staten met betrekking tot versterking van het defensieve ver mogen van Israël. Deze verzekeringen hadden het voor Israël gemakkelijker gemaakt het plan-Rogers te accep teren. Volgens kringen op het State De partment heeft Washington geant woord op vragen die Israël naar vo ren had gebracht alvorens te beslui ten het voorbeeld van Egypte en Jordanië te volgen en het Ameri kaanse vredesplan te aanvaarden. rugkeer naar Israël. Zy was echter bereid tot samenwerking aan een re gionale oplossing De premier verzette zich tegen de voorwaarde van president Nasser, dat VN-bemiddelaar Jarring zyn in structies van de „grote vier" moet krygen. Israël blyft erby, dat een uiteinde lijke vredesregeling door rechtstreek se onderhandelingen tot stand moet komen. Het aanvaardt echter indi recte onderhandelingen als een stap in de richting van een dialoog tus- sen de betrokken partijen. Vliegtuigen Waarnemers geloven dat de Ame rikaanse garanties betrekking heb ben op een beginsel-akkoord ge vechtsvliegtuigen aan Israël te leve ren als het machtsevenwicht in het Midden-Oosten verstoord zou raken en voorts maatregelen ter verzeke ring dat Egypte het bestand niet zal gebruiken als een gelegenheid om zijn raketbases aan het Suezkanaal te versterken. In haar verklaring voor het parle ment zei premier Meir, dat Israël niet tot de grenzen van voor de juni- oorlog van 1967 zal terugkeren. An derzijds behoeven door onderhande lingen tot stand gekomen en veilige grenzen niet zonder meer dezelfde te zyn als de huidige bestandsgrenzen. Het Amerikaanse plan omvat een bestand van minimaal negentig da gen. besprekingen onder auspiciën van VN-bemiddelaar Jarring en te rugtrekking door Israël van de be standslinies. Over de status van Jeruzalem, waarover in het Amerikaanse plan onderhandelingen worden voorge steld. zei de premier: „Jeruzalem zal verenigd en hoofdstad van Israël blijven". Met betrekking tot de Arabische vluchtelingen verwierp de premier het idee van een grootscheepse te- V rijlating gevangenen MONTEVIDEO (AP. AFP. Reuter) Twee leden van het Uruguayse parlement hebben in een wetsont werp ingediend dat beoogt alle poli tieke gevangenen in het land am nestie te verlenen. Het wetsontwerp van de senatoren vormt een poging om te komen tot een compromis tussen het standpunt van de Uruguayse regering en de eis van de ontvoerders van twee di plomaten. De Uruguayse president weigerde alle politieke gevangenen van het land te ruilen tegen de twee diplomaten, omdat dit „ongrondwet telijk" zou zijn. Presideno Jorge Pacheco Areco kan met zyn veto de wet tegenhou den. Dit veto kan echter weer onge daan gemaakt worden als tweederde van het parlement het wetsontwerp alsnog weer aanvaard. De Uruguayse rechter van instruc tie Manelli, die op 28 juli door guer rillastrijders van „Tupamaros" werd ontvoerd, is vrijgelaten. Vlak na zyn ontvoering lieten de ontvoerders zyn vrouw weten dat zij niets anders wil den dan „een lang babbeltje maken" en dat ze hem daarna weer zouden vrijlaten. Dat babbeltje hield kenne lijk verband met het feit dat Manelli als rechter alle zaken behandeld van bank helpen dit op te lossen, omdat u er een boeltje van hebt gemaakt," zei de beklaagde. De rechter verklaarde dat Man son niet in staat moest worden ge acht, zichzelf te verdedigen. „Het zou een misstap van de Jus- 1 titie zijn, u zichzelf te laten verde- digen in een proces met zoveel j complicaties", zo zei Holder. Rechter Charles Holder heeft de ad-I vocaat van Susan Atkins, Shiran, één van de 3 meisjes die samen met Man son terecht moeten staan, veroor deeld tot drie nachten gevangenis straf. De verdediger mag overigens de zaken van zijn cliënte in de rechtzaal blijven behartigen. Shinn had de krant met Nixons opmerkin gen over dje schuld van Manson. te gen het verbod van de rechter in, mee naar de rechtzaal genomen. De advocaat gaf toe dit gedaan te heb ben, maar „om de sportpagina's te lezen." Manson had van de gelegen heid gebruik gemaakt de krant te houden dat de leden van de Jury het nieuws over Nixon duidelijk kon den lezen. BELGRADO (AP) Uit Moskou meldt het Joegoslavische persburau. Tam joeg dat de Sowjet-Unie en Chi na binnen tien dagen nieuwe am bassadeurs over en weer zullen aanstellen. De vorige ambassadeurs werden te- ruggeroepen in 1966 en hun plaats werd tot nu toe ingenomen door zaakgelastigden. De nieuwe ambassadeur van de Sow- jet-Unie wordt, met toestemming van de Chinese regering, Wasili Tolstikow, lid van de centrale co- n mité van de communistische partijrei en lid van het presidium van de ec Opperste Sowjet. og« ADVERTENTIE Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een 8-daags kris-kras abonnement. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS bn» >bil oer ip n c jn t p. Drb: flipl k oi )ac iser veil de van 11.12 IJ rmc l laai kot sic -tatic ru gearresteerde guerrillastrijders vanjn ei de „Tupamaros". [er j In Managua, in het Midden-Ameri-feons kaanse land Nicaragua, hebben driejLari mannen en een vrouw, verkleed als^e nonnen, een mislukte poging gedaanLa'r Alfredo Pellas, miljonair en één vanLar de rijkste mannen van het land tejyk bcht ontvoeren. vin keer l aut aiioi LUSS I Belgische recherche alleen weet dat hij een koelauto van een grote Fran se kaasfabriek bestuurde. Ls nog niet gevonden. Het jonge echtpaar hy was 26, zij is een jaar jonge; had het plan naar Antwerpen te gaan e" -'at al liftend te doen. Maandagavond even buiten Rijssel bleek een chauf- BRüèSEL (APD) Een jonge Franse vrouw die met haar man in de buurt van Rijssil in Noord Frank rijk woonde, heeft tydens ee'i lift met een Franse vrachtautochauffeur een vei schrikkelijk avontuur beleefd. Haar man is door de chauffeur of door een byryder vermoord. De i vrouw pelf werd verkracht en daar- I feur van een koelauto hun wel te na met) messteken ernstig in de borst willen meenemen. Onderweg schijnt verwopd. De chauffeur, vaar wie de de chauffeur handtastelijk te zijn ge worden tegen de vrouw. Toen de man er iets vajn zei heeft hij hem k bout portant met een mes doodgestoken. Hij sleepte het lijk in de koelruimte en reed verder, Antwerpen voorby in de richting van Luik. Ter hoogte van Geel heeft hy het lijk uit de wagen gehaald en het ergens in de bosjes langs de weg geworpen. Hij reed door naar de gemeente Eindhout, is daar gestopt; de jonge vrouw werd verkracht en met een me6 steken in de borst toegebracht. Zy werd daar na achtergelaten op de weg met haar bagage, een rugzak, een tas en twee jassen. De vrouw heeft een voorbijkor n- de automobilist kunnen aanhouden. Die vervoerde haar naar een dicht- bijzynde praatpaal, waar hij de rijkswacht en de EHBO waarschuw de. In de ziekenauto heeft de vrouw, die uiteraard nogal van streek was. met horten en stoten haar verhaal gedaan. Latei- vond de Rijkswacht de bevestiging van haar relaas toen men het lyk van de man vond. Men vermoedt dat er behoudens de chauffeur nog iemand anders in de auto heeft gezeten, omdat het on waarschijnlijk lijkt dat de vrouw niet heeft kunnen ontsnappen toen de chauffeur het lijk van de man eerst van de cabine naar de vrachtruimte en vandaar later naar een greppel naast de weg bracht. seci kade janse ntifit 1 pla; midd De Franse politie heeft gisteren tebmm Roubaix de 35-jarige vrachtrijder comi Germain L. aangehouden. Hy wordtjzing ervan verdacht de moord te hebbenistiti» gepleegd. De vrachtwagen is in be-irecti slag genomen en verzegeld. jniste Een maand geleden werd er la-r sr. w de weg Parijs-Ryssel te Armentièresfacon een vrouw vermoord, waarvan menë sta vermoedde dat zy ook had gelift enflf zej m-n zoekt nu of er verband tussen ja rlos beide moorden bestaat. p*-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6