houden dieren" „Oren en ogen open voor verwaarloosde i Middenstandswarenhuis binnen jaar een feit Leidenaar Boogert inspecteur van dierenbescherming „De Sleutels" zoeken buitenlandse partner Tegen gedrag hippies en gebruik van drugs Bloemenprijzen dalen door het warme weer WEDVLUCHT TERCNIER JEHOVAHS GETUIGEN: ST. ELISABETH ZIEKENHUIS Bromfietsers reden in prikkeldraad Kankeronderzoek bij vrouwen Jan Timman en Böhm aan kop Kees Nix in finale Gondelvaart met veertig deelnemers Vijftienjarigen mogen kranten wel bezorgen woensdag 5 Arren ST try mo n PAGINA 3 J (Van een onzer stedsredacteuren) LEIDEN Vooral in deze (vakantie) tijd zie je het nogal eens gebeuren langs de grote weg: een auto stopt bruusk aan de rand van de berm, het portier gaat open en een hond wordt er zonder scrupules uitgezet. Waarna de automobilist er als een haas vandoor gaat, wel voelend, dat zijn achtergelaten huis- 'ïii makker dit lot niet heeft verdiend. In zo'n geval kun je als verbouwereerde toeschouwer twee dingen doen met het inder haast genoteerde auto-nummer: de politie bellen, óf de plaat selijke vereniging tot dierenbescherming. Wie in Zuid-Holland tot het laatste besluit, komt uiteindelijk bij de Leidenaar A. K. Boogert terecht. Sinds vijf maanden is hij inspecteur van de dierenbescherming voor de Rijnstreek, een gedeelte van het Westland en de Bollenstreek. „Inspecteur met opsporingsbevoegd heid", vult de man over die het gaat volledigheidshalve aan. Dat betekent, dat hy gerechtigd is om zijn op schrijfboekje tevoorschijn te trekken als hij een duidelijk verwaarloosd dier ziet. h0| Op de vraag of hij daar in die vijf maanden al veel toe heeft moeten overgaan, omzeilt de heer Boogert M een uiterlijk onbewogen man die op rustige wijze wel volop vertelt, maar daarbij geen woord teveel zegt handig een rechtstreeks antwoord. „Ach", zegt hij, „u moet niet denken dat we er opuit zijn om processen- ij verbaal te schrijven. De preventieve ,,DI werking staat bij mij voorop. Als ik met een waarschuwing kan volstaan, a' doe ik dat liever". Het opsporingswerk is de heer Boo- an gert niet vreemd. Voorheen was hy districtsrechercheur by de rykspoli- tle. De combinatie van twee eigen schappen speurzin en liefde voor 1 dieren maakte hem tot een by uitstek geschikte figuur als inspecteur bu de dierenbescherming, ntu Een vast werkschema heeft de heer rst Boogert niet. „Het gaat erom dat je 119 zélf wantoestanden opsnort. En llgi daarboven krijg je dan klachten uit 5. de burgerij Het is dus zaak om Ie oren en ogen goed open te houden". Maandag- en dinsdagmorgen is de heer Boogert altyd op de Utrechtse veemarkt te vinden. Kyken, of er geen koeien rondlopen met ongekap- te hoeven, of de laadkleppen niet te stijl en te glad zyn, of er geen var kens by hun poten worden opgetild. En 's middags? Dan gaat hy de boer op. op het land rondlujken naar eventuele kettinghonden <\,die zie je 1081 niet zoveel meer") of naar koeien Rj wier horens niet zyn bygehou- a j den zodat de punten in hun herse- nen dringen. inj ndl Mannetjes iar- Een andere mogeiykheid is dat hy 5™ op zyn route een bak koffie gaat en| drinken by één van zyn contact- 4 J mensen, die hy overal heeft zitten. Zoals byvoorbeeld in Woerden, waar ker: een echtpaar naar zyn zeggen voor- daj treffelyk werk verricht door stad en omtrek af te lopen, op zoek naar uu verwaarloosde dieren. Want daar gaat het altyd om. Zo heeft de heer us Boogert ook in Alphen een mannetje uu) zitten in de vorm van een leraar, die hem tipt als er in die buurt een dier 'va aan z'n lot wordt overgelaten. „Dat moet je hebben hè", zegt de vjJ heer Boogert. „Zo hier en daar je 8al mannetjes, die klachten al van tevo ren zo'n beetje onderzoeken, want 'n J8* hoop klachten zyn vaak overdreven. k Deze mensen zyn bovendien getraind Fi in het ontdekken van wantoestan- ïan den, want als u een paar dagen lang een kettinghond zou passeren, zou het dier u waarschyniyk niet eens opvallen. Een lid van de dieren bescherming zoekt naar zulk soort gevallen, en denkt dan al gauw: hee. dat beest ligt nu al dagen vast. „Hoe zit dat". Hoewel hy ingezetene is van Lei den bewoner van de troosteloze lange ry flatwoningen aan het Jac ques Urlusplantsoen, „maar waar vind je een buitenhuisje?" bemoeit de heer Boogert zich niet veel met klachten van Leidse dierenvrienden. „Die klachten behandelt meneer De Jong van de Leidse politie. Dat heb ben we zo afgesproken met elkaar, hy doet 't hier al tien jaar. De Jong neemt ook de keuring van de vee- auto's voor z'n rekening in Leiden". Het werkterrein van de heer Boo gert ligt over het algemeen genomen toch meer op het platteland, dan in de stad. „In de stad heb je meer huisdieren", verklaart hy, „en die worden eerder verwend dan verwaar loosd. Wat u wel nog in uw stuk zou kunnen zetten voor de stadsbewoner, is dat men om een inentingsbewys tegen hondenziekte moet vragen als men een hondje by een handelaar gaat halen. En laat ze er dan op letten, dat dit bewys tenminste drie weken geleden werd afgegeven. Vivi-sectie Van vivi-sectie. het uitprobe ren van geneesmiddelen op levende LEIDEN Gelet op de huidige marktsituatie voor de conservenin- dustrie in EEG-verband, achten commissarissen en directie van de N.V. Conservenfabrieken „De Sleu tels" in Leiden het gewenst om naar een buitenlandse partner om te Tien. Dit vertelde ons vanochtend de heer T. Nieuwenhuizen Sega ar. één der directeuren van deze vennoot- j schap, die de besprekingen, welke in deze richting gaan. voert. Aan dit J voornemen, aldus de heer Nieuwen- huizen, ligt om. de overweging ten J grondslag, dat. willen wy het totale pakket van onze produktie in EEG- verband handhaven, omgezien rroet worden naar een partner om de fa bricatie gezamenlyk ter hand te nemen. LEIDEN Vanuit Tergnier nam ook de Postduivenvereniging „Het J Oosten" aan een wedvlucht deel. In concours lagen 182 duiven. De uit slag luidt als volgt: 1ste prijsduif 11.41.55. L. Gysman 1 - 2. W. de Wit sr. 3 -5, N. Boot 4. C. Vesseur 6. P. Juffermans 7. H. v. Schaik 8, L. Ree- dyk 9. D. Koet 10. Het verschijnsel ketting hondis volgens de Leidse in specteur Boogert gelukkig aan het afnemen, al blijft het zaak om oren en ogen goed de kost te ge ven. dieren, ligt de heer Boogert niet nachten wakker. Zyn vrouw: „Een mens staat nu eenmaal boven een dier. Zo is het toch? En als het nou ten bate van de mensheid is Wel vindt de heer Boogert dat het „netjes" moet gebeuren. Het is vaak de handel in proefkonynen en -kat ten die de vivi-sectie met zo'n sme rig luchtje omgeeft. „En vergelyk dan eens de situatie by het Acade misch Ziekenhuis in Leiden Daar zitten de dieren keurig in hokken en daar worden ze ook zelf geteelt. Kijr, naar zo'n situatie moeten we toe". AMSTERDAM (ANP) De Jeho vah's getuigen, die in de maand augustus in enkele steden in Neder land congressen zullen houden, zyn ervan overtuigd, dat de huidige ont wikkelingen, die een bedreiging zyn voor de wereldmaatschappy, niet meer te keren zyn. Tegen gevaren als byvoorbeeld de luchtvervuiling kunnen, geen maat regelen meer genomen worden. „We zyn hiermee te laat en de mens zal aan zyn eigen maatschappelyk be stel ten onder gaan", zegt de heer J. H. D. Tolenaar, die als publici- teitsman optreedt. „Het geslacht van 1900 zal aan het einde van zyn be staan. dus over een jaar of tien, een totale omwenteling van de huidige wereld meemaken, zowel op culture, maatschappelyk als economisch ge bied. Er zal dan een theocratisch bestuur komen, een godsregering dus". Meermalen per jaar treft de heer Boogert dit soort koeien aan op de veemarkten die hij bezoekt: dieren die niet op tijd gekapt zijn, met het gevolg ddt de hoeven zo sterk doorgroeien dat de beesten ten lange leste bijna niet meer op hm poten kwinen staan. LEIDEN Uit het vandaag ver schenen jaarverslag van de Stichting St.-Elisabeth Ziekenhuis blykt o.m., dat het aantal opgenomen patiënten in 1969 in totaal 8670 bedroeg; in het ziekenhuis werden vorig jaar 731 kinderen geboren. Het aantal perso neelsleden steeg in het verslagjaar van 460 naar 482. Goede voortgang wordt gemaakt met de nieuwbouw aan de Persant Snoepweg in Leider dorp, waarvoor op 20 oktober de eer ste paal kon worden geslagen. Het ziekenhuis zal een capaciteit van 500 bedden krijgen. Volgens de thans be kende cyfers zullen de stichtingskos- ten ongeveer 70 miljoen gulden be dragen. In deze kosten zyn begrepen het bouwterrein, een verpleegsters flat voor 136 verplegenden en een opleidingsschool. KATWIJK AAN ZEE Twe. jon gens op een bromfiets zyn gisteren op het rijwielpad in de duinen tus sen Katwyk en Noordwijk in het prikkeldraad gereden. De 18-jarige bestuurder, die. evenals de 17-jarige duozitter uit Nieuwer brug (Bodegra ven) kwam, nam een bocht met te grote snelheid, verloor de macht over het stuur en reed regelrecht het prikkeldraad in. Beide jongens werden ernstig gewond overgebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De bromfiets werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. Opvallend noemt de heer Tolenaar het, dat by de jeugdige Jehovah's getuigen weinig of geen misdadigheid voorkomt, evenals het gebruik van verdovende middelen. „Wy zyn tegen drug-gebruik zoals wy tegen elke vorm van verslaving zyn", zegt de VOORSCHOTEN Binnen één Jaar kan het middenstandswarenhuis in Voorschoten in gebruik worden ge nomen. De plannen naderen nu een definitief stadium en het wachten is alleen op de bouwvergunning van de gemeente. De algemene winkeliers vereniging is van mening dat die ver gunning wel spoedig zal afkomen. In dit voorjaar werd tydens een ru moerige vergadering van de winke liers besloten tot de bouw van een gezamenlyk warenhuis, waarin 32 „boetieks" zouden worden gevestigd als dependance van bestaande zaken in Voorschoten. 25 winkeliers zegden op deze vergadering hun medewer king toe; de overige zeven zullen nog wel komen, zo verwacht de bouwcom missie. Het warenhuis komt aan de School straat, waar al geruime tyd een ter rein blaak ligt, dat eigendom van de gemeente is. De middenstanders vreesden dat de grondprys die voor dL* perceel gevraagd werd zo hoog zou zyn dat geen Voorschotenaar er (alleen) voor zou voelen zich hier te vestigen De gedachte aan eend vreemd warenhuis, zoals Vendet of Hema boezemde de winkeliers nog meer angst in. Besloten werd toen een eigen mini-warenhuis op te zet ten waarin nagenoeg alle branches vertegenwoordigd zyn. „De gemeente staat wel achter dit plan" aldus voorzitter d.h.w. planje van de winkeliersvereniging. „We hebben tenminste een flink stuk van de grondprys kunnen afdingen. De ALKEMADE De kopers van de bloemenveiling „EM.M.-Roelof- arendsveen" zochten de laatste dagen zelfs tydens de veiling verkoeling in de kantine, maar hadden voor de heer Tolenaar. die als Jehovah's ge- j bloemenhandel weinig belangstelling. tuige afwyzend staat tegenover het gedrag van de hippies. „Wy hebben niets tegen bepaalde opvattingen. Hun opmerkingen over de gebreken van de huidige maatschappy kunnen wy zelfs delen, maar wy hebben be zwaar tegen de wyze waarop zy hun ideeën aan de man brengen en be paalde dingen trachten te forceren. Iedere vorm van geweld staat ons te gen". „De wereld zal niet vergaan. Deze voorspelling willen vele mensen ons in de schoenen schuiven. Er is na- tuurlyk altyd een aantal extremisten, maar wy zyn van mening, dat bin nen afzienbare tyd een grote om wenteling komt. God heeft ons tot nu toe onze gang laten gaan. Hy heeft nu wel gezien, dat wy er niets van terecht brengen. Daarom zal hy in- grypen en zelf het bestuur in han den nemen". In het Leidsch Dagblad van 18 Juli schreef de medische medewerker, dr. J. Kater, een uitgebreid artikel over het preventieve kankeronderzoek by vrouwen o.a. in Amerika, Canada. West-Duitsland etc. en de plannen hieromtrent in Nederland. Ik moet U berichten dat myn oom, de kort geleden in Wenen overleden gynaecoloog professor dr. Robert Joachimovits, deze z.g. .Gesunden- Untersuchungen" reeds kort na de oorlog in 1946 in Wenen is begonnen in een daartoe ingerichte polikliniek. In de wachtkamers van de spoor wegstations in heel Oostenryk hangen sinds jaren aanplakbiljetten die zich met nadruk richten tot alle vrouwen om zich aan geregelde controle te on derwerpen voor haar eigen welzyn en het geluk van haar gezin. Dus zo moeilijk is het niet om de bevolking van alle rangen standen den, dus ook de minder welgestelden, te bereiken. In de wachthuisjes by- bushaltes byv. of dergelyke stop plaatsen zou zo'n aanplakbiljet zeker gelezen worden. Mogeiyk kan een dergelyke handel wyze menig Nederlands gezin ten ze ge zyn. Dr. E.M. Veldhuyzen- Leek Leiden, Zoeterwoudse Singel 57 B. De pry zen vielen echter niet eens zo tegen. Er bestond een contrast met de gouden prijzen van enkele dagen terug, maar praktisch alles werd ver kocht. Zo als altyd was de aanvoer by hogere temperaturen groter. Vooral van de anjers nam het aanbod be langrijk toe. Door een verminderde vraag voor export trad een sterke prijsdaling in. Overigens zyn er by het 'jonge gewas' weer enkele nieuwe soorten, met Charmeur als uitschie ter. DIEREN (ANP) De grote win naars in de derde en vierde ronde van het toernooi om het open schaakkampioenschap van Neder land waren gisteren in Dieren Jan Timman, Böhm, Bednarski (Polen) en Amirawadkoehie (Perzië). Dit viertal wist een score van honderd procent te boeken en vormt dan ook de kopgroep. Timman had het ver uit het gemakkelykst. Hy was beide malen binnen enkele uren zeker van zyn overwinning, zyn tegenstanders verbluft achterlatend. Bednarski moest tegen Schouten nog heel wat werk verzetten, maar hy knapte dit karwei bekwaam op. De ex-jeugd kampioen Hans Böhm had het zwaarste programma te verwerken, zyn enorme inzet en zelfvertrouwen deed hem toch twee keer niet geheel duidelyke stellingen in winst omzet ten. Vooral tegen de Zweed Akvist, die overigens erg tegenvalt, gebeurde een en ander niet geheel overtuigend Of de Perzische speler Amirsawad- koehie werkelijk zo sterk is als zyn stand op de rangiyst doet vermoe den moet nog blyken. Tot nu toe heeft hy het niet zo moeilyk gehad. Daarby komt nog dat zyn tegenstan ders Etmans en Paase hem in de kaart speelden door de partyen in tactisch vaarwater te houden. Op dat gebied staat de in Duitsland wonen de oosterling zyn mannetje en tegen de sterkeren is een goed strategisch inzicht onontbeeriyk. Vandaag ont moet de Pers Rob Hartoch. Enkele uitslagen: KoevermansA d. Berg 0—1, Amirsawadkoehie (Perzië)Etmans 10, A. v. d. Berg- Hoogendoorn 01, EtmansBakker Vz'Vz, Van DopVerholt. *6, CrabbendamVan Dop 10. De stand aan de kop na vier ron den is: 1. Timman en Bghra vier punten. 3. Bednarski en Amirsawad koehie 3*4, 5. Hartoch en Schel- tngft 3. 6. iea. Van Dop 21*. Meer stabiel in prijs bleven de ro zen, hoewel deze al langere tyd op een meer laag niveau staan. Voor de restanten Irissen bleef men een op- merkelyk goede prys betalen. Zel den zal men by temperaturen van 27 graden een prys van f2,75 voor een bos irissen genoteerd hebben. Ook Colvilleis werden de laatste da gen gevraagd, waarby 't naast goede kwaliteit ook tot een behoorlyke no tering kwam. Vooral de aanvoerders van uit de Geestkant zorgen voor een ruim aanbod van Gladiolen. De note ring van 80 tot f 1,70 per bos mocht niet bepaald slecht genoemd worden. De jaarrond chrysanten ondergin gen wel een belangryke prysdaling. Aanvankelyk kon men tevreden zyn over deze cultuur; nu was de prys van f 1,00 tot f 1,70 per bos beslist te lang om lonend genoemd te kun nen worden. Dit was ook 't geval by de troschrysanten van buiten; voor al zaterdag 1 augustus waren de pry- zen hiervan laag. Dit was ook het geval met het gevarieerde aanbod van Dahlia's, Ssters, Phlox, Segetum, Goudsbloemen etc. Beter gewaar deerd bleef de Montbretia, hoewel geen twee gulden per bos werd be taald zoals in het begin van de week. bouw moet nu dit najaar starten, zo dat we het warenhuis volgende zo mer in gerbui kkunnen nemen. Ik ge loof dat de bezetting wel zal vol lo pen. Als blykt dat van buitenaf ook belangstelling voor zo'n boetiek be staat in ons warenhuis, komen de resterende Voorschotense winkeliers vanzelf. We verwachten er allemaal veel van, gezien de grote drukte, spe ciaal tydens koopavonden in het dorp. Verder zegt voorzitter Planje: „als Je in aanmerking neemt dat wy hier al Jarenlang koopavond hebben ter- wyi dit in omliggende gemeenten maar niet van de grond kan komen en we nu weer met een midden standswarenhuis gaan beginnen dan blykt wel dat dit opnieuw een pri meur voor de Vlietstreek is". LEIDEN Het trio Kees Nix uit Leiden is in de finale gekomen van het Loosdrechts Jazzconcours. Deze finale wordt zondagavond om 9.55 uur uitgezonden op de televisie. DE KAAG de gondelvaart die door de VVV van De Kaag georga niseerd werd in de vakantie, is een groot succes geworden. Meer dan 40 deelnemers deden mee aan de race die van Blnnenkaag naar Buitenkaag gehouden werd. Er was zeer veel be langstelling. De organisatie was in handen van Tommy Mollens en Frans Vlugt. Er waren veertig prijzen beschikbaar gesteld door zakenmensen uit De Kaag De eerste prys werd gewon nen door de Kon. Ned. Zeilschool; tweede werd Paul Loogman. derde de Lex van Ryn-zeischool. In de jeugd- klasse werden Hans en Dick Möllers eerste twee Cokie Vlugt en derde Dora Möllers. Ten opzichte van het personeels beleid met de nevenvestiging in Helden-Panningen telt 't personeels bestand circa 200 werknemers zal de directie zich geheel houden aan de fusiecode van de Sociaal Econo mische Raad. Dat betekent, dat de vakbeweging volledig en op tyd zal worden ingelicht over de gang van zaken by „De Sleutels". ADVERTENTIE Fa. VAN ZIJP Haarlemmerstraat 295 - Tel. 22082 Brahmslaan 16 - Telefoon 41295 H. WALENKAMP ZN. Turfmarkt 5 - Leiden - Tel. 20050 DEN HAAG (ANP) Hoewel met ingang van 1 augustus jj. een voor- waardelyk arbeidsverbod voor vyf- tienjarige jongens en meisjes van kracht geworden is zy mogen oa. alleen werken als zy een arbeidskaart hebben en deelnemen aan vormings werk heeft minister B. Rooi vink van Sociale Zaken een uitzondering gemaakt voor bezorging van kranten door vyftienjarige scholieren. Deze categorie scholieren mag voor en na schooltyd kranten bezorgen by abonnees van dag- en nieuwsbladen. De voorwaarden, die neergelegd zyn in het voorwaardelyk arbeidsverbod, gelden niet voor hen. Bepaald is wel, dat het bezorgen van kranten niet langer dan twee uur per dag in beslag mag nemen en de arbeid niet verricht wordt tussen 7 uur des namiddags en 6 uur in de oohtend. Sinds het zaterdag gekraakt werd, heet het voormalige Milva- kamp in Kijkduin nu „Vrijdorp". Op de foto: enkele bewoners die het kamp uitrijden. De barakken zullen door Oranje Vrijstaat be nut worden voor sociale doelein den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3