heorie van Amerikaanse cijfers lopt niet met Saigons praktijk RISKANTE POLITIEK VAN MOSKOU IN GRENSGEBIED WINKELRUIMTE Nixon ergert zich aan verheerlijken van misdadigers 'ietnam: sterven om te leven (II) Heath is geducht zeezeiler voor Haagse Europa's nationale gezondheid is beter dan de Amerikaanse Aarzelend Die Provincie is de enige, die een Op de omstreden eilanden bij China Uit Wereldraad r GACHAL UIT ISRAËLISCH KABINET Vele benauwde ogenblikken Tegenstrijdig nieuws over „Moskou* tR iBISCH OVERLEG IN TRIPOLI UITGESTELD restaurateur PAO 4 AUGUSTUS 1970 ati BETOSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze reisredacteur H. Kolb) GON (GPD) De Fransen hebben het destijds „De zonder Vreugde" genoemd. En zo heet het nog steeds: nggerekt gebied dat zich boven Hoeé, Vietnams oude lijke hoofdstad, vijfendertig kilometer naar het noorden kt. In de jaren rond 1950 werd de straat een geweld- eindpunt voor talloze Franse konvooien, die langs de veg" naar het noorden probeerden door te breken. In een periode van de tumultueuze Vietnamese historie hief »tcong er belasting evengoed als de regering in Saigon, g weer iets later, tot ver na het Tet-offensief van 1968 fie Straat zonder Vreugde een ontvolkt strijdtoneel, ge- 1 door eindeloze reeksen bomtrechters. Nu, anno 1970, (legendarische stukje Vietnam officieel ingelijfd bij de tficeerde gebieden en de Amerikanen zeggen: „Er kan ben beetje geleefd worden", i IJ kong-delta ten noorden van Can Tho. indruk geeft van het Vietnam dat in vredestijd zou kunnen ontstaan. Small heeft geen schildwachten voor de deur en zyn gebouwen zijn niet overtrokken met een klamboe van gaas om handgranaten af te weren. Hy merkt op: „Toen ik hier kwam waren er 63 militairen, tien Ameri kaanse burgers, drie Philippino's en drie Chinezen. Van de militairen wa ren er veertig die niets anders de den dan de twintig ondersteunen die werkelijk iets presteerden". Nu zijn er nog vijf militairen over in mijn staf". Kwantiteit Small: „De Vietnamezen hebben van de Amerikanen geleerd te den ken in kwantiteit in plaats van in kwaliteit. Het adviseurskamp is voor de Vietnamezen een soort prestige-ob ject geworden. Als je geen advi seur hebt, zeggen ze, heb je ee baantje van niks. Naar mijn gevoel zouden we landelijk met veel min der mensen toekunnen dan we nu ge bruiken. Dit hele proces is een proef neming in constructief terugtrekken" „Constructief terugtrekken": voor al van de talloze Amerikanen, die in koele kubieke meters van hun kan toren de dag doorbrengen met on benullige werkzaamheden. Een kapitein: „Het is de hoogste tijd dat we hier vertrekken. Ik zii hier toezicht te houden op een kof fiemachine. In feite doe ik het ad ministratieve werk voor de kolonel, maar die heeft ook al een staf-ser geant en 'n Vietnamese secretaresse". Een luitenant: „Ik coördineer de helikopter van de kolonel. Die is per dag vier uur beschikbaar, maar niet alle dagen". Een sergeant: „Ik heb, toen ik al i, meer dan „een beetje" is Hopig nog niet voor de der end vermoeide vluchtelingen, jnnuddels onder veel officiële ig zijn teruggekeerd. Aarze- vol wantrouwen trekken zij hboepalen en golfplaten zeer te huisjes op, beveiligd achter en van militaire posten en |n burgerwacht, i streek als deze „Straat zon- ligde" is het begrip „pacifi- in weerwil van wegenaan- dus betere verbindingen), 3e veiligheid en waardevolle igsprojecten, toch betrekke- n de Amerikaanse adviseurs (Vietnamese bestuurderen aan I van eindeloze statistieken in lig gekoelde kantoren kun- jleggen. De kleurige lijnen kaarten zyn de van mense- fsten ontdane resultaten van puter verricht cijferwerk. De !he machinerie, die getallen over het aantal hectaren, staanplant, overlopers uit iunistische kamp, de veilig- .d van Dorpen en gehuch- 11 in de keiharde werkelijk- t (i alle dag nog wel iets aan igskracht. itie en Vietnamiseringhet lutelbegrippen voor de toe- in een Vietnam, waaruit de inen wegtrekken. En zodoen- in die Amerikanen zich mas- lt; et aan het uitvoeren van Ideels burgermissie met zeer Itair personeel en een aan- 6 ter-adviseurs teneinde stukje |e het skelet op te bouwen t constitutionele, democra- Smti-communistische bolwerk 'als bijvoorbeeld kolonel Le h provinciehoofd van n thien en burgemeester van Ireekt over de relatie tussen 0 volking en leger, dan zegt ft was aanvankelijk nogal om het leger ertoe te bren- te verlenen bij het terug- n van de vluchtelingen naar iddels gepacificeerde gebie- r de Vietnamese soldaat kost per hij aan het systeem van nke hulpverlening gewend is", n Wonderen w enkele zin van een man, wederopbouw van het voor procent in puin geschoten nderen heeft verricht, ligt wereld aan problematiek op- die geen Amerikaanse vcor- ieskundige met zijn keuri- huifbare stokje op een sta in aanwijzen. dat hij dat niet kan ligt er ïldige afstand tussen het ge- Vietnam van de kantoorsol- ;n Vietnam met zyn ogen- bemoedigende facade lien en lijnen en het wer- ietnam waar doden en ge vallen, corruptie heerst, sol ambtenaren worden onder en een leger van ruim een nan geen capabele leiders in ie sectoren van het burger- leeft overgelaten. Vietnam is het optimisme uiteindelijk welslagen van kaanse bedoelingen niet zeer II Small provinciaal hoofd- van de provincir An Giang s we weg zouden gaan zou Inciehoofd de grootste moei- hebben om de mobiele ad en in stand te houden. Maar n het eerste kwart van het aar allemaal niet werkt, be te hier ook niet meer te bly- is burger en leidt de anse bijstand in Zuid-Viet- est gepacificeerde provinicie, landbouw-gebied in de Me- Grote getallen Bill Small: „Doordat we alles ge reorganiseerd hebben, hebben we on ze werkzaamheid van veertig pro cent opgevoerd naar vijfenzeventig procent". Kwantiteit in plaats van kwaliteit: het is helaas een van de overheer sende kenmerken van de Amerikaan se aanwezigheid in Vietnam, die poogt tekortkomingen te verdoszelen met grote getallen. In het hoofd kwartier van MACV (militaire assis tance command Vietnam) te Saigon, schamper „Pentagon East" (het Aziatische ministerie van Defensie i genoemd, moet zeven dagen per week worden gewerkt door mensen, die uitzonderingen daargelaten, door gaans niet eens een vijfdaagse werk week zouden kunnen vullen. De re sultaten van hun bemoeienissenzijn helaas niet overtuigend en het kolos sale Amerikaanse overwicht smoort al te vaak het vertwijfelde zoeken van zovele Vietnamezen naar een eigen identiteit. In plaats daarvan worden zij geconfronteerd met kunst matige welvaart, die hun straks als een molensteen om de nek zal han gen, als Amerika zich onder de dek king van vele zakken dollars uit hun land heeft teruggetrokken. uit dienst was. opnieuw bijgetekend. Tenslotte had ik twee keer overzee- dienst gedaan in de tweede wereld oorlog, twee keer in Korea en maar één ke,r in Vietnam. Mijn kinderen waren de deur uit en ik zei tegen mijn vrouw: ik ga nog een keer naar Viet nam. Je hebt gelijk zei ze, en nou ben ik hier". Hij is 43, ziet er uit als tegen de zestig en voldoet aan zijn De Straat zonder Vreugde": begin van een nieuw bestaan in een zojuist gepacificeerd gebied, dorpen met veel vrouwen, oude mannen en kinderen. roeping door elke dag de gebouwen van de adviseursteams met een flit spuit te ontdoen van kakkerlakken en andere insecten. WASHINGTON 1AP1 President Nixon heeft gisteravond kort en bon dig ontkend voornemens te zijn ge weest het „schuldig" uit te spreken over Charles Manson. hoofdbeklaag- de in de moordzaak-Sharon Tate. In Denver, in de staat Colorado, had de president namelijk in de loop van de dag gezegd Manson direct of in direct schuldig te achten aan acht moorden, zonder dat daartoe reden bestond. Deze verklaring van de pre sident had sterk de aandacht getrok ken, omdat de presidentiële uit spraak werd gedaan terwijl het pro ces tegen Manson nog aan de gang is. Nixons bedoeling was geweest te waarschuwen tegen „verheerlijking van misdadige elementen", omdat „de pers Manson afschildert als een nog al kleurryke figuur". Nixon voegde hieraan toe bezorgd te zijn over de neiging tot het maken van helden van diegenen, die bij misdaad betrok ken zijn. Tenzij er orde in de rechts zalen zal zijn, zal het systeem in el kaar zakken en zullen onschuldigen lijden met de schuldigen. De Ame rikaanse president gispte het Congres omdat het tot nu toe slechts één van de veertien stukken heeft behandeld, die zijn regering ter bestrijding van de misdood heeft ingediend. Hij drong aan op spoed en zei, dat „het Congres de strijd tegen de misdaad niet op basis van kantooruren van negen tot vijf zou moeten voeren". In zyn nadere verklaring van gis teravond zei president Nixon als com mentaar op het bovenstaande en naar aanleiding van scherpe kri tiek van Mansons advocaat: Het laatste wat ik zou willen is afbreuk doen aan de wettige rechten van enig persoon onder welke omstandig heden ook. Om precies te zijn, ik ben niet van plan rekening te hou den met de mogelijkheid, dat de be klaagden in de zaak-Tate in feite schuldig zyn of niet. Alle feiten in de zaak zijn nog niet aan de orde geko men. In dit stadium van het proces moet verondersteld worden, dat de beklaagden onschuldig zijn". Presi dent Nixon zei, dat zijn eerdere op merkingen moeten worden gezien in het licht van zijn verklaring over de tendens van sommige om diegenen, die van een misdaad worden ver dacht te verheerlijken". De president had in feite gezegd, dat nieuwsme dia de neiging hebben sommige mis dadigers tot helden te bombarderen. MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie voert op het ogenblik een riskante, politiek in het grensgebied met Chi na, die er op gericht is de eilanden in de grens-rivieren in cultuur te brengen, maar daardoor zou kunnen leiden tot een confrontatie tussen de twee grote communistische mo gendheden. De rivieren Amoer en Oessoeri, die de 3200 km lange grens tussen het TAIPEH (Reuter) De Presbyte riaanse Kerk van Taiwan (Formo sa) heeft besloten uit de Wereldraad van Kerken te treden uit protest te gen de volgens haar pro communis tische politiek van de organisatie. In een resolutie, goedgekeurd op de Jaarlykse algemene vergadering, van het kerkgenootschap, werd ver klaard, dat de commissie voor inter nationale zaken van de Wereldraad „De dwaze wens" had geuit „commu nistisch China de Verenigde Naties, binnen te slepen". De presbyteria nen vormen het grootste protestant se kerkgenootschap op Taiwan ze ventig procent van de protestantse bevolking van 300.000. ADVERTENTIE P|:LSONDERNEMING met filialen door geheel Nederland zoekt ,lg; groot 20 tot 100 m2. Bij voorkeur in een redelijke loopstraat. as mis aan: KAWÉ, telefoon 01710—43093 of 01745—3577 (privé). Chinese Mandsjoerije en de Russi sche zcprovincies vormen, zijn be zaaid met honderden kleine ei landen die zeer vruchtbaar zijn. Een aantal van deze eilanden behoort tot het Russische gebied, een gedeelte is Chinees, terwijl een ander groot ge deelte van deze eilanden omstreden gebied is. De Russen willen nu juist op deze eilanden vee weiden en graan verbouwen, als bron van voedselvoorziening voor hun ooste lijke provincies. TEL AVIV (Reuter) De rechtse nationalistische Gachal-partij is uit het Israëlische kabinet getreden. Zij I is het niet eens met de aanvaarding van het plan-Rogers voor een rege- I ling van de crisis in het Midden- Oosten. Het besluit om uit de regering te treden werd maandagavond laat ge- j nomen op een stormachtig verlopen acht uur durende speciale vergade ring van het centrale bestuur van de j Gachal, een coalitie van liberalen en de Heroeth De meerderheid was krap, 117 tegen 112 stemmen. Waar nemers voorspellen een breuk in de Gacthal met de liberale vleugel, die in het kabinet zou willen blijven. Het al verwachte vertrek van de Gachal-ministers betekent geen ge vaar voor het voortbestaan van de coalitieregering van premier Meir, die in het 120 zetels tellende parle ment dan nog een meerderheid van 78 zetels heeft. Tot dusver was deze 104. Westelijke waarnemers hebben zich verbaasd afgevraagd of het Kremlin niet een minder omstreden gebied voor dit doel had kunnen uit zoeken. De beslissing tot de ontgin ning v.d. eilanden werd waarschijnlijk is genomen op de plenaire ver gadering van het centraal comité van de communistische party, die in juli plaatsvond. Het blad Sowjetskaja Rossla berichtte zondag, dat „in de resoluties van de plenaire vergade ring voorzien wordt in een uitbrei ding van het ontginningswerk in het oosten" en meer in het bijzonder in versterking van de rol van de eilan den bij de voedselvoorziening". Het blad beschreef een pro ject in de Oessoeri. dat de stad Cha- barowsk heeft ontworpen voor de eilanden Tarabarow en Groot-Oes- soeri. Chabarowsk ligt op enkele ki lometers van de grens met Mantsjoe- rije en de eilanden liggen iets stroomopwaarts, nog dichter bij Chi na Sowjetskaja Rossia schrijft, dat er op de twee eilanden drie col lectieve boerderijen gevestigd zullen worden, die op een gebied van totaal 30.000 hectaren melk, vlees, aard appelen en groenten voor Chaba rowsk zullen gaan produceren. On geveer 7.000 hectaren zullen worden omgeploegd, terwijl de rest van het gebied bestemd is tot weidegrond voor 5600 stuks vee. Er bestaat geen twij fel over dat Tarabarow en Groot, Oessoeri inderdaad tot het Russische grondgebied behoren, maar de Chinese en Russische kaartenmakers zijn het niet zo helemaal eens over andere eilanden in de omgeving. De Chinezen zeggen, dat zij de oude verdragen met de tsaren niet erken nen, waarbij de huidige grenzen werd en vastgesteld en China grote gebie den ontnomen werden. Bovendien wordt het grensgeschil bemoeilykt, doordat de rivieren soms van loop veranderen en sommige eilanden on der water raken en er nieuwe ge vormd worden. Zelfs als de Russen zorgvuldig alle omschreven gebied zou den vermijden, dan zouden de Chine zen de Russsiche aanwezigheid op de voorheen onbewoonde eUae£ga toch als een provocatie beschouwen. De Russische landbouwers zouden ver der niet zonder bescherming naar het grensgebied gestuurd wor den. Dit betekent, dat er troepenver plaatsingen zullen komen en dat er vlak bij de grens nieuwe militairen installaties gebouwd zullen worden. Verleden jaar hebben zich vier grote gevechten voorgedaan tus sen grenstroepen van de beide lan den. Drie van deze gevechten vonden Bijna dronken verdronken plaats op een eiland dat de russen „Damanski en de Chinezen „Tsjin- pao" noemen. Moskou en peking heb ben elkaar ervan beschuldigd de vij andelijkheden te zijn begonnen. Over honderden kleinere inci denten hoort men in het Westen nooit iets. De Sowjet-Unie heeft China er onlangs van beschuldigd tussen juni n augustus van het vorig jaar 488 keer een incident aan de grens te hebben geprovoceerd. De be sprekingen ter oplossing van de grensgeschillen zijn in een impasse geraakt. Moskou en Peking zouden bereid zijn om na 3 jaar van onder handelen op het niveau van zaakge lastigden nu ambassadeurs naar het overleg te sturen om zo het gesprek weer op gang te brengen. (Van onze correspondent) BONN (GPD) Met zekerheid kan gerekend worden op een suc cesvolle afloop van de Russisch-West Duitse onderhandelingen in Moskou omdat zowel Moskou als Bonn daar grote waarde aan hechten. Dit Is gis termiddag in Bonn meegedeeld door een regeringswoordvoerder, kort na dat de Westduitse staatssecre taris Bahr in Moskou de verwachting had uitgesproken dat een verdrags tekst „als alles verder goed verloopt" mogelijk nog deze week kan worden geparafeerd. Deze optimistische taal is echter in tegenspraak tot een uitlating van minister Scheels woordvoerder in Moskou. Men zou nu weliswaar vor deringen maken bij het samenstellen van de verdragstekst, maar „wezen lijke problemen" zouden nog altijd onopgelost zijn. Verscheidene West duitse correspondenten in Mos kou meldden gisteren dat de Sow jet-Unie opnieuw volkenrechte lijke erkenning van de DDR en er kenning van de huidige Europese, grenzen heeft geëist nu Bonn niet tevreden is met het indertijd door Gromiko en Bahr uitgewerkte do cument. Of men nu werkelijk zover is, dat deze week al een verdragstekst door Scheel en Gromiko kan worden ge parafeerd wordt in Bonn betwijfeld. Vrijwel zeker is dat minister Scheel in elk geval het komende weekeinde naar Bonn wil terugkeren. Gromiko zou zaterdag met vakantie willen, gaan. De mogelijkheid bestaat dat Scheel, wanneer het de komende da gen niet tot een definitieve afslui ting komt, in Bonn een tussentijdse rapport uitbrengt. De onderhandelin gen zouden dan na de vakan tie kunnen worden beëindigd of volgende week onder leiding van staatssecretaris Frank kunnen wor den voortgezet. COWES (AP) Edward Heath, de Britse premier, is een geducht zee zeiler en dat heeft hij weer bewe zen door in de gisteren begonnen in ternationale week van Cowes 'n eer ste prijs te winnen. Aan het roer van zijn schip, de Morning Cloud, kwam hij als eerste aan om. na 2 uur 10 minuten 51 seconden, de Muriel Gre- toon-beker te winnen. Het tweede schip kwam drie minuten later bin nen. De Britse vorstelyke familie bracht het er niet best af. Prins Philips die in het schip van een vriend aan een andere wedstrijd deelnam, viel uti. Kroonprins Charles werd in de wed strijd van de Flying Fifteen-klasse nummer 13 (er waren 21 deelne mers). En Prinses Anne kwam, als bemanningslid op het Jacht van het Britse tankcorps, als 15de aan in de wedstrijd die door Heath was ge wonnen. CAIRO (AFP) De byeenkomst in Tripoli van de ministers van Bui tenlandse Zaken en Defensie van vijf Arabische landen, die gisteren zou beginnen, is uitgesteld. Men wacht af wat het Libische staats hoofd Gaddafi bereikt, die gepoogd heeft Irak over te halen ook aan de conferentie deel te nemen. Hij zou daarin niet zyn geslaagd. Vanochtend arriveerde hij onver wacht in Syrië. Op het vliegveld van Damascus had hij een ontmoeting met het Syrische staatshoofd Al- Atassi en vertegenwoordigers van de regering en de Baath-partij. Het is niet bekend hoe lang Gaiddafi in Sy rië zal blijven Het is mogelijk dat hij een tussenlanding in Damascus zou gebruiken om overleg met de Sy rische leiders te plegen. DEN HAAG (ANP) De 60-jari- ge restaurateur H. P. uit Den Haag heeft gisteren achtereenvolgens vier keer benauwde ogenblikken doorge maakt, Eerst had hy het benauwd van de hitte. Hy trachtte daar iets tegen te doen door gebruik van drank. Daar kreeg hij het zo be nauwd van, dat hy zijn heil zocht in de Noordzee in Scheveningen. Een maal 75 meter uit de kustlyn drong het tot hem door, dat hij richting Engeland dreef, waarop weer be nauwde ogenblikken volgden. Hy kwam zozeer in moeilijkheden, dat er alarm werd geslagen. Een politieman en een vrijwillige redder slaagden er ln de restaurateur, zij het niet zon der schrammen aan de benen, op het droge te krijgen. Een beetje angstig werd het hem tenslotte nog om het hart, toen de politie hem ter ont nuchtering insloot. Na drieëneenhalf uur was hij zover opgeknapt, dat hij weer naar buis mocht. NEW YORK «AP) „Oudere I Europeanen zijn opgegroeid met een gevoel van dankbaarheid of ten min ste respect Jegens Amerika, dat ge holpen heeft hun land te bevrijden en weer op poten te zetten. Maar hun kinderen zijn, op zijn zachtst gezegd, sceptisch, zy vormen thans de Europeanen die vastbesloten zyn om nooit meer in vreemde modder te gaan vechten". In een reportage besteedt het nieu we nummer van het Amerikaanse weekblad .Time' aandacht aan „Euo- pa in de zomer van '70". De redac tie komt tot de slotsom dat de „ge zondheid van het Europese vasteland beter is dan de Amerikaanse, en dat veel buiten Amerika wonende Ame rikanen hun kinderen naar Europa sturen en daar laten blyven om hen ver te houden „rassenonlusten, gevechten op de universiteiten en verdovende middelen". Terwyi de VS met sociale, econo mische en buitenlandse problemen aan het veohten zJjn kent het me rendeel van Europa, aldus „Time", een „zomer van pret". „Twee Jaar geleden heerste er anarchie in Parys en werd Praag binnengevallen" en thans voelt Euro pa zich vol vertrouwen en zelfs te vreden dat men geen economische en sociale problemen kent die niet op losbaar zyn. „De Europese nationale gezondheid is beter dan die van de Amerikanen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7