PRIJSOPDRIJVING IN DE RECREATIESECTOR Kabouters blijven in Milva-kamp Twee jaar in gevangenis verwacht Comité 'Soeharto ongewenst' gevormd Kamerlid Egas: Het gaat om de excessen Rechter geeft brandstichtende Arnhemse slopers gevangenisstraf Auto rukt slang van de pomp Samen met andere groeperingen Familie maakt bejaarden 15 mille lichter Arnhemmer in Turkije gepakt wegens hasjiesj NK V-protest tegen moord op leider vakbonden PAGO*A e 4 AÜOTOIT70 19T0 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ALKMAAR (GPD) Ze zijn de heer C. Egas recreatie- en kmdbouwspecialist van de PvdA-jractie in de Tweede Kamer bij name bekend: de gevallen van prijsopdrijving in de recreatie sector, die hem hebben genoopt tot het stellen van vragen aan de minister van Economische Zaken. ,Jk vond het nodig, er eens in te prikken", zegt de oud-staats secretaris, die het een kwalijke zaak vindt, dat de overheid geen machtsmiddel heeft om paal en perk te stellen aan woekerprak- tijken in de sector van de recreatie. Hij gunt de mensen, die hun brood in deze zomer moeten verdienen, niet alleen brood, maar ook. een smakelijke belegging. Maar hij acht het onjuist, dat de wet van vraag en aanbod laakbare praktijken in de hand werkt. Als kamerlid maakt de heer Egas geen gewoonte van het stellen van vragen aan ministers: worden tegenwoordig enorm veel vragen ge- 44 1 44 ARNHEM (GPD) Met ïw we ken gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, heeft de politierechter in Arnhem gisteren vier jonge Arnhemmers ge straft voor de brandstichting door middel van benzinebommen, in de wjjk Klarendal. De brandstichtingen speelden zich af op 16 Juli, nadat er in de vooraf gaande dagen al brandjes waren ge weest en het tot afbraak door Kla- rendallere van sloop rijpe paden was gekomen. De vier Arnhemmers bekenden en kele kleine brandjes te hebben ge sticht. maar ze ontkenden ook maar tets te maken te hebben gehad met de grote brand dezelfde avond op *n boek van de Klarendalse weg. Aan het dopen van leegstaande panden hadden zij tevoren meegedaan. Het publiek vond dat wel mooi en nadat aeee merkten dat er toen al kleine brandjes waren, rijpte bij hen het plan zelf brand te gaan stichten in Klarendal. Al enige tijd heerste er onrust in Klarendal. omdat de bevolking vond dat het slopen te lang duurde. In dit klimaat kon het gebeuren dat jon geren het recht in eigen handen na men. Door de hele buurt werd dit met genoegen gezien. In hetzelfde klimaat kon het ook gebeuren dat werd overgegaan tot brandstich ting en dat was veel gevaar lijker. Een deel van de Klarendalse bevolking heeft hieraan mentaal meegeholpen. Verdachten hebben sioh er door laten beïnvloeden. Koning Constantijn van Griekenland ontvangt hier uit handen van Prins Bernhard de derde prijs in de zeilwedstrijd ..Coppa SAR Principe dei Pas ei tjassa" ofteioel de „Cup van de Prins der Nederlanden" dia ge- Kouden werd in het Italiaanse Orbetello. In het midden Konin gin Juliana, rechts Koningin An- nz-Marte van Griekenland. steid. Ik wil aan deze mode niet mee doen. omdat ik bezwaar heb tegen een devaluatie van het vragen stel len. Ik kan er tegenwoordig niet eens meer aan beginnen, kennis van al die vragen en antwoorden te nemen, want daarvoor ontbreekt mij de tijd. Maar in dit geval heb ik de zaak be langrijk genoeg gevonden om er eens in te duiken Zo levert de heer Egas als het ware een bewijs uit het ongerijmde, dat hij inderdaad een ernstig zieke koe bij de horens heeft gevat. Het begon al een half jaar geleden, toen hem een paar brieven met klachten bereikten over opzienba rende prijsverhogingen, aan de eige naars van zomerhuisjes opgelegd door de terreinexploitanten. In het ene geval betrof het een in valide man, die tegen betaling van f 260,— per jaar het hem in eigendom toebehorende zomerhuisje heeft staan op een daarvoor bestemd terrein. Het tarief voor het jaar 1970- '71 werd verhoogd tot f 520.— Als deze prijsverhoging niet acceptabel werd geoordeeld, kon de man z'n huisje wel afbreken. Ook het laten staan ten behoeve van een koper, die eventueel de grondhuur van f 520,— per jaar wel wilde betalen, was niet mogelijk. zichzelf straft?", vragen we de heer enige ordening nastreeft op een ter Egas. Dat zou zijns inziens het geval I rein waar het euvel van de hebzucht zijn, wanneer er sprake was van een j de kop dreigt op te steken zeker evenwicht tussen vraag en aan bod. Maar dat evenwicht is er niet en het zal er voorlopig niet komen ook. Overigens vindt hij het veelbe tekenend, dat men tegenwoordig zijn vakantie niet in eigen land hoeft door te brengen, omdat het hier zo goedkoop zou zijn. Voor hetzelfde geld kan men een reis naar Spanje maken. De heer Egas merkt nog op dat allerlei ongenuanceerde prijsverho gingen uiteindelijk niet alleen een bedreiging vormen voor de exploi tanten zelf, maar ook voor de na tionale economie, omdat de buiten landse toerist bepaald niet op het achterhoofd is gevallen. „Binnen een week of drie verwacht ik antwoord van de minister; als dat ons niet bevredigt kunnen we de zaak scherper gaan stellen. Het is even tueel altijd mogelijk met een inter pellatie of met initiatief-voorstellen te komen. Tot zover de heer Egas, die terecht Moeilijk „Dat zijn chantage-praktijken", zegt de heer Egas fel. ..Ik ben er in gedoken en heb mijn licht opgesto ken. hier en daar. Ik heb klachten gekregen over de enorme verhoging die de kampeerleges op Texel hebben ondergaan. Er zijn kampeerterreinen, waarvan de tarieven met 100 pet. zijn C. Egaslaakbare praktijken ontoelaatbaar. verhoogd, zonder dat er iets Is ver beterd. Ik heb contact erover opge nomen met de provincie, maar ze hebben nog niet geantwoord. Het zit blijkbaar een beetje moeilijk Het is niet begonnen om kritiek te leveren op allerlei individuele tarief stellingen. Het is alleen maar zyn bedoeling te signaleren dat de over heid onvoldoende machtsmiddelen heeft om een ongewenste economi sche ontwikkeling tegen te gaan. Prijsverhogingen van alle mogelijke artikelen moeten bij de minister worden gemeld, maar de afnemer van recreatieve voorzieningen is overgeleverd aan de willekeur van degenen die deze voorzieningen in handen hebben. Juist met het oog op de toeneming van het sociaal toe risme acht de heer Egas een doelbe wust overheidsbeleid in deze een eer ste vereiste. „Gelooft u niet dat het kwaad ENSCHEDE iGPDi Er ryden in deze vakantietijd ook in de nach telijke uren vreemde kostgan gers rond. De 36-jarige J. T. van K. uit Delden die een zaak heeft in Hen gelo kreeg zaterdagnacht om 2 uur zo'n merkwaardige knaap aan de pomp. „Tank vol", luidde de op dracht Dat kon gebeuren, maar wat daarna gebeurde was vreemd. Nauwelijks was aan het verzoek voldaan of de bestuurder van de auto startte en reed weg. De vulrevolver AMSTERDAM «ANP» In Am sterdam is het comité „Soeharto on gewenst" gevormd, dat zich ten doel stelt te protesteren tegen het bezoek, dat president Soeharto van Indone sië begin september aan ons land zal brengen. In een verklaring zegt het comité bezig te zijn met de voor bereiding van verschillende demon stratieve acties. Het Amsterdamse gemeentebestuur zal worden uitgenodigd te verklaren, dat de president in de hoofdstad een ongewenste gast is en voorts worden verzocht geen medewerking te verle nen aan enige plechtigheid ter ere van „deze onderdrukker van het In donesische volk". Volgens een door het comité opge steld manifest is het doel van het bezoek duidelijk. „Met officieel cere monieel wordt een verdere intensi vering van de economische uitplun dering van Indonesië door het Neder landse bedrijfsleven, onder de hui chelachtige naam van ontwikkelings hulp. voorbereid. De Nederlandse re gering bouwt zo op demonstratieve wyze voort op een honderden Jaren oude koloniale traditie". Voorts wordt opgemerkt, dat „de man die de Ne en een stuk slang werden van de pomp afgerukt De strop aan onbe- i derlandse regering thans meent te taalde benzine en vernielde pomp was moe^en inhalen de representant tweehonderd gulden. De politie zoekt nu naar een auto waar een stuk slang naast slingert. ZWOLLE <OPD> De 84-jarige mevr. De V. heeft by de Zwolse po litie aangifte gedaan van vermissing van 15.500 gulden. In verband daar mee heeft de politie drie familiele den uit "8-Hertogenbo6ch aange houden, die de bejaarde vrouw dit weekeinde bezochten. een theedoek geknoopt in een tas. die ze steeds bij zich droeg. Tijdens het bezoek ging ze echter even een bood- Het geld was de opbrengst, van de schap doen. terwijl de tas in een kast verkoop van haar huis in het Zwolse lag Korte tijd later ontdekte ze dat saneringsgebied. Ze bewaarde het in het geld verdwenen was. van een moordenaarsbewind, dat zijn nieuwe orde opgebouwd heeft op de lyken van honderdduizenden voor uitstrevende Indonesiërs, vooral com munisten en andere nationalisten". Het manifest vermeld als initia tief nemers onder meer H. Clerx. se cretaris CPN-amsterdam, G. Duppen en Joke Feylbrief. bestuursleden ANJV. Wietske Miedema, voorzitster ASVA, dr. J. M. Pluvier, voorzitter comité „Indonesië". Ton Regtien, R. V. Versteeg, bestuurslid NVV-jonge- renorganisatie. prof. dr. W. F. Wert- heim en Jan Wolkers. DEN HAAG (ANP) 100 kabouters en een vijftiental nieuwsgierigen of meelevenden, on der wie buurtbewoners, sociaal wer kers. sportenthousiastelingen, oecu menische experimentators, dolle mina's. ,een gemeenteraadslid, een plaatselijk partijvoorzitter en een de legatie van een party voor aanko mende bejaarden, hebben gisteren in de grote zaal van het voormalige MILVA-kamp in het Haagse Kijk duin beraadslaagd over wat er alle maal in het kampement kan wor den gedaan. De conclusie was na lang praten, dat zo snel mogelijk de gemeente Den Haag. die het kamp in beheer heeft, geconfronteerd zal worden met een deugdelijk en druk gebruik van k Ongeveer de leegstaande barakken. Het kamp *s kreeg een nieuwe naam en zal in het vervolg Vrijdorp heten. De kabouters hielden een volksver- gadering. waarop verschil van in- ri zicht en mening over het gebruik van het kamp het onderwerp vormde. Op de achtergrond speelde mee het idee van Hans Tuynman om in het b „bevrijde kamp" het ministerie van J Offensie van Oranje Vrijstaat te ves tigen. annex de bedoeling om aan I de komende kamerverkiezingen mee q te doen. ARNHEM (GPD) —Op twee jaar gevangenisstraf rekent een Arn hemmer. die in het Turkse plaats je Agri in de kraag gepakt is. om dat hij in het bezit was van has jiesj. Twee jaar in een Turkse cel. heel wat minder comfortabel dan een dergelijke verblijfplaats in Ne derland. En dat omdat hij onge veer 35 gram hasj uit Afghanistan meegebracht had. Een en ander blijkt uit een brief, die de Arnhemmer, wiens voornaam Hans luidt, aan een kennis heeft gezonden. By aanvraag bij liet mi nisterie van Buitenlandse Zaken. bleek dat de Nederlandse ambas sade in Ankara volledig op dé hoogte is van de zaak. De ambas sadeur heeft gezorgd voor rechts kundige bijstand en voor financiële steun. Ook dit laatste is erg belang rijk. want de voeding in de ge vangenis laat veel te wensen over. Hans is gearresteerd op de terugweg van Afghanistan naar Nederland. In Turkije overnachtte hy nog met een Nederlandse jongen in Agri „De volgende morgen", schryft Hans. „toen we de bus namen naar Ankara, kwamen we vier Engelsen tegen: twee jongens en twee meis jes. Nadat we een praatje gemaakt hadden, gaf ik één van de jongens een stukje hasj (ongeveer 36 gram», die ik had meegebracht uit Afgha nistan". Spijt Van deze gulle daad zal Hans waar schijnlijk lang spijt hebben, want twee Turkse jongens van 14 en 15 jaar waren er getuige van en za gen brood in hun wetenschap. Ze gaven Hans en de Engelsman aan bij de politie en beurden daar een halve lyra voor. in Nederlands geld ongeveer 15 cent. Toen Hans de Engelse jongen het stukje hasj ge geven had. stapte hy met zijn Ne derlandse vriend in de bus. Even la ter kwamen er ook een paar poli tieagenten in de bus en op dat mo ment kon het tweetal hun vrijheid voorlopig vaarwel zeggen Op het politiebureau werden de jon gens gefouilleerd. Elk van hen had nog 35 gram hasj by zich. Tien minuten later werden de Engelse jongelui binnen gebracht. Ze waren kehnelijk wat voorzichtiger met de „stuff" omgesprongen. De politie vond by hen niets. De twee Turkse jongens bleken er echter van over tuigd te zyn. Zo viel uiteindelijk ook de Engelse jongen door de mand. die van Hans een stukje hennephasj had gekregen. De twee Turkse jongens mochten bij het verhoor aanwezig zijn. Hans vertelt m zijn brief: „Met veel leedvermaak lieten ze ons ver schillende keren weten dat we op zijn minst een jaar de bak indraai den. De politie was erbij en vond het heel gewoon, 's Middags stak één van die jongens een naald in m'n achterste en ik sloeg hem het lokaal uit. Dat vond de politie ook gewoon". Hok 's Nachts werden Hans. de Engelse jongen, zijn vriend en ook de met gezellen van de Engelse jongen, by wie geen hasj gevonden was, in een hok van twee bij drie meter ge stopt. Er waren geen bedden, er was geen licht. De volgende mor gen zouden de drugbezitters ver oordeeld worden. De anderen moes ten nog getuigen. De drie arrestan ten werden de volgende mor gen eerst naar het ziekenhuis ge bracht, onder strenge bewaking. Ze moesten daar medisch onderzocht worden. Hans: „De dokter keek ons aan en zei dat we in orde waren". Daama ging het naar het paleis van justitie. „Waar we onder strenge bewakingen konden doen en laten wat we wilden: zoals bijvoorbeeld met een geladen pistool spelen of naar de overkant van de straat lo pen om een cola te kopen". Om drie uur 's middags moest Hans bij de rechter-commissaris komen. Deze vertelde hem dat hij onder arrest gesteld werd omdat...., „ik een zakmes in myn bagage had. Het is een met de hand gemaakt mes, dat ik in Machad gekocht heb (Iran)" Een half uur later werd de zitting voor de hasj gehouden. Er was voor de jongelui geen verdediger. In de brief van Hans lezen we: „En als het niet zo ernstig was. zou je bij na denken, dat Je in een lachfilm was beland". De rechter werd bijge staan door twee heren, een dame en een tolk. Aan het einde van de vrij langdurige zitting werd Hans en zijn lotgenoten medegedeeld dat de uitspraak op 8 augustus a.s. ge daan zou worden. Tot zolang moe ten ze in de gevangenirevs vylbne ten ze in de gevangenis verblijven. Intussen wordt nagegaan of de jongens wel echte hasj by zich hadden en of ze in Nederland al eens voor het in het bezit hebben van drugs veroordeeld zijn. De Engelse jongen vroeg of Hans, zyn vriend en hemzelf zyn ambas sades mochten schrijven waarop de rechter in beter Engels dan dat van de tolk antwoordde, dat het hen niet zou helpen. Hans heeft inmiddels wel gemerkt dat het te gendeel waar is. in fcr Intussen werd opgesomd, dat het c kamp bijzonder geschikt is om in jd Den Haag en vooral ook In de wijk L Kijkduin, te dienen om een stukje van het grote tekort aan diverse ruimten op te heffen, terwyl het kampement bovendien nog andere mogelijkheden biedt. Genoemd wer- den: een jongerencongreecentrum, een anti-autoritaire crèche, gelegen- heid om goedkoop te kunnen eten en/of overnachten, onderdak voor di- rc verse groepen en organisaties, dieVc daaraan behoefte hebben. I1 01 Getracht zal worden te bereiken, dat het kamp nog liever vandaag dan v morgen optimaal wordt benut. Datyc zal dan zo moeten geschieden, dat r de beheerder zal moeten constateren, ee dat het goed is, dat de barakken niet langer leeg staan en dat de gemeente zal zeggen: „Jullie doen maar". Hierbij werd aangetekend dat het niet aangaat om alleen ka-£ bouters of groeperingen uit hun mid-fe den ruimte in gebruik te laten ne- p men, maar ook anderen. mc Ijltempo Na de rechtszitting werden de drie jongens in ijltempo naar de gevan genis gebracht. Het woord is weer aan Hans: „De gevangenis is onge veer zo groot als de helft van de Korenbeurs in Arnhem. Er zitten 300 gevangenen in, die alle maal voor hun eigen eten moeten zorgen, slapen doen we op de grond Er is een w c. en een was tafel. De meeste Turken zitten voor moord of hasj. De straffen voor hasj zijn hoger dan die voor moord. Dat hebben we volgens de Turken hier aan Amerika te dan ken, dat drie jaar geleden de Turk se regering gevraagd heeft het in bezit hebben van hasj te verbieden bij de wet en er zware straffen op te zetten. Oude mannen (70), die hun leven lang niets anders ge rookt hebben, zitten hier 1 tot 5 jaar voor het roken en ln voorraad hebben van soft drugs. Wel. 8 augustus weet ik wat voor straf ik krijg. Volgens insiders hier kan ik op 2 jaar rekenen". d ck' pi Ids elc v en i lil. ^ie va f a fce ne« UTRECHT (ANP) Het Neder-^8 lands Katholiek Vakverbond heeft^11 bü de president van Brazilië, gene- V£ raai Medici, krachtig geprotesteerdJs tegen het vermoorden van 01a«1n< vo Hansen, bestuurder van de tex-I tielarbeidersbond in Sao Paulo. len In Hansen werd samen met 16 colle-ljaa gas gearresteerd toen zy meededen^e met de vreedzame 1-meivieringen, di«hal dit jaar werden gehouden in de Ma-en: ria-Zelia-sporthallen in Sao Pauloiesi Na zyn arrestatie werd hy naar de la DOPS gebracht, de politieke politie van het Braziliaanse regime Die|~- nacht werd hij langdurig verhoord en toen hy naar zyn cel werd ge bracht was zijn toestand vo'e^ns het.. c NKV meelijwekkend. Hy kon niet'LS meer staan. Daarna bleef hy dagen lang op de matras in zyn cel liggen, niet meer in staat op te staan, te praten of zelfs maar te urineren. Een paar dagen later werd hy dood aan getroffen, vlak by een museum, zyn lichaam was overdekt met blau we plekken en kneuzingen als gevolg van helse martelingen waaraan hij was onderworpen. Zyn dood werd op 9 mei geregi-1 streerd, maar zyn familie werd pas op de 13de ingelicht, op de daturals i dat zyn lichaam werd gevonden. K.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6