'Soc. Zaken betaalt de boeten wel Leidse raad niet akkoord met binnenstadsonder zoek likkebssróeps Leidato gaat weer draaien voor leerlingverpleegsters Geen gelddan maar 4 weken cel ONDERZOEKENDE MAATSCHAPPIJ BLIJKT i NAUW AERBONDEN MET BOUWBEDRIJF Leidatoloop Artiesten t De Rijnklievers In Leiden ruim 300 kamers DINSDAG 4 AUGUSTUS 1970 LEtDSCH DAGBLAD PAGINA 3 u ADVERTENTIE (Door een stadsredacteur) LEIDEN De gemeenteraad van Leiden heeft zich gister middag en -avond verrassend vlot door een agenda van maar liefst vijftig te bespreken zaken gewerkt. Voor wie de vaak slepende vergaderingen van de Leidse raad kent een opzien barend tempo, maar de drie werkelijke „zware" onderwerpen kwamen dan ook nauwelijks aan bod. In twee gevallen niet, omdat B. en W. van de raad het advies meekregen de zaak nog eens goed te bestuderen (dat betrof een in te stellen ad viesraad voor de binnenstad en een te houden binnenstads- onderzoek), terwijl de plannen tot reorganisatie van de ver keerssituatie rond de Korevaarstraat op verzoek van het raads lid Amptmeijer bleven liggen totdat de betrokken wethouder, mevrouw Den Haan-Groen, is teruggekeerd van vakantie. Het voorstel van B en W om een adviesraad voor de binnenstad in het leven te roepen, vond bij geen van de partyen een enthousiast onthaal. Niet omdat het idee tegen stond im mers, vanuit de raad is indertyd by monde van de PvdA-er Van Aken zei om een dergeiyke adviesraad gevraagd, teneinde de burgery mee te laten praten over aangelegenheden die de binnenstad betreffen maar omdat de haast die by het indienen van dit voorstel is betracht. Ben W duldeiyk parten heeft gespeeld. Dat kwam vorige week reeds tot uiting, toen vier van de groepen die uiteindeiyk in de adviesraad verte genwoordigd zullen zyn. te weten: Leefbaar Leiden, de werkgroep Bin nenstad, de vereniging Oud Leiden en het Leids City Centrum, onom wonden lieten weten dat zy levens grote bezwaren hadden tegen het soort adviesraad dat B en W voor ogen stond. De vier groepen verwe ten Ben W bovendien, dat hun stem niet was gehoord by de structuurbe paling van de adviesraad. Adviesraad De Leidse raad was dan ook una niem van mening, dat men een ui terst slechte start zou maken, als het voorstel van Ben W toch zou worden doorgedrukt. Loco-burgemees ter Menken (Leidens eerste burger is op dokteradvies vervroegd met vakantie) aanvaardde daarop zonder veel tegenstribbelen het voorstel om eerst nog eens alle betrokken party en te horen, waarby men dan ook die belanghebbenden rekent, die over deze kwestie tot nu toe hebben ge zwegen. Zo mogeiyk zal dit onder werp dan eind september op de agen da van de (nieuwe) Leidse raad pry- ken. Ook wat betreft hun voorstel om een onderzoek in te stellen naar de ontwikkelingsmogeiykheden van de binnenstad, moesten Ben W bakzeil halen. Van de PSP-er Amptmeyer tot en met de WD-er Portheine toe kwamen zulke kritische kanttekenin gen. dat „loco" Menken ten lange leste besloot om het voorstel terug te nemen. Dat was nadat Amptmeyer als eerste spreker zich een beetje ver baasd had getoond over dit plotse linge onderzoek, maar nog veel méér argwaan aan de dag legde je gens de maarschappü Empeo, die het onderzoek zou moeten verrichtten. Amptmeyer legde bloot en de an dere woordvoerders deden dit na hem dat Empeo nauwe banden on derhoudt met het bouwbedrijf Brede re, eveneens uit Utrecht. Hy toonde zich bevreesd, dat Em peo wellicht op eigenbelang uit zou zyn, en dat een aan B. en W. uitge brachte conclusie zou resulteren In bouwopdrachten aan Bredero. B en W kregen voorts op hun brood, dat er nauweiyks sprake wo6 van een eigen steil ingname in de uit gangspunten van het onderzoek. Men vond dat een onderzoekend orgaan toch tenminste een globale visie van de raad over de binnenstad mee moest krygen. Met bestaande raads besluiten werd nu geen rekening ge houden. De deze middag en avond wat al te lankmoedig leidende voorzitter Menken koos na al deze kritiek voor de terugtocht. Hy vond dat de nieuwe raad zich maar over dit onderwerp moet gaan buigen. Wel zegde hy toe, dat ndertussen an een nota zal worden gewerkt die een schets geeft van de plannen omtrent de bin nenstad. Daaruit kan dan een pro gram van eisen worden opgesteld, die ulteindeiyk de grondslag vormen voor het onderzoek. Wethouder erbij Na „inter-fractioneel overleg", zo als de heer van Aken het noemde, werd besloten om het aantal wethou- qtti mw uiile*}. ders de komende vier jaar met één te vermeerderen tot zes, waarby aan de volgende portefeuille-verdeling wordt gedacht: financiën, onderwys. stadsontwikkeling, publieke werken, maatschappeiyke aangelegenheden economische aangelegenheden. Aanvankeiyk bestonden er nogal bezwaren tegen de kosten die een ex tra wethouder met zich mee brengt, met name uit de VVD-fractie. Daar naast vond de liberaal Portheine. dat de ambteiyke onderbouw te wei nig aansluit by de wethouderpositie. De heer Menken bracht naar voren, dat aan verzwaring van het ambte- ïyk apparaat toch niet ontkomen kon worden, als gevolg van de toenemen de hoeveelheid werk. Uitbreiding ondergingen ook de raadscommissies, van vyf tot maxi maal negen leden, met daarby de toevoeging-Amptmeyer, dat de com- sie-vergaderingen toegankeiyk zyn voor alle belangstellende raadsle den. Voorzitter Menken deelde wat dit betreft niet het bezwaar van me vrouw Geelkerken-Brusse (prot. chr. groep», die een stroevere werkbaar heid in het verschiet zag. Hy wees in dit verband op andere gemeenten, Ook een plan dat dit deel van de stad betrof de buurt rond de Korevaarstraat liet de Leidse gemeenteraad gisteren rusten. Twee andere spraakzame onder werpen ondergingen tenslotte eenzelfde lot. waar de commissie in veel gevallen reeds uit meer dan vyf leden bestaan. By de stemming over de benoe ming van een lid van het college van curatoren van 't Stedeiyk Gym nasium, kwam ds. A.J. Eekhof met de kleinst mogeiyke meerderheid als gekozene uit de stembus. LEIDEN Op 29 augustus om 12 uur 's middags gaan de deuren van de Groenoordhal open voor de negende Leidato- huishoudshow. Om half elf zal de officiële opening worden verricht door burgemeester Van der Willigen. De Groenoordhal is door het grote aantal deelnemers overvol. Men heeft dan ook een uitwykmogelyk- heid gezocht in een houten bygebouw van 1200 m2, dat aan de westkant van de hal komt te staan. In dit by gebouw komt de sportafdeling met sportdemonstratiestands: 25 sportve renigingen uit Leiden en omgeving zullen in een grote stand van 15 by 10 meter demonstraties geven. Ook dit jaar zal de Leidatoloop weer gehouden worden. De start is op 30 augustus om 12 uur vanaf de Groenoordhal: het parcours is 5 ki lometer lang. Zy wordt georganiseerd door de atletiekvereniging „A.V.Hol- land". Het bestuur van de Leidato is van plan een Leidatotrofce in te stellen, die met een geldprys uitgereikt zal worden aan de club of persoon die in het district Leiden de beste sport prestatie van het Jaar heeft ge leverd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Randwyk, A. G. Ha ring te Nieuwland. Aangenomen naar Barchem, mej. T. Barnard te Ruurlo, naar Burgh, mej. A. A. van Leeuwen, vicaris te Gorssel, naar Wageningen. G. Koer- selman, te Bleiswyk. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Broek op Lan- gendyk, E. E. Slofstra. kandidaat te 's-Gravenzande die bedankte voor Heerde. De gelukkige zal aangewezen wor den door een Jury van de Sport stichting. Op de westgalery van de Groenoord hal zal een „Winkel van Sinkel" in gericht worden waar leerlingen van de detailhandelsscholen „verrassend goedkope en aparte dingen" kunnen kopen. Dit wordt een speciale attrac tie van de Leidatohulshoudshow, zo als ook de 20.000 fietswimpels voor de jeugd dit zyn. Andere reclameob jecten zyn de levensgrote affiches uitgevoerd in rood en zwart, de 200 richtingpylen die vanaf de toegangs wegen van Leiden de weg naar de Groenoordhal zullen wyzen. de Leida tokrant die in een oplage van 120.000 verspreid zal worden en de in samen werking met het Leids City Centre op te hangen biljetten boven de Haar lemmerstraat en Breestraat. Een andere attractie van de Leida to naast de vele nieuwe snufjes op huishoudeiyk gebied zyn de artiesten, van wie de volgende zullen optre den: het Cocktail Trio; Rita Corita; Johnny Jordaan; Saskia en Serge; Johnny Woodhouse; de groep „Breng eens een zonnetje" met Rlen van Nu- nen en Bert van Dongen en de Zan geres Zonder Naam. Verder komen Willy en Willeke Al- berti en de 16-Jarlge trompettist Mar ty. De begeleiding is in handen van het trio Lofch Liefveld. Voor al deze voorstellingen zyn slechts 300 zit- en 300 staanplaatsen beschikbaar. De gratis busdienst vanaf het Station over de verbindingsweg Schutters veld zal ook dit Jaar weer ryden. Vo rig Jaar werden ruim 14.000 bezoe kers met de om de 10 minuten ry- dende bus naar en van de Leldato- huishoudshow in de Groenoord hal gebracht. Fi LEIDEN Toen een 37-jarige koopman uit het Leidse woonwagen kamp destyas in het Noordeinde md werd aangehouden, omdat de door u' zyn auto getrokken aanhanger niet voorzien was van richtingaanwyzers ïarl en stoplichten (waarbij tevens bleek, h''J dat hy voor dit voertuig geen geldig kenteken bezat) zei hy o.a. tegen de che verbalisant: „Je kunt my gerust be- 11 keuren. De boetes worden toch door na; de Dienst van sociale Zaken be- een! ut De kantonrechter, mr. W. de Ko ning, releveerde dit aan de hand van het proces-verbaal. De koopman zelf dig liet ter zitting verstek gaan. Dit gezegde wekte by de officier, Hh< mr. T. van Daalen, verontwaardiging f4 i op. In zyn scherp gesteld requisitoir 8 1 zei hy hierover om.: „Het is nu al de derde maal in twee weken tyds, yJ dat, een woonwagenbewoner uit het rdcj Leidse kamp tegen de politie zegt: th» „Bekeur my maar, de boetes betaalt de Dienst van sociale Zaken wel. ;Ni Ons land is voor deze figuren als het ware een sprookjesland. Zy kun- t ej nen rustig de nodige overtredingen begaan, want de boetes betalen zy -15 toch zelf niet'. om deze t.o.v. andere weggebruikers c.q. overtreders „onbillyke" alwik- ïin: keling van de geldstraffen min of ■I9.j meer te doorkruisen eiste hy tegen nl8j deze verdachte geen geldboeten, ui doch een onvoorwaardely ke hech- idei tenisstraf voor de tyd van vier we- 1 u ken. Na deze eis merkte hy nog op: „Ik neem aan, dat de Dienst 3e| van Sociale Zaken geen ambtena- ieil ren beschikbaar stelt om deze heohtenisstraf voor verdachte te 5 gaan uitzitten". '16 De kantonrechter zei in zyn von- niswijziging over deze affaire o.a. nog: „Waar blyft het met de vei- ligheid op de weg als de geldboeten x. voor dit soort verdachten door So- ciale Zaken wordt betaald", y Hy vonniste hierna by verstek d conform, ïsdi °ver de gedragingen van een a i 34-jarige verwarmingsmonteur uit 0 t Leiden was het rechtscollege al even min best te &preken. De monteur twd liep ais automobilist op 14 december jj. vyf processen-verbaal op. Hy begon zyn reeks van overtre dingen door met zyn auto in ver boden richting (vanaf de Breestraat) de Vrouwensteeg in te ryden. Op de hoek van deze steeg en de Aalmarkt gaf hy geen voorrang aan een van rechts komende auto. waarvan de bestuurder niet zuinig schrok toen luj uit de steeg een auto zag komen. Na de botsing reed de monteur rus tig door, „nam" de Aalmarkt even eens in verboden richting om aldaar vervolgens op een stilstaande auto te botsen Het vyf de proces-verbaal kreeg hy op zyn naam, toen bleek, dat zyn auto geen deugdelyke rem men en stuurinrichting bezat. De kantonrechter wilde graag we ten hoe verdachte tot zulke vreemde en gevaarlijke stunts was gekomen. „Ik reed per abuis de steeg in en raakte daarna zo overstuur, dat ik de andere fouten ook beging", be kende verdachte. Inzake de gebreken aan zyn auto merkte hy op: „De remmen waren nog vry goed. zy moesten alleen worden by gesteld" De stuurafwyklng viel zyns inziens ook wel mee. Waarop de kantonrechter repli ceerde: „U stelt zich die gebreken wel heel simpel voor. Volgens het politierapport waren de remmen in elk opzicht totaal ondeugdelijk" Hy verweet verdachte vervolgens, dat deze destyds kennelyk „een biertje" op had en ook in dit opzicht dus onverantwoordelijk had gehan deld. „Dat spyt my heel erg edelacht bare", zo reageerde verdachte hierop. „Verdachte beging een reeks van ernstige en onverklaarbare overtre dingen. Hy vroeg gewoon om „brok ken"," zei de officier o.a. in zyn re quisitoir, dat resulteerde in een eis tot een totale geldboete van f è25 subs. 20 dagen en een onvoorwaar delijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tAJd van zes maanden. Inzake de ontzegging van zyn ry- bevoegdheid vroeg verdachte uiterste dementie. Hij vond echter een niet tot clementie bereid zynde rechter tegenover zich. Gezien de ernst van de feiten vonniste deze geheel con form. „U bent al aardig op weg uw ry- bewys voor enige tyd te verliezen", zo richtte de kantonrechter zich tot een 24-jarige beroepschauffeur uit Leidschendam, die terecht stond om dat hy met zyn vrachtauto op de Leidseweg te Voorschoten een snel heid van ruim 78 km/u had ontwik keld, hetgeen 28 km/u te veel was. De reohteriyke opmerking stoelde op het feit, dat verdachte al vyf- maal (tweemaal wegens te hard ry den) werd veroordeeld voor een ver keersovertreding en t.o.v. zyn rybe- voegdheid nog een proef tyd had lo pen. De chauffeur kon de feiten op geen enkel punt weerleggen. Hoewel de officier verdachtes .non chalance" scherp laakte, wilde by hem nog een kans geven en etste een geldboete van f90 subs. 9 dagen zon der meer. Wel voegde hy hier nog aan toe: „Nog éénmaal zo n overtre ding en uw rybewys komt onherroe- pelyk in het geding". De rechter vonniste conform. LEIDEN Ruim 300 Jonge dui ven van de Leiderdorpse postduiven vereniging „De Rynklievers" hebben zondag deelgenomen aan een wed vlucht vanaf Tergnler, een afstand van plm. 290 km. De uitslag van deze wedvlucht luidt als volgt: 1. A. v. d. Dop en Zn„ 2. N. v. d. Linden, 3 idem, 4. V. Alphen-Habraken, 5. M. Jongeleen. 6. H. Bonneur, 7 J. Pracht, 8. A. v. d. Dop en Zn., 9. N. v. d. Linden, 10. J. de Pan. 11. A. v. d. Dop en Zn., 12. Idem, 13. M. Jonge leen, 14. F. Hoogervorst, 16. H. Bon neur. LEIDEN De bouwvakvakan tie heeft de bouw van het woon huis voor leerling-v°rpleegsters en de aangrenzende school voor de paramedische opleidingen van het Academisch Ziekenhuis tijde lijk stilgelegd, en de rust doen wederkeren rond het nabijgelegen ^Bosmanhuis". Maar over enkele dagen zal weer energiek worden verder gebouwd aan het complex, dat medio 1971 in gebruik moet worden genomen. Het woonhuis telt ruim 300 kamers voor leerling-verpleegsters, en ls door gemeenschapsruimten verbonden met het schoolgebouw, dat ln laagbouw ls gehouden. De afdeling opleidingen van het Academisch Ziekenhuis telt ongeveer 500 leerlingen en verzorgt de opleiding van verplegend en para medisch personeel, zoals verpleeg kundigen, ziekenverzorg(st)ers, ope ratiekamer-assistenten, doktersassis tenten, röntgenlaboranten, EEG-la- boranten, fysiotherapeuten en me- disch analisten. Speciale opleidingen vinden plaats voor de nlerdlalyse en de intensive care, d.w.z. de intensie ve verpleging van patiënten op hoog niveau, 't Hele project zal. inclusief de inventaris, ongeveer f 11 miljoen gaan kosten. Het „Bosmanhuis" aan de Rynsburgerweg (llns op de foto) dat door de nieuwbouw overweldigd Ujkt, zal worden afgebroken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3