Utrecht en Rome willen gesprek over het celibaat voortzetten In Rood-China: vernieuwing van onderwijs a la Mao DESIREE Ladies Home Journal zal in Engeland niet worden verspreid LINDA KASABIAN GEBRUIKTE 50 MAAL LSD Moskou lanceerde een FOBS Wat is het verschil tussen de lange wegen de gesloten deur Gebiedende eis Honderd doden bij aardbeving Teleurstelling Zoon Bolivië's president O vandc is omgekomen GEHEIM VAN OUDE VERF ONTSLUIERD VERLOVINGSRINGEN ,Rode-Fakkelsehoo]"' in Kanton als voorbeeld VRIJDAG 31 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) UTRECHT (GPD) Zowel Paus Paulus VI als de bisschop pen van Nederland stellen er prijs op dat hun gesprek over het celibaat zal worden voortgezet. Dat is het belangrijkste resul taat van de langdurige gesprekken die kardinaal Alfrink on langs in Rome heeft gehad met de paus en met een aantal ver tegenwoordigers van de Romeinse curie. In een gisteren verschenen perscommuniqué van de bis schoppen van Nederland wordt verder de mening herhaald, dat de bisschoppensynode van 1971 in Rome als een „geschikte ge legenheid" wordt beschouwd om in het kader van de bespre king van het priesterprobleem ook de vragen rondom het ce libaat te bespreken. speciale gevallen priesters, die in het huwelijk zijn getreden, onder bepaal de voorwaarden in de ambtsbedie ning worden hersteld". Daartegenover stond de overtui ging van Paus Paulus, die, gecon fronteerd met tegenovergestelde wensen en visies, temidden daarvan zyn eigen verantwoordelijkheid draagt. Hij is van mening, aldus de bisschoppen in hun verklaring, dat de redenen om de traditionele band tussen priesterschap en celibaat te Kardinaal Alfrink heeft in Rome uitvoerig gesproken, zowel met de paus als de kardinalen Villot, Seper, Willebrands en Wright en de bis schoppen benelli, Casaroli en Schröf- fer over de situatie van de kerk in Nederland met betrekking tot het priestercelibaat en over de visie die de bisschoppen hebben neergelegd in hun communiqué van 19 januari van dit jaar. Met erkenning van de grote waar de van het celibataire priesterschap en zonder dit celibaat te willen af schaffen, hebben zij toen als hun mening te kennen gegeven, „dat hun geloofsgemeenschap ermee gebaat zou zijn, als naast het in duidelijke vrijheid gekozen celibataire priester schap in de Latijnse kerk de ge huwde priester toegelaten zou kun nen worden, doordat gehuwden tot priester werden gewijd en doordat in TEHERAN (Reuter) Ongeveer honderd personen werden gedood en 120 gewond door de aardbeving, die gisteren grote schade heeft aange richt in de dorpen en gehuohten in het) noordoosten van Perzië, dicht bij de grens met de Sowjet-Unie. In het getroffen gebied de 50.000 kilometer grote provincie Chorassan kwamen twee jaar geleden meer dan 10.000 mensen bij een aardbe ving om het leven. Gisteren zijn de gehele dag in het rampgebied lichte aardschokken gevoeld, die het hulp werk ernstig hebben bemoeilijkt. Mi litairen, politie-eenheden en medi sche ploegen zijn met helikopters en vrachtwagens naar de bergachtige streek overgebracht. Het dorp Agha- Eman is geheel verwoest. In Baba- Hah-Malek zijn tal van gebouwen ingestort. handhaven ook vandaag nog van kracht zyn, misschien nog meer dan in andere tijden. De paus ziet 't als een zware en gebiedende eis van zjjn apostolisch ambt dit te blijven voor houden. De paus is tijdens de gesprekken met kardinaal Alfrink blijven staan op het standpunt, dat hij heeft weergegeven in zijn brief van 2 fe bruari aan kardinaal Villot ten aan zien van de mogelijkheid om gehuw de mannen van rijpere leeftijd tot priester te wijden om daarmee aan uitzonderlijke situaties tegemoet te komen. De paus weet zich daarbij, aldus het bisschoppelijk communiqué, ge steund door de meeste bisschoppen in de wereld. Het communiqué laat echter weten, dat de paus „met volle belangstelling en met welwillendheid en begrip heeft geluisterd naar de uiteenzettingen van de kardinaal over de Nederlandse situatie en over de zorgen van het episcopaat". Drs. J. Th. J. van den Berg, redac teur van het 'Limburgs Dagblad', NEW YORK/LONDEN (Reuter) Het augustusnummer van het Ame rikaanse blad „Ladles Home Jour- mal", waarin een dreigende breuk in het huwelijk van de Britse Prinses Margaret wordt gesuggereerd, zal niet in Engeland worden verspreid, j In New York deelde een woordvoer- der van het blad gisteren mee, dat i dit besluit genomen was wegens be- j zwaren van de koninklijke familie, j die de Engelse verspreiders van het blad via een advocaat had laten we ten dat zij het bewuste artikel .schokkend en onsmakelijk" vond en dat de verkoop van het blad in En- I geland „haar misnoegen zou wek- I ken". De koninklijke familie zou volgens Ma teea-schandaal Het Spaanse hooggerechtshof heeft gisteren de na men bekendgemaakt van twee oud ministers die zijn beschuldigd in ver band met het grote Matesa-schan- daal. Het zijn Juan Jose Espinosa San Martin, oud-minister van Finan ciën en Faustino Garcia-Monco, oud-minister van Handel. Zij worden beschuldigd van nalatigheid by het beheren van overheidsgelden. Duits-Pools overleg De bespre kingen tussen West-Duitsland en Po len over normalisering van de betrek kingen zullen op 10 september wor den hervat. Dit is gisteren meege deeld door de woordvoerder van de Westduitse regering, Conrad Ahlers. die eraan toevoegde dat er goede hoop bestaat dat binnen afzienbare tfjd een overeenkomst zal kunnen worden gesloten. De bondsregering juicht de „geweldige vooruitgang" toe, die bU de tot dusver gevoerde besprekingen is geboekt. LA PAZ (Reuter) De oudste zoon van de Boliviaanse president Alfredo Ovando is woensdag om het leven gekomen toen het gevechts vliegtuig waarin hij zat ongeveer 300 km ten noorden van La Paz neer stortte. Hij werd al sinds woensdag middag vermist in een gebied waar guerrillastrijders van het „Nationale Bevrijdingsleger" opereren. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. De 21-jarige Mercelo Ovando, tweedejaars student aan de techni sche hogeschool in de Boliviaanse hoofdstad, maakte in een „Mustang P-51", die bestuurd werd door de adjudant van generaal Ovando, ka pitein Maldonado, een vlucht boven het gebied van Teoponte. Hy hoopte er sporen aan te treffen van de guerrillastrijders die onlangs twee j Westduitse technici ontvoerden en j hen vrijlieten in ruil voor tien poli tieke gevangenen. Het toestel is neer gekomen in de Jungle vlak bij het Titicaca-meer. Ook kapitein Maldo- nado, die werd beschouwd als een van de bekwaamste piloten van de Boliviaanse luchtmacht, kwam om het leven. de zegsman aanvankelijk zelfs be zwaar hebben gemaakt tegen publi- katie van het artikel in de Verenig de Staten, maar dit hebben laten varen nadat de toon van het stuk was verzacht. In Londen verklaarde Prinses Margarets persagent, majoor John Griffin, dat er alleen een ..in formeel verzoek" was gericht aan de wederverkopers van t blad „om na te gaan of dit nu wel een geschikt artikel was voor publikatie". Er was volgens hem „geen sprake van druk- uitoefening". Gewoonlijk worden in Engeland maandelijks vijf- tot tien duizend exemplaren van .Ladies Hoem Journal" verkacht op een to taaloplage van zeven miljoen. De komst van het augustusnummer was vertraagd door de havenstaking, maar de tijdschriften worden nu op geslagen in de magazijnen der we derverkopers. Volgens het gewraakte artikel be derven Prinses Margaret en haar man Lord Snowden vaak de stem ming op feestjes, en maken ze er een gewoonte van elkaar in het open baar grof te bejegenep. Een „LordX" zou hebben opgemerkt, dat de arro gantie van de prinjes en de grofheid van Lord Snowdon jegens haar hem „deden huiverden bij de gedachten hen beiden of een van hen weer in zyn te hebben". LOS ANGELES (Reuter) De kroongetuige in het proces-Manson. de 21-jarige Linda Kasabian, onthul de gisteren voor de rechtbank, dat Manson haar op de avond van de tiende augustus vorig jaar (de dag waarop de rijke supermarkteigenaar La Blanca en zijn vrouw Rosemary werden vermoord) letterlijk het mes op haar had gezet en haar had bevolen een mannelijke kennis van haar „de strot af te snijden. „Man son gaf mij een zakmes en zei hoe ik het moest doen", aldus Linda. Ze gaf niet veel bijzonderheden over deze man. Hij zou een toneelspeler van .Arabische of Joodse afkomst" zijn. Ze had hem leren kennen toen hij haar een lift gaf. Manson had haar een mes gegeven toen zij met twee andere leden van de commune naar het huis van deze man reden, die het achtste slachtoffer van de Manson-bende moest worden. Linda had onderweg gezegd: „Ik ben niet als jij, Charlie. Ik wil niemand do den". Bij het flatgebouw aangekomen, was Linda met de twee anderen uit gestapt. Manson was weggereden. Zij had hen met opzet naar een ver keerde flat gebracht. Toen op haar kloppen door een man was openge daan, had zij gezegd: „Sorry ik ben verkeerd". Haar metgezellen, die zich in de gang om een hoek verborgen hadden gehouden, had zij verteld dat zij verkeerd waren. Daarna hadden ze het gebouw verlaten, aldus Lin da. Zij voegde eraan toe, dat zij de' volgende dag had besloten de com mune te verlaten. Uit angst voor haar leven was zij toch maar ge bleven. Op een vraag van de openbare aanklager, Bugliosi, deelde zij mee in de jaren 1965-1969 ongeveer 50 maal lsd te hebben gebruikt. De ver dediging wist te voorkomen, dat zjj zou verklaren gezien te hebben dat ook Manson lsd gebruikte. ATHENE (AP) Het Griekse ministerie van Oudheidkunde maakt bekend, dat men de samenstelling heeft kunnen nagaan van de verf, die door de oude Egyptenaren dui zenden jaren geleden werd gebruikt, en die zo goed was dat de schilde ringen door de eeuwen heen niet verbleekt zijn. Namens het ministe rie heeft dr. Salech Achmad Salech verklaard, dat een groep chemici met behulp van de modenste rönt genapparatuur groene en blauwe verflagen drie jaar intensief heeft „doorgelicht". Aon de hand vain de resultaten heeft men kunnen vaststellen dat de basis van de verf heeft bestaan uit een deel koperoxyde, een deel oalciumoxyde en vier delen siliconen- oxyde, die gezamenlijk in bijzonder hete ovens werden gemengd, dan tot fijn gruis werden verpulverd en ten slotte vermengd met eierdooier en gom. Het op die manier verkregen pro- dfukt, dat tegenwoordig zeer duur zou zijn om te vervaardigen, kan een temperatuur doorstaan van 1000 gra den celsius en door de meeste zuren, die men thans in de wetenschap kent en gebruikt, niet worden op gelost. ADVERTENTIE klassieke en moderne modellen, wij hebben reeds ringen vanaf f49,75 p. p. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. TEL. 26679 schreef voor de GPD het volgende commentaar op het communiqué, over kardinaal Alfrinks gesprekken in Rome: De deuren in Rome zijn na afloop van het bezoek van kardinaal Al frink niet definitief achter hem dicht geslagen. Het gesprek over de celibaatskwestie zal, waarschijnlijk nog voor de bisschoppensynode van 1971 in Rome begint, worden voort gezet. Ieder, die de discussie over de moeilijkheden rondom het celibaat heeft gevolgd, zal zich herinneren dat de bisschoppen van Nederland in tegenstelling tot bepaalde groepen als „Septuagint" hebben gekozen voor de „lange weg" naar aar /aar- ding van de Nederlandse opvattingen over het celibaat: vrije keuze, toela ting van gehuwden tot het ambt en herstel in het ambt van gehuwde uit getreden priesters. Wie nu het perscommuniqué van de Nederlandse bisschoppen leest over kardinaal Alf rinks gesprekken in Rome, kan zich in gemoede af vragen wat eigenlijk het verschil is tussen de „lange weg" en de „geslo ten deur". Natuurlijk: het gesprek mag wor den voortgezet, maar er ïykt de nog al vaste voorwaarde aan te zijn ver bonden, dat er niet met zoveel woor den gevraagd mag worden om vrij heid voor het celibaat, noch in Ne derland, noch waar ook elders. Als dat gebeurt, zo maakt het commu nique duidelyk, dan gaat de deur onherroepelijk dicht. Het enige waarover hardop gepraat mag worden, is de mogelijkheid die Paus Paulus in zyn brief van 2 fe bruari aan de kardinaal-staatssecre taris heeft geopend: dat „gehuwde mannen van rijpere leeftijd tot pries ter worden gewijd om daarmee aan uitzonderlijke situaties tegemoet te komen". Wat zijn „uitzonderlijke situaties"? Gaat het hier om situaties zoals in Nederland, waar de geestelijke nood die het celibaat veroorzaakt, naar ons inzicht noopt tot speciale maat regelen? Of gaat het veeleer om uitzonderlijke situaties als in gebie den in Afrika, waar de nood aan priesters zo hoog is gestegen, dat de bediening van het ambt zelf in ge vaar is? Uit alles kan worden opge maakt, dat alleen deze laatste situa ties door de paus, en dan nog node, als uitzonderlijk worden beschouwd. Wachten Voor hen, die in ons land hebben gehoopt op een bevrijdende bood schap van de bisschoppen, kan dit communiqué niets meer zyn dan een bittere teleurstelling, zowel priesters WASHINGTON (AP) De Sowjet-Unie heeft dinsdag het proefmodel van een ruimteschip gelanceerd van waaruit de aarde met atoomwapens onder vuur kan worden genomen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt Het ruimteschip maakte na een omloop rond de aarde, die 90 minuten duurde, een landing in het gebied nabij het Aral-meer, waar ook de lancering had plaats gevonden. Het ruimtevaartuig heeft van de Amerikanen de naam ..FOBS" (frac tional orbital bombardment system) gekregen. Een woordvoerder voor het Penta gon (ministerie van Defensie) noem de de lancering van het ruimtevaar tuig „een nieuw bewijs voor het I voortduren van het Russische pro gramma voor de ontwikkeling en oe- proeving van strategische wapens". De vorige Russische proef met een dergelijk wapen, werd in september van het vorig Jaar gedaan. Sinds 1967 wordt eens per jaar een proef genomen. In dit geval waren stuk ken van de draagraket in enige ba nen om de aarde gekomen, waarvan de hoogte varieert van 210 tot 145 km. Enige resten vlogen nu nog re gelmatig over Amerika. Volgens de Amerikaanse woord voerder zou het Russische ballisti sche projectiel kunnen worden uit gerust met een kernlading van drie megaton. Het wapen zou niet al te precies kunnen worden gericht, waar door het waarschijnlijk in geval van oorlog zou worden gebruikt tegen vliegvelden. De Verenigde Staten houden zich niet bezig met de ont wikkeling van een dergelijk ruimte vaartuig. zo werd donderdag nadruk kelijk door de woordvoerder ver klaard, die er op wees dat de vroe gere minister van Defensie, Robert McNamara dit reeds in een rede in 1967 had gezegd. De FOBS wordt bechouwd als een minder doeltreffend wapen dan de intercontinentale raketten, omdat het een geringere lading aan atoom va- pens kan vervoeren. in nood. ais mensen die met hen solidair willen zijn, moeten nu weer wachten tot 1971 als de bisschoppen synode bijeen komt. Ook dan echter is het nog steeds zeer de vraag of er open en voluit gesproken kan worden over het celibaatsprobleem. De teleurgestelden moeten er ernstig rekening mee houden, dat ook dan alleen gediscussieerd mag worden over de mogelijkheid, die de paus zelf heeft open gelaten, „voor uitzonder lijke situaties". Gezien deze stand van zaken, overigens niet alleen in Rome maar ook binnen het wereldepiscopaat in het algemeen, kan men desondanks niet anders dan respect hebben voor het optreden van kardinaal Alfrink, die blijkbaar toch kans gezien heeft de paus zover te brengen, dat hy het gesprek niet meer bij voorbaat uit sluit. Dat is al meer dan in een recent verleden mogelijk was. Voor de vele ongeduldigen in Nederland, en onzes inziens terecht ongeduldi gen, zal dit echter een schrale troost zijn. Rechter wordt berecht De guer rillastrijders, die dinsdag j.l. in Mon tevideo de 40-jariga rechter Daniel Pereyra Manelli hebben ontvoerd, hebben gisteren laten weten, dat hij langer zal worden verhoord dan aan vankelijk de bedoeling was. Kenne lijk vormt dit kruisverhoor een in leiding tot een „proces". De rechter wordt ervan beschuldigd dat hij heeft meegewerkt aan „illegale processen" tegen aanhangers van de verzetsbe weging in Uurquay en medeverant woordelijk is voor martelingen van de betrokkenen. (Van onze correspondent). HONGKONG (GPD) Op de Chinese scholen weten ze het, dat Mao behalve de „grote leider en gro te roerganger" ook de „grote leraar' is. Leerlingen krijgen niet alleen les. maar geven het elkaar ook. De „cul turele revolutie" heeft immers gepre dikt, dat de kinderen van de onder wijzers moeten leren en de onderwij zers van de kinderen. Zitten blijven is uit de tyd, want dat hoort bij het „kapitalistische onderwijs". In de va kanties trekken leerlingen en onder wijzers naar het platteland om de boeren te helpen en van hen te leren. Schoolvoorbeeld van deze onder wijsvernieuwing is de „Rode-Fakkel- school" in Kanton, waar arbeiders ingevolge Mao's richtlijnen de lei ding hebben overgenomen. Zes fa brieksarbeiders hebben daar hun in trek genomen en zien er op toe dat organisatorisch alles goed loopt en de regels van Mao Tse-toeng als basis van het onderwijs niet worden verwaarloosd. Samen met onderwijzers en solda ten van het „volksleger" vormen zij het revolutionaire comité. Kame raad-voorzitter Wang: „De kinderen moeten geestelijk en lichamelijk zo worden geschoold, dat ze opgroeien tot harde werkers, die zich bewust zijn van de communistische waar den". Tachtig procent van het onder wijs moet zijn gericht op vakbe kwaamheid, twintig procent op po litieke vorpüng. Wat dat laatste be treft: de kinderen krijgen per dag een uur les in de geschriften van Mao Tse-toeng. Op de „Rode-Fakkelschool" zitten 1500 leerlingen, die les krijgen van vijftig onderwijzers, Het is een lagere school met zes klassen, waaraan bij wijze van proef een driejarige voort gezette opleiding is toegevoegd. Alle vakken worden tegenwoordig gegeven ln het „hoog-Chlnees", waarmee China, na duizenden Jaren één schrift te hebben gehad, nu ook één taal heeft. Daaraan worden acht les uren per week besteed. Voor het ove- rige staan op het lesrooster zes uur rekenen veep. wiskunde, vier i landbouwkunde en (vanaf de zesde klas) twee uur Engels. Per week wordt één uur praktisch werk ge daan, met materiaal uit de fabriek van de arbeiders die een oogje in het zeil houden. De kinderen houden de lokalen zelf schoon en repareren zo nodig beschadigde banken etc. In de kiene werkplaats staan jongens en meisjes naast elkaar te knutselen. De laatste tyd wordt ook veel aan dacht besteed aan gymnastiek en an dere lichamelijke activiteit. Kinderen uit de hogere klassen doen vrije oefeningen en excerceren met hou ten geweren. De kinderen raken al vroeg ver trouwd met het maoïstische systeem, via de kleuterscholen. Op een kleu terschool van een naaimachinefa- briek in Kanton voeren kinderen geschminkt en al toneelstukjes op: ,,De bevrijding van Taiwan" of „Het lyden van de boeren onder de grootgrondbezitters". De kleine ac teurs houden het rode boekje van Mao stevig vast. De allerkleinsten, die worden verzorgd door oudere vrouwen, liggen in bedjes of zitten op schommelstoeltjes. Vader en moeder moeten in hun vrije tijd Mao bestuderen, want, zo- Kinderen uit Kanton voeren een toneelstukje op. als de voorzitter van de revolutionai- de comité van de fabriek zegt: „Het is belangrijk dat Mao's ideeën ons doen en laten bepalen". Dit comité van 21 personen heeft de leiding over de fabriek. Besluiten worden collec tief genomen, in het besef dat „we ons best oden deregels van Mao Tse- toeng in praktijk te brengen en het bedrijf zo goed mogelijk te leiden. Ook wy moeten een bydrage aan China's revolutie en de wereldrevolu tie leveren".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9