EEN GROTERE INIMUM- ONEN VERHOGING LIEFDESDRAMA IN AMSTERDAMS CAFE Vondeling ziet niets in de KVP Woningen voor helft om speciale redenen leeg Classen deiner Geen kort geding in zaak van groeten Derde lid van DS 70 in Kamer geringspartijen en minister houden been ard Pasma klaar Katwijk Buffetjuffrouw neergestoken Advies uwerij haalt enoord r Frankfurt Kamer akkoord met betere bijstand voor slachtoffers van bezetting PRIJZEN USD AO intlL WW LClOtCB DAOKU!> PAOINA T 3AAG (GPD) Als volgen- dinsdag, zoals tie verwachten de Eerste Kamer akkoord t de voorstellen van minis- hrink van Sociale Zaken om imumloon op te trekken, zal met terugwerkende kracht ili j.l. gebracht worden op per week. Dit is een verho- bijna 4 gulden. Een poging PvdA om het bedrag op f 160 [en. mislukte gisteren in de Kamer. Ook mislukte een om de leeftijd van werkne- a&rvoor deze regels gelden, sr te leggen dan de door mi- oolvmk voorgestelde 23 jaar euwe regeling zal vijf weken (kondigen ei*van in de sfcaaits- van kracht worden. Dat be- HAAG ANPi De van de leerlingen bij het basis- en kleuteron- per 1 augustus vergt 800 zers en ongeveer 550 kleu- Over het algemeen eze onderwijskrachten wel zijn. Hier en daar kun- svenwel spanningen op- bestaan er nog wel klassen er dan 40 leerlingen, maar ld heeft een onderwijzer of •idster in ons land 31,5 kin- as. Met ingang van 1 augus- m deze gemiddelden dalen tot ivelijk 30,5 en 32 a 32.5 /IJK AAN ZEE Gerard de stoere Noordwijker, staat fedstrijdleiding van het ten- ooi in Katwijk aan Zee hoog d. Niet dat men hem nu di als toernooiwinnaar al is lemaal niet onmogelijk werkt zijn partijen door- ael af. en was zijn snelle winst op pyker Loek Verhees voor het iek VerdoesMijntje Guyt le wedstrijdtafel in het knus- e waar de planning van de den geschiedt, een opluch- ek Verhees werd door Pasma, moedig en technisch stellig ïverdienstelijk verweer, met -6 naar de kleedkamer ver- De Katwyker commentari- elf zijn snelle nederlaag als Conditie, daaraan schort het wel duidelijk bij mij. Tel- ik de puntjes hard nodig ik gewoonweg niet dat ex- je opbrengen en de vele dou- spijt, gingen vrijwel alle naar Pasma". de wedstrijdleiding was gis- iet gelukkig. Van de vele he- jen, die een toeschouwer de ing ontlokte: „Het lijkt wel hier ook een gentlemens- bben", werden driekwart in beslist. Asselbergs sr. en oreman namen bijzonder veel hun zege. Asselbergs sr. el vlugger klaar zijn met te der Koppelle, maar die bood geschoeid op dezelfde leest Voetbal Het Eindhovense PSV heeft in een vriendschappelijke wed strijd gisteravond in Roosendaal, een 30 overwinning behaald op de tweede divisieclub RBC. Devrlndt (2 x> en Schmidt-Hansen scoorden de Eindhovense doelpunten. Voetbal Het B-elftal van ADO heeft gisteravond in het Haagse Zuiderpark gelijkgespeeld tegen het eerste elftal van RCH. De einduit slag was 22. tekent overigens dat de uitbetaling vanaf 1 juli is gewaarborgd, zodat er een nabebaiing over de periode 1 juli tot begin september, de datum van de vermoedelijke inwerkingtre ding aal moeten worden verricht. De verhoging van het minimumloon en de verlaging van de leeftijd met een jaar betekent voor het bedrijfsleven een kostenstijging van 0.5 tot 3 pro cent. Vooral bedrijven met veel jeug dige werknemers en veel vrouwelijk personeel zullen hiervan de lasten ernstig voelen. De verwantschap die bijstandsuitkeringen bestaat zal voor er tussen het minimumloon en de het rijk een hogere uitgave van on geveer 12 miljoen gulden betekenen. PvdA - woordvoerder Van Lier, te ruggekeerd van een vakantie in Spanje, stelde dat elk bedrag dat onder de 160 gulden zou liggen, voor de minimumloon-trekkers een rela tieve achteruitgang zou zijn. Hij vond dat deze groep gelijk moet meedelen in de welvaartsstijging en niet de sluitpost van de inflatiebe- strijding mag zijn. Niet gevoelsmatig Voordat minister Roolvink uiteen kon zetten dat dit het uiterste is waartoe men op dit moment kan gaan, verdedigde A.R.-kamerlid Boersma mede namens KVP en CHTJ het, standpunt van de regering. De heer Boersma waarschuwde ervoor deze zaak niet alleen gevoelsmatig te beoordelen. Dan is een bedrag dat enkele tientallen guldens hoger ligt waarschijnlijk nog be laag, meende hij. Wat een verlaging van de leef tijd betreft, meent hij dal er niet vooruitgelopen moet worden op be raad over cao's tussen werkgevers en werknemers. Minister Roolvink zette heel uit voerig uiteen dat thans tot het uiter ste is gegaan. Het. nog meer verho gen van het bedrag kan het gehele sociaal-economisch stelsel aam het wankelen brengen. Bovendien kan de werkgelegenheid er ernstig schade van ondervinden, omdat tal van be drijven met veel jeugdig en vrouwe lijk personeel in moeilijkheden kan komen. De kamer verwierp tenslotte een motie van de socialist Van Lier, waarin deze vroeg de uitkering vol gens de arbeidsongeschiktheidswet en de werkloosheidswet zodanig op te trekken dat deze in feite nooit lager zijn dan het minimumloon. Minister Roolvink en met hem de meerder heid van de kamer kon de gevolgen daarvan nu niet overzien. Wel toonde de minister zich bereid om eventueel de sociale verzekeringsraad en de SER nog eens te laten bekijken of het minimumdagloon, dat de basis voor deze uitkeringen is. verhoogd kan worden. AMSTERDAM (GPD) De 23-1 sprak korte tijd met haar. Ook toen i dat mejuffrouw Logger jarige mejuffrouw I. Logger uit dei"1"* h« weer en«e bedreigingen, lag te bloeden" maar op advies van andere aanwezi- hoofdstad is gisteravond om acht uur j ?en verlict hy het café Korte t(jd met een broodmes doodgestoken door haar vroegere vriend, de 38-jarige M. R. M. Vanuit een cafetaria heeft de man de politie gebeld en heeft op het bureau een bekentenis afgelegd. M. had enige keren een verhou ding gehad met mejuffrouw Logger, die in een café aan de Frederik Hen drikstraat in oud-West aan het buf fet werkte. Even zovele malen was die verhouding verbroken, ook nadat zij een kind van de man verwachtte. De man wilde de verhouding voort zetten maar toen het meisje daartoe niet over te halen was, bedreigde hij haar enige keren. later kwam hij abrupt het café „O sole mio" genaamd weer binnen en stak het meisje een broodmes in de hartstreek. Hij holde het café uit en belde vanuit een nabijgelegen cafe taria de politie met de mededeling dat hij ervoor verantwoordelijk was Gisteravond stapte hij het café binnen waar zij aan het werk was en (Van onze correspondent) De inmiddels door cafébezoekers gewaarschuwde GGD bracht haar over naar een ziekenhuis maar bij aankomst overleed zij. Zij was tweeëneenhalve maand zwanger. M. werd aangehouden in de cafetaria van waaruit hij had gebeld. Prins Claus en minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Roolvink hebben gisteren in het Johan de Witthuis als eersten één gulden twintig neergeteld voor d-e serie bijzondere zegels door de Nederlandse hartstich ting in samenwerking met de PTT uitgegeven. De start van deze speciale post zegel-actie werd een sportieve de monstratie: ter illustratie van een door mevr. dr. P. G. M. Schrama, hoofd van de bedrijfsgeneeskun dige dienst van de PTT gehouden inleiding over ..bestrijding bewe- j gingsarmoede"gaven de prins, een beetje de minister en de ontwerpster van de hart zeg els"mevrouw Marthe Röling een nummertje sprinten weg op een zgn. f iets-ergometer, die de arbeidsinspanning van het hart registreert. Op de speciale serie zegels (kleuren: hard-geel, -rose en -groen) is een bloedend hart af gebeeld dat de vitale betekenis van hart en bloedvaten symboli seert. De postzegels, die verder het opschrift „Uw hartuw leven" dragen, zijn verkrijgbaar in waarden van 12, 25 en 40 cent met toeslagen van resp. 8, 10 en 20 cent. DEN HAAG (GPD) De voor zitter van de Partij van de Arbeid, dr. A. Vondeling, zal een voorstel uit ilbergs sr., manoeuvreren met I zÜn partij om de breuk met de KVP skozen netaanval. Asselbergs t€ herstellen, niet steunen tenzij zich net iets constanter en won ■6. 61, 9—7! Jaap Koore- heerste de strijd tegen Assel- na een snel verloren eerste 6) volkomen, maar zijn type agt nu eenmaal meer tijd om te realiseren. Asselbergs wist al na enkele spellen in de set niet meer hoe hij diende issen om Kooreman de baas n. Het gemis aan een spel de werd ook zienderogen ter. otte verdient Roovers een lent voor de wijze waarop hij lurg, technisch beter, naar salniettemin geheide neder- erde: 6—2, 3—6, 6—4. IKFURT (ANP» —Europees «der FeU enoord zal op 13 ok- Frankfort in t Waldstadion frlendschappelijke wedstrijd tegen een combinatie van de van Eintracht Frankfurt en Offenbach. De kosten van btrljd (100.000 mark) zullen worden door een Duitse rt). etto-recette van de wedstrijd to sport in Frankfurt ten In deze partij belangrijke veranderin gen zouden voltrekken, zoals een ver breking van de huidige samenwer king met de VVD. Vooralsnog wil geen enkele KVP- er dat en daarom is er volgens dr. Vondeling niéts nieuws aande markt. Hij gelooft ook niet. zoals hij gister avond voor de televisie liet blijken, dat de voorzitter van het gewest Gelderland van de Partij van de Arbeid, de heer A. Staneke, die het Initiatief heeft aangekondigd tot 1 DEN HAAG (GPD» Het korte I geding tegen de staat van de sol- j daat die weigert te salueren, gaat J morgen niet door. Vandaag is na- j melijk afwijzend beschikt op het gra- tieverzoek van de soldaat, waarmee I tevens de rechtsgronden zyn komen te vervallen op grond waarvan ad- vocaat mr. P. C. de Graauw de in- 1 vrijheidsstelling van zijn cliënt haid I willen eisen. DEN HAAG (GPD» DS'70 de De dagvaarding tegen de staat was nieuwste fractie in de Tweede Ka- erop gebaseerd dat de soldaat in af- j mei-, de van de PvdA afgescheiden herstel van de vrede met de KVP. veel steun zal krijgen. Van een gewijzigde opstelling van wachting van een beslissing op zijn groepering, de KVP zou volgens dr. Vondeling gratieverzoek in preventieve hech- DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is zonder discussie akkoord gegaan met een verbetering van de bijstandsregeling voor de slachtoffers van de bezetting. De regeling, voor gesteld door staatssecretaris Van der Poel (CRM) zal met name de positie van de Joodse vervolgden, die lij den aan het concentratiekampsyn droom. verbeteren doordat onbillijk heden en formaliteiten bij de behan deling van hun aanvragen voor hun bijstandsuitkering worden weggeno men. Het Joods maatschappelijk an twee tot drie le- heeft over die formaliteiten werk nogal bijvoorbeeld sprake zijn als deze party een gisteren door de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer voorgestelde verbetering van het minimumloon tot 160 gulden per week, had gesteund. Zou het congres van de PvdA evenwel toch tot her stel van de betrekkingen met de KVP besluiten, dan verbind dr. Von deling daaraan geen consequenties als party voorzitter. r,Ik zou een dergelyk voorstel on der gegeven omstandigheden bestre den", zei hy, „maar my er by neer leggen. Het gaat tenslotte om een zakelyk meningsverschil". tenis werd gehouden ondanks het feit dat het tegen hem uitgesproken vonnis reeds In kracht van gewysde was gegaan. En volgens het militaire strafrecht is preventieve hechtenis alleen mogelyk zolang het proces duurt. Nu echter vandaag op het gratie verzoek een afwyzende beslissing is afgekomen, is de preventieve hech tenis automatisch opgeheven en is de tenuitvoerlegging van de gevan genisstraf begonnen. Rechtsgronden voor een eis tot invryheidsstelling bestaan daardoor niet meer. den uitgebreid. Mevrouw S. van Vee- i geklaagd Voorts zullen vervolgden, nendaal uit Eindhoven is gistennid- d*e *n het buitenland wonen, onder dag geïnstalleerd als lid van de Twee- de groepsregeling worden gebracht, de Kamer Aanvankelyk was ze lid «*1 een betere beroepsmogelykheid van de Party van de Arbeid, maar worden geschapen en wordt de kor- Wat zal er gaan gebeuren met de prijzen, nu de nieuwe regels van minister Nelissen van Econo mische Zaken per 1 augustus van kracht worden? Er zullen geen verontrustende gevolgen voor het besteedbaar inkomen van de werknemers zijn, verwacht de vakbeweging. Want, zo redeneert zij. hoe duurder alles wordt des te meer reden is er om de lonen automatisch mee te verhogen. Die mogelijkheid bieden zoals bekend de geïndexeerde arbeidscontrac ten. Zij vormen een sterk wapen van de vakbeweging tegen de eventuele neiging van de onder nemers om, ondanks de centraal gedane toezeggingen aan de mi nister. toch buiten hun boekje te gaan. De Economische Controle dienst zal dan eerst moeten heb ben vastgesteld of er van overtre ding van de nieuwe prijsgedrags- regels sprake is, als het om ver hogingen gaat, die ais „externe kostenstijgingen" worden ver kocht. maar in feite verboden zijn. Voor dat soort overtredingen is er geen controle vooraf, maar achteraf. Ondernemers moeten zich uiterlijk een dag na 't door voeren ervan aanmelden bij het departement, waarna de controle dienst ze gaat toetsen op rede lijkheid. Blijkt de ondernemer te hebben gesmokkeld, terwijl hij eerst voorwendde ach aan de spelregels te houden, dan kan er achteraf pas worden ingegrepen. De vraag is nu maar hoe effec tief de controledienst kan wer ken. Mocht de achterban van de werkgeversorganisaties moeilijker in de hand te houden zijn. dan de centrale afspraken kunnen ga randeren, dan doemen er onmid dellijk problemen op. Het gaat erom hoe die meldplicht in de praktijk zal uitpakken. Die plicht op zichzelf zal al aan controle onderhevig moeten zijn, waarna dan nog eens moet worden be zien of die melding al dan niet aanleiding geeft can achteraf corrigerend op te treden. De mi nister is ervan uit gegaan dat iedere ondernemer, die andere dan de exact omschreven externe kostenstijgingen overweegt, dat een maand voordat de artikelprijs omhoog zou gaan, aan het depar tement komt melden. Lang niet iedereen heeft daar vertrouwen in. Bovendien kan het daarbij gaan om goederen die voor de eerste levensbehoefte misschien niet zo veel betékenis hebben, maar voor de aanschaf of ver vanging van meer duurzame ge bruiksgoederen bijv. wel. Ofschoon men niet op voorhand mag veronderstellen, dat bepaal de ondernemers zullen doen wat zij kunnen om toch aan hun trek ken te komen, is het op zijn minst twijfelachtig dat. het hele be drijfsleven een lijn trekt en „de grootst mogelijke gematigdheid" betracht, zoals één van de onder nemersorganisaties het uitdrukte. Het Consumenten Contactorgaan heeft in de prijzenoverlegcom missie onverbloemd van die twij fel blijk gegeven. In de eerste plaats heeft de minister, ondanks zijn nieuwe beleid, geen enkele greep op de externe kostenfac toren ('t buitenland speelt daar de hoofdrol in) maar daar komt nog bij dat het ambtelijk appa raat de consequenties van die meldplicht snel en adequaat moet kunnen verwerken. Met de op timale medewerking van het be drijfsleven is het vorig jaar niet zo best gesteld geweest.. Hoe de sfeer zal worden als ook het kli maat voor btw-afrondingen naar boven gunstig is, moet nog maar worden afgewacht. Voor het geval het mis mocht lopen, heeft minister Nelissen het voorbehoud gemaakt, dat hij zijn beleid onmiddellijk met nieuwe maatregelen kan aanpassen aan de nieuwe situatie. De prijzen- overlegcommissie kan daartoe on middellijk bijeen worden geroe pen. Dat is tenminste iets, maar vol doende is het niet. Wil de strijd tegen de geldontwaarding aan het prijzenfront pas goed succes hebben, dan zouden er ook maat regelen in het kader van het me dedingingsbeleid moeten komen. ze had deze party al enkele maan den voor haar benoemd verklaring tot kamerlid verlaten. Na haar installatie door voorzitter Van Thiel, bood de fractievoorzitter van DS'70. de heer Goedhart, haar een boeket bloemen aan. Vervolgens legde ze een verklaring af van de dag geïnstaleerd als lid vand e Twee reden van haar uittreden uit de PvdA en het zittingnemen voor de groep DS'70 in de Kamer. tingsregeling vereenvoudigd. De verbeteringen zyn bedoeld als overgangsmaatregel naar een geheel nieuwe regeling. Naar bekend heeft de Kamer zich eerder dit jaar door aanvaarding van de motie-Voogd (PvdA) uitgesproken voor een aparte pensioenregeling voor de vervolgden. Staatssecretaris Van de Poel heeft een onderzoek naar de financiële consequenties van een dergeiyke pensioenregeling toegezegd. Om nog maar te zwijgen van een gecoördineerd Europees prijsbe leid. Want de invloed van de stij gende landbouwprijzen op de kos ten van levensonderhoud, nu een externe factor die voor doorbere kening in aanmerking komt, is beslist niet te verwaarlozen. Wat daarvan op de markten wordt verhandeld staat bovendien bui ten iedere controle. Want ook daar houdt de macht van de mi nister op. DEN HAAG <ANP> Van de in totaal 39.500 voor bewoning geschik te gewone woningen, die op 1 okto ber van het vorige jaar leeg stonden, was voor 44 procent van de geval len een speciale reden op te geven. Aldus nadere gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat in maart j.l. het bovengenoemd aan tal leegstaande woningen bekend maakte, waaraan toevoegend dat 12.900 vier maanden of langer leeg stonden. Er stonden 3570 woningen leeg, ondanks het feit dat zy reeds ver huurd of verkocht waren; 1900 daar van omdat de toekomstige bewoners aan hei verbouwen waren, de overige 1670 omdat zy nog bezig waren met het opknappen of schoonmaken van de woning die zy in een aantal ge vallen nog maar kort tevoren had den gehuurd of gekocht. 3370 van deze woningen waren oude (reeds be woond geweest zynde) woningen, 200 nieuwe (die nog nimmer bewoond zijn geweest). 1800 woningen stonden langdurig leeg, omdat daarvoor moeilijk een huurder of koper was te vinden ge zien de prys in verband met de grootte of de outillage van de wo ning; 1150 van deze woningen wa ren „oude" (reeds bewoond geweest zynde woningen), 650 nieuwe wonin gen (die nog nimmer bewoond ge weest waren). Tenslotte stonden 330 vrijwel uitsluitend oude wonin gen leeg vanwege erfeniskwesties en dergelyke. Van de overige 7200 langdurig leeg staande woningen (byna 6100 oude en ruim 1100 nieuwe) bleek by na vraag by de gemeentebesturen niet vast te stellen waarom zy zolang leegstonden, aldus het CBS. Ziet men naar de aard van de woningen die vier maanden of langer leegstaan, dan blykt volgens het CBS dat sprake is van 7700 huur woningen, waaronder 1100 woning wetwoningen, en 5200 koopwoningen. Van de genoemde 7700 huurwoningen was: 80 pet reeds bewoond geweest en 20 pet nog nooit; 56 pet gebouwd voor 1930 en 37 pet na 1945; 49 pet een gezinshuizen en 51 pet flats en eta gewoningen; 56 pet met een huur van f 100 of minder per maand; 40 pet met een huur van f 100 t/m I 300 per maand; 4 pet met een huur bo ven f 300 per maand. De overeenkomstige cyfers voor de 5200 koopwoningen zyn: 91 pet reeds bewoond geweest en 9 pet nog nimmer; 57 pet gebouwd voor 1930 en 31 pot na 1945; 85 pet eengezinshuizen en 15 pet flats en etagewoningen; 32 pet met een vraagprijs van minder dan 25.000; 55 pet met een vraagprys van f 25.000 t/m f 75.000; 13 pet met een vraagprys van meer dan f 75.000,—. Uit deze cyfers valt af te leiden, dat de langdurige leegstand voor ruim de helft (7300 woningen) be staat uit vóór 1930 gebouwde, over wegend goedkopere woningen, die waarschyniyk wegens gebrek aan wooncomfort minder in trek zyn. Het onderzoek geeft aanwyzingen in deze richting, daar 21 pet van de lang durig leegstaande woningen wordt verbouwd, terwyi voor de 3570 wo ningen waarvoor reeds een koper of huurder is gevonden dit percentage zelfs 53 bedraagt. De overige langdurig leegstaande woningen '5600» zyn na 1930 ge bouwde, overwegend duurdere wo ningen. waaronder ongeveer een derde dat nog nooit is bewoond ge weest. De meerderheid van de wo ningen is gebouwd na 1945 (plm. 4500) en doet voorzover de woningen reeds bewoond zyn geweest huurprij zen van gemiddeld f 150 en kooppry- zen van gemiddeld f 54.000. Bepaalt men zich tot de langdurig leegstaan de woningen die nog nooit bewoond zyn geweest, dan blykt dat de gemid delde huur en de daaronder begrepen huurwoningen f 200 per maand be draagt en de gemiddelde prys van de daaronder begrepen koopwoningen f 64.000.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7