Jong gezin uit huisje aan de Dwars- STP-Wlfl watering „Voor echte streek-VVV is veel werk te doen" Recreatie bij Dwarswatering Cambodja verliest duel om Kiri Rom LEIDSE HUISEIGENAAR J. VAN BENTEN BOOS OP HET GEMEENTEBESTUUR VAN LEIDERDORP SS» SECRETARIS VAN STREEKCOMMISSIE H. M. TROMP PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 JULI 1970 (DOOR CEES COMBEE) LEIDERDORP/LEIDEN Geen goed woord heeft de Leidse rijwielhandelaar J. van Benten (Doezastraat) over voor het Leiderdorpse gemeentebestuur. Hij voelt zich ernstig bena deeld door het onbewoonbaar verklaren van zijn drie woninkjes aan de Dwarswateringkade de nummers 3, 4 en 6 bij de Drie Gaten-brug. Nog erger is de Leidenaar verbolgen over het feit, dat zijn schoonzoon en dochter, de heer en mevrouw Slingerland-Van Benten, met hun twee kindertjes op straat zullen worden gezet als zij 15 augustus de woning niet vrij willig hebben verlaten. maten. Waarom zijn mijn woninkjes onbewoonbaar verklaard en de twee daarvoor gelegen van de heer Van Egmond nog niet? Die zijn veel slechter. De gemeente heeft voor de onteigening wel een bod gedaan. Be lachelijk laag: f4250, per huisje Daar ben ik niet ingetrapt Mijn eigendom ls ln totaal 150 m2 groot. Niet alleen de grond, waarop de pandjes staan, doch ook het ge deelte dijk daarvoor en een stukje water horen er bij. De Leidse rijwielhandelaar is vast van plan het been stijf te houden. Hij probeert nog van alles om ont ruiming te voorkomen op grond van de zinsnede uit het advies van de provinciale directie van de volkshuis vestiging aan Gedeputeerde Staten. Of hij succes zal hebben is een grote vraagin hoogste instantie is de on bewoonbaarverklaring goedgekeurd de termijn van ontruiming eindigde 15 augustus. Dat hy zijn dochter en schoon zoon één van die huisjes heeft toe gewezen vindt de heer V. Benten heel normaal en dat ze erin getrokken zijn zonder vestigingsvergunning ook. Als huiseigenaar zegt hij, heb ik het recht de wonnig aan wie dan ook te verhuren. De gemeente heeft dan niets anders te doen dan een ves tigingsvergunning te verlenen. Met spanning wacht hij nu de din gen af, die volgens het gemeentebe stuur van Leiderdorp, op 15 augus tus gaan gebeuren We zitten met deze gedesillusio neerde Leidenaar te praten in het rustiek aan het water gelegen en althans voor ons als leken knap gerestaureerde huisje Dwarswate ringkade 4. Beneden bevat het een leuk ingerichte zitkamer met keuken en een halletje en boven drie slaap kamertjes met (ruime i wasgelegen heid, waarin ook nog een douche zou worden aangebracht. Van twee van deze huisjes is h(j al eigenaar sinds 1957 en het derde kocht hij een jaar of twee geleden. Dwarsbomen Van Ben ten beslist: Toen ik ze kocht wist ik, dat er de nodige ge breken aan waren en dat ik ze be hoorlijk zou moeten laten opknappen om ze bewoonbaar te maken. Tc Heb ze gekocht om onder meer een rus tige plaats te hebben, waar ik mijn levensavond zou kunnen doorbren gen. Heerlijk aan het water. Je hoeft je huis maar uit te stappen en je kunt je vistuig uitwerpen en je kunt van hieruit zo met een bootje de plassen opvaren. Nu komen ze van de gemeente Leiderdorp je plannen dwarsbomen. Waarom hebben ze toen de huisjes te koop waren geen bod gedaan? Nu zeggen ze, dat dit gebied een agrarische bestemming heeft en dat er in de toekomst re creatie op zal worden bedreven, 'k Begrijp er niets van. 't Is gewoon willekeur. Wethouder C. Meerburg ziet er wat in en wil zijn plan door drijven. De studenten «roeiers) kun nen alles gedaan krijgen, doch een gewoon burger zetten ze de voet dwars. Meer dan erg! Op onze vraag of het gezin Slin gerland-van Benten een woonvergun ning heeft, antwoordt de dochter ad- rem: Neen We hebben het huisje, nadat het was opgeknapt, clandes tien betrokken. Natuurlijk met toe stemming van vader, die het pand no. 6 voor ons had bestemd. Dat zijn we nu inwendig geheel aan het res taureren. We woonden ln Leiden op twee kamertjes zonder sanitaire voorzieningen. Wat doe je als vader Je een huis aanbiedt? We kwamen van de hel in de hemel. Ingeschre ven staan we wel bij de gemeente Leiderdorp. Toen het in juli 1969 leeg kwam hebben we direct een vergunning aangevraagd. De heer Van Garderen wilde ons die niet ge ven. Toen zijn we er na de inwendi ge verbouwig zo maar ingetrokken. Wat er ook gebeuren mag. vrijwillig gaan we er niet uit. Dan maar op straat zetten! Afgewezen De heer Van Benten is tegen het raadsbesluit in beroep gegaan bij Ge deputeerde Staten, doch deze hebben 't afgewezen. Gronden: de woningen blijken inderdaad onbewoonbaar te zijn. De Leidse rijwielhandelaar verdiept in zijn papieren over deze zaak. Hij haalt er een schrijven tus senuit van de Directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de Provincie Zuid Holland, geda teerd 23 december 1969 Na enig zoe ken zegt hij: Op grond van de zin snede in deze brief „Bovendien blijft het de eigenaren vrijstaan om na de onbewoonbaarverklaring hun el- gendom, door aanwending van een economisch niet verantwoord geacht kostenbedrag. wederom in bewoon bare staat te brengen Aan het raadsbesluit tot onbewoonbaar verklaring zal slechts de feite lijke staat, waarin de opstal verkeert ten grondslag mogen liggen" ben ik IT ziet het resultaat. Ik heb het vier de huisje ook van de gemeente willen kopen om er door verbouwing twee behoorlijke panden van te maken. Dat lukte niet. •t Bevreemdt de eigenaar van de drie Dwarswateringkade-pandjes, dat er in zijn bijzijn nooit iemand van de gemeente of de provincie naar de toestand van de woningen is komen kijken. Ook niet toen de restauratie van het eerste gereed was. Snuffelend in de stukken ontdekten wy wel enige detailtekeningen, die door de gemeente bij de papleren over deze zaak aan de provinciale in stanties waren gevoegd. Leidenaar Van Benten: Het ge- meentebestuur meet beslist met twee zeemet Paul "van Vliet. De vier huisjes aan de Dwars- wateringkadewaarvan er drie (de nummers 3, 4 en 6) eigendom zijn van de Leidenaar J. van Ben ten, moeten tegen de grond bewoners moeten ze voor 15 De augustus ontruimen. t Foto LD/Holvast) Been stijf PHNOM PENH, SAIGON, WASH INGTON (AP. Reuter) De Cambodjaanse stad Kirl Rom is verlaten door de regeringstroe pen, waarmee de bloedigste clag in de oorlog op Cambodjaans ge bied is geëindigd met een com munistische overwinning. Volgens deskundigen kan de ontruiming van Kiri Rom vergeleken worden met het terugtrekken van de Amerikaanse mariniers uit Khe Sanh in Zuid-Vietnam. De Cam- bodjanen hadden zich nooit aan de achttiendaagse strijd om Kiri Rom moeten wagen, omdat het duidelijk een val van de vijand was. Naast deze nederlaag hebben de Cambodjaanse troepen een overwin ning kunnen noteren: zij zijn er met steun van kanonneerboten en vlieg tuigen in geslaagd de enige cement fabriek van het land op de Vletcong te heroveren. Deze fabriek, bij Cha- krey Ting, werd een week geleden door guerrillastrijders veroverd. AP meldt uit Saigon, dat ongeveer zestig Amerikaanse B-52-bommen- werpers gisteren hebben deelgeno men aan bombardementen op de Ho Tsji-minh-route in het oosten van Laos en de noordhoek van Zuid- Vietnam. Het was een van de meer dan 400.000 hectare onder wa- hele oorlog. Tot de doelen behoorden basiskampen, geschutsstellingen en opslagplaatsen. Reactie van gemeente Leiderdorp (DOOR CEES COMBEE) LEIDERDORP Bij de gemeente Leiderdorp kijkt men anders tegen deze zaak aan. Er is een bestemmingsplan Dwarswetering in voorbereiding. Dit zal zo spoedig mogelijk door de raad behandeld worden. Op het stuk agrarische grond, omsloten door de Dwarswetering, de Zijl en de Pro vinciale weg van Leiden naar Roelofarendsveen, zal in de toekomst waterrecreatie worden bedreven: een roeiaccommo- datie, die er al gedeeltelijk is, enige botenhuisjes en een camping. Het is een stedebouwkundig plan en maakt een onderdeel uit van de gehele nieuwe opbouw van Leiderdorp. Een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp, de heer A. F R. Hogendoorn, chef van de afdeling II Algemene Za ken: 't Mag hard klinken, maar het huisje, waarin de familie Slingerland-Van Benten woont, wordt, zoals de zaken nu staan, beslist 15 augustus ontruimd. Tien, twaalf jaar ge leden kregen we van de toenmalige bewoners al klachten over de slechte staat, waarin de pandjes verkeerden. Ze wa ren onder meer heel erg vochtig. Het beleid van de gemeente, merkt de heer Hogendoorn op, is erop gericht op dit stukje Leiderdorp iets te doen voor de vrijetijdsbesteding van de bevolking. Vandaar ook het bestemmingsplan, dat gemaakt is en dat nog slechts de goedkeuring van de raad behoeft. Vooruitlopende op die goedkeuring worden nu reeds panden en gronden aange kocht. Tot driemaal toe heeft de heer Van Benten van b. en w. een schrijven ontvangen, waarin hem werd gevraagd of hij bereid was de huisjes tegen taxatieprijs te verkopen. „Dat doe ik nooit", was steeds zijn reactie. Het gemeentebestuur, zegt de heer Hogendoorn, vindt het namelijk niet elegant woningen te gaan kopen, die eerst on bewoonbaar zijn verklaard. Men zou dan de indruk krijgen, dat we de prijs willen drukken. Voor het voorstel tot onbe woonbaarverklaring aan de raad werd voorgelegd, hebben b. en w. de Dienst Gemeentewerken een rapport over deze huisjes laten opmaken en dit voorgelegd aan de hoofdinspec teur van de provinciale volkshuisvesting. Deze verklaarde, dat de huisjes zo beroerd waren, dat het economisch niet verantwoord is. ze in bewoonbare staat te brengen. Door het afwijzen van het bezwaarschrift van de heer Van Benten door Gedeputeerde Staten is het raadsbesluit tot on bewoonbaarverklaring van kracht geworden. Dus b en w. hebben niets anders te doen. dan dit besluit uit te voeren, want het heeft rechtskracht gekregen. De onruimingstermijn 1 tot maximum 6 maanden is verstreken. Door ver betering kan onbewoonbaarverklaring inderdaad ongedaan worden gemaakt, doch in dit geval is die niet van dien aard, dat daartoe, volgens de technische dienst, kan worden over gegaan. Tenslotte zegt de heer Hogendoorn: Er komen bij het rea liseren van uitbreidingsplannen vaak kwesties aan de orde, die voor betrokkenen bij onbewoonbaarverklaring of ont eigening van levensbelang lijken te zijn. In feite is het maar een privé-belang. Er wordt met zo'n plan als dit een veel groter belang gediend: om van het gebied iets te maken voor heel de gemeenschap. Het gehele gemeentelijke beleid is op dit plan gericht. Aan de zijde van de Zijl krijgt de water recreatie een kans en meer westelijk (bij de molen) komt een sportpark, zodat het gehele gebied langs de Dwarswate ring in de toekomst zal dienen voor ontspanning van de Leiderdorpers. Eén van de drie pandjes heeft de heer Jvan Benten reeds hele maal inwendig gerestaureerd. Z'n schoonzoon en dochter, de heer en mevrouw Slingerland - Van Benten wonen er (zonder vergun ning) in. Deze foto brengt de leuk ingerichte woonkamer in beeld. Men zou niet zeggen, dat dit huisje onbewoonbaar is. (Fobo LD'Holvast) (Van onze streekredactie BOLLENSTREEK De nog traditioneel ingestelde Bollen streek staat aan het begin van een nieuwe ontwikkeling. Het accent, dat vele jaren lang op de bollenteelt met het daaraan ver bonden voorjaarstoerisme lag, zal in de komende jaren verlegd moeten worden naar zaken als re creatie op grotere schaal. De Bol lenstreek moet, wanneer de streekplanners (en vooral zij die een streekgewest Bollenstreek voor ogen hebben) hun zin krij gen, een „groene gordel tussen de betonnen randstadagglomera ties" worden, die vooral uit toe ristisch oogpunt een trekpleister dient te zijn. Een nieuw facet van een oude streek, waarin natuurlijk de bestaan de bollenteelt en de huidige indus trieën wel hun plaatsen zullen behou den. Een nieuw facet, dat al zijn com ponenten heeft in de watersport op en rond de Kagerplassen met De Kaag en Warmond), het strandtoe- risme iNoordwfjk, Noordwijkcrhout met zijn weg naar de Langevelder- slag) en gedurende het voorjaar de bollenvelden- en Keukenhofbezoekers In de Bollenstreek is het bësef, dat het ln de toekomst wel eens op een massale recreatie kan uitdraaien, langzaam wakker geworden. De reeds een aantal Jaren bestaande streek- commissie van de samenwerkende VVV's mag dan weliswaar officieel sinds een half Jaar weinig activitei monds- en streekcommissie-secreta- ris H. M. Tromp: „De Bollenstreek moet veel meer gaan bieden. Tot nog toe heeft die streekcommissie, een los samenwerkingsverband, zich slechts met de bestaande toestand bezigge houden. Met het verzorgen van een gezamenlijke folder bijvoorbeeld. Maar uit ons overleg is gebleken, dat er binnen de diverse Bollenstreek VVV's wensen zijn om ook op andere grotere gebieden te gaan samenwer ken. Of we tot een groter scala van mogelijkheden zouden kunnen ko men". De ommezwaai is volgens de heer Tromp verklaarbaar. „Een paar jaar geleden lag deze zaak nog moei lijk Iedereen hield zo vast aan zijn gebied, dat Je over grotere zaken nau welijks kon praten. Het was immers altijd zo leuk gegaan. Maar dat was misschien ook wel zo, nu is het besef er dat we zakelijker moeten worden. Dat het niet meer via sigarenwinkel en boekhandel kan. Men is met de neus op de feiten gedrukt. Men gaat het inzien, ook omdat er Jongere mensen zijn gekomen". Het toerisme, de recreatie, moet in de Bollenstreek een nieuwe kant op. Met de bestaande accommodaties, met de bestaande mogelijkheden tot o.a. vertier, komt men er niet. De sa menwerkende VVV's in de Bollen streek (zeer ruim gezien, want ook o.a. Katwijk en Noordwijk nemen aan het overleg deel met uiteraard handhaving van hun eigen onafhan kelijkheid) onderkennen het gebrek aan deze beslist noodzakelijke voor zieningen ook. Tromp: „Alleen het is natuurlijk niet in de eerste plaats een taak van de VW's om voor re creatiemogelijkheden te zorgen. Daar is het particulier initiatief in ten ontplooien in afwachting van een de eerste plaats de aangewezen in- defin'tieve regeling van de provincia- stantie voor". De VVV's zullen zich le VVV in Zuid-Holland toch heeft dat I evenwel over de problemen buigen, overleg reeds veel los gemaakt. War- I Dat gebeurt nadat (waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar) de provinciale VVV Zuid-Holland met zijn rapport is uitgekomen. In de we reld van het nationale toerisme is en kele jaren geleden reeds de koerswij ziging ingezet met de komst van het nationaal bureau voor toerisme en dit wordt verder op provinciaal ni veau uitgewerkt De Bollenstreek VVV's voelen er begrijpelijk weinig voor eventueel dubbel werk te doen. Gewerkt wordt in Den Haag aan de verdeling van het provinciale gebied in een aantal streken, die overeen zouden komen met de kamers van koophandel. Voor de Bollenstreek dus die van Rijnland. Een toeristische ontwikkeling van de streek zal een aantal (groot aan tal zelfs) Jaren gaan vergen. Des ondanks is de heer Tromp niet pes simistisch. „Het zal geleidelijk gaan. Dat kan ook niet anders. Te begin nen met de opvang van overnach tingen. later de recreatie in de streek zelf. De gemeentebesturen zullen met deze zaak, die vele kanten heeft, te maken krijgen. Het is een scala van probleempjes". Een van die proble men: de accommodatie. Tromp: „Ik verwacht nu niet direct kasten van hotels. Eerder moet het gezocht wor den in de richting van campings". Hillegom, Lisse. Sassenheim en Voorhout, om enkele voorbeelden aan te halen, hebben er geen. Vogelen zang, Noordwijkcrhout en Warmond wel. Maar er zijn aan andere zaken. Tromp daarover: „De Bollenstreek zou veel meer moeten kunnen bieden. Al was het alleen maar de opvang van mensen, die niet alleen maar aan de kust willen zitten, maar bijvoor beeld vlak erachter. In een rustiger 'gebied. Dat het er tot nog toe nooit van is gekomen is verklaarbaar. De propaganda richtte zich in de streek feitelijk alleen tot de bollentijd. Niet tot de gehele periode van bijv. april tot en met september. Dat gaat straks waarschijnlijk ook wel gebeu ren. De plannen van de streekcom missie waren in ieder geval in deze richting". En over de mogelijkheden tot recreatie„Er zullen gedurende de zomermaanden meer evenementen moeten komen. Nu gebeurt er ln de Bollenstreek vrijwel niets, hoewel verschillende VVV's toch erg aktlef zijn. Neem ons hier in Warmond als voorbeeld. War mond is een plezierig dorpje, maar toch trekt Kaagdorp het merendeel deel van de watertoeristen. De bevol king is daar meegegroeid, de midden stand ook. Een kwestie van mentali teit. In Warmond zijn de zaken tus sen de middag bijvoorbeeld vaak dicht en wat heb je er - afgezien van de problemen met het aanleggen van de boten, dat is een verhaal apart dan nog aan? Zo is het ook zaterdag aan het einde van de middag en dan blijft men tot maandag dicht. Be grijpelijk, dat wel, maar kan Je de watertoerist winkels en vertier (ter rasjes, muziek, etc) bieden, dan komt die wel. Men heeft er te weinig voor over". Warmond biedt op bescheidenen schaal zijn toeristen al evenementen. Tijdens de Kaagweek is er het (be kende) programma. „Het slaagt de laatste Jaren aardig, steeds meer eve nementen, en dat terwijl de wed strijdzeilers met hun aanhang bij de Kaag-sociëteit blijven hangen. Daar is de feesttent, de muziek, de prijs uitreiking. Maar buiten de Kaagweek zyn er in Warmond nog geen evene menten. En hoe wil Je dan toeristen trekken? Goed we hebben wat res taurants, we hebben Meerrust, maar meer niet. In Warmond moeten we dan ook gaan kijken: zullen we de evenementen het volgende jaar niet meer spreiden. Dat Je gedurende de gehele watersportperiode wat vertier hebt. Je hebt het de afgelopen da gen ook met het lelijkt weer gezien. LEIDSE BIOSCOPEN CAMERA: „Jungle boek", a. 1. Dag 2 30, 7 en 9.15: „ln de doodsgreep vac het rode masker", 18 jr. Vrt). en zat nachtvoorst, om 11.30 uur: „De slachter van Baltimore", 18 jr. LUXOR: „Ik zing mijn lied", dag. 1.30 en 4. Dag. 7 en 9.15: „Ik ben nieuwsgierig blauw", 18 Jr, REX: „Le grand restaurant", Dag. 7. 9.15. Zond. ook 2.30 en 4.30 Dag. 2.30: „Onkruidzaaiers ln Fabel- tjesland", a.l. Vrij. en zat. nachtvoorst Dm 11.30 uur: „Fanny Hlll", 18 Jr. STUDIO: „Kuifje en de zonnetem pel". dag. 2.30, 7, 9.16. Zond. ook 4.45, TRIANON: „John en Mary", a.l. Dai 2.30. 7. 9.15. Zond. 2.15, 4.30, 7. 9.11 TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Vanitas-tentoonatelllng, dagelijks van 106 uur, zondags van 16 uur (t/m. 23 aug.). Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie Raamsteeg 2: „150 Jaar museum". Ma t/m zat. van 10-16 uur, zond. 1-4 uur nam. (t.e.m. 13 augustus). Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 33) Werkd. 10 uur voorm. I uur nam. Zond. 1-5 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde, (Steenstraat 1) dag 10-6 uur. Zondaf 1-5 uur nam. Oase '70: oaae-saemnlevlng in NW- Afrika tot 12 oktober. Ned. Legermuseum Geopend maan dag tot en met vrijdag 9 uur voorm, 5 uur. nam. zond- en feestdagen 1-5 u, Rijksmuseum voor de geschledenli der natuurwetenschappen. Dag 10-4 a zon. 1-4 uur. Heempark: Oegstgeesterweg (Kikker- polder) Flora van eigen bodem dag, Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 4 en 11): Grafiek dl. za 1-6 uur nam, cof fee-club anno 1866 ma- za 10 uul voorm. 11 uur nam. van 8 uur voorm. 5 uur nam. Avond- en nachtdienst apotheken te Lelden Leiderdorp. Oegstgeest en Voorschoten. Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522, apotheek R. van Breest Smallenburg te Lelderdoro. tel. 42941 en de Oegstgeestse Apotheek. Wllhel- mlnapark 8, Oegstgeest ,tel. 53274. De zaterdagdienst na 13 uur, d« zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek Voorschoten wordt waarge nomen door apotheek Zuid-West. REZOEKLKEN ZIEKENHUIZEN. \cad.Zlekenh Maand, en woensd. t.e.m. vrijdag 19.00-19.45 uur, dinsdag 13.00- 14.00 uur, zaterdag, zondag, alg. christ en nationale feestdagen 14.3015.30 uur. Gynaecologie en verloskunde: 19.0019.45 uur, zaterdag, zondag, alg, christ. en nationale feestdagen boven dien 13.30—14.30 uur. Klnderklinielt maandag t.e.m vrijdag 18.15—19.00, dinsdag 13.0014.00 uur, zaterdag 15.00 —16.00 uur, zondag, alg. christ en na tionale feestdagen 1430—1600 uur. Praematuren (alleen voor ouders) maandag t.e.m. vrijdag 19—19.15 uut zaterdag en zondag 14.1514.30 uur. Dlaconessenhuis. Dag. le kl 11-11 13 15 14 N 19-20 uur, 2e kl. en 3e kl- 13 15 14 en 19-20 uur, kinderafdellnf 13 15 14 en 18.30-19.15 uur. Elisabethzlekenhuls Dag 14-15 18.45-19.30 uur kraamafdelln 18.45-19.30 uur. ling 15-16 ei Annakliniek Dag. 13.30-14.30 en bo vendien op dinsdag vrijdag en zater dag van 18-19 uur. Endegeest dinsdag en vrijdag 13' 14.30 's zondags 11-12 en 14-15 uur. Jelgersmakllnlek Maandag t.ejn- vrijdag 16.45-17.45 uur. Zaterdag 13-H uur zondag 11-12 en 13-15 uur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 2