'Die Welt" plaatst Scheel n politieke zondaarsbank Waanzinnige Manson wilde profiteren van massale rassenstrijd Mijnbouw op maan in 2000 Cricketelftal heeft hele kluif aan Ieren ian vooravond van onderhandelingen in Moskou Vrijwel gelijk CDU STAAKT ÏUDELIJK DE KRITIEK OP SRANDT C.S. AMERIKANEN TREKKEN 6000 MAN TERUG UIT PHILIPPIJNEN LEFEVRE VOOR RUIMTEVAART NAAR AMERIKA Politiespionne hielp groep drug-handelaren oprollen.... PLAN VAN ROGERS FEITELIJK AFGEWEZEN Stand: 238 voor 4 In vogelvlucht ERNSTIG rERDAG 25 JULI 1970 LEID9CH DAGBLAD (Van onze correspondent) 10NN (GPD) De eerste, Duitse stoottroepen zijn al op naar Moskou: drie zwarte departementale limousines van type Mercedes, normaal in Bonn gestationeerd, varen, met uffeur, aan boord van een Finse veerboot over de Oostzee leinde het komende weekeinde gereed te staan indien de van de delegatie per vliegtuig in de Russische hoofdstad dt. )e marsroute, welke het Westduitse bondskabinet donder- jl. voor minister Scheels onderhandelingen vastlegde, jeg een meer ideëel karakter. In een soort proclamatie legde an aan de vooravond van de conferentie tussen Scheel en omiko de nadruk op het verband met West-Berlijn en met st-Duitsland, in de verhouding waarmee men zich eveneens imatologische" verbeteringen als gevolg van het overleg Moskou voor ogen stelt. voor de hand ligt, dat de CDU de Gromiko-papieren aan „Die Welt" heeft toegespeeld, blijft de vraag, wie dan wel de conservatieve oppositie dit Russische dossier heeft gezonden. leien Brandt en Scheel hun ge- Oost-politiek dus „over de li", het nationalistische en con- istieve dagblad „Die Welt" doet ranuit de oppositionele hoek niet der. Donderdagochtend, vlak dat het kabinet de richtlijnen gaan bepalen, lag er bij alle mi ers de verse voorpagina op tafel rmee krantenmagnaat Axel nger andermaal een stukje actie- olitiek bedreefde publikatie van ogenaamde „Gromiko-papieren". de onthulling van de Bahr-pape- en door Springers boulevardblad izeitung". enkele weken geleden, dit de tweede poging stelling te en tegen het Russisch-Westduit- ïtwerpakkoord, zoals dat de laat- maanden in moeizaam voorover- tussen Brandts staatssecretaris en de Russische minister van enlandse Zaken Gromiko is op- sld. Curieus genoeg bleek, afge- van een wat andere stijl die tot ilingsperikelen kan worden her- lal kan het natuurlijk nader- id altijd tot interpretatieverschil aanleiding geven) de door „Die aan Gromiko toegeschreven iwdruk vrijwel gelijk aan wat tssecretaris Bahr had geredi- d. Voor „Die Welt" was deze eenkomst aanleiding te conclu- dat Bahr dus al in de voor les teveel terrein heeft vrijgege- en dat Scheel zich zo meteen in ikou in een aartsgevaarlijk avon- stort. „Capitulatie" iringer laat nog niet, gelijk bij- rbeeld Frans Posef Straus' beier- Kurier" of de National- und Sol- nzeitung het woord „landver- bezigen maar het ligt Toorop de tong ïen kwart eeuw na de onvoor- rdelijke capitulatie van de Wehr- ht heeft zich dus een Duitse re- ng bereid verklaard tegenover der overwinnaars ook politiek te tuleren", aldus letterlijk „Die egeringswoordvoerder Conrad Ah- deelde later met veel poeha mee, de activiteiten van „Die Welt", het ministeriële beraad geen en- rol hadden gespeeld. De zaak todanig kwalificeerde hij als „een ittelijke poging de openbare me te misleiden." De fout, die Ah- opnieuw maakte, voor „stem- gmakerij" te vereenzelvigen met sleiding", kon overigens het ge- van onbehaaglijkheid vlak voor vertrek van Scheel niet geheel ioezelen. Ook indien de toedracht ÖNN (AP) De Westduitse op- itlepartij der christendemocraten tt gisteren bekendgemaakt haar lek op de Oostpolitiek van de re- ing te zullen staken, zolang de itduitse minister van Buitenland- Zaken. Walter Scheel, in Moskou onderhandelingen voert over het sisch-Westduitse niet aan- verdrag. >e leider van de christendemocra de vroegere kanselier Kiesinger. >p een persconferentie, dat dit and slechts onderbroken zou rden als de besprekingen in Mos- „een ernstige wending" zouden oen. die onmiddellijk commentaar de zijde van zijn partü noodaa- k zou maken. Kiesinger zei, dat leiding van zijn partü be ien had de kritiek te staken om de ierhandelingspositie van Scheel zün besprekingen met de Russl- ie minister van Buitenlandse Za- i, Gromiko, niet te verzwakken, singer verklaarde zich verheugd, de bekendmaking van de tering dat zü in ruil voor de on- tekening van het verdrag een betering verwachtte van de situa- i en rond Berlün. j zei dat ook zyn partü voorstan- was van besprekingen met de »]et-Unie, maar dat deze bespre ken gebaseerd moesten zün op ücessies van beide landen en niet i toegeven moesten zün ann oude kische eisen. Indiscretie Men kan moellük veronderstellen, dat Gromiko zelf er een postzegel aan heeft besteed. Herleid tot de kern komt de primeur van „Die Welt" er trouwens op neer, dat die door het door een vroegere indiscre tie bekend geworden ontwerp verdrag (de Bahr-papieren) een an dere titel te geven (de Gromiko-pa pieren) de indruk wekt, als „eer ste blad ter wereld het geheimgehou den Russische plan" in de openbaar heid te brengen en er meteen de schün van authenticiteit aan geeft, waarvan het slechts zou zün toe te Juichen indien dit waar was. Dan immers zal minister Scheel het in Moskou op grond van het gedegen vooroverleg niet moeilük hebben. Voor hem thuis wordt de zaak echter een ternauwernood haalbare kaart, waar de oppositie kan schermen met het argument, dat er uit het eigen- lüke beraad tussen de beide minis ters van Buitenlandse zaken toch geen „verbeteringen" voor het eind resultaat meer tevoorschün zün ge komen. Maar „ternauwernood haal baar" betekent in geen geval direct „verworpen" en uiteindelük zal de links-liberale bondsregering Brandt- Scheel de Oost-politiek toch gerati ficeerd moeten zien te krügen met dezelfde krappe meerderheid <van 16 op 500 stemmen) als waarmee zü nu reeds vanaf oktober in het zadel zit. WASHINGTON (AFP) Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gisteren een plan gepubliceerd voor de terugtrek king van rond zesduizend Ameri kaanse militairen uit de Philip- pijnen. Van officiële zijde in Washing ton is medegedeeld dat dit plan een onderdeel vormt van de po litiek van de regering-Nixon om het troepencontingent in 't bui tenland te verminderen en te bezuinigen op de begroting voor defensie. Het zijn in hoofdzaak eenhe den van de luchtmacht en mari niers die uit de Philippijnen te ruggetrokken zullen worden. Op het ogenblik zijn daar nog 24.000 man Amerikaanse troepen. LOS ANGELES (AFP/DPA) In Los Angeles is gisteren het proces begonnen tegen Charles Manson en drie Jonge vrouwen, verdacht van de moord op Sha ron Tate en zes anderen. Sharon Tate, de echtgenote van de filmregisseur Roman Po- lanski, en 4 van haar kennissen werden 9 augustus vorig jaar op gruwelijke wijze vermoord. Eén lijk vertoonde 51 steek- en snij- wonden en een schotwond. En. kele dagen later werd het echt paar La Bianca omgebracht. De officier van Justitie, Vin cent Bugliosi, verzocht de Jury de 35-jarige Charles Manson en zün medebeklajagden Susan Atkins (21) en Patricia Krenwinkel <22) schuldig te verklaren aan moord in zeven gevallen en Leslie van Hou ten (19) aan moord in twee geval len. Hü vorderde echter niet nadruk kelijk de doodstaf. Manson, die twintig jaar van zün leven in gevangenissen en gestichten heeft doorgebracht, haat volgens Bugliosi zowel negers als blanken. Geïnspireerd door teksten van de Beatles (hü geloofde dat de Beatles over de oceaan tot hem spraken) had hü een soort „filosofie van het vege lüf redden" ontwikkeld, die ten doel had de blanken te doen gelo ven dat welhaast rituele slachtpar- tüen door negers waren bedreven. WASHINGTON (AP) Het be richt, dat het de jonge Italiaanse scheikundige prof. De Maria gelukt is zuurstof uit een maansteen af te zonderen, heeft grote belangstelling getrokken bij de NASA, het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart, omdat hierdoor mogelykheden ge opend zouden worden voor mün- bouw op de maan in het jaar 2000. Onze Romeinse correspondent meldt Dat deze belangrüke ontdekking juist in Italië is gedaan is niet zo bevreemdend als men wel zou me nen. Aan de Romeinse universiteit is men al sedert enkele jaren met soortgelüke zaken bezig en prof. De Maria heeft enkele jaren geleden een procédé gevonden om zuurstof te onttrekken aan rotsgesteenten, die uit Sardinië kwamen. Hij ver telde gisteren voor de televisie hoe hü min of meer datzelfde procédé heeft toegepast, maar natuurlük in het onzekere verkeerde over de uit slag daar hü werkte met een mate rie waarvan wü nog heel weinig we ten. Het was bekend, dat het maan- gesteente voor 40 pet. uit zuurstof bestaat, maar de wüze waarop men die zuurstof zou kunnen vrümaken was niet bekend. De apparaten die hü gebruikte voor zün proeven, die Luchtoorlog tegen drugs Helicop ters en kleine vliegtuigen, voorzien van moderne elektronische appa ratuur, gaan een „beslissende slag" leveren tegen de produktie en het vervoer van verdovende middelen in Mexico. De toestellen zullen op zeer geringe hoogte boven de gebieden gaan vliegen waar grote marihuana plantages waargenomen zün. De elektronische apparatuur dient om de aanplantingen te ontdekken. in een algeheel luchtledig werden gedaan, waren er op berekend weer stand te kunnen bieden aan een verhitting tot 4000 graden celcius. Bü iets meer dan 1000 graden kon hü. aan het einde van vier dagen en nachten werk, vaststellen dat de zuurstof vrükwam. Naar zün mening zullen de ruim tevaarders over een jaar of twee, drie, eenmaal op de maan gekomen, zelf in hun behoefte aan zuurstof kunnen voorzien, hetgeen natuurlük een veel langer verblüf op het he mellichaam mogelük zal maken. Daarnaast meent hü dat deze vondst een stap verder is op de weg, die de geleerden ertoe zal brengen te we ten hoe de planeten van ons zonne stelsel eigenlük zün ontstaan. Oorlogsmisdadigers veroordeeld HAGEN <AP) Twee vroegere bewakers van het concentratiekamp Mauthausen zün gisteren ver oordeeld. Werner Fassel, een 60 ja rige verkoper, werd tot zes en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens mishandeling van gevangenen en medeplichtigheid aan de dood van 14 personen. Mar tin Roth, een 56-jarige machinist, werd wegens mishandeling van ge vangenen en medeplichtigheid aan de dood van vüfduizend personen, tot zeven jaar veroordeeld. Het pro ces heeft vier maanden geduurd. mÊ De in Frankrijk voor reke ning van Zuid-Afrika gebouwde onderzeeër „Maria van Riebeeck" genoemd naar de echtgenote van de Nederlandse grondlegger van de nederzetting aan de Kaap is in de Franse marinebasis Lorient aan de Zuidafrikaanse marine overgedragen. Er zullen nog twee van deze schepen van 850 ton aan Zuid-Afrika geleverd worden. Frankrijk heeft de afgelopen vijf jaar Zuidafrikaanse op drachten ter waarde van 1700 miljoen gulden ontvangen, onder meer voor Mirages, helikopters, pantservoertuigen en een raket- luchtaf weer systeem. De Britse en Zuidafrikaanse marine zullen volgende maand gezamenlijk anti-onderze&boot- manoeuvres houden in het zui delijk deel van de Atlantische Oceaan. Zuidafrikaanse vliegtui gen, hef schroef vliegtuigen en de fregatten President Kruger en President Prtiforius zullen bij deze oefening samenwerken met de Britse fregatten Aurora en Euryalus en de Britse onderzee ërs Ober on en Cachalot. Komplot in Libië In Libië is een „reactionair imperialistisch komplot" opgerold dat onder leiding stond van gepensioneerde officieren van politie en waarbü ook buiten landers betrokken waren, aldus de voorzitter van de Revolutionaire raad in Libië, kolonel Gaddafi, die vorig jaar september aan de macht, kwam nadat koning Idris was afge zet. Hü dwong de Amerikanen en Engelsen hun militaire bases te ont ruimen. BRUSSEL (AP) —West Europa wenst volledig deel te nemen aan het Amerikaanse ruimtevaartprogram ma na de voltooiing van het Apollo project en verwacht op de hoogte te worden gebracht van de ontdek kingen. die in de loop van de uit voering van het programma worden gedaan, zo heeft de voorzitter van de Europ. Ruimtevaartconferentie, de Belgische minister voor Planning en wetenschappelüke programma's, Le- fèvre, gisteren gezegd. Lefèvre zal in september als afge vaardigde van de conferentie naar Washington gaan, om daar, büge- staan door vertegenwoordigers van Frankrük en Groot Brittannië, met de Amerikanen te spreken over de voorwaarden en in het büzonder de financiële en politieke voorwaarden voor de Europese deelneming. De lidstaten van de conferentie aü« overeengekomen om een nieuwe or ganisatie voor de ruimtevaart op te richten, die de vier reeds bestaande moet gaan vervangen. Het verdrag, waarin de oprichting van deze orga nisatie wordt geregeld, zal in het be gin van het volgend jaar in Brussel ter ondertekening aan de conferen tie worden voorgelegd. De lidstaten kwamen verder overeen om: een programma te beginnen dat West Europa rond de Jaren 1978- 1980 een operationeel systeem van telecommlssie satellieten moet be zorgen studies voor weer-satellieten te fi nancieren, nadat is vastgesteld welk systeem hiervoor het best kan wor den gebruikt; voort te gaan met de bouw van de raketten Europa I en Europa II, en te beginnen met de ontwikke ling van de Europa m. Dit zou leiden tot gewelddadigheden die zich tot een burgeroorlog zouden ontwikkelen. De negers zouden deze burgeroor log winnen en de blanken afslach ten met uitzondering van de groep van Manson, die zich in de woestün verborgen zou houden. De negers zouden echter niet in staat blijken het land te besturen en daar om een beroep moeten doen op de enige nog overblüvende blanken, in casu de groep-Manson! De officier van Justitie baseerde 'n deel van zijn aanklacht op de verkla ring van Linda Kasabian (20), die tot de groep heeft behoord maar in het proces als getuige optreedt. Manson verscheen gisteren op de zitting met een kruisvormig lidteken op zün voorhoofd. Hü verklaarde dat dit kruis een symbool van zün ge loof in zeichzelf, „dat sterker is dan- al uw legers, regeringen, gaskamers of wat u mü ook wilt aandoen". (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Een vrouw In dienst van het Amerikaanse Fede rale Bureau voor narcotische midde len heeft zulk uitstekend spiona gewerk verricht, dat zeven handela ren in verdovende middelen en hun medeplichtigen gevangen zitten In Nice en vijf in New York. Tot de ar restanten behoort onder meer Home- re Filippi (35), zoon van de ma nager van de bokser Marcel Cerdan jr. De zaak begon een paar maanden geleden toen een zekere Robert waarschünlük een geheim agent van de politie, in contact kwam met Au- dlsio, handelaar in verdovende mid delen. „Ik ken wel een eerlüke pas- seur", zei Robert, „maar wü moeten uitermate voorzichtig zün want overal liggen spionnen op de loer. hier zowel als in Amerika". Op een eerste afspraak volgden andere ont moetingen op de meest geheime plaatsen, onder meer in verlate are na's langs de kust van de Middel landse Zee. Maar waar dit tweetal ook met elkaar zat te praten, overal reed in de buurt een kleine vracht wagen met politiemannen die de twee met telelenzen fotografeerden. Toen alles in kannen en kruiken was stelde Robert zün partner een vrouw voor: mevrouw Riberolle, die de heroine naar Amerika zou trans porteren. Met twee koffers vol heroi ne verborgen in de dubbele bodem scheepte zü zich in naar Ameri ka en nam in New York haar in trek in hotel „Commodore" waar zü zich in verbinding stelde met de af nemers. Niet alleen de kopers kwa men opdagen, maar ook de politie, die de handelaren één voor één kon inrekenen en die aan het praten sloe gen toen zü zagen dat de politie de voornaamste draden van het kom plot in handen had. Op dat moment was de taak van mevrouw Rlberolls afgelopen. Zü had ruimschoots haar plicht gedaan. I (Van een eigen verslaggever) DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van de Kon. Ned. Cricketbond speelt een representatief Nederlands team een driedaagse wedstrijd en wel tegen Ierland, welk treffen gisteren onder matige weers omstandigheden op het fraaie HBS- terrein in Den Haag is begonnen Reeds na de eerste speeldag kan worden voorspeld, dat onze oranje- elf er een hele kluif aan zal hebben om tegen deze Ieren een eervol re sultaat te behalen. Ierland, dat de toss won, verkoos eerst te gaan batten en nadat Cor nells op 21 voor een snel succes had gezorgd door openingsbat Pigot voor 6 te bowlen, braahten Reith en Har rison zonder wioketiverlie6 de eerste 100 op het scoringbord. Eerst op 105 kwam de scheiding, toen Harrison voor 31 runs door Vriens werd ge- cleand. Reith werd daarna gesecondeerd door Anderson, die op een persoon- lüke score van 27 runs op het totaal van 165 door captain Ton Bakker Cornel is in de slips fraai werd uit- gevangen. In gezelschap van Dineen bracht Reith door fraai batten, zonder ook maar een kans weg te geven de 200 passen is in de bereidheid een vre- op het bord, tot welk totaal hü zelf desvoorstel te overwegen. Bovendien liefst 129 had bü gedragen. Nadat bü j een uitlating, die historisch onjuist PRESIDENT Nasser van Egyp te mag het vredesvoorstel van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers dan al formeel aanvaard hebben, hü heeft daarbü zoveel voorwaar den gesteld, dat het in feite neer komt op een afwüzing. Géén Ame rikaanse wapens meer naar Israël, terugtrekking van Israël uit de be zette gebieden (SSinai, Gaza strook, westelüke Jordaanoever, Jeruza lem en hoogvlakte van Golan), erkenning van de „rechten van het Palestünse volk". Het is duidelük, dat een dergelüke reeks eisen voor Israël uiterst moeilijk aanvaard baar is. En dat temeer, omdat Nas ser in zün rede nadrukkelük ver klaarde, dat „wat met geweld is af genomen, alleen met geweld kan worden teruggenomen" Een merk waardige uitlating, die moeilük in te de stand 219 voor 3 de strijd gedu rende een uur wegens regen was on derbroken, viel in de eerste over na de hervatting op hetzelfde persoon- lüke totaal zün wicket, toen wicket keeper Van Nispen tot Sevenaer hem in een snelle reactie op bowlen van Vriens stumpte. Bü de stand 238 voor het verlies van 4 wickets trad de re gen andermaal en voor deze eerste speeldag definitief als spelbreker op Dineen zet vandaag zün innings voort op een individuele score van 35. Het gladde veld in aanmerking ge nomen stond het veldwerk van onze landgenoten op redelük peil, maar vooralsnog staan de papieren op een Hollandse overwinning o.i. toch niet hoog genoteerd. Maar cricket blüft en gelukkig nog altüd cricket, hetgeen (ter verduidelüking voor niet-crioketters) wil zeggen, dat net resultaat niet valt te voorspellen op het bowlen van züa olubgenoot voordat de laatste bal gebowld is. De Egyptische president blükt een opvallend slecht geheugen te hebben wanneer het over de voorge schiedenis van de zesdaagse oorlog van drie jaar geleden gaat. Inha kend op een recente redevoering van Nixon zei hü: „Toen Nixon zei dat de Arabieren Israël de zee willen indrüven, had hü behoren te weten, dat het Israël is, dat de Arabieren de woestün heeft ingedreven om in Jordanië in tenten te moeten leven". Blükbaar is president Nasser „ver geten", dat president Nixons uitla ting over het Arabische voornemen de staat Israël van de aardoodem weg te vagen geheel in overeenstem ming is met de feiten. Dat voorne men is niet alleen tot in het onein dige herhaald in de anti-Israëlische propaganda van de Arabische staten maar bleek ook zonneklaar uit de enorme wapenvoorraden in de Sinal. die Israël destüds nog op het nippertje heeft kunnen vernietigen. President Nasser liet een klaaglük geluid horen, toen hü zei, dat de Is raëlische luchtmacht soms met dui zend ton bommen per dag Egyptische stellingen aanvalt Hü vergat even wel gemakshalve de oorzaak van die aanvallen te noemen: de giganti sche herbewapening van zün land door de Sowjet-Unie en het voortdu rend stügend risico voor Israël in een revanche-oorlog van de kaart ge veegd te worden. Wie dergelüke keiharde feiten verzwügt kan zün politieke partü zonder moeite als be langrijkste beginsel van landsbe- leid het „terugnemen met ge weld" voorhouden van wat „met ge weld is genomen". Het is gemakkelük. een politieke vergadering in oorlogs stemming te brengen, maar moei- lüker is te erkennen, dat Egypte wrokt over het verliezen van een voor Israël ongelüke strüd. „Wü heb ben niet het recht ook maar een klein deel van ons land af te staan", zei de Egyptische president Dat hield hü nu zün partü voor als doelwit van een tweede oorlog. Het zou verstandiger zün geweest als hü dat zün soldaten had voorgehou den tüdens de éérste oorlog met Is raël. Maar in die strüd bleken de Egyptische militairen zo weinig te gen de „agressor" te zün opgewas sen. dat het Israël niet moeilük viel bezit te nemen van wat nu zonder enige tegenprestatie wordt te- ruggeëist. Nassers doel is zéér dui delük: hü wil met politieke midde len alsnog een oorlog winnen, die hü militair volslagen heeft verlo ren. En dat is een oogmerk, dat Is raël vanzelfsprekend niet zal kun nen aanvaarden. Ook niet on der druk van de Amerikanen. TT ntussen is de Israëlische minister JE van Buitenlandse Zaken Abba Eban tot de conclusie gekomen, dat de Sowjet-Unie met open ogen voorbügaat aan de ernst van de Amerikaanse waarschuwing, dat het in het Midden-Oosten tot een bot sing tussen de beide grote mogend heden kan komen. Toen Eban dit donderdag jl. zei, herinnerde hü daarmee aan een uitlating van president Nixon op 1 Juli Jl. Het Amerikaanse staatshoofd merkte toen op, dat een sterker wordende rol van de Sojwet-Unie in het Midden- Oosten, in het büzonder in Egypte, tot een confrontatie met de Verenig de Staten zou kunnen lelden. Eban had bepaald geen ongelük, toen hü die waarschuwing van Nixon be stempelde „als een van de ernstigste dingen, die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog zün gezegd" Hü voegde hieraan toe: „Ik hoop, dat de Sowjet-Unie dit heeft opge merkt, maar het schünt dat zü deze wenk tot nu toe niet heeft begrepen" In dit verband wees Eban ook op de massale wapenleveranties van Mos kou aan Libië, „een transactie, die", aldus Eban. „past in het beeld van een Sowjet-Unie die niet de stabili teit en vrede is toegewüd. maar Juist het tegendeel" Eban liet het overi gens niet bü scherpe kritiek en waarschuwingen, maar ont vouwde een tegen-voorstel. Oéén broze wapenstilstand, waarvan de vüand gebruik maakt om zün snel groeiende macht nog aanzienlük te vergroten, maar een overeenkomst, die vastgelegd is in een vredesver drag, dat door onderhandelen tot stand is gekomen. Bü zulke onder handelingen moeten alle onder werpen ter sprake komen, aldus Eban, die in dit verband ook sprak over „het vaststellen van nieuwe grenzen". Op een internationale con ferentie over de Palestünse vluchte lingen dient dan verder een plan opgesteld te worden om dat vraag stuk tot een oplossing te brengen. Belangrük was ook, dat hü sprak over „een gemeenschappelüke open grens met Jordanië, waardoor dit land een douanevrüe toegang tot de Mlddellandze Zee zal krügen". Isra els doel is duidelük: het wil en daaraan heeft het reeds bü herha ling uiting gegeven met de Ara bieren onderhandelen om tot een akkoord over het Middenooste- UJk conflict te komen. En aangezien de Arabische landen op het ogenblik niet geneigd zün aan de conferentie tafel te gaan zitten, opperde hü. zo als hü reeds eerder heeft gedaan, t denkbeeld van inleidende besprekin gen om de weg te effenen voor vre desonderhandelingen. Dat is niet al leen een ander, maar ook een reëler geluid dan president Nasser heeft la ten horen. Wil er in het Midden-Oos ten sprake zün van een of andere vorm van een regeling, dan dient de verliezende partü van drie Jaar ge leden zich niet voor te bereiden op een revanche-krüg, maar het verlies van de zesdaagse strüd te erkennen en door onderhandelingen tot dulde- lüke afspraken te komen. Het gaat niet aan. van Israël te eisen, dat het zün winst van 1967 zonder meer uit handen geeft. Dat doet de 8owjet- Unis tegenover de Duitsers ook niet. RL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9