Kloof tussen subcultuur en cultuur verkleind GELDSCHAARSTE AAN DE HORIZON OLIEINDUSTRIE Friese zeeklei en de Antillen Kralingen monument van verdraagzaamheid Sociale daad levert 20 mille op Zes Europese uitgeverijen richten een vereniging op Twee Amerikaanse banken zetten het sein op onveilig Volgende week overleg over de melkprijs ZATERDAG 25 JULI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 Het onderwys op de Nederlandse Antillen, tot voor kort een modelbe- dryf voor de omliggende landen, ziet zich met ingang van het komende schooljaar geconfronteerd met een noodtoestadn als gevolg van een exodus onder het onderwijzend per soneel. Op Curasao hebben ruim 100 leerkrachten een enkele reis Neder land genomen, op Aruba meer dan 50. Antiliaanse onderwijs-autoriteiten die de ramp aan zagen komen, on dernamen in de eerste maanden van dit jaar enkele ronselreizen naar Nederland. De contracten die de overigens schaarse gegadigden onder ogen kregen, hadden veel weg van een gelegenheidsaanbie ding. Drie en vijfjarige contracten met een zeer royale bonus aan het begin en aan het einde van de ar- beidsperiode en bovendien een le vensverzekering waarvan de premie grotendeels door de Antiliaanse re gering betaald zou worden. Leer krachten op de Antillen berekenden met een zekere afgunst dat hun nieuwe collega's „in kort verband" aan een vijfjarig contract op de An tillen een aardig huis in Nederlad over konden houden. Meer dan 25 sollicitanten leverde de ronselactie echter niet op. Medio mei kwam de VARA met een televisie-uitzending waarin Cu rasao, overigens ten onrechte, werd voorgeschoteld als een eiland waar bloeddorstige Antilianen hun kans afwachten om de macamba's (Ne derlanders) aan het mes te rijgen. Vijftien sollicitanten stuurden na de ze uitzending een telegram waarin ze ondanks de levensverzekering voor de eer bedankten. Weinig of geen plaatsvervangers dus voor de ruim 150 leerkrachten die inmiddels Curasao hebben verla ten. Onverwacht kwam de exodus zeker niet. De uittocht was in juli 1969 zij het op iets kleinere schaal al begonnen. De gaten die toen ont stonden konden met veel kunst- en vliegwerk nog enigszins worden op gevuld. Ieder die een krijtje kon vasthouden heeft in het afgelopen schooljaar zijn kunnen al op de An tiliaanse jeugd uitgeprobeerd. Het arsenaal hulpkrachten is uitgeput. De oorzaak van de uittocht ligt ze ker niet op de eerste plaats bij de onlusten van 30 mei 1969. Het is veeleer een groeiend gevoel van on behagen dat vooral de uit Neder land afkomstige leerkrachten ertoe brengt om op grote schaal koffers te gaan pakken. Dezelfde Antiliaan se overheid die nu luidkeels ach en wee roept over het wegblijven van Nederlandse leerkrachten heeft in het verleden niets ondernomen en doet nog steeds niets om de op de Antillen aanwezige leerkrachten te behouden. In het recente verleden kwam minister B. Rozendal, in die tijd gedeputeerde (wethouder) van Onderwijs op Curasao, tot de duide lijke uitspraak: „wat mij betreft kunnen alle Nederlandse leerkrach ten ophoepelen." Maar ook dit soort uitspraken is nog maar een kleine drijfveer achter de exodus. Een An tiliaanse politicus moet nu eenmaal zo af en toe een anti-macamba-uit- lating debiteren om in de running te blijven. Het grote wrijfpunt ligt in de structuur van het Antiliaanse onderwijs. Een slaafse kopie van het Nederlandse systeem inclusief de mammoetwet. De Antiliaanse overheid en ook een zeer groot deel van de bevolking wil van het dege lijke Hollandse onderwijs dat ver uitsteekt boven de omliggende lan den, niet af. Een Nederlands mulo of hbs-diploma is op Curasao een statussymbool. Maar voor de leer krachten wordt het steeds duidelij ker dat het Nederlandse onderwijs systeem voor de Antillen een onmo gelijke zaak is. Het 16 een uiterst ondankbare taak om de overigens welwillende leer lingen die buiten de school uitslui tend papiaments spreken, binnen de schoolmuren dag in dag uit in het in typisch Nederlandse wetenswaar digheden. Het is niet onbegrijpelijk dat een leerkracht op de Antillen steeds weer een zekere aversie moet overwinnen alvorens een enthousiast verhaal te kunnen beginnen over za ken als: het nuttig effect van de Groninger veenkoloniën, of van de Friese zeekleigebieden met hun zwartbont stamboekvee. Voor een op de Antillen geboren leerkracht geldt dit laatste nog zwaarder dan voor een Nederlandse leerkracht. Het is een enigszins absurde situa tie dat Antiliaanse leerkrachten op Curasao in het Nederlands les staan te geven voor Antiliaanse kinderen. Het zijn daarom niet alleen de uit Nederland afkomstige leerkrachten die de Antillen de rug toekeren, ook onder de Antiliaanse leraren is al jarenlang een uittocht aan de gang. Indien alle Antilianen die op dit mo ment in Nederland bi) het onderwijs werkzaam zijn naar de Antillen zou den terugkeren, zou er van een per soneelsprobleem geen sprake meer zijn. Een personeelsprobleem dat nu slechts gedeeltelijk kan worden op gelost door een reeks noodmaatrege len. GERARD HABRAKEN Van soft drugs, zoals marihuana en hasjiesj nemen steeds meer deskundigen aan dat ze niet verslavend werken en minder gevaarlijk zijn dan sigaretten of alcohol. Hard drugs leiden vrijwel altijd tot verslaving en kunnen op den duur de dood tot gevolg hebben. Het percentage hard druggebruikers is ln Nederland in tegenstelling tot het aantal soft-drug gebruikers gering. Onder de hard-drugs valt ook de niet verslavend werkende LSD 25. Het is een middel waarbij de geest als het ware buiten het lichaam treedt. Allerlei dingen die de gebruiker onbewust of heel lang geleden heeft opgenomen, kunnen dan naar boven komen. Het wordt een soort kijken in jezelf. De gebruikerr ervaart zijn omgeving heel anders dan nor maal. Dat kan onder ongunstige omstandigheden lelden tot hevige angstgevoelens, die vele uren kunnen aanhouden. Een dergelijke toestand wordt flippen genoemd, een slechte trip dut. AMSTERDAM/ROTTERDAM „Er is op dit moment een flinke lading STP op het terrein. Een aantal mensen probeert het hard aan de man te brengen. Een waarschuwing is wel op z'n plaats. Deze trips werken verrekt lang en een middel om je reisje te stop pen bestaat er niet! De STP-trip kost waarschijnlijk veertig gulden per stuk en is ongeveer tivintig maal zo sterk als LSD, wat dus niet mis is. Wees erg voorzichtig met de dealtjes. Als je erg in moeilijk, heden zit, het drugteam is 24 uur per dag bereikbaar op punt 17". Dit stencil werd verspreid tijdens het Holland popfestival in het Kra- lingse Bos. Koos Zwart van Aloha, vertrouwensman en geweten van de subcultuur en tijdens het Rotterdam se feest adviseur van het zeventig man tellende drugteam (allen me dewerkers van de stichting Release die voorlichtingscentra heeft in een tiental plaatsen in Nederland), zegt: „Er is byna niks van dat spul in omloop gebracht. We hebben maar één STP-geval gehad. De handela ren kwamen ons laten zien wat ze hadden. Daardoor wisten we dat er STP was. We hebben hun gevraagd het niet te verkopen en dat hebben ze ook vrijwel niet gedaan. Voor de zeker heid hebben we die waarschuwing laten uitgaan". Er ging ook een lijst uit waarin werd gewaarschuwd tegen gevaarlij ke verschijnselen van drugs. Zelfs bij het door de meeste deskundigen als ongevaarlijk bestempelde has jiesj en marihuana werden door het drugteam kanttekeningen geplaatst. Er werd op gewezen dat verstandig gebruik ongevaarlijk is, maar dat de gevaren kunnen zijn: stoned raken en hevige angst en bij roken eventueel longbeschadiging. Zowel politie als GGD bevestigen dat het drugteam gezag had. En voor al ook vertrouwen. Bovendien gaven ze voortdurend voorlichting, iets waaraan de overheid nog niet is toe gekomen. Verder werden „beursbe richten" verspreid, waardoor de prijzen niet tot astronomische hoog te stegen. Hulp Vijfhonderd man riepen de hulp van het drugteam in. De meesten waren gewoon onwel. Zeven moesten er naar het ziekenhuis, maar dat was niet altijd een gevolg van drug gebruik, er was ook een epilepticus bij. Het was volgens Koos moeilijk uit te maken of er bij waren die „ge flipt" waren, een slechte trip hadden gehad. Koos: „Het is gemakkelijk om te zeggen dat het alleen maar toeval is geweest dat er geen doden zijn gevallen, want de omstandigheden voor trippen (o.a. slikken van LSD) waren bepaald niet ideaal. Er was weliswaar voldoende eten, maar het was te duur en te vet. Er waren mensen die drie tot vier nachten doorhaalden, dus flink slaap tekort kwamen. Velen hadden last van in gewandstoornissen (het gras was vochtig, tentjes ontbraken vrijwel en er waren te weinig plastic zeiltjes). Er was ook te weinig warme thee te krijgen. Als je wilt trippen moet je goed hebben gegeten vitamine rijk en niet vet en goed zijn uit gerust. Je moet ontspannen relaxed zijn. Het beste kun je het doen in een huiskamer met een paar aardi ge mensen. Dus niet in een massa. Daarom had ik bijvoorbeeld aan de organisatoren om honderd meter tapijt gewaagd. Maar ik heb het niet gekregen. Tolerantie Dr. J. F. Caljé, hoofd van de af deling psychiatrie en geestelijke hy giëne van de Rotterdamse GGD en medisch begeleider van het drug team, gelooft dat hij een verklaring heeft voor het feit dat ondanks de bepaald niet ideale omstandigheden weinig mensen zijn geflipt. Dat kwam niet alleen door de preventie ve en kalmerende invloed van het drugteam. „Er was duidelijk empa thie. een gevoelsmatige verbonden heid in een loyale, tolerante sfeer". De politie liet zich niet zien. Ter wijl er elders in Nederland mensen in de gevangenis zuchtten wegens overtreding van de opiumwet, trad de politie niet op tegen de handela ren in het Kralingse Bos. Er lag een stapel stencils klaar met „in geval van arrestatie. Geef je naam en re den van arrestatie door aan festival- steward of drugteam voor juridi sche hulp". De stencils hoefden niet te worden verspreid. De angst om opgepakt te worden, in de cel te worden gesmeten, was er in het begin misschien nog wel maar werd al snel zienderogen min der. Bovendien was er de zekerheid dat er hulp zou worden geboden als er om werd gevraagd. Hulp bete kende volgens Koos meestal „vita mine, suiker en sympathie". „Het is helemaal niet nodig om ooit zelf wel eens te hebben ge tript om trippers in moeilijkheden te helpen. De meeste mensen van „Release" trippen naar mijn weten ook niet. Wil je mensen in moeilijk heden helpen, dan moet je vooral willen helpen. Je moet gewoon aar dig zijn tegen mensen met wiens mo tieven Je het soms niet eens bent". Uit een sociologisch onderzoek, dat de Stichting Nederlands Instituut voor Maatschappelijk-Werk-Onder- zoek (NIMAWO) in opdracht van de NRC onder bezoekers van het pop festival instelde, bleek duidelijk dat de mensen erg aardig voor elkaar waren. De grote waarde die werd gehecht aan persoonlijke vrijheid kwam tot uiting in enkele zeer ty perende gedragingen: er werd geen aandacht besteed, laat staan aan stoot genomen aan andermans ge drag. zo lang dat niet direct in strijd kwam met de eigen persoonelijke vrijheid. Werkschuw tuig Ook merkwaardig is de conclusie dat het „werkschuwe tuig" verre in de minderheid was. Dat is in tegen spraak met de conclusie van een Deens rapport uit 1968, waarin werd gesteld dat zeventig procent van de nasj-rokende jongeren in een derma te toestand van apathie verkeerde, dat zü hun werk opgaven. Dr. Caljé gelooft dat het popfesti val een brug heeft geslagen tussen cultuur en contracultuur (ook wel subcultuur genoemd). „Een maat schappij die zich negatief uit laat over langharigen drijft de sub cultuur in een getto, in een sfeer van illegaliteit, die criminogeen werkt. Dan gaat het gevaar bestaan dat 'n aantal jongeren drugs gaat gebrui ken om zich in de subcultuur staan de te kunnen houden. Des te gezon der de maatschappij is, des te ge zonder is de subcultuur". Hij gelooft dat het popfestival veel mensen van de establishment de ogen heeft geopend, namelijk dat de subcultuur niet uitsluitend wordt be volkt door slappe karakters, maar doorgaans door sensitieve, zeer ge voelige mensen. „Ze willen zichzelf en de ander ontdekken. Veel onoprechtheid van de ouderen doorzien ze; hun com promissen slikken ze niet langer. Ze rebelleren tegen de „nette" midden standwoning met een sproeiertje op het gemillimeterde gazonnetje. Veel hasj-rokers zoeken eigenlijk naar de wijde open ruimte, naar een toe stand van vrij zijn in menselijke ge bondenheid". Minder angst De angst voor repressie, voor op treden van politie en Justitie is vol gens dr. Caljé na het popfestival over de hele linie minder geworden. Hij merkt het onder andere aan het toenemende aantal mensen dat op het wekelijkse drug-spreekuur van de GGD in Rotterdam durft te ver schijnen. Hij hoopt dat deze sfeer- verbetering er toe zal bijdragen dat spoedig voorlichting op de scholen over drugs zal worden gegeven het liefst door scholieren zelf dat de justitie nog gematigder zal optre den dan ze nu al doet en dat de plan nen om in Rotterdam een opvang centrum voor druggebruikers te rea liseren het gemeentebestuur staat er zeer positief tegenover spoedig zullen worden uitgevoerd. De mensen van Release en de me- siche begeleiders, onder wie dr. Cal jé, zijn na het popfestival niet uit elkaar gegaan. Ze waren veel te blij elkaar te hebben ontmoet. De link tussen cultuur en subcultuur blijft bestaan. Binnenkort komt het drug team bijeen om al die dingen na te lopen die tijdens het feest in het Kralingse bos zijn misgegaan. Koos: „Het lijkt me dat een ver gunning voor elk komend pop festival moet afhangen van de vraag of er een drugteam aanwezig is". PIETER V. D. VLIET AMSTERDAM ROME LAUSANNE 'ANP» Zes Europese uitgeverijen C. Bertelsman Verlag (Duitsland), A. B. Bonnier Företagen (Zweden). Librairle Hachette (Frankrijk), Edi tions Rencontre (Zwitserland), Ar- noldo Mondadori Editore (Italië) en Verenigde Nederlandse uitgeversbe drijven NV (Nederland) hebben be sloten een Europese vereniging op te richten teneinde hun activiteiten op het gebied van de audiovisuele com- munlcatiemiddelen te coördineren. Hiertoe is besloten na besprekingen in Rome, Amsterdam en Parijs, al dus een gezamenlijk communiqué, Geregeld zullen informaties worden uitgewisseld over audiovisuele pro gramma's en systemen, alsmede co- produkties en een gemeenschappelij ke houding tegenover derden. Het se cretariaat zal zijn gevestigd te Zü' rich. Gedurende het eerste jaar wordt het voorzitterschap be kleed door Giorgio Mondadori. DEN HAAG (GPD) Sommige mensen denken weieens dat de in ternationale olie-industrie een be drijfstak is, die bulkt van het geld. Het zal dan ook voor hen wat onbegrijpelijk zijn dat twee van de grootste Amerikaanse bankinstel lingen, die veel te maken hebben met de financiering van de oliemaat schappijen, vrijwel tegelijkertijd een waarschuwingspijl hebben afge vuurd. Het gevaar bestaat volgens de beide banken dat de wereldolie- industrie in de loop van de jaren'70 krap bij kas komt te zitten. Het zou dan niet mogelijk zijn om alle inves teringen te verrichten, welke nodig zijn om de wereld op langere duur van de benodigde olie produkten te voorzien. Dat is 'n heel somber pers pectief, want olie is en blijft de spil waar de moderne samenleving om draait. Door het zoeken naar en hopelijk in de toekomst het win nen van de olie in de meest barre gebieden van moeder aarde nemen de kosten van de investeringen hand over hand toe. Bij stagnatie in de kapitaalsuitgaven dreigt de we reldeconomie zich op den duur te gaan gedragen als de auto, die niet op tijd wordt doorgesmeerd en waar bij het olieverversen achterwege is gelaten. Geldzorgen heeft natuurlijk elk groot bedrijf dat een periode van snelle expansie doormaakt, maar dat behoeft nog niet te betekenen dat er een accuut liquiditeitstekort dreigt. Doorgaans wordt tijdig afgeknepen met de investeringen als de midde len, welke verkregen worden uit ad- schrijvingen. reserveringen en ande re winsthouding, tezamen met het geen in de kapitaalmarkt kan wor den opgenomen, ontoereikend is om alle ambitieuze plannen uit te voe ren. Dit zal ongetwijfeld het geval zijn in de olieindustrie waar het al gauw gaat om bedragen van honder den miljoenen als er investerings plannen moeten worden uitgevoerd. Kas De Koninklijke Shell groep zal er zo gauw geen last van hebben, want bij traditie wordt daar slechts een beperkt deel van de winst tot uit kering gebracht, ook al worden de aandeelhouders bepaald niet verge ten. Momenteel zit de groep best bU kas, wel blijkt uit het feit dat de overname van het Billeton-concern in contanten kon worden voldaan, waarna nog ongeveer 90 procent van de kasmiddelen overbleef. Dit wil echter niet zeggen dat het in de toekomst zo zal blijven. De financiering van de in bestelling ge geven mammoettankers, de bouw van raffinaderijen en de uitbreiding van het chemische bedrijf gaan handen vol geld kosten. De olieindustrie is één van de grootste en tevens één van de meest gecompliceerde bedrijfstakken in de wereld. Zy is ook de meest kapitaal intensieve. 'in de Verenigingde Sta ten is in de dolie-industrie geïnves teerd kapitaal per werknemer on geveer viermaal zo-groot als voor de industrie als geheel. Geraamd wordt dat het totale in de olieindustrie geïnvesteerde ver mogen in de landen buiten de com munistische bestuurde gebieden 179 miljard dollars gedroeg. Blijkens een door de Shell uitgegeven handboek van de olieindustrie was ongeveer de helft van het genoemde bedrag in de Verenigde Staten geïnvesteerd, terwijl bijna twee/derde in bezit was van in de Verenigde Staten ge vestigde maatschappijen. Nodig Teneinde de groeide vraag naar olieprodukten te kunnen dekken wordt per jaar door de internatio nale industrie meer dan 19 miljard, dollar uitgegeven, waarvan 1,3 mil jard is bestemd voor de opsporings werkzaamheden. In de periode van 1959 tot 1969 is in totaal 139 miljard uitgegeven aan installaties, win nings- en opsporingswerkzaamheden. De Chase Manhattan Bank heeft berekend dat er tussen 1968 en 1980 tenminste 225 miljard dollar (f820 miljard) nodig zal zijn en dan is er nog niet eens rekening gehouden met de geldontwaarding, zodat het werke lijk uit te geven bedrag nog veel ho ger zal zijn. Tegelijk met de groei van het pro ti uk tie-apparaat is er een uitbreiding van de kasmiddelen nodig voor werkkapitaal. Verleden jaar was de si tuatie al zo dat de zeven grootste olieconcerns op hun liquiditeiten moesten interen om dat de inkom sten niet groot genoeg waren om al le uitgaven te bestrijden. Zo werd er door de zeven grote concerns voor 6420 miljard dollar aan kapitaalgoe deren uitgegeven. Hiervan werd 1856 miljoen vol daan met ingehouden winsten, 3313 miljoen kwam beschikbaar door af schrijvingen en aan nieuw kapitaal kon 770 miljoen worden aangetrok ken. Het gevolg was dat er 481 mil joen dollar aan de kasmiddelen moest worden onttrokken. Een dergelijke ontwikkeling kan natuurlijk niet tot in lengte van da gen doorgaan. Daarom zullen de olieconcerns moeten zorgen dat er steeds grotere bedragen aan winst beschikbaar komen, welke in het be drijf kunnen worden gehouden, aan gezien de kapitaalmarkten niet meer in staat zijn om voor de aanvulling van de financiering te zorgen. Aan de winsten wordt echter van alle kanten geknabbeld. Het begint al in de olieproducerende landen, die een steeds groter deel van de opbrengsten voor zich opeisen. De royalties worden berekend over veel hogere prijzen dan de oliemaat schappijen zelf voor de ruwe olie op de wereldmarkt kunnen bedingen. Libië is er dezer dagen in geslaagd om een verhoging van de prijzen op basis waarvan de royalties worden berekend af te dwingen. Het is na tuurlijk het goed recht van elk land om te trachten zoveel mogelijk van de bodemschatten te profiteren, maar de kruik gaat zolang te water tot hij breekt. Geldbelegging: Te koop woon huis in de Denijs van HulleL Verhuurd voor f 1260,p.j. Vraagprijs f 17.000— k.k. J. Drijver, tel. 240894 en H. J. Ne- lissen, tel. 313355, mak. o.g., leden NJB.M. Te koop leeg huis. Bevatt. ka mer en suite, geiser, hal m. div. stoff. Toilet. Voor- en achter tuin. Schuur, le et. 3 slp.kam., badk. m. ligbad, douche, geiser en toilet, 2e et. kamer op zolder. Vr.pr. f 59.000,— kJc. Telefoon 313675. In de omgeving opereert een specu lant in huizen, die er onlangs met een brutaal verhaal in is geslaagd een huis in handen te krijgen en dat een half jaar later weer met ruim twintig mille winst te verkopen. Het geval illustreert, dat goede trouw soms schandelijk wordt misbruikt. Wat is het geval? De familie X, be staande uit echtpaar, twee dochters en een zoon, woonde al achtentwin tig jaar in een nu leegstaand pand. Eind vorig Jaar werd het huis te koop aangeboden door de toenmali ge eigenaar. Hij vroeg het gezin of het belangstelling had om het te ko pen. Dit liep op niets uit, omdat het huis volgens de bewoner te vee! moest kosten gezien het vele achter stallige onderhoud. Tientallen kopers kwamen een kijkje nemen. Advertenties stonden in de krant. Het huis werd door de eigenaar aangeboden voor f 19.000 als beleggingsobject, de prijs was laag naar verhouding van de staat van het huis, maar dat kwam omdat het gezin erin woonde en zou blijven wo nen voor f 1260, huur per jaar. Wie het zou kopen zou er dus niets aan hebben voor eigen gebruik. Eindelijk verwisselde het huis van eigenaar. En al gauw waren er strubbelingen tussen eigenaar en be woners over de uitvoering van nood zakelijk onderhoud. De nieuwe eige naar voelde er in eerste instantie weinig voor om het huis op te knap pen. Hij vroeg het gezin of het niet liever een ander huis wilde zoeken. Zelf zou hy met vier kinderen op een flat wonen in erbarmeiyke omstan digheden. zyn vrouw, zo zei hy, moest misschien wel in een psychiatrische inrichting als ze geen gewoon huis kreeg. De kinderen zou den het al even slecht maken. De huurder ging bezorgd zyn licht opsteken by de gemeente, die echter adviseerde, rustig te biyven wo nen. De vrouw van de huurder voelde echter haar geweten knagen en zei tegen haar man: „Wat wij doen is toch eigeniyk ook a-sociaal. Die men sen hebben dit huis misschien hard nodig". Toen maakte het gezin een edelmoedig gebaar. De eigenaar kreeg te horen, dat de huurders een ander huis zouden zoeken, zodat hy erin kon trekken op voorwaarde dat hy stoffering en dergeiyke voor een deel wilde overnemen. De man toonde zich de koning te ryk en gezin X kreeg een flat van de gemeente toegewezen met 'n huur die ruim het dubbele was van de oude woning. Door de geringere ruimte moest één van de kinderen op kamers gaan wonen, hetgeen extra kosten met zich meebracht. Per 1 mei kon de flat worden betrokken. De moeder uit het gezin zegt: „op de dag van de verhuizing stopte een auto voor de deur Een dame vroeg me of ze het huis mocht zien. Ze woonde op een flat met een huur van f500 per maand, zocht wat an ders, en had die ochtend in de krant gelezen dat het huis voor f 59.000 te koop stond. Ze vervolgt: „Ik vertelde haar dat het een misverstand moest zyn, om dat het huis bewoond zou gaan wor den door een miserabel gehuisvest gezin. Maar toen we eenmaal ver huisd waren, stond het huis weer te koop. Als leeg huis kon het pand meer dan het dubbele opbrengen, en daarvan had de eigenaar geprofi teerd. Een dergeiyke praktyk kan huurders, die in eenzelfde situatie komen te verkeren, alleen maar in spireren tot het ten volle uitbuiten van de huurbeschermingswet. DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen (Economische Zaken) zal volgende week woensdag zyn vakan tie onderbreken voor een gesprek met het Produktschap voor Zuivel over een mogeiyke verhoging van de melkprijs met een cent in de gebie den buiten het westen des lands. Vorige maand is de bewindsman akkoord gegaan met een verhoging van de melkprys in het westen, het geen leidde tot illegale verhogingen van de melkprijzen elders in 't land. De minister wilde echter geen ver dere beslissing nemen voordat de resultaten van een onderzoek naar de rentabiliteit van een aantal zui velbedrijven ter tafel lagen. Deze week heeft de bewindsman deze rentabillteitsberekening gekre gen. Aan de hand daarvan zal woensdag nader worden overlegd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7