STRAK PRIJSBELEID BLIJFT °p Oppositie wil minimumloon op 160 gulden Drukte de IERENPARK JIASSENAAR wegen viel mee eel kritiek van ondernemers op plannen van Nelissen Amerikaans begrip voor Israëls zorg (Dud één dag naar «tijd een succes! Aanhoudend koel GRIEK DREIGT ARABIEREN TE DODEN Tokio bedreigd door gevaarlijke witte roetmistr' BLOEMRIJKE INTOCHT VAN 11.352 WANDELAARS HUISMAN LEIDEN Restaurant De Zwaan kgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 JULI 1970 No. 33153 tcteur: KAF van Dlshoeck ofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1, Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Met het oog op de spanningen de economie en het streven om de prijsstijgingen dit ïr niet boven de 4 pet. te laten uitgaan blijft minister Ne- jen (Economische Zaken) in de komende maanden een strak prijsbeleid, zij het in gewijzigde vorm, voeren. >oral de ondernemers hebben bedenkingen tegen de gis- ravond door de bewindsman per 1 augustus aangekon- ;de 'aanpassing' van zijn beleid, waarvan de kernpunten n: Vervanging van de thans dende algemene prijzenbe- likking door een meldings- :ht voor prijsverhogingen; Handhaving van de 22 prij- ibeschikkingen voor bepaalde toren en branches met de zegging dat daarover in de nende maanden kan worden irlegd; In beginsel geen doorbere- ïing van loonkostenstijgingen, izij het rendement op het en vermogen beneden de 7 komt. deze wijze wordt een stukje twoordelijkheid voor de prijs- ng teruggelegd bij de onderne- aldus minister Nelissen in een ichting op zijn nieuwe beleid. De dsman stelde met nadruk dat ach alle vrijheid voorbehoudt om •lk ogenblik, dat de omstandig- •n daartoe aanleiding geven, zijn ileid opnieuw te wijzigen, in richting ook. Vrijwillig werkgeversverbonden zullen hun adviseren „zich zo correct en mogelijk te gedragen", zoals inister het noemde. Alleen het iinklyk Verbond van Onderne- s, een van de middenstandsorga- ities, is niet van plan zijn leden te moedigen alle onderdelen van beleid vrijwillig te aanvaarden, oor de invoering van een mel dplicht wil minister Nelissen be ien dat hij meer zicht krijgt op ontwikkeling van de externe kos- stijgingen dan nu het geval is. laaide externe kostenstijgingen m nu nog zonder meer worden rgegeven in de prijzen. Vanaf 1 istus moeten echter prijsverho- :n, die uitgaan boven het effect bepaalde externe kostenstijgin- een maand van tevoren worden emeld. minister kan dan zo nodig via hte prijsmaatregelen ingrijpen, ndien moeten producenten en teurs met een jaaromzet van dan tien miljoen gulden op de aenlandse markt de prijsverho- ;en, die binnen de grenzen van externe kostenstijgingen blijven, riftelijk melden aan Economische en, uiterlijk de dag na invoering de prijsverhoging, ie prijsverhogingen worden dan jetst aan een reeks criteria. Zo ?en loonstijgingen in beginsel niet prijsstijgingen leiden. Daarvan kan worden afgeweken wanneer het rendement over het eigen vermogen beneden de 7% is gedaald. Hetzelfde criterium werd de laatste maanden voor ontheffingen van de algemene prijzenbeschikking gehanteerd. Ook de regel dat in geval van stijging van de inkoopprijzen de marges in geld niet mogen worden verhoogd blijft gelden. Vier procent In het eerste halfjaar zijn de prij zen ten opzichte van december met 3,2% gestegen. Ten opzichte van de zelfde periode van het vorige jaar is er een prijsstijging van 3,4%. Minis ter Nelissen hoopt nog steeds dat het zal lukken om de stijging dit jaar te beperken tot ongeveer 4%. De vakbeweging heeft zich voor lopig niet negatief tegenover het nieuwe prijzenbeleid opgesteld, al wijst zij alle verantwoordelijkheid voor het beleid af. Voorlopig houden de vakcentrales het erop dat „het gezond verstand bij de ondernemers zal zegevieren". ADVERTENTIE ke dag grote mensapen shows tijksstraatw^ Bilt verwacht van vanavond morgenavond: iatselijk enkele buien maar ook laringen. Overwegend matige wind westelijke richtingen. Aanhou- d koel. (Opgemaakt om 9.00 uur) 25 juli op: 4.50 uur; onder: 20.42 uur. frn op: 23.03 uur; onder: 13.51 uur. igwater te Katwijk te 7.54 en 20.22 i laagwater te 3.50 en 16.05 uur. '7 hoogwater te 8.52 en 21.21 uur, iwater te 4.34 en 16.55 uur). Dommer bestaat alt 20 pagina's DEN HAAG (GPD) De oppo sitie in de Tweede Kamer vindt een verhoging van het minimum loon van 145 gulden tot 157,50 per week, zoals de regering heeft voorgesteld, onvoldoende. Wil men bereiken dat de laagste in komensgroepen volledig delen in de welvaartsontwikkeling van de laatste jaren, dan zal naar de mening van de oppositiepartijen een verhoging tot 160 gulden per week nodig zijn. De oppositie wil ook vastgelegd zien dat de leeftijd, waarop men recht heeft op dit bedrag, in de komende twee jaar tot 21 jaar wordt verlaagd. Uit het verslag van de kamercom missie voor Sociale Zaken, dat gis teren over het regeringsvoorstel is verschenen (de leden stuurden hun bijdragen in vanaf hun vakantie adressen) blijkt dat het voorstel van minister Roolvink ondanks 't schok effect dat daarvan uit gaat, voor de regeringspartijen aanvaardbaar is. Wel vreest men voor een deel van het bedrijfsleven, met name voor de textiel, confectie- en lederindustrie met veel jong vrouwelijk personeel, een onevenredige belasting. Gevi-aagd wordt welke dispensatie- mogelijkheden deze bedrijfssectoren zullen worden geboden om de extra loonkostenstijgingen op te vangen en zioh geleidelijk op de nieuwe situatie in te stellen. Ook wordt gevraagd welke prijsontwikkelingen de rege ring als gevolg van de aanpassing verwacht. Minister Roolvink zal voorts bij de openbare behandeling van het wets ontwerp, waarvoor de Tweede Kamer dinsdag de vakantie onderbreekt, na der moeten verklaren waarom hij naast de koppeling aan de loonindex nog de mogelijkheid van een bijzon dere aapassing aan de gestegen wel vaart wil handhaven De minister heeft voorgesteld daarvoor eens in de drie jaar het oordeel van de SER te vragen, te beginnen in 1974. Waarom deze tijdlimiet is aange bracht is echter niet iedereen in de kamer duidelijk. Evenmin is het de kamer duidelijk waarom jonge kostwinners buiten de regeling zijn gelaten ATHENE (Reuter) De vader van het tweejarige Griekse jongetje, dat vorig jaar november by een aan slag op het Israëlische El Al-bureau in Athene is gedood, heeft gisteren gedreigd, de twee Arabische com mandostrijders, die hiervoor terecht staan, te zullen doden. De vader, de 40-jarige Christos Nastos, riep hun dit toe in de rechtszaal. Hij zei de gedachte niet te kunnen verdragen dat zy door de Griekse regering zul len worden vryfgelaten als losprijs voor de 55 inzittenden van de Boeing-727, die woensdag in Athene werd gekaapt. De Griekse regering heeft gisteravond bekendgemaakt dat Griekenland om zijn nationale eer verplicht is zyn belofte te houden „ongeacht de omstandigheden waar onder deze was afgedwongen". 95 TOKIO (Reuter) De elf miljoen inwoners van de Japanse hoofd stad Tokio worden bedreigd dooreen „witte roetmist", die de ogen en keel aantast. De artsen hebben al enkele duizenden schoolkinderen met oog- en keelklachten naar ziekenhuizen moeten sturen. Eind juli zal een waarschuwingssysteem in werking treden, dat bij een zekere graad van luchtvervuiling de bewoners aan raadt binnenshuis te blijven en ra men en deuren gesloten te houden Intussen mag Japan zich tot een zeer belangrijke industriële natie ontwik keld hebben, maar de gevolgen zijn zeer ernstig: stinkende lucht fabrieksrook en uitlaatgassen, afva op de stranden en de zeeën rondon de eilanden gevuld met rioolwater Het nieuwe type „mist", waarondei Tokio thans lijdt, werd voor heteersi merkbaar op 18 juli. Niet alleen d( bewoners ondervonden sindsdien hin der, maar hier en daar zyn de bo men begonnen hun bladeren te ver liezen. De bevolking begint in verze te komen tegen de lucht- en water vervuiling en de achteloosheid van de industrie. Met weemoed denkt men terug aan het lieflijke oude Ja pan met de geisjas. Naast de lucht vervuiling hebben vele centra van steden een chronisch gebrek aan wa ter, onvoldoende riolering en een te kort aan parken en tuinen. AP meldt uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van Justitie een gerechtelijke vervolging bevolen heeft van tien maatschap pijen, die kwik hebben gedumpt in de meren en rivieren van zeven sta ten. Nijmegen beleefde gisteren weer de bloemrijke intocht van het wandellegioen der vierdaagse. Ondanks het slechte weer ble ven toch 11.352 sterken over eind, in totaal 1079 ivandelaars moesten tijderis deze vierdaag se voortijdig afhaken. Tot de deelnemers die nog bij zonder monter de eindstreep passeerden behoorde ook me vrouw P. H. Jansen-De Waal uit Nijmegen die de vierdaagse voor de 37ste maal meeliep. Een van de meest markante fi guren was de 74-jarige eenbe- nige Zwitser Samuel Burnand, die gehuld in een zestiende eeuwse piratentenue, waarlijk onder de bloemen werd bedol ven. Er waren ook wandelaars die met enige moeite de laatste kilometers overbrugden zoals blijkt uit de fotorechts. ADVERTENTIE CTBU V&VZUU/n^} INTERIEURVERZORGING CP'JNÓBURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING a nVTCRTENTTE TEL. 34000 ADVERTENTIE BOULEVARD t.o. Vuurtoren KATWIJK - TEL. 01718-12^64 Volledig verzorgde menu's f 12,50 all in. Onbeperkt parkeren. Vanaf a5 juni tot 29 augustus het bekende duo JOHN en BILL WASHINGTON. CAIRO, JERU ZALEM (AP, Reuter, AFP, GPD) Met hun vredesinitiatief voor het Midden-Oosten streven de Ver. Staten naar volledige stop zetting van alle militaire activi teiten en niet alleen naar staken van het vuren. Washingtons doel s om tegemoet te komen aan de Israëlische zorg, dat Egypte een bestand van beperkte duur zal gebruiken om zijn verdediging langs het Suezkanaal sterk uit te breiden. Washington verwacht, dat Israël ial aandringen op doelmatig toe zicht op de staking van alle militaire activiteiten, hetgeen zou kunnen ge schieden door een uitgebreide VN- vr edesmacht. Een ander probleem naast dat van het toezicht is de vraag of de Arabische regeringen in staat zullen zijn de eerbiediging van een eventueel bestand en staking van de militaire activiteit af te dwingen van de Palestijnse commando's, die de staat Israël willen vernietigen en niets van een politieke regeling wil len weten. Washington schat de Pa lestijnse guerrillabeweging op een tienduizend man. President Nasser verklaarde gister avond in Cairo, dat, indien l6raël de Amerikaanse voorstellen afwijst, een confrontatie tussen de Arabieren enerzijds en de Amerikanen en Brit ten anderzijds het gevolg zal zijn. Als Amerika Israël blijft steunen, aldus Nasser, zullen de belangen van de VS in het Midden-Oosten in ge vaar komen. Hij herinnerde er aan donderdag te hebben verklaard geen vertrouwen in Amerika te hebben. „Vandaag zeg ik, dat ik evenmin vertrouwen in Engeland heb". Onze oorrespondent in Jeruzalem meldde vanochtend, dat Jeruzalem zijn antwoord op het plan-Rogers nog niet kenbaar heeft gemaakt, maar het is wel zeker, dat het „ge wogen en te licht bevonden is". Er is een paradoxale situatie ontstaan: Amerika's bondgenoot Israël ver werpt de voorstellen van Washing ton, zijn vijand accepteert ze. De Sowjet-Unie en Egypte hebben een meesterzet gedaan door op het plan- Rogers positief te reageren. Zondag zal het Israëlische kabinet zich be raden op wat er nu gedaan moet worden. Zowel Amerika als Israël moeten voorkomen in de Russisch - Egyptische val te trappen. Dit kan doordat Israël zich onthoudt van een openlijke afwijzing van het plan- Rogers en zich bereid verklaart tot vredesoverleg onder leiding van VN- ambassadeur Gunnar Jarring. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK NOORDWIJ K Hoe wel het gisteren wel wat drukker was dan normaal hebben de medewerkers van de V.V.V.'s in Katwijk en Noord- wyk toch niet tot diep in de nacht behoeven te werken om gasten on der te brengen. De service beperkte zich tot het afhandelen en naar hun vakantie-adressen verwijzen of bren gen van gasten, die reeds lang van tevoren hadden besproken. Zij kwa men met bussen uit West-Duitsland, voornamelijk uit Rijnland-Westfalen. Ook kwamen er nog wel wat buiten landers op eigen gelegenheid naar deze badplaatsen. Het leverde echter geen moeite op hen onder te brengen. Het blijkt ln Katwijk en Noordwijk op het ogenblik heel erg moeilijk te zyn logies in hotels en pensions te krijgen voor een langere termijn. Voor enkele dagen lukt het wel. Katwijks V.V.V.-directeur Chris Ver- plancke deelde gisteravond laat me de, dat de hotels en pensions van daag waarschijnlijk vol zullen lopen en dat het moeilijk wordt kamers met ontbijt te bemachtigen. Ook de Katwykse bouwvakkers zyn met va kantie gegaan en de meesten van hen hebben hun huizen gesloten. Daar kan men niet terecht voor het onderbrengen van gasten. Men heeft echter nog uitwijkmogelijkheden naar Katwijk aan den Ryn, Rynsburg en Valkenburg. In Noordwijk valt het. volgens V.V.V.-promotor Wim Rovers, even min mee nog iets te bemachtigen. Er zijn hier en daar nog wat gaatjes voor een paar nachten, doch men behoeft er niet op te rekenen, dat men, als men enige weken wil ver toeven in een hotel of pension, nog kans van slagen heeft. Hy hoopt, dat er nu eens intensief gewerkt zal worden aan een meer doelmatige vakantiespreiding. De verwachte drukte op de rijks wegen is gisteren uitgebleven. De verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen deelde gisteravond laat mede, dat van vier uur af een nor male vrydagspits op de wegen was geconstateerd, die alleen wat langer duurde dan gewoonlijk. Om half ne gen was het overal weer rustig. Ook voor de komende dagen wordt niet veel verkeer verwacht op de rijks wegen. Alleen vandaag en morgen zal het wat drukker zijn dan nor maal. Nergens in Nederland hebben zich stremmingen, files of ernstige botsingen voorgedaan. In totaal wer den er vier aanrijdingen gemeld, waarbij negen auto's waren betrok ken. Aan de grenspost Bergh was het gisteravond iets drukker dan nor maal. Er was echter geen sprake van een uittocht van Nederlanders en Duitsers. Het wordt steeds duidelij ker, dat de vakantiegangers de grote stroom mijden en meer gespreid naar hun vakantie-oorden gaan, waarbij dan veelal gebruik gemaakt wordt van toeristische routes. De binnenlandse lijnen van de Nederlandse Spoorwegen waren gis termiddag en -avond niet beter be zet dan anders op vrijdag. Alleen de treinen in de richting Zeeland wa ren iets voller. De internationale trei nen zaten wel propvol. Er reden in totaal drie Bergland-Expressen uit met bij elkaar 45 rijtuigen. Op de overige internationale lijnen werd met versterkt materiaal gereden. Vit het Leidsch Dagblad van 26 Juli 1870: Z.M. de Koning heeft de 20 Remmington geweren, be stemd als prijs voor den 3en nationalen schietwedstrijd thans geschonken aan de Studenten - W eerbaar heids- vereeniglngen te Utrecht en te Leiden, en wel aan elk 10 stuks. AdvertentieKoffiehuis Eigenzorg. Gedurende de kermis echt Amsterdamsch Beijersch Bier versch van 't vat, d 10 ct. per glas.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1