Roken tijdens zwangerschap heeft ernstige gevolgen orden vrouwen (weer) mooi I'M h beauty-farm „DE ARK" VOOR OVER EN VAN VROUWEN [ERDAO 76 JV12 1970 c~ LÖDSOH DAGBLAD Ai Q raV ;3Sfll -'v limn (Door Heieen Schuttevaer) WESSE (GPD) Het eiland Schouwen- ïen «land. Vroeger een geïsoleerd gebied, r thans een stukje Nederland dat ont- n isdoor de aanleg van de Haringvliet- en de Grevelingendam. Nu de rechte '0i weg niet meer door ponden en veren le're i van de dorpjes die 's zomers ;va> t middelpunt van de toeristi- r-belangstelling staan, is Renes- «r, tussen de fritetenten, fun- ;nt s, bowlings, supermarkten, en dancings, kunnen sinds fe- L|n I vermoeide vrouwen uitrusten, 168 Ichzelf komen en mooi worden e beauty-farm „De Ark." ge- l*g ide de zomermaanden gaan tp hoonheidssalons, sport- en sau- d.iners en de kapsalon dicht en sch i de appartementen onderdak le toeristen die Renesse over n. Straks in september, als de "gei Is weergekeerd, opent „De zv)n deuren voor stilte- en aheidzoekende vrouwen. Als y j uk van het seizoen, terwijl het len tellende dorpje al onvei- wordt onderbroken is ook dit deel van Zee- landin de zomermaanden een trekpleister voor toerisme geworden. De grond is er kost baar: wat voor de watersnood van 1953 twaalf cent per vierkante meter kostte, doet nu veertig gulden. ?rd gemaakt door uitgelaten borstelmassage op bed voor een be- tiegangers, had het echtpaar J tere bloedcirculatie, mp ®eg-Heske« dat de scepter De behandeling is er niet op ge- hlj het voor elkaar heeft ge wordt niet vermeld, maar eerste maal in de geschiede- wejeeft een fotograaf kans gezien rlijke schatkamers van Per- L1j betreden. Hij fotografeerde er lit Paris Match (gedeeltelijk in de kroonjuwelen van de sjah farah: de uit platina en dia- gemaakte bruidstiara met de eielde zestigkaraats roze diamant, vijf soorten edelstenen inge houden troonzetel, de kroon sjah met de „oceaan van een diamant die het broertje beroemde Koh-i-Noor wordt SL' 3'. over de beauty-farm zwaait, een aantal Nederlandse Journalisten uit genodigd een kijkje te nemen in hun schoonheidsboerderij Mooi worden Een spreekuur op „De Ark" be gint met een doktersonderzoekje op bloeddruk (sauna!gewicht, maten en eventuele dieetvoorschriften Dan volgen vijf dagen waarin door middel van maskers, sauna, massa ge, mani- en pedicure, gymnastiek, huidanalyse, schoonheidsbehandelin gen, haarverzorging en wandelen in de omgeving gevolgd door een wel dadig kruidenvoetbad, aan het mooi worden van de gasten wordt ge werkt. Iedere dag begint met een richt om de dames te laten verma geren. Wie op dieet wil of van de dokter moet, krijgt aangepast eten. Wie dat niet nodig vindt kan volop genieten van de uitgelezen keuken van „De Ark." Soms wordt zelfs een Boéuf Stroganow door de kok aan tafel bereid en wie dan nog van zo'n zaligheid kan afblijven, moet wel een keiharde zijn. Daar staat dan weer een vrijwilli ge rauwkostdag tegenover waar op de aanwezigen de hele dag fruit en groenten te eten kunnen krijgen. „De Ark" is de tweede beauty farm in ons land. Al eerder werd in de Beekbergse bossen bij Apeldoorn „De Wipselberg" geopend. Er is verschil tussen de twee farms. Directeur Breekweg van ..De Ark" omschrijft dat als volgt: „Wij zijn wat moderner, Je mag hier zo laat naar bed als Je zelf wilt. Wie 's avonds in de bar wat wil drinken kan dat doen en komt dan ook eens met anderen in contact dan alleen kuurgenoten. Bovendien hebben de dames de mogelijkheid hun man mee te nemen. Die kan dan de om geving verkennen." Een weekkuur op „De Wipsel berg" varieert van 495 tot 845 gul den. „De Ark" vraagt voor een week 475 tot 550 gulden; begeleiden de echtelieden betalen 150 gulden. „Dat lijkt misschien veel." zegt me vrouw Ria Breek weg-Heskes (32), „maar toch krijgen we hier niet al leen directeursvrouwen. Er waren hier zeven verpleegsters, een paar directiesecretaresses en ook vijf huisvrouwen. Ik geloof dat een be handeling het meest besteed is aan de laatste categorie, vooral als er veel kinderen zijn. En het geld wordt juist liever aan iets anders uitgegeven: kleren voor de kinde ren. een gezamenlijk uitstapje. Maar als ze komen, dan sta Je ver steld hoe anders ze hier vandaan komen: goed gekapt, uitgerust, met de nodige Kennis om zich op te ma ken en vol zelfvertrouwen." En die uitspraak wordt bevestigd door wat een tevreden huurster in het gastenboek schreef „De Ark" nam een wrak op sleeptouw, spijkerde het by. kalefa terde 't op, opende een horizon, gaf de goede koers aan met een behou den vaart, beauty!" RIJKE MEDER1ANDSF JEUGD JAARLIJKSE (JITGAVEM VAN TIENERS(«"TSjasrl Schatkamers r-: 'ral ad. Verder nog wat .kleingoed" l bergen parelsnoeren, een uit p< iragden gemaakte pillendoos ;6ffan de kostbaarste stukken uit :amers) en een met duizen- idels teentjes ingelegde globe de zeeën met smaragd, de iten met robijn, amethyst ttier zijn aangegeven. Al dit dfenemend geflonker rust in de van de Bank van Iran, be door wat het meest geperfectio- veiligheidssysteem ter wereld genoemd. Tijdens zijn werk fotograaf permanent op de gekeken door vijf ministers rtig po itiemannen. Overigens sjah al deze kostbare zaken maar lenen wanneer dat eens voor bepaalde ceremonieën, namelijk nationaal eigen- ïworden en dienen als dek- oor het in omloop zijnde Iran- M "k; Gelijke rechten „Vrouwen hebben allang gelijke rechten in al onze zaken". Deze slo gan wordt (ongetwijfeld tot vreugde van alle Dolle Mina'si gehanteerd door een keten van Engelse restau rants die hun uiterste best doen om al hun establissementen (honderd dertig in totaal) ook voor vrouwen zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ge zellige zitjes, verantwoorde menu's, goedverzorgde toiletruimten en een prima service moeten ervoor zorgen dat vrouwen zich niet langer „tweede rangs wezen" voelen in restaurants, café's en bars. Dat laatste lig trou wens, volgens een topfunctionaris in deze bedrijven, ook wel eens een beetje aan de vrouwen zelf. In week blad Woman zegt hij: „Vrouwen heb ben bij ons gelijke rechten, maar ze bederven soms zelf de sfeer door overgevoelig te zijn". Volgens hem moeten vrouwen leren om zich in restaurants en bars onbevangen te gedragen, als gewone mensen. Dan zullen ze ook „gewoon" worden be handeld Anti-vervuiling In het Californische Woodland Hills hebben twee huisvrouwen op hun eigen manier de strijd aange bonden tegen de milieuvervui ling. Sandra Hughes en Alexandra Abrams waren al vurige supporters van reeds bestaande groepen die te gen luchtvervuiling ageren, maar hebben nu hun eigen „anti-vervui lingclub" opgericht, vertelt Ladies' Home Journal. Ze voeren actie vol gens het principe van de aloude ket tingbrief. onder het motto .schrijf voor je leven". In de brief wordt uit eengezet hoe men de grote lucht- vervuilers en de wetgevers op doel treffende wijze kan dwingen tot voor zieningen en voorschriften die de lucht letterlijk kunnen doen opkla ren. Patch-jurk Een „patch-jurk" is (althans in Amerika» deze zomer de dracht voor een tuinfeest. Amerikaanse modehui zen verkopen voetlange jurken met korte mouwtjes en wyd-bollende rok gemaakt uit tientallen katoenen lapjes in allerlei kleuren en motie ven. Hierbij draagt men veelkleurige sandalen, brede kleurige plastic arm banden en de naieve haardracht die vroeger „koptelefoontjeskapsel" heet te: twee enorme opgerolde vlechten die de oren bedekken. Het heet in modetermen van dit ogenblik „the innocent look". ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge slip.. iigföHytèw®/ (Van onze medische medewerker, dr. J. Kater) Dat vrouwen die tijdens haar zwangerschap roken meer kans hebben een miskraam of een vroeggeboorte te krijgen en dat kinderen van rokende moeders een lager geboortege wicht hebben dan de pas-geborenen van niet-rokende moeders, zijn reeds bekende feiten Maar op het derde Europese symposion over epilepsie (val lende ziekte), dat onlangs te Helsingor in Denemarken werd gehouden, werden nieuwe ernstige gevolgen van het sigaretten roken gedurende de zwangerschap naar voren gebracht. De Britse kinderarts van de fa culteit voor kindergeneeeskunde van de Brlstolse universiteit, dr. Euan C. Ross. deelde de resultaten mede die bij een onderzoek naar de kinder sterfte bij 17.000 babies werden ge vonden en wees op de gevolgen die het sigarettenroken tijdens de zwan gerschap by deze in 1958 geboren kinderen had met betrekking tot epi lepsie. Het betrof alle kinderen die in dezelfde week van dat jaar ge boren werden en waarvan 98 procent zeven jaar later en een deel zelfs op hun twaalfde jaar, opnieuw werd onderzocht. Op hun zevende jaar bleek, dat bij die kinderen wier moe der tijdens haar zwangerschap meer dan tien sigaretten per dag had ge rookt, vijftig procent meer gevallen van stuipen en zelfs epilepsie-ver- schjjnselen optraden dan by de kin deren der niet-rokende moeders. Bij zware rooksters (vrouwen die meer dan 10 sigaretten per dag ro ken) wordt dit verschil bij haar kin deren zeer overtuigend. In cijfers uit gedrukt vond men by deze groep van 17000 kinderen 93 lijders aan epilep sie, waaronder zeer ernstige geval len. Onder de zevenjarige kinderen hadden 27 van elke duizend kinde ren wegrakingen gehad en 7 per duizend vertoonden al verschijnselen die op een duidelijke aanleg voor epi lepsie wijzen. Dit alles bij de kinde ren van rokende moeders. Bij deze kinderen vond men ook andere verschijnselen van stoornis sen in de hersenfunctie, door de be schadiging die het roken op de zich ontwikkelende kinderhersenen had teweeggebracht, aldus dr. Ross. De ze kinderen leren later lezen en heb ben duidelijke aanpassingsstoor nissen en hij waarschuwde daarom ernstig tegen roken tijdens de zwan gerschap. Ook de Britse artsen hebben op de Jaarlijkse bijeenkomst van alle afgevaardigden van de artsenvereni ging in dat land in Harrogate, voor maatregelen tegen het roken gepleit. In plaats dat de niet-rokers in een trein, een bar of éen restaurant naar een plaats moeten zoeken waar niet gerookt wordt, moet dit voortaan omgekeerd worden. De roker moet een plek vinden waar hy dit kan doen en deze suggestie werd. evenals alle andere aanbevelingen om het roken te beperken, met 'n grote meerderheid van stemmen aangenomen. Tot nu toe hadden de Engelse artsen zich nooit zo duide lijk uitgesproken als ditmaal. Men wil de rookgewoonten ook sociaal on aanvaardbaar maken. Het Is de taak van artsen om voor de gezondheid van de bevolking te zorgen en het roken hoort tot de allerbelangrijkste problemen hiervan. Het vermelden van de waarschuwing op de siga retten-pakjes dat roken schadelijk is in de Ver. Staten heeft daar al een vermindering van de sigarettencon- sumptie tot gevolg gehad, terwijl 't aantal volwassenen onder de rokers erdoor afnam. Maar die waarschuwing tegen het roken van sigaretten komt eigenlijk al te laat, want als de gebruiker die leest, heeft hy, of zy, het pakje im mers al gekocht. Toch heeft het blykbaar wel enig nut. gezien de vermelde resultaten In de Ver. Sta ten. Terwijl in dat land door de fa brikanten zelf tegen sigarettenroken wordt gewaarschuwd en de Engelse artsen de strijd tegen dit grote ge vaar hebben aangebonden, gebeurt dit in ons land nog slechts uitslui tend via de publiciteitsmedia. Van medische zyde voert alleen dr. Meinsma al jaren een felle campag ne tegen het roken van sigaretten en volstaan de meeste artsen met de raad aan een aantal hunner patiën ten het roken te minderen of er mee op te houden. Zelf geven vele Brit se artsen al meer dan tien jaar ge leden het goede voorbeeld en werd in de loop der jaren aangetoond wel ke uitstekende resultaten dit bij de ze goedcontroleerbare groep oplever de. Bij deze artsen nam bijvoorbeeld het aantal gevallen van longkanker sterk af en daalde tot ver beneden het algemeen gemiddelde. Behalve een sprekende affiche tegen het ro ken in de wachtkamers van onze (huis) artsen, waarschuwende woor den en artikelen in persorganen uit de mond en de pen van medische woordvoerders, wordt door de Ne derlandse artsen lang niet zo fel ge reageerd als nu weer door de Engel se. Bovendien geven zij nog al te vaak het slechte voorbeeld door zelf te roken. Vermageringsrage BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN De vrouw van het jaar 2000 zal .Jang, uitgerekt, heel mager" zijn en meer lijken op de vrouwenfiguren van Giacometti en Buffet dan op die van Renoir, constateert Elle in een beschouwing over de rage van het vermageren. In Frankrijk zijn tot nu toe zeshonderdduizend „buikroller - thes" verkocht, de wieltjes die met handvaten die zelfs tot in de su permarkten worden gepropageerd als hulpmiddel bij gymnastieoefeningen die tot vermagering moeten leiden. Elk jaar tussen mei en augustus mei en augustus stijgt trouwens de ver koop van allerlei massage- en ver- mageringsacoessoires in Frank rijk met sprongen. Is het de mode die de vrouwen tot vermageren aanzet, of wordt de moderevolutie Juist geïnspireerd doordat de vrouw f Als de Japanse vrouwen de haarmode voor de komende herfst en winter willen bijhouden, tullen zij hun haar moeten kappen als deze twee char mante modellen op de foto. Deze coiffures werden onlangs getoond op een haarshow van Japanse kappers. van deze tijd minder gevuld en ge spierd is dan vroeger. De styliste Sonia Rykiel zegt: „De mode heeft de vrouwen veranderd. Acht jaar geleden klaagden ze dat myn smalle truitjes ondraagbaar waren, nu vinden ze ze eerder te groot, hoewel ze geen steek mager der zijn geworden. Niet het lichaam, maar de mentaliteit van de vrouwen is veranderd". Anderen zyn van mening dat het hele vrouwelijke silhouet wel dege lijk door doelbewuste vermagering aan het veranderen is. Haakwondcrcn In Engeland wenste de eenentwin tigjarig Suzane Neale „een bruids japon die niemand anders heeft" en derhalve haakte zij, met assistentie van een vriendin, zelf haar witte bruidsjurk met meterslange sleep en twee bijbehorende Jurken voor de bruidsmeisjes. De dames werkten twee jaar aan de uitmonstering voor de huwelijksdag en haakten ln die tijd (volgens Woman) meer dan een miljoen steekjes bij elkaar, Wittcbroodsjaartjc Dankzij een vlijtige reporter van Ladies Home Journal weten we het nu eindelijk: het eerste huwelijks jaar van Jacqueline en Aristoteles Onassis heeft een slordige twintig miljoen dollar gekost. Hetgeen bete kent dat deze prille huishouding mag worden geschat op zo'n vierhonderd duizend dollar onkosten per week en dat het echtpaar per maand nog iets meer uitgeeft dan de koningin van Engeland in een heel jaar. Hoewel de dollars dus duchtig rollen hoeft niemand zich zorgen te maken over een eventueel bankroet. Alleen al het inkomen van de heer Onassis uit zijn scheepvaartbesognes wordt ge schat op vijftig miljoen dollar per jaar, terwijl hij ook in de belangen van diverse andere industrieën een hartig woordje meespreekt. Finan ciële experts nemen aan dat de echt genote van Jacqueline goed is voor vijfhonderdmiljoen tot een miljard dollar. Als dat allemaal tegen de gebruikelijke rente op de bank zou staan zouden „the Onassises" per jaar een inkomen hebben van vijf entwintig k vijftig miljoen dollar, zo dat ze met hun uitgaven eigenlijk nog aardig binnen de perken van het eigen inkomen blijven en bovendien een dollartje of wat voor de oude dag kunnen wegleggen. Dat bedrag van twintig miljoen dollar per Jaar wordt trouwens al wat minder impo nerend als men verneemt dat de fa milie over de hele wereld volledig in gerichte en met personeel bemande huizen onderhoudt. En villa in Mon te Carlo met zeven bedienden, een hacienda in Uruguay met achten dertig dienstbaren, een huis in Pa rijs waar vijf hulpjes klaar staan, een villa by Athene met tien man personeel en Jackies appartement in New York waar een vijfkoppige staf huishoudelijk personeel de boel re geert. Dan zijn er nog het beroemde eiland Skorpios met tweeënzeventig en het jacht Christina met vijfen zestig man personeel, inclusief een pi loot voor het watervliegtuigje en een arts in fulltime dienst. Het merendeel van deze ruim tweehonderd mensen is al Jaren bij Onassis in dienst. Ge volgen van de publiciteit over al deze (vaak kostbaar ingerichte) bezittin gen blijven niet uit: in alle woningen van Onassis is wel eens ingebroken, en aan verzekeringen tegen diefstal, overstromingen, kidnapping en moord betaalt Onassis voor de zijnen dan ook waarschijnlijk een kleine twee miljoen dollar per jaar aan pre mies.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15