V akantie gidsen alingvreemde vis in de hengelbijt Uit in de Randstad DE GOEDE VANGST OR-LUX WERPMOLEN 1970 Holder, OUDSTE LEIDSE HENGELSPORTZAAK L£il>SCH DAGBLAD De afgelopen maanden hebben we ln Tips voor Trips aandacht besteed aan talloze evenementen, attracties en uitstapjes speciaal bestemd voor de dagjesmensen in de Randstad. Ditmaal besteden we aandacht aan een aantal vakantiegidsen, die de keuzemogelijk heden voor uw vakantievertier nog kunnen vergroten. van de natuurmonumenten die ons land nog rijk is Vooriise duinen. Een uitgave die we bijzonder onder uw aandacht brengen is de zojuist verschenen map van natuurmonu menten, die ondanks de expansie van gemeenten en wegen nog bestaan en een bezoek ten volle waard zijn. Uit geverij Teleboek NV in Bussum heeft elf van deze belangrijkste natuurge bieden samengebracht iri elf handza me folders en verpakt in een plas tic opbergmapje. Zo wordt ruime aandacht be steed aan Voorne's Duin. het Zwin, de Kortenhoefse Plassen. Staatsna- tuurreservaat. Stellingen, 't Hulshor- ster Zand. Kampina. de Dwingelo Heide, het Rijckholter- en Savelsbos, het Rijsterbos, en het Eerder Ach terbroek. De folders die voorzien zijn van prachtige kleurenfoto's geven onder meer informatie over de recre atiemogelijkheden en beschrijving van het gebied met daar voorkomen de planten en dieren en de mogelijk heden voor het maken van een fikse wandeling. Tenslotte geeft iedere folder een duidelijk overzichtskaartje, waarop valt af te lezen waar het natuurter rein ligt en hoe het op de gemakke lijkste wijze te bereiken is. Ook de toegangsvoorwaarden ontbreken niet in de folders. Het enige bezwaar dat aan het goedverzorgde mapje gebon den is. is de nog al fikse prijs. De elf folders kosten samen f 14.90. En zeer handige gids voor de Ne derlandse vakantieganger is de zo juist verschenen uitgave „Waarheen in Neder1 and" van de uitgeverij C. A. J. van Dishoeck. Het boekje dat ge schreven werd door Joanita Lee kost bij de boekhandel f 7.90. In alfabe tische volgorde behandelt het boekje de belangrijkste bezienswaardigheden evenementen en attracties in alle ge meenten van ons land. Elk provinciaal overzicht wordt voorafgegaan door een overzichte lijk kaartje terwijl bij elk plaats bo vendien het adres vermeld staat van de plaatselijke VVV. De laatste pa gina's zijn gereserveerd voor de adressen van talloze instanties, die actief zijn voor de vakantiegangers. Op ongeveer dezelfde basis is het boekje ..Uit in Nederland" samenge steld. Het is een jaarlijks verschij nend boekje met duizen-en-een tips voor het weekend of een vakantie. Behalve een overzicht van de be'ane- rijkste toeristische attracties in ons geeft Uit in Nederland" informatie over jeugdherbergen. wegenwacht, kampeerbenodiedheden en toerische routes van de ANWB. Een Verschil met het boekje „Waarheen in Nederland" is dat een belangrijk deel van „Uit in Neder land" in beslag wordt genomen door advertenties van horeca-bedrijven, recreatieparken enz. Het boekje dat meer dan twpehonderdvijftig pagina's telt kost f 3,95. Voor de vakantiegangers die uit sluitend inlichtingen willen over ho tels, motels en restaurants in Neder land geeft Lasschuit elk jaar een of ficieel adresboek uit met uitgebreide gegevens over voorzieningen, tarieven en ligging van hotel, café. of restau rant. Volgens de uitgever zijn in het boekje alleen die bedrijven opgeno men die de toets der kritiek kunnen doorstaan maar bij het doorbladeren ontdekten we dat er toch nog flink wat goede restaurants en hotels ontbreken. Desalniettemin een han- dige gids voor de vakantieganger of de zakenman, die veel op reis is. Bij de uitgeverij L. J. Veen in Am sterdam zijn in de loop der jaren reeds diverse Amster-reisgidsen ver- j schenen. Voor de inwoners van Lei- den en naaste omgeving kunnen we Toeren door Zuid-Holland 1. ge- j schreven door Hans Kr ook. aanbe velen. Het boekje geeft informatie over kampeerterreinenattracties en evenementen terwijl bovendien ad viezen worden gegeven voor wandel-, fiets en autotochten. Het boekje beperkt zich tot het gebied van Zuid-Holland dat boven de lijn Hoek van Holland-Schoonho ven ligt. In dezelfde serie verschenen inmiddels ook Toeren door Gelder land (De Veluwe) 1, Toeren door Gelderiand (Achterhoek en rivieren land) 2, Toeren door Noord-Hol land. Toeren door Utrecht.. Toeren door Drente en Toeren door Zeeland. Het boekje is verlucht met diverse foto's en tekeningen. De benzinemaatschappij Esso heeft voor de autobezitters een boekje uit gegeven met de stadsplattegronden van vijftig Nederlandse steden. Het boekje dat voor f 2.50 verkrijgbaar is bij de verschillende Esso-stations heeft nog al enige tekortkomingen. Zo is bij vele gemeenten - wel een overzicht gegeven van de belang rijkste straten maar ontbreken de be langrijkste toevoerroutes naar het centrum. Daardoor wordt het onduidelijk van welke kant men de stad nadert. Bovendien blijken er bij een nadere bestudering diverse onvolkomenhe den in het boekje te zitten. Op het J kaartje van Leiden wordt bij- i voorbeeld gesproken over het Galge- vest wanneer het Galgewater bedoeld j wordt. Bij Hengelo wordt gesproken over Oerlerweg in plaats van Oeler- j weg. De regio-reeks begint langzamer hand bekendheid te krijgen. Deze I reeks gewijd aan verschillende onbe kende gewesten is nu aan het vier de deel toe. Na „Het land boven het IJ", „Dit land van de elf steden". en „Het land rondom Amsterdam" is het vierde deel gewijd aan „De Ve- j luwe. land van bos en hei". Het 232 pagina's tellende boek dat werd uit gegeven door de uitgevermaatschapp j Westfriesland in Hoorn geeft een overzicht van talrijke bezienswaar digheden over een van onze fraaiste natuurgebieden van ons land De schrijvers dr. J. M. Puchs en W. J Simons duiken in de geschie denis van diverse Veluwse plaatsjes, geven overzichten van wat er te vin- den is in musea en vertellen veel over de mooie plekjes. Een fraai boek, ook voor diegenen die hun vakantie op de Veluwe hebben doorgebracht en iets meer willen weten over deze streek. ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogels uit de gehele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovijver, restaurant en rond vaarten. Dagelijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Jan van Galenstraat: t.ejn. 2 augustus 15 en 20 uur Circus Sarrasani. Stadsschouwburg: 24 t.e.m. 27 juli 20.15 uur Nationale Ballet: Romeo en Julia, 28 t.em. 31 juli Nationale Ballet Pas de deux romantique. Jungle en Time out of mind. Bosbaan: 25, 26 juli Bosbaanregatta van de Ned. Stud. Roeifed. BLOEMENDAAL Openluchttheater: 26 juli 20.15 uur Hoofdstad Operette Die Zirkusprinzessin, 30 juli 14.30 uur De Fabeltjeskrant. DEN HAAG Mauritshuis: t.e.m, 13 september vijftig meesterwerken van de Spaanse schilder Goya, ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur, zo. 11 tot 17 uur en vr. ook 20 tot 22 uur. Madurodam: Miniatuurstadje op 1/25 van de normale grootte. Middeleeuwse stedenbouw maar ook hypermoderne snelwegen en vliegveld. Geopend van 9.30 tot 22 uur. Zeiss-planetarium: Koepelvormige zaal met volmaakte sterren hemel. Dia's en films over maanreizen o.a. Apollo 11. Dagelijks tot 16 uur, ma. t.e.m. za. 20 uur. HAARLEM Frans Halsmuseum: v.a. 19 juli za 20.30-22.30 uur extra avond openstelling van het met kaarsen verlichte museum. Kennemer Sporthal: 27 juli t.em. 7 augustus 10 tot 16 uur Stuif Stuif vakantie- activiteiten voor de jeugd. Pim Muiierstadion: 25, 26 juli nationale atletiek kampioen schappen. KATWIJK Andreasplein: 27 juli, 20 uur Non-stop-concert door blaaskapel „De Hooivlegels". Sporthal Cleyn Duin: t.e.m. 31 juli Grote postzegelexpositie t.g.v. 10-jarig bestaan Filatelica. Tennispark: t.e.m. 2 augustus Badgastentennistoernooi. St. Andreaskerk: 29 juli 20 uur Carillonconcert door Hessel H. de Harder. Koninginneweg: 30 juli, 20.30 uur Grote lampionoptocht mm.v. diverse muziekkorpsen. Strand: 1 augustus Zeeprestatietocht (1500 m.) georganiseerd door de Katwijkse Reddingsbrigade. LEIDSCHENDAM Automobielmuseum: Oude auto's, rijtuigen, motorfietsen, velo cipedes, arresleden, brandspuiten, landbouwtractoren. Geopend van 9 tot 17.30 uur. NOORDWIJK Zeilvereniging Noordwijk: 26 Juli, 14 uur Admiraalzeilen, 14.30 uur wedstrijden Olympische baan. 4 klassen. Grote Kerk: 27 juli, 20.15 uur Orgelconcert door de bekende organist Feike Asma. Strand: 29 juli 14.30 uur Optreden kindercircus uit Den Haag. Hoofdstraat: 30 juli, 20.15 uur Promenadeconcert door Youth Brass Band of the Coventry School of Music uit Engeland. Kon. Wilh. Boulevard: 1 augustus Demonstratie van de Noord wij kse Reddingsbrigade. ROTTERDAM Energiehal: ma. t.em. vr. t.em. 31 juli Jeugdland, vakantie attracties voor kinderen van 6 tot 15 jaar. Grote Schouwburg: 28 juli t.em. 12 augustus musical Hair, 20 u. SCHEVENINGEN Circus Theater: t.em. 15 augustus Snip- en Snap-revue „Van toen en thans". Kurzaal: do., vr. en za. Een avondje aan zee met Paul van Vliet en diverse gasten. 21.30 uur. Zee-aquarium: Vijftig feeërieke aquaria met meer dan vijfhon derd zeedieren. Dagelijks geopend van 10 tot 18 uur (hoogsei zoen 10 tot 23). WASSENAAR Dierenpark: Tropische vogels en andere zeldzame dieren, speel tuin, vermaarde Louisehal, café-restaurant. Geopend van 8 uur tot zonsondergang. (Door Bram van Leeuwen) paling is een vis, waarvan ik met vrij grote zeker- an zeggen, dat hij in vrijwel elk viswater in flinke en voorkomt. Tenminste wanneer het water niet eel verontreinigd is. Of het nu een smalle wetering, kanaal, een kleine poldersloot of een grote plas paling geeft er acte de presence. Zelfs in vijvers, die :t buitenwater zijn afgesloten en waar het water bij- rdrongen is door massale plantengroei en een steeds wordende laag modder, blijken zich soms polsdikke en op te houden. Is de paling voor het Ne- (frjise visserslegioen in de jevallen slechts een dank- anvaard „bijprodukt". Er ngelaars, die zich uitslui- «leggen op de karpervis- tnderen bevissen uitslui- brasem en weer anderen rknocht aan de snoek of ;s. Afgezien van het uitstervend „peueraars" zijn er maar tvissers ln ons land, die seizoen uitsluitend mikken asten van de paling. A eigenlijk, wanneer Je be kt het een van de weinige wissen is, die frequent huis wordt genomen om kort verblijf in de pan met legend, stukje boter te wor- ©umeefcT Voor ons gevoel paling in feite helemaal is in de ;orde der zoetwater en lichaamsbouw wijkt van wat gebruikelijk is op in poldersloten en kanalen zijn hele verschijning hangt Van geheimzinnigheid, ft begin van deze eeuw de- 'Sel opzienbarende verhalen paling de ronde, dat hij als lrechte afgezant van het in- erd gezien. In de breinen Hasierijke sportvissers groei- tonkelende monsters met len, waarvoor het IJsselmeer ir dan een spartelbadje zou zijn. Ook nu nog leeft de mythe rond de paling volop. Paling is een vis met vreemde eigenschappen, neem bijvoorbeeld de manier waarop hij zich voortplant. Niet gewoon als bij alle andere zoet watervissen, die het kuit afzetten in het water waarin vis leeft, maar 'n paaitocht maken van duizenden ki lometers om daar voor het nage slacht te zorgen. Alvorens iets over die vreemd soortige paai te vertellen, wil ik eerst een wijdverbreid misverstand uit de weg ruimen. Paling en aal zijn twee verschillende benamingen voor één en hetzelfde dier. Ondanks kleine verschillen in lichaamsbouw en kleur van de huid bestaat er maar een soort: de zogenaamde „anguilla anguilla". Wel bestaan er andere vissoorten waarin de naam „Aal" voorkomt, zo als de puitaal en de congeraal, maar die zijn slechts via een heel verre familieband verwant met onze pa ling. Over de voortplantingswijze van de paling is ook op dit ogenblik nog niet alles een open boek. Wel hebben onderzoekingen van biologen uitgewezen, dat de palingen, die in ons viswater voorkomen, wanneer ze geslachtsrijp worden het zoete water verlaten. Paling deinst er zelfs niet voor terug een gedeelte over 't land te gaan, wanneer het stukje vis water, waarin hij leefde blijkt te zijn afgesloten. Via de grote rivieren baant deze zogenaamde „schieraal" herken- baar aan een zilverwitte buik en een zwarte bovenkant zich een weg naar de Noordzee om daar tegen de stroom een duizenden kilometers lan- ge tocht stroomopwaarts te beginnen op weg naar de Sargasso Zee. Er is door visdeskundigen wel eens aan getwijfeld of de paling zo veel kracht zou bezitten om een der gelijke uitputtende reis te maken. Maar wanneer we zien dat een zalm een rivier vele kilometers stroomop waarts zwemt om aan de bovenloop zijn kuit af te zetten is het aanne melijk dat ook de schieraal in staat is om een dergelijke paaitocht te maken. Men heeft zich ook wel afge vraagd, waarom de paairijpe paling juist de Sargasso Zee opzoekt, maar de enige redelijke verklaring, die ik ooit heb gelezen is de conclusie, dat de Sargasso Zee vele jaren geleden een groot binnenmeer is geweest, voordat de twee continenten Euro pa en Noord-Amerika zich schei den. Hoe het ook zy, de paling keert terug naar die plaats en paait daar op grote diepte. Hoewel het niet voor de volle hon- der procent vaststaat wordt aange nomen, dat de volwassen alen na de paai sterven. De nakomelingen wor den door de constante Golfstroom weer onze kant op gebracht. Als ze de kust van Europa weer hebben be reikt, ondergaan de kleine platvisjes, die dan een lengte hebben van onge veer acht centimeter een gedaante verwisseling. Ze krijgen hun defini tieve „aalvorm" en worden daarna ..glasaaltjes" genoemd; een toepas selijke naam. want de mini-aaltjes zijn volkomen doorzichtig. Bij tienduizenden trekken deze glasaaltjes de grote rivieren op en verspreiden zich vervolgens over 't viswater in ons gehele land. Lang zamerhand worden de aaltjes in het zoete water ondoorzichtig door een pigmentswisseling. Afhankelijk van de hoeveelheid voedsel, die de paling kan bemachtigen groeit de paling totdat hij volwassen is, waarna de kringloop opnieuw begint. De vraag voor de sportvisser is hoe we de paling aan de overigens slechts rudimentair aanwezige schubben komen, met andere woor den hoe kunnen we aal vangen? Zo als ik al in het begin van dit artikel vertelde, heeft de paling geen voor keur voor een bepaald water. Het fabeltje dat er alleen paling te vangen zou zijn in sloten met een zachte modderige bodem is al lang achterhaald. Ook op een grintbodem heb ik volop paling gevangen en be slist geen „schoenveters". Wel is het zo, dat u een grote kans op succes heeft wanneer u op paling vist in de vaargeul van een kanaal of meer. Door de stroming en de diepte ver zamelt zich in dat deel van het wa ter het meeste voedsel voor de pa ling. Overigens is ook dat weer geen wet van Meden en Perzen, want op korte afstand van mijn huis ligt een slootje waar af en toe flinke ADVERTENTIE Morsstraat 47, Leiden, tel. 21751. palingen worden gevangen op nau welijks vijftig centimeter water. Van meer belang voor de palingvisser is, dat hij het juiste tijdstip uitzoekt om zyn geluk te beproeven. Zo heeft de sportvisser die in de herfst na een flinke nachtvorst op de paling gaat vissen geen enkele ADVERTENTIE van Pezon Michell Degelijk binnenwerk, licht lopend, feil loze slip, geruisloze anti-retour, een werpmolen voor Jaren vis- plezier PRIJS f 47,50 JANVOSSENSTEEG 76—77 kans. De aal ls zeer temperatuurge- voelig en als het koud wordt, duikt hij onmiddellijk de modder in en blijft daar in afwachting van betere tijden. De beste maanden voor de paling zijn Juli, augustus en wan neer de temperaturen een beetje gunstig zijn ook september en het begin van oktober. „De paling begint te lopen", zegt de geroutineerde palingvisser wan neer het warme weer een tijdje aan houdt. Dan gaat de paling op stroop tocht en zijn de vangkansen het grootst. Vooral aan het eind van een warme periode, in de avonduren of wan neer een onweersbui dreigt heeft de paling zijn meest actieve buien. Het meest gebruikte aas om pa ling te vangen is nog steeds de worm. „Meest gebruikt" wil echter niet zeggen „meest geschikt" want het nadeel van deze aassoort is, dat ook andere vissoorten er gek op zijn. Het kan gebeuren, dat, wanneer u rustig op de paling denkt te vissen, u letterlijk weggepest wordt door tientallen ondermaatse baarsjes, die om de haverklap de worm vernielen. Ook een voorn, grondel, pos of blei versmaadt de worm niet. De kansen op concurrentie van andere vissoorten dalen al wanneer als aas kaas wordt gebruikt. Het meest geschikt zijn sterk geurende soorten, want de reukzin van de pa ling is sterk ontwikkeld, sterker nog dan het gezichtsvermogen. Maar als u het werkelijk gemunt heeft op polsdikke palingen gebruikt u dan een klein dood visje of een stukje vis, bijvoorbeeld van een voorn De paling is een „lijkeneter" en is dus bepaald niet kieskeurig, wan neer het om eten gaat. Dat bewijs kreeg ik nu al weer vele Jaren gele den toen ik als schooljongen soms viste bij een vleesverwerkende fa briek. We visten daar waar de fa briek het vleesafval spuide en vis ten met geronnen stukjes bloed, die we uit een afvalhok visten. Hoewel we er ook veel witvis mee verschalkten, hebben we heel wat paling naar de oppervlakte gehaald. En het gekke was. dat de vis op die plaats niet taalde naar ander aas. Alleen met vleesafval was een net vol te vangen. Nu we het toch over „vangen" wil ik u graag nog een paar tips geven voor het binnenha len van de paling. Diverse malen heb ik reeds gepro pageerd om de vis te laten tonen wat hij waard is en niet te dikke lij nen te gebruiken. Nu wordt elke re gel bevestigd door die ene uitzonde ring en deze regel maakt daarop geen uitzondering. Wie op paling vist. moet deze vis geen enkele kans ge ven. Niet rustig laten zwemmen, tot dat zijn krachten beginnen te tanen, ADVERTENTIE ADVERTENTIE TOT 1 AUGUSTUS GROOTSE OPRUIMING AANBIEDINGEN w.o. merkmolens, zeehengels, leef- netten en bamboe hengels. KOM DAT ZIEN F UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbars Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN, TEL. 26107 Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Wist u, dat er behalve goud vissen en goudkarpers ook nog goudpalingen bestaan? Een zeld zaam exemplaar werd onlangs gevangen door vissers op het IJs- selmeert want de paling geeft u daar niet de gelegenheid voor. Het beste is om zo dra u de paling heeft vastgeslagen slaan is meestal niet eens nodig, de paling bijt zichzelf vast direct te proberen de paling op de kant te trekken, want elk ogenblik dat u talmt kan de staart van de paling zich om een obstakel onder water slaan en dan heeft u de strijd met de paling vrijwel zeker verloren. De paling heeft namelijk een enor me kracht in zijn staart, waartegen vrijwel alle soorten nylon niet be stand zijn. Daarom het advies: haal de paling zo snel mogelijk binnen, bijvoorbeeld met een fijnmazig net (geen nylon, want daar kruipt de paling toch doorheen) en zorgt u er voor dat de paling terecht komt in het zand of op een krant. Een pa ling is gladder dan u denkt en ik heb al diverse alen hun vrij heid zien herkrijgen doordat vissers de gladheid van een aal onderschat- I ten. 1 Zelf vis ik het liefst op de paling met een werphengel, waarop een reel is gemonteerd. Ik gebruik daarby geen pen, omdat de aanbeet van een paling duidelijk door de soe pele hengeltop wordt geregistreerd. Voor het vissen op zware paling is het beter geen risico's te nemen en een stalen onderlijn te gebruiken. Het voorkomt, dat de vlijmscherpe kleine tandjes van de paling de lyn doorschuren. Bovendien is de lyn gemakkelijker te ontwarren wan neer de paling zich onverhoopt ln de lijn rolt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13